• Aktualności

      • Pamiętamy …

      • We wtorek 29 października, z inicjatywy koła wolontariatu, grupa filomatów udała się wraz z opiekunami p. Justyną Pniewską i p. Adamem Lewandowskim na groby zmarłych nauczycieli i pracowników I LO spoczywających na brodnickim cmentarzu. Była to żywa lekcja historii, gdyż opiekunowie przybliżyli uczniom sylwetki zmarłych dyrektorów, nauczycieli, którzy wpisali się na stałe w dzieje szkoły. Uczestnicy zapalili znicze na grobach zmarłych, jako symbol pamięci.

       Patrz album

       Opracowała: Justyna Pniewska

      • Żywa lekcja historii

      • Dnia 24 października 2019 r. uczniowie klas 1 i 2 liceum wraz z nauczycielami historii pojechali na wycieczkę do Gdańska. Wycieczka miała charakter poznawczy, była „żywą lekcją” historii. Podczas niej zwiedzili miejsca związane z przeszłością naszego kraju i narodu polskiego. Miejsca, które są wizytówką Gdańska.  Pierwszym punktem wycieczki było Westerplatte - miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Obecnie, jest to przede wszystkim miejsce pamięci o bohaterach, którzy w niej walczyli. Uczniowie weszli na górujący nad polem bitwy kopiec, na którym wznosi się Pomnik Obrońców Wybrzeża.  Następnie uczestnicy wycieczki przepłynęli statkiem z Westerplatte do Głównego Miasta -  na Długie Pobrzeże przy Zielonym Moście na Motławie. Po drodze zobaczyli m.in. Twierdzę Wisłoujście, zakotwiczone statki w porcie i przy nabrzeżach stoczni remontowych. Kolejnym punktem było Muzeum II Wojny Światowej. Upowszechnia ono wiedzę  o  II wojnie światowej  oraz służy pielęgnowaniu pamięci o jej ofiarach i bohaterach. Jest nowoczesnym obiektem pod względem formy, a także prowadzonej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej. Sercem Muzeum II Wojny Światowej jest wystawa główna zajmująca powierzchnię niemal 5000 m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. W dobie wielozadaniowości, wszechstronności oraz nowoczesności oferta Muzeum z uwagi na swoją ikoniczną, nowoczesną architekturę oraz połączenie wielu funkcji, z wystawienniczą na czele, doskonale odgrywa swoją rolę.  Uczestniczy wycieczki podczas pobytu zwiedzili znaczną część bastionu pamięci historycznej. Byli niezwykle zainteresowani. Było to jednocześnie miejsce refleksji i zadumy. Wspomnienie tego ważnego miejsca na długo zostanie w pamięci licealistów. Następnie uczniowie odbyli spacer ulicami Gdańska, gdzie poczuli ducha historii wraz z naszą narodową tradycyjną. Zobaczyli część Głównego Miasta z fontanną Neptuna, pięknym Ratuszem Głównym, Dworem Artusa, Bazyliką Mariacką oraz Wielką Zbrojownią (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Ostatnim miejscem programu wycieczki było Europejskie Centrum Solidarności. Tu uczestnicy obejrzeli ogromną wystawę. Wystawa zajmuje dwa piętra, a podczas jej zwiedzania można przenieść się do lat 80-tych, poczuć klimat tamtego okresu, poznać biogramy i zobaczyć zdjęcia stoczniowców, przeczytać wycinki z gazet, obejrzeć archiwalne materiały filmowe… Licealiści obejrzeli też multimedialną wystawę poświęconą historii Solidarności. To wszystko robi naprawdę niesamowite wrażenie.  Był to piękny, niezwykle interesujący i patriotyczny dzień. To też czas wartości i postaw obywatelskich, którym młodzież liceum wzorowo sprostała. Dzień, podczas którego poznawaliśmy lepiej historię. Historię, która wciąż do nas powraca.

