Nawigacja

 • Świąteczny konkurs graficzny projektu IT Szkoła

            IT Szkoła oraz Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki zapraszają wszystkich uczniów zarejestrowanych w projekcie IT Szkoła do udziału w konkursie graficznym zatytułowanym "Magia Świąt"

            Zachęcamy do wykorzystania wyobraźni oraz wiedzy zdobytej podczas e-learningowych kursów z grafiki komputerowej i stworzenia prac związanych ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

            Zaprezentujcie za pomocą fotomontażu komputerowego, na czym polega Waszym zdaniem Magia Świąt! Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu IT Szkoła.

 • Konkurs Piosenki Religijnej

            Dnia 27 listopada w Brodnickim Domu Kultury odbył się Konkurs Piosenki Religijnej w ramach XXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajął zespół Trio w składzie: Julia Deja, Elwira Kolk i Magdalena Gniazdowska. Dziewczęta zaprezentują się w niedzielę, 30 listopada na Gali zakończenia XXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Brodnickim Domu Kultury i odbiorą nagrodę

 • Wyróżnienie dla krwiodawców

            Na uroczystym spotkaniu z okazji 95-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Dni Honorowego Krwiodawstwa specjalne wyróżnienie otrzymali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

            Dyrektor I LO, Wiesław Łupina, w imieniu społeczności uczniowskiej odebrał puchar za zajęcie II miejsca na etapie wojewódzkim i powiatowym w konkursie pod nazwą „Młoda krew ratuje życie”.

            Nagrodę burmistrza otrzymał Tomasz Piotrowski z III d za film o PCK. Za konkurs krzyżówkowy nagrodzone zostały Sandra Deuter, Agnieszka Hein i Nikola Mikołajczyk z II a. Wyróżniono też zwyciężczynie eliminacji rejonowych Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, Agnieszkę Mierzejewską z II b, Karolinę Kulkę z II a i Natalię Filarską, też z II a. Opiekun Szkolnego Koła PCK i Klubu HDK, Wojciech Sobieszczyk otrzymał Odznakę Honorową PCK II stopnia.

            Patrz album

 • Lekcja miłości do ojczyzny

            Istotnym akcentem obchodów Święta Niepodległości w I Liceum Ogólnokształcącym stała się uroczysta akademia przygotowana przez nauczycieli Annę Cwiklińską, Paulinę Kalinowską-Willman i Tomasza Wardowskiego.

            W trakcie uroczystości zebrani wysłuchać mogli znanych piosenek i pieśni patriotycznych, takich jak "Biały krzyż" czy "Rota" i "Pierwsza kadrowa". Zaprezentowano także utwory poetyckie, przypominające martyrologię i poświęcenie narodu polskiego na drodze do niepodległości.

            Uroczystość odbyła się z towarzyszeniem elementów ceremoniału wojskowego, co zapewniło jej szczególną i wzruszającą oprawę.

            Patrz album

 • Festiwal Pieśni Patriotycznej

            W dniu 6 listopada 2014 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbył się II Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej.W uroczystości uczestniczyli wykonawcy z gimnazjów z Brodnicy, Szczuki i Gołkowa, a także ZSZ, ZSR i I LO z Brodnicy.

            Nad organizacją festiwalu czuwały nauczycielki I LO: Anna Ćwiklińska i Anna Kwaśniewska.

            Wśród zaproszonych gości powitano Starostę Brodnickiego, Piotra Boińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu, Romana Pytlasińskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisława Czajkowskiego, Danutę Grzyb, Dyrektora Biura Posła, Zbigniewa Sosnowskiego, a także Franciszka Zglińskiego i Mariusza Wojdyło, radnych Rady Powiatu.

            Zebranych powitał Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Wiesław Łupina, a uroczystość otworzył Starosta, Piotr Boiński.

            Jury konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce przyznało Bartłomiejowi Kozikowskiemu z gimnazjum w Szczuce, a w grupie szkół średnich Zuzannie Zawickiej z I LO w Brodnicy. Pierwsze miejsce w kategorii zespołów zdobył zespół wokalny „Cantabile”, również z I LO.

            Utwory zaprezentowane w trakcie konkursu stały się okazją do sentymentalnej wędrówki w głąb najnowszej historii Polski, a zebranym dostarczyły okazji do refleksji przed zbliżającym się Świętem Niepodległości.

