• Dla maturzysty

          • Matura 2024

          • ORGANIZACJA I PROCEDURY EGZAMINU MATURALNEGO 2024

             

             Dokumenty związane z przygotowaniem i prowadzeniem egzaminu maturalnego

             

            1. Informacja dotycząca próbnego egzaminu maturalnego
            2. Komunikat o harmonogramie
            3. Informacja o organizacji matury
            4. Komunikat o dostosowaniach
            5. Komunikat o przyborach i materiałach pomocniczych
            6. Komunikat o egzaminie z informatyki FIN
            7. Komunikat o egzaminie ustnym z jezyka polskiego w 2024 Formuła 2023
            8. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych



            Organizacja

            1. Harmonogram przeprowadzania egzaminu maturalnego ustala dyrektor Komisji Centralnej i ogłasza go na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż na 4 miesiące przed terminem egzaminu maturalnego.
            2. Egzamin maturalny przeprowadza komisja okręgowa raz w ciągu roku szkolnego - w sesji wiosennej.
            3. Za organizację i przebieg egzaminu maturalnego w danej szkole odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.
            4. Przewodniczący powołuje przedmiotowe zespoły egzaminacyjne do przeprowadzenia części ustnej i zespoły nadzorujące do nadzorowania części pisemnej egzaminu.
            5. Do egzaminu maturalnego zdający przystępuje w szkole, którą ukończył.
            6. W uzasadnionych przypadkach, dyrektor komisji okręgowej może powierzyć zespołowi egzaminacyjnemu powołanemu w danej szkole przeprowadzenie części ustnej lub nadzorowanie części pisemnej egzaminu maturalnego także dla absolwentów innej szkoły lub szkół, informując o tym dyrektorów zainteresowanych szkół na co najmniej 2 miesiące przed terminem egzaminu maturalnego.
            7. Absolwenci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do egzaminu maturalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych absolwenta.
            8. Absolwenci chorzy lub niesprawni czasowo, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza specjalistę, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego w warunkach i formie odpowiednich ze względu na ich stan zdrowia.
            9. Dyrektor Komisji Centralnej opracowuje szczegółową informację o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów. Jest ona dostępna w formie komunikatu na stronie CKE.
            10. Za dostosowanie warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego.
            11. Od 2015 roku uczeń obowiązkowo zdaje egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym i z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo może zdawać egzamin maksymalnie z 5 innych przedmiotów  na poziomie rozszerzonym.
            12. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
            13. Zdający zdał egzamin maturalny:
              - jeżeli w części ustnej i części pisemnej ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym uzyskał minimum 30% punktów i napisał jeden egzamin dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
            14. Zdający, który przystąpił do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej i nie zdał egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej może przystąpić ponownie do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu  odpowiednio w części ustnej lub pisemnej w sierpniu, w terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej
            15. Zdający, który zdał egzamin maturalny, otrzymuje świadectwo dojrzałości wydane przez komisję okręgową.

             

            MATURZYSTO…

            Zastanów się, który przedmiot zdawać

            To bardzo ważna decyzja - o wiele łatwiej podejść do egzaminu z przedmiotu, któremu od początku szkoły średniej poświęcało się cztery , pięć , a nawet więcej godzin w tygodniu, jeśli doliczy się czas nauki indywidulanej w domu.  Jeśli ktoś planuje zdawać geografię czy historię tylko dlatego, że lubi te przedmioty, popełnia błąd. Każdy uczeń powinien zadać sobie pytanie: co zamierza studiować i które przedmioty zdane na maturze pozwolą mu dostać się na ten kierunek. I nie wybierać ich zbyt dużo.

            Postaw na umiejętności

            W dzisiejszych czasach zdecydowanie bardziej chodzi o to, żeby umieć niż żeby wiedzieć. Umieć w praktyce wykorzystać wiedzę, informacje. Szkoła to okres przygotowania do dorosłego życia, przeznaczony na zdobycie różnych kompetencji, m.in. myślenie krytyczne, współpraca, komunikacja. Poszczególne kompetencje można rozwinąć, wyłącznie je ćwicząc. Potrzeba czasu, by wszystkie kompetencje, które ćwiczą uczniowie, utrwaliły się w głowie. Można poświęcać na zadania mniej czasu w ciągu dnia, ale trzeba to robić regularnie, przez dłuższy okres. Im więcej ćwiczeń, tym większe doświadczenie.


            Nie opuszczaj lekcji

            Niezdanie egzaminu blokuje, przynajmniej na jakiś czas, możliwość pójścia na studia i dalszego rozwoju. To czas, kiedy uczniowie powinni wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć pracować na swoją przyszłość. Nikt za nich tego nie zrobi. Nauczyciele często prowadzą lekcje powtórzeniowe, coś zawsze „obije się o uszy”, a później, będzie można wykorzystać to na egzaminie. Podczas powtórek szybciej zapamiętuje się informacje, niż gdy przyswaja się je po raz pierwszy. Warto powtarzać.

            Zaplanuj naukę w czasie

            Najlepszym sposobem jest zrobienie planu. Każdy wie, jak szybko się uczy, dlatego powinien wziąć pod uwagę czas pozostały do egzaminu, podzielić materiał na mniejsze części i konsekwentnie go powtarzać. Trzeba sobie też zostawić rezerwę czasową, na wszelki wypadek. Taki plan jest bardzo pomocny, bo nie pozwala wpaść w panikę.

