Nawigacja

 • Honorowi dawcy krwi

            Organizowane przez PCK akcje honorowego oddawania krwi cieszą się coraz większą popularnością, angażując kolejnych, gotowych do ofiarności wolontariuszy. W społeczności krwiodawców istotne miejsce zajmuje młodzież I Liceum Ogólnokształcącego, która chętnie i licznie odpowiada na apele PCK. Do akcji zorganizowanej 1 października 2015 roku zgłosiło się tym razem 68 uczniów, którzy ofiarowali potrzebującym prawie 22 litry krwi.

            Patrz album

 • Dla Dominiki

            Dnia 24 września 2015 roku odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy kolejny już koncert z cyklu Moc Muzyki. Tym razem przebiegał on jako impreza charytatywna, dedykowana uczennicy, Dominice Gąsiorowskiej, na której rehabilitację przeznaczono zebrane fundusze.

            Koncert, wyreżyserowany przez nauczycieli I LO, panią Ilonę Zwierzchlewską i pana Wojciecha Zembrzyckiego, zgromadził licznych miłośników muzyki lat dziewięćdziesiątych, gdyż te właśnie utwory zaprezentowali wykonawcy – nauczyciele, absolwenci i uczniowie. Całość poprowadzili Marta Tomaszewska i Tomasz Piotrowski, również absolwenci I LO, a zgromadzeni na widowni goście mogli wysłuchać kultowych już przebojów m. in. Roberta Gawlińskiego, Edyty Bartosiewicz, Anity Lipnickiej, Gorana Bregovicia, Michaela Jacksona i zespołu Spice Girls. Atrakcją programu był recital Jana Traczyka, aktora Teatru Buffo, odtwórcy głównej roli w spektaklu Metro.

            Końcowym, wzruszającym akcentem była piosenka Życia mała garść, która stała się dedykacyjnym motywem koncertu, ofiarowanego Dominice i jednoczącego serca wszystkich jego uczestników.

            Patrz album

 • Wolontariusze z I LO

            W dniu 22 września 2015 roku odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym kwesta uliczna, organizowana przez PCK. Tradycyjnie już wzięli w niej udział wolontariusze – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, którzy zebrali do puszek prawie 1500 złotych, przeznaczonych na pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta.

 • Lekcja geografii w terenie

            Dnia 21 września 2015 roku uczniowie klasy III g wraz z opiekunem, panią Agnieszką Sternicką dokonali pomiarów niezbędnych do obliczenia wielkości przepływu niewielkiego cieku wodnego, jakim jest struga na osiedlu Michałowo. Ponadto wykonali pomiary głębokości koryta rzecznego. Uczniowie zapisali wszystkie wyniki w notatnikach.

            Po powrocie do sali lekcyjnej młodzież, na podstawie uzyskanych wyników, sporządziła na papierze milimetrowym rysunek przekroju mokrego badanego cieku w skali 1:10. Następnie obliczyli przepływ cieku wodnego.

            Lekcja miała na celu kształtowanie umiejętności komunikacji, pracy w grupie oraz  wykorzystania narzędzi matematycznych w życiu codziennym.

            Już wkrótce kolejne ćwiczenia praktyczne.

            Patrz album

 • Warsztaty Edukacji Ekologicznej

            W dniach 15 i 16 września grupa uczniów z klas III, o profilu medycznym i biologiczno-chemicznym, uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez OEE "Wilga" w Górznie. Lekcje terenowe i teoretyczne pomogły w lepszym poznaniu świata przyrody. W październiku w podobnych szkoleniach wezmą udział jeszcze dwie grupy uczniów naszej szkoły.

           Patrz album

 • Z ekologią na szlaku

            Dnia 12 września odbył się rajd rowerowy w ramach, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy, festynu ekologicznego „Środowisko ponad wszystko – IV Letnie spotkanie z ekologią”. Grupa uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami zebrała się w parku przy ul. Kamionka 18. Chcąc zaznaczyć swój wkład w ochronę środowiska młodzież wcześniej przeprowadziła w szkole zbiórkę zużytych baterii. Każdy uczestnik rajdu otrzymał koszulkę i liczne gadżety. O godzinie 9 wszystkich zebranych powitał Starosta Brodnicki Piotr Boiński.

            Grupa rowerzystów z I LO zaplanowała atrakcyjną krajobrazowo trasę wiodącą przez Kruszynki, Najmowo, Sumowo, Sosno, Foluszek, Anielewo nad Niskie Brodno. Trasa liczyła około 22 km. Pomimo zachmurzonego nieba i przelotnych opadów deszczu dobry humor nie opuszczał miłośników dwóch kółek.

