• Aktualności

      • Zaćmienie Słońca w dniu 10 czerwca 2021 roku

      • Chociaż tylko częściowe to i tak warto było obserwować to niezwykłe zjawisko rzadko występujące na terenie Polski. Spektakl zaczął się około południa i trwał przez dwie godziny. W roli głównej wystąpili: Słońce oraz Księżyc. Wśród publiczności licznie przybyli uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły, którzy mieli  możliwość obserwacji zaćmienia przy wykorzystaniu sprzętu z Astrobazy.

       Należy pamiętać aby nie patrzeć na Słońce bezpośrednio. Nasza szkoła dysponuję wysokiej klasy sprzętem obserwacyjnym, a uczniowie nabywają umiejętności obsługi teleskopów podczas zajęć pozalekcyjnych. Efektem jest  seria zdjęć ukazujących zjawisko, którego autorem jest Bohdan Pikulski uczeń klasy 1e.

       Patrz album

       Opracowała: Agnieszka Ziółkowska

      • FREEART CONCEPT - WSPÓLNY PROJEKT BDK - Brodnicki Dom Kultury oraz I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy

      • Najpierw był pomysł. Dwutygodniowe warsztaty artystyczne, na pełnych obrotach, z artystycznie uzdolnioną młodzieżą

       Jako jednostce kultury bardzo nam zależy na budowaniu trwałej relacji z uczestnikami zajęć i odbiorcami naszych działań w duchu „audience development”, dlatego też wspieramy artystyczne pasje, edukujemy i tworzymy przyjazną atmosferę wokół kultury, tworzonej oddolnie, przez amatorów. Taka Kultura, przez duże "K" tworzona jest przez uczniów z I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy, których od wielu lat z powodzeniem inspiruje i twórczo aktywizuje nauczyciel geografii o duszy estradowego artysty, Wojciech Zembrzycki. Tak powstał FreeArt Concept – projekt, zakładający warsztaty adresowane do uzdolnionej artystycznie młodzieży, ze specjalistami z zakresu: muzyki (umuzykalnienie, emisja głosu, śpiew wokalny), tańca (doskonalenie koordynacji ruchu, stworzenie układu choreograficznego, który wykorzystany zostanie w nowej produkcji, rozwój świadomości ciała i jego kontroli), teatru (techniki aktorskie, ćwiczenia dykcji, praca nad swobodą wchodzenia i wychodzenia ze stanów emocjonalnych ) i plastyki (rysunek, malarstwo, rzeźba, kompozycja).

       Warsztaty poprowadzą:

       * wokalne - Joanna Nehring-Roszkowska

       * taneczne - Maciej Zayda 

       * plastyczne - Magdalena Dobrosielska-Jankowska 

       * teatralne - Aneta Giemza-Bartnicka

       Doskonale wiemy, że kiedy młodzi ludzie postanawiają „zająć się” kulturą, efekty mogą przerosnąć oczekiwania, dlatego już teraz zapraszamy 10 lipca, na spektakl podsumowujący te wspólne działania artystyczne.

       Partner projektu FreeArt Concept - I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy, opiekun - Wojciech Zembrzycki

       Koordynator projektu FreeArt Concept - Aneta Giemza-Bartnicka

       Projket FreeArt Concept finansowany jest z mikrodotacji Terenowego Domu Kultury, z programu „Bardzo Młoda Kultura 2021 – kujawsko-pomorskie”.

       Autor: BDK

       Źródło: https://www.facebook.com/393533990712246/posts/4031398920259050/

      • XIII Miejski Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej

      •       Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbył się w BDK XIII Miejski Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Tegoroczna edycja została ponownie rozstrzygnięta online.

           Jury w składzie: Joanna Nehring-Roszkowska (opiekun Pracowni wokalnej BDK), dyr. Brodnickiego Domu Kultury Katarzyna Miętkiewicz oraz Maciej Zajda postanowiło przyznać II miejsce Oliwii Pietrzak, uczennicy klasy I b.

           Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta p. Jarosława Radacza a nagrody ufundował Urząd Miejski w Brodnicy.

       Źródło: BDK

      • Kiedy kwitną kasztany …

      •         Maj nieodłącznie kojarzy się licealistom z najważniejszym dla nich egzaminem – egzaminem dojrzałości. W tym roku przystąpi do niego 152 absolwentów naszej szkoły. Sesja egzaminacyjna trwa od 4 do 20 maja i tradycyjnie otwiera ją język polski.

           To szczególny dzień inaugurujący pierwszy, poważny krok młodego człowieka w kierunku dojrzałości. Życzymy, by był on zrobiony z powagą i spokojem. Liczymy też, że i kasztanowce nie zawiodą, i zgodnie z polską tradycją ich piękny kwiat wpisze się w spełnienie maturalnych i życiowych planów.

