Nawigacja

 • Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne

  Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne - Obrazek 1

            W dniach od 10 do 15 lutego 2018 roku kolejna grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wraz z opiekunem, panią Agnieszką Sternicką wzięła udział w  drugiej edycji obozu naukowego  w Toruniu.

            Uczniowie mieli możliwość pogłębiać swoje zainteresowania astronomiczne nawiązując kontakty z pracownikami naukowymi Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK podczas wykładów pt. „Największe odkrycie XXI wieku – fale grawitacyjne i kilonowa” i ,,Na drugim krańcu świata, na drugim krańcu widma”. Ponadto młodzi astronomowie udali się do Centrum Astronomii w Piwnicach gdzie obejrzeli najważniejsze instrumenty optyczne oraz mieli niebywałą okazję sterować 32-metrowym radioteleskopem. Młodzież brała również udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w seansie w Planetarium pt. „W poszukiwaniu życia”.

            W programie obozu nie zabrakło również wydarzeń kulturalnych. Były to m. in. seans filmowy w Centrum Sztuki Współczesnej czy potyczki astronomiczne w których rywalizowała ze sobą młodzież z 12 Astrobaz z województwa kujawsko-pomorskiego. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się kurs tańca latynoamerykańskiego oraz spotkanie walentynkowe pt. „Czy miłość zapisano w gwiazdach?” przygotowane przez Koło Naukowe Studentów Astronomii.

            Pobyt był zorganizowany i sfinansowany przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W czasie pobytu w Toruniu uczniowie korzystali z infrastruktury Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży.

  Opracowała: Agnieszka Sternicka

            Patrz album

 • Poloneza czas zacząć...

  Poloneza czas zacząć... - Obrazek 1

            W kolejną „noc od innych łaskawszą”, jak pisała Agnieszka Osiecka, której słowa stały się mottem drugiej tury tegorocznej studniówki, maturzyści klas III a, III b, III c i III f świętowali sto dni przed maturą w restauracji „Pawie Oczko" w Tylicach.

            Po części oficjalnej, oprócz tradycyjnego poloneza, goście mogli podziwiać poloneza pokazowego, którego poprowadzili tancerze ubrani w historyczne stroje. Uczestnicy balu bawili się przy muzyce przygotowanej zgodnie ich muzycznymi gustami, potwierdzili taneczną kondycję podczas zumby, rywalizowali w konkursie tanecznym oraz o tytuł króla i królowej studniówki.

            Ta „bezsenna noc”, wracając do słów Agnieszki Osieckiej,  nie powtórzy się nigdy, ale na zawsze pozostanie w pięknych wspomnieniach tegorocznych maturzystów i ich gości.

  Opracowała: Mirosława Kowalska

            Patrz album

 • Dzień Bezpiecznego Internetu

  Dzień Bezpiecznego Internetu - Obrazek 1

            Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu.

            Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. W naszej szkole zajęcia z tej okazji przygotowała klasa II f. Przybliżony został temat cyberprzemocy poprzez prezentację multimedialną, filmy oraz zadania praktyczne.

  Opracowała: Paulina Kalinowska-Willmann

            Patrz album

 • 100 dni przed ...

  100 dni przed ... - Obrazek 1

            Na niespełna sto dni przed maturą, 2 lutego bieżącego roku, tegoroczni maturzyści klas III d, III e i III g bawili się w restauracji "Pawie Oczko" w Tylicach niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego.

            Tradycyjnie, uroczystym polonezem, zainaugurowano bal studniówkowy Anno Domini 2018. Oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina. Były podziękowania dla dyrekcji, grona pedagogicznego i rodziców. Po części oficjalnej na parkiet wkroczył p. Maciej Zajda, który poderwał wszystkich uczestników balu do wspólnej rozgrzewki – Zumby.

            Poza tańcami do białego rana, studniówkowicze uwieczniali się w fotobudce, rywalizowali w konkursie tańca i kosztowali smakołyków z czekoladowej fontanny. Wyłoniono także króla i królową balu.

  Przygotowała Beata Nijakowska

            Patrz album

 • HDK w I LO

  Nie musisz być lekarzem, by ratować życie – wystarczy oddać krew

  HDK w I LO - Obrazek 1

            Dnia 1 lutego bieżącego roku uczniowie I LO  po raz kolejny włączyli się do akcji oddawania krwi. W hali sportowej zorganizowano punkt medyczny, w którym pobrano krew od 31 uczniów. Łącznie oddano 13,630 l. Nad całym przedsięwzięciem czuwał mgr W. Sobieszczyk.

