Nawigacja

 • Mistrzowie ortografii

            Dnia 23 listopada w ZSZ odbyła się XIII edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Tekst dyktanda pt. Strzeż się trzynastki pozwolił uczestnikom sprawdzić swoje umiejętności w bezbłędnym posługiwaniu się językiem ojczystym. W wyniku konkursu wyłoniono zwycięzców, którymi okazały się uczennice I Liceum Ogólnokształcącego. Tytuł Mistrza Ortografii przyznano Karolinie Kulce, uczennicy klasy III a, natomiast drugie miejsce zajęła Aleksandra Żmijewska z klasy II b. Gratulujemy.

 • Świąteczna zbiórka żywności

            W dniu 20 listopada członkowie i wolontariusze Szkolnego Koła PCK przy I Liceum Ogólnokształcącym uczestniczyli w zbiórce żywności przeznaczonej na przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci. W akcji wzięło udział prawie 120 uczniów, którzy w 14 sklepach zebrali ok. 2500 kilogramów artykułów spożywczych. Kolejna akcja zapowiedziana jest na 27 listopada.

 • Promocja zdrowego stylu życia

            Promowanie zdrowego trybu życia jest obecnie jednym z głównych zadań w procesie kształtowania współczesnego człowieka i wychowania młodzieży. Cel taki towarzyszy organizatorom konkursów i olimpiad przedmiotowych. W XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK czołowe miejsca zajęły uczennice I LO. Dyplomy i nagrody otrzymały Dominika Anzel z klasy II c, Weronika Wacławska z klasy I c oraz Aleksandra Zielińska z klasy I b. W ramach olimpiady wyróżnienie i nagrodę w konkursie plastycznym pt. Kochaj swoje serce zdobyła Marta Lewandowska z klasy III b.

 • Honorowi Dawcy Krwi

            Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego niejednokrotnie już wykazywali się gotowością do uczestnictwa w akcjach oddawania krwi, organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż. Postawa ta wyróżniona została 19 listopada podczas spotkania z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa, których główna część odbyła się w BDK. W trakcie uroczystości na ręce Dyrektora I LO, p. Wiesława Łupiny, przekazane zostały puchary, jako wyróżnienia dla uczniów naszej szkoły, którzy w szlachetnej rywalizacji zajęli drugie miejsce w rejonie i trzecie w województwie.

           Podczas spotkania odznakę Honorowego Dawcy Krwi III Stopnia otrzymał również nauczyciel I LO, p. Marcin Kołodziejski, który dla potrzebujących oddał 6 litrów krwi. Nagrody Burmistrza Brodnicy przyznane zostały natomiast opiekunom Szkolnego Koła PCK i Klubu Honorowych Dawców Krwi przy I LO, p.p. Adamowi Lewandowskiemu i Wojciechowi Sobieszczykowi.

 • Stypendyści z I LO

            Wysokie wyniki w nauce. To podstawowe kryterium, decydujące o przyznaniu stypendium dla wyróżniających się uczniów. W roku szkolnym 2015/2016 stypendia takie otrzymały uczennice I LO – Judyta Haska z klasy III a, wyróżniona została Stypendium Prezesa Rady Ministrów, natomiast Małgorzata Ługowska z klasy II d, Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uhonorowanym uczennicom składamy serdeczne gratulacje i życzymy wielu kolejnych sukcesów.

 • Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

            W ramach XXIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Brodnickim Domu Kultury odbył się Konkurs Pieśni Religijnej. W kategorii szkół średnich z powodzeniem zaprezentowali się uczniowie I LO. Wśród solistów II miejsce zajęła Magdalena Lisińska, a zespołowo I miejsce zajęło trio w składzie Julia Deja, Magdalena Gniazdowska i Elwira Kolk. W konkursie recytatorskim poezji religijnej w kategorii szkół ponadgimnazjalnych II miejsce zdobyła Barbara Kozikowska z klasy I c.

 • Szkolna Liga Halowej Piłki Nożnej RUSZYŁA!

            W dniu 12 listopada 2015 roku o godzinie 15:15, po wtorkowym rozlosowaniu grup oraz kolejności spotkań, odbyło się uroczyste otwarcie Szkolnej Ligi Halowej Piłki Nożnej. Otwarcia dokonał koordynator ligi Mateusz Kłosowski. Z tej okazji rozegrany został mecz inauguracyjny pomiędzy klasą I d a II d.

