Drogi Rodzicu!
Rola rodzica jest z jednej strony tą najpiękniejszą rolą, a z drugiej strony niesie ze sobą wiele wymagań i kryzysów. Z myślą o tym, powstała ta zakładka- zakładka z materiałami dla rodzica nastolatka. Znajdziesz tu, Rodzicu, wiele ciekawych darmowych webinarów, artykułów i literaturę. To, co się tu znajduje ma inspirować, wspierać i pomagać w tworzeniu głębokiej i satysfakcjonującej relacji rodzic- nastolatek.
Warte przeczytania:
Ile odpowiedzialności możnaprzekazać nastoletniemu dziecku? Corobić, kiedy nie radzą sobie w szkole?Jak reagować na łamanie ustalonychreguł? Co robić, kiedy dom zamieniasię w hotel? Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie? Kiedy miłość rodziców zamienia się w obsługę?
Książka składa się z trzech części: 1.poradnik, 2. case studies w formielistów od rodziców i odpowiedzi Jaspera Juula oraz 3. zapisu seminariów, które Autor prowadził z kilkoma rodzinami.
Eline Snel uczy uważności dzieci,nastolatki i rodziców. Czerpie zeswojego długiego doświadczenia jako matki i terapeutki. Poprzez ćwiczenia audio pomaga dorosłym i młodzieży odnaleźć pogodę ducha wobec życiowych turbulencji.
Praktyka uważności pomaga rodzicom unikać reakcji impulsywnych, dających efekt odwrotny do zamierzonego. Nastolatkom pozwala radzić sobie ze stresem i sięgnąć po to, co w nich najlepsze, łącząc witalność ze spokojem serca i umysłu.
Do ksiażki dołączono bogaty wybór ćwiczeń uważności: 13 ćwiczeń dla dorosłych i 5 ćwiczeń dla nastolatków(wszystkie w formacie mp3, również do pobrania za pomocą kodów QR podanych na końcu książki).
"SELF-REG" to przełomowa książka dla rodziców, w której Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji, mającej pomóc dzieciom samodzielnie zmienić ich zachowanie.Identyfikacja i zarządzanie emocjami pozwalają dzieciom powrócić do stanu zrównoważenia, który jest niezbędny do rozwoju.
"SELF-REG" daje rodzicom przekonanie, że ich dziecko może wpełni zrealizować swój potencjał, jeśli tylko zaoferujemy mu narzędzia potrzebne do radzenia sobie ze stresem i presją współczesnego świata. Mocno poparte wiedzą naukową techniki Stuarta Shankera wywarły znaczący wpływ na dzieci i ich rodziców. Efektem programu przeprowadzanego przez autora wśród setek tysięcy kanadyjskich dzieci była znacząca poprawa w zakresie zachowania i osiąganych wyników w nauce.
Książka jest drogowskazem dla rodziców, którzy szukają sposobu na polepszenie relacji z dzieckiem. Jeżeli dochodzisz do wniosku, że dotychaczsowe metody rozwiązywania konfliktów nie działają to ta książka pomaga je znaleźć.
Publikacja ma charakter osobisty i intymny. Autorka pod koniec większości rozdziałów udostępnia czytelnikom, na ich wyłączność,materiał w formie filmu video, w którym dzieli się z nami przemyśleniami i doświadczeniami ze swojego życia. Ponadto w książce znajdziemy baaardzo dużo propozycji ćwiczeń, które ułatwiają zmianę nawykowych zachowań i komunikatów,jakie kierujemy do dzieci.
Dlaczego nasze relacje z nastolatkami bywają tak napięte? Skąd bierze się wrażenie, że zawodzimy jako rodzice,nauczyciele czy wychowawcy? Czy możemy uniknąć konfliktu pokoleń? Co się dzieje w mózgu nastolatka? Czy potrzebujemy nowej edukacji?
W tej książce Marek Kaczmarzyk oferuje nowe spojrzenie na nasze domowe i szkolne „strefy napięć”. Przygląda się im z perspektywy współczesnej neurobiologii, która wyjaśnia wiele spośród wcześniej niezrozumiałych zjawisk towarzyszących dorastaniu i relacjom między bliskimi sobie ludźmi.
Neuropsycholog Daniel Siegel rozprawia się z mitami na temat dorastania i nastolatków. Twierdzi, że zmiany, jakie wtedy zachodzą mają niewiele wspólnego z szalejącymi hormonami, lecz wynikają przedewszystkim z procesów przebudowy mózgu i tworzenia się nowych połączeń. Ten okres od dwunastego do dwudziestego czwartego roku życia decyduje o tym, kim staniemy się w przyszłości. Zdaniem Siegela,nabywamy wtedy wielu ważnych umiejętności i przygotowujemy się do opuszczenia domu rodzinnego.Skłonność do ryzyka, intensywna emocjonalność, zainteresowanie nowością to ważne i cenne cechy nastolatków, dzięki którym mogą wypracować nowe strategie radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
Webinary:
1. „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” – webinar z dnia 23.02.2021r.
2. „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” – spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców
4. „Czego nie wiesz o samobójstwie” – webinar Halszka Witkowska
5. „Złość nastolatków” Katarzyna Kaniecka
6. „Świat z perspektywy nastolatka” Aleksandra Brzezińska, SWPS
8. „Nie licz na decydującą rozmowę z nastolatkiem” – wywiad z dr Aleksandrą Piotrowską
Artykuły:
1. „Prywatność nastolatki – jak ją uszanować”
2. „ Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności i obowiązków”
3. „ Wahania nastrojów i problemy wychowawcze współczesnych nastolatków”
4. „ Problemy nastolatków: zaburzenia odżywiania, depresja, stany lękowe”
5. „ Jak motywować nastolatki”
6. „ Trzy kroki do odzyskania dobrego kontaktu z nastolatkiem”
7. „ Budowanie dobrej relacji z nastolatkiem poprzez rozmowę”
8. „ Zasady dobrej rozmowy z nastolatkiem”
9. „ Trudne sytuacje- dlaczego nie warto się ich bać”
10. „ Informacje zwrotne-na co zwracać uwagę”
11. „ Depresja u dzieci i nastolatków”
12. „ Potrzebuję przyjaciół- o znaczeniu rówieśniczego wsparcia dla nastolatków”
13. „ Emocje i stres w życiu nastolatka”
14. „ Emocje i zachowania ryzykowne w życiu nastolatka”