Nawigacja

 • Święto Edukacji Narodowej

  Święto Edukacji Narodowej - Obrazek 1

            Dnia 12 października 2018 roku, tradycyjnie już, odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym obchody Święta Edukacji Narodowej. Z tej okazji zorganizowana została przez Samorząd Uczniowski oraz Koło Teatralne akademia, na której obecni byli dyrekcja i grono pedagogiczne, a także pracownicy i społeczność uczniowska I LO. Honorowym gościem uroczystości był także Starosta Brodnicki, p. Piotr Boiński.

            Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrał w imieniu Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Zwierzchlewski, który podziękował dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud edukacyjny i wychowawczy, składając jednocześnie życzenia z okazji święta. Głos zabrał także starosta, który przedstawił zadania stojące przed oświatą w najbliższym czasie oraz złożył zgromadzonym życzenia sukcesów w pracy edukacyjnej i nauce. Akademię wzbogacił też występ szkolnej grupy teatralnej, przygotowany przez p. Ilonę Zwierzchlewską i p. Wojciecha Zembrzyckiego, która przedstawiła montaż słowno – taneczno – muzyczny. Uroczystość zakończyło wystąpienie Dyrektora I LO, p. Wiesława Łupiny, który podziękował wszystkim zgromadzonym za pracę i życzył wszystkiego najlepszego z okazji przypadającego święta.

  Opracował: Paweł Roszak

            Patrz album

 • I miejsce w rankingu IT-Szkoła

  I miejsce w rankingu IT-Szkoła - Obrazek 1

            Dnia 5 października 2018 roku w siedzibie „Przestrzeń from Facebook”, odbyła się gala wręczenia nagród przedstawicielom szkół biorących udział w programie IT Szkoła. Nasze liceum znalazło się na XXII miejscu wśród 674 szkół w Polsce, biorących udział w programie oraz na I pozycji w rankingu wojewódzkim otrzymując tytuł Lidera województwa kujawsko-pomorskiego rankingu IT-Szkoła.

            W ramach programu organizowanego przez NASK we współpracy z Warszawską Wyższą Szkołą Informatyki, ponad 50 uczniów naszej szkoły realizowało w formie e-lerningowej kursy w zakresie teorii oraz zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie brali również czynny udział w wykładach online, jak i konkursach organizowanych w ramach programu.

            Podczas tegorocznej gali zaprezentowane zostały projekty realizowane przez NASK ze szczególnym uwzględnieniem projektu pod nazwą „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna”. Odbył się także wykład „O cyberbezpieczeństwie i nowych technologiach w perspektywie europejskiej”. Na zakończenie gali przewidziano warsztaty dotyczące zagadnień sztucznej inteligencji.

            W bieżącym roku szkolnym nasze liceum również przystąpiło do programu IT-Szkoła. Na chwilę obecną uczestniczy w nim ponad 75 uczniów I LO. Wszystkich chętnych do podnoszenia poziomu swojej wiedzy i umiejętności związanych z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych zachęcamy do kontaktu z p. Arkadiuszem Skalskim – koordynatorem programu w I Liceum Ogólnokształcącym.

  Opracował: Arkadiusz Skalski

 • „Twoja krew ratuje życie…”

  „Twoja krew ratuje życie…” - Obrazek 1

            Dnia 4 października bieżącego roku pełnoletni uczniowie I LO po raz pierwszy w tym roku szkolnym przystąpili do szlachetnej akcji krwiodawstwa. Krew oddało 35 uczniów, co przełożyło się na 15,500 ml tego cennego daru. Nad całą akcją czuwał nauczyciel biologii – pan Adam Lewandowski.

  Opracował: Adam Lewandowski

            Patrz album

 • I LO Mistrzem powiatu

  I LO Mistrzem powiatu - Obrazek 1

            W dniu 2 października 2018 roku na wyremontowanym stadionie Brodnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe.

            Nasza reprezentacja, pod kierownictwem p. Mateusza Kłosowskiego, wywalczyła Mistrzostwo Powiatu z czasem 31’20” kwalifikując się do Finałów Wojewódzkich, które odbędą się 19 października w słynnej „Dolinie Śmierci” w Bydgoszczy.