  Opracowała: Beata Nijakowska

            Patrz album

 • Wolontariat

  Wolontariat - Obrazek 1

            Dnia 31 stycznia 2018 roku, w hali sportowej Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy odbył się VII Kujawsko – Pomorski Turniej BOCCE Olimpiad Specjalnych.  Uczennice - wolontariuszki klas II a i II b, pod opieką mgr W. Sobieszczyka, sędziowały w tych zawodach oraz opiekowały się niepełnosprawnymi uczestnikami.

  Przygotowała Beata Nijakowska

            Patrz album

 • Wycieczka do Warszawy

  Wycieczka do Warszawy - Obrazek 1

            Dnia 31 stycznia 2018, grupa uczniów I LO w Brodnicy uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Każdego roku kilka klas naszej szkoły wyjeżdża do stolicy w celu realizacji bogatego programu zajęć i wizyty w zaprzyjaźnionym Teatrze Buffo. Tym razem uczniowie odbyli warsztatową wycieczkę do siedziby Telewizji Polskiej, zapoznali się z alternatywą turystyczną Warszawy oraz obejrzeli musical "Metro".

            Niewątpliwie ważnym elementem edukacyjnym – zwłaszcza dla uczniów klas medialnych była wizyta w siedzibie TVP. Uczniowie mieli okazję poznać nie tylko znane studia i wnętrza gmachu telewizji, ale także zapoznać się z technikami montażu telewizyjnego, sposobami tworzenia scenografii, tajemnicami korespondencji telewizyjnej i realizacji programów "na żywo". Bogaty program warsztatowy wizyty poszerzył wiedzę uczniów i rozbudził wiele dziennikarskich marzeń.

            Wizyta w Warszawie to także okazja do poznawania atrakcji miasta. Dzięki autorskiemu programowi alternatywnego zwiedzania Warszawy, przygotowanego przez naszego nauczyciela – pilota wycieczek, uczniowie zapoznali się z miejscami i obiektami, których próżno szukać w tradycyjnych przewodnikach turystycznych. Była więc wizyta w najbiedniejszych i najbardziej niebezpiecznych miejscach miasta, odkrywano tajemnice wyglądu znanych i nieznanych budynków, adresy najbardziej kultowych miejsc gastronomii i rozrywki warszawskiej oraz tajniki warszawskiej gwary.

            Zwieńczeniem programu dnia była wizyta w Teatrze Buffo, w którym kolejne pokolenie Filomatów zapoznało się z największym polskim musicalem, granym nieprzerwanie od 27 lat. Po spektaklu licealiści mieli okazję spotkać się z artystami na chwilę rozmowy i wykonanie pamiątkowych zdjęć. Spotkanie było także okazją do zaproszenia dwóch kolejnych gwiazd Teatru Buffo na tegoroczny koncert "Moc Muzyki...", w którym tradycyjnie już gościmy gwiazdy warszawskiej sceny. Tym razem nasze zaproszenie złożyliśmy na ręce Natalii Srokocz – odtwórczyni głównej roli w musicalu "Metro" oraz Marii Tyszkiewicz – odtwórczyni głównej roli w musicalu "Romeo i Julia" i zwyciężczyni programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

            Wycieczka pozostawiła w nas wszystkich multum wrażeń i pięknych dźwięków musicalu, którego piosenki brzmią teraz na ustach uczniów podczas przerw międzylekcyjnych...

  Opracował: Wojciech Zembrzycki

            Patrz album

 • Sukces siatkarek

            W Mistrzostwach Powiatu Brodnickiego w Siatkówkę reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego, przygotowana przez nauczyciela wychowania fizycznego, p. Dariusza Czaplickiego zajęła I miejsce. W skład drużyny weszły:

  • Aleksandra Burczyńska,
  • Aleksandra Burzyńska,
  • Klaudia Choszczewska,
  • Joanna Czaplińska,
  • Wiktoria Dikau,
  • Wiktoria Kozłowska,
  • Nikola Lewandowska,
  • Natalia Panek,
  • Daria Rzymowska,
  • Julia Szczepaniak.

