• Święto Edukacji Narodowej

• Dnia 11 października 2019 roku odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym obchody Święta Edukacji Narodowej.  Uroczystość zgromadziła dyrekcję i grono pedagogiczne, a także pracowników i społeczność uczniowską I LO.

Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Delegacja uczniów udała się też ze zniczem pod pomnik poległych w czasie wojny nauczycieli.  Następnie głos zabrał w imieniu Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Iwański, który podziękował dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud edukacyjny i wychowawczy, składając jednocześnie życzenia z okazji święta . Akademię wzbogacił też występ uczniów w montażu słowno-muzycznym pod opieką p. Beaty Nijakowskiej.  Uroczystość zakończyło wystąpienie Dyrektora I LO, p. Wiesława Łupiny, który podziękował wszystkim zgromadzonym za pracę i życzył wszystkiego najlepszego z okazji przypadającego święta.

Tego dnia, podtrzymano również tradycje filomackie i uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci w krąg społeczności I LO.  Młodzież odśpiewała hymn szkoły, którego słowa przypominają o najważniejszych wartościach Filomatów.

Kolejnym elementem spotkania było przemówienie Dyrektora, p. Wiesława Łupiny, który przybliżył historię związaną z imieniem szkoły. Następnie odbyło się pasowanie pamiątkowym berłem przekazanym przez ks. prałata Bolesława Lichnerowicza. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska odczytała listę uczniów, którzy zostali Filomatami. Otrzymali oni z rąk Wicedyrektora Lecha Witkowskiego krawaty z logo szkoły.

Patrz album - Dzień Edukacji Narodowej

Patrz album - Pasowanie na Filomatów

Opracowali: Lucyna Domeracka, Paweł Roszak

• Dzień Chemii

• Dnia 9 października 2019 roku odbył się w I LO „ Dzień Chemii” zorganizowany przez panie Elżbietę Brzezicką-Pruchińską i Milenę Pieróg. Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Przeprowadzili oni warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich o profilu medycznym i biologiczno-chemicznym.

W atmosferze naukowej zabawy młodzież uczyła się prawidłowo formułować obserwacje i wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. Po zakończonych warsztatach przeprowadzony został pokaz doświadczeń chemicznych, w których uczestniczyć mogli wszyscy zainteresowani uczniowie.

Opracował Paweł Roszak

• „Noc w liceum”

• Tradycją I LO stała się „Noc w liceum”. To impreza integracyjna dla klas pierwszych, których uczniowie bawią się w szkole pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli.

Młodzież w interesujący sposób spędziła czas w nocy z 4 na 5 października.  Była to okazja, żeby lepiej się poznać, rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach, pobyć z wychowawcą, poczuć się członkiem społeczności I LO.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonała Wicedyrektor Szkoły p. Anna Rumińska. Następnie wszyscy odśpiewali hymn szkoły. Odbyła się też wspólna taneczna rozgrzewka, która zainicjowała rozgrywki sportowe, podchody, konkursy. Uczniowie rozwiązywali zadania astronomiczne w Astrobazie.  Młodzież współzawodniczyła ze sobą w takich konkurencjach, jak: filomackie podchody, gry zręcznościowe czy potyczki literackie. Wiele emocji wywołał konkurs wiedzy o szkole, sprawdzano umiejętności z zakresu muzyki, historii i matematyki. Dla uczestników przewidziana została również wspólna kolacja w stołówce Internatu.

Wyniki z poszczególnych zadań zostały podsumowane, a zwycięzcy nagrodzeni. Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował uczniom rywalizacji i wręczył puchar oraz dyplomy przedstawicielom klas, które zdobyły najwięcej punktów. Wygrała klasa I gb, drugie miejsce wywalczyła klasa I ga, a na trzecim miejscu uplasowała się klasa I pf. Niespodzianką dla najlepszych było zwolnienie z odpytywania w nadchodzącym tygodniu.  Na koniec wychowawcy częstowali wszystkich uczniów słodkimi bułeczkami.

Całość imprezy zamknęła dyskoteka, karaoke i inne zabawy.  Zmęczeni wrażeniami uczniowie mogli zdrzemnąć się w śpiworach rozłożonych w auli szkolnej, choć dla wielu była to okazja do rozmów z przyjaciółmi czy gry w karty.

Młodzież była bardzo zadowolona ze spędzonego wspólnie czasu i pewnie będzie długo wspominać „Noc w I LO”.

Opracowała: Lucyna Domeracka

• Wycieczka edukacyjna

• W dniach 9-10 września uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami (E. Brzezicką-Pruchińską i D. Przybylską) wybrali się do Górzna, gdzie mieli możliwość wziąć udział w szeregu zajęć o charakterze przyrodniczym. Kilkudziesięcioosobowa grupa młodych pasjonatów przyrody uczestniczyła w spacerach ścieżkami ekologicznymi wokół Jeziora Górzno oraz do rezerwatu Szumny Zdrój, podczas których poznali walory Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajoznawczego i wykonali szereg zadań plenerowych. Pod okiem profesjonalnego edukatora uczniowie rozpoznawali roślinność oraz szukali skarbów przyrody.

Po zajęciach związanych z ekologią młodzież miała czas na zajęcia integracyjne, wspólne rozmowy i zabawy. Młodzież wróciła do domu nie tylko bogatsza w wiedzę z zakresu biologii, ale również pełni wrażeń i nowych przyjaźni. Zachwyceni wyprawą uczniowie planują już kolejne wycieczki …

Opracowała: Danuta Przybylska