            Patrz album

 • Strzelecki pojedynek

            W dniu 12 września 2015 roku, na strzelnicy wojskowej, odbył się „Pojedynek strzelecki” szkół ponadgimnazjalnych powiatu o Puchar Starosty Brodnickiego. W zawodach tych reprezentacja naszego liceum w składzie: Sara Czarska, Angelika Manerowska i Michał Michalski zdobyła II miejsce. Gratulujemy!

            Patrz album

 • Biwak "mundurówki"

            W dniach od 7 do 9 września 2015 roku uczniowie klasy II g naszego liceum uczestniczyli w biwaku w miejscowości Ciche. Celem przeprowadzenia tego biwaku było sprawdzenie w praktyce umiejętności i zdolności nabytych podczas nauki. Zajęcia zaplanował oraz prowadził, wspólnie z instruktorami 4 pułku chemicznego, wychowawca klasy mgr inż. Adam Kaczmarek. Uczniowie doskonalili umiejętności celowania na symulatorze „Cyklop”, poznali budowę oraz zasady rozkładania i składania karabinka „Beryl” i pistoletu „Vist” oraz ćwiczyli nakładanie indywidualnych środków ochrony przed bronią masowego rażenia.

            Prowadzono zajęcia z musztry, strzelanie z karabinka pneumatycznego na celność i skupienie, odbyły się mistrzostwa klasy w trójboju obronnym oraz zawody w paintball. Sprawdzono kondycję  uczniów w marszu wokół jeziora Ciche. Był też czas na rozgrywki sportowe oraz tradycyjne kiełbaski przy ognisku. Kolejny obóz "mundurówki" już w czerwcu 2016 roku.

            Patrz album

 • Akademia 3.0 - apki.org w naszej szkole

            Z ogromną przyjemnością informujemy że I Liceum Ogólnokształcące znalazło się w gronie 16 szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski, które wezmą udział w projekcie "Akademia 3.0 - apki.org" realizowanym dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W ramach projektu otwartych zostanie 16 klubów Lab 3.0 zrzeszających grupy uczniów zainteresowanych programowaniem i tworzeniem aplikacji. Lab 3.0 będzie miejscem spotkań uczniów zainteresowanych nowymi technologiami ICT oraz aplikacjami mobilnymi. Uczniowie nie tylko będą uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez edukatorów, ale także poznawać będą praktycznie zastosowanie umiejętności programistycznych, dzięki tworzeniu aplikacji. Wszystkie "laby" będą miały jednocześnie możliwość współpracy i wymieniania się wiedzą dzięki pierwszej w Polsce interaktywnej platformie do nauki programowania. Ponadto w ramach programu przeprowadzony zostanie konkurs na najlepszy projekt aplikacji webowej lub mobilnej. Zwycięska aplikacja otrzyma wsparcie mentorskie na dalsze rozwijanie aplikacji oraz nagrodę rzeczową w postaci tabletów.

 • Inauguracja roku szkolnego 2015/2016

            Dnia 1 września 2015 roku odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego. O godzinie dziewiątej w obecności Starosty Brodnickiego, pana Piotra Boińskiego, dyrekcji, grona pedagogicznego i społeczności uczniowskiej wprowadzony został sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy oraz złożono kwiaty pod obeliskiem pomordowanych w okresie II wojny światowej nauczycieli. Minutą ciszy uczczono również pamięć tragicznie zmarłej uczennicy klasy III b, Klaudii Kozieczko. Następnie głos zabrał Dyrektor, pan Wiesław Łupina, który życzył wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, szczególnie serdecznie witając uczniów klas pierwszych, rozpoczynających naukę w nowej szkole. Życzenia zebranym przekazał także pan Piotr Boiński. Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, w których zapoznali się z planem lekcji oraz przypomniano im zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie szkoły. O godzinie dwunastej delegacja I LO wzięła udział w uroczystości patriotycznej pod Pomnikiem Wdzięczności.

            Patrz album

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

  Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016

  w I Liceum Ogólnokształcącym

  odbędzie się 1 września o godzinie 9:00

 • Uczennica I LO na warsztatach musicalowych

            Niedaleko Warszawy, w Miętnem koło Garwolina, znajduje się miejsce, które co roku odwiedzane jest przez kilkadziesiąt młodych osób z całego świata. Bazując głównie na materiale musicalowym warszawskiego Teatru Studio Buffo, przez kilkanaście dni nieustannie kształcą swój warsztat pod okiem instruktorów ze stołecznej sceny, kompletnie zapominając o otaczającej ich rzeczywistości. W tym czasie muszą przygotować układy taneczne, piosenki i ich interpretację oraz krótkie scenki aktorskie na potrzeby koncertu finałowego, organizowanego dla rodziców i przyjaciół w ostatnim dniu warsztatów.

