• Aktualności

      • Filomaci w Malborku


      •       Czwartkowy dzień 7. października dla uczniów wszystkich klas trzecich miał charakter turystyczny. Tego dnia młodzież z klas III pd, III pe i III pf wraz z opiekunami we wczesnych godzinach rannych wyruszyła na wycieczkę do Malborka w celu zwiedzenia największego na świecie ceglanego zamku w stylu gotyckim wpisanego w 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz poznania tajemnic zakonu krzyżackiego.

       Przewodnicy opowiedzieli nam historię zamku. Zwiedziliśmy Zamek Średni z siedzibą wielkiego komtura, Zamek Wysoki z salą kapitulną, skarbcem oraz potężne mury. Dziewczęta bez żadnych ograniczeń zwiedzały zamek i zaglądały w przeróżne zakamarki, ale gdyby nasza wycieczka dotarła na malborski zamek w czasach panowania zakonu krzyżackiego, to wówczas jedynie nasi uczniowie mieliby możliwość wejścia na teren zamku.

           Po kilkugodzinnym pobycie w Malborku udaliśmy się do Gdańska, gdzie najpierw weszliśmy na Górę Gradową (46 m n.p.m.), aby z tego punktu widokowego podziwiać panoramę Gdańska. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, nad rzekę Motławę. Na dłużej zatrzymaliśmy się w uroczych gdańskich kawiarenkach, aby skosztować wytworów (wypieków) lokalnych cukierników.         

            Wieczorem wróciliśmy do Brodnicy bogatsi o kolejną lekcję historii, zadowoleni, z planami na kolejne wyjazdy.

       Patrz album

       Autor części zdjęć: Jakub Fisher klasa 3pe

       Opracowała: Justyna Pniewska

      • I LO zagra w międzynarodowym turnieju szkół w królewskiej grze

      • 8 Międzynarodowy Towarzyski Turniej Szachowy Szkół  (8th Chess School-Friendly International Event) rozpocznie się 20 października 2021r. i potrwa 7 miesięcy. W zawodach wystartują 4 drużyny w składzie 4 osobowym (grający opiekun/trener wraz z trzema uczniami szkoły). Na końcowy rezultat składać się będzie wynik poszczególnych zawodników. Rozegrane tym samym zostaną 4 turnieje indywidualne.  Rywalizacja podczas zawodów będzie przebiegać w duchu fair play, zawodnicy nawiążą rozliczne kontakty między sobą, będą szlifować swój język angielski, będą poznawać wirtualnie miasta oraz szkoły, państwa, z których pochodzą uczestnicy turnieju.

       W turnieju biorą udział szkoły z Polski, Grecji oraz Meksyku. ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy wygrało 7 edycję tych zawodów.

       Skład drużyny ILO: Wiktor Murawski, Kacper Komorowski, Igor Gęsicki oraz grający opiekun Marcin Kołodziejski

       Link do strony turnieju – https://kszgk.com/?p=24707

       Link do tabeli turniejowej – https://www.iccf.com/event?id=95191

       Opracował: Marcin Kołodziejski

      • Wycieczka do Gdańska i Gdyni

      •    Dnia 07.10.21r. klasy III pa, III pb, III pc pojechały na wycieczkę do Trójmiasta. Młodzież uczestniczyła w lekcji historii w Muzeum II Wojny Światowej. Ekspozycja muzealna  wywarła na nich duże wrażenie, ze wzruszeniem oglądali filmy na temat okupacji , zmierzyli się też z zagadnieniem Holocaustu.  Zainteresowanie wzbudziła również rzeczywistość powojenna i układ sił, który zarysował się w Europie.

         Uczniowie zwiedzali Stare Miasto w Gdańsku, bawili się w Parku Trampolin . Wieczorem, spacerowali brzegiem morza. Elementem edukacji kulturalnej był spektakl w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Młodym Filomatom podobało się  przesłanie musicalu ,, Hairspray’’, związane z ideą tolerancji i walki o swoje marzenia. Byli również pod wrażeniem walorów artystycznych przedstawienia.

          Mile spędzony czas na wycieczce, integracja po okresie pandemii i aspekty edukacyjne zadecydowały o tym, że wyprawa uczniów I LO była bardzo udana.