   

            Gratulujemy sukcesu!

  Opracował: Paweł Roszak

 • Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

  Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek - Obrazek 1

            Dnia 25 stycznia bieżącego roku w Brodnickim Domu Kultury odbył się finał XX Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Nasza solistka, Rozalia Rogowska, zajęła I miejsce, wykonując utwór „Gore gwiazda” w aranżacji studia Accantus i otrzymała nagrodę ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

  Opracował: Paweł Roszak

            Patrz album

 • Nauka chemii przez zabawę!

  Nauka chemii przez zabawę! - Obrazek 1

            Dnia 23 stycznia 2018 roku w naszej szkole został zorganizowany przez p. Elżbietę Brzezicką-Pruchińską „Dzień chemiczny”. Uczniowie klas o profilu medycznym i biologiczno-chemicznym po raz kolejny mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach z innowacyjnej techniki SSC (eksperymentowanie w mikroskali). Zajęcia prowadzili pracownicy „Centrum chemii w małej skali” z Torunia. Pod kierunkiem prowadzących uczniowie samodzielnie wykonywali różne doświadczenia.

            Po skończonych warsztatach przeprowadzony został pokaz efektownych doświadczeń chemicznych W tej części uczniowie również byli najważniejszymi bohaterami – to oni eksperymentowali! Żarty i dowcipy prowadzących sprzyjały zdobywaniu nowych umiejętności i rozwijaniu zainteresowań.

  Opracowała: Beata Nijakowska

            Patrz album

 • Studenci z odległych stron...

  Studenci z odległych stron... - Obrazek 1

            W dniach od 22 do 26 stycznia 2018 r. I LO tradycyjnie otwiera drzwi dla gości z odległych zakątków świata, w ramach współpracy z organizacją AIESEC. W tym roku zajęcia z młodzieżą prowadzi czworo studentów z Rosji, Sri Lanki, Indonezji i Indii. Koordynatorem programu z ramienia I LO jest nauczycielka j. angielskiego p. K. Boińska.

            Podczas zajęć prowadzonych w języku angielskim wolontariusze opowiadają o swoich krajach, kulturze, tradycjach, typowych potrawach oraz ważnych miejscach i zabytkach. Jest to niepowtarzalna okazja dla naszych uczniów, aby poznać tak odległe zakątki i jednocześnie móc wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi. Tradycyjnie już spotkania kultur pozwalają na integrację młodzieży z obcokrajowcami, rozwijając ich ciekawość świata oraz ucząc tolerancji.

            Wolontariusze spędzają cały tydzień w domach uczniów, co stanowi zarówno dla młodzieży naszej szkoły, jak i dla studentów, ciekawe, międzykulturowe doświadczenie, które z pewnością zaowocuje więzami przyjaźni.

   

  Opracowała: Beata Nijakowska

            Patrz album

 • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

            Dnia 16 stycznia opublikowane zostały wyniki pierwszego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Uczennica klasy IIe I Liceum Ogólnokształcącego, Monika Jankowska zakwalifikowała się do drugiego, rejonowego etapu olimpiady, który odbędzie się 17 lutego.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Opracował: Paweł Roszak

 • II etap Olimpiady Języka Niemieckiego i Francuskiego

  II etap Olimpiady Języka Niemieckiego i Francuskiego - Obrazek 1

            Dnia 12 stycznia 2018 roku odbył się II etap Olimpiady Języka Niemieckiego i Francuskiego, do którego zakwalifikowało się troje uczniów naszej szkoły. Dwie uczennice z klasy III a Iga Drankowska oraz Izabella Kowalska z języka niemieckiego, oraz Paweł Szpakowski z II e z języka francuskiego. Gratulujemy i czekamy na wyniki.

  Opracowała: Magdalena Rogowska

 • W atmosferze Świąt …

            Dnia 22 grudnia bieżącego roku w I LO odbyły się uroczystości związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Kulminacyjnym punktem tego dnia było przedstawienie „Filantrop” przygotowane przez zespół teatralny w reżyserii p. Ilony Zwierzchlewskiej i p. Wojciecha Zembrzyckiego. Część artystyczna łączyła w sobie elementy tradycji świątecznej i idei bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

            Spektakl wprowadził nas w atmosferę Świąt, skłonił do refleksji i zainspirował do życzliwszego spojrzenia na drugiego człowieka, zwrócił uwagę na umiejętność czerpania radości z pomagania innym i uzmysłowił, że w życiu nie jesteśmy sami.

