• Zajęcia dla szkoły partnerskiej I Liceum Ogólnokształcącego na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej

•        W październiku 2023r I Liceum Ogólnokształcące podpisało umowę o współpracy z Wydziałem Chemii Politechniki Gdańskiej. W ramach nawiązanej współpracy uczniowie klas trzecich realizujących program chemii rozszerzonej wraz z nauczycielkami chemii p. Mileną Pieróg i p. Elżbietą Brzezicką-Pruchińską w dniu 26.01.2024r. wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez dr hab. inż. Agnieszkę Pladzyk, prodziekana ds. organizacji studiów, która sprawowała nad nami opiekę podczas całego naszego pobytu. Pani Prodziekan zapoznała nas z ofertą kierunków studiów prowadzonych przez Wydział Chemii PG, który od wielu lat szczyci się wysoką pozycją w rankingach, m.in. w 2023 r. wg Perspektyw kierunek technologia chemiczna na PG zajął 1 miejsce, a chemia 3 miejsce w Polsce. Jesteśmy zaszczyceni, że nasi uczniowie mogą poznawać niezwykły świat chemii na Politechnice Gdańskiej.

Następnie wysłuchaliśmy ciekawy wykład „Materiały, które zmieniły świat”, który przedstawiła nam dr hab. inż. Ewa Wagner-Wysiecka, prof. uczelni. Wykład wyjaśnił nam jak zaczynając od epoki kamienia, przez epokę żelaza, szkła, betonu, polimerów, doliny krzemowej znaleźliśmy się w epoce nanotechnologii i jak każdy materiał wpłynął na nasze życie. Była to niezwykła lekcja chemii, ale również historii. Po wykładzie rozpoczęliśmy część praktyczną, pracowaliśmy w laboratoriach z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury pomiarowej, w których na co dzień mają zajęcia studenci. W Katedrze Chemii Organicznej pod czujnym okiem pracowników naukowych przeprowadziliśmy destylację oraz syntezę związku organicznego. Później w Katedrze Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych odbyły się kolejne warsztaty „Barwniki wokół nas”. Przeprowadziliśmy samodzielnie kilka doświadczeń chemicznych m.in. wykonaliśmy reakcje oscylacyjne, barwiliśmy chemicznie tkaniny, rozdzielaliśmy metodą chromatografii kolumnowej barwniki naturalne, ujawnialiśmy linie papilarne metodami chemicznymi, zgodnie z instrukcjami przedstawionymi nam przez pracowników naukowych zarówno w języku polskim, jak również w języku angielskim. Wszystkie wykonane doświadczenia pozwoliły nam zrozumieć, czym są barwniki syntetyczne i naturalne, poznać ich zastosowania nie tylko w przemyśle tekstylnym, ale również w medycynie, kryminalistyce i analityce.

Dziękujemy wszystkim pracownikom naukowym Politechniki Gdańskiej za opiekę merytoryczną, okazaną życzliwość, przekazane nam gadżety oraz sprawienie, że jeszcze bardziej poczuliśmy chemię do chemii!

• ,, Poloneza czas zacząć…’’ – Studniówka I LO

•      I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy to najstarsza szkoła w powiecie, która kultywuje tradycje, tworzy wspomnienia i łączy młodych ludzi w ich wspólnych celach.

Wyjątkowe znaczenie dla maturzystów ma uroczysty bal na sto dni przed maturą. Wiąże się on z niezapomnianymi wrażeniami i pozostaje w pamięci absolwentów na długie lata po zakończeniu edukacji.  Zanim  uczniowie zmierzą się z zadaniami CKE mogą świętować  razem ze swoimi nauczycielami i zaproszonymi gośćmi.

W sobotę 13 stycznia, w sali balowej ,, Kryształowa'', Filomaci bawili się na tradycyjnej studniówce.

Po przywitaniu gości przez prowadzących – Darię Laskowską i Karola Sztandarskiego, głos zabrał Pan Dyrektor  Wiesław Łupina. Dyrektor wspomniał o ciężkiej pracy przed maturą, a przede wszystkim życzył uczniom wspaniałej zabawy, radości i niezapomnianych chwil. Wszyscy mogli podziwiać uczniów tańczących staropolskiego poloneza. W imieniu organu prowadzącego kilka słów do uczestników   skierowała  Pani Justyna Prajs – Naczelnik Wydziału Edukacji , Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy. Odczytała list Starosty Brodnickiego Piotra Boińskiego, Wicestarosty Stanisława Kosakowskiego  i Przewodniczącego Rady Powiatu Romana Pytlasińskiego. Po uroczystym toaście, głos zabrał przedstawiciel rodziców pan Michał Ryszawa. Następnie maturzyści – Maja Kazaniecka i Kacper Nieć przekazali  podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli i wychowawców  za pracę włożoną w przekazywanie wiedzy oraz dla rodziców za pomoc i wsparcie. Miłym akcentem były wręczone wszystkim zaangażowanym w organizację studniówki kwiaty oraz wypowiedziane przez młodych ludzi słowa wdzięczności.

Atrakcją był  mistrzowsko wykonany polonez pokazowy, prowadzony przez uczniów w strojach staropolskich.

Doskonałej zabawie sprzyjała nie tylko dobra muzyka, ale także dodatkowe urozmaicenia, takie jak konkurs tańca czy wybór króla i królowej balu. Jury, w skład, którego wchodzili  Pani Naczelnik, wychowawcy i pan Wojciech Zembrzycki uznało, że I miejsce, w zmaganiach tanecznych, należy się Mai Grajewskiej i Maksymilianowi Bednarczykowi, kolejne lokaty zajęli: Amelia Figlewska z osobą towarzyszącą oraz Aleksandra Straszewska i Olaf Nagórski. Korony królowej i króla balu z dumą nosili –Marta  Ryska i Kacper Nieć.

Ta wyjątkowa noc nie powtórzy się już nigdy, jednak na zawsze pozostanie w pięknych wspomnieniach tegorocznych maturzystów I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Będzie tworzyć  historię szkoły, dla której wartością jest nie tylko nauka, ale również wspólna zabawa.