            Wszyscy trzymamy kciuki za naszych reprezentantów, aby obronili tytuł Wicemistrza Województwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych

            Skład zwycięskiej drużyny:

  • Mućka Damian;
  • Magalski Łukasz;
  • Sternicki Kamil;
  • Olszewski Igor;
  • Ciżyński Błażej;
  • Jakubowski Maciej;
  • Ciesielski Dawid;
  • Trędowicz Jan;
  • Dędza Kamil;
  • Gortatowski Mateusz;
  • Olszewski Wiktor;
  • Tomaszewski Sebastian.

   

  Opracował”: Mateusz Kłosowski

            Patrz album

 • Europejski Dzień Języków

  Europejski Dzień Języków - Obrazek 1

            W dniu 1 października 2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się rozgrywki językowe organizowane w ramach Europejskiego Dnia Języków. Celem tej cyklicznej imprezy jest propagowanie nauki języków obcych, rozwijanie zainteresowań uczniów oraz uświadamianie, że nauka języków jest nie tylko pożyteczna, ale także może być przyjemna i wesoła. Uczestnicy rozgrywek kształtują również postawę tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka.

            W imprezie wzięli udział uczniowie I LO, którzy przygotowali, przeprowadzili i ocenili zadania dla swoich młodszych kolegów z klas ósmych brodnickich szkół podstawowych. Uczestnicy skupieni w trzyosobowych zespołach zmagali się z zadaniami z języka angielskiego i niemieckiego. Zorganizowane zostały też konkursy towarzyszące, które miały formę zabawy o charakterze integracyjnym. Nagrody dla najlepszych oraz upominki dla organizatorów ufundował Instytut Goethego w Warszawie.

            Uczniom klas ósmych oraz ich opiekunom bardzo dziękujemy za udział w naszych rozgrywkach.

  Opracowała: Marta Jamroży

            Patrz album

 • Maturzyści na Jasnej Górze

  Maturzyści na Jasnej Górze - Obrazek 1

            Tradycyjnie już uczniowie klas trzecich I LO wzięli udział w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę, która odbyła się 28 września. Młodzi modlili się o pomyślne zdanie egzaminów maturalnych i właściwy wybór drogi życiowej.

            Mszy świętej w intencji maturzystów przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel, który zwracając się do młodzieży powiedział, że są teraźniejszością i przyszłością Kościoła. W modlitwie wiernych naszą szkołę reprezentowało troje uczniów.

            Uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich i Apelu Jasnogórskim. Zainteresowani uczestniczyli też w konferencji diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Dawida Wasielewskiego pt. "O spotkaniu, które wychodzi w praniu".

  Opracowała: Lucyna Domeracka

            Patrz album

 • W świecie ciekawostek fizycznych

            Dnia 27 września uczniowie klas II c i II d I Liceum Ogólnokształcącego, realizujący rozszerzony program nauczania fizyki uczestniczyli w pokazach organizowanych przez Wydział Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu. Pokazy miały za zadanie w bardzo prosty i praktyczny sposób odpowiedzieć na pytanie, czym jest fizyka i jaką rolę pełni w życiu człowieka. Przeprowadzone doświadczenia związane były z mechaniką, termodynamiką i grawitacją oraz ich praktycznym znaczeniem dla naszej codzienności.

            Jednym z punktów wycieczki był również pobyt w Cinema City, w trakcie którego uczniowie obejrzeli film pt. „Dywizjon 303”, prezentujący bohaterstwo polskich lotników, walczących w bitwie o Anglię.

            Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele fizyki i j. polskiego, Monika Puc i Paweł Roszak.

