• Aktualności

            • Wyróżnienie w konkursie IPN

            •       Uczennica klasy IIIe Julia Bińczak otrzymała tytuł laureata etapu regionalnego międzynarodowego konkursu Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Wyróżnienie Julii jest potwierdzeniem faktu, że historia naszego kraju jest nieustannie obecna w świadomości młodzieży oraz stanowi dla niej źródło inspiracji i satysfakcjonujących osiągnięć.

                    Julia Bińczak jest autorką pracy pt. Odebrano mi młodość i będzie reprezentować bydgoską Delegaturę IPN na etapie centralnym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej

            •       Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej ma na celu propagowanie czytania Pisma Świętego wśród młodzieży. Zainteresowani nim uczniowie  przystąpili do szkolnej rywalizacji, która wyłoniła najlepszą trójkę. Reprezentowała ona brodnickie I LO na etapie diecezjalnym w Toruniu. Konkurs  odbył się 20 kwietnia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Bronikowski z 3D, Dominika Maćkiewicz z 1B i maturzysta Paweł Hejka z 4B. Pierwszą częścią  etapu diecezjalnego był test pisemny. Wyłonił on siedmiu najlepszych, którzy odpowiadali na pytania ustne. Wśród tej siódemki znalazła się nasza Dominika, która po kilku dogrywkach ostatecznie zajęła 3. miejsce  i tym samym zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego w Niepokalanowie. Serdecznie gratulujemy laureatce i życzymy powodzenia w finale w czerwcu.

            • Finałowy etap IV POWIATOWEJ MAŁEJ OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO wyłonił zwycięzców!

            •     W pierwszym etapie konkursu (marzec 2023r.) wzięło udział 84 uczestników ze  wszystkich powiatowych szkół ponadpodstawowych powiatu brodnickiego. W eliminacjach na szczeblu szkolnym uczestnicy zmagali się z zadaniami zarówno leksykalnymi, jak i gramatycznymi. Drugi etap, do którego zakwalifikowało się 14 uczestników wyłonił tych, którzy w języku niemieckim najpiękniej zachęcają do podróżowania i zwiedzania krajów niemieckojęzycznych. Uczestnicy ustnie prezentowali kraj niemieckiego obszaru językowego, region, miasto lub nawet małą miejscowość. Wypowiedzi wszystkich uczestników były na bardzo wysokim poziomie, charakteryzowały się bogatym słownictwem oraz wyszukanymi strukturami gramatycznymi. Komisja konkursowa miała nie lada problem, aby wyłonić zwycięzców.

              I miejsce zajął Michał Szwaracki (CKZiU)

              II miejsce zajęła Julia Gorczyńska ( I LO z Brodnicy)

              III miejsce zajął Mikołaj Gortatowski (LO z Jabłonowa Pomorskiego)

              Wyróżnienie otrzymała: Zuzanna Filipkowska (CKZiU)

              Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

                   Jesteśmy zbudowani, że język niemiecki, który jest drugim językiem nauczanym w szkole średniej i nie należy do łatwych, jest pasją wielu młodych osób. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za uczestnictwo w Olimpiadzie i życzymy dalszych sukcesów 

              Organizator konkursu z ramienia I LO w Brodnicy: Danuta Przybylska

              Patrz album

            • Akademia Młodego Ekonomisty

            •      18 kwietnia w naszej szkole odbył się pierwszy etap warsztatów w ramach programu edukacji ekonomicznej pod tytułem Akademii Młodego Ekonomisty, prowadzonego przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tematem warsztatów były "Zachowania konsumentów – dlaczego jesteśmy mniej racjonalni niż nam się wydaje?"

                   Dzięki zajęciom młodzież naszej szkoły zdobyła solidne podstawy wiedzy ekonomicznej, przekonując się jednocześnie, jak bardzo psychologiczną i humanistyczną nauką jest ekonomia, uchodząca za dziedzinę ścisłą.

                   Kolejny etap warsztatów odbędzie się 27 kwietnia w siedzibie Wydzialu Nauk Ekonomicznych w Olsztynie. Warsztaty poprowadziła absolwentka naszej szkoły, adiunkt Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie – pani dr Dominika Jakubowska. W warsztatach udział biorą uczniowie klasy II c i III c.

            • Jubileuszowe spotkania z absolwentami...

            •     18 kwietnia gościliśmy absolwentki naszej szkoły, a obecnie wykładowczynie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – dr Dominikę Jakubowską oraz dr inż. Martę Czarnowską – Kujawską.

