Dlaczego my?
Wiemy, że każdy z Was jest inny, ma inne zdolności, zainteresowania i ambicje, dlatego rozważcie składaną przez nas propozycję. Nauczyciele pracujący w I LO mają dużą wiedzę i długoletnie doświadczenie, są otwarci i życzliwi, gotowi pomóc w każdej sytuacji, potrafią dostrzec Wasze trudności i docenić Wasze starania. Służą Wam pomocą w rozwijaniu waszych zainteresowań i pasji oraz osiąganiu życiowych celów. Starają się zapewnić atmosferę bezpieczeństwa, życzliwości i akceptacji. W naszej szkole wszyscy się znają i otaczają wzajemnym szacunkiem. Każdy uczeń ma prawo głosu, każdy może swobodnie wyrażać swoje poglądy, każdy ma szanse wykazać się swoimi zdolnościami, dlatego każdego traktujemy indywidualnie.- Sympatyczni pracownicy
- Zorientowani na sport
- Bogata biblioteka
Pięć medali dla Filomatów w Finale Ogólnopolskim Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej! Srebrne i brązowe medale Mistrzostw Polski Licealiady!
- 18.06.2026
Dnia 17. czerwca 2026 roku reprezentacje lekkoatletyczne walczyły w Finale Ogólnopolskim Licealiady w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w Bełchatowie. Nasi zawodnicy i zawodniczki zmierzyli się z najlepszymi licealistami w Polsce, w tym z uczniami szkół sportowych i klas o profilu lekkoatletycznym. W konkurencjach indywidualnych oraz w punktacji drużynowej Filomaci pokazali charakter i waleczność.
- Pięć medali dla Filomatów w Finale Ogólnopolskim Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej! Srebrne i brązowe medale Mistrzostw Polski Licealiady!: Czytaj więcej
Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych
- 18.06.2026
18.06.2026 r. odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Pierwsza edycja konkursu poświęcona była Republice Federalnej Niemiec. Głównym celem wydarzenia było rozwijanie zainteresowań uczniów krajami niemieckojęzycznym, poszerzanie wiedzy geograficznej, kulturowej i historycznej oraz kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu obejmującego podstawowe wiadomości z historii, geografii oraz kultury naszych zachodnich sąsiadów.
- Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych: Czytaj więcej
Katowice – Chorzów – Gliwice, czyli co słychać na Śląsku?
- 16.06.2026
Uczniowie klasy matematyczno-fizycznej wraz z przyjaciółmi z innych klas wybrali się, aby poznać tajemnice Śląska.
Dzień pierwszy zaczęliśmy od Katowic, gdzie czekał na nas, z gotowym planem zwiedzania, przewodnik śląski – pan Radosław. Pierwszym punktem programu było osiedle Giszowiec, które do dziś jest unikatowe w skali europejskiej i znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Zostało ono wybudowane dla górników pracujących w kopalni „Giesche” w latach 1907–1910. Jak na tamte czasy było bardzo nowoczesne, a życie w nim stosunkowo tanie. Następnie udaliśmy się, dla kontrastu, na drugie osiedle – Nikiszowiec. Stanowi ono unikatowy i w pełni zachowany przykład zabudowy patronackiej. Składa się z zespołu dziewięciu ceglanych bloków mieszkalnych o zróżnicowanych detalach architektonicznych, nad którymi dominuje bryła neobarokowego kościoła św. Anny. Osiedle to ró
- Katowice – Chorzów – Gliwice, czyli co słychać na Śląsku?: Czytaj więcej
Spotkanie z prawnikiem
- 15.06.2026
12 czerwca 2026 roku uczniowie klas Ie i IIa uczestniczyli w spotkaniu z prawnikiem, panem Marcinem Perlińskim. Przedstawił on młodzieży sposób działania systemu prawnego w Polsce, problemy współczesnego sądownictwa, a także przykłady z własnej praktyki.
W dalszej części spotkania uczniowie zadawali pytania dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich, zagrożeń wynikających z powszechnego zastosowania technologii cyfrowych, szczególnie zdobywającej coraz większą popularność sztucznej inteligencji, a także o codzienność pracy w sądownictwie.
