• Biwak integracyjny klas pierwszych

•       W dniach 13-14 września 2022 uczniowie klas pierwszych, wraz z wychowawcami i nauczycielami wychowania fizycznego, spędzali czas w ośrodku wypoczynkowym "Półwysep Wądzyń".

Wtorkowe przedpołudnie upłynęło na spacerze do wieży widokowej, w trakcie którego rozegraliśmy pierwsze konkurencje międzyklasowe. Uczniowie wykazali się kreatywnością i umiejętnością współpracy podczas układania hasła "Filomata I LO" z dostępnych w lesie dóbr. Kolejnym wyzwaniem na świeżym powietrzu był konkurs rzutów szyszką do celu. Po krótkim odpoczynku uczestnicy z werwą stanęli do konkurencji przeciągania liny. Rywalizacja ta okazała się niezwykle emocjonującą, zwłaszcza, gdy po drugiej stronie stanęła grupa nauczycieli. Po wspólnym biesiadowaniu w domku grillowym młodzież integrowała się podczas gry w kręgle, bilard, korzystając z basenu oraz bawiąc się na dyskotece. Podczas biwaku uczniowie zapoznali się z historią brodnickich filomatów i uczyli się hymnu I LO. Ostatnią rywalizacją były podchody. Rozwiązywaniu niełatwych zadań sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.

W klasyfikacji końcowej najlepsi okazali się uczniowie klasy 1b.

• „Miej serce i patrzaj w serce!”

•         Po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji „Narodowego Czytania”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną.

W parku Anny Wazówny, Oliwia Pietrzak oraz Stanisław  Głuszek zaprezentowali balladę „Świteź”. To jeden z utworów, który znajduje się w tomiku poezji Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, pierwszym zbiorze  poety opublikowanym w 1822 roku. Wydanie tego dzieła, zostało uznane za początek polskiego romantyzmu.

Wieszcz zadedykował swoje liryki  przyjaciołom z wileńskiego Towarzystwa Filomatów, które założył wraz z grupą najbliższych kolegów. Młodzież  naszego liceum
               wie, że był to tajny związek studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego, którego celem było samokształcenie i wzajemna pomoc w nauce, a także propagowanie wiedzy i kształtowanie postaw obywatelskich. Zasady tego Towarzystwa są kultywowane przez współczesnych Filomatów z I LO.

• Sukces Filomatów w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz''

•          Zakończyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu zorganizowanego przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizację Odzysku Opakowań - ,, Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz''.

Recykling zużytego sprzętu ma znaczenie dla ochrony środowiska poprzez zmniejszenie wydobycia rud metali oraz ilość odpadów na składowiskach. Z inicjatywą udziału w ekologicznej akcji wyszli nauczyciele biologii I LO. Uczniowie,  w drugim semestrze roku  szkolnego 2021/22, zbierali zużyte baterie, akumulatory, urządzenia elektryczne i elektroniczne. Cała społeczność włączyła się do działania na rzecz ochrony naszej planety  i przyczyniła  do ograniczenia szkodliwego wpływu działań człowieka na rośliny i zwierzęta.  Szkoła została wyróżniona, zajęła III miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, otrzymała dyplom z podziękowaniami oraz nagrodę pieniężną.

Zaangażowanie młodzieży świadczy o jej dużej świadomości ekologicznej. Gratulujemy!

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

•      Dnia 1 września 2022 w I LO odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Grupa teatralna przygotowała krótki program artystyczny. Wprowadzony został sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy. Pan Dyrektor Wiesław Łupina powitał uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości, zwrócił uwagę na wartość pokoju, który umożliwia rozwój młodego człowieka. Zacytował również słowa Benjamina Franklina : ,, Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę’’.

Pan Dyrektor powiedział: ,, Chcę , żebyśmy wszyscy wzięli  sobie te słowa dzisiaj do