Życzenia Bożonarodzeniowe
W świątecznym nastroju
20 grudnia aula naszego liceum wypełniła się magią świątecznych melodii i ciepłem wspólnego kolędowania. Nasza społeczność stworzyła niezwykłą atmosferę, która na długo pozostanie w naszych sercach. Na scenie zaprezentowali się nasi utalentowani uczniowie, wykonując piękne kolędy i świąteczne utwory, które poruszyły serca wszystkich obecnych. Dziękujemy wszystkim artystom za ich występy – zarówno solowe, jak i chóralne – oraz osobom, które zaangażowały się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Było świątecznie, radośnie i wzruszająco.
Po pięknych występach muzycznych pani Danuta Przybylska ogłosiła wyniki XXII Konkursu Adwentowego, który odbył się w dwóch kategoriach: Kalendarz Adwentowy oraz Wieniec Adwentowy. Podziękowała wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, kreatywność i piękne prace, które wprowadziły społeczność szkoły w prawdziwie świąteczny nastrój oraz wręczyła nagrody I dyplomy.
Zwycięzcami konkuru zostali
Kategoria: Kalendarz Adwentowy
I miejsce: Laura Straub
Wyróżnienie: Aleksandra Kuźmińska
Kategoria: Wieniec Adwentowy
I miejsce: Paweł Ignalewski
II miejsce: Oliwia Dembińska
III miejsce: Joanna Nienierza
Wyróżnienie: Julia Kuźma
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom, bowiem włożyli mnóstwo serca i pracy w swoje dzieła. Każda praca była wyjątkowa i oddawała piękno tradycji Adwentu.
Następnie opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu pani Justyna Pniewska i pani Monika Puc dyplomami podziękowały uczniom za Świąteczną zbiórkę żywności na rzecz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych w Brodnicy. Dzięki pomocy wolontariuszy udało się zgromadzić wiele produktów, które nie tylko wesprą potrzebujących, ale także wprowadzą radość i ciepło do ich domów w tym wyjątkowym czasie. Zaangażowanie, uśmiech i otwarte serca naszej młodzieży są dowodem na to, że razem możemy czynić cuda. To dzięki takiej pomocy świąteczny duch solidarności i dobra staje się rzeczywistością.
Wspólne spotkanie na auli zakończyła Marzena Łupińska dyrektor szkoły, która złożyła piękne życzenia świąteczne I noworoczne całej społeczności szkolnej.
Niech magia tych chwil towarzyszy nam w czasie Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku 2025.
Różyczkowanie to nasza piękna tradycja
18 grudnia 2024 r. w naszym liceum odbyły się konsultacje społeczne dotyczące wpisania „Różyczkowania” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nich udział. Konsultacje zakończyły się pozytywnym odbiorem w naszej społeczności. Na spotkaniu obecna była Anna Baran, koordynator regionalny Narodowego Instytutu Dziedzictwa ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która opowiedziała o znaczeniu i roli Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest zachowanie i pielęgnowanie elementów kultury, tradycji, zwyczajów które podkreślają naszą lokalną i narodową tożsamość.
Nauczyciel Paulina Kalinowska-Willmann przybliżyła uczestnikom niezwykłą, 100-letnią historię Różyczkowania w naszym liceum. Jej prezentacja przypomniała, jak głęboko ta tradycja jest zakorzeniona w historii liceum i jak wiele znaczy dla obecnej społeczności szkoły, środowiska, ale także dla absolwentów i rodziców dzisiejszych uczniów. Różyczkowanie, przekazywane z pokolenia na pokolenie, symbolizuje uzyskanie świadectwa maturalnego. To wyjątkowa chwila pełna emocji, radości i zadumy, która od lat jednoczy całą społeczność.
Podczas spotkania razem pokazaliśmy, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe dla naszej tożsamości narodowej i szkolnej .
Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej
19.12.2024 r. w hali OSiR odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej. Nasze uczennice powtórzyły wynik z zeszłego roku zostając wicemistrzyniami powiatu!
Klasyfikacja końcowa:
III LO
I LO
CKZiU
Skład I LO: Paulina Kuczyńska, Zofia Nakielska, Agata Twarogowska, Sonia Waligórski, Oliwia Dembek, Amelia Kisielewicz, Magdalena Zielińska, Zofia Uniatowska, Julia Czaplińska
Opiekun: Jakub Zakrzewski
Fizycy w I LO nie lubią się nudzić - kolejny konkurs za nami
Wystartowały 1574 drużyny z 81 krajów dało 6324 uczestników. Rywalizacja odbywała się w języku czeskim lub angielskim.
Nasza szkoła wystawiła 3 drużyny, po jednej w każdej z kategorii: klas 4 - „Profesorzy”, klas 3 - „Goth lovers” i klas 2 - „team śliweczki”. Na 447 drużyn kat. klas 4 zajęliśmy 167 miejsce, w kat. klas 3 na 511 drużyn - 116 miejsce, a drużyna z kat. klas 2 zajęła 71 miejsce na 372 drużyny.
