• Astrobaza Kopernik

• O projekcie

•           ASTROBAZA to autorski projekt Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pomysłodawcą tego projektu jest Czesław Ficner – dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Powstaje on w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Projekt budowy sieci obserwatoriów astronomicznych jest wyjątkową inicjatywą nie tylko na skalę Polski, ale również Europy. Województwo Kujawsko – Pomorskie będzie jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni, jaką jest obszar województwa, będzie działać sieć czternastu w pełni wyposażonych przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. Zlokalizowanie obserwatoriów astronomicznych na terenie szkół biorących udział w projekcie ASTROBAZA nie oznacza, że piękno nocnego nieba będą mogli podziwiać tylko uczniowie wybranych szkół. Wręcz przeciwnie. Każda z ASTROBAZ będzie stanowiła lokalne centrum popularyzacji astronomii i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Obserwowanie obiektów astronomicznych za pomocą zaawansowanego technicznie sprzętu obserwacyjnego pozwoli rozbudzać astronomiczne zainteresowania nie tylko wśród młodzieży szkolnej, ale również wśród lokalnej społeczności. Idea jaka przyświecała twórcom projektu to przede wszystkim nie tylko szeroko rozumiana popularyzacja astronomii ale również zainteresowanie młodzieży szkolnej przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi. Kontakt z astronomią to nie tylko podziwianie różnorodności i piękna obiektów astronomicznych, ale przede wszystkim wspaniała przygoda intelektualna. Obserwując obiekty bliskiego i odległego kosmosu zaczynamy zadawać sobie pytania, na które szukamy odpowiedzi często odnosząc się do wiedzy z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Stąd już tylko mały krok do zainteresowania młodzieży trudnymi i mało popularnymi naukami ścisłymi. Astronomia jest szczególną nauką, ponieważ łączy w sobie wiele treści z innych nauk przyrodniczych, głównie fizyki, ale również z geografii i chemii. Warto podkreślić, że do prawidłowego opisu zjawisk astronomicznych wymagana jest również znajomość matematyki. Dlatego zainteresowanie uczniów astronomią może pomóc w zwiększeniu zainteresowania młodzieży szkolnej naukami matematyczno-przyrodniczymi.

Autor: Wiesław Skórzyński – koordynator merytoryczny projektu ASTROBAZA

Więcej o projekcie na stronie: www.astrobaza.eu