W październiku 2023r I Liceum Ogólnokształcące podpisało umowę o współpracy z Wydziałem Chemii Politechniki Gdańskiej. W ramach nawiązanej współpracy uczniowie klas trzecich realizujących program chemii rozszerzonej wraz z nauczycielkami chemii p. Mileną Pieróg i p. Elżbietą Brzezicką-Pruchińską w dniu 26.01.2024r. wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez dr hab. inż. Agnieszkę Pladzyk, prodziekana ds. organizacji studiów, która sprawowała nad nami opiekę podczas całego naszego pobytu. Pani Prodziekan zapoznała nas z ofertą kierunków studiów prowadzonych przez Wydział Chemii PG, który od wielu lat szczyci się wysoką pozycją w rankingach, m.in. w 2023 r. wg Perspektyw kierunek technologia chemiczna na PG zajął 1 miejsce, a chemia 3 miejsce w Polsce. Jesteśmy zaszczyceni, że nasi uczniowie mogą poznawać niezwykły świat chemii na Politechnice Gdańskiej.
Następnie wysłuchaliśmy ciekawy wykład „Materiały, które zmieniły świat”, który przedstawiła nam dr hab. inż. Ewa Wagner-Wysiecka, prof. uczelni. Wykład wyjaśnił nam jak zaczynając od epoki kamienia, przez epokę żelaza, szkła, betonu, polimerów, doliny krzemowej znaleźliśmy się w epoce nanotechnologii i jak każdy materiał wpłynął na nasze życie. Była to niezwykła lekcja chemii, ale również historii. Po wykładzie rozpoczęliśmy część praktyczną, pracowaliśmy w laboratoriach z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury pomiarowej, w których na co dzień mają zajęcia studenci. W Katedrze Chemii Organicznej pod czujnym okiem pracowników naukowych przeprowadziliśmy destylację oraz syntezę związku organicznego. Później w Katedrze Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych odbyły się kolejne warsztaty „Barwniki wokół nas”. Przeprowadziliśmy samodzielnie kilka doświadczeń chemicznych m.in. wykonaliśmy reakcje oscylacyjne, barwiliśmy chemicznie tkaniny, rozdzielaliśmy metodą chromatografii kolumnowej barwniki naturalne, ujawnialiśmy linie papilarne metodami chemicznymi, zgodnie z instrukcjami przedstawionymi nam przez pracowników naukowych zarówno w języku polskim, jak również w języku angielskim. Wszystkie wykonane doświadczenia pozwoliły nam zrozumieć, czym są barwniki syntetyczne i naturalne, poznać ich zastosowania nie tylko w przemyśle tekstylnym, ale również w medycynie, kryminalistyce i analityce.
Dziękujemy wszystkim pracownikom naukowym Politechniki Gdańskiej za opiekę merytoryczną, okazaną życzliwość, przekazane nam gadżety oraz sprawienie, że jeszcze bardziej poczuliśmy chemię do chemii!