            Zgromadzonym w auli życzenia świąteczne złożył Dyrektor szkoły p. Wiesław Łupina i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Zwierzchlewski.

  Opracowała: Ilona Zwierzchlewska

            Patrz album

 • V Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych

  V Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych - Obrazek 1

            Dnia 19 grudnia 2017 roku już po raz piąty w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy rozbrzmiewały kolędy i piosenki świąteczne z różnych zakątków świata.

            Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.  Jego celem jest propagowanie piękna kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych innych krajów oraz doskonalenie umiejętności językowych. Organizatorami konkursu są nauczyciele I LO w Brodnicy: p. Magdalena Rogowska i p. Wojciech Klugowski.

            Imprezę rozpoczął dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który powitał wszystkich uczestników i zaproszonych gości, podziękował za zainteresowanie konkursem oraz złożył życzenia świąteczne. Następnie uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje talenty wokalne. Jury i goście brawami nagradzali wykonawców ponad dwudziestu kolęd, zaśpiewanych w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. W czasie przerwy można było obejrzeć wystawę ozdób adwentowych oraz fotorelację z poprzednich edycji konkursu.

            Jury konkursu wyłoniło najlepszych wykonawców, którymi okazali się:

  w kategorii soliści

  • I miejsce – Rozalia Rogowska (I LO)
  • II miejsce – Martyna Kozikowska (Gimnazjum w Jastrzębiu)
  • III miejsce – Kacper Kowalski (CKZiU)

   

            Wyróżnienie – Oliwia Łubińska (gimnazjum w Górznie), Tymoteusz Woźniak (III LO), Barbara Malinowska (SP nr 3)

  w kategorii zespoły

  • I miejsce – Daria Florkiewicz, Damian Bochan (I LO)
  • II miejsce – Julia Antkowiak, Zuzanna Zakrzewska, Jakub Kucharski (III LO)
  • III miejsce – Zuzanna Rogowska, Kinga Kłosowska, Aleksandra Argalska, Klaudia Kulawik (Gimnazjum w Jastrzębiu)

   

            Wyróżnienie – Monika Żbikowska, Daria Florkiewicz (I LO)

            Zwycięzcy otrzymali z rąk Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p. Stanisława Czajkowskiego nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

  Opracowała: Magdalena Rogowska

            Patrz album

 • XV Szkolny Konkurs Adwentowy

            Konkurs na przygotowanie adwentowych dekoracji jest już w naszej szkole tradycją. W tym roku został bowiem zorganizowany już XV Szkolny Konkurs Adwentowy. Celem Konkursu jest przybliżenie uczniom liceum adwentowych zwyczajów krajów niemieckiego obszaru językowego. Kalendarze i wieńce adwentowe są nieodłącznym adwentowym elementem naszych zachodnich sąsiadów. Początki kalendarzy i wieńców adwentowych sięgają początku XIX wieku. W ramach konkursu uczniowie własnoręcznie wykonali wieńce i kalendarze adwentowe, wykazując się nie tylko wielką pomysłowością, ale również zdolnościami manualnymi. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W kategorii WIENIEC ADENTOWY I miejsce zajęła Daria Dędza, natomiast praca Kingi Lewandowskiej została wyróżniona. W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY I  miejsce zajął Przemysław Kędziorski, a wyróżnienie otrzymała Julia Ostrowska. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy oraz Instytut Goethego.

   

            Wszystkie prace można podziwiać w holu I Liceum Ogólnokształcącego.

  Opracowała: Danuta Przybylska

            Patrz album

 • Filomaci na Opłatku Społecznym

  Filomaci na Opłatku Społecznym - Obrazek 1

            Dnia 15 grudnia 2017 w Brodnickim Domu Kultury odbył się Opłatek Społeczny dla wszystkich środowisk powiatu brodnickiego. Gospodarzami spotkania byli: ks. Prałat Krzysztof Lewandowski, Starosta Brodnicki Piotr Boiński i Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz. W uroczystości uczestniczył także nowy ordynariusz toruński ks. Bp Wiesław Śmigiel. Część artystyczną spotkania przygotowała Szkolna Grupa Teatralna I LO w Brodnicy. Młodzież przedstawiła spektakl pod tytułem „Filantrop”. W głównych rolach wystąpili: Karolina Ziętara, Mikołaj Zwierzchlewski, Tomasz Dziak, Damian Bochan i Jan Trędewicz. Spektakl przyjęto gromkimi brawami, gratulacjami i słowami dla artystów.