Team śliweczki zajął trzecie miejsce, Goth lovers uplasowali się na drugim miejscu, a Profesorzy zajęli również wysokie piąte miejsce wśród polskich drużyn, w swoich kategoriach.
Physics Brawl Online to trzygodzinny, niekomercyjny konkurs drużynowy dla wszystkich zainteresowanych fizyką w formie online. Zespoły składające się z maksymalnie pięciu zawodników próbują rozwiązać jak najwięcej problemów fizycznych w czasie trzech godzin. Rywalizacja toczy się w pomiędzy setkami zespołów z całego świata. Każdy zespół zaczyna z tymi samymi siedmioma problemami i za każdy rozwiązany problem otrzymuje nowy, trudniejszy.
Physics Brawl Online jest organizowany w imieniu Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu Republiki Czeskiej przez grupę studencką FYKOS , na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Karola . Pomieszczenia, hosting i sprzęt są zapewniane przez Instytut Fizyki Teoretycznej i Wydział Matematyki
Z wizytą w Gdańsku
W grudniową środę uczniowie klas II g i III c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności, aby poznać historię ruchu Solidarność i przemian demokratycznych w Polsce. W budynku ECS znajdują się archiwalne przedmioty, dokumenty, rękopisy, zdjęcia, projekcje wideo i interaktywne instalacje. Bardzo odpowiadała nam taka forma zwiedzania, gdzie wszystkimi zmysłami można było odbierać przekaz tego miejsca. Każdy znalazł dla siebie, taki fragment wystawy, przy której zatrzymał się na dłużej. Mieliśmy możliwość dotknięcia suwnicy, na której pracowała Anna Walentynowicz. Część z nas wsiadła do Milicyjnego Stara 200. Zasiedliśmy za Okrągłym Stołem, który na świecie postrzegany jest jako polski patent na rozwiązywanie konfliktów. Zwróciliśmy uwagę na autentyczne Tablice 21 Postulatów spisane 17 sierpnia 1980 roku zawierające najważniejsze żądania strajkujących wobec władzy. W ECS zostawiliśmy cząstkę siebie, swoich myśli i uczuć w napisanych przez nas wiadomościach, które zawiesiliśmy na ścianie z wielkim napisem Solidarność.
Następnie udaliśmy się do Magnum Areny na paintballa. Ubraliśmy mundury, maski, rękawice. Zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny, otrzymaliśmy broń i rozpoczęliśmy grę, która dostarczyła nam wiele emocji i wrażeń.
Na koniec naszego pobytu w Gdańsku poszliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy, który w tym roku zajął I miejsce w konkursie Best Christmas Markets Destinations. Było pięknie i kolorowo!
Wycieczka była doskonałą okazją do integracji młodzieży. Bogatsi o kolejną żywą lekcję historii, z pomysłami na kolejne wyjazdy wróciliśmy wieczorem do Brodnicy.
Szlachetna Paczka
"Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać, to nie znaczy tracić.”
Antoine de Saint-Exupery
„Weekend Cudów” za nami!
Od kilku lat przygotowujemy paczki w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Nie inaczej było i w tym roku. Po raz kolejny stanęliśmy na wysokości zadania. Spełniliśmy życzenia Pana Grzegorza i córeczki Amelki. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie, ofiarność i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Regionalna Liga Debat
13 grudnia 2024 r. nasi uczniowie uczestniczyli w pierwszym etapie Regionalnej Ligi Debat, będącej częścią Kujawsko-Pomorskiej Ligi Debat. Jest to inicjatywa mająca na celu rozwój umiejętności retorycznych, argumentacyjnych i wystąpień publicznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych w naszym regionie. Regionalna Liga Debat jest projektem skierowanym do szkół z miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców w naszym województwie. Kujawsko-Pomorska Liga Debat daje młodzieży szansę na aktywne uczestnictwo w intelektualnych wyzwaniach, rozwój kompetencji miękkich i zmierzenie się z ważnymi problemami współczesnego świata. W debatach, która odbyły się w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy wzięło udział 6 szkół ponadpodstawowych z naszego województwa. Tematami debat było: „W interesie Polski leży federalizacja Unii Europejskiej”, „Przyjęcie przez Polskę waluty euro przyniosłoby jej więcej korzyści niż strat”. Nasza drużyna w składzie: Dawid Bąkowski, Amelia Lange, Marika Łapkiewicz i Agata Prusak rywalizowała ze szkołami z Nakła i Tucholi. Obydwie debaty wygraliśmy uzyskując od sędziów maksymalną liczbę punktów. Cieszymy się bardzo z naszego sukcesu, zwłaszcza że było to pierwsze wyzwanie w tym zakresie na szczeblu wojewódzkim.
Świąteczne granie
W czwartek 12 grudnia w hali sportowej I LO w Brodnicy odbył coroczny „Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej drużyn mieszanych” dla uczniów z Naszej szkoły. W tej edycji do rywalizacji stanęło 13 zespołów co jest nowym rekordem! Drużyny zostały rozlosowane do 3 grup i rywalizowały systemem „każdy z każdym”. Zwycięzcy grup uzyskali bezpośredni awans do fazy pucharowej turnieju, plus najlepszy zespół z drugiego miejsca tzw. „lucky loser”.