            Jak mówi Janusz Józefowicz warsztaty służą edukacji młodzieży i kształtowaniu ich świadomości. Po dwóch tygodniach zajęć uczestnik powinien wiedzieć dlaczego wychodzi na scenę, co ma z niej przekazać. Widz powinien widzieć człowieka, ktory opowiada o swoich emocjach i przeżyciach, człowieka, który szuka wszelkich najlepszych środków przekazu dla zilustrowania siebie. To jest sedno teatru.

            W tym roku w warsztatach musicalowych uczestniczyła Paulina Aranowska – uczennica I LO w Brodnicy i członkini szkolnej grupy teatralnej. Była jedną z dwóch dziewcząt reprezentujących nasz powiat w Miętnem. Paulina w kilku zdaniach wspomina swój pobyt szkoleniowy.

            "Zdecydowałam się na udział w tego typu warsztatach, ponieważ od zawsze chciałam kształcić się w dziedzinach artystycznych. Na scenie czuję się jak ryba w wodzie. Aktorstwem interesowałam się już od dzieciństwa, a występując mogłam obudzić w sobie różnorakie emocje, co sprawiało mi ogromną przyjemność. Taniec i śpiew dotychczas interesowały mnie mniej, dlatego postanowiłam podszkolić się trochę i w tych dziedzinach. Kiedy otrzymałam informacje o warsztatach organizowanych przez Studio Buffo od jednego z opiekunów grupy teatralnej I LO w Brodnicy - Pana Wojciecha Zembrzyckiego, bez zastanowienia postanowiłam się na nie wybrać.

            Podczas pobytu podszkoliłam się z tańca, aktorstwa, śpiewu, akrobatyki i dykcji. Czasu wolnego było bardzo mało, zwłaszcza w drugim tygodniu pobytu. Zajęcia w większości nie należały do lekkich, czego można było się spodziewać. Po pobycie na warsztatach czuję się pewniej. Wiem już, jak skutecznie pokonywać stres, który zwykle towarzyszy przy wyjściu na scenę, a także co robić, żeby doskonalić swoje umiejętności. Przez dwa tygodnie można tylko coś poćwiczyć, nie da się tego nauczyć, ale lepiej jest robić cokolwiek dla siebie i swojego rozwoju niż siedzieć i nie robić nic. Nic samo do nas nie przyjdzie.

            Na warsztatach doceniono moje zdolności aktorskie. Miałam okazję wykazać się nimi kilka razy także podczas koncertu finałowego. Myślę, że również doceniono mój dystans do siebie. Nawet jak czasem coś nie wyszło, potrafiłam sama z siebie się śmiać. Nie załamywałam się, tylko z podniesioną głową i uśmiechem na twarzy szłam na kolejne zajęcia. W końcu pojechałam tam się czegoś nauczyć, a wiadomym jest, że nie wszystko od razu będzie się udawało.

            Ten wyjazd pozwolił mi poznać wielu wspaniałych ludzi. Instruktorzy uświadomili mi, że warto mieć i realizować marzenia. Sami kiedyś marzyli, a teraz robią to co kochają. Poznałam pełną radości, optymizmu, wiary i gotowości do działania młodzież. Zawsze chętną do pomocy i otwartą. Można było z nimi porozmawiać o wszystkim, co sprawiło, że atmosfera w Miętnem stała się dla mnie taka prawie domowa.. Duży wpływ na moje "zadomowienie" się na warsztatach, miała moja współlokatorka Daria, w której znalazłam swoją bratnią duszę. Już od początku miałyśmy ze sobą dobry kontakt, mimo tego, że wcześniej się nie znałyśmy. Myślę, że może to być piękny początek przyjaźni.

            Jeśli ktoś ma ochotę doskonalić swoje zdolności aktorskie, wokalne czy też taneczne to myślę, że warsztaty ze Studiem Buffo są dobrym pomysłem. Ja jestem zadowolona. Nabrałam jeszcze więcej pewności siebie i chęci do działania. Dostałam potężny zastrzyk satysfakcji i emocji."

 • Drogą tradycji – ku przyszłości. Różyczkowanie w I LO.