- Spotkanie z prawnikiem: Czytaj więcej
Licealiści na wycieczce do Włoch
- 15.06.2026
Tuż przed wakacjami grupa uczniów naszej szkoły przebywała na wycieczce we Włoszech. "Na przygodę podróżniczą czekaliśmy z ogromną niecierpliwością" - mówią uczniowie. Zwiedziliśmy Wenecję, Pizę, Sienę, Lukkę, San Gimignano, Rzym i Florencję.
W każdym miejscu poznawaliśmy najważniejsze zabytki, lokalne tradycje i smaki regionalnej kuchni. Opowieści naszych przewodników pogłębiły naszą wiedzę o tym fascynującym kraju, a do domów wróciliśmy z ogromem wspomnień i radością, że mogliśmy we Włoszech przeżyć tyle pięknych chwil.
- Licealiści na wycieczce do Włoch: Czytaj więcej
Sukces na V Ogólnopolskich Grunwaldzkich Biegach Przełajowych!
- 13.06.2026
🏆 Jesteśmy najlepsi! Złoto drużynowo i brąz indywidualnie na V Ogólnopolskich Grunwaldzkich Biegach Przełajowych! 🥉
Z ogromną dumą informujemy, że reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy zdobyła 1. miejsce w klasyfikacji drużynowej i wywalczyła tytuł Mistrza Ogólnopolskich Grunwaldzkich Biegów Przełajowych!
- Sukces na V Ogólnopolskich Grunwaldzkich Biegach Przełajowych!: Czytaj więcej
Ćwiczymy techniki samoobrony
- 11.06.2026
11 czerwca 2026 roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach, stanowiących element doskonalenia umiejętności z zakresu bezpieczeństwa osobistego i samoobrony. Zajęcia prowadzone były pod kierunkiem instruktora z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy.
W trakcie spotkania omówione zostały zasady działań w sytuacji zagrożenia, a następnie przeprowadzone zostały ćwiczenia praktyczne, obejmujące elementarne techniki obronne.
- Ćwiczymy techniki samoobrony: Czytaj więcej
Drzwi otwarte w I LO
- 10.06.2026
10 czerwca gościliśmy uczniów szkół podstawowych z powiatu brodnickiego. Młodzi ludzie, którzy stają przed wyborem dalszej edukacji mogli zapoznać się z ofertą naszej szkoły.
Spotkanie rozpoczęło się zaprezentowaniem talentów filomatów. Uczniowie, którzy działają w Szkolnej Grupie Teatralnej ,,Piątek 13’’ przedstawili występ wokalny, muzyczny i taneczny. Marzena Łupińska dyrektor szkoły przybliżyła specyfikę, sukcesy i działalność liceum. Życie codzienne naszej społeczności przybliżył Wojciech Zembrzycki, omawiając prezentację i proponowane profile.
- Drzwi otwarte w I LO: Czytaj więcej
Debata - wpływ mass mediów na życie młodych ludzi
- 08.06.2026
3 czerwca br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w debacie na temat wpływu mass mediów na życie młodych ludzi. Debata została zorganizowana w ramach realizowanej w szkole 3. edycji ogólnopolskiego programu: Młode Głowy. Program Profilaktyczny Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Przygotowali ją uczniowie klasy II b. Pięcioosobowe zespoły przedstawiły zgromadzonym w auli szkolnej koleżankom i kolegom swoje przemyślane i bardzo trafne argumenty uzasadniające zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ mass mediów na młodzież. Ankieta przeprowadzona po wysłuchaniu dyskusji zespołów pokazała, że wśród uczniów naszej szkoły przeważają zwolennicy pozytywnej roli mass mediów, dzięki którym łatwo się kontaktować, można zawierać znajomości, a w kryzysowej sytuacji platformy internetowe zastępowały stacjonarne nauczanie. Jednak głosy przeciwników - zwracających uwagę na anonimowość w sieci
- Debata - wpływ mass mediów na życie młodych ludzi: Czytaj więcej