• Biblioteka

     • BIBnews

     •  

      CZERWIEC 2021

      WAKACJE Z KSIĄŻKĄ

           Zbliżają się wakacje! Jak cudnie: słońce, woda, zielone plenery, swoboda i … mamy nadzieję – KSIĄŻKI!!!  Aby dzięki nim świat wydawał się jeszcze bardziej kolorowy i lepszy. Ogłaszamy WAKACJE Z KSIĄŻKĄ! Wypożyczamy do 3 egzemplarzy  (po uprzednim zwrocie wszystkich zaległości) na cały okres amnestii od szkoły, czyli do września.

       
             Zabierzcie odrobinę fantazji, emocji, sensacji, liryki, horroru – wszystko co tylko chcecie, na turystyczny szlak.

       

       


      LUTY 2021

      CZYTANIE JEST SUPER

          Nauczyciele bibliotekarze serdecznie zapraszają całą społeczność szkolną do udziału w akcji „Książki czytam i polecam”. Jeżeli chcielibyście podzielić się swoimi wrażeniami po lekturze intrygującej książki, to zachęcamy do udziału w akcji. Z całą pewnością wielu z Was zna takie tytuły, które poleciłoby swoim koleżankom i kolegom. Mogą to być różne gatunki literackie: kryminały, biografie, poradniki, reportaże …

          Wystarczy, że nagracie video bądź audio i w kilku zdaniach przedstawicie głównych bohaterów oraz fabułę polecanej publikacji. Kolejnym krokiem będzie przesłanie nagrania na adres: biblioteka1lobrodnica@onet.eu. Wasze propozycje zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki oraz profilu społecznościowym. Podziel się swoimi czytelniczymi odkryciami, niech Twoi rówieśnicy również zapoznają się z ciekawą literaturą.

             Kliknij w zdjęcie, które znajduje się poniżej, a dowiesz się, co polecają nauczyciele i uczniowie I LO.


      LISTOPAD 2020

      UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ

              Zapraszamy miłośników książek do udziału w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Instytut Książki wraz z organizatorami kolejnej edycji kampanii Czytaj PL (Krakowskie Biuro Festiwalowe i platforma e-bookowa Woblink.com) oferują bezpłatnie, przez cały listopad, popularne tytuły znanych i cenionych autorów, m.in.: Jakuba Małeckiego, Remigiusza Mroza, Jakuba Ćwieka czy Mariusza Szczygła.  Wśród proponowanych w tym roku książek znajdują się: kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa oraz poradnik, które dostępne są w formie
      e-booków bądź audiobooków.

               Wystarczy pobrać najnowszą wersję aplikacji Woblink z App Store lub Google Play i bezpłatnie zarejestrować się. Po zeskanowaniu kodu QR (zamieszczonego na plakacie) otrzymamy dostęp do 12 bestsellerów, które możemy czytać w wersji na czytnik lub słuchać w formie audiobooka. Poniżej lista dostępnych wirtualnie książek:

      1. Jakub Ćwiek „Topiel”

      2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL”

      3. Paulina Hendel „Strażnik”

      4. Mikołaj Łoziński „Stramer”

      5. Karolina Macios „Czarne morze”

      6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie”

      7. Jakub Małecki „Horyzont”

      8. Robert Małecki „Zadra”

      9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów”

      10. Dominika Słowik „Zimowla”

      11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz”

      12. Mariusz Szczygieł „Nie ma”


      PAŹDZIERNIK 2020

      Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY

                 Co decyduje o naszych wyborach z literatury popularnej? Pod wpływem kogo lub czego sięgamy po konkretny tytuł?

                W wielu przypadkach kierujemy się nazwiskiem ulubionego autora lub kategorią literatury (romans, thriller, książki fantasy, horrory czy książki biograficzne… itd.). Często zaintryguje nas ciekawa recenzja lub opis na blogu. Niektórzy  wybierają książkę po obejrzeniu adaptacji filmowej. Jednak najczęściej sugerujemy się poleceniem przez kogoś bliskiego; koleżankę, kolegę, członka rodziny bądź uznany autorytet w tej dziedzinie.

               Może zaciekawią Was proponowane przez nas pozycje i opinie o nich. Czekamy na Was z niecierpliwością!!!

      zobacz tutaj

       


      WRZESIEŃ 2020

      SPOTKANIA Z KLASAMI PIERWSZYMI

           We wrześniu, jak co roku, odbyły się lekcje z najmłodszymi uczniami, w ramach przygotowania czytelniczego. Adaptacja w nowych warunkach, po prawie półrocznej przerwie od bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, nie jest łatwa. Dlatego należy wspierać nowych Filomatów, żeby nie czuli się zagubieni.  Aby przybliżyć młodzieży zasady korzystania z księgozbioru i formy pracy biblioteki szkolnej przeprowadzone zostały zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej. Pierwszoklasiści poznali funkcjonowanie katalogu bibliotecznego online oraz obejrzeli efekty pracy starszych kolegów przy realizacji ubiegłorocznych projektów edukacyjnych.


      LUTY 2020

      "POWIEDZ MI, JAK MNIE KOCHASZ"

               

         Oliwia Sierocińska oraz Hubert Sikorski podczas walentynkowego nagrania programu TVK „Eltronik” – „Chwila na wiersz”. Uczniowie w Pałacu Anny Wazówny wspólnie zaprezentowali „Rozmowę liryczną” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ulubiony wiersz wszystkich zakochanych poeta napisał nad jeziorem Nidzkim, w leśniczówce Pranie, gdzie obecnie mieści się muzeum poświęcone jego pamięci.