            Zwiastun spektaklu:

            Młoda dziennikarka Martyna nie może doczekać się świąt. Ma je spędzić na tropikalnej wyspie z chłopakiem, na oświadczyny którego czeka już dostatecznie długo. Tuż przed wylotem niedoszły narzeczony oświadcza, że ma romans z inną dziewczyną. Załamana Martyna dystansuje się od wszechogarniającego gwiazdkowego nastroju i zgadza się pracować w święta. Ma za zadanie zidentyfikować tożsamość filantropa, który każdego roku jako tajemniczy Mikołaj robi najbardziej potrzebującym drogie prezenty…

            Patrz album

 • Akademicka Grupa Ratownicza w I LO

  Akademicka Grupa Ratownicza w I LO - Obrazek 1

            Dnia 14 grudnia 2017 roku w I LO odbyły się warsztaty pierwszej pomocy zorganizowane przez mgr Adama Lewandowskiego we współpracy z Akademicką Grupą Ratowniczą Collegium Medicum UMK. Uczniowie klas medycznych uczestniczyli w zajęciach, podczas których uczyli się algorytmu postępowania w sytuacjach zagrożenia życia u noworodka, dziecka i osoby dorosłej.

            Tematyka zajęć warsztatowych była zróżnicowana – od umiejętności rozpoznawania udaru, padaczki poprzez postępowanie przy zakrztuszeniach, oparzeniach czy śmierci łóżeczkowej noworodka.

            Studenci przybliżyli uczniom zakres pracy ratownika medycznego i zachęcali do wyboru tej drogi zawodowej.

  Opracowała: Beata Nijakowska

            Patrz album

 • Z perkusją dookoła świata

            Dnia 13 grudnia scena auli I LO należała do duetu perkusistów p. Piotra Pietrzaka i p. Jana Pawlaka z grupy A2. Duet, oprócz znanej muzyki współczesnej, zademonstrował utwory należące do klasyki, m.in. Marsz Turecki W. A. Mozarta czy Taniec z szablami A. Czaczturiana.

            Podczas koncertu uczniowie mieli możliwość oceny swojego poczucia rytmu podczas krótkiego testu przygotowanego przez muzyków. Społeczność uczniowska poszerzyła swoją wiedzę z zakresu instrumentów perkusyjnych, rozpoznawała brzmienia m.in. fletu glissandrowego czy gwizdka syreny.

  Młodzież aktywnie uczestniczyła w koncercie i towarzyszyła artystom na scenie.

  Opracowała: Beata Nijakowska

            Patrz album

 • Stypendia dla najlepszych

  Stypendia dla najlepszych - Obrazek 1

            Dnia 13 grudnia 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się wręczenie stypendiów za rok szkolny 2016/2017, ufundowanych przez Starostę Brodnickiego. W uroczystości uczestniczył Starosta Brodnicki, p. Piotr Boiński oraz Wicestarosta, p. Mariusz Klonowski. Na wstępie głos zabrał Dyrektor I LO, p. Wiesław Łupina, który powitał zgromadzonych. Dyrektor zaznaczył, że fakt uzyskania przez 126 uczniów tak wysokich wyników w nauce jest powodem do dumy i satysfakcji oraz pogratulował wyróżnionym. Głos zabrał także p. Piotr Boiński, który również gratulował stypendystom, akcentując, że ich sukces widoczny jest nie tylko na szczeblu powiatowym, ale również na terenie całego województwa kujawsko – pomorskiego. Starosta złożył wszystkim zebranym najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.

            Po uroczystym wręczeniu stypendiów zgromadzeni zaproszeni zostali do wysłuchania muzycznego upominku w wykonaniu Darii Florkiewicz i Damiana Bochana.

  Opracował: Paweł Roszak

            Patrz album

strona:

Aktualności

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
  I Liceum Ogólnokształcące,87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14
 • 0-56 4982016

Galeria zdjęć