       Patrz album

       Opracowała: Lucyna Domeracka

      • Honorowi Dawcy Krwi

      •    7 października 2021 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy przystąpili do kolejnej akcji oddawania krwi. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie po rocznej przerwie, spowodowanej rygorami pandemii. Mimo nadal obowiązujących ograniczeń, w akcji wzięło udział 21 osób, które oddały 9,450 ml krwi. Koordynatorem inicjatywy był nauczyciel biologii, pan Adam Lewandowski.

       Opracował : Paweł Roszak

      • Biwak integracyjny klas II


      • W dniach 27-28 września 2021 r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Półwyspie Wądzyń” odbył się integracyjny biwak klas drugich I LO. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami spędzili czas pełen wrażeń, zabaw i zajęć w pięknych okolicznościach przyrody.Pierwszą rywalizacją międzyklasową było przedstawienie swojej klasy za pomocą pracy plastycznej. Drugoklasiści umieszczali na niej cechy charakterystyczne dla danego profilu z wykorzystaniem farb, kredek, mazaków, plasteliny itp. Wszystkie prace wykonane zostały z dbałością, pomysłowością i poczuciem humoru.Rozegrane zostały mecze w piłkę nożną oraz siatkową, a także w badmintona. Pogoda sprzyjała i wszystkie aktywności przeprowadzone zostały na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił m.in. podczas gry w bilard, kręgle czy korzystając z basenu. Poniedziałkowy wieczór zwieńczony został ogniskiem z przepysznym grillem i innymi specjałami oraz dyskoteką.Natomiast we wtorkowy poranek  młodzież udała się na pożegnalny spacer na platformie widokowej i, z uśmiechem na twarzy i niezapomnianymi wrażeniami, opuściła uroczy „Półwysep Wądzyń”, by następnego dnia wrócić w mury szkolne.

       Patrz album

       Opracowała Anna Ćwiklińska

      • XXV Ogólnopolski Festiwal Kultury Leśników i Myśliwych - konkurs wokalny

      • 2 października 2021 r. odbył się XXV Ogólnopolski Festiwal Kultury Leśników i Myśliwych.

       W ramach festiwalu w konkursie wokalnym z naszej szkoły udział wzięły trzy uczennice.

       Po prezentacji wokalistów jury postanowiło przyznać następujące lokaty:

       I miejsce - Zuzanna Wacko (III pE),

       III miejsce – Oliwia Pietrzak (II B)

       oraz wyróżnienie – Kornelia Wesołowska (II A).

       Patrz album

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

        

        

      • Bagienna Dolina Drwęcy


      • Celem zajęć terenowych jest edukacja poprzez obserwację obiektów w ich naturalnym środowisku, co nie jest możliwe w sali lekcyjnej. Korzystając z pięknej pogody uczniowie klasy III pa oraz IIa wraz z wychowawcami, Martą Sarnowską i Adamem Lewandowskim, po raz  pierwszy w bieżącym roku szkolnym odbyli lekcję w terenie.

       Do poszerzania wiedzy ekologicznej wybraliśmy przyrodniczo-leśną ścieżkę dydaktyczną „Bagienna Dolina Drwęcy”, która należy do nadleśnictwa Długi Most. Jest to ścieżka zlokalizowana najbliżej miasta Brodnica, o długości ok. 800 m. Jej trasa biegnie przez bardzo atrakcyjne tereny Bagiennej Doliny Drwęcy, która należy do sieci Natura 2000,uznanej za ostoję ptactwa o randze europejskiej

       Obszary te powstają we wszystkich państwach członkowskich tworząc Europejską Sieć Ekologiczną. W Polsce to najmłodsza z form ochrony przyrody. Bagienna Dolina Drwęcy zajmuje duże zakole rzeki, która ma naturalny charakter, silnie meandruje, a jej korytu towarzyszą starorzecza i sieć kanałów. Dno doliny jest wiosną zalewane wodami Drwęcy, które stanowi idealne miejsce do rozrodu i żerowania chronionych gatunków ptaków wodno-błotnych takich jak: Żuraw, Gęś gęgawa oraz Gęś białoczelna.  Na terenie doliny obecne są łąki trzęślicowe, trzcinowiska i turzycowiska, a także zbiorowiska wierzb, olsy, łęgi i bory sosnowe.  Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Drugim jej celem jest ochrona różnorodności biologicznej. Obszar „Bagienna Dolina Drwęcy” leży w granicach Brodnickiego Parku Krajobrazowego, Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Drwęcy oraz  części rezerwatu przyrody  Rzeka Drwęca.