  Opracował: Paweł Roszak

 • XX rocznica powstania Powiatu Brodnickiego

  XX rocznica powstania Powiatu Brodnickiego - Obrazek 1

            Dnia 22 września 2018 roku, w I LO w Brodnicy odbyły się główne uroczystości związane z obchodami dwudziestej rocznicy powstania Powiatu Brodnickiego. Jubileusz zainaugurowano uroczystą sesją Rady Powiatu, podczas której przyjęto uchwałę w sprawie upamiętnienia 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uczczenia jubileuszu 20 – lecia powstania Powiatu Brodnickiego. Podczas sesji nagrodzono obecnych i dawnych włodarzy, a także pracowników Starostwa Powiatowego i wielu dobrodziejów i sympatyków powiatu. Po części oficjalnej, przed halą I LO w Brodnicy posadzono pamiątkowy dąb. Trzecia część uroczystości odbyła sie w szkolnej hali sportowej, gdzie zaprezentowano okolicznościowy film, przygotowany przez Starostwo Powiatowe, a na scenie zaprezentowała się Szkolna Grupa Teatralna I LO w jubileuszowym koncercie pod tytułem: "Ja mam 20 lat, ty masz 20 lat, czyli jubileusz Powiatu w rytmie twista" oraz lokalne zespoły ludowe. Spotkanie w hali sportowej było także okazją do zaprezentowania dorobku szkół, podlegających Starostwu Powiatowemu, a także posmakowania domowych przysmaków, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z kilkunastu miejscowości powiatu.

  Opracował: Wojciech Zembrzycki

            Patrz album

 • Rajd rowerowy

  Rajd rowerowy - Obrazek 1

            Dnia 21 września w pięknym letnim słońcu odbyła się integracyjna wycieczka rowerowa dla klas pierwszych. Trasa 20 kilometrowej wyprawy przebiegała wzdłuż jeziora Niskie Brodno, Anielewo, Zbiczno , Wysokie Brodno, Żmijewo, Brodnica.

            Nad jeziorem Niskie Brodno odbył się piknik z kiełbaskami. Jak widać na załączonym zdjęciu humory dopisywały.

  Opracował: Andrzej Sobiechowski

            Patrz album

 • Czytamy „Przedwiośnie”…

  Czytamy „Przedwiośnie”… - Obrazek 1

            Dnia 12 września 2018r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy po raz siódmy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tegorocznej edycji, związanej ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, nie zabrakło uczniów z naszego liceum - Klaudii Zglińskiej z  kl. 2e oraz Tomka Dziaka z kl. 3d, którzy profesjonalnie wcielili się w bohaterów „Przedwiośnia” S. Żeromskiego.

  Opracowała: Hanna Wódka

            Patrz album

 • Polska Wschodnia 2018

  Polska Wschodnia 2018 - Obrazek 1

            W dniach 2 – 6 września 2018, młodzież I LO w Brodnicy uczestniczyła w geograficznych ćwiczeniach terenowych, w obszarze Polski Wschodniej. Był to już kolejny projekt ćwiczeń realizowanych w terenie z inicjatywy nauczyciela geografii – Wojciecha Zembrzyckiego. Wcześniejsze projekty odbywały się także w obszarze Polski Północnej i Polski Środkowej. Tegoroczna edycja ćwiczeń objęła fragmenty województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Każdy z pięciu dni ćwiczeń miał swój przewodni temat. Młodzież uczestniczyła więc w zajęciach obejmujących tematykę: Żydów polskich, rękodzieła ludowego, Tatarów, kultury prawosławnej czy kurpiowskiej. Podczas ćwiczeń uczestnicy sami prezentowali wcześniej przygotowaną wiedzę, dzielili sie ze swoimi kolegami różnymi pomocami i materiałami, opowiadali o napotykanych atrakcjach i dyskutowali na tematy obejmujące program ćwiczeń. Nie zabrakło także zajęć praktycznych z garncarstwa, tkactwa, wyrobu drewnianych łyżek czy kowalstwa. Każdego dnia próbowano lokalnej kuchni – zgodnie z tematyką zajęć. Na stołach pojawiły się więc kurpiowskie fafernuchy, rejbak, żydowski kugel, wątróbka w miodzie czy tatarskie pierekaczewniki i kołduny w rosole. Wieczorami organizowano zajęcia sportowe i kręgi społecznościowe, dzięki którym młodzież integrowała się i miała możliwość wyrażania swoich opinii i odczuć związanych z ćwiczeniami terenowymi. Warto dodać, że I LO w Brodnicy jest jedyną szkołą średnią w powiecie, która organizuje ćwiczenia terenowe na wzór praktyk studenckich, organizowanych na wyższych uczelniach. Ćwiczenia odbyły się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Brodnicy.

