• Erwitte

• Dzień 3

•           Kolejny dzień pobytu grupy polskiej młodzieży zakończył się późnym popołudniem. Od rana uczniowie uczestniczyli w 2 pierwszych lekcjach swojego partnera z wymiany, aby poznać jak funkcjonuje niemiecka szkoła. Uczniowie byli bardzo zachwyceni niemieckim systemem oświaty, jak również sposobem weryfikacji wiedzy. Język niemiecki, angielski, wos, oraz inne interesujące zajęcia, każdy wybrał to, na co miał ochotę, i co go najbardziej interesowało. Owe zajęcia stały sie idealną okazją do wspólnej integracji i wymiany poglądów. Po zajęciach cała grupa udała na spotkanie w miejskim ratuszu z burmistrzem przepięknego miasta Erwitte. Gorące przywitanie przez władze miasta, jak również ciepłe i przyjazne słowa Burmistrza miasta sprawiły, że uczniowie poczuli się jak w domu. Młodzież miała okazję wysłuchać przemówienia Burmistrza, który przedstawił pokrótce historię oraz funkcjonowanie miasta. Burmistrz Erwitte Peter Wessel zaznaczył, że po raz pierwszy w historii tego miasta przed ratuszem powiewa polska flaga narodowa symbolizująca radość mieszkańców z wizyty brodnickich licealistów i uhonorowanie przyjaźni polsko-niemieckiej. Następnie uczniowie obejrzeli 15 minutowy film prezentujący miasto Erwitte. Po spotkaniu sam Burmistrz oprowadził nas po zabytkowym budynku ratusza. Obie strony wymiany wyraziły ogromne zainteresowanie dalszą współpracą i zadowolenie z podjętej inicjatywy. Po spotkaniu uczniów z burmistrzem uczniowie ruszyli w kierunku Gimnazjum Erwitte, aby tam dalej móc uczestniczyć w kolejnych zajęciach edukacyjnych swojego partnera z wymiany. Po zajęciach w szkole cała grupa udała się na obiad do szkolnej stołówki. Po posiłku w szkole wszyscy zwiedzili pobliski kamieniołom. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym uczniowie mogli obserwować sposób wydobycia kamienia oraz proces produkcji betonu i kamiennych płyt oraz kostki, które są dostarczane właśnie z Erwitte do różnych zakątków Niemiec. Po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu uczniowie wrócili zmęczeni późnym wieczorem do rodzin swojego partnera z wymiany, aby tam móc zregenerować siły na dzień jutrzejszy, w którym czeka nas wycieczka do Dortmundu i min. zwiedzanie stadionu Borussii Dortmund oraz innych wspaniałych zabytków miasta.