• Aktualności

      • W atmosferze Bożego Narodzenia

      • W atmosferze Bożego Narodzenia - Obrazek 1

                 Nadchodzące święta to wyjątkowy czas, wywołujący uśmiech, skłaniający do wzajemnej życzliwości i jednoczący ludzi, dlatego też w naszej szkole, w zgodzie z tradycją, odbyły się spotkania opłatkowe we wszystkich klasach. Uczniowie wraz z wychowawcami przekazali sobie życzenia, obdarowali symbolicznymi upominkami i kolędowali przy wigilijnych stołach.

                 W auli szkolnej Koło Teatralne przygotowało świąteczny występ wokalno - choreograficzny, podczas którego zabrzmiały ze sceny piosenki tematycznie związane ze świętami i tworzące ich niepowtarzalny klimat.

                 Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina złożył całej szkolnej społeczności życzenia zdrowych, spokojnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz wielu szczęśliwych dni w nadchodzącym, 2019 roku.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Prymusi Pomorza i Kujaw w I LO w Brodnicy

      • Prymusi Pomorza i Kujaw w I LO w Brodnicy - Obrazek 1

                 18 grudnia 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów dla najlepszych stypendystów marszałkowskiego programu Prymus Pomorza i Kujaw. Wśród zaproszonych na galę byli p. Wiesław Łupina, dyrektor I LO w Brodnicy wraz z uczniem kl. I b Hubertem Sikorskim, który jako najlepszy stypendysta reprezentował szkoły średnie powiatu brodnickiego.

                 Podczas spotkania przewodniczący sejmiku p. Ryszard Bober, wicemarszałek p. Zbigniew Ostrowski i wicekurator oświaty p. Maria Mazurkiewicz wręczyli certyfikaty potwierdzające wysokie kompetencje edukacyjne naszej szkoły stypendyście oraz dyrektorowi.

                 Hubert Sikorski jest laureatem konkursu przedmiotowego z chemii oraz finalistą konkursu przedmiotowego z fizyki. Uczeń ma najwyższą średnią ocen w szkole i interesuje się w szczególności przedmiotami matematyczno–przyrodniczymi. Oprócz Huberta Sikorskiego w I LO stypendystami programu Prymus Pomorza i Kujaw są Karolina Ziętara z kl. III a i Karol Bartnicki z kl. III f.

                 Program „Prymus Pomorza i Kujaw” został stworzony w celu wsparcia najbardziej zdolnych uczniów regionu, specjalizujących się w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematycznych, języków obcych i przedsiębiorczości oraz finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Konkurs Adwentowy

      • Konkurs Adwentowy - Obrazek 1

                 Już po raz 16. odbył się w naszej szkole Konkurs Adwentowy. Uczniowie własnoręcznie przygotowali ozdoby adwentowe typowe dla krajów niemieckiego obszaru językowego – wieńce i kalendarze adwentowe. Celem konkursu było nie tylko zaprezentowanie talentów plastycznych uczniów, ale przede wszystkim przybliżenie im tradycji naszych zachodnich sąsiadów. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców spośród wielu przepięknych prac. W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY zwyciężyła Wioleta Wiśniewska z kl. I c, natomiast w kategorii WIENIEC ADWENTOWY pierwsze miejsce zajęła Julia Szwaracka z kl. II e. Drugie i trzecie miejsce w tej samej kategorii zdobyły kolejno Aleksandra Sadowska z kl. I c i Martyna Pruszewicz z kl. Ie. Wyróżniono również kalendarz adwentowy Agaty Szulińskiej z kl. I c i wieniec adwentowy wykonany przez ucznia kl. II f – Mikołaja Zwierzchlewskiego. Dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców I LO wręczył pan Wiesław Łupina, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.  Wystawę prac można podziwiać w holu naszej szkoły w dniach 17-21.12.2018r.

                 Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i pomysłów i zapraszam do udziału w kolejnych edycjach.

       Opracowała: Danuta Przybylska

                 Patrz album

      • VI Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych

      • VI Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych - Obrazek 1

                 14 grudnia 2018 roku już po raz szósty w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy kolędowano w różnych językach. Najczęściej można było usłyszeć kolędy i piosenki świąteczne w języku angielskim i niemieckim. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie z wielu szkół podstawowych i gimnazjów naszego powiatu, m.in. z Drużyn, Janowa, Świedziebni, Świerczyn, Górzna, Pokrzydowa. Szkoły średnie reprezentowali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Celem konkursu jest propagowanie piękna kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych innych krajów oraz doskonalenie umiejętności językowych.

