• Aktualności

      • Finalista Ogólnopolskiej Olimpiady z I LO w Brodnicy

      •           Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy III, Karol Bartnicki został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej. Zawody finałowe Olimpiady odbyły się w tym roku w Kołobrzegu i zakończyły wielotygodniowe rozgrywki, realizowane początkowo na etapie szkolnym, a następnie regionalnym. Tak duży sukces ucznia otwiera mu drogę na liczne kierunki studiów w uczelniach całej Polski, z pominięciem etapu rekrutacji, a także uznaje maturę z geografii na poziomie rozszerzonym za zdaną z wynikiem 100%.    Serdecznie gratulujemy Karolowi jego wytężonej pracy, konsekwencji w działaniu i sukcesu, który motywuje całą społeczność naszej szkoły do dalszego podtrzymywania dobrych tradycji olimpijskich I LO i wspierania naszych uczniów w realizacji ich naukowych pasji.

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

      • 25 Kujawsko-Pomorski Festiwal Piosenki "Awans"

      •           4 kwietnia w Rypińskim Domu Kultury rozpoczęło się muzyczne święto dla wokalistów  trzech grup wiekowych (7-9 lat, 10-13 lat, 14-16 lat). 25 Kujawsko-Pomorski Festiwal Piosenki ‘AWANS’ skupił na scenie kilkudziesięciu wykonawców, w tym naszą uczennicę, Amelię Rogowską. Wykonawcy prezentowali jedną z dwóch wybranych przez siebie piosenek w języku polskim. Amelia zmierzyła się z utworem Maryli Rodowicz ‘Polska Madonna’, który zaprowadził ją nie tylko do II miejsca w Festiwalu, ale dał również awans do wielkiego Finału z udziałem laureatów eliminacji powiatowych, który odbędzie się 13 kwietnia w Żninie.

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

                 Patrz album

      • Sukces młodego chemika

      •           Olgierd  Spławski, uczeń klasy o profilu medycznym I Liceum Ogólnokształcącego, został laureatem XXIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Wygraj indeks", którego finał odbył się 30 marca 2019 roku na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej.

                 Uczeń naszej szkoły, jako jedyny reprezentant powiatu brodnickiego, pokonał wielu kontrkandydatów z całej Polski.

                 Tytuł laureata uprawnia do podjęcia studiów na wybranym kierunku Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

                 Opiekunem Olgierda Spławskiego jest nauczycielka chemii, dr Milena Pieróg.

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Kolejny sukces biegaczy z I LO

      •           W dniu 29 marca 2019 roku na  stadionie Brodnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe.

                 Nasza reprezentacja, pod kierunkiem p. Mateusza Kłosowskiego, wywalczyła mistrzostwo powiatu, kwalifikując się do finałów wojewódzkich, które odbędą się 5 kwietnia w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku.

                 Skład drużyny:

       • Magalski Łukasz, 
       • Olszewski Igor, 
       • Ciżyński Błażej, 
       • Ciesielski Dawid, 
       • Trędewicz Jan,
       • Olszewski Wiktor,
       • Tomaszewski Sebastian.  

        

       Opracował: Mateusz Kłosowski

      • „Chwila na wiersz”

      •           Dnia 27 marca br. tradycyjnie uczestniczyliśmy w nagraniu z cyklu „Chwila na wiersz” organizowanym przez MiPBP w Brodnicy. Uczniowie I LO, Aleksandra Sadowska z kl. 1c i Hubert Sikorski z kl. 1b, prezentowali utwory „poety przeklętego” – Rafała Wojaczka.

                 Twórczość artysty cechują: bunt, wyobcowanie, obsesyjny lęk i fascynacja śmiercią. Wrażliwe postrzeganie świata i ponadczasowość tematyki wierszy z całą pewnością wpływają na ogromną popularność kontrowersyjnej poezji „kaskadera literatury”.

       Opracowała: Hanna Wódka

                 Patrz album

      • Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

      • Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - Obrazek 1

                 Dnia 20 marca nasi  czniowie brali udział w eliminacjach powiatowych 64 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przesłuchania miały miejsce w Brodnickim Domu Kultury; w jury zasiadał Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

                 Każdy z uczestników turnieju prezentował prozę i jeden utwór poetycki.

                 Do etapu rejonowego, który odbędzie się 5 kwietnia 2019 r. w Toruniu, zakwalifikowano Aleksandrę Sadowską z kl. I c i reprezentującą BDK Agatę Fogel, również uczennicę I LO.