      GRUDZIEŃ 2019

      HISTORIE ZAMKNIĘTE W KADRZE

           Pierwszoklasiści zakończyli już drugi etap działań związanych z realizacją projektu edukacyjnego, nad którym pracują od października. W kolejnej części uczniowie wykonali zdjęcia do wybranej przez zespół książki. Na fotografiach przedstawili bohaterów poszczególnych dzieł literackich. Zapraszamy do obejrzenia efektów ich pracy, które zostały wyeksponowane w czytelni biblioteki.

          

          


      LISTOPAD 2019

      MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

           28 listopada 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyła się czwarta edycja konkursu o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”, w której wzięło udział piętnastu uczestników. W tym roku uczniowie zaprezentowali przed komisją konkursową fragmenty z wybranych przez siebie powieści: sensacyjnych, historycznych, fantasy, obyczajowych. Jury spośród reprezentantów klas pierwszych oraz drugich wyłoniło zwycięzców, przyznając sześć nagród.

      I miejsce ex aequo  -           Oliwia Sierocińska I pc

                                          -           Hubert Sikorski II b

      II miejsce ex aequo -          Julia Kłosowska II c

                                          -           Aleksandra Sadowska II c            

      III miejsce                 -           Sandra Wiśniewska I gb

      Wyróżnienie             -           Agata Garczewska II e

      Gratulujemy!

          

          


      PLAKAT PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ

           W obecnym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Historie zamknięte w kadrze”. Pierwszoklasiści swoją pracę nad projektem rozpoczęli od wyboru tytułów książek z księgozbioru biblioteki szkolnej. Po zapoznaniu się z treścią wybranego dzieła każdy zespół przystąpił do wykonania pierwszego etapu przedsięwzięcia, którego efektem są plakaty promujące literaturę piękną. Przygotowane przez młodzież afisze reklamują powieści: sensacyjne, obyczajowe, historyczne, fantastyczne oraz postapokaliptyczne.

          

          

          

          


      NOBLISTKA W PAŁACU ANNY WAZÓWNY

        13 listopada br. uczennice naszej szkoły Sandra Wiśniewska oraz Julia Stefańska udały się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy, aby uczestniczyć w nagraniu programu lokalnego TVK Eltronik „Czytanie na ekranie”. Dziewczęta przed kamerą zaprezentowały fragmenty z powieści „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk, laureatki literackiego Nobla.

          
       

      CZYTAJ PL - NAJWIĘKSZA AKCJA CZYTELNICZA W KRAJU

         I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy zostało zakwalifikowane do trzeciej edycji ogólnopolskiego projektu „Upoluj swoją książkę” koordynowanego przez Instytut Książki oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe i platformę e-bookową Woblink.com. Akcja skierowana jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a Honorowy Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

         Od 2 do 30 listopada uczniowie naszej szkoły mają bezpłatny dostęp do 12 bestsellerowych książek w formie e-booków i audiobooków. Wystarczy pobrać darmową aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i, przechodząc do zakładki Czytaj PL, zeskanować smartfonem kod QR znajdujący się na plakatach dostępnych w bibliotece szkolnej oraz w holu głównym szkoły. Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród, trzeba tylko regularnie zaglądać na stronę - akcja.czytajpl.pl oraz facebooka akcji - fb.com/czytajpl.

      W tym roku wirtualnie zostały udostępnione takie książki, jak:

      1. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne”
      2. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu”
      3. Robert Małecki „Skaza”
      4.  Holly Black „Okrutny książę”
      5.  Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach”
      6.  Tomasz Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”
      7.  Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów”
      8.  Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy”
      9. Paulina Łopatniuk „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”
      10.  Jeff Haden „Mit motywacji. Nawet nie wiesz, ile możesz osiągnąć”
      11.  Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury”
      12.  Jakub Małecki „Nikt nie idzie”

                                                                                                                                                                                      Zapraszamy do udziału w akcji!
             PAŹDZIERNIK 2019

      SIŁOWNIA UMYSŁOWA

         4 października w bibliotece szkolnej, w ramach spotkania integracyjnego dla klas pierwszych, odbyła się jedna z konkurencji turniejowych „Siłownia umysłowa”. Zespoły klasowe, kierując się zaszyfrowanymi informacjami w kodach QR, wyszukiwały ukryte w książkach elementy puzzli. Pierwszoklasiści po odnalezieniu wszystkich puzzli, układali je. Obrazy, jakie powstały po ich ułożeniu, odsyłały uczniów do końcowego zadania, które uczestnicy zabawy bezbłędnie rozwiązali.

       

                                    WRZESIEŃ 2019

      NARODOWE CZYTANIE NOWEL POLSKICH
       

          
       

      Agata Fogel i Hubert Sikorski podczas czytania w Pałacu Anny Wazówny. Uczniowie zaprezentowali publiczności opowiadanie B. Schulza  „ Mój ojciec wstępuje do strażaków”.      CZERWIEC 2019

      CHWILA NA WIERSZ

         W czerwcu uczennice klas drugich: Agata Fogel, Sandra Chmielewska oraz Julia Wolska wzięły udział w nagraniu programu "Czytanie na ekranie” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Dziewczęta przed kamerą zaprezentowały wiersze Jana Izydora Sztaudyngera.
       