                   Po powitaniu gości przez dyrektora pana Wiesława Łupinę, rozpoczęła się bogata prezentacja wspomnień i zdjęć, które panie przywiozły ze sobą, a które stały się ciekawą lekcją historii dla młodego pokolenia Filomatów. Nie zabrakło porównań dawnej szkoły z jej dzisiejszymi możliwościami funkcjonowania, a także porad, które absolwentki skierowały do naszych uczniów.

                   Drugim etapem spotkania były warsztaty naukowe, które panie przygotowały zgodnie z tematyką swoich zainteresowań naukowych Pani dr inż. Marta Czarnowska – Kujawska przeprowadziła zajęcia z zakresu analizy sensorycznej – nauki, która polega na ocenie organoleptycznej cech żywności za pomocą zmysłów (smaku, węchu, wzroku, słuchu i dotyku). Uczniowie uczyli się, w jaki sposób sprawdzić czy nasze zmysły działają poprawnie i jakie zastosowanie mają oceny sensoryczne w zakładach wytwarzających produkty spożywcze. Na koniec zajęć uczniowie wykonali test rozpoznawania zapachów.

                   Pani dr Dominika Jakubowska poprowadziła zajęcia w ramach "Akademii Młodego Ekonomisty." Dokładniejszy opis zajęć ekonomicznych ukazany został w kolejnym, odrębnym  poście.

              Patrz album

            • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik”

            •        Z przyjemnością informujemy, że 8 uczniów naszego liceum otrzymało dyplom wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie „Alchemik”. Wzięło w nim udział 16 uczniów klas biologiczno-chemicznych. W kategorii Żak najwyższy wynik w naszej szkole, uzyskał Szymon Wrzesiński (3b), w kategorii Junior Radosław Kopczyński (1a). Wśród wyróżnionych uczniów w kategorii Żak są również: Karol Sztandarski (3a), Karolina Trendowicz (2a), Sara Kamińska (4pb), Karolina Żbikowska (3b), natomiast w kategorii Junior: Agata Pniewska (1a), Karolina Grochocka (1b).

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów!

            • Spotkanie z absolwentem

            •        19 kwietnia br. w auli I LO odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu wizyt znanych absolwentów z okazji Jubileuszu 150 -lecia szkoły. W murach liceum gościliśmy Dziekana Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum  UMK prof. dr hab. Stefana Kruszewskiego. Profesorowi towarzyszyli  wykładowcy  Wydziału Farmaceutycznego –dr Magdalena Wujak i dr Michał Falkowski.

                     Gości przywitał Dyrektor Wiesław Łupina, który zaznaczył, że spotkania ze słynnymi absolwentami wpisują się w wyjątkowy jubileusz szkoły. Następnie Dziekan  Stefan Kruszewski podzielił się z młodzieżą swoimi wspomnieniami z czasów licealnych. Opowiadał o nauczycielach, kolegach i koleżankach. Zwracał uwagę na znaczenie szkoły w regionie, na jej misję rozbudzania pasji i entuzjazmu w młodych ludziach. Profesor opowiedział o swoich losach, o tworzeniu wydziału i pracy badawczej. Zachęcił uczniów do studiowania analityki medycznej, farmacji i kosmetologii. Przedstawił też młodych naukowców. Dr Michał Falkowski zaprezentował swoją ścieżkę kariery , natomiast dr Magdalena Wujak   wygłosiła wykład akademicki dotyczący badań klinicznych i wprowadzania leków na rynek.  Warto wspomnieć, że uczniowie klas biologiczno- chemicznych naszej szkoły  cyklicznie jeżdżą na takie wykłady i warsztaty do Collegium Medicum UMK.

                     Dziękując za spotkanie Dyrektor Wiesław Łupina, powołując się na słowa słynnego absolwenta prof. Tadeusza Kaczorka, podkreślił, że sukces zależy od zdolności i pracowitości. Zachęcał uczniów do nauki w celu realizacji celów, wskazując na autorytety znanych Filomatów.

              Patrz album

            • XV Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

            •     17 kwietnia w BDK odbył się XV Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Po przesłuchaniu prezentacji konkursowych jury w składzie: p. Bernadetta Leśniak, p. Zdzisław Kędzia i p. Maciej Zajda postanowiło przyznać następujące nagrody naszym wokalistkom:

              Wyróżnienia: Julia Maciejewska i Oliwia Pietrzak

              II miejsce – Vlada Shubina

              III miejsce – Julia Osińska

              Patronat nad konkursem objął Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz.