            Przy długiej nauce w danej godzinie nasza koncentracja spada i nie uczymy się już tak efektywnie (wg badań dzieje się tak średnio po 45 minutach intensywnego wysiłku umysłowego). Warto więc dać głowie odpocząć na chwilę. Uczyć się w cyklu np. 45 minut/60 min. nauki chwila odpoczynku. Należy zaplanować dobrze chwilę relaksu, jednak nie chwytać za telefon czy komputer. Wszelkie monitory bardzo pobudzają i przez nie gorzej zapamiętujemy informacje

            Bądź zmotywowany

            Wiele jednak zależy od motywacji, która powinna płynąć ze świadomości, że ma się przed sobą określony cel: dobrze zdane egzaminy, wymarzone studia, a w dalszej perspektywie przyszłość z dobrą, ciekawą pracą. To punkt wyjścia do tego, by zmienić swoje podejście i znaleźć odpowiednią motywację. Nawet, jeśli wydaje się, że niewiele umiesz - nie poddawaj się! Zacznij powoli, małymi kroczkami i systematycznie próbować  po raz kolejny
             

            Ucz się aktywnie

            Wskazówki:

            • Podręczniki pełne ramek i wyróżnień w tekście eliminują potrzebę samodzielnego wyszukiwania informacji. Nie pozwól na to. Podczas czytania stawiaj sobie pytania i szukaj na nie odpowiedzi. W wielu podręcznikach na końcu każdego tematu lub działu są pytania. Zacznij naukę od zapoznania się z nimi i czytaj aktywnie, szukając na nie odpowiedzi. W ten sposób więcej zapamiętasz.
            • Koncentruj się na nauce. Nie kładź obok siebie telefonu, który bez przerwy sygnalizuje, że przychodzą nowe wiadomości, nie włączaj komputera. Pracuj w spokoju. Poświęć całą swoją uwagę temu, co robisz, a więcej się nauczysz.
            • Nie oszczędzaj podręcznika. Jeśli czytasz aktywnie, musisz podkreślać i robić adnotacje na marginesach. Możesz pisać ołówkiem, ale koniecznie pisz!
            • Rób notatki, żeby zanotować, musisz aktywnie słuchać (albo czytać) i streszczać, bo nie zdołasz zanotować wszystkiego. Nawet o tym nie wiedząc, przetwarzasz informacje i utrwalasz je. Twórz tabele (gdy trzeba coś porównać) oraz mapy myśli.
            • Pewnie już masz własny styl uczenia się. Inaczej uczą się wzrokowcy, słuchowcy czy kinestetycy. Wolisz leżeć z książkami na tapczanie, siedzieć przy biurku, chodzić po pokoju, nagrywać tekst, a potem słuchać go podczas biegania? Ucz się tak, jak lubisz.
            • Odpuść perfekcjonizm, pogódź się z faktem, że nie nauczysz się wszystkiego. Nasz mózg ma to do siebie, że zawsze zgubi jakąś informację i o czymś zapomni. Dlatego sprawdzaj swoją wiedzę co jakiś czas, powtarzaj materiał. Badania naukowe potwierdziły, że najlepszym sposobem na to, by się czegoś nauczyć są próby przypomnienia sobie jak najwięcej informacji
            • Powtarzanie to coś, co nasz mózg lubi , bo rytmiczność i powtarzalność procesów to tryb jego funkcjonowania. Jeśli więc ustalisz rutynowe powtórki i będziesz wracać systematycznie do przerobionego materiału, z każdą powtórką Twój mózg będzie zapamiętywał informacje coraz lepiej

            Korzystaj z różnorodnych materiałów

            Najlepsze materiały do sprawdzenia swojej wiedzy można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Warto skorzystać z zamieszczonych na niej arkuszy egzaminacyjnych, przygotowanych przez te same osoby, które układają egzaminy maturalne. Takie arkusze mają w swojej ofercie także różne wydawnictwa, na przykład Nowa Era. Przydatne są również podręczniki inne niż ten, z którego uczeń akurat korzysta, one zawsze wydają się lepsze, choć to nieprawda, po prostu są inne. Jeśli czyta się o czymś, co już się zna, zaczyna się na to patrzeć od innej strony. Warto skorzystać z różnego rodzaju webinariów i wykładów prowadzonych online na stronach uczelni.

            Sprawdzaj się

            Arkusze próbne z pewnością pomagają sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał egzamin dojrzałości z wybranego przedmiotu. Warto, aby uczniowie stworzyli sobie w domu takie warunki pracy, jak na egzaminie: przygotowali arkusz, tablice , z których wolno korzystać na maturze, butelkę wody i stoper, a następnie przystąpili do rozwiązywania zadań bez wcześniejszego zaglądania do arkusza.


            Uwolnij się od stresu

            Kiedy długi okres nauki dobiega końca, wszyscy myślą już tylko o tym, by mieć egzamin za sobą. Przed samą maturą warto zadbać o to, by obniżyć poziom stresu i poprawić sobie samopoczucie.  Są na to różne sposoby: dla jednego to będzie spotkanie z przyjacielem, dla drugiego wylanie swoich myśli na papier albo ćwiczenia oddechowe. Nie można pozwolić, żeby stres zniweczył efekty  pracy.

            Nie wszystko w życiu trzeba planować, ale... naukę do matury zdecydowanie TAK