                     MAJ 2019

      MAGIA KSIĄŻEK

         17 maja podczas Drzwi Otwartych Szkoły nauczyciele bibliotekarze omówili gimnazjalistom oraz ósmoklasistom przedsięwzięcia, jakie podejmowane są w bibliotece szkolnej. Poza tym młodzież mogła obejrzeć w czytelni wystawkę książek z literatury młodzieżowej, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a także prace artystyczne i literackie swoich starszych kolegów. Na zakończenie spotkania chętni uczniowie wzięli udział w przygotowanym interaktywnym literackim quizie.

       

          

                 
               MARZEC 2019

      MARZEC MIESIĄCEM KOBIET

         W tym miesiącu w czytelni biblioteki prezentowana jest wystawa książek, których głównymi bohaterkami są kobiety. Zapraszamy do zapoznania się z ich interesującymi historiami, zapisanymi na kartach powieści. Druga ekspozycja, przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy, przedstawia „złote myśli” znanych kobiet oraz wypowiedzi sławnych mężczyzn zainspirowanych płcią piękną.

                LUTY 2019

      BEATLESI W BIBLIOTECE

         Wieczorem w Tłusty Czwartek, w kameralnej atmosferze przy blasku świec „przenieśliśmy się”  do szalonych lat sześćdziesiątych. Teksty i muzyka legendarnej grupy The Beatles nadały spotkaniu romantyczny charakter - tematem była miłość.

         Montaż muzyczno-poetycki wzbogaciła prezentacja dokumentalnych nagrań z koncertów, zdjęć, teledysków zespołu, polskich tłumaczeń piosenek. Najwięcej emocji wzbudziły kultowe utwory „Hey Jude”, „Yesterday” czy „Help!”.

         Uczennice doskonale poradziły sobie z oryginalnymi tekstami w języku angielskim. W czasach Beatlesów, młodzi ludzie w Polsce w dużej mierze uczyli się tego właśnie języka na podstawie piosenek zespołów brytyjskich i amerykańskich.

      Patrz album

       

      WIZYTA W PRZEDSZKOLU

        15 lutego uczennice z klasy Ic - Amelia Rogowska oraz Ola Sadowska - odwiedziły przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Brodnicy. Licealistki przeczytały sześciolatkom jedną z wielu legend związanych z herbem i symbolem naszej stolicy – Warszawy. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o warszawskiej Syrence.

               
       

      "KOCHAĆ, JAK TO ŁATWO POWIEDZIEĆ..."

        W lutym uczennice klas pierwszych: Wiktoria Stachewicz oraz Iza Grabowska reprezentowały naszą szkołę w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej podczas nagrania programu „Chwila na wiersz”. Z powodu zbliżających się Walentynek – święta zakochanych – dziewczyny czytały poezję miłosną. Wybrały wiersze Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla, „Nic dwa razy” oraz „Miłość szczęśliwa”.

                STYCZEŃ 2019

      KASKADER UCZUĆ

         W styczniowym nagraniu programu „Chwila na wiersz” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej nasi pierwszoklasiści, Julia Kłosowska oraz Hubert Sikorski, zaprezentowali swoje umiejętności lektorskie. Uczniowie przed kamerą odczytali wiersze Andrzeja Bursy, którego krytycy zaliczają do polskich „poetów przeklętych”. W swojej trzyletniej działalności literackiej – zmarł mając 25 lat – napisał trzydzieści siedem wierszy.

          

      W PAJĘCZEJ SIECI

         Od stycznia do końca lutego w czytelni biblioteki I LO prezentowane będą efekty pracy artystycznej - fotografie - Oliwii Jankowskiej z klasy II a oraz jej mamy, pani Beaty Jankowskiej. Autorki zdjęć w nietypowy sposób ukazują ulice naszego miasta czy otaczającą nas przyrodę. Wśród wyeksponowanych prac odbiorca znajdzie także mroczne, surrealistyczne wizje. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

              GRUDZIEŃ 2018

      MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

         Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w konkursie „Mistrz Pięknego Czytania”. Do rywalizacji stanęło szesnastu uczestników, z pasją i wielkim zaangażowaniem, prezentujących liryki Zbigniewa Herberta. Wyrównany poziom umiejętności recytatorskich młodych artystów nie ułatwił podjęcia decyzji Jury, które ostatecznie nagrodziło pięć osób.

      I miejsce - Agata Fogel II a

      II miejsce - Hubert Sikorski I b

      III miejsce - Julia Kłosowska I c

      Wyróżnienie:   Klaudia Zglińska II e

                               Agata Garczewska I f

          Zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz książki z literatury młodzieżowej.       

      PLAKAT REKLAMOWY LEKTURY

         Uczniowie klas pierwszych zakończyli już drugi etap pracy nad projektem edukacyjnym „Lektura na ekranie”. Polegał on na wykonaniu plakatu reklamującego wybrany przez zespół tytuł. Grupy przygotowały różnymi technikami plastycznymi kolorowe afisze, które zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej. Każda praca przedstawia w sposób oryginalny kreatywność, wyobraźnię, a także indywidualne spojrzenie licealistów na dane dzieło. Zapraszamy do zapoznania się z artystyczną wizją twórców plakatów, w których ważną rolę odgrywają symbole. Wywołują one w  odbiorcach własne skojarzenia z konkretnym utworem literackim.