              Patrz album

            • Targi Edukacji i Pracy

            •       13 kwietnia br. uczniowie klas IV i III  I LO wzięli udział w Targach Edukacji i Pracy, które odbyły się  w hali sportowej CKZiU w Brodnicy. Zaprezentowały się na nich uczelnie wyższe, szkoły policealne, jednostki szkoleniowe, służby mundurowe i brodnickie firmy. Młodzież zapoznała  się z ofertą, rozmawiała na temat zasad rekrutacji i przebiegu nauki. Dostępne były materiały promocyjne, ulotki, gadżety, które miały ułatwić  wybór  młodym  ludziom i zachęcić do dalszej  edukacji.

              Zdjęcia: Zbliżenia – TVP3 Bydgoszcz

            • "Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej"

            •        W dniu 3 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”. Turniej jest organizowany pod patronatem honorowym Marszałka Senatu RP z okazji 100. Rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.  Do etapu okręgowego przystąpili uczniowie – zwycięzcy etapu szkolnego ze szkół ponadpodstawowych znajdujących się w okręgu wyborczym nr 12, którego reprezentantem jest Senator RP Pan Ryszard Bober. Przedstawicielki I LO , wraz z pozostałymi 12 uczestnikami rozwiązywały test złożony z 40 pytań zamkniętych.  Jury konkursu doceniając wysoki poziom wiedzy uczestników postanowiło przyznać trzy wyróżnienia , w tym reprezentantce I LO, Natalii Andrzejewskiej z klasy 3e.

              Patrz album

            • UCZNIOWIE I LO W WARSZAWIE – ŻYWA LEKCJA HISTORII

            •       30 marca 2023 roku uczniowie z klas trzecich oraz klas z rozszerzonym programem nauczania historii, zainteresowani nie tylko  historią ,ale także nowoczesnymi metodami przedstawiania zabytków przeszłości oraz efektami specjalnymi, wraz z opiekunami, wyruszyli do Warszawy. W muzeum PRL, uczniowie poczuli klimat przedszkolnej oraz kinowej sali , do  tzw. „malucha” próbowali spakować rodzinę na wakacje, zajrzeli do mieszkania młodego małżeństwa z początku lat 70-tych oraz biura administracji państwowej ustroju komunistycznego. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się wizyta w barze mlecznym, gdzie zachwycił smak oranżady i wody sodowej nalewanej do „ musztardówki” .  Uczestnicy wycieczki zachwycili się przejazdem przez Warszawę, poznali Powązki, zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza, jednak nie zabrakło czasu na skorzystanie z nowoczesnych technologii. Wiele emocji towarzyszyło seansowi kinowemu z efektami 4dx.

              Patrz album

            • Lekcja chemii, historii i języka polskiego na wycieczce

            •             23 marca uczniowie klasy 1a i 2a wraz z wychowawczyniami p. Elżbietą Brzezicką-Pruchińską i p. Mileną Pieróg wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Młodzież wysłuchała  wykładu: „Mięczaki i twardziele wśród kwasów i zasad”. Następnie obserwowali doświadczenia chemiczne. Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej oraz otrzymali pamiątkowe gadżety. Kolejnym punktem wyprawy było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odbył się też spacer wzdłuż Motławy na starówkę. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Muzycznym w Gdyni na musicalu „Chłopi”.

              Patrz album

            • Warsztaty z prawa karnego

            •       Pan Marcin Perliński sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim podczas swojej wizyty w naszej szkole w dniu 22.03.2023 r. spotkał się także z uczniami klas młodszych i przeprowadził warsztaty z zakresu prawa karnego. Podjął dyskusję nad sensem funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Opowiadał o zawodach prawniczych oraz najciekawszych sprawach prowadzonych przez siebie. Podsumowaniem wizyty było przeprowadzenie zainscenizowanej rozprawy karnej podczas której młodzież mogła zrozumieć istotę zawodu sędziego, prokuratora i adwokata.

              Patrz album

            • Kolejne jubileuszowe spotkanie z absolwentem …

            •         W cyklu wizyt znanych i wybitnych absolwentów naszego liceum, organizowanym z okazji Jubileuszu 150-lecia istnienia szkoły – 22.03.2023 r. odbyło się spotkanie z sędzią panem Marcinem Perlińskim. Swojego byłego wychowanka i ucznia powitał w auli szkolnej dyrektor pan Wiesław Łupina.

                     Pan Marcin  Perliński ukończył liceum w 1994 roku, studiował prawo na UMK w Toruniu, pełnił funkcję prokuratora, a obecnie jest sędzią Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas maturalnych, okazało się sentymentalną podróżą do początku lat 90-tych. Nasz gość opowiadał o nauczycielach, koleżankach i kolegach oraz o swoim wychowawcy. Podzielił się również doświadczeniami z okresu studiów i przedstawił swoją drogę zawodową.

                    Dziękując panu sędziemu za spotkanie pan dyrektor Wiesław Łupina podkreślił, że w każdym pokoleniu młodość ma podobne cechy, oczekiwania i cele.

