Nawigacja

 • Oddając krew ratujesz życie…

            Dnia 7 grudnia 2017 roku 39 uczniów klas trzecich zgłosiło się do kolejnej akcji zorganizowanej przez opiekuna Klubu HDK przy I LO mgr. Wojciecha Sobieszczyka.  Krew pobrano od 25 uczniów, którzy przekazali 11,250 l tego cennego daru potrzebującym.

  Opracowała: Beata Nijakowska

            Patrz album

 • Wycieczka do Berlina

            Dnia 30 listopada uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, udali się na wycieczkę do Berlina. Zwiedzanie stolicy Niemiec rozpoczęliśmy od Wyspy Muzeów, na której odwiedziliśmy Muzeum Egipskie, w którym zgromadzono bezcenne eksponaty państwa znad Nilu, w tym posąg Nefretete. Następnie, wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy zabytki Berlina, jak Czerwony Ratusz, Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej, Bramę Brandenburską, Reichstag, Kościół Pamięci, Uniwersytet Humbolta oraz pozostałości muru berlińskiego. Przespacerowaliśmy się piękną Aleją pod Lipami i dotarliśmy na Alexanderplatz, na którym odbywał się Jarmark Świąteczny. Panowała na nim niezwykle świąteczna atmosfera, a my podziwialiśmy lokalne rękodzieło i smakowaliśmy swojskich wyrobów.

             Patrz album

 • Stypendystka Prezesa Rady Ministrów

            Dnia 30 listopada bieżącego roku w auli I LO w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W spotkaniu wzięli udział wyróżnieni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko – pomorskiego. W tym gronie nie zabrakło także Dyrektora I LO p. Wiesława Łupiny wraz z wyróżnioną uczennicą klasy II a Karoliną Ziętarą.

            Uroczystość wręczenia dyplomów uświetnił występ Koła Teatralnego I LO. Młodzi artyści, pod opieką mgr I. Zwierzchlewskiej i mgr. W. Zembrzyckiego zaprezentowali kolaż wokalno - taneczny oparty na utworach muzyki filmowej i musicalowej.

  Opracowała: Beata Nijakowska

            Patrz album

 • Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej

            Dnia 21 listopada w ramach XXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbył się Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej, zorganizowany w Brodnickim Domu Kultury.

            I Liceum Ogólnokształcące reprezentowała solistka, Rozalia Rogowska, a także zespół instrumentalno – wokalny w składzie: Tomasz Dziak, Rozalia Rogowska, Julia Gołębiewska, Nikola Wiśniewska, Kacper Pszczoliński, Mateusz Orłowski, Norbert Stachowiak i Jakub Alichniewicz.

            Decyzją jury pierwsze miejsce w kategorii solistów zdobyła Rozalia Rogowska, która zaśpiewała utwór „Ave Maria” z musicalu „Notre Dame de Paris”. Również zespół zajął pierwsze miejsce, wykonując utwór „ Bogu wyśpiewam”.

            Laureaci zaprezentują swoje umiejętności raz jeszcze, 26 listopada, podczas uroczystości wręczenia dyplomów i nagród.

   

  Opracował: Paweł Roszak

            Patrz album

   

 • Moc muzyki

            Dnia 20 listopada 2017 roku w I LO w Brodnicy odbył się w szósty koncert z cyklu Moc Muzyki. Tym razem Szkolna Grupa Teatralna przedstawiła utwory filmowe i musicalowe. Nie zabrakło przebojów ze znanych światowych musicali, jak i piosenek mniej popularnych, które jednak inspirują członków Grupy. Koncert ozdobiono rozbudowanymi układami tanecznymi, dynamicznymi wykonaniami grupowymi oraz tematyczną scenografią. Gośćmi specjalnymi koncertu byli artyści Teatru Roma w Warszawie – Sylwia Banasik i Jan Traczyk. Aktorzy wykonali kilka utworów, które na co dzień wykonują na scenie teatralnej. Niespodzianką i wyróżnieniem dla licealnej sceny było premierowe wykonanie piosenki Jana Traczyka, pochodzącej z jego autorskiego musicalu. Recital artystów został także ubogacony układami tanecznymi w wykonaniu naszych uczniów oraz duetem Sylwii Banasik i Rozalii Rogowskiej – członkini Grupy Teatralnej. Koncert cieszył się niezwykłą popularnością i wysokimi ocenami zarówno publiczności, jak i gości specjalnych. W najbliższym czasie część widowiska przygotowana przez Grupę Teatralną zostanie ponownie powtórzona dla publiczności.  

