Życzenia wielkanocne
Astronom w szkole
27 marca 2024r. uczniowie I LO uczestniczyli w spotkaniu z dr Krzysztofem Czartem, który pełni funkcję krajowego koordynatora Europejskiego Obserwatorium Południowego, a także popularyzuje wśród młodzieży wiedzę astronomiczną. Uczniowie zapoznali się galerią zdjęć obiektów astronomicznych wykonanych przy użyciu największych teleskopów na świecie, które znajdują się na pustyni Atacama. Ponadto Filomaci wysłuchali ciekawych opowieści z licznych podróży naszego gościa do Ameryki Południowej gdzie prowadził badania korzystając z danych zebranych w obserwatoriach ESO.
Mobilne warsztaty przyrodniczo-muzealne
27.03.2024 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia pt. „Przez lądy i oceany – krótkie historie polskich ekspedycji naukowych” w ramach projektu „Mobilne warsztaty przyrodniczo-muzealne”.
Zajęcia przeprowadziła dr Magdalena Kowalewska-Groszkowska z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.
Pogadanka o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni
18 marca br. uczniowie trzech klas pierwszych I LO w Brodnicy uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy.
Spotkanie, zorganizowane w ramach realizacji Szkolnego Programu Wychowawczego i Profilaktyki, dotyczyło bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych.
Policjanci dużo uwagi poświęcili zjawisku cyberprzemocy, które dotyczy coraz większej liczby użytkowników Internetu. Młodzież usłyszała o konsekwencjach hejtowania, sposobach walki z hejterami oraz odpowiedzialności karnej osób znieważających innych w przestrzeni publicznej.
Kolejnym tematem pogadanki było bezpieczeństwo w sieci. Goście przypomnieli uczniom zasady tworzenia i zmiany haseł, korzystania z mediów społecznościowych oraz logowania się w Internecie.
Spotkanie pomogło pierwszoklasistom zrozumieć, że poruszanie się w cyberprzestrzeni nie jest anonimowe, wymaga umiejętności i przede wszystkim ostrożności. Wkrótce przedstawiciele KPP w Brodnicy spotkają się z uczniami pozostałych klas.
Happy St. Patrick’s Day!
Dzień św. Patryka w I LO zorganizowali nauczyciele języka angielskiego. Celem było przybliżenie tradycji związanych z obchodami Dnia św. Patryka.
18 marca w szkole dominował kolor zielony, cała społeczność postarała się o odzież w tej barwie. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zabawach i konkursach. Zmagania były połączone z koniecznością wykazania się doskonalą znajomością języka angielskiego. Filomaci oglądali też filmy o tym, jak Dzień św. Patryka obchodzony jest w innych krajach. Poznali tradycyjny irlandzki taniec. Tworzyli prace plastyczne ze świątecznymi symbolami. W szkolnych zmaganiach najlepsza okazała się klasa I b, która otrzymała symboliczny garniec złota. Pani Wicedyrektor Marzena Łupińska oraz przewodnicząca szkoły Julia Osińska nagrodziły zwycięzców.
Młodzież bawiła się w przyjacielskiej atmosferze współpracy i rywalizacji o czym świadczą pamiątkowe zdjęcia na zielonej ściance.
Wymiana szkolna
W dniach 10.03.2024 – 15.03.2024 gościliśmy w I LO w Brodnicy grupę młodzieży ze szkoły średniej w Erwitte(Städtisches Gymnasium Erwitte).
Wizyta ta jest kontynuacją współpracy między naszymi szkołami. Nasi uczniowie przyjęli w swoich domach kolegów z Niemiec i wspólnie realizowaliśmy program wymiany.
Goście przybyli do Brodnicy w niedzielę około południa. Poznaliśmy się wcześniej przez Internet, więc szybko rozpoznaliśmy naszych partnerów. Niedzielę spędziliśmy na wypoczynku z rodzinami. Były kręgle, spacery po okolicy i kosztowanie specjałów kuchni polskiej.
Na poniedziałek zaplanowaliśmy pobyt w szkole. Nasi koledzy poznali budynek, specyfikę i codzienność szkolną. Gości przywitał dyrektor I LO - Pan Wiesław Łupina i następnie poszliśmy na wspólne lekcje. Podczas wizyty w Izbie Tradycji, poznaliśmy też 150-letnią historię I LO. Po południu przygotowaliśmy się do lekcji w ramach projektu „Uczniowie uczą uczniów”. Niemieccy partnerzy przygotowali zajęcia dla całej naszej społeczności. Prezentowali na nich zwykłe życie nastolatków w Niemczech: codzienność szkolną, zainteresowania, śpiewali piosenki, zaproponowali nam quizy. Wieczorem niebo nad Brodnicą przybliżyli nam koordynatorzy z naszej Astrobazy.
Kolejny dzień zaczął się od zajęć z rówieśnikami. Cała społeczność naszej szkoły miała okazję poznać kolegów z Niemiec. W czasie tych osobistych spotkań poruszaliśmy tematy związane z życiem nastolatków w obu krajach. Następnie pokazaliśmy naszym kolegom miasto. Mieli okazję wejść na Wieżę Krzyżacką, wysyłali pozdrowienia z Brodnicy, zobaczyliśmy nasz szczególny rynek oraz inne atrakcje. Po południu spotkaliśmy się w auli, gdzie dwie uczennice z koła teatralnego nauczyły nas tańczyć poloneza.
