Wielkie jubileusze skłaniają do refleksji, przywołują w pamięci dawne twarze, miejsca i wydarzenia. 16 czerwca 2023r. niezapomniane święto przeżywała społeczność najstarszej brodnickiej szkoły, która od 150 lat istnieje na edukacyjnej mapie regionu. Był to wyjątkowy dzień, pełen dobrych emocji, radosnych, wzruszających spotkań i ciepłych słów. Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono oficjalnych gości, nauczycieli, byłych i obecnych pracowników, absolwentów i przyjaciół szkoły. Mogli oni zapoznać się z Astrobazą, Izbą Tradycji, kronikami, zdjęciami, okolicznościowymi wystawami, które przypominały sceny związane z nauką, ważnymi egzaminami, lecz również z wypoczynkiem, a przede wszystkim z ludźmi, którzy stanowią wartość każdego związanego ze szkołą wspomnienia.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji uczniów, absolwentów, pracowników i przyjaciół szkoły. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta z kościoła Farnego do gmachu liceum, złożyli też kwiaty pod pomnikiem Pomordowanych Nauczycieli.
Centralnym punktem uroczystości była Gala Jubileuszowa w hali sportowej, którą rozpoczął utwór ,, Ta nasza młodość'' w wykonaniu Szkolnego Zespołu Wokalnego. Zgromadzonych gości powitał Dyrektor Szkoły Wiesław Łupina. Swoją obecnością zaszczycili nas: Senator RP Ryszard Bober, Wicemarszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Zbigniew Sosnowski i Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, Zastępca Burmistrza Brodnicy Krzysztof Hekert, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Dombrowski. Z radością powitaliśmy Marię Mazurkiewicz Kujawsko- Pomorskiego Wicekuratora Oświaty, Michała Zalewskiego Prezydenta Miasta Torunia, prof. dr hab. Stefana Kruszewskiego Dziekana Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK. Organ prowadzący reprezentowali: Starosta Brodnicki Piotr Boiński, Wicestarosta Stanisław Kosakowski, Przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński, Wiceprzewodniczący Piotr Burkwicz i Ambroży Marchlewski, Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Justyna Prajs. W tym ważnym dla nas dniu miło było gościć: radnych powiatowych i miejskich, burmistrzów i wójtów sąsiednich miast i gmin, przedstawicieli służb mundurowych, dyrektorów szkół, zacnych absolwentów, nauczycieli akademickich, przedstawicieli Rady Rodziców, przyjaciół i sympatyków oraz sponsorów szkoły.
Uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć film przygotowany przez współczesnych Filomatów. Nawiązywał on do historii szkoły, łączył przeszłość ze współczesnością . Pokazał wartość pamięci i tradycji.
W przemówieniu inicjującym uroczystości Dyrektor Wiesław Łupina odniósł się do wartości reprezentowanych przez I LO. Zwrócił uwagę, że placówka od czasu zaboru pruskiego, mimo trudnych okresów historycznych kształci kolejne pokolenia znakomitych absolwentów. Trwa dla uczniów, razem z nimi w duchu tradycji i polskości, dbając o wszechstronny rozwój każdego młodego człowieka. Dyrektor przypomniał o losach ludzi związanych ze szkołą, o ich roli w budowaniu Polski, o odznaczeniach, medalach i sukcesach. Zaznaczył , że nasza Alma Mater jest ważną i nieodzowną częścią brodnickiej rzeczywistości i częścią naszego życia. Świadczy też o tym Księga Uczniów, w której zapisani są najstarsi absolwenci. Dyrektor życzył, żeby dalej była zapisywana przez kolejne pokolenia uczniów szkoły , która łączy tradycję z nowoczesnością i doświadczenie z młodością.
Kolejnym elementem uroczystości było wyróżnienie najstarszych abiturientów, poczynając od tych, którzy maturę zdali w 1955r. Otrzymali oni z rąk Pana Dyrektora pamiątkowe medale, zostali też uhonorowani tradycyjnymi różyczkami. Jubileuszowe medale otrzymali też przedstawiciele organu nadzorującego, prowadzącego, przyjaciele i sympatycy oraz sponsorzy. Następnie odsłonięto jubileuszową tablicę i odśpiewano hymn szkoły. Nie brakowało gratulacji, refleksji i życzeń . Licznie zgromadzeni goście podkreślali znaczenie szkoły i jej wkład w rozwój miasta oraz regionu. Po przemówieniach i podziękowaniach dla przyjaciół oraz sponsorów Szkolna Grupa Teatralna zaprezentowała recital nawiązujący do ważnych momentów z historii I LO, osobistych przeżyć i wzruszających wspomnień.
Po oficjalnej części zaproszeni goście udali się na bankiet do budynku internatu a młodzież korzystała z pikniku na świeżym powietrzu. W otaczającym liceum parku można było spróbować grillowanej kiełbaski , słodkości , lodów . Wszystkim udzielał się radosny nastrój, towarzyszył on rozmowom, wspomnieniom, spotkaniom po latach .
Szkoła, która trwa 150 lat nadal będzie edukować i wychowywać kolejne pokolenia Polaków. Życzymy jej następnych wyjątkowych jubileuszy!
Patrz album