• Erwitte

• Dzień 1 i 2

•           Pierwsze dni pobytu w Niemczech za nami. Niedawno (pod koniec października) gościliśmy grupę niemieckiej młodzieży u nas w Polsce i nadszedł czas na rewizytę.

Z Brodnicy wyjechaliśmy około godziny 16 w sobotę 2 maja 2015, aby dotrzeć w niedzielę wczesnym rankiem do Erwitte, miejsca naszego pobytu. Po krótkim wypoczynku rozpoczął się dzień, który spędziliśmy wraz z naszymi partnerami z wymiany w gronie rodziny. Pokazano nam okolicę, a niektórzy pojechali nawet na wycieczkę do Kolonii!

Poniedziałek (4 maja 2015) to pierwszy dzień naszego programu, który rozpoczął się przywitaniem przez dyrektora szkoły. W krótkim przemówieniu pan dyrektor wyraził radość, że może gościć naszą grupę w szkole. Wspominając swój własny pobyt w Polsce zaznaczył, że uważa tego typu spotkania młodych ludzi z różnych krajów za ważne i konieczne.  Na zakończenie przemówienia wyraził nadzieję na dalszą współpracę między naszymi szkołami.

Następnie obejrzeliśmy krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów tutejszej szkoły. Z pytaniami dotyczącymi historii miasta oraz jego zabytków uczniowie wyszli na wycieczkę po Erwitte. Spacer po mieście zakończył się spotkaniem w pomieszczeniu nazywanym Selbstlernzentrum - można przetłumaczyć jako „centrum nauki własnej” (bardzo nam się spodobało!) - i podsumowaniem wiadomości zdobytych w czasie wędrówki po mieście. W Erwitte zobaczyliśmy między innymi zabytkowy kościół, plac ratuszowy i zamek. Miasto ma specyficzny charakter i jest bardzo urokliwe. Dla zabudowy charakterystyczne są tzw. Fachwerkhäuser, czyli domy zbudowane w stylu muru pruskiego oraz cegły z piaskowca. W mieście jest dużo parków. Następnie zjedliśmy wspólnie obiad na stołówce szkolnej. Po południu pojechaliśmy do miejscowości Bad Westerkotten, gdzie rozpoczęła się rywalizacja w minigolfa. Na sportowo zakończyliśmy drugi dzień pobytu w Niemczech.