              Patrz album

            • Dzień Wiosny w I LO

            •          21 marca społeczność I LO obchodziła Pierwszy Dzień Wiosny. Rozegrano Mistrzostwa Szkoły w siatkówkę. Rywalizacja wyłoniła następujących zwycięzców :

              I miejsce- klasa II b

              II miejsce- klasa IId

              III miejsce- klasa IIIa

                      Chętni uczniowie zmierzyli się także w grach komputerowych i szachach. W auli odbyły się animacje taneczne oraz zajęcia sprawnościowe. Dużo emocji wzbudził Konkurs na Panią Wiosnę , który wygrał reprezentant klasy IVe- Adam Etmański. Było można zagrać w gry planszowe oraz wykazać się kreatywnością w popularnych teleturniejach. Szkoła tego dnia mieniła się różnymi kolorami strojów, które przybrały poszczególne klasy.

              Patrz album

            • Zielone święto w I LO

            •       17 marca br. nauczyciele języka angielskiego zorganizowali w naszej szkole obchody Dnia św. Patryka. Zielone święto miało przybliżyć  tradycje charakterystyczne dla krajów angielskiego obszaru językowego. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zabawach i konkursach, w których mogli wykazać się znajomością języka angielskiego. Poza tym prezentowali swoje plastyczne zdolności i obejrzeli film o tym, z czym wiąże się święto w Wielkiej Brytanii. Wygrały ex aequo klasy: Ia i Ib, które otrzymały słodkie upominki i voucher na dzień wolny od pytania.  Wicedyrektor Anna Rumińska pogratulowała uczestnikom  i uroczyście wręczyła  nagrody. Dzień św. Patryka był okazją do połączenia nauki z zabawą i rywalizacją zespołów klasowych.

              Patrz album

            • Kangur Matematyczny w I LO

            •         16 marca w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny   ,, Kangur ‘’. Młodzież w ciągu 75 minut rozwiązywała 30 zadań o zróżnicowanym stopniu trudności . Do konkursu przystąpiło 47 uczniów  w dwóch kategoriach wiekowych- Junior i Student.  Za udział w matematycznej przygodzie każdy uczestnik otrzymał przestrzenną układankę .

              Patrz album

            • Filomaci zgłębiają tajniki prawa

            •      We wtorek, 14 marca , uczniowie klas 1 c i 1 e oraz uczniowie klas 3d i 3e spotkali się z radcą prawnym Karolem Pniewskim. Filomaci rozszerzający wiedzę o społeczeństwie w tym roku szkolnym szczególnie aktywnie zajmują się zagadnieniami związanymi z prawem. W pierwszej części spotkania wysłuchali prelekcji radcy prawnego dotyczącej definicji prawa oraz jego źródeł. Był również czas na zadawanie pytań ,ta możliwość wywołała gorącą dyskusję ciekawych swoich praw i obowiązków uczniów.

                    Druga część spotkania miała formę warsztatów, podczas której - po zapoznaniu z wybranymi przepisami prawa karnego - uczniowie przeprowadzili symulację rozprawy sądowej.  Wcielili się w  różne role od sędziego do świadka.  W scenariusz rozprawy przygotowany przez Pana Karola Pniewskiego uczniowie bardzo się wczuli, a jednocześnie doświadczyli realiów rozprawy sądowej w procesie cywilnym , dotyczącej nieustającego nękania zarówno wiadomościami SMS,  jak i nachodzeniem w miejscu pracy oraz zamieszkania. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła kwestia umiejętności zachowania się w roli oskarżyciela posiłkowego, oskarżonego lub świadka.

              Patrz album

            • Targi edukacyjne

            •      14 marca rozpoczęliśmy wiosenną promocję naszej szkoły i jej oferty edukacyjnej na kolejny rok szkolny. Pierwsze spotkanie z absolwentami klas ósmych odbyliśmy na targach edukacyjnych, zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Gortatowie z siedzibą w Szczuce. Naszym podstawowym celem było zarówno zaprezentowanie I LO jako szkoły dobrego wyboru, ale też spotkanie z młodszymi koleżankami i kolegami i rozmowa na temat dalszego wyboru ich drogi edukacyjnej. Spotkanie w Szczuce było dla nas cennym doświadczeniem i mamy nadzieję, że było także pomocne dla wszystkich uczniów, na których czekamy w murach naszej szkoły już we wrześniu.

              Patrz album

    • Kontakty

      • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
      • sekretariat@1lobrodnica.pl
      • 0-56 4982016
      • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

        87-300 Brodnica
        Poland
      • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

        ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej