Matura 2018

ORGANIZACJA I PROCEDURY EGZAMINU MATURALNEGO 2018

Harmonogram Próbnej Matury w I LO z OPERONEM:
21 listopada 2017 r. – próbna matura z języka polskiego w zakresie podstawowym i rozszerzonym,
22 listopada 2017 r. – próbna matura z matematyki w zakresie podstawowym
i rozszerzonym,
23 listopada 2017 r. – próbna matura z języków obcych w zakresie podstawowym i rozszerzonym(język angielski, język niemiecki),
24 listopada 2017 r. – próbna matura z przedmiotów dodatkowych w zakresie rozszerzonym (biologia, chemia, fizyka, geografia, wos).

Dokumenty związane z przygotowaniem i prowadzeniem egzaminu maturalnego

1. Harmonogram egzaminu maturalnego 2017/2018
  2. Informacje o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w "nowej" formule obowiązująca w roku szkolnym 2017/2018
  3. Informatory o egzaminie maturalnym
  4. Informacja dla absolwentów dotycząca odpłatności za egzamin maturalny

Organizacja

1. Harmonogram przeprowadzania egzaminu maturalnego ustala dyrektor Komisji Centralnej i ogłasza go na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż na 4 miesiące przed terminem egzaminu maturalnego.
  2. Egzamin maturalny przeprowadza komisja okręgowa raz w ciągu roku szkolnego - w sesji wiosennej.
  3. Za organizację i przebieg egzaminu maturalnego w danej szkole odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.
  4. Przewodniczący powołuje przedmiotowe zespoły egzaminacyjne do przeprowadzenia części ustnej i zespoły nadzorujące do nadzorowania części pisemnej egzaminu.
  5. Do egzaminu maturalnego zdający przystępuje w szkole, którą ukończył.
  6. W uzasadnionych przypadkach, dyrektor komisji okręgowej może powierzyć zespołowi egzaminacyjnemu powołanemu w danej szkole przeprowadzenie części ustnej lub nadzorowanie części pisemnej egzaminu maturalnego także dla absolwentów innej szkoły lub szkół, informując o tym dyrektorów zainteresowanych szkół na co najmniej 2 miesiące przed terminem egzaminu maturalnego.
  7. Absolwenci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do egzaminu maturalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych absolwenta.
  8. Absolwenci chorzy lub niesprawni czasowo, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza specjalistę, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego w warunkach i formie odpowiednich ze względu na ich stan zdrowia.
  9. Dyrektor Komisji Centralnej opracowuje szczegółową informację o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów. Jest ona dostępna w formie komunikatu na stronie CKE.
  10. Za dostosowanie warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego.
  11. Czasy trwania poszczególnych egazminów określa rozporządzenie MEN z dnia 7.09.2004 (z późn. zm.) w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.
  12. Od 2015 roku uczeń obowiązkowo zdaje egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym i z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo może zdawać egzamin maksymalnie z 5 innych przedmiotów  na poziomie rozszerzonym.
  13. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
  14. Zdający zdał egzamin maturalny:
    - jeżeli w części ustnej i części pisemnej ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym uzyskał minimum 30% punktów i napisał jeden egzamin dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
  15. Zdający, który przystąpił do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej i nie zdał egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej może przystąpić ponownie do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu  odpowiednio w części ustnej lub pisemnej w sierpniu, w terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej
  16. Zdający, który zdał egzamin maturalny, otrzymuje świadectwo dojrzałości wydane przez komisję okręgową.