  Opracował: Wojciech Zembrzycki

            Patrz album

 • Sukces szachisty

            Dnia 18 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Brodnicy odbył się Wielki Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Brodnicy, w którym udział wzięli uczniowie ze szkół miejskich. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Omega oraz Klub Szaradzistów ,,Jolka”. Turniej prowadził nauczyciel i instruktor szachowy Marcin Kołodziejski.

            Rozgrywki toczyły się w oparciu o program komputerowy, który kojarzył zawodników w pary turniejowe. Podczas siedmiu 30-minutowych rund, w obecności rodziców i członków klubu, uczestnicy rozgrywali poszczególne partie.

            Najlepszym szachistą i zdobywcą Pucharu Burmistrza okazał się Jakub Alichniewicz,   uczeń klasy I c I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

   

  Opracowała: Beata Nijakowska

 • Profilaktyka WZW B i C w I LO

            Dnia 17 listopada odbyła się w auli I LO prelekcja na temat: „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie Wirusowego Zapalenia Wątroby Typu B i C”, którą poprowadziła p. Justyna Franczak- lekarz z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno- Zakaźnego w Bydgoszczy.

            Prezentacja została zrealizowana w ramach projektu: „Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C”<, który jest realizowany w województwie kujawsko- pomorskim od pięciu lat.

            Udział w prelekcji wzięli uczniowie z klas o profilu medycznym i biologiczno- chemicznym, którzy uzyskali informacje na temat możliwości zakażeń, profilaktyki oraz bezpłatnych badań i możliwości szczepienia przeciw chorobie.

  Opracowała: Ilona Zwierzchlewska

            Patrz album

 • Międzynarodowy Turniej Szachowy ILO

            Dnia 15 listopada br. wystartuje 4 Międzynarodowy Turniej Szachowy Szkół, w którym biorą udział szkoły m.in. z Hiszpanii, Grecji oraz Polski.

            Turniej zostanie rozegrany za pomocą internetu, dzięki czemu zawodnicy będą mogli wykonywać swoje posunięcia jak i oczekiwać na posunięcia przeciwników w miejscu zamieszkania. Zawody będą doskonałą formą sprawdzenia nabytych umiejętności, wymiany doświadczeń, nie tylko szachowych ale i językowych.

            Drużyna ILO wystąpi w składzie: Marcin Kołodziejski (trener), Aneta Skręta, Michał Sadowski, Michał Kamiński, Jakub Alichniewicz, Tomasz Dziak.

   

  Strona informacyjna w języku angielskim.

   

  Dla kibiców i chcących śledzić na bieżąco wyniki, podajemy adres strony internetowej.

   

  Kilka faktów z historii koła szachowego.

   

            W latach 2011 – 2017 szachiści z ILO w kategorii dziewcząt, chłopców oraz drużynowo, na szczeblu powiatowym zdobyli 23 medale. Przez 7 lat działalności koła szachowego przewinęło się na zajęciach blisko 70 osób. Zawodnicy uczestniczyli w turniejach o mistrzostwo powiatu, turniejach okolicznościowych w Brodnicy, Brzoziu Lubawskim, Nowym Mieście Lubawskim, Toruniu.

 • Święto Niepodległości

            Dnia 10 listopada 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się uroczystości poświęcone 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Akademię rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego, po czym zaprezentowany został montaż słowno – muzyczny, przygotowany przez nauczycieli j. polskiego, p. Mirosławę Kowalską, p. Beatę Nijakowską i p. Pawła Roszaka. W trakcie programu, ilustrowanego pokazem multimedialnym, zaprezentowano krótki rys historyczny oraz utwory poetyckie związane z tematyką walki o niepodległość oraz teksty przybliżające sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Wystąpienie ilustrowane zostało piosenkami, związanymi z wydarzeniami I i II wojny światowej.