  Opracował: Wojciech Zembrzycki

            Patrz album

 • Wszyscy zbierają elektrośmieci

  Wszyscy zbierają elektrośmieci - Obrazek 1

            W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Akcji „Wszyscy zbierają elektrośmieci”. Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodzieży i dorosłych oraz prawidłowego gospodarowania odpadami. Termin Akcji: 28 września 2018.

  Zbiórka elektrośmieci: Pom. Techniczne nr. 11 (piwnica szkolna)

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 - Obrazek 1

            Dnia 3 września 2018 roku odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019.

            O godzinie 9.00 wprowadzony został sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy i złożone zostały kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym pomordowanych w czasie wojny nauczycieli. Następnie głos zabrał Dyrektor I LO, Wiesław Łupina, który powitał zebranych, szczególnie uczniów klas pierwszych. Dyrektor przypomniał o ważnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaakcentował szczególną rolę szkoły średniej na edukacyjnej drodze młodego człowieka i życzył wszystkim powodzenia oraz sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.

            Po oficjalnej części uroczystości odbyły się w klasach pierwsze po wakacjach spotkania z wychowawcami.

   

  Opracował: Paweł Roszak

            Patrz album

 • Uroczystość z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz uroczysty apel z okazji 100-lecia ZHP

  Uroczystość z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz uroczysty apel z okazji 100-lecia ZHP - Obrazek 1

            W sobotę 1 września z okazji 79.rocznicy wybuchu II wojny światowej delegacja z I LO złożyła kwiaty przy Pomniku Wdzięczności. Następnie w asyście żołnierzy, pocztów sztandarowych i Miejskiej Orkiestry Dętej delegacje przemaszerowały do Domu Harcerza. Miał tam miejsce uroczysty apel z okazji 100-lecia ZHP w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie tablic okolicznościowych przy dębie posadzonym w 100-lecieodzyskania niepodległości i kasztanowcu „Franek” nazwanym na cześć hm. Franciszka Rajkiewicza.

  Opracowała: Paulina Kalinowska Willmann

            Patrz album

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 - Obrazek 1

 • Obóz atronomiczno-żeglarski w Chorwacji

  Obóz atronomiczno-żeglarski w Chorwacji - Obrazek 1

            W dniach 8-19 sierpnia 2018 roku Monika Trybuła, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, znalazła się w grupie uczestników obozu żeglarskiego z elementami astronawigacji oraz astronomii na chorwackiej Wyspie Iź.

            Dla uczennicy była to nagroda za aktywny udział w wielu przedsięwzięciach , w które realizowane były przez koordynatorów brodnickiej Astrobazy. Podczas obozu Monika prowadziła obserwacje astronomiczne, uczyła się wykonywania i obróbki zdjęć nocnego nieba, poznawała tajniki astronawigacji. Wszystkie te aktywności realizowane były we współpracy z obserwatorium astronomicznym w Zadarze. Dodatkową atrakcją były rejsy szkoleniowe po Adriatyku podczas których uczennica zdobyła podstawowe umiejętności żeglarskie oraz przeżyła wiele wspaniałych wrażeń.

            Pobyt był zorganizowany i sfinansowany przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W czasie pobytu w Chorwacji uczniowie korzystali z infrastruktury ośrodka Chrześcijańskiego Szkoły Pod Żaglami na wyspie Iż.

  Opracowała: Agnieszka Sternicka

            Patrz album

 • Różyczkowanie w I LO

  Różyczkowanie w I LO - Obrazek 1

            Zwyczaj "różyczkowania" jest jedną z najstarszych i najważniejszych tradycji I LO w Brodnicy. Tej tradycji stało się zadość ponownie 3 lipca 2018 roku. I znów kolejny rocznik abiturientów opuścił mury szkoły z przyczepioną do piersi różyczką i wspomnieniami trzech lat nauki w liceum.

            Podczas uroczystości, która odbyła się w szkolnej hali sportowej dyrektor I LO w Brodnicy – Wiesław Łupina odczytał decyzję Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, a młodzież klas drugich udekorowała kwiatami swoich starszych kolegów. Tego dnia nie zabrakło znamienitych gości, wśród których m. in. znaleźli się: Maria Mazurkiewicz – Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty, Piotr Boiński – Starosta Brodnicki, Danuta Grzyb – reprezentująca posła na Sejm RP – Zbigniewa Sosnowskiego, Danuta Kędziorska – reprezentująca posła na Sejm RP – Pawła Szramkę, Jarosław Radacz – Burmistrz Brodnicy, przedstawiciele samorządów, instytucji, sponsorzy, sympatycy szkoły oraz rodzice i przyjaciele abiturientów.