            W lidze bierze udział 9 zespołów podzielonych na dwie grupy. Do rozegrania jest 36 spotkań (2 x 15 minut) systemem „każdy z każdym”. Po pierwszym etapie zostaną utworzone dwie grupy finałowe, do pierwszej trafią zespoły zajmujące miejsca 1-2 w swoich grupach.

            Nad sprawnym przebiegiem ligi czuwają współkoordynatorzy: Daniel Bukowski oraz Jakub Zakrzewski.

 • Obchody Święta Niepodległości

            Z okazji Narodowego Święta Niepodległości okolicznościowy referat Triumf patriotów wygłosił nauczyciel historii mgr Paweł Nadrabski. Uroczystość zwieńczyła piosenka "Warszawo ma" w wykonaniu Zuzanny Zawickiej, uczennicy klasy II a.

            Patrz album

 • Drużyna harcerska w I LO

            Rozkazem Komendanta Hufca ZHP w Brodnicy Druha Macieja Betlejewskiego została powołana drużyna harcerska w I Liceum Ogólnokształcącym. Opiekunem drużyny został mgr Wojciech Sobieszczyk, zaś drużynową - Karolina Wielgat uczennica klasy III c. Akt powołania drużyny harcerskiej Komendant Hufca przekazał na ręce dyrektora szkoły pana Wiesława Łupiny. Przy tej okazji dokonano otwarcia harcówki.

            Komendant Hufca uroczyście wręczył też chusty świadczące o przynależności zaprzysiężonych harcerzy do licealnej drużyny wędrowników Kalokagatia im. Tomasza Zana.

            Patrz album

 • Maraton Zumby

            Dnia 7 listopada, w I LO w Brodnicy odbył się kolejny już Maraton Zumby. Wzorem poprzednich spotkań była to impreza charytatywna. Tym razem Iwona Kuźma i Wojciech Zembrzycki - organizatorzy Maratonu i nauczyciele I LO postanowili pomóc zwierzętom z brodnickiego schroniska "Reksio".

            W sobotnim wydarzeniu uczestniczyło ponad 50 osób. Przybyli stali bywalcy Maratonów oraz osoby, ktore nigdy wcześniej nie tańczyły Zumby.

            Podczas imprezy zebrano koce, pościel, zabawki dla zwierząt oraz ponad 130 kg jedzenia dla podopiecznych schroniska.

            Zajęcia taneczne przygotowały: Iwona Kuźma, Magdalena Przybysz i Klaudia Laskowska.

            Organizatorzy otrzymali również wsparcie ze strony wolontariuszy schroniska – Zuzanny Rupińskiej i Marcina Kaliszewskiego, którzy są uczniami I LO w Brodnicy.

            Patrz album

 • Charytatywny Maraton

 • III Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej

            Zbliżające się Święto Niepodległości staje się inspiracją dla organizatorów wielu imprez uświetniających tę ważną dla wszystkich Polaków uroczystość. W I liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbył się z tej okazji III Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej, przeprowadzony pod patronatem Starostwa Powiatowego w Brodnicy i przy wsparciu Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

            Wśród zaproszonych gości znaleźli się Poseł na Sejm RP, p. Zbigniew Sosnowski, Starosta Brodnicki, p. Piotr Boiński, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, p. Stanisław Czajkowski, Radni Rady Powiatu, pp. Ambroży Marchlewski i Tomasz Wysocki, ks. prałat Bolesław Lichnerowicz, przedstawiciele 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego oraz dyrektorzy szkół prezentujących swoich wykonawców.

           Uroczystość otworzył i powitał zgromadzonych Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, p. Wiesław Łupina. Następnie zabrali głos Poseł Zbigniew Sosnowski i Starosta Piotr Boiński, którzy przypomnieli o wyjątkowości i doniosłości święta oraz szczególnej roli młodego pokolenia Polaków w tworzeniu przyszłości niepodległej ojczyzny.

            Dalsza część uroczystości powierzona została wykonawcom, którzy zaprezentowali swoje wokalne umiejętności w repertuarze, obejmującym utwory będące dziś klasyką polskiej pieśni patriotycznej.

            Wobec wysokiego poziomu, jaki przedstawili uczestnicy, niełatwe zadanie stanęło przed jury festiwalu, które zdecydować musiało o przyznaniu nagród w trzech kategoriach. W grupie wykonawców reprezentujących gimnazja pierwsze miejsce otrzymała Barbara Malinowska z Gimnazjum nr 1, drugie miejsce, Patrycja Witkowska z Gimnazjum w Szczuce, a miejsce trzecie, Weronika Strzelecka z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim. Wyróżnienia otrzymali Bartłomiej Kozikowski z Gimnazjum w Szczuce i Zuzanna Żebrowska z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce przyznano Zuzannie Zawickiej z I LO w Brodnicy, miejsce drugie, Darii Kozłowskiej z ZSR w Brodnicy, a trzecią lokatę otrzymała Katarzyna Jaworska z III LO w Brodnicy. Wyróżniono Marzenę Pizoń z ZSR.

            W konkursie oceniano także wystąpienia zespołów i tutaj pierwsze miejsce otrzymały Rozalia Rogowska i Amelia Rogowska z Gimnazjum w Szczuce, drugie miejsce zajął zespół z Gimnazjum nr 1, natomiast miejsce trzecie zajęli Damian Bochan i Joanna Zawicka, reprezentujący I LO.

            Uroczystość zakończyło wręczenie nagród. Dyrektor I LO pogratulował zwycięzcom i podziękował patronom konkursu, wyrażając nadzieję ponownego spotkania w przyszłym roku.

            Patrz album

 • Puchary i medale dla strzelców naszego liceum

            W dniu 28 października 2015 roku w auli Zespołu Szkół Zawodowych odbyło się podsumowanie edycji jesiennej Powiatowej Ligi Strzeleckiej. Wśród medalistów nie zabrakło uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. Oto wyniki:

  Dziewczęta indywidualnie:

  • I miejsce - Dorota Kuźniarska;
  • IV miejsce - Sandra Manerowska;
  • V miejsce - Anna Filipkowska;
  • VII miejsce - Ewa Łęgowska.

   

  Dziewczęta drużynowo:

  • II miejsce - Ewa Łęgowska, Dorota Kuźniarska, Sandra Manerowska;
  • III miejsce - Sara Czarska, Angelika Manerowska, Anna Filipkowska.

   

  Chłopcy indywidualnie:

  • II miejsce - Dawid Czaplewski;
  • IV miejsce - Marcin Cyrankowski;
  • VI miejsce  - Karol Borysiak;
  • VIII miejsce - Grzegorz Czaja.

   

  Chłopcy drużynowo:

  • I miejsce - Dawid Czaplewski, Grzegorz Czaja, Karol Borysiak;
  • III miejsce - Radosław Jagielski, Marcin Cyrankowski, Jakub Nowacki;
  • V miejsce - Norbert Napiórkowski, Norbert Ładzik, Jakub Witkowski.

   

            W zawodach strzeleckich, organizowanych przez Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Brodnicy, wzięło udział 64 uczniów szkół ponadgimnazjalnych  naszego powiatu.

            Patrz album

 • Charytatywny rekord

            Uliczne kwesty na rzecz potrzebujących wsparcia, organizowane przez Polski Czerwony Krzyż, na stałe już wpisały się w krajobraz Brodnicy.

            Aktywnymi uczestnikami tych akcji są wolontariusze – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. W czasie ostatniej zbiórki, zorganizowanej 27 października w ich puszkach znalazło się ponad 2, 300 złotych, co jest najwyższą kwotą zebraną w trakcie dotychczasowych akcji.

 • Wyróżnienie w konkursie

            W ramach VII Dni Energii Odnawialnej zorganizowany został konkurs fotograficzny „Energia Odnawialna w Obiektywie”. Wśród uczestników wyróżniono uczennicę I LO Dominikę Kalwę z klasy III a, której przyznano II miejsce.

 • Noc w liceum

            W niezwykłej atmosferze nocy z 16 na 17 października 2015 roku odbyła się w I LO w Brodnicy impreza integracyjna dla klas pierwszych, w której uczestniczyła także dyrekcja szkoły oraz wychowawcy, nauczyciele i członkowie Samorządu Uczniowskiego. Urozmaicony program uroczystości obejmował m. in. rozgrywki sportowe, podchody, konkurs karaoke, w których uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności, a atmosfera rywalizacji nie przeszkadzała w doskonałej zabawie wszystkich zgromadzonych.

            Dla uczestników przewidziana została w szkolnej stołówce kolacja, a całość imprezy zamknęły dyskoteka i projekcja filmu. Zmęczeni wrażeniami mogli zdrzemnąć się w śpiworach rozłożonych w auli szkolnej, choć dla wielu była to kolejna okazja do długich rozmów i żartów z przyjaciółmi.