       Życzymy połamania piór!

       Patrz album

       Opracowała: Beata Nijakowska

      • Pożegnanie maturzystów w cieniu pandemii

      •     30 kwietnia 2021 roku uczniowie klas trzecich I Liceum Ogólnokształcącego zakończyli naukę w szkole średniej i odebrali świadectwa pieczętujące ich pracę w czasie przygotowań do egzaminu maturalnego.

            Podobnie jak w ubiegłym roku nie było uroczystości, które od wielu lat stanowiły stały punkt szkolnego kalendarza. Zastąpiły je spotkania z wychowawcami z podziałem na grupy, ściśle określone rygory reżimu sanitarnego i przypomnienie surowych zasad obowiązujących podczas egzaminów. Pandemia doprowadziła do radykalnych zmian w wielu dziedzinach naszego życia, pisząc również dla maturzystów niezwykły scenariusz uroczystości zakończenia nauki w szkole średniej.

             Zbliżający się egzamin maturalny będzie nie tylko sprawdzianem wiedzy, przez wiele miesięcy zdobywanej w systemie online, poza normalnymi lekcjami, podczas konsultacji z nauczycielami i w trakcie samodzielnej pracy. Będzie to także egzamin dojrzałości i odpowiedzialności, które decydują o wartości człowieka i jego gotowości do życia.

       Patrz album

       Opracował: Paweł Roszak

      • Sukces olimpijski w I LO w Brodnicy!

      •        Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej szkoły – Hubert Sikorski został finalistą Olimpiady Chemicznej, co zwalnia go z matury z tego przedmiotu i daje mu wynik na poziomie 100%.

           O sukcesie, przygotowaniach i planach, Hubert Sikorski szeroko wypowiedział się dla mediów szkolnych, miejskich i powiatowych w rozmowie z nauczycielem – Wojciechem Zembrzyckim.

       W.Z. Zostałeś finalistą Olimpiady Chemicznej. Jak wyglądają przygotowania do tak dużego przedsięwzięcia i kto Ci pomagał?omagał?

       H.S. W czasie całego okresu przygotowań kontaktowałem się ze znajomym, który wiele lat temu również wywalczył tytuł finalisty, a obecnie jest doktorem chemii. Od niego również miałem większość książek i pomocy naukowych. Przygotowania rozpocząłem już w wakacje. W roku szkolnym miałem także zajęcia z Panią Profesor Mileną Pieróg. Oprócz pomocy merytorycznej, mogłem liczyć również na wsparcie mentalne. Pani Pieróg stosowała motywującą formę oceniania. Atmosfera przygotowań była bardzo pozytywna. Muszę przyznać, że po każdym etapie myślałem, że to koniec mojej przygody z Olimpiadą. Jednak udało się. Słyszałem, że często trudność sprawiają zadania eliminacyjne z folderu wstępnego. Ja miałem jednak dobrych nauczycieli, którzy odpowiednio mnie poprowadzili i dzięki temu poradziłem sobie z tym bez większych problemów. Trzeba wiedzieć, że zakres tematyczny jest chyba bliższy zagadnieniom ze studiów niż zakresowi wiedzy, którą trzeba przyswoić do matury. Chyba największy problem stanowił utrudniony dostęp do pomocy naukowych. Trzeba zaznaczyć, że pozostali nauczyciele pozwolili mi się skupić głównie na Olimpiadzie, a zagadnienia z innych przedmiotów mogłem nadrobić później.

       W.Z. Dlaczego chemia? Czy to wybór wśród ulubionych przedmiotów czy życiowa pasja?

       H.S. Moimi ulubionymi przedmiotami zawsze były: fizyka, matematyka i chemia. Z tych trzech to chemia jest mi najbliższa. Jest to dziedzina, która wymaga wiedzy, zdolności matematycznych i umiejętności logicznego myślenia. Myślę, że żaden inny przedmiot nie łączy w sobie, w tak właściwych proporcjach, tych trzech elementów. Nauka chemii to sama przyjemność.

       W.Z. Co było impulsem do zainteresowania się dziedziną chemii? Jak długo trwa Twoja przygoda z tą nauką?

       H.S. Już w szkole podstawowej miałem kontakt z chemią. Moja nauczycielka przyrody wprowadziła nas w podstawy chemii. Już wtedy spodziewałem się, że będę sobie dobrze radził z tym przedmiotem. Moje przywidywania potwierdziły się w gimnazjum, gdy zostałem laureatem przedmiotowego konkursu z chemii. W liceum byłem już nastawiony na intensywniejszą pracę w zakresie tej dziedziny, gdyż wiedziałem, że to właśnie na konkursach chemicznych sprawdzę się najlepiej. Podczas wyboru liceum brałem pod uwagę między innymi fakt, że uczy tu Pani dr Milena Pieróg.

