• Erwitte

• Dzień 5

•           Kolejny dzień wymiany partnerskiej z Gimnazjum w Erwitte to nie tylko czas zabawy, burzy mózgów i podsumowania, ale także niezapomnianej przygody. Uczniowie zwiedzali najpierw firmę Schlütter  - autoryzowanego przedstawiciela i pośrednika sprzedaży maszyn budowlanych firmy KOMATSU pochodzącej z Japonii. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili bogatą ponad 50-letnią historię firmy. Zwiedzili działy planowania, marketingu i serwisu maszyn budowlanych, oraz mieli możliwość obycia jazdy próbnej wielkim nowoczesnym sprzętem. Po powrocie do szkoły rozpoczęli w grupach wspólne przygotowanie prezentacji z pobytu w Niemczech. Następnie obiad i dalsza praca nad prezentacjami multimedialnymi, które miały za cel również pokazanie podobieństw i różnic między młodymi ludźmi w Niemczech i Polsce w takich obszarach życia jak rodzina, szkoła, czas wolny i gospodarka. Prezentacje te zostały omówione przez młodzież podczas ostatniego wspólnie spędzonego wieczoru. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice partnerów z wymiany spotkali się, by podsumować czas, który niestety minął dla wszystkich zbyt szybko.

Pożegnalny wieczór dobiegł końca. Serdeczne uściski, wymiana zdań, czasami i łzy – to efekt cudownie i aktywnie spędzonego czasu i na pewno niezapomnianej przygody.

Żegnaj Erwitte! Przed nami długa noc i powrót grupy polskiej do domu. Spakowane walizki to znak, że wszystko się skończyło... Autobus wjechał przed budynek szkoły przed godziną 22.00, by następnego dnia około godz. 11.00 dotrzeć do celu podróży. Wszyscy czekamy z niecierpliwością na spotkanie kolejnej grupy młodzieży w Brodnicy, które zaplanowano jesienią bieżącego roku.