       Ścieżka jest dostępna przez cały rok, dla wszystkich, bez względu na wiek. Przeznaczona  do ruchu pieszego, ale jej przebieg zaplanowany został tak, by ingerencja w środowisko naturalne była jak najmniejsza. Przy trasie ścieżki znajduje się wiele tablic informacyjnych m.in. dotyczących gospodarki leśnej, prac leśnych wykonywanych w konkretnych porach roku.  W trakcie zajęć towarzyszyły nam piękne  widoki, śpiewające ptaki,  dużo świeżego powietrza, a z wieży widokowej udało nam się  zaobserwować odlatujące czaple. Uczniowie dowiedzieli się o istocie zachowania bioróżnorodności, zapoznali się z gatunkami ptactwa wodno-błotnego zamieszkującego dolinę Drwęcy oraz wyszukiwali i oznaczali wybrane gatunki roślin występujące na tym terenie. Efektem naszej terenowej edukacji są piękne kolaże stworzone przez uczniów.

       Patrz album

       Opracowała: Marta Sarnowska

      • Biwak integracyjny klas pierwszych I LO w Brodnicy

      • Po pandemicznej przerwie I LO w Brodnicy powróciło do intensywnej pracy stacjonarnej, ale też do realizacji zadań z zakresu turystyki, która w naszej szkole organizowana jest w sposób różnorodny.

       I LO to szkoła z tradycją organizacji wielodniowych wycieczek zagranicznych, rajdów rowerowych, spływów kajakowych, wędrówek przyrodniczych, geograficznych ćwiczeń terenowych, obozów językowych i wyjazdów specjalistycznych. Do tego zestawu form z radością dołączamy tegoroczny biwak integracyjny klas pierwszych, z którego właśnie powrócili szczęśliwi pierwszoklasiści.

       Biwak integracyjny odbył się w dniach 22 – 23 września w kompleksie Ośrodka Wypoczynkowego Półwysep Wądzyn. Dla uczniów rozpoczynających przygodę z nauką w naszym liceum taka integracja jest kluczowym elementem w procesie poznawania szkoły i jej społeczności. Opiekunowie oraz pracownicy ośrodka zorganizowali wiele atrakcji i wypełnili czas pobytu na biwaku licznymi aktywnościami.

       Młodzież I LO uczyła się hymnu szkoły, poznawała historię liceum i najważniejsze szkolne tradycje. W każdej klasie zorganizowano szereg zabaw integracyjnych oraz badań ankietowych, dzięki którym wychowawcy klas dowiedzieli się o potrzebach swoich wychowanków, o ich marzeniach oraz motywacjach wyboru I LO na szkołę swej najbliższej przyszłości. W wolnych chwilach uczniowie korzystali z kręgielni, basenu hotelowego i boisk do piłki siatkowej i nożnej. Nie zabrakło zajęć z zumby, spacerów tematycznych i spontanicznych rozmów oraz spotkań. Pobyt w Wądzyniu to także wspaniałe doznania kulinarne podczas posiłków w hotelu i na ognisku, zorganizowanym nad brzegiem jeziora.

       Młodzież I LO powróciła do domów pełna wrażeń i gotowa do powtórzenia biwaku w podobnej formie wiosną. Impreza pozwoliła zapoznać się wychowawcom z podopiecznymi i nawiązać dobre relacje międzyklasowe. Walory tej przygody są nie do przecenienia.