       W.Z. Czy były momenty zniechęcenia w poznawaniu wiedzy chemicznej lub szczególne chwile, które pchały Ciebie ku głębszemu poznawaniu tej nauki? Jeśli tak, to jakie?

       H.S. Momenty zniechęcenia podczas nauki chemii zdarzały mi się bardzo rzadko. Jak już wspomniałem jest to bardzo logiczna dziedzina nauki, w której oprócz uczenia się na pamięć trzeba starać się zrozumieć różne procesy, a to właśnie lubię. Trudności mogą pojawić się, gdy uczeń stara się przyswoić zbyt trudne tematy. Wtedy po prostu warto się cofnąć i na spokojnie przejść przez tematy pośrednie. Dzięki temu niezrozumiałe zagadnienie zacznie się rozjaśniać. Ważne jest też, by mieć dostęp do dobrych pomocy naukowych.

       W.Z. W jakich konkursach lub olimpiadach uczestniczyłeś dotychczas? Co dają Tobie takie konkursy?

       H.S. W gimnazjum uzyskałem tytuł finalisty przedmiotowego konkursu z fizyki oraz tytuł laureata konkursu przedmiotowego z chemii. W liceum, w drugiej klasie wygrałem indeks na Politechnikę Gdańską. Oprócz tego brałem udział w konkursach chemicznych matematycznych niższej rangi (Alchemik, Kangurek, Liga Zadaniowa). Sukcesy w konkursach motywują mnie jeszcze bardziej do dalszej pracy. W gimnazjum udało mi się nawet w pierwszej klasie zająć pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie wiedzy o starożytności. Przez wiele lat uczestniczyłem w konkursach recytatorskich i często stawałem na podium.

       W.Z. Czy masz możliwość i okazję dzielić się swoją wiedzą z ludźmi? Jakieś spotkania, znajomi, którzy także są zainteresowani tą dziedziną?

       H.S. Od czasu do czasu zwracają się do mnie osoby z prośbą o pomoc (nie tylko z chemii). Jakiś czas temu zacząłem prowadzić własny kanał na YouTube, ale szybko zawiesiłem prace nad filmami, aby w roku szkolnym bardziej skupić się na nauce. Rozważam możliwość powrotu do tego przedsięwzięcia w czasie wakacji.

       W.Z. Czy ktoś z Twoich bliskich miał wpływ na taki profil Twoich zainteresowań? Kto wspiera Cię w tej naukowej drodze?

       H.S. Moim rodzicom zależy, abym sumiennie się uczył. Od dziecka wspierali mnie w rozwijaniu moich talentów. Nigdy nie narzucali mi drogi rozwoju. Motywowali mnie jednak do pełnego zaangażowania w przedsięwzięcia, których się podejmowałem. Rodzice uświadomili mi, że wykształcenie to najlepsza droga do zapewnienia sobie dobrej przyszłości.

       W.Z. Który dział chemii jest Tobie najbliższy i dlaczego?

       H.S. Myślę, że najbliższa jest dla mnie chemia fizyczna. Jest to dział, który wymaga logicznego myślenia i pewnej "smykałki fizyka". Bez odpowiednio wypracowanego systemu myślenia nie jest łatwo uczyć się chemii fizycznej. Nie wystarczy tutaj dobra pamięć. Zdolności matematyczne także się przydają. To właśnie przyciąga mnie w tym dziale chemii. W czasie przygotowań do Olimpiady polubiłem także chemię organiczną. Przekonałem się, że aby być dobrym w tej dziedzinie trzeba po prostu dużo czytać i robić jak najwięcej zadań, stopniowo zwiększając poziom trudności. W tej dziedzinie potrzebna jest dobra pamięć, ale zdolność kojarzenia faktów także jest bardzo przydatna.

       W.Z. Czy chciałbyś związać przyszłość z chemią? Co zamierzasz robić po ukończeniu liceum?

       H.S. Chemia bardzo mnie ciekawi, jednakże w planach mam studia medyczne na kierunku lekarskim. Praca lekarza jest bardzo wartościowa i potrzebna. W tej dziedzinie jest także wiele dróg rozwoju. W czasie studiów i specjalizacji na pewno nie będzie łatwo, ale mam nadzieję, że wystarczy mi samozaparcia.

       W.Z. Jaką radę jako kolega dałbyś osobom, które nie przepadają za chemią lub nie potrafią jej zrozumieć? Jak uczyć się chemii i uczyć się w ogóle? Jaką radę dałbyś przyszłym Filomatom, wybierającym naszą szkołę na miejsce nauki?