       Opracowała: Małgorzata Pawłowska

                 Patrz album

      • Zmagania z chemią

      •           Po raz kolejny odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "ALCHEMIK", w którym wzięło udział 24 uczniów. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" w Grodzisku Mazowieckim.

                 Celem konkursu jest popularyzacja oraz pogłębienie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i ich znaczenia dla człowieka, ale także weryfikacja opanowania nauki z tej dziedziny.

                 Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania 30 pytań zamkniętych oraz jedno pytanie opisowe. Szkolny etap konkursu przeprowadziły nauczycielki chemii p. Milena Pieróg oraz p. Elżbieta Brzezicka-Pruchińska.

                 Konkurs dostarczył uczniom rozrywki umysłowej oraz był sprawdzianem ich umiejętności. Wyniki zostaną ogłoszone do 30 maja 2019r.

       Opracowała: Milena Pieróg

                 Patrz album

      • Moc muzyki bajkowej w I LO

      • Moc muzyki bajkowej w I LO - Obrazek 1

                 Dnia 11 marca 2019r. w I LO w Brodnicy odbył się koncert z cyklu Moc Muzyki. Tym razem Szkolna Grupa Teatralna przedstawiła utwory znane z popularnych bajek. Na szkolnej scenie wystąpili absolwenci, uczniowie, nauczyciele I LO. Koncert ozdobiono rozbudowanymi układami tanecznymi, dynamicznymi wykonaniami grupowymi oraz tematyczną scenografią. Ciekawym akcentem było zaangażowanie publiczności do wspólnego tańca, który prowadzili członkowie Grupy Teatralnej.

                 Gośćmi specjalnymi koncertu były artystki Teatru Buffo w Warszawie – Maria Tyszkiewicz i Natalia Srokocz. Aktorki wykonały utwory nawiązujące do tematyki koncertu, wykorzystały również piosenki z musicali, w których występowały. Artystki opowiadały o swojej drodze twórczej i pracy w teatrze muzycznym.

                 Koncert połączony był ze zbiórką charytatywną na rzecz potrzebującej rodziny.

                 Publiczność zgromadzona w auli ze wzruszeniem i rozrzewnieniem słuchała muzyki z czasów dzieciństwa. Wśród zebranych były również dzieci, dla których koncert był doskonałą zabawą.

       Opracowała: Lucyna Domeracka

                 Patrz album

      • Szachowe mistrzostwa

      • Szachowe mistrzostwa - Obrazek 1

                 5 marca w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy odbyły się IX Mistrzostwa Powiatu Brodnickiego w Szachach Szkół Średnich. W rozgrywkach wzięło udział dwudziestu trzech uczestników z trzech brodnickich szkół: I LO, CKZiU oraz III LO. Zawodnicy rozegrali 7 rund. W klasyfikacji drużynowej nasza szkoła wywalczyła I miejsce. Indywidualnie w grupie dziewcząt Monika Trybuła zdobyła II miejsce. W kategorii chłopców Łukasz Magalski również zajął II miejsce.

       Opracowała: Joanna Pąk

                 Patrz album

      • The Beatles

      • The Beatles - Obrazek 1

                 28 lutego w bibliotece naszej szkoły zabrzmiała muzyka i teksty zespołu The Beatles. Szalone lata 60-te zagościły na moment w umysłach i sercach zebranych. Ci, którzy nie znali wcześniej tej formacji, pokochali zapewne rytmiczne i melodyjne piosenki oraz prosty sposób przekazu w jej tekstach.

                 Podczas wieczoru poetycko-muzycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły, a także nauczycielki języka angielskiego, pani Anny Ćwiklińskiej, mogliśmy usłyszeć takie przeboje jak „Love me do”, „Hey Jude”, „Yesterday”, czy „Obla di obla da”.

                 Niesamowity klimat wieczoru dopełniła scenografia, zdjęcia i przede wszystkim sama muzyka Beatlesów.

                 Imprezę przygotowały i zorganizowały panie: Anna Ćwiklińska oraz Joanna Pąk, Małgorzata Pawłowska i Hanna Wódka.

       Opracowała: Anna Ćwiklinska

                 Patrz album

      • Liczymy na Indeks

      •           Olgierd Spławski, uczeń klasy III a, został zakwalifikowany do II, finałowego etapu XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Wygraj Indeks”.