       Patrz album

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

      • Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

      • 24.09.2021r. uczniowie klas trzecich, naszej szkoły, udali się do Częstochowy na nabożeństwo przygotowane dla maturzystów Diecezji Toruńskiej. Grupa z I LO, jako jedyna z powiatu brodnickiego, podjęła trud pielgrzymki na Jasną Górę. Program zawierał wspólny różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu, a także konferencję prowadzoną przez Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży - ks. Dawida Wasilewskiego. Po spotkaniu, młodzi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Kluczowym punktem wyjazdu była Msza święta pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Po Mszy odbyła się Droga Krzyżowa, zaś o 21 Apel Jasnogórski, który był zakończeniem obchodów. Uczniowie, podczas podróży, modlili się pod duchowym przewodnictwem diakona Mateusza Starczewskiego, składali również świadectwa wiary. Po przyjeździe do Częstochowy pozowali do wspólnego zdjęcia. Mamy nadzieję, że pielgrzymka pomoże tegorocznym maturzystom nie tylko w zdaniu matury, ale także w podejmowaniu odpowiednich decyzji w dorosłym życiu.

       Opracowała: Lucyna Domeracka

      • „Moralność pani Dulskiej” na dziesiątym Narodowym Czytaniu

      •      Młodzi filomaci reprezentowali I Liceum w jubileuszowej akcji popularyzującej czytelnictwo i bogactwo klasyki polskiej literatury. Uniwersalne przesłanie – obrona sprawiedliwości społecznej, zawarte w dramacie Gabrieli Zapolskiej, nadal jest aktualne. Autorka w swojej sztuce piętnuje obłudę, zakłamanie oraz fałszywą moralność.
           

          Tym razem, coroczne przedsięwzięcie  Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy, propagujące rodzimą literaturę, zrealizowano w klimatycznej, plenerowej atmosferze. Pomysł jak najbardziej trafiony, ponieważ dopisało piękne wrześniowe słońce, a otoczenie parkowej zieleni wraz z ruinami i wieżą zamkową wprawiały w nostalgiczną zadumę. Nastrój budowała również oprawa muzyczna w wykonaniu uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr 1.


          Fragment „Moralności pani Dulskiej”, z autentycznym wyczuciem i wyjątkowym polotem, interpretowali nasi uczniowie: Julia Domeracka z kl. 3 pA i Szymon Pawłowski z kl. 3 gB.


           Za rok lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

       Patrz album

       Opracowała: Małgorzata Pawłowska

        

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

      • Dnia 1 września 2021r.  w I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się  inauguracja nowego roku szkolnego. W związku z sytuacją pandemiczną , starsi uczniowie spotkali się z wychowawcami w wyznaczonych klasach. Zostali poinformowani o zasadach funkcjonowania szkoły zgodnie z zaleceniami przeciwdziałania COVID – 19.

       Uroczystość rozpoczęcia roku dla klas pierwszych odbyła się w auli szkolnej. Wprowadzony został sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy. Pan dyrektor Wiesław Łupina powitał nowych uczniów, przedstawił wychowawców i życzył powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym. Po oficjalnej części uroczystości, odbyły się spotkania  z wychowawcami.

       Patrz album

       Opracowała: Lucyna Domeracka

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021 / 2022

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021 / 2022

       w I Liceum Ogólnokształcącym

       im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy

       odbędzie się 01.09.2021r.

        

       Klasy I – godz. 9:00 – uroczysty apel na boisku przed szkołą, następnie spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

       Klasy II – godz. 9:30 – spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

       Klasy III – godz. 10:00 - spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

        

       Przypominamy, że na terenie I LO w Brodnicy obowiązują nadal zasady reżimu sanitarnego (maseczki, dystans, dezynfekcja).

      • Uroczystość wręczenia świadectw maturalnych

      • 5 lipca 2021 roku w I LO w Brodnicy odbyło się pierwsze po pandemicznej przerwie Różyczkowanie z udziałem gości i bliskich osób naszych absolwentów.

       Mimo skromniejszej niż zwykle formy, udało nam się zachować tradycję i ceremoniał tego ważnego wydarzenia. Historia uroczystości sięga początków istnienia szkoły i choć dziś ze względów pandemicznych maturzyści sami przypinali sobie różyczki do piersi, to jednak z dużym wzruszeniem i wspomnieniem lat nauki, dumnie opuszczali mury szkoły.

       O ciągłości tradycji Różyczkowania świadczy fakt, że właśnie w tym roku swoją siedemdziesiątą rocznicę tego wydarzenia przeżywa jeden z najbardziej znamienitych absolwentów I LO w Brodnicy - Pan prof. dr hab. Tadeusz Kaczorek, który jest corocznym fundatorem nagrody finansowej dla najlepszego maturzysty roku.