       H.S. W czasie nauki nie używałem żadnych zaawansowanych technik zapamiętywania. Pan Bóg obdarzył mnie dobrą pamięcią oraz pewnymi predyspozycjami do przedmiotów ścisłych. Sądzę, że są ludzie, którzy muszą znacznie więcej pracować, by osiągać wysokie wyniki. Do żadnego innego konkursu nie przygotowywałem się tak intensywnie jak do Olimpiady, jednak to modlitwa miała największe znaczenie. Myślę, że mam dość specyficzne preferencje względem sposobu nauczania. Nie jestem fanem robienia notatek, map myśli lub rysunków. Lubię uczyć się słuchając ciekawych wykładów lub korzystając z odpowiednio wyselekcjonowanych pomocy naukowych. Uważam, że w chemii trzeba starać się jak najwięcej zrozumieć i jak najmniej uczyć się na pamięć. Każdy ma inne predyspozycje. Jedni uczą się efektywnie czytając teksty publicystyczne-naukowe, a inni analizując wzory i wykresy. Bardzo efektywna jest nauka poprzez wykonywanie zadań. Warto także wcielać się w rolę nauczyciela. Tym sposobem można łatwo utrwalić zdobyte informacje. Najważniejsze to nie poddawać się. Jeśli chemia zamyka przed tobą drzwi, to polej je kwasem siarkowym i poczekaj, aż same się otworzą.

      • Konsultacje "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia" w województwie kujawsko-pomorskim!

      • 27 kwietnia 2021 r. odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

       Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat”.

       Konsultacje dla woj. kujawsko-pomorskiego rozpoczną się 27 kwietnia br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiadlamlodych5.webankieta.pl/. Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 26 kwietnia (poniedziałek) do godziny 12:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.

       Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych.

       Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”.

      • Profesor Lidia Lewalska

      • 1937 – 2021 Wspomnienie...

               Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Pani Profesor Lidii Lewalskiej, która przez 33 lata swojej pracy współtworzyła I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy, pozostawiając nam bogate dziedzictwo i wspomnienia, a budząc wdzięczność i pamięć... 

               Lidia Lewalska urodziła się w Tuliszkowie, w Wielkopolsce. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczęła naukę w żeńskim Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Dzięki pamiętnikom i wspomnieniom spisanym przez Panią Profesor u kresu życia, także ten tekst może być o wiele bogatszy i godny legendarnej postaci nauczycielskiej.

       Profesor Lidia Lewalska uczyła się i większość lat przepracowała w czasach siermiężnego socjalizmu. Wielokrotnie podkreślała absurdy, jakie wiązały się z tą ideologią i koniecznością tkwienia w niej mimo woli. To jednak nie przeszkadzało w spełnianiu się w zakresie życia uczniowskiego, studenckiego, towarzyskiego, a w końcu zawodowego.

       Za wielkiego mentora i architekta charakteru, Pani Profesor uważała swego katechetę – ks. dr Jerzego Buxakowskiego, który po latach pracy w Brodnicy został wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, a do Brodnicy powracał już tylko gościnnie w godności Infułata. To właśnie ksiądz Jerzy znając pióro swojej uczennicy miał powiedzieć: "Lidziu, Ty pisz...".

       Młoda maturzystka, kończąca liceum w roku 1954, po intensywnym kursie matematyki u profesora Jana Adamczaka miała pierwotnie inne marzenia. Życie napisało jej jednak jasny scenariusz. Została nauczycielką. Najpierw nauczała matematyki, fizyki i chemii w małej podbrodnickiej miejscowości – Mszanie. Po trzech latach podjęła pracę jako bibliotekarz w nowo tworzącym się Liceum Pedagogicznym w Brodnicy, a także rozpoczęła studia polonistyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Tuż przed zakończeniem studiów otrzymała propozycję pracy w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Po ukończeniu polonistyki w roku 1964, Lidii Lewalskiej zaproponowano pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Metodyki Języka Polskiego przy WSP w Gdańsku. Odmówiła. Planowała już przyszłość z Kazimierzem – przyszłym mężem, który był nauczycielem fizyki w Liceum Pedagogicznym w Brodnicy. Wkrótce oboje Profesorowie pracowali już w I Liceum Ogólnokształcącym im. Filomatów Ziemi Michałowskiej i oboje oddali się tej pracy bez reszty.

       Pani Profesor podejmowała szereg inicjatyw, dzięki którym szkoła stawała się miejscem samorealizacji uczniów i spełniania ich pasji. Sama także starała się uczestniczyć w licznych konkursach dla pedagogów, seminariach i kursach specjalistycznych. Za swoje odczyty metodyczne była wyróżniana na poziomie wojewódzkim i krajowym. W latach siedemdziesiątych stała się pionierką w zakresie sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów przy pomocy testów. Jej pomysły wdrażane były poprzez kuratorium także w innych szkołach. Współpracowała ponadto z Państwowym Instytutem Wydawniczym w Warszawie.