                 Konkurs, organizowany przez Politechnikę Gdańską, realizowany jest w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski rozwiązują zaproponowane przez komisję zadania, a osiągnięte wyniki decydują o kwalifikacji do drugiego etapu . W grupie tej znalazł się uczeń I Liceum Ogólnokształcącego, Olgierd Spławski , jedyny reprezentant szkół średnich z Brodnicy i powiatu brodnickiego. Finałowe rozgrywki odbędą się w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej, gdzie uczestnicy, podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, będą musieli zmierzyć się z zadaniami reprezentującymi poziom zdecydowanie wykraczający poza program nauczania szkoły średniej. Nagrodą dla laureatów konkursu jest indeks na Politechnikę Gdańską. Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawuje nauczyciel chemii, dr Milena Pieróg.

       Życzymy powodzenia.

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Pełnoletność w świetle prawa

      • Pełnoletność w świetle prawa - Obrazek 1

                 12 lutego br. uczniowie klas trzecich I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w spotkaniu z dr. Michałem Szewczykiem, radcą prawnym i wykładowcą Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

                 Prelegent wyjaśnił zebranym pojęcie prawa i jego funkcje oraz zdefiniował inne zasady decydujące o ocenie zachowań człowieka i jego miejscu w społeczeństwie. Przedstawił także konsekwencje naruszania przyjętych norm i skutki prawne działań podejmowanych przez obywatela w różnych sytuacjach codziennego życia.

                 Podczas spotkania omówiono także kwestię znaczenia wieku człowieka w jego relacjach z systemem prawnym, m.in. w zakresie odpowiedzialności karnej.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • "Czytanie na ekranie"

      • "Czytanie na ekranie" - Obrazek 1

                 Dnia 7 lutego br. uczennice I LO Wiktoria Stachewicz z klasy 1b oraz Izabela Grabowska z klasy 1a wzięły udział w kolejnym nagraniu z cyklu „Chwila na wiersz” zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. Spotkanie poświęcone zostało liryce miłosnej, a nasze reprezentantki odczytały utwory Wisławy Szymborskiej.

       Opracowała: Hanna Wódka

                 Patrz album

      • Honorowi Dawcy Krwi

      • Honorowi Dawcy Krwi - Obrazek 1

                 7 lutego 2019 roku społeczność uczniowska I Liceum Ogólnokształcącego po raz kolejny włączyła się do akcji oddawania krwi. Zgłosiło się 51 chętnych uczniów, spośród których krew oddały 42 osoby. W wyniku akcji zgromadzono 18,582 ml krwi. Nad całością przedsięwzięcia czuwał nauczyciel biologii, p. Adam Lewandowski.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Sto dni przed maturą

      • Sto dni przed maturą - Obrazek 1

                 1 lutego 2019 roku w restauracji "Modrzewiowa” w Starorypinie Rządowym odbył się bal studniówkowy, w którym uczestniczyli uczniowie klas trzecich I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

                 Studniówkę rozpoczął Dyrektor I LO, pan Wiesław Łupina, który życzył wszystkim dobrej zabawy oraz oficjalnie otworzył bal. Głos zabrał także Wicestarosta Brodnicki, pan Stanisław Kosakowski, który życzył wszystkim dobrej zabawy i pomyślności podczas egzaminu maturalnego.

                 Prowadzący, Kinga Lewandowska oraz Tomasz Dziak, przekazali natomiast w imieniu uczniów podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli i wychowawców za pracę włożoną w przekazywanie wiedzy oraz dla rodziców za opiekę i wsparcie.

                 Na wstępie, tradycyjnie już zatańczono poloneza, po którym rozpoczęła się dalsza część uroczystego balu. Doskonałej zabawie sprzyjała nie tylko dobra muzyka, ale także dodatkowe atrakcje, takie jak konkurs tańca, muzyczno – taneczny „pociąg” przez kontynenty i kraje oraz fotobudka, w której uczestnicy mogli zrobić sobie zabawne zdjęcia.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • „Czytanie na ekranie”

      • „Czytanie na ekranie” - Obrazek 1

                 Dnia 30 stycznia 2019 roku ponownie zagościliśmy w progach Pałacu Anny Wazówny, biorąc udział w cyklicznym nagraniu do programu TVK Eltronik „Czytanie na ekranie”.  W tym miesiącu uczniowie brodnickich szkół ponadgimnazjalnych popularyzowali twórczość kontrowersyjnego poety- Andrzeja Bursy. Hubert Sikorski z klasy 1b zaprezentował wiersz „Szczury”, natomiast Julia Kłosowska z klasy 1c przedstawiła interpretację utworu „Pożegnanie z psem”.