       Tego dnia w murach szkoły nie zabrakło gości, związanych z organem prowadzącym szkoły, na czele ze Starostą Brodnickim – Panem Piotrem Boińskim, Przewodniczącym Rady Powiatu – Panem Romanem Pytlasińskim, członkiem Zarządu Powiatu – Panią Małgorzatą Miętkiewicz, Przewodniczącym Komisji Oświaty Rady Powiatu – Panem Wojciechem Szulcem, Naczelnikiem Wydziału Edukacji Kultury i Sportu – Panią Justyną Prajs, a także Przewodniczącą Rady Rodziców – Panią Grażyną Gardzielewską i Panem Tadeuszem Fafińskim – emerytowanym nauczycielem naszej szkoły i sponsorem nagród dla absolwentów.

       Uroczystości towarzyszyło wyróżnienie i nagrodzenie maturzystów, którzy uzyskali stuprocentowe wyniki z egzaminów, a także absolwentów, którzy w całym okresie nauki w szkole osiągali bardzo wysokie wyniki w nauce i znaczące sukcesy w licznych formach działalności szkolnej.

       Dyrektor szkoły – Pan Wiesław Łupina oraz Starosta Brodnicki – Pan Piotr Boiński pogratulowali maturzystom i ich rodzicom osiągniętych wyników, a także kierowali pod adresem abiturientów słowa pełne serdeczności i wiary w dalsze spełnianie ich marzeń i planów.

       Finał spotkania uświetnił występ wokalistów Szkolnej Grupy Teatralnej, a jego zwieńczeniem był donośny, ostatni dzwonek na cześć absolwentów.

       Uczniowie, którzy uzyskali stuprocentowe wyniki na egzaminie maturalnym:

       język angielski (poziom rozszerzony):

       Julia Telejko

       Maciej Zubowicz

       Aleksandra Bojanowska

       chemia (poziom rozszerzony):

       Hubert Sikorski

       język angielski (poziom podstawowy):

       Aleksandra Borowska

       Laura Rożek

       Alicja Żuchowska

       Amelia Kryczka

       Hubert Sikorski

       Olga Skaralewicz

       Alicja Spławska

       Julia Telejko

       Oskar Wrzesiński

       Bartosz Celmer

       Natalia Faraś

       Julia Kłosowska

       Mikołaj Meżykowski

       Karol Neumann

       Błażej Tamiła

       Maciej Zubowicz

       Damian Żulewski

       Aleksandra Bojanowska

       Jakub Szypkowski

       Julia Brzezińska

       Karol Filipkowski

       Zuzanna Górecka

       Emilia Kempska

       Agata Kośmicka

       Beata Pieniążkowska

       Marta Podemska

       Angelika Skrzypczyk

       Mateusz Sobierajski

       język niemiecki (poziom podstawowy):

       Monika Fodrowska

       matematyka (poziom podstawowy):

       Martyna Dędza

       Amelia Kryczka

       Hubert Sikorski

       Julia Telejko

       Kamil Dędza

       Natalia Faraś

       Nikodem Kaliński

       Dominik Majocha

       Bartosz Mrozowski

       Patrz album

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

        

      • Uczniowie I LO w Brodnicy wyróżnieni w konkursie poezji Jana Pawła II

      • Bardzo często mówi się, że Jan Paweł II był wielkim Polakiem, ale zdecydowanie zbyt rzadko tłumaczy się - dlaczego. Jednym ze sposobów przybliżenia i poznania choćby ułamka bogatego dziedzictwa naszego Rodaka okazał się II Regionalny Internetowy Konkurs Poezji Jana Pawła II „Poezja to Wielka Pani…”.

       W konkursie organizowanym przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę w Golubiu-Dobrzyniu udział wzięli także uczniowie naszego Liceum Marta Ryska z klasy 1E  (III miejsce), Marta Lewandowska z klasy 2pB (wyróżnienie), Kamila Czarnecka i Łukasz Węglerski także z klasy 2pB.