            Uroczystości towarzyszyło wyróżnienie maturzystów, którzy uzyskali stuprocentowe wyniki z egzaminów, oraz nagrodzenie absolwentów, którzy w całym okresie nauki w szkole wyróżniali się bardzo wysokimi wynikami w nauce i osiągnęli znaczące sukcesy w licznych formach działalności szkolnej.

            Zgromadzeni goście kierowali pod adresem maturzystów i ich rodziców słowa pełne serdeczności i wiary w dalsze spełnianie marzeń i planów naszych uczniów.

            Uroczystość uświetnił występ tancerzy i wokalistów Szkolnej Grupy Teatralnej, a zwieńczeniem  uroczystości był donośny ostatni dzwonek na cześć absolwentów.

  Opracował: Wojciech Zembrzycki

            Patrz album

 • Różyczkowanie

  Różyczkowanie - Obrazek 1

 • Zakończenie roku szkolnego

  Zakończenie roku szkolnego - Obrazek 1

            Dzień 22 czerwca 2018 roku był ostatnim dniem zajęć szkolnych. O godzinie 9.00 rozpoczęła się w I Liceum Ogólnokształcącym uroczystość zakończenie roku szkolnego 2017/2018.

            Do auli szkoły wprowadzony został poczet sztandarowy, po czym odśpiewano hymn, a delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem pomordowanych w czasie wojny nauczycieli. W dalszej części uroczystości głos zabrał Dyrektor I LO, Wiesław Łupina, który podziękował wszystkim za całoroczną pracę i życzył udanych oraz bezpiecznie spędzonych wakacji. Wicedyrektor szkoły, Lech Witkowski zapoznał zgromadzonych z wynikami osiągniętymi zarówno przez poszczególne klasy, jak i przez uczniów indywidualnie. Najwyższą średnią ocen, 4.66,  zdobyła klasa II f, która otrzymała Puchar Dyrektora Szkoły, natomiast uczniem, który indywidualnie zdobył najwyższy wynik, 5,88, okazał się Karol Bartnicki, również z klasy II f. Wśród uczniów z najwyższą średnią znaleźli się także: Karolina Ziętara z klasy II a ( średnia ocen 5,78), Jan Trędewicz z klasy I c( średnia 5,69), Marek Weis z klasy I c ( średnia 5,63) oraz Zuzanna Wruk z klasy II a ( średnia 5,6). Weronika Bruska z klasy IIe otrzymała nagrodę nie tylko za wysokie wyniki w nauce, ale także za stuprocentową frekwencję. Wyróżniono także uczniów biorących udział w imprezach sportowych, olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz udzielających się w organizacjach społecznych.

            Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu społeczności uczniowskiej podziękowali dyrekcji, nauczycielom i wychowawcom za całoroczna edukację i opiekę.

            Na zakończenie uroczystości zaprezentowany został krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów klas I c i I e pod kierunkiem p. Pawła Roszaka oraz odśpiewany został hymn szkoły.

  Opracował: Paweł Roszak

            Patrz album

 • Spływ kajakowy

  Spływ kajakowy - Obrazek 1

            W atmosferze nadchodzących wakacji odbył się 19 czerwca 2018 roku I Filomacki Spływ Kajakowy na trasie Tama Brodzka – Zakole Drwęcy. W spływie wzięło udział 88 uczniów klas pierwszych i drugich, a organizatorami imprezy byli nauczyciele wychowania fizycznego. Uczestnicy spływu, korzystając z pięknej pogody, podziwiali piękno otaczającej przyrody, ucząc się jednocześnie sprawnego manewrowania kajakiem i współdziałania w grupie. Zwieńczeniem spływu był wspólny grill, podczas którego dzielono się wrażeniami i planowano kolejną imprezę w przyszłym roku.

  Opracował: Paweł Roszak

            Patrz album

strona:

Aktualności

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
  I Liceum Ogólnokształcące,87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14
 • 0-56 4982016

Galeria zdjęć