                 Imprezę rozpoczął dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który powitał wszystkich uczestników i zaproszonych gości oraz podziękował za zainteresowanie konkursem. W przedświąteczny nastrój wprowadził wszystkich obecnych zespół taneczny naszego liceum. Następnie uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje talenty wokalne. Usłyszeliśmy ponad dwadzieścia kolęd. Niektórzy wykonawcy grali dodatkowo na instrumentach lub wykonywali układy taneczne. Wszyscy nagradzani byli gorącymi brawami. W czasie przerwy można było obejrzeć wystawę ozdób adwentowych oraz kilka krótkich filmów dotyczących tradycji bożonarodzeniowych w różnych krajach.

                 Komisja konkursowa w składzie: p. Aleksandra Findling, p. Dominika Małkiewicz, p. Anna Ćwiklińska wybrała najlepszych wykonawców, którymi okazali się:

       w kategorii soliści ze szkół podstawowych i gimnazjów

       • I miejsce – Adam Kotuła (SP w Drużynach)
       • II miejsce – Otylia Wojtarowicz (SP w Świedziebni)
       • III miejsce – Alicja Moczadło (Zespół Szkół w Pokrzydowie)
       • wyróżnienie – Kinga Czarnecka (Zespół Szkół w Pokrzydowie)

        

       w kategorii soliści ze szkół średnich

       • I miejsce – Rozalia Rogowska (I LO w Brodnicy)
       • II miejsce – Bartłomiej Kozikowski (CKZiU w Brodnicy)
       • III miejsce – Klaudia Zglińska (I LO w Brodnicy)
       • wyróżnienie – Oliwia Głowacka (CKZiU w Brodnicy)

        

       w kategorii zespoły

       • I miejsce – Zespół wokalny „Blask” (SP w Świerczynach)
       • II miejsce – Julia Łapkiewicz, Marta Orłowska  (SP w Drużynach)
       • III miejsce – Kornelia Ziółkowska, Dawid Ciesielski (I LO w Brodnicy)
       • wyróżnienie – Agnieszka Bartoszewska, Martyna Grochowalska (Gimnazjum w Świedziebni)

        

                 Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora I LO p. Wiesława Łupiny nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

                 Organizatorka konkursu p. Magdalena Rogowska podziękowała uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w imprezie i zaprosiła na kolejną edycję konkursu.

       Opracowała: Magdalena Rogowska

                 Patrz album

      • Gala Stypendystów Prezesa Rady Ministrów

      • Gala Stypendystów Prezesa Rady Ministrów - Obrazek 1

                 3 grudnia 2018 r. w auli Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów - uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen.

                 W naszej szkole stypendystą Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019 jest Karol Bartnicki uczeń klasy III f.

                 Uroczystość uświetnił występ Szkolnej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu.

       Opracowała: Justyna Pniewska

                 Patrz album

      • Mistrz Pięknego Czytania

      • Mistrz Pięknego Czytania - Obrazek 1

                 7 grudnia w bibliotece naszej szkoły odbył się konkurs pięknego czytania, w którym uczestniczyli reprezentanci klas pierwszych oraz drugich. Z uwagi na to, iż obecny rok został ogłoszony „Rokiem Zbigniewa Herberta”, trzecią edycję konkursu organizatorzy imprezy postanowili poświęcić twórczości jednego z największych poetów polskich XX wieku.

                 Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, gdyż licealiści zademonstrowali swoje umiejętności na wysokim poziomie. Ostatecznie udało się zgodnie i w przyjemnej atmosferze wytypować zwycięzców.

                 Pierwsze miejsce zdobyła Agata Fogel z klasy IIa, prezentując w sposób bardzo ekspresywny wiersz „Pan od przyrody”. Drugą pozycję zajął Hubert Sikorski z klasy Ib, czytając swoim donośnym głosem utwór „Potęga smaku”. Trzecie miejsce otrzymała Julia Kłosowska z klasy Ic, która zaprezentowała wiersz „Ołtarz”. Natomiast Klaudia Zglińska z klasy IIe oraz Agata Garczewska z klasy If otrzymały wyróżnienia.

                 W imieniu Dyrektora Szkoły przewodnicząca komisji pani Beata Nijakowska wręczyła „Mistrzom Pięknego Czytania” dyplomy oraz nagrody.