       Poezja Jana Pawła II nie należy do łatwych i lekkich, wprost przeciwnie – przez ilość treści oddanej w wyszukanej formie wymaga umiejętności i wysiłku, by móc ją prawidłowo interpretować i dobrze recytować. Tym większe brawa i uznanie należą się zdolnym uczniom naszego Liceum, którzy podjęli się tego niełatwego zadania i których prace zostały docenione przez jury konkursu.

       Życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swoich talentów.

       Opracował: ks. Paweł Lewandowski

      • W cieniu pandemii. Ostatni dzień w szkole.


      • Kończący się rok szkolny 2020/2021 jest kolejnym, który upłynął w niezwykły i wyjątkowy sposób. Długie miesiące izolacji i konieczność nauczania w systemie zdalnym przewartościowały spojrzenie na szkołę i jej miejsce w życiu każdego z nas. Doceniliśmy, jak ważne są kontakty z innymi ludźmi, możliwość współpracy z nimi, jak istotne są spotkania z przyjaciółmi i zwykła , codzienna bliskość drugiego człowieka.

       Uczniowie I LO z zaangażowaniem uczestniczyli w różnych formach szkolnej aktywności, brali udział w konkursach i zapisywali swą obecność w olimpiadach przedmiotowych. Brak tradycyjnej szkoły stał się jednak deficytem, który w przykry sposób odczuwali wszyscy.

       25 czerwca 2021 roku był ostatnim dniem, zamykającym ten trudny dla całej społeczności szkoły okres. Uczniowie naszego liceum o godzinie 9.00 spotkali się z wychowawcami, aby odebrać świadectwa. Ograniczenia podyktowane rygorami pandemii nie pozwoliły na pełną galę i uroczystość, która towarzyszyła zwykle temu wydarzeniu. Być może jednak właśnie takie okoliczności sprawią, że lepiej i dojrzalej spojrzymy na swoje życie, doceniając, jak bardzo należy szanować dar codziennego obcowania z innymi ludźmi.

       Życzymy wszystkim, aby rozpoczynające się wakacje były okresem powrotu do normalności i podarowały okazję do poznania piękna świata. Korzystajmy z tych chwil z głębokim przekonaniem, że 1 września ponownie spotkamy się na inauguracji nowego roku szkolnego, którego kalendarza nic już nie zakłóci.

       Patrz album

       Opracował : Paweł Roszak

      • Wybitne Polki – konkurs rozstrzygnięty

      • Tuż przed wakacjami uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z ostatnim w tym roku szkolnym konkursem organizowanym przez regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

       Tym razem celem konkursu było propagowanie wybitnych rodaczek. Dzięki konkursowi młodzież poznała sylwetki tych wyjątkowych Polek, które zostały opisane w publikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kobiety te stanowią wzór do naśladowania wśród młodzieży, którego dziś coraz bardzie potrzeba.

       Wśród kilkudziesięciu nadesłanych prac jury doceniło dwie nadesłane przez uczniów I LO. Na III miejscu znalazły się losy wandy Rutkiewicz zaprezentowane przez Zuzannę Wacko z klasy 2 pe. Natomiast Mateusz Kopeć z klasy 2pb, który zainspirował się tłem twórczości Olgi Tokarczuk zdobył wyróżnienie.

       Cieszymy się, że po raz kolejny stajemy na podium w wojewódzkich zmaganiach organizowanych przez RODM, a konkursy te cieszą się popularnością zarówno wśród uczniów klas, z rozszerzeniem z historii jak i tych którzy interesują się historią wyłącznie na poziomie podstawowym.

       Opracowała : Paulina Kalinowska Willmann

      • Zwolnieni z Teorii

      • Z wielką przyjemnością i dumą informujemy, że uczennice naszej szkoły - Magdalena Kosakowska z klasy IIgD i Ewa Pankowska z klasy IIgA zostały finalistkami olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu I Liceum Ogólnokształcące znalazło się na 6 miejscu w Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii w województwie kujawsko-pomorskim.

       Dodatkowym wyróżnieniem jest Srebrny Wilk - nagroda dla najbardziej wyróżniających się projektów w poszczególnych województwach.