            Dnia 30 czerwca w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbyło się tradycyjne Różyczkowanie maturzystów 2015 roku.  Główne uroczystości rozpoczęły się w hali sportowej liceum o godzinie 17. 00 odśpiewaniem hymnu państwowego oraz wprowadzeniem sztandaru szkoły. Następnie Dyrektor, pan Wiesław Łupina, powitał zgromadzonych gości, grono pedagogiczne, a szczególnie tegorocznych abiturientów i towarzyszących im w tej ważnej chwili członków rodzin i bliskich. Uroczystości zaszczycili swoją obecnością m. in. Poseł na Sejm RP p. Zbigniew Sosnowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego p. Ryszard Bober, radny Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego p. Marek Hildebrandt, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu p. Wojciech Szulc, Burmistrz Brodnicy p. Jarosław Radacz, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Roman Pawlak, Wójt Gminy Brodnica p. Edward Łukaszewski, Przewodnicząca Rady Gminy p. Violetta Sternicka oraz Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie p. Przemysław Górski, Dziekan Wydziału Zamiejscowego Społecznej Akademii Nauk p. Andrzej Jackiewicz, radni powiatu brodnickiego, sponsorzy i przyjaciele szkoły. Zaproszeni goście ufundowali najlepszym abiturientom nagrody pieniężne i książkowe.

            Absolwent I LO (rocznik 1953) ks. prałat pułkownik Bolesław Lichnerowicz, doceniając bogate tradycje i zasługi szkoły, przekazał na ręce Dyrektora Szkoły p. Wiesława Łupiny berło dyrektorskie z prośbą o włączenie go do ceremoniału szkolnego.

            Maturzyści z najlepszymi wynikami otrzymali nagrody finansowe, książkowe oraz dyplomy, a ich rodzice listy gratulacyjne.

  Wyniki 100% z poszczególnych przedmiotów uzyskali:

  Język angielski

  1. Tomasz Rybicki III D
  2. Antoni Paszke III A
  3. Paweł Nass III C
  4. Katarzyna Rychcik III B
  5. Maciej Korytko III C
  6. Wiktor Płoski III C
  7. Karol Szypkowski III D
  8. Agata Rupińska III H
  9. Karol Barcz III E
  10. Zuzanna Duńczyk III H

   

  Matematyka

  1. Tomasz Wroński III D
  2. Wojciech Olszewski III C
  3. Jakub Ronkiewicz III E
  4. Magdalena Kamińska III C

   

  Historia

  1. Patryk Malinowski III G

   

  Język polski

  1. Marietta Sekulska III H – 97 %

   

  Najwyższe wyniki z pozostałych przedmiotów uzyskali:

  Język niemiecki

  1. Nadia Samek III F
  2. Michele Teska III H

   

  Biologia

  1. Katarzyna Rychcik III

   

  Chemia

  1. Antoni Paszke III A
  2. Klaudia Woźniakowska III A

   

  Fizyka

  1. Paweł Nass III C

   

  Geografia

  1. Klaudia Kilanowska III G

   

            Na szczególne wyróżnienie zasługuje klasa III C ze średnią ocen 4,44. Świadectwo z wyróżnieniem odebrało 45 uczniów, średnia ocen klas trzecich – 4,21. Najwyższą średnią uzyskała uczennica klasy III E Paulina Kubacka- 5,35. Na drugim miejscu znajduje się Agnieszka Gutkowska z klasy III E – 5,24. Trzecie miejsce zajął Paweł Nass z klasy III C – 5,18.

            Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie klas drugich przypinali maturzystom różyczki, otrzymując w zamian tabliczki czekolady.

            Kolejny rocznik młodych filomatów zamknął istotny etap edukacji w szkole średniej. Wyruszyli na spotkanie nowych wyzwań i możliwości realizacji życiowych planów i ambicji.

            Patrz album

 • Uwaga maturzyści

 • Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

            Dnia 26 czerwca 2015 roku na teranie hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. W obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców oraz społeczności uczniowskiej dokonano wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewano hymn państwowy. Delegacja uczniów złożyła również kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w czasie II wojny światowej nauczycieli. Następnie głos zabrał Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, pan Wiesław Łupina, który pożegnał odchodzących na emeryturą długoletnich nauczycieli liceum, państwa Annę i Jana Łukaszewskich, dokonał krótkiego podsumowania upływającego roku szkolnego i życzył zgromadzonym udanego letniego wypoczynku. W dalszej części uroczystości wicedyrektor, pani Anna Rumińska, dokonała analizy osiągnięć uczniów, prezentując klasy, które osiągnęły najwyższą średnią oraz nazwiska osób, które wyróżniły się jako uczestnicy olimpiad, konkursów przedmiotowych i tematycznych oraz zawodów sportowych. Wyróżniono również i nagrodzono uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce. Całość uroczystości zakończyła krótka część artystyczna, po której nastąpiło spotkanie poszczególnych klas z wychowawcami. Dla wszystkich nadszedł czas zasłużonego odpoczynku i zbierania sił do pracy w nowym roku szkolnym.