            Patrz album

 • Zwycięstwo w konkursie

            W IX konkursie powiatowym Energia odnawialna w obiektywie uczennica klasy III b, Jolanta Wiśniewska zajęła I miejsce. Dnia 8 listopada br. zwyciężczyni odebrała z rąk Starosty Brodnickiego nagrodę i dyplom. Należy nadmienić, że obecny konkurs jest już czwartym, w którym Jola zajęła najwyższe miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Patrz album

 • Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej

            Dnia 7 listopada odbył się V Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej, w którym udział wzięły szkoły gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne powiatu brodnickiego. Organizatorkami konkursu były nauczycielki I LO: p. Anna Ćwiklińska i p. Anna Kwaśniewska.

            Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała Pani Wicedyrektor Anna Rumińska, która powitała także zebranych gości, uczestników oraz ich opiekunów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wicestarosta, pan Mariusz Klonowski, pani Danuta Grzyb, dyrektor biura poselskiego posła Zbigniewa Sosnowskiego oraz przedstawiciele Rady Powiatu Brodnickiego.

            Tradycyjnie uroczystość zainaugurowana została odśpiewaniem Hymnu Festiwalu przez zespół instrumentalno-wokalny I Liceum Ogólnokształcącego. Następnie uczestnicy konkursu zaprezentowali swój talent wokalny w wybranych przez siebie utworach o tematyce patriotycznej. Uroczystość poprowadzili Wiktoria Lubczyńska i Mikołaj Zwierzchlewski.

            Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

  Szkoły gimnazjalne – soliści:

  I miejsce – Alicja Moczadło – Gimnazjum w Pokrzydowie

  II miejsce – Martyna Zielińska – Gimnazjum w Jastrzębiu

  III miejsce – Jagoda Maziarska – Gimnazjum nr 1 w Brodnicy

  Szkoły ponadgimnazjalne – soliści:

  I miejsce – Damian Bochan – I Liceum Ogólnokształcące

  II miejsce – Natalia Żurańska - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

  III miejsce – Julia Musiał – III Liceum Ogólnokształcące

  Wyróżnienie - Joanna Wasik - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

  Zespoły:

  I miejsce – zespół: Natalia Żurańska, Karol Małkowski i Krzysztof Gliniecki - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

  II miejsce – zespół: Daria Florkiewicz, Tomasz Dziak, Mateusz Orłowski, Kacper Pszczoliński, Norbert Stachowiak i Jakub Alichniewicz - I Liceum Ogólnokształcące

  III miejsce – Duet Amelia Głowacka i Anna Ulatowska – Białe róże – Gimnazjum nr 1 w Brodnicy

  Wyróżnienie - Zespół Play - Zespół Szkół nr 3

  Patrz album

 • IX edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Profesora Jana Adamczaka

            W dniu 25 października 2017 roku odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym półfinał IX edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Profesora Jana Adamczaka. W konkursie brało udział 11 uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego oraz 9 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego. W skład komisji konkursowej wchodzili mgr Marek Jasiński (III LO), mgr Ewa Bogacka, mgr Piotr Lendziński, mgr Marcin Kołodziejski oraz mgr Wojciech Wasielewski – wszyscy z I LO.

            Do finału konkursu zakwalifikowało się 8 uczniów. Finał konkursu odbył się 26 października 2017 r. w sali konferencyjnej internatu I LO. Część finałową otworzył wicedyrektor I LO mgr Lech Witkowski. Wicedyrektor powitał przedstawiciela starostwa Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pana Stanisława Czajkowskiego, uczestników konkursu, wicedyrektora III LO pana Marka Jasińskiego i komisję konkursową. Część matematyczną konkursu przygotował i finał poprowadził mgr Piotr Lendziński i mgr Wojciech Wasielewski.

            Laureatami IX Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Profesora Jana Adamczaka zostali:

  I miejsce:

  • Piotr Filipski
  • Jakub Kucharski

   

  II miejsce:

  • Kamil Karczewski
  • Monika Klocek
  • Natalia Olszewska
  • Emilia Kubicz

   

  III miejsce:

  • Sebastian Górski
  • Natalia Marchlewska

   

            Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody. Fundatorem wszystkich nagród jest Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

            Patrz album

 • Sukces biegaczy

            Dnia 25 października 2017 roku w Bydgoszczy w Fordońskiej Dolinie Śmierci odbyły się Wojewódzkie Finały Sztafetowych Biegów Przełajowych.