       Opracowała: Joanna Pąk

                 Patrz album

      • Mikołajkowi dawcy krwi

      • Mikołajkowi dawcy krwi - Obrazek 1

                 Dnia 6 grudnia bieżącego roku uczniowie I LO  po raz kolejny włączyli się do akcji oddawania krwi. W hali sportowej zorganizowano punkt medyczny, w którym pobrano krew od 31 uczniów. Łącznie oddano 13,600 ml. Nad całym przedsięwzięciem czuwał mgr A. Lewandowski.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Polska Wschodnia

      • Polska Wschodnia - Obrazek 1

                 5 grudnia 2018, w auli I LO w Brodnicy odbyło się podsumowanie kolejnej edycji geograficznych ćwiczeń terenowych POLSKA WSCHODNIA 2018. Z tej okazji, podczas Wieczoru Wschodniego, w murach szkoły gościliśmy naczelnika Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy – Pana Stanisława Czajkowskiego oraz rodziców uczniów – uczestników ćwiczeń terenowych. Wieczór Wschodni był okazją do złożenia podziękowań wszystkim zebranym, za zaufanie projektowi i wsparcie finansowe jego realizacji. Goście mieli możliwość skosztować specjałów kuchni podlaskiej, tatarskiej, żydowskiej i kurpiowskiej. Nie zabrakło wspomnień, podsumowań i ciekawych opowieści. Kulminacyjnym punktem spotkania była emisja filmu, który pokazał życie uczestników ćwiczeń w różnych momentach ich trwania – zarówno podczas zajęć naukowych, jak i w czasie wolnym.

                 Warto podkreślić, że geograficzne ćwiczenia terenowe uczniów I LO w Brodnicy to jedyny tego rodzaju projekt przedmiotowy wśród szkół brodnickich, realizowany na wzór uczelni wyższych, w trybie wielodniowym, w odległych zakątkach kraju. Jest to szczególna forma edukacji geograficznej, pozwalająca na szerokie rozbudzenie pasji podróżniczej, praktyczne ujęcie treści przedmiotowych, społecznych, gospodarczych, kulturowych, a także na warsztaty z zakresu geomorfologii, kultury ludowej, architektury i robudzenie wrażliwości na przestrzeń geograficzną.

                 Kolejne ćwiczenia terenowe POLSKA WSCHODNIA już w czerwcu 2019 roku.

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

                 Patrz album

      • Młodzież I LO w Berlinie

      • Młodzież I LO w Berlinie - Obrazek 1

                 Już od wielu lat kolejne roczniki uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wyjeżdżają w okresie przedświątecznym do Berlina. 29 listopada grupa 88 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyła w nocy do Niemiec. Głównym celem wycieczki było poznanie kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych naszych sąsiadów. Ponieważ święta w Niemczech uchodzą za najbardziej klimatyczne w całej Europie a ich atmosferę już na miesiąc przed Bożym Narodzeniem tworzą jarmarki, dlatego głównym punktem programu był pobyt na tradycyjnym Jarmarku Bożonarodzeniowym – Weihnachtsmarkt. Jarmarki są pięknie oświetlone kolorowymi lampkami, dlatego aby móc w pełni poczuć świąteczną atmosferę na jarmark należy wybrać się po zmroku.

                 Pobyt w stolicy Niemiec rozpoczął się od zwiedzania miasta z przewodnikiem. Jednym z pierwszych miejsc było East Side Gallery – niezwykła galeria – pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego. Następnie na Placu Poczdamskim mogliśmy zobaczyć pierwszą w Europie sygnalizację świetlną. Potem udaliśmy się pod gmach Reichstagu – siedziby parlamentu niemieckiego. Stamtąd przeszliśmy do Bramy Brandenburskiej i dalej piękną aleją Unter den Linden dotarliśmy na Wyspę Muzeów, na której odwiedziliśmy Muzeum Egipskie, w którym zgromadzono wiele bezcennych eksponatów znad Nilu, w tym popiersie Nefretete.

                 Gdy zaczął zapadać zmierzch, udaliśmy się na jarmark na Placu Alexandra, na którym panowała niezwykle świąteczna atmosfera podkreślona cudownymi dekoracjami, kolorowymi lampkami i ręcznie wykonanymi ozdobami. A my od razu zaczęliśmy spacerować wśród pachnących lasem iglaków, podziwialiśmy iluminacje świetlne i bożonarodzeniowe ozdoby oraz lokalne rękodzieło. Smakowite zapachy zachęcały do tego, by skosztować tradycyjnych przysmaków świątecznych.  Kusiły pieczone kasztany, owoce w czekoladzie, prażone migdały oraz korzenne pierniczki. Wielu uczestników wycieczki zakupiło oryginalne drobiazgi na prezenty oraz smakołyki na świąteczny stół. Nie dziwi chyba, że wycieczki do Berlina cieszą się ogromną i niesłabnącą popularnością wśród uczniów, którzy już na początku roku szkolnego interesują się wyjazdem.

                 Organizatorem wycieczki była Magdalena Rogowska – nauczyciel języka niemieckiego, a opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Kamila Aleksander, Iwona Czupryńska–Kaliszewska, Marta Jamroży, Paulina Kalinowska – Willmann, Milena Pieróg, Justyna Pniewska, Maria Skorupka.

       Opracowała: Magdalena Rogowska

                 Patrz album