       Patrz album

       Opracowała: Marzena Łupińska

      • Lektor 2019

      • Dnia 23 października br. w Pałacu Anny Wazówny odbył się VII Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania „Lektor” organizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. W konkursie wzięli udział uczniowie z pięciu szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego. I Liceum Ogólnokształcące reprezentowało siedmioro uczniów, którzy przed jury oraz liczną publicznością zaprezentowali swoje umiejętności lektorskie. Uczniowie zmierzyli się
       z tekstami popularnonaukowymi jak i literaturą piękną.

       Klaudia Zglińska z kl. III e zajęła II miejsce, natomiast III miejsce przypadło Aleksandrze Sadowskiej z kl. II c.

       Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia, które otrzymali: Wiktoria Domżalska kl. II f, Hubert Sikorski kl. II b, Julia Stefańska kl. I b oraz Sandra Wiśniewska kl. I b.

       Patrz album

       Opracowała: Joanna Pąk

      • Spotkanie z dr. Janem Wiśniewskim

      • W dniu 18 października 2019 r. uczniowie klasy 2d oraz klasy 1pe brali udział w spotkaniu z dr. Janem Wiśniewskim z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Zajęcia miały formę wykładu oraz warsztatów. Klasa 2d dyskutowała z zaroszonym gościem na temat funkcjonowania NATO oraz o polskiej polityce zagranicznej w tym kontekście. Natomiast klasa I podjęła tematy terroryzmu i cyberterroryzmu zastanawiając się jednocześnie nad bezpieczeństwem Polski. W czasie części warsztatowej padało wiele pytań odnośnie współczesnej historii Polski oraz naszej sytuacji międzynarodowej.

       Patrz album

       Opracowała: Paulina Kalinowska Willmann

      • Na ekologicznym szlaku

      • W dniach 17-18 października 2019 roku uczniowie I LO, Dagmara Czepek, Daria Jórkowska i Agata Tambowcew z klasy II a oraz Hubert Sikorski i Kamil Stępień z klasy II b uczestniczyli w XI Powiatowym Konkursie Ekologicznym.

       Konkurs oraz połączone z nim zajęcia plenerowe odbywały się na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy. Uczestnicy pod opieką pracownika parku zwiedzali okolice oraz brali udział w zajęciach terenowych, zdobywając nowe doświadczenia i cenną wiedzę z zakresu ochrony przyrody.

       Patrz album

       Opracował: Adam Lewandowski

      • Święto Edukacji Narodowej

      • Dnia 11 października 2019 roku odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym obchody Święta Edukacji Narodowej.  Uroczystość zgromadziła dyrekcję i grono pedagogiczne, a także pracowników i społeczność uczniowską I LO.

       Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Delegacja uczniów udała się też ze zniczem pod pomnik poległych w czasie wojny nauczycieli.  Następnie głos zabrał w imieniu Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Iwański, który podziękował dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud edukacyjny i wychowawczy, składając jednocześnie życzenia z okazji święta . Akademię wzbogacił też występ uczniów w montażu słowno-muzycznym pod opieką p. Beaty Nijakowskiej.  Uroczystość zakończyło wystąpienie Dyrektora I LO, p. Wiesława Łupiny, który podziękował wszystkim zgromadzonym za pracę i życzył wszystkiego najlepszego z okazji przypadającego święta.

       Tego dnia, podtrzymano również tradycje filomackie i uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci w krąg społeczności I LO.  Młodzież odśpiewała hymn szkoły, którego słowa przypominają o najważniejszych wartościach Filomatów.

       Kolejnym elementem spotkania było przemówienie Dyrektora, p. Wiesława Łupiny, który przybliżył historię związaną z imieniem szkoły. Następnie odbyło się pasowanie pamiątkowym berłem przekazanym przez ks. prałata Bolesława Lichnerowicza. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska odczytała listę uczniów, którzy zostali Filomatami. Otrzymali oni z rąk Wicedyrektora Lecha Witkowskiego krawaty z logo szkoły.