        Ostatnią częścią przedsięwzięcia będą nagrane przez uczniów kilkuminutowe filmy prezentujące subiektywne podejście pierwszoklasistów do utworów lirycznych, epickich oraz dramatycznych. Wszystkie filmy będą dostępne na fanpage’u biblioteki.      LISTOPAD 2018

      POLSKI JAMES DEAN

         Dnia 21 listopada br. Klaudia Łukaszewska oraz Klaudia Zglińska uczennice z klasy II e udały się do Pałacu Anny Wazówny, aby wziąć udział w nagraniu do programu lokalnego TVK Eltronik „Czytanie na ekranie”. W tym miesiącu nasze filomatki przed kamerą zaprezentowały wiersze Edwarda Stachury: „Everness” oraz „Odnalazły się marzenia…”

          


      PROJEKT EDUKACYJNY "LEKTURA NA EKRANIE"

         W tym roku szkolnym nauczyciele bibliotekarze, przy współpracy z nauczycielem od wiedzy o kulturze, realizują w klasach pierwszych projekt edukacyjny: „Lektura na ekranie”. Na początku października uczniowie podzieleni na zespoły wybierali spośród lektur szkolnych interesujące ich tytuły. Po zapoznaniu się z treścią książki, grupa miała wykonać zdjęcie przedstawiające bohaterów wybranego dzieła. To zadanie pierwszoklasiści mają już za sobą. Efekt ich pracy można oglądać na wystawie fotograficznej, która znajduje się w czytelni biblioteki. O kolejnych etapach działań młodzieży nad projektem poinformujemy wkrótce.

               

                PAŹDZIERNIK 2018

      TWIERDZA SZYFRÓW

         W nocy z 26/27 października już po raz piąty odbyło się spotkanie integracyjne klas pierwszych - „Noc w liceum”. Tegoroczni uczestnicy mieli okazję brać udział w zaproponowanej przez nauczycieli bibliotekarzy konkurencji „Twierdza szyfrów”. Uczniowie wyposażeni w identyfikatory międzynarodowych organizacji wywiadowczych musieli odnaleźć w książkach zaszyfrowane za pomocą QR kodów informacje, aby poznać pytanie niezbędne do rozwiązania krzyżówki.

         Po emocjonującej rozgrywce nadeszła pora na spokojniejszą rywalizację przy rozwiązywaniu zagadek  literackich. Przedstawiciele klas na podstawie fragmentu książki podawali tytuł i autora. W zadaniu „Literacka dziesiątka” przyporządkowywali nazwisko pisarza do konkretnego utworu, następnie identyfikowali imiennie postać literacką kierując się przeczytanym opisem.

                    

                    
       

      LEKTOR 2018

        Nasi uczniowie, to prawdziwi mistrzowie słowa mówionego. W konkursie organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy - „Lektor 2018”  Jan Trędewicz z klasy II c zajął 1. miejsce, a Klaudii Zglińskiej z klasy II e jury przyznało wyróżnienie.

         Uczestnicy zmagań czytelniczych losowali fragmenty tekstów z literatury pięknej i popularnonaukowej. Filomaci zmierzyli się z takimi dziełami jak: „Mock” Marka Krajewskiego, „Nawiedzony Dom” Joanny Chmielewskiej, „Zima świata” Kena Folleta, „Warunek” Eustachego Rylskiego.

                                 WRZESIEŃ 2018

      ZACZYTANI W PRZEDWIOŚNIU

        12 września br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy po raz siódmy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Tegoroczne „czytanie” jest związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z naszej szkoły: Klaudia Zglińska z klasy II e oraz Tomek Dziak z klasy III d profesjonalnie wcielili się w bohaterów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

                     CZERWIEC 2018

      METAFIZYKA LUDZKIEGO LOSU W POEZJI ADAMA ZAGAJEWSKIEGO

         20 czerwca br. po raz kolejny uczestniczyliśmy w „Czytaniu na ekranie” organizowanym przez TVK Eltronik oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. Podczas nagrania uczniowie z brodnickich szkół promowali poezję Adama Zagajewskiego. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Skarżyńska z klasy II b, która przeczytała wiersz pt. „Poeci to presokratycy” z tomu „Asymetria”.

                 MAJ 2018

      ODWIEDZINY GIMNAZJALISTÓW

         17 maja 2018 r. w naszej szkole odbyły się „Drzwi Otwarte”. Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze przybliżyli przybyłym gimnazjalistom różne sposoby spędzania wolnego czasu z książką. Przedstawili pokaz multimedialny prezentujący wiele możliwości rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów, poprzez udział w projektach edukacyjnych czy różnorodnych akcjach czytelniczych organizowanych w bibliotece. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a zakończyło się słodką niespodzianką.

       

               

                     KWIECIEŃ 2018

      CHWILA Z POEZJĄ

         25 kwietnia młodzież z I LO brała udział w kolejnym nagraniu „Czytania na ekranie”, które odbyło się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy. W wiosennym odcinku, pod hasłem „Chwila na wiersz”, uczniowie popularyzowali utwory Anny Piwkowskiej. 

         Troje uczniów z naszej szkoły zaprezentowało liryki współczesnej poetki:

         Wiktoria Lubczyńska kl. II a - „Praga 1998”

         Julita Bieńkowska kl. I a – „Budzykowi”

         Jan Trędewicz kl. I c – „Londyn 1998”
       

             
              MARZEC 2018

      CZYTANIE DLA PRZYJEMNOŚCI

         13 marca biblioteka gościła dziewiętnastu uczestników konkursu szkolnego „Mistrz Pięknego Czytania”. Wytypowani przez poszczególne klasy uczniowie prezentowali według własnej interpretacji wybrane fragmenty prozy.

         Zebrana w czytelni publiczność słuchała o ciekawych, często nieprawdopodobnych historiach bohaterów powieści kryminalnych, obyczajowych, horrorów czy fantasy. Wśród przedstawionych tytułów znalazły się: „Dzika jabłoń” Anny Łaciny, „Żarna niebios” Mai Lidii Kossakowskiej, „Kompleks Boga” Piotra Rozmusa czy „Przypadek Adolfa H.” Erica-Emmanuela Schmitta.

