• Medale i wyróżnienia dla strzelców naszego Liceum

•         W dniu 15.05.2024r, w siedzibie Organizacji Powiatowej Ligii Obrony Kraju w Brodnicy, odbyło się podsumowanie Szkolnej Ligii Strzeleckiej edycji „ WIOSNA 2024”. Wśród medalistów i wyróżnionych byli również uczniowie naszego Liceum. W kategorii indywidualnej II miejsce zajęła Zuzanna STOIŃSKA/ kl. I b/ a VI miejsce Laura STRAUB / kl. 3 a/. W rywalizacji zespołowej drużyna w składzie: Paweł UTECHT, Jan KLONOWSKI/ obaj kl. 3 c/ i Jakub SKARŻYŃSKI/ kl. 1c/ zajęła IV miejsce. W zawodach wzięło udział  68 uczniów szkół średnich powiatu brodnickiego. Życzymy dalszych sukcesów.

• Brodnicka Majówka Patriotyczna z udziałem uczniów I LO

•      10 maja 2024 roku 15-osobowa grupa uczniów I LO w Brodnicy uczestniczyła w XI Brodnickiej Majówce Patriotycznej.

Głównym organizatorem tej cyklicznej imprezy edukacyjnej adresowanej do uczniów szkół z Brodnicy i powiatu brodnickiego  jest Stowarzyszenie “Na Wiejskiej”.

Majówka Patriotyczna rozpoczęła się uroczystością na Dużym Rynku. Następnie grupy młodzieży  pokonywały trasę, na której były przygotowane różne zadania sprawdzające znajomość hymnu państwowego, Konstytucji RP oraz ordynacji wyborczej.

Uczniowie naszej szkoły najpierw trafili do punktu w Warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie sprawdzili swoją wiedzę na temat ekologii oraz właściwego segregowania śmieci. Nagrodą za poprawne wykonanie zadań był smaczny poczęstunek.

W Brodnickim Domu Kultury licealiści spotkali się z sędzią Pawłem Juszczyszynem, który opowiadał o pracy sędziego, funkcjonowaniu sądownictwa w Polsce oraz o roli mediów w społeczeństwie.

Po sporej dawce wiedzy uczniowie zmierzyli się z kolejnym zadaniem w  brodnickim Caritasie. Tym razem należało wykonać bransoletki z koralików.

Kolejnym punktem na trasie naszych uczniów było biuro posła na Sejm RP, Zbigniewa Sosnowskiego. Pan Poseł - absolwent I LO w Brodnicy - odpowiadał na pytania dotyczące głównie pracy Sejmu RP, polityki międzynarodowej oraz problemów naszej ojczyzny.

W Pałacu Anny Wazówny młodzież wysłuchała wykładu profesora Marka Safijana, sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Gość zapoznał uczestników Majówki z działalnością trybunału i odpowiadał na pytania związane z prawem międzynarodowym.

Ostatnim punktem programu była “rozprawa sądowa”  pół żartem i pół serio zorganizowana w BDK-u. Na ławie oskarżonych zasiadł wilk z bajki o Czerwonym Kapturku, ale  sama rozprawa z udziałem prokuratora, obrońcy i świadków nie różniła się od tych, które są prowadzone w polskich sądach.

Majówka Patriotyczna zakończyła się o godzinie 24.15. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a każda grupa - maskotkę białego misia. Uczniowie byli zmęczeni, ale zadowoleni,  bogatsi o wiedzę ważną dla każdego obywatela.

• Matury w I LO

•        7 maja absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy przystąpili do egzaminu maturalnego. Matury rozpoczynają się językiem polskim, a w kolejnych dniach Filomaci będą zmagać się z arkuszami z matematyki i języka angielskiego. Sesja egzaminacyjna będzie trwała do 23 maja. Wyniki egzaminu dojrzałości zostaną ogłoszone 9 lipca. Tego dnia w naszej szkole odbędzie się tradycyjne uroczyste różyczkowanie.

Naszym maturzystom życzymy powodzenia.  Trzymamy kciuki!