Środa była dla nas wielkim wyzwaniem, wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Warszawy. Zwiedziliśmy Warszawę nowoczesną ze szklanymi wieżowcami, także tę historyczną: Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, pomniki Syrenki oraz Pałac Kultury i Nauki. Zabytki te będą już zawsze kojarzyły się niemieckim kolegom ze stolicą Polski.
W czwartek pojechaliśmy do Torunia. Urokliwa toruńska Starówka przywitała nas słońcem, co sprawiło, że z wielką przyjemnością spacerowaliśmy po mieście, by poznać jego szczególną architekturę i historię. W mieście Kopernika i pierników zagraliśmy w grę miejską, a nagrodami były oczywiście te pyszne ciastka. Tego samego dnia wzięliśmy jeszcze udział w warsztatach z grupą BeDeKus, podczas których każdy mógł sprawdzić swoje predyspozycje do różnych trików cyrkowych.
Piątek był ostatnim dniem pobytu i jednocześnie dniem podsumowań. Swoje refleksje zapisaliśmy w postaci prezentacji, które pokazały, że chociaż pochodzimy z różnych krajów, potrafimy znaleźć wspólny język i łączy nas więcej niż dzieli. Po południu pożegnaliśmy grupę z Erwitte, która udała się w drogę powrotną do domu.
Czas spędzony razem pokazał, że potrafimy się nie tylko świetnie porozumieć (wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim lub niemieckim), ale również razem współpracować, by osiągać zamierzone cele. Naszych gości zauroczyła Brodnica, nasza gościnność oraz otwartość i polskie jedzenie.
W tych optymistycznych nastrojach przygotowujemy się teraz do rewizyty, która zaplanowana jest na początek kwietnia.
Pobyt uczniów z partnerskiej szkoły był możliwy dzięki wsparciu pracowników naszej placówki oraz zaangażowaniu rodziców uczniów I LO, a także fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która dofinansowała nasz projekt. Wszystkim dziękujemy za wyrozumiałość oraz pomoc.
Lekcja historii w warszawskim muzeum na Rakowieckiej
12 marca br. grupa 40 uczniów I LO w Brodnicy zwiedziła Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Wycieczka została zorganizowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest obchodzony 1 marca.
Muzeum mieści się na ul. Rakowieckiej 37, w budynku, w którym od 1945 roku znajdowało się główne więzienie polityczne dla żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego.
Młodzież obejrzała mroczne, zimne cele więzienne, karcer, pomieszczenia, w których przesłuchiwano i torturowano więźniów oraz wykonywano wyroki śmierci. Zwiedzanie odbywało się w ciszy i skupieniu. Uczniowie z wielkim przejęciem odkrywali dramatyczne karty polskiej historii po II wojnie światowej, wprost nie mogli uwierzyć, że można było być tak okrutnym dla swoich rodaków. Ogrom okrucieństwa najlepiej obrazują słowa jednego z więźniów, wcześniej więźnia niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu, rotmistrza Witolda Pileckiego” “Oświęcim to była igraszka”.
Wycieczka była trudną, ale cenną lekcją historii, która na długo zapadnie w pamięci uczniów.
Nasze dziewczęta w półfinale wojewódzkim
W czwartek 7 marca br. Nasze Mistrzynie Powiatu udały się do Rypina na 1/4 Finału Wojewódzkiego. Po niezwykle emocjonujących spotkaniach z Kowalewem Pomorskim oraz Rypinem (oba wygrane wynikami 2-1) zajmujemy pierwsze miejsce uzyskując awans do półfinału wojewódzkiego który odbędzie się w Grudziądzu.
„ Czy w 1989 roku skończyła się historia?”
W minioną środę uczniowie I LO mieli okazję spotkać się z profesorem Jarosławem Kłaczkowem z UMK, zajmującym się historią XIX i XX wieku. Wraz z naszym gościem zastanawialiśmy się nad tym czym we współczesnym świecie jest historia, jakie są współczesne problemy pracy historyka i jakie znaczenie dla Europy i świata miał rok 1989. Prof. Kłaczkow dzielił się swoim doświadczeniem w pracy nad wydarzeniami współczesnymi i zachęcał do analizy bieżących wydarzeń, które dla przyszłych pokoleń historyków staną się tematem rozważań i analiz. Dla młodzieży było to interesujące spotkanie, tym bardziej że prof. Kłaczkow jest autorem podręczników, z których korzystają.
Muzyka z wielu zakątków świata
04.03.2024r. w naszej szkole miało miejsce szczególne wydarzenie muzyczne. Gościliśmy artystów Trio Orient Express, którzy zaprezentowali utwory muzyki kaukaskiej, gruzińskiej, ormiańskiej i bałkańskiej. Podczas koncertu odbyła się także prezentacja instrumentów etnicznych oraz wokalna i taneczna animacja młodzieży, która podsumowała ten koncert bardzo żywiołowym aplauzem.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Wszystkie