       Opracowała: Hanna Wódka

                 Patrz album

      • XXI Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

      • XXI Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek - Obrazek 1

                 Finał XXI Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbył się jak co roku w murach Brodnickiego Domu Kultury. 29 stycznia na scenie stanęli najlepsi wykonawcy wyłonieni po wcześniejszych eliminacjach w całym powiecie. Z naszej szkoły z powodzeniem zaprezentowały się dwie wokalistki. Rozalia Rogowska z utworem ‘Ta święta noc’ wyśpiewała II miejsce, a duet Amelia Rogowska&Rozalia Rogowska ze świątecznym utworem ‘Noel’ zwyciężył w swojej kategorii.

                 Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy, a  wręczył je wicestarosta, Stanisław Kosakowski.

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

                 Patrz album

      • Gość z Chin

      • Gość z Chin - Obrazek 1

                 W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, nasza szkoła gościła, w ramach współpracy z organizacją AIESEC, gościa z zagranicy. Tym razem była to Daisy z Chin, która spędziła u nas dwa tygodnie. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej kulturę i zwyczaje tego odległego kraju. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, więc uczniowie mieli możliwość ćwiczenia swoich umiejętności komunikacyjnych w tym języku.

                 Na zajęciach poruszane były różne tematy. Uczniowie dowiedzieli się więcej o świętowaniu Nowego Roku w Chinach, o znaczeniu chińskiego kalendarza i pochodzeniu ujętych w nim „ znaków zwierzęcych”, a także o tradycyjnej muzyce tego odległego kraju i towarzyszących jej instrumentach.

                 Spotkania tego typu stanowią doskonałą okazję do poszerzania wiedzy o dalekich krajach i ich mieszkańcach.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • W atmosferze Bożego Narodzenia

      • W atmosferze Bożego Narodzenia - Obrazek 1

                 Nadchodzące święta to wyjątkowy czas, wywołujący uśmiech, skłaniający do wzajemnej życzliwości i jednoczący ludzi, dlatego też w naszej szkole, w zgodzie z tradycją, odbyły się spotkania opłatkowe we wszystkich klasach. Uczniowie wraz z wychowawcami przekazali sobie życzenia, obdarowali symbolicznymi upominkami i kolędowali przy wigilijnych stołach.

                 W auli szkolnej Koło Teatralne przygotowało świąteczny występ wokalno - choreograficzny, podczas którego zabrzmiały ze sceny piosenki tematycznie związane ze świętami i tworzące ich niepowtarzalny klimat.

                 Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina złożył całej szkolnej społeczności życzenia zdrowych, spokojnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz wielu szczęśliwych dni w nadchodzącym, 2019 roku.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Prymusi Pomorza i Kujaw w I LO w Brodnicy

      • Prymusi Pomorza i Kujaw w I LO w Brodnicy - Obrazek 1

                 18 grudnia 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów dla najlepszych stypendystów marszałkowskiego programu Prymus Pomorza i Kujaw. Wśród zaproszonych na galę byli p. Wiesław Łupina, dyrektor I LO w Brodnicy wraz z uczniem kl. I b Hubertem Sikorskim, który jako najlepszy stypendysta reprezentował szkoły średnie powiatu brodnickiego.

                 Podczas spotkania przewodniczący sejmiku p. Ryszard Bober, wicemarszałek p. Zbigniew Ostrowski i wicekurator oświaty p. Maria Mazurkiewicz wręczyli certyfikaty potwierdzające wysokie kompetencje edukacyjne naszej szkoły stypendyście oraz dyrektorowi.

                 Hubert Sikorski jest laureatem konkursu przedmiotowego z chemii oraz finalistą konkursu przedmiotowego z fizyki. Uczeń ma najwyższą średnią ocen w szkole i interesuje się w szczególności przedmiotami matematyczno–przyrodniczymi. Oprócz Huberta Sikorskiego w I LO stypendystami programu Prymus Pomorza i Kujaw są Karolina Ziętara z kl. III a i Karol Bartnicki z kl. III f.

                 Program „Prymus Pomorza i Kujaw” został stworzony w celu wsparcia najbardziej zdolnych uczniów regionu, specjalizujących się w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematycznych, języków obcych i przedsiębiorczości oraz finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album