         Wysoki poziom umiejętności tegorocznych kandydatów na „Mistrza” okazał się miłym wyzwaniem dla Jury, które w wyniku burzliwych obrad wyłoniło zwycięzców, przyznając cztery nagrody.

      I miejsce – Wiktoria Lubczyńska kl. IIa

      II miejsce – Jan Trędewicz kl. Ic

      III miejsce – Barbara Kozikowska kl. IIIc

      Wyróżnienie – Agata Fogel kl. Ia

      Gratulujemy!!!
       

               
       

      I ZNÓW POEZJA ZAGOŚCIŁA W BIBLIOTECE

         Tym razem nasza młodzież zaprezentowała nauczycielom, swoim koleżankom i kolegom, a także rodzicom utwory poetów angielskich i amerykańskich w języku Szekspira jak i w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Wszystkie wiersze utrzymane były w konwencji humorystycznej. Atmosferę wieczoru budowała również scenografia: flagi narodowe, plakaty z charakterystycznymi miejscami (Tower Bridge, Big Ben), gadżety, świece oraz nastrojowa muzyka Dead Can Dance.

                LUTY 2018

      CZY TO JEST PRZYJAŹŃ? CZY TO JEST KOCHANIE?...

         Tegoroczne nagranie programu telewizyjnego „Czytanie na ekranie”, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy oraz TVK  Eltronik, odbyło się w Pałacu Anny Wazówny. Myślą przewodnią odcinka były wiersze o miłości. Naszą szkołę reprezentowały trzy osoby. Dominika Bendelewska z klasy III e odczytała „Niepewność” A. Mickiewicza. Przy klasyce pozostał również Tomek Dziak z klasy II d, który wybrał „Rozmowę liryczną” K. I. Gałczyńskiego. Natomiast Natalia Łapkiewicz z klasy II e zaprezentowała wiersz A. Sexton „Kąpiel nago”.

                     STYCZEŃ 2018

      PROJEKT EDUKACYJNY W BIBLIOTECE

         Od października 2017 r. do stycznia 2018 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w projekcie edukacyjnym popularyzującym czytelnictwo „Zareklamuj książkę”. Każdy zespół po wybraniu lektury pracował nad określoną formą reklamy. Pierwszym etapem realizacji projektu było opracowanie krótkiej notatki zachęcającej do przeczytania danego tytułu. Następnie młodzież nagrywała audiobooki, czytając wybrany fragment. Kolejne zadanie polegało na przygotowaniu zdjęcia oddającego atmosferę, nastrój danego dzieła. Czwartą formą promocji książki było nagranie trailera, co wzbudziło najwięcej emocji wśród pierwszoklasistów. Uczniowie w wielu przypadkach wykazali się kreatywnością podczas wykonywania poszczególnych części przedsięwzięcia. Praca zespołowa przyniosła ciekawe efekty i na pewno wpłynęła na rozwój umiejętności uczestników projektu. Wszystkie prace będą prezentowane na fanpage’u biblioteki I LO. Wykonane zdjęcia wyeksponowane zostaną na wystawie fotograficznej w czytelni biblioteki. Zapraszamy do obejrzenia.


                    

                        GRUDZIEŃ 2017

      MIKOŁAJKOWE CZYTANIE

         Tym razem w ramach akcji "Głośnego czytania" uczennice odwiedziły przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Brodnicy. Prezentowane baśnie H. Ch. Andersena wprowadziły maluchy w zimowy, świąteczny nastrój.

                LISTOPAD 2017

      GŁOŚNE CZYTANIE NA WIEJSKIEJ

         Na kolejne „spotkanie z literaturą” w Szkole Podstawowej nr 3 uczennice naszej szkoły przygotowały fragmenty z książki Nancy H. Kleinbaum „Stowarzyszenie umarłych poetów”. W czytelni biblioteki zgromadziło się wielu czwartoklasistów oraz siódmoklasistów, którzy chętnie słuchali historii o grupie nastolatków z elitarnej amerykańskiej szkoły.

          

          

      WARSZTATY LITERACKIE Z ROBERTEM MAŁECKIM

         Można czytać ciekawe książki albo podejmować własne próby literackie. Największym jednak wyzwaniem jest uczyć się od profesjonalistów umiejętności pisarskich, które należy ciągle doskonalić. Uczennice naszej szkoły wykorzystały okazję, jaką było spotkanie autorskie z Robertem Małeckim, zorganizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. Twórca kryminałów: „Porzuć swój strach”, „Najgorsze dopiero nadejdzie”, z wykształcenia filozof i politolog, z zamiłowania powieściopisarz w części warsztatowej przedstawił zasady pisania powieści. Atmosferę wieczoru ożywił konkurs ze znajomości literatury kryminalnej. Nagroda – jedno z dzieł autora - trafiła do rąk Karoliny Kowalskiej z kl. IIe.

                     PAŹDZIERNIK 2017

      LICEALIŚCI CZYTAJĄ MŁODSZYM KOLEGOM

         Uczennice naszej szkoły, w ramach akcji „Głośne czytanie”, odwiedziły swoich młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 3. W szkolnej bibliotece czytały na głos fragmenty powieści Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z tomu „Czerwone krzesło”. Dzieciom podobały się opowieści o niesamowitych przygodach bohaterów lektury, więc zaprosiły licealistki na kolejne „spotkanie z książką”.