            Nasi licealiści, wraz z panem Mateusz Kłosowskim, nie zawiedli. Wśród 17 szkół biorących udział w zawodach lepsi od nas byli jedynie uczniowie XI LO Mistrzostwa Sportowego z Bydgoszcz na czele z Marcinem Biskupem dwukrotnym wicemistrzem Polski Juniorów Młodszych trenującym w CWZS Zawisza Bydgoszcz SL.

            Drugie miejsce to najlepszy wynik od kilkunastu lat i ogromny sukces naszej szkoły. Skład srebrnej drużyny:

  • Mućka Damian
  • Magalski Łukasz
  • Sternicki Kamil
  • Olszewski Igor
  • Ciżyński Błażej
  • Karp Mateusz
  • Gołkowski Mateusz
  • Trędowicz Jan
  • Angryk Jakub
  • Olszewski Wiktor
  • Ciesielski Dawid

  Patrz album

 • "Meet and code"

            Dnia 20 października 2017 roku w ramach europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie klasy II f, realizujący informatykę w zakresie rozszerzonym, uczestniczyli w zajęciach pod tytułem „Meet and code”. Celem zajęć było przybliżenie tematyki programowania w języku JavaScript z wykorzystaniem biblioteki p5js oraz zachęcenie osób uczestniczących w zajęciach do zainteresowania się tworzeniem aplikacji internetowych. Zajęcia w formie warsztatów zrealizowane zostały dzięki współpracy z fundacją Media 3.0, która udostępniła materiały do przeprowadzenia zajęć.

            Patrz album

 • „Noc w liceum”

            Atrakcyjną tradycją I LO stała się „noc w liceum”. Jest to impreza integracyjna dla klas pierwszych, których uczniowie bawią się w szkole pod opieką swoich nauczycieli. Młodzież w interesujący sposób spędziła czas w nocy z 20 na 21 października.  Była to okazja, żeby lepiej się poznać, rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach, pobyć z wychowawcą, poczuć się członkiem społeczności I LO.

            Uroczystego otwarcia spotkania dokonała Pani Wicedyrektor Anna Rumińska, która życzyła uczniom udanej zabawy. Następnie odbyła się wspólna taneczna rozgrzewka, która zainicjowała rozgrywki sportowe, podchody, konkursy, karaoke. Dla uczestników przewidziana została wspólna kolacja w stołówce internatu. Młodzież współzawodniczyła ze sobą w takich konkurencjach, jak: filomackie podchody, gry zręcznościowe, zawody strzeleckie i literackie. Odbył się konkurs wiedzy o szkole, bawiono się w kalambury, sprawdzano umiejętności z zakresu języka angielskiego. Uczniowie odbyli też zajęcia w szkolnej astrobazie.

            Wyniki z poszczególnych zadań zostały podsumowane, a zwycięzcy nagrodzeni. Pan Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował uczniom rywalizacji i wręczył puchar oraz dyplomy przedstawicielom klas, które zdobyły najwięcej punktów. Wygrała klasa I c, drugie miejsce zajęła klasa I a, natomiast trzecie miejsce zajęła klasa I f.

            Zmęczeni wrażeniami uczniowie mogli zdrzemnąć się w śpiworach rozłożonych w auli szkolnej, choć dla wielu była to okazja do rozmów z przyjaciółmi. Młodzież była bardzo zadowolona ze spędzonego wspólnie czasu i pewnie będzie długo wspominać „noc w I LO”.

            Patrz album

 • I Szaradziarski Konkurs Wiedzowy

            Dnia 18 października w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy został przeprowadzony I Szaradziarski Konkurs Wiedzowy o puchar Starosty Brodnickiego. Otwarcia turnieju dokonał wicedyrektor szkoły Lech Witkowski. W zawodach brało udział 33 uczniów reprezentujących 11 szkół z powiatu brodnickiego. Trzyosobowe drużyny podczas 7 dziesięciominutowych rund rozwiązywały krzyżówki i inne zadania z zakresu matematyki, języka polskiego, historii, geografii i sportu.