 • U progu wakacji

            Ostatnie dni roku szkolnego upłynęły w I Liceum Ogólnokształcącym pod znakiem licznych imprez, w których młodzież zaprezentować mogła swoje umiejętności i przyjemnie spędzić czas. Wtorek, 23 czerwca, należał do nauczycieli wychowania fizycznego, którzy na terenie hali sportowej zorganizowali szereg konkurencji, w trakcie których reprezentacje poszczególnych klas, dopingowane przez zgromadzonych na widowni koleżanki i kolegów, mogły zmierzyć się w różnych grach zespołowych i indywidualnych oraz zabawach. 24 Czerwca odbyły się obchody Dnia Patrona Szkoły, przygotowane przez nauczycieli historii, Paulinę Kalinowską- Willmann i Tomasza Wardowskiego. W trakcie uroczystości zgromadzeni wysłuchali referatu, przypominającego historię szkoły, obejrzeli film, zrealizowany przez ucznia klasy III d, Tomasza Piotrowskiego z okazji jubileuszu 140-lecia liceum i uczestniczyli w turnieju wiedzy, zorganizowanym według formuły programu Jeden z dziesięciu. W ostatniej konkurencji najlepsza okazała się reprezentacja klasy II h, która zajęła I miejsce. W czwartek, 25 czerwca, pomysłodawcą i organizatorem imprezy stał się Samorząd Uczniowski I LO, który w opracowanym programie przewidział turniej artystyczny Mam talent, a następnie, jak co roku, wielkie grillowanie na boisku. Końcowe chwile w murach szkoły pozostawią więc zapewne miłe i ciepłe wspomnienia podczas wakacyjnego wypoczynku.

            Patrz album - Dzień Sportu

            Patrz album - Dzień Patrona Szkoły

            Patrz album - Dzień Samorządu Szkolnego

 • I miejsce w rankingu IT-Szkoła

            W ramach programu IT-Szkoła do którego I LO przystąpiło w październiku, 18 uczniów naszej szkoły zrealizowało w formie e-lerningowej ponad 1500 kursów w zakresie teorii oraz zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie brali również czynny udział w wykładach online jak i konkursach organizowanych w ramach programu. Ilość zrealizowanych kursów jak i wyniki z testów przeprowadzonych po zrealizowaniu kursów uplasowały naszą szkołę na 9 miejscu wśród 531 szkół w ogólnopolskim rankingu IT-Szkoła, oraz na pozycji 1 wśród 10 szkół województwa kujawsko-pomorskiego.

 • W gronie liderów kafeterii edukacyjnej

            Edukacja ekonomiczna młodzieży, kształtowanie postaw przedsiębiorczych i zachęcanie młodych osób do zainteresowania zagadnieniami gospodarczymi stają się najważniejszymi zadaniami współczesnej oświaty. Zagadnienia te są również podstawą realizowanego już po raz szósty z inicjatywy Szkoły Głównej Handlowej oraz Narodowego Banku Polskiego projektu pod nazwą Kafeteria edukacyjna dla licealistów – Akademia Edukacji Menedżerskiej. Projekt adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, a maksymalna liczba uczestników nie może przekroczyć 1000 osób. W trakcie tegorocznej edycji wyłoniono 30 najlepszych uczestników, wśród których znalazła się uczennica klasy I a I Liceum Ogólnokształcącego, Nina Barańska. Całoroczny udział w wykładach e- laerningowych, forach, czatach i konkursach zaowocował zakwalifikowaniem do grona najlepszych młodych ekonomistów w kraju i zaproszeniem do udziału w końcowym seminarium, zorganizowanym na terenie SGH w Warszawie. Gratulując, życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich zainteresowań i umiejętności.

 • Wyróżnienie dla Klaudii Woźniakowskiej!

            Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym "Alchemik".  Wśród laureatów krajowych znalazła się Klaudia Woźniakowska z klasy III b. Uczennica otrzymała wyróżnienie II stopnia. Gratulujemy uzyskanego wyniku!

 • Kolejna akcja krwiodawstwa

            Na apel Szkolnego Klubu  Honorowych Dawców Krwi w dniu 18 czerwca 2015 roku do akcji oddawania krwi zgłosiło się 49 uczniów. Pobrano 17,55l krwi od 39 osób.

            Patrz album

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
  I Liceum Ogólnokształcące,87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14
 • 0-56 4982016

Galeria zdjęć