       Olbrzymim sukcesem zawodowym Pani Profesor był Klub Młodych Literatów, który po pewnym czasie poszerzył swoją działaność, stając się Klubem Młodych Talentów. Klub działał od lat siedemdziesiątych aż do roku 1992. Jego działalność zaczęła się od prezentacji samorodnej twórczości literackiej, a później także prób publicystycznych. Wiersze i teksty uczniów ukazywały się cyklicznie w licealnej gazetce "Z ławy szkolnej", a także prezentowane były podczas wieczorków poetyckich. W roku 1992, przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Michałowskiej, powstał tomik wierszy pt. "Jutro znów wzejdzie słońce". Członkowie Klubu wielokrotnie wyjeżdżali do Teatru Narodowego w Warszawie, a także do Teatru Muzycznego w Gdyni. Tam nie tylko podziwiali liczne sztuki, ale także spotykali się z ulubionymi aktorami i uczestniczyli w próbach spektakli, zdobywając wiedzę i wyobrażenie, jak teatr wygląda na etapie warsztatowym.

       Profesor Lidia Lewalska współredagowała gazetkę "Z ławy szkolnej", współpracowała ze szkolnym kabaretem "Tojeto" i ze wszystkimi organizacjami szkolnymi, którym mogła dać część swojego doświadczenia i subtelności.

       W okresie zasłużonej emerytury Pani Profesor pozostawiła wiele wymownych znaków życiowego związku ze szkołą. Uczestniczyła we wszystkich jubileuszach, przychodziła na koncerty i spektakle grupy teatralnej, podpowiadała i doradzała młodszej kadrze nauczycielskiej, a także zapraszała na przepyszne serniki i szarlotki do swego domu, by posłuchać o współczesnym życiu szkoły, podzielić się wspomnieniami i zaszczepić w nas ogrom szacunku wobec brodnickiej Alma Mater.

       Profesor Lidia Lewalska jest współautorką książki: "Z dziejów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy 1873 – 1995", a także autorką najbardziej współczesnej publikacji opisującej naszą szkołę: "Szkoła Przyszłości I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy." To właśnie te publikacje stają się dla nas nie tylko potężnym źródłem wiedzy o szkole i jej historii, ale także dziedzictwem Legendy, jaką w naszych sercach i w przestrzeni społecznej pozostaje Profesor Lidia Lewalska.

                Mam w pamięci wszystkich moich uczniów. Miałam z Wami żywy kontakt nie tylko dzięki lekcjom, w czasie których wsłuchiwałam się w Wasze młodzieńcze, bezkompromisowe  swary i dyskusje, ale też dzięki licznym polonistycznym zajęciom pozalekcyjnym. Śledząc Wasze pomaturalne losy, muszę przyznać, że zdaliście i zdajecie pomyślnie ten drugi, o wiele poważniejszy egzamin z życia. Są wśród Was ludzie sukcesu, są też mniej zauważalni, cierpliwie pokonujący trudy dnia codziennego, ale wszyscy zasługujecie na słowa uznania. Wy wszyscy, wszyscy bez wyjątku, możecie też sprawić, "by czas nie zatarł i niepamięć" tego, co wynieśliście ze szkoły o tradycjach filomackich.

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

      • Szachowa wiosna w I LO

      • 22.03 br. odbył się na portalu lichess.org turniej szachowy zorganizowany przez klub szachowy I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. W turnieju wzięło udział 28 szachistów z powiatu brodnickiego. Szachiści reprezentowali następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr2 w Brodnicy, Szkoła Podstawowa w Zbicznie, Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie.  Zawodnicy rozegrali turniej systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Czas dla zawodnika to 5 minut plus 2 sekundy bonusu za ruch (czas Fischera).

       W rywalizacji na 64 polach kolejność czołówki wyglądała następująco:

       1. Wiktor Murawski – ILO
       2. Wiktor Werner – SP2 Brodnica
       3. Bartosz Dolecki – SP Zbiczno
       4. Aleksandra Kołakowska – ILO
       5. Kacper Weręgowski – ILO
       6. Kacper Komorowski – ILO
       7. Weronika Piotrowska - SP Wielkie Leźno
       8. Kamil Dędza – ILO
       9. Radosław Ottka - SP Wielkie Leźno

       Opracował: Marcin Kołodziejski

      • Światowy Tydzień Mózgu W I Liceum Ogólnokształcącym.

      • Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która w tym roku odbyła się od 15 do 21 marca 2021 r. Ma ona na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, umyśle,  układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Do wygłaszania wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. W tym roku w ramach  Światowego Tygodnia Mózgu popularyzatorzy nauki z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i studenci kognitywistyki UMK w Toruniu przygotowali krótkie filmy do wykorzystania  podczas lekcji. Emitowane były na platformie YouTube dwa razy dziennie. Nasza szkoła bardzo aktywnie przyłączyła się do akcji. Nauczyciele wybierali tematy spośród bogatej oferty filmów i wykładów, a także samodzielnie szukali ciekawych informacji, które można było udostępnić podczas lekcji on-line, między innymi z kanału „Nauka. To lubię”.

       Po prelekcjach nauczyciele prowadzili pogadanki oraz współuczestniczyli w nawiązanych przez uczniów dyskusjach. Najczęściej wybieranym tematem był wykład pt. „(Za)pamiętaj” , „Mózg emocjonalny”  oraz „Jak Cię widzą czyli o stereotypach w postrzeganiu”. Uczniowie chętnie wykonali prezentacje podsumowujące Światowy Tydzień Mózgu, oraz wzięli udział w grach tematycznych pt: Memory Game oraz Stereotypes z wykorzystaniem aplikacji Kahoot, oraz samodzielnie przygotowanych Quizach.

       Opracowała: Marta Sarnowska, nauczyciel biologii.

      • Wrocławskie Naukowe Eksploracje

      • Uczniowie pierwszych i drugich klas matematyczno-fizycznych wzięli udział w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory Online we Wrocławiu. Festiwal ten organizowany jest cyklicznie w różnych miastach Polski. Tym razem organizowany był przez Wrocławski Park Technologiczny. Wykłady, warsztaty i pokazy prowadzone były przez pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej, laureatów poprzednich edycji konkursów E(x)plory oraz pracowników Parku Technologicznego.  

       „Piksel w aparacie fotograficznym, kamerze i wyświetlaczu LCD” - podczas tego wykładu uczniowie poznali odpowiedź na następujące pytania: co to jest piksel?, czy wszystkie piksele są takie same i czy sama ich liczba jest miarą jakości oferowanego sprzętu?

       Tematem drugiego wykładu była odpowiedź na pytanie: „Dlaczego samoloty latają?” Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami związanymi z lotnictwem i fizyką lotu. Uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda lotnictwo w praktyce oraz wysłuchali jak obalone zostają popularne mity z nim związane. Podczas spotkania wykładowca wyjaśnił również: po co są skrzydła, skoro samolot posiada silniki?, dlaczego pasażerowie nie dostają spadochronów w razie awarii w powietrzu? 

       „Co to jest entropia?”- chyba każdy doświadczył tego, że słuchawki, wyjęte z kieszeni czy z plecaka samorzutnie się poplątały. Dlaczego tak się dzieje? Czy możliwe jest żeby tak się nie stało? Co to ma wspólnego z tytułową entropią? Podczas prezentacji uczniowie poznali bliżej pojęcie entropii,  czemu jest tak powszechnie używana i co to właściwie jest ta entropia ?

       Źródła energii przyszłości bliższej i dalszej Piotr Kosek – twórca kanału naukowego na Youtube ASTROFAZA. Głównymi tematami poruszanymi na Astrofazie są kosmos, astronomia i astrofizyka , astronautyka oraz nowoczesne technologie i technologie jutra.  Prezentowany wykład dotyczył ilości dostępnej energii oraz tego, że jest ona wyznacznikiem rozwoju cywilizacji. Wraz z postępem technologicznym potrzebujemy jej coraz więcej, a stare jej źródła przestają wystarczać lub są zbyt wyniszczające planetę. Do drzwi puka czystsza i wydajniejsza energia termojądrowa, ale prawdziwe cuda w kwestii pozyskiwania energii leżą na linii czasu jeszcze dalej. Na tym spotkaniu uczniowie poznali dotychczasowe źródła energii oraz dowiedzieli się co jeszcze może być przed nami.

       Opracował: nauczyciel fizyki Monika Puc

      • WIOSNA w ILO

      • Zapraszamy uczniów naszej szkoły, wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz absolwentów I LO.

        

       22 marca odbędzie się Szachowe Przywitanie Wiosny w I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej.

       Turniej odbędzie się na portalu lichess.org.

       Start: godz.11.55

        

       Ilość rund 9, system szwajcarski, 5’+2’’ dla zawodnika, przerwa pomiędzy rundami 30 sekund.