               

      BUSZUJĄCY W KSIĄŻKACH

         W ramach „Nocy w liceum” nauczyciele bibliotekarze przygotowali dla uczniów klas pierwszych jedną z wielu konkurencji turniejowych. Pierwszoklasiści  podawali właściwy tytuł książki z rozsypanki literowej, wskazywali postać literacką po zaprezentowanym opisie, łączyli tytuły książek z właściwymi autorami, a także ustalali autora i tytuł książki po przytoczonym cytacie. Najwięcej emocji dostarczyło uczniom zadanie polegające na poszukiwaniu, ukrytych w książkach, elementów puzzli, z których po ułożeniu powstawała okładka książki.


             

                   
       

      MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

         Co roku w październiku biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Z tej okazji w naszej bibliotece prezentujemy czytelnikom wystawę „Zakazane książki”. Eksponowane w czytelni pozycje stanowią niewielką część z listy tytułów, których rozpowszechnianie w wielu krajach, na przestrzeni wieków, było zabronione ze względów: religijnych, politycznych, społecznych bądź obyczajowych. Warto wiedzieć, jakie „kontrowersyjne” książki biblioteka posiada w swoich zbiorach.

                     WRZESIEŃ 2017

      NARODOWE CZYTANIE

         „Wesele”  Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. W Brodnicy finał VI edycji zaplanowano na 6 września w gmachu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Prawdziwie weselna scenografia stanowiła doskonałe tło do prezentacji fragmentów dzieła.  W imprezie wystąpili również  lektorzy z I LO  - Monika Jankowska kl. IIe,  Tomasz Dziak kl. IId oraz  Dominika Bendelewska kl. IIIe i Barbara Kozikowska kl. IIIc.

       

                CZERWIEC 2017

      PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ

         8 czerwca 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza „Przygoda z książką”. Uczestnicy podzieleni na zespoły rywalizowali między sobą rozwiązując krzyżówki i rebusy oraz układając z puzzli, ukrytych w różnych miejscach, okładki książek.  Analitycznym myśleniem i spostrzegawczością należało wykazać się w  zabawie polegającej na odgadywaniu postaci literackich i filmowych. Popołudniowa przygoda zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów.

      Patrz album

      LEKTOR 2017

          Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w konkursie organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną  w Brodnicy – „Lektor 2017”. Uczennice reprezentujące I LO zajęły:

      I miejsce - Barbara Kozikowska kl. II c

      II miejsce - Aleksandra Paradowska kl. II f

      Gratulujemy!

                MAJ 2017

      GIMNAZJALIŚCI W BIBLIOTECE

        Gimnazjaliści, którzy przybyli na  Drzwi Otwarte naszej szkoły odwiedzili również progi biblioteki szkolnej. Potencjalnym filomatom zaprezentowano wystawę nowości wydawniczych z literatury młodzieżowej, filmy prezentujące w humorystyczny sposób różne przedsięwzięcia podejmowane przez uczniów I LO w ramach imprez i akcji organizowanych przez bibliotekę. Uczniowie obejrzeli także plakaty interaktywne, trailery filmowe wykonane przez licealistów realizujących projekty edukacyjne.

                     KWIECIEŃ 2017

      ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "PRZYŁAPANI NA CZYTANIU"

        Komisja w składzie: Arkadiusz Kłosowski (przewodniczący), Małgorzata Pawłowska, Hanna Wódka, Alicja Wątorowska (Samorząd Uczniowski), przyznała nagrody następującym uczestnikom konkursu:

      I miejsce       

      Neumann Julita Id

      II miejsce ex aequo

                                     Kwaśniewska Dorota If

                                     Ploetz Remigiusz IIc

      III miejsce

      Burzyńska Aleksandra Ie 

       

      Wszystkim uczniom gratulujemy!      MARZEC 2017

      PODRÓŻE Z KAPUŚCIŃSKIM

        W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy (23.03.2017 r.) odbyło się spotkanie z cyklu „Klasycy Literatury”, w którym uczestniczyła młodzież naszej szkoły. Prelegent dr Wioletta Bogucka w swoim wystąpieniu przedstawiła życie i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego - publicysty, poety, fotografa. Biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach publikacje „cesarza reportażu”. Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią.
       

          
       

      WAGARY Z KSIĄŻKĄ

        Klasa IIe i proponowana przez nią filmowa wersja lektur na pierwszy dzień wiosny.      STYCZEŃ 2017

      PATRONI 2017 ROKU

        Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem m.in.: marszałka Józefa Piłsudskiego, Józefa Konrada Korzeniowskiego, Tadeusza Kościuszki.

                     GRUDZIEŃ 2016

      MŁODZIEŻ CZYTA BAJKI PRZEDSZKOLAKOM

        W ramach bookcrossingu - akcji „uwalniania książek”, biblioteka szkolna zorganizowała wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły zbiórkę bajek pt. „Podaruj książkę przedszkolakom”. Dzieci z przedszkola przy ul. Królowej Jadwigi otrzymały ponad 20 zebranych tytułów. Przekazanie książek zostało połączone z czytaniem bajek przez uczestniczki konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”. Zadowolone przedszkolaki słuchały z uwagą i dzieliły się refleksjami na temat czytanych tekstów. W ramach podziękowania wykonały taniec połączony ze śpiewem. Wyraziły także nadzieję, że licealistki jeszcze kiedyś je odwiedzą.


         

       KONKURS "MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA"

        8 grudnia 2016 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Reprezentanci klas czytali fragmenty wybranych przez siebie książek, które zakupione zostały w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie demonstrowali swoje umiejętności lektorskie przed rówieśnikami oraz komisją w składzie: p. B. Nijakowska, p. M. Pawłowska, p. H. Wódka.