       Pierwsza praktyczna olimpiada w Polsce polega na realizacji projektów społecznych oraz umożliwia rozwijanie kompetencji przydatnych na rynku pracy - kreatywności, rozwiązywania problemów, planowania, współpracy w zespole. Uczennice I LO prowadzą konto na Facebooku, Instagramie i TikToku dotyczące zdrowego żywienia. Zamieszczają na nim przepisy, zdjęcia, filmy i udowadniają, że można zadbać o siebie i środowisko, jeść smacznie i zdrowo.

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Promieniowanie radonowe w I LO jest w normie

      • Uczniowie I LO na podstawie badań detektorami do promieniotwórczości wykazali, że w naszej szkole można czuć się bezpiecznie. Fizycy z klasy 2pC wzięli udział w projekcie „Szkolna Radonowa Mapa Polski” organizowanym przez Fundację FORUM ATOMOWE. Nasz zespół był jednym z 49 zespołów z całej Polski biorących udział w przedsięwzięciu.

       Pierwszym krokiem w projekcie było rozmieszczenie otrzymanych detektorów na terenie szkoły na wyznaczony czas i odesłanie ich do fundacji. Kolejnym zadaniem klasy był udział w webinariach poświęconych promieniotwórczości.  Następnie uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach prowadzonych przez nauczyciela uczącego fizyki oraz w benchmarku, który polegał na opracowaniu wyników pomiarów. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat promieniotwórczości, zdobyli umiejętności na temat przeprowadzania analizy dokonanych pomiarów, opracowywania wyników pomiarów i wyciągania wniosków. Na spotkaniu podsumowującym uczniowie poznali swoje wyniki jak i innych szkół uczestniczących w projekcie.

       Po zrealizowaniu założeń projektu otrzymaliśmy z Radonowego Laboratorium w Szwecji raport z wynikami dotyczącymi  naszej szkoły, w którym stwierdzono, że stężenie radonu w naszej szkole jest w normie. Uczniowie i  nauczyciel za swoją pracę otrzymali nagrody rzeczowe.

       Patrz album

       Opracował: nauczyciel prowadzący Monika Puc

      • I LO wygrywa światową rywalizację szkół w królewskiej grze


      • 7 Międzynarodowy Towarzyski Turniej Szachowy Szkół  (7th Chess School-Friendly International Event) rozpoczął się 20 października 2020r. i trwał 7 miesięcy. Wystartowało 5 drużyn w składzie 4 osobowym (grający opiekun/trener wraz z trzema uczniami szkoły). Na końcowy wynik składały się wyniki poszczególnych zawodników. Rozegrano 4 turnieje indywidualne, łącznie 40 partii szachowych.  Rywalizacja podczas zawodów była fair play, zawodnicy nawiązywali rozliczne kontakty między sobą, szlifowali swój język angielski, poznawali wirtualnie miasta oraz szkoły, państwa, z których pochodzili uczestnicy turnieju.

       W turnieju brały udział szkoły z Polski, Hiszpanii, Grecji oraz Meksyku. ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy wygrało tą rywalizację. Drużyna otrzymała pamiątkowe dyplomy od Międzynarodowej Federacji Szachowej.

       Drużyna ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy od lat odnosi sukcesy w tym turnieju.

       Internet w obliczu pandemii był doskonałą możliwością kontynuowania pasji grania w szachy. W czasie zamknięcia szkół  koło szachowe działa w internecie na portalu chess.com, gdzie organizuje turnieje i skupia dzięki temu nie tylko uczniów ale i wszystkich sympatyków królewskiej gry z Polski i z Europy. 

        

       Wyniki indywidualne:

        

       I szachownica – Marcin Kołodziejski 3 pkt. z 4 - I miejsce na swojej szachownicy/grający opiekun drużyny/.

       II szachownica – Wiktor Murawski /klasa 2pC/ 4pkt.z 4 – I miejsce na swojej szachownicy.

       III szachownica – Mikołaj Kot /klasa 2gC/– 2 pkt. z 4 – III  miejsce na swoje szachownicy.

       IV szachownica – Kacper Komorowski /klasa 2pC/  - 3pkt. z 4 – II miejsce na swoje szachownicy.

        

       Link do strony turnieju – https://kszgk.com/?p=20079

       Link do tabeli turniejowej – https://www.iccf.com/event?id=88822

        

       Patrz album

       Opracował: Marcin Kołodziejski