            Autorem wszystkich zadań był Marcin Kołodziejski, nauczyciel matematyki, który przygotował i prowadził całą imprezę. Poprawność rozwiązań sprawdzało jury powołane spośród nauczycieli opiekunów.

            Zwyciężył zespół uczniów z Gimnazjum w Jastrzębiu, drugie miejsce zajęli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, trzecie przypadło Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim. Kolejne miejsca zajęli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy oraz Gimnazjum w Zbicznie.

            Zwycięska drużyna zdobyła puchar Starosty Brodnickiego, który wręczył Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p. Stanisław Czajkowski. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Stowarzyszenie OMEGA.

            Patrz album

 • Spotkanie z radcą prawnym

            Dnia 18 października 2017 roku uczniowie klas II e i II f spotkali się z radcą prawnym, panem Karolem Pniewskim, który podzielił się z młodzieżą wiedzą dotyczącą funkcjonowania prawa w przekazie medialnym. Spotkanie zorganizowane zostało przez nauczycielkę historii i wiedzy o społeczeństwie, p. Paulinę Kalinowską – Willmann.

            W trakcie spotkania młodzież miała okazję przyjrzeć się szerzej niektórym aspektom systemu prawnego obowiązującego w Polsce oraz zapoznała się z funkcjonowaniem polskich sądów i zadaniami wypełnianymi przez ich pracowników. Radca zapoznał zebranych także z wieloma formami cyberprzestępczości i uświadomił, że wszelkie działania, określane ogólnie jako cyberprzemoc oraz nieprzestrzeganie praw autorskich pociągają za sobą surowe konsekwencje prawne. Podczas spotkania zebrani mieli możliwość swobodnego zadawania pytań na interesujące kwestie.

 • Sukces sztafety

            W dniu 17 października 2017 roku odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe, w których uczestniczyli uczniowie I LO. Nasza reprezentacja zajęła II miejsce w sztafecie dziewcząt 10x800 metrów. i I miejsce w sztafecie chłopców 10x1000 metrów.

            Tym samym drużyna chłopców zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się za tydzień w Bydgoszczy.

            Skład drużynowy dziewcząt:

  • Szymańska Katarzyna 1b
  • Lechowicz Kinga 1d
  • Tuszyńska Oliwia 1d
  • Łukaszewska Klaudia 1e
  • Sarnowska Jadwiga 2d
  • Sobczak Martyna 1a
  • Zelmańska Julia 1a
  • Kaczmarska Natalia 2b
  • Kwaśniewska Dorota 2f
  • Badaczewska Julia 2c

   

            Skład drużynowy chłopców:

  • Mućka Damian 2f
  • Magalski Łukasz 1b
  • Sternicki Kamil 2f
  • Olszewski Igor 2c
  • Ciżyński Błażej 2c
  • Karp Mateusz 1f
  • Gołkowski Mateusz 3g
  • Trędowicz Jan 1c
  • Grabowki Adrian 3c
  • Olszewski Wiktor 1b
  • Ciesielski Dawid 2b

   

            Wszystkim zawodnikom gratulujemy sukcesu i życzymy szczęścia w finale.

            Patrz album

 • Zmagania z ekologią

            W dniach 16 – 17 października bieżącego roku odbył się w okolicach Elbląga IX Powiatowy Konkurs Ekologiczny „I ja mogę chronić przyrodę”. I LO reprezentowały uczennice klasy III b. Zajęcia miały miejsce w Parku Krajobrazowym Wzniesień Elbląskich oraz hotelu PTTK.

            Nasza drużyna uplasowała się na I miejscu, zaś indywidualnie uczennice uzyskały następujące wyniki:

  I miejsce – Patrycja Milarska

  II miejsce – Nikola Lewandowska

  III miejsce – Aleksandra Zielińska

  V miejsce – Jolanta Wiśniewska

  VI miejsce – Daria Klimek

            Oprócz zmagań konkursowych był czas na zwiedzanie muzeum i katedry we Fromborku oraz wycieczkę do Raczek Elbląskich – najniżej położonego punktu Polski.

            Patrz album

strona:

Aktualności

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
  I Liceum Ogólnokształcące,87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14
 • 0-56 4982016

Galeria zdjęć