      Tytuł „Mistrza Pięknego Czytania” otrzymali:

      I miejsce: Boraczyński Kacper III f

      II miejsce: Gorczyńska Natalia III d

      III miejsce ex aequo: Zielińska Aleksandra II b

                                            Durszlewicz Magdalena II e

       

       

      Gratulujemy!      LISTOPAD 2016

        "WĘDRÓWKĄ JEDNĄ JEST ŻYCIE CZŁOWIEKA" - WIECZOREK POETYCKI

          Jesienna aura nie rozpieszczała nas ostatnio. Listopad jednakże sprzyja zadumie, refleksji, zastanowieniu się nad upływem czasu,
        nad ludzką egzystencją. Młodzież z internatu I LO, pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli z biblioteki szkolnej, postanowiła
        wykorzystać ten specyficzny nastrój i zaproponowała rówieśnikom poetycką podróż do „Krainy Łagodności”. W lirycznej atmosferze,
        jesiennej scenerii, przy blasku świec i relaksacyjnej muzyce recytowano piękne wiersze poetów polskich, m.in.: L. Staffa,
        W. Szymborskiej, E. Stachury, A. Osieckiej, Cz. Miłosza. Zaprezentowano również utwory z tzw. poezji śpiewanej, np.: „Niech żyje bal”
        A. Osieckiej, „Dziwny jest ten świat” Cz. Niemena, „Dni, których nie znamy” M. Grechuty, „Tolerancja” S. Sojki.

          Należałoby zastanowić się nad tym, czy w dzisiejszych realiach poezja może znaleźć się w kręgu zainteresowań młodych ludzi. Czy
        w codziennym zabieganiu, w natłoku spraw, wszechotaczającej komercji, w świecie najnowszych zdobyczy technologicznych jest czas
        i miejsce na czytanie bądź pisanie wierszy. Z relacji uczestników spotkania z poezją wynika, że dla wielu z nich był to magiczny wieczór. Obcowanie z literackim przekazem pozwoliło na wyciszenie się, na wsłuchanie  w przesłanie wielkich twórców.

          Poezja uwrażliwia, sprawia, że odrywamy się na chwilę od szarej rzeczywistości, od naszych trosk i kłopotów. Uczy dostrzegać innego człowieka, przekazuje pozytywne wartości, pomaga zrozumieć świat, sens cierpienia. Pozwala marzyć. Z pewnością warto po nią sięgać.       PAŹDZIERNIK 2016

        LITERACKIE POTYCZKI

        21/22.10.2016 r. w ramach imprezy integracyjnej "Noc w Liceum" przedstawiciele klas pierwszych wzięli udział w jednej z wielu
        konkurencji turniejowych - "Literackich potyczkach". Reprezentanci klas na podstawie fragmentu utworu podawali autora i tytuł książki.
        W
      kolejnym zadaniu uczniowie łączyli tytuły książek z właściwymi nazwiskami autorów. Ostatnie polecenie polegało na odszyfrowaniu
        postaci literackiej z podanej charakterystyki. Zwyciężyła klasa Id, drugie miejsce zajęła klasa Ia, trzecie klasa Ie. Gratulujemy!

                 

        MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

        Przez cały październik uczniowie I LO oglądali wystawę książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
        prezentowaną w czytelni biblioteki szkolnej. Spośród uczniów zgłosiły się chętne osoby, które głośno czytały koleżankom i kolegom
        wybrane przez siebie fragmenty nowo zakupionych książek.

                          WRZESIEŃ 2016

        NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

        Dzięki wsparciu finansowemu, które nasza szkoła otrzymała z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację  
        Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka powiększyła zbiory o książki z literatury pięknej i popularnonaukowej. 
        Zapraszamy do obejrzenia zakupionych książek. Zapewniamy - każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród nowości wydawniczych 
        znajdziecie pozycje z gatunku fantasy, science fiction, kryminały, horrory, thrillery, a także romanse, poezję czy biografie sławnych
        piłkarzy.

           

        NARODOWE CZYTANIE

        5 września w Pałacu Anny Wazówny odbyła się brodnicka edycja akcji Narodowego Czytania „Quo vadis” zorganizowana
        przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. Naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Nasternak z klasy IIe.


        
      PODSUMOWANIE AKCJI MASOWEGO CZYTANIA

        Organizator akcji „Jak nie czytam, jak czytam” ogłosił wspólne ustanowienie rekordu w jednoczesnym masowym czytaniu. 10 czerwca  o godzinie 10.00 czytało aż 432 608 osób. Wśród 160 fotografii wybranych przez inicjatora akcji, znajdują się również zdjęcia z naszej szkoły, które można obejrzeć na stronie czytamy.org.

        Poniżej plakat otrzymany od organizatora akcji, prezentujący udział I LO w masowej akcji czytelniczej.      CZERWIEC 2016

        OGÓLNOPOLSKA AKCJA MASOWEGO CZYTANIA

       10 czerwca nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.  
       Akcja miała na celu promowanie czytania wśród młodzieży. Z badań Biblioteki Narodowej wynika, iż 63% Polaków nie czyta 
       książek. W tym dniu o godz. 10.00 uczniowie z całej Polski czytali książki. I LO również podjęło wyzwanie i tego dnia każdy 
       czytał to, na co miał ochotę, ustanawiając w ten sposób rekord czytania w jednym momencie.