            Patrz album

 • Spotkanie autorskie

            Dnia 3 listopada gościliśmy w naszej szkole Pana Andrzeja Dąbrowskiego – internistę, patologa, patomorfologa, lekarza sądowego, który obecnie pracuje w Centrum Medycznym „Novamed” oraz w szpitalu brodnickim i rypińskim. 15 lat spędził w Danii i Norwegii, pracując jako lekarz w tamtejszych szpitalach. Pan doktor zaprezentował młodzieży swoją książkę „Na medycznym szlaku – impresje reporterskie”, która jest pierwszą jego pozycją wydaną w Polsce, ale nie jedyną. W Danii wydał książkę pt. „Piramida życia”.

            W spotkaniu uczestniczyli: Stanisław Czajkowski – naczelnik Wydz. Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy, dyrektor szkoły Wiesław Łupina oraz młodzież szkolna.

            Z uczniami klas medycznych autor podzielił się zarówno swoimi doświadczeniami zawodowymi jak i spostrzeżeniami na temat kultury, obyczajów oraz atrakcji turystycznych krajów skandynawskich.

            Patrz album

 • Mistrz ortografii z I LO

            Dnia 30 października odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Udział w nim brało 19 uczestników z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych. Bardzo trudny tekst pt. "Uroki nurzania się w lekturze" wyłonił najlepszych. Mistrzem Ortografii została uczennica I LO Karolina Kulka z klasy II a, natomiast Adrianna Dąbrowska wywalczyła wyróżnienie.

            Gratulujemy

 • IT Szkoła

            I Liceum Ogólnokształcące w bieżącym roku szkolnym przystąpiło do programu "IT Szkoła", będącym otwartym programem przeduniwersyteckich studiów e-learnningowych w zakresie teorii oraz zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Celem Programu IT Szkoła jest między innymi:

  • podwyższenie kompetencji ICT uczniów szkół ponadgimnazjalnych i innych zainteresowanych osób,
  • wyłonienie poprzez prowadzony w projekcie ranking online, najbardziej aktywnych w działaniach na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego polskich szkół ponadgimnazjalnych.

   

            W ramach studiów Studenci IT Szkoła otrzymują możliwość udziału w:

  • 84 certyfikowanych kursach e-learningowych

  • 30 wykładach w formacie DVD,

  • konkursach tematycznych,

  • akademickich kołach naukowych,

  • ogólnopolskim rankingu IT Szkoła.

   

            Więcej informacji na temat Programu IT Szkoła znaleźć można na stronie http://it-szkola.pl.

 • Wymiana szkolna

            W niedzielę szczęśliwie dotarła do nas grupa młodzieży z gimnazjum w Erwitte w Niemczech. Późnym wieczorem przywitaliśmy przed szkolą grupę 15 uczniów i 2 opiekunów, którzy zostaną w Polsce do piątku. Uczniowie poznali  się wcześniej przez Internet i z niecierpliwością czekaliśmy na przyjazd autokaru.  Poniedziałek  rozpoczęliśmy od powitania przez dyrektora szkoły, a potem zwiedziliśmy szkołę i miasto. Wieczorem odbyły się zajęcia w Astrobazie. W programie mamy jeszcze udział w lekcjach partnera z wymiany, wycieczkę  do Obserwatorium w Piwnicach, zwiedzanie Torunia oraz seans w Planetarium. Uczniowie z Niemiec poznają i nauczą się też poloneza. Pożegnamy się w czwartek wieczorem, a w piątek rano zaplanowany jest powrót grypy niemieckiej do kraju. W kwietniu uczniowie naszej szkoły odwiedzą swoich kolegów w Erwitte.  Relację z poszczególnych dni pobytu znajdziecie w zakładce WYMIANA SZKOLNA.

            Patrz album

 • Noc w liceum

            Interesujący i oryginalny pomysł adresowany do uczniów klas pierwszych, zrodził się wśród nauczycieli I LO w Brodnicy.

            Dotyczył on organizacji spotkania integracyjnego pod nazwą „Noc w liceum”. Impreza odbyła się z 24 na 25 października b.r. a uczestniczyli w niej uczniowie klas pierwszych z wychowawcami i nauczycielami oraz niektórzy członkowie Samorządu Uczniowskiego. Zaplanowano bogaty program, w którym przewidziano np. turniej międzyklasowy, filomackie podchody, konkurs karaoke, dyskotekę i seans filmowy. Uczestnicy spotkania mieli okazję zaprezentowania swoich wiadomości z różnych dziedzin wiedzy oraz wykazania się zręcznością i sprawnością fizyczną.

            W rywalizacji o puchar Dyrektora I LO najlepsi okazali się uczniowie klasy I D, której wychowawcą jest p. Wojciech Piotrowicz.

            Dla uczestników przewidziano kolację w stołówce szkolnej, a zmęczeni mogli zdrzemnąć się w śpiworach rozłożonych w wyznaczonych izbach lekcyjnych. Niecodzienne okoliczności imprezy zdecydowały o wyjątkowości atmosfery, która jej towarzyszyła. Nocne spotkanie w liceum zapewne na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych, stając się źródłem niezapomnianych wrażeń.

            Patrz album

 • Sukces młodych piłkarzy

            Dnia 24 października 2014 roku odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej chłopców. Do turnieju, odbywającego się na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Brodnicy przystąpiły drużyny gospodarzy oraz I LO, III LO i ZSZ oraz ZS z Jabłonowa Pomorskiego.

            W rozgrywkach odbywającego się w systemie „każdy z każdym” reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego rozegrała cztery zwycięskie mecze i tym samym zdobyła komplet punktów, zajmując pierwsze miejsce.

            W składzie naszej reprezentacji wystąpili: Kamil Kłosowski, Mateusz Brzóska, Bartosz Zalewski, Wiktor Płoski, Marcin Szymański, Jakub Szulc, Adrian Falkowski, Jakub Nowakowski, Mateusz Jarzębowski, Jakub Guth.

 • Dla najuboższych

            W dniu 21 października 2014 roku trzydziestu wolontariuszy i członków Szkolnego Koła PCK przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy uczestniczyło w kweście ulicznej na rzecz dzieci z najuboższych rodzin.

            Zebrano 2.793,69 zł, co jest nowym rekordem na tle efektów poprzednio organizowanych akcji.

            Na szczególne uznanie zasługuje ofiarność mieszkańców naszego miasta i aktywność młodzieży uczestniczącej w kweście.

 • Święto Edukacji Narodowej

            Tradycyjnie już dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy i społeczność uczniowska I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w uroczystych obchodach Święta Edukacji Narodowej.

            Samorząd Uczniowski wraz z Kołem Teatralnym przygotowali część artystyczną, której szczególną częścią była inscenizacja parafrazy „Zemsty” A. Fredry, wystawionej pod tytułem „Zemsta inaczej”.

            Wyjątkowym momentem uroczystości było pasowanie na filomatę uczniów klas pierwszych, dokonane przez Dyrektora I LO, p. Wiesława Łupinę, połączone z wręczeniem krawatów z logo szkoły.

            Patrz album

 • Sztandar Powiatu Brodnickiego

            Wyjątkowym wydarzeniem, odbywającym się w murach I Liceum Ogólnokształcącego stało się święto nadania i poświęcenia sztandaru Powiatu Brodnickiego.

            W uroczystościach wzięło udział wielu znamienitych gości, między innymi ks. bp. Józef Szamocki, wicewojewoda Zbigniew Ostrowski i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober.

            Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w przygotowanie tej uroczystości, tworząc oprawę liturgiczną i prezentując występ artystyczny.

            Patrz album

 • Sukces w Konkursie Ekologicznym

            W ramach VI edycji Powiatowego Konkursu Ekologicznego „I ja mogę chronić przyrodę” organizowanego przez Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze w dniach 9 – 11 października 2014 roku cztery uczennice klasy II A o profilu medycznym, pod opieką prof. W. Sobieszczyka, brały udział w zajęciach zorganizowanych na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Było zwiedzanie muzeum przyrodniczego SPN oraz zajęcia terenowe.

            Uczennice przedstawiły prezentacje o nizinnych Parkach Narodowych Polski. Sandra Deuter i Agnieszka Hein zajęły w konkursie II miejsce.

            Wyjazd na zajęcia zielonej szkoły był nagrodą za przygotowania i udział w konkursie.

            Patrz album

 • Spotkania z przyrodą

            W dniu 3 października 2014 roku uczniowie z klas trzecich, realizujących rozszerzony program nauczania z biologii i pedagogiki uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Zwiedzano muzeum przyrodnicze w Instytucie Biologii UMK i uczestniczono w spotkaniu ze znanym mikrobiologiem, Henrykiem Różyckim, który w interesujący sposób omówił prowadzone przez siebie prace i zaprezentował ciekawe miejsca w swoim zakładzie. Kolejnym punktem programu była wizyta w ogrodzie zoologiczno-botanicznym, a całość wycieczki zamknął spacer po toruńskiej starówce.

            Patrz album

 • Dar krwi – darem życia

            W dniu 2 października 2014 roku krwiodawcy działający w ramach  koła PCK przy I Liceum Ogólnokształcącym wzięli udział w pierwszej w tym roku szkolnym akcji oddawania krwi. Na apel odpowiedziało 41 uczniów naszej szkoły, od których pobrano 18,45 litra krwi. Następna taka akcja zaplanowana jest na 18 grudnia tego roku.

            Oddawanie krwi to najpiękniejszy sposób świadczenia na rzecz innych ludzi. Warto zauważyć, że młodzież przyjmująca udział w akcjach nie zaprzestaje tej działalności wraz z ukończeniem nauki i wielu honorowych dawców to absolwenci naszej szkoły.

            Patrz album

 • Moc Muzyki po raz trzeci

            Kolejny już, trzeci raz, mury I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy stały się widownią koncertu, który poprowadził zgromadzonych w muzyczne klimaty lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Koncert, przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne pod opieką nauczycieli, p. Ilony Zwierzchlewskiej i p. Wojciecha Zembrzyckiego zgromadził liczną widownię, wśród której znaleźli się między innymi poseł Zbigniew Sosnowski, Przewodniczący Rady Powiatu, Roman Pytlasiński oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisław Czajkowski. Obecni na koncercie reprezentowali różne grupy wiekowe, zarówno „weteranów” wspominanych lat, jak i młodzież, dla której jest to już odległa historia.

            Podczas koncertu poprowadzonego przez absolwentkę I LO, Annę Kiryluk oraz Tomasza Piotrowskiego, ucznia trzeciej, maturalnej klasy można było wysłuchać piosenek, będących obecnie klasyką muzyki rozrywkowej. Przypomniano przeboje Marka Grechuty, Anny Jantar, Danuty Rinn, Izabeli Trojanowskiej, Georga Michaela, Lionela Richie i innych. Atrakcją programu stały występy aktorów, Artura Chamskiego i Jerzego Grzechnika, którzy zaprezentowali się w krótkich recitalach.

            Wspaniała atmosfera koncertu spowodowała, że pozostanie on z pewnością na długo w pamięci wszystkich, którzy w nim uczestniczyli.

            Patrz album

 • Sprzątanie świata

            Tradycyjnie już młodzież I Liceum Ogólnokształcącego włączyła się aktywnie w akcję sprzątania świata. W piątek, 19 września, uczniowie pod opieką nauczyciela biologii, p. Adama Lewandowskiego uczestniczyli w sprzątaniu ulic Ceglanej oraz Witosa wzdłuż torów kolejowych.

            Kontynuacja akcji miała miejsce w dniu 26 września. Młodzież z klasy II b uczestniczyła w sprzątaniu śmieci na terenie Nadleśnictwa Brodnica i przyległych terenach. Tym razem pożyteczne połączono z przyjemnym. Dzięki uprzejmości i pomocy nadleśniczego, pana Henryka Kapusty, po wykonanej pracy młodzież mogła odpocząć przy ognisku oraz zjeść smaczną kiełbasę. Nad całością akcji czuwał podleśniczy, pan Paweł Prucnal. Za mile spędzony czas młodzież wraz z opiekunem składają serdeczne podziękowania.

            Patrz album

 • Rrozgrywki językowe pt. „SPIELE MIT DEUTSCH”

            Dnia 26 września br. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbyły się rozgrywki językowe pt. „SPIELE MIT DEUTSCH”. W imprezie językowej wzięli udział pierwszoklasiści wszystkich brodnickich szkół ponadgimnazjalnych. Zabawy z językiem niemieckim miały na celu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów w zakresie języka niemieckiego, podnoszenie poziomu umiejętności językowych młodzieży oraz pokazanie uczniom, że język niemiecki nie musi być wcale trudny. Zadaniem trzyosobowych zespołów było rozwiązanie różnych zadań leksykalnych i gramatycznych. Impreza zakończyła się wyłonieniem zwycięzców i wręczeniem nagród. Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego (Agata Żebrowska, Edward Klimek, Adrian Lurka) , II miejsce drużyna z Zespołu Szkół Rolniczych (Joanna Krajnik, Joanna Zdrojewska, Wiktoria Chołaj), a III miejsce zespół z I Liceum Ogólnokształcącego (Agata Ciecierska, Katarzyna Wojciechowska, Aleksandra Kalinowska).Podczas spotkania uczniowie przyznali, że są świadomi, iż języki obce przełamują bariery kulturowe, są bramą do poznawania różnych krajów i kultur oraz że są konieczne w komunikacji na świecie.

            Patrz album

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
  I Liceum Ogólnokształcące,87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14
 • 0-56 4982016

Galeria zdjęć