       Procedura zapisu:

       1.Założenie konta na lichess.org

       2. Zapisanie się do turnieju.

       Link do turnieju: https://lichess.org/swiss/SCWpnIA0

        

       Mnóż jak samuraj

        

       22 marca o godz: 9:00 odbędzie się na YouTubie spotkanie z dalekowschodnią sztuką mnożenia - „Mnóż jak samuraj”.

       Jeśli tabliczka mnożenia sprawia Tobie kłopot, a kalkulator nie ma baterii. Można spróbować mnożyć jak samuraj.

       Metoda z dalekiego kraju "walki" z tym działaniem :) Wystarczy mieć przy sobie kartkę i ołówek.

       Link do wydarzenia: https://youtu.be/jUdXHQ11oIo

      • Maturalna uwertura

      • W szczególnych okolicznościach odbywa się tegoroczny próbny egzamin maturalny. Mimo ograniczeń wynikających ze stanu pandemii, maturzyści mają okazję sprawdzić swoje kompetencje i przekonać o stopniu przygotowania do właściwej matury, która odbędzie się już za dwa miesiące. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie przewiduje bowiem istotnych zmian w harmonogramie tego ważnego sprawdzianu, a czas biegnie nieubłaganie.

       Młodzież przygotowująca się do egzaminu maturalnego nie ma łatwego zadania, mimo pewnych ułatwień, na jakie może liczyć, np. rezygnacji z części ustnej oraz zniesienia konieczności zdawania obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Z przywileju tego skorzystało tylko kilka osób, co potwierdza wysokie ambicje naszych maturzystów.

       Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego mogli dokonać wyboru, w jakiej formie, stacjonarnej czy online, chcą zdawać próbny egzamin maturalny. Większość osób wybrała tradycyjną formułę, chcąc poznać dokładnie praktyczną stronę procedur obowiązujących na egzaminie. Była to jednak również wyjątkowa okazja do spotkania z koleżankami i kolegami oraz chwilowego powrotu w mury dawno niewidzianej szkoły.

       Patrz album

       opracował : Paweł Roszak

      • Absolwent I LO w Brodnicy w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo

      • Jest nam szczególnie miło poinformować, że absolwent I LO w Brodnicy – Paweł Góral (właśc. Paweł Góralski) został uczestnikiem 14 edycji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Nasza radość jest tym większa, że od samego początku Paweł dał się poznać jako doskonały aktor i wokalista, wygrywając debiutancki odcinek edycji.

       Paweł Góral ukończył naszą szkołę w roku 2008, jako uczeń klasy matematyczno-fizycznej, a następnie kształcił się w Studium Wokalno – Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Ponadto ukończył studia na kierunku: inwestycje i nieruchomości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

       Paweł zadebiutował w musicalu "Chess", z którym odbył międzynarodowe tournee. W Teatrze Muzycznym w Gdyni brał udział w spektaklach: "Fame", "My Fair Lady", "Grease", "Shrek", "Przebudzenie wiosny." Ponadto związał się zawodowo z gdyńską Sceną SAM, Warszawskim Instytutem Teatralnym, studiem filmowym MTL Maxfilm, Teatrem Muzycznym ROMA, krakowskim Teatrem VARIETE oraz warszawskim Teatrem KWADRAT. Na szklanym ekranie widzowie mogli podziwiać jego talent w licznych serialach m. in.: "M jak miłość", "Ojciec Mateusz", "Na sygnale". Paweł Góral jest pierwszym na świecie twórcą instaserialu, emitowanego w ramach InstaStory, w którym (jako miłośnik satyry i parodii) wciela się w postać głównej bohaterki – Krystyny Kruszyńskiej.

       W pierwszym odcinku programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo Paweł brawurowo wcielił się w postać Violetty Villas i zaśpiewał jej piosenkę: "Pocałunek ognia". Występ poruszył widownię w studio i przed telewizorami, o czym świadczą pochlebne komentarze w mediach społecznościowych. Jury programu podziękowało Pawłowi owacjami na stojąco, a Małgorzata Walewska podsumowała występ Pawła słowami: "Miałeś wszystkie jej maniery! Wykorzystałeś pełne spektrum, jakie niesie za sobą Violetta. Znakomite wykonanie!"

       Zgodnie z zasadami programu, zwycięzca odcinka przekazuje na cel charytatywny kwotę 10000 PLN. Paweł wybrał Fundację Malwa, budującą na warszawskich Bielanach dom dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które nie mogą pozostać bez opieki po stracie rodziców.