       Poniżej fotorelacja z przebiegu akcji oraz filmy nagrane przez Izę Kowalską z klasy I a i Szymona Grabowskiego z klasy I b.

       


       


        SPOTKANIE AUTORSKIE w MiPBP w BRODNICY

        2 czerwca młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Ewą Lipską. W Pałacu Anny Wazówny uczennice z klasy I e - Ewa Sikorska oraz Aleksandra Nasternak zaprezentowały przed liczną widownią najnowsze  wiersze poetki.

             MAJ 2016

        XIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

        Basia Kozikowska I c i Dominika Bendelewska I e wzięły udział w nagraniu programu telewizyjnego z cyklu „Czytanie na ekranie”, 
        organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy oraz TVK 
      Eltronik, prezentując wiersze Zbigniewa
        Herberta.

                KWIECIEŃ 2016

         KONKURS GRAFICZNY NA "PROJEKT OKŁADKI KSIĄŻKI"

         Oto nagrodzona praca uczennicy Ewy Rudol z klasy III c. Gratulujemy!

                                                               MARZEC 2016

         SLEEVEFACE – Z KSIĄŻKĄ W OBIEKTYWIE

        Przyjdź do biblioteki i zobacz, jak miło można spędzić czas z książką, cokolwiek by to znaczyło. Dowodem na to jest
        wystawka, prezentująca niebanalne fotografie przedstawiające osoby, których twarze lub inna część ciała zastąpiona jest 
        okładką książki.      LUTY 2016

         ŚWIAT MROKU KINGA!!!

         Zapraszamy do emocjonującej lektury horrorów i thrillerów Stephena Kinga.


                                                                      
             STYCZEŃ 2016

        SIENKIEWICZ, NOWOWIEJSKI i CICHOCIEMNI PATRONAMI ROKU 2016

        W tym roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza - pierwszego Polaka
        uhonorowanego Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.

        Obchodzimy także 70. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego.

        W 2016 roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych.

                                                                                     
             GRUDZIEŃ 2015

         MIESIĄC Z KRYMINAŁEM - ZBRODNIA W BIBLIOTECE!!!

         Nasze propozycje na długie jesienne wieczory. Zapraszamy do obejrzenia wystawki i do fascynującej lektury!

          
             LISTOPAD 2015

         WIECZÓR Z KULTURĄ

          W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy (12.11.2015 r.) odbyło się spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem znanego podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera. Tak, tak … To on – Arkady Fiedler - napisał „Dywizjon 303” i wiele innych interesujących książek o krainach, które zwiedził, podróżując po świecie.

         Marek Fiedler przybył na spotkanie wraz ze swoim synem Markiem Oliwierem. Panowie Fiedlerowie przywieźli ze sobą kilka eksponatów z kolekcji, która znajduje się w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem (świetlisty motyl morpho, pająk ptasznik, drapieżna pirania). Zaprezentowali krótki film przedstawiający Ogród Kultur i Tolerancji znajdujący się na terenie przyległym do Muzeum. Piękne miejsce, koniecznie trzeba je odwiedzić. Na terenie Ogrodu można obejrzeć: 6,5 m monolityczny posąg (wzorowany na kamiennych posągach z Wyspy Wielkanocnej), replikę żaglowca Krzysztofa Kolumba, samolotu Hawker Hurricane MK I w skali 1:1 (na takich samolotach walczyli polscy piloci z Dywizjonu 303), piramidę Cheopsa i wiele innych fascynujących monumentów. Sami zobaczcie: http://www.fiedler.pl/index,pl.html

          Marek Fiedler opowiedział słuchaczom o swojej podróży na Wyspę Wielkanocną oraz na Ukrainę, m.in. do Jazłowca. Opowieści zostały udokumentowane krótkimi projekcjami filmów. W dzisiejszych czasach nie jest trudno spełnić marzenia o dalekich podróżach. Ale dawniej obecne pokolenie 40+ mogło odbywać takie podróże, czytając właśnie książki Arkadego Fiedlera. Wszystkie tytuły rozpoczynając od: Spotkałem szczęśliwych Indian, Ryby śpiewają w Ukajali poprzez Zdobywamy Amazonkę, Madagaskar okrutny czarodziej, a kończąc na Nowej przygodzie: Gwinei, pozwalały poznać świat oczami autora.

          Chcesz odbyć podróż jedyną w swoim rodzaju, do której będziesz wracać z nostalgią? Przyjdź do biblioteki, mamy w swoich zbiorach wiele książek Arkadego Fiedlera. A może bliski kontakt z literaturą znakomitego podróżnika sprawi, że zapragniesz zwiedzić opisywane na kartach książek krainy?

                                                                                           

       


        
      PAŹDZIERNIK 2015

          MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2015

          Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi „Biblioteka szkolna rządzi!”. W ramach obchodów tego święta uczniowie mieli możliwość obejrzeć wystawkę książek i zapoznać się z recenzjami ciekawych i popularnych pozycji z literatury. Ekspozycja prezentowała trzy wątki: „Nakręcone książki”, „Co się dzisiaj czyta”, „Książki naszych rodziców i dziadków”.

            Dzięki akcji "Podaruj książkę bibliotece" nasz księgozbiór wzbogacił się o atrakcyjne tytuły z literatury pięknej, przekazane przez nauczycieli i uczniów I LO.

            Na zaproszenie biblioteki do bliższego kontaktu z książką odpowiedziała klasa I e wraz z wychowawczynią, panią profesor Beatą Nijakowską.  Była to okazja do rozmowy na temat zainteresowań czytelniczych uczniów, a także do zastanowienia się czy książki łączą pokolenia.