            Spotkanie zapisze się zapewne na długo w pamięci uczestników, pozostając źródłem wspaniałych wrażeń i okazją do miłych wspomnień.

            Patrz album

 • Entuzjastki ekologii

            W dniach 15 i 16 października 2015 roku uczennice klasy II, realizujące rozszerzony program nauczania biologii i chemii wzięły udział w Powiatowym Konkursie Ekologicznym i zajęciach „zielonej szkoły” w Grzmięcy.

            Pytania konkursowe dotyczyły przede wszystkim Brodnickiego Parku Krajobrazowego, który w tym roku obchodzi 30- lecie istnienia.

            Pierwsze miejsca zajęły indywidualnie nasze uczennice, Beata Kijewska i Kinga Stanowicka, natomiast drużynowo zwyciężyła również ekipa I LO, w skład której wchodziły uczennice Wiktoria Pachnik i Anna Tydryszewska.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Patrz album

 • Mistrzowie matematyki

            W dniu 14 października 2015 roku przeprowadzony został półfinał VIII Edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Profesora Jana Adamczaka. Organizatorem konkursu był p. Wojciech Wasielewski, nauczyciel matematyki w I LO w Brodnicy.

            Skład komisji konkursowej stanowili p. Marek Jasiński z III LO oraz pp. Ewa Bogacka, Piotr Lendziński oraz Wojciech Wasielewski, nauczyciele ILO. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z III LO oraz 29 uczniów z I LO.

            Finałową część konkursu otworzył dyrektor I LO, p. Wiesław Łupina, który powitał przybyłych gości: starostę brodnickiego, p. Piotra Boińskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisława Czajkowskiego, wicedyrektora III LO, Marka Jasińskiego, wicedyrektora I LO, Lecha Witkowskiego oraz uczestników konkursu.

            Pierwsze miejsce w zawodach zajął Sebastian Lewalski z ILO, drugie miejsce zajęli Robert Kaczorek z III LO oraz Maria Chełmińska i Zuzanna Płachetko z I LO, a miejsca trzecie uczniowie III LO, Adam Łęgowski, Agata Paterewicz oraz Mateusz Wydra.

            Laureaci konkursu otrzymali nagrody- kalkulatory naukowe, ufundowane przez Starostwo Brodnickie.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na matematycznych ścieżkach.

            Patrz album

 • Święto Edukacji Narodowej

            Dnia 13 października 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się obchody Święta Edukacji Narodowej. Dyrekcja Szkoły, nauczyciele i przedstawiciele społeczności uczniowskiej spotkali się na auli szkolnej, gdzie przewodniczący Samorządu Uczniowskiego podziękował nauczycielom za ich pracę. Na ręce dyrektora szkoły, p. Wiesława Łupiny, przekazano wiązankę kwiatów jako symboliczny wyraz wdzięczności dla wszystkich nauczycieli i wychowawców.

            Uroczystości połączono z przyjęciem do społeczności szkoły uczniów klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie i otrzymali krawaty z logo szkoły. Atrakcją uroczystości był występ Koła Teatralnego, którego członkowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, połączony z humorystycznymi akcentami z życia szkoły.

            Patrz album

 • Dni Energii Odnawialnej

            W dniu 8 października 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się VII Dni Energii Odnawialnej, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz pod patronatem wicepremiera, Janusza Piechocińskiego i marszałka województwa kujawsko – pomorskiego, Piotra Całbeckiego.

            Spotkanie w Sali konferencyjnej I LO odbyło się w obecności wicestarosty powiatu brodnickiego, p. Mariusza Klonowskiego i dyrektora szkoły, p. Wiesława Łupiny, a wzięli w nim udział uczniowie klas I g, II b i III b wraz z opiekunami. Młodzież wysłuchała prelekcji, ilustrowanych pokazami multimedialnymi, wygłoszonych przez p. Martę Kruszyńską i p. Wojciecha Oszczaka.

            Tematyka wystąpień dotycząca wad i zalet energii odnawialnej oraz sposobów jej pozyskiwania pozwoliła zebranym na lepsze zdefiniowanie podstawowych pojęć związanych z ochroną środowiska oraz zapoznanie z głównymi problemami tej istotnej dziedziny życia współczesnego świata.

            Patrz album

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
  I Liceum Ogólnokształcące,87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14
 • 0-56 4982016

Galeria zdjęć