       Patrz album - Dzień Edukacji Narodowej

       Patrz album - Pasowanie na Filomatów

       Opracowali: Lucyna Domeracka, Paweł Roszak

      • Dzień Chemii

      • Dnia 9 października 2019 roku odbył się w I LO „ Dzień Chemii” zorganizowany przez panie Elżbietę Brzezicką-Pruchińską i Milenę Pieróg. Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Przeprowadzili oni warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich o profilu medycznym i biologiczno-chemicznym.

       W atmosferze naukowej zabawy młodzież uczyła się prawidłowo formułować obserwacje i wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. Po zakończonych warsztatach przeprowadzony został pokaz doświadczeń chemicznych, w których uczestniczyć mogli wszyscy zainteresowani uczniowie.

       Patrz album

       Opracował Paweł Roszak

      • „Noc w liceum”

      • Tradycją I LO stała się „Noc w liceum”. To impreza integracyjna dla klas pierwszych, których uczniowie bawią się w szkole pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli.

       Młodzież w interesujący sposób spędziła czas w nocy z 4 na 5 października.  Była to okazja, żeby lepiej się poznać, rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach, pobyć z wychowawcą, poczuć się członkiem społeczności I LO.

       Uroczystego otwarcia spotkania dokonała Wicedyrektor Szkoły p. Anna Rumińska. Następnie wszyscy odśpiewali hymn szkoły. Odbyła się też wspólna taneczna rozgrzewka, która zainicjowała rozgrywki sportowe, podchody, konkursy. Uczniowie rozwiązywali zadania astronomiczne w Astrobazie.  Młodzież współzawodniczyła ze sobą w takich konkurencjach, jak: filomackie podchody, gry zręcznościowe czy potyczki literackie. Wiele emocji wywołał konkurs wiedzy o szkole, sprawdzano umiejętności z zakresu muzyki, historii i matematyki. Dla uczestników przewidziana została również wspólna kolacja w stołówce Internatu.

       Wyniki z poszczególnych zadań zostały podsumowane, a zwycięzcy nagrodzeni. Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował uczniom rywalizacji i wręczył puchar oraz dyplomy przedstawicielom klas, które zdobyły najwięcej punktów. Wygrała klasa I gb, drugie miejsce wywalczyła klasa I ga, a na trzecim miejscu uplasowała się klasa I pf. Niespodzianką dla najlepszych było zwolnienie z odpytywania w nadchodzącym tygodniu.  Na koniec wychowawcy częstowali wszystkich uczniów słodkimi bułeczkami.

       Całość imprezy zamknęła dyskoteka, karaoke i inne zabawy.  Zmęczeni wrażeniami uczniowie mogli zdrzemnąć się w śpiworach rozłożonych w auli szkolnej, choć dla wielu była to okazja do rozmów z przyjaciółmi czy gry w karty.

       Młodzież była bardzo zadowolona ze spędzonego wspólnie czasu i pewnie będzie długo wspominać „Noc w I LO”.

       Patrz album

       Opracowała: Lucyna Domeracka

      • Wycieczka edukacyjna

      • W dniach 9-10 września uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami (E. Brzezicką-Pruchińską i D. Przybylską) wybrali się do Górzna, gdzie mieli możliwość wziąć udział w szeregu zajęć o charakterze przyrodniczym. Kilkudziesięcioosobowa grupa młodych pasjonatów przyrody uczestniczyła w spacerach ścieżkami ekologicznymi wokół Jeziora Górzno oraz do rezerwatu Szumny Zdrój, podczas których poznali walory Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajoznawczego i wykonali szereg zadań plenerowych. Pod okiem profesjonalnego edukatora uczniowie rozpoznawali roślinność oraz szukali skarbów przyrody.

       Po zajęciach związanych z ekologią młodzież miała czas na zajęcia integracyjne, wspólne rozmowy i zabawy. Młodzież wróciła do domu nie tylko bogatsza w wiedzę z zakresu biologii, ale również pełni wrażeń i nowych przyjaźni. Zachwyceni wyprawą uczniowie planują już kolejne wycieczki …

       Patrz album

       Opracowała: Danuta Przybylska