Po rozegraniu emocjonujących spotkań fazy pucharowej, klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
I miejsce – zespół złożony z uczniów klasy 4 d
II miejsce – 2a, 2b, 3c
III miejsce – 2g, 4a
IV miejsce – 3b, 3c, 3d
Cieszy ogromny entuzjazm, zaangażowanie w duchu walki fair play oraz zauważalny wzrost poziomu gry uczestników.
IX Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych
11 grudnia 2024 r. już po raz dziewiąty w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy śpiewano kolędy w różnych językach. Najczęściej można było usłyszeć kolędy i piosenki świąteczne w języku angielskim i niemieckim. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie z wielu szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego powiatu, m.in. z Osieka, Zbiczna, Gortatowa, Szczuki, Jabłonowa Pomorskiego i Brodnicy. Celem konkursu jest propagowanie piękna kultury i zwyczajów bożonarodzeniowych innych krajów oraz doskonalenie umiejętności językowych.
Imprezę rozpoczęła dyrektor I LO p. Marzena Łupińska, która powitała wszystkich uczestników i zaproszonych gości, m.in. posła na Sejm RP p. Marcina Skonieczkę oraz starostę brodnickiego p. Pawła Szramkę. Następnie głos zabrał p. Marcin Skonieczka, który podkreślił, że takie konkursy wpływają na integrację uczniów i nauczycieli z różnych szkół. W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich obecnych zespół taneczny naszego liceum oraz występ „wesołego trio”. Następnie uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje talenty wokalne. Niektórzy wykonawcy grali dodatkowo na instrumentach lub wykonywali układy taneczne. Wszyscy nagradzani byli gorącymi brawami. Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Rumińska, p. Anna Ćwiklińska, p. Katarzyna Karska wybrała najlepszych wykonawców, którymi okazali się:
w kategorii soliści
I miejsce – Aleksandra Józefowicz (I LO w Brodnicy)
II miejsce – Agata Bieńkowska (CKZiU w Brodnicy)
III miejsce – Nicola Pawlewicz (I LO w Brodnicy)
Wyróżnienie – Weronika Iwańska (I LO w Brodnicy)
Wyróżnienie – Lena Szymańska (SP w Gortatowie z siedzibą w Szczuce)
w kategorii zespoły
I miejsce – Wiktoria Barańska, Amelia Markuszewska, Sandra Mądrowska, Oliwia Śliwińska (ZS w Jabłonowie Pom.)
II miejsce –Daria Kapelusz, Klaudia Przenajkowska, Julia Sosnowska, Oliwia Tomaszewska (I LO)
III miejsce – Oliwia Pełka, Nina Pieczkowska, Maja Smaga, Maja Świerczyńska, Nikola Ratowska (SP nr 4 w Brodnicy)
Starosta brodnicki p. Paweł Szramka oraz dyrektor I LO p. Marzena Łupińska wręczyli zwycięzcom dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.
Konsultacje społeczne - wpis Różyczkowania na KLNDK
Filomaci na jarmarkach bożonarodzeniowych w Berlinie i Poczdamie
Już od wielu lat w okresie przedświątecznym uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają do Niemiec. 3 grudnia 42 uczniów wraz z opiekunami wyruszyło na dwudniową wycieczkę, aby zwiedzić jedną z najciekawszych europejskich stolic, poznać jej historię, a także poczuć świąteczną atmosferę na jarmarkach bożonarodzeniowych. W tym roku zwiedziliśmy Berlin oraz Poczdam – stolicę Brandenburgii.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Niemieckim Muzeum Techniki. Zwiedzanie tego ogromnego kompleksu było ekscytującą lekcją historii techniki. Obowiązkowym punktem wycieczki było przejście przez Bramę Brandenburską. Podczas spaceru z przewodnikiem zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zabytków, m. in. Reichstag i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Idąc dalej jedną z najsłynniejszych ulic Berlina „Unter den Linden” dotarliśmy do Wyspy Muzeów i Placu Aleksandra, na którym znajduję się Wieża Telewizyjna – najwyższy obiekt w Niemczech. I to tu zatrzymaliśmy się na dłużej, by móc w pełni poczuć świąteczną atmosferę. Na jarmarku unosił się charakterystyczny zapach iglaków przypraw korzennych i najróżniejszych smakołyków. Zaopatrzeni w ozdoby świąteczne, słodycze a także oryginalne rękodzieło, opuszczaliśmy jarmark.
Drugiego dnia udaliśmy się do Poczdamu. Poznawanie stolicy Brandenburgii rozpoczęliśmy od letniej rezydencji Fryderyka II Wielkiego – Sanssouci, której bogate wnętrza i niesamowite ogrody zrobiły na nas ogromne wrażenie. Zupełnie inny charakter miał kolejny pałac – Cecilienhof – miejsce konferencji poczdamskiej. Pobyt w Poczdamie zakończyliśmy na tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym.
Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Brodnicy, licząc na to, że w przyszłym roku również poczujemy ten świąteczny klimat w Niemczech.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Wszystkie