       W I LO w Brodnicy Paweł Góral był świadkiem raczkowania Szkolnej Grupy Teatralnej i sam kilka razy wystąpił w ramach jej początkowej działalności. Pozostaje oddanym przyjacielem szkoły, zawsze zainteresowanym jej losami, żywo wspominającym lata edukacji i wspierającym swoim profesjonalizmem i poradami członków Grupy Teatralnej. Warto dodać, że program Twoja Twarz Brzmi Znajomo z dziejami naszej szkoły łączy się nie po raz pierwszy. W ramach koncertów z cyklu "Moc Muzyki" na deskach I LO w Brodnicy występowali dotychczas: Artur Chamski (4 miejsce w I edycji programu), Jerzy Grzechnik (3 miejsce w III edycji), Janek Traczyk (2 miejsce w IX edycji) i Maria Tyszkiewicz (zwyciężczyni VI edycji programu).

       Jako społeczność szkolna życzymy naszemu absolwentowi kolejnych sukcesów w programie i w całej karierze aktorskiej. Jesteśmy dumni z Pawła, uważając go za jedną z największych osobowości współczesnej szkoły Filomatów, a poprzez to wspomnienie zapewniamy go o naszym wsparciu i wielkiej sympatii.

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

      • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      • 22 lutego w naszej szkole odbył się konkurs promujący dbałość o poprawność językową zorganizowany przez nauczycielkę języka polskiego - Iwonę Czupryńską-Kaliszewską. Dzień wcześniej - 21 lutego od 1999 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznych wydarzeń z roku 1952, kiedy to w Dhace, stolicy Bangladeszu, pięciu studentów zostało zamordowanych za udział w demonstracji, której celem było uznanie języka bengalskiego za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu.

       Tego dnia szczególnie podkreśla się różnorodność językową i kulturową świata, zwraca uwagę na języki zagrożone i ginące, a także promuje wielojęzyczność, otwartość i ochronę języków ojczystych.

       Ten ostatni cel przyświecał konkursowi - 42 uczniów rozwiązywało zadania polegające m. in. na wskazaniu błędów w zdaniach, podaniu polskich odpowiedników anglicyzmów, tworzeniu definicji słów, wskazaniu języka, dzięki którego znajomości porozumieć się można z największą liczbą ludzi na świecie. Zwyciężczynią konkursu została Zuzanna Chojnacka z klasy 1B, która bezbłędnie wykonała zadania, drugie miejsce zajęła Aleksandra Obrębska z klasy IIpD, a trzecie - Łukasz Węglerski (klasa IIpB) i Kacper Tomasik (klasa IIID). Uczniowie otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców i Dyrektora Szkoły. Zwycięzcom gratulujemy, a pamięci wszystkich uczniów polecamy słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego:

       “A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą,

       Nie znać języka swego - hańbą oczywistą”

        

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Dzień Ochrony Danych Osobowych w I LO

      • W liceum w ramach realizowanego ogólnopolskiego programu edukacyjnego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych „ Twoje dane- Twoja sprawa” obchodzono Dzień Ochrony Danych Osobowych. Dzień 28 stycznia ustanowiony jest przez Komitet Ministrów Rady Europy dla podkreślenia wagi odpowiedniej ochrony danych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym każdego obywatela. Obchodzony jest w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta, jest najstarszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Uznając konieczność pogodzenia podstawowych wartości, takich jak poszanowanie prawa do prywatności i swobody przepływu informacji między ludźmi, Dzień Ochrony Danych Osobowych ma zwrócić uwagę obywateli na kwestie związane z ochroną danych i przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy w tym zakresie.

       W końcu stycznia i na początku lutego w naszym liceum podjęto działania w tym zakresie w środowisku szkolnym. Jednym z nich był konkurs wiedzy o ochronie danych osobowych. Głównym celem konkursu było uwrażliwienie na ochronę danych, poszerzenie wiedzy o RODO, przysługujących prawach, obowiązkach i dobrych praktykach. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-3. Zwycięzcami konkursu zostały uczennice: Marta Kramer, Alicja Kryczka i Weronika Wilmowicz. Ponadto w konkursie wyróżniono: Zuzannę Cywińską, Ewę Pankowską i Martę Ryską. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody i dyplomy ufundowane przez pana Wiesława Łupinę dyrektora liceum.


       Gratulujemy

      • XXIII POWIATOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

      • Tradycyjnie dzieci i młodzież z powiatu brodnickiego spotykała się w Brodnickim Domu Kultury, by kultywować polską tradycję bożonarodzeniową śpiewania kolęd. Jednak i tu ogarniczenia związane z pandemią wymogły inną formułę festiwalu.

       W tym roku XXIII Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek odbył się w wersji online i skupił rzesze zainteresowanych. Uczestnicy przesłali nagrania jury, które po przesłuchaniu wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach. I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych wyśpiewała nasza uczennica Amelia Rogowska z klasy IIIc.

       Wręczenie nagród odbyło się 8 lutego w Brodnickim Domu Kultury.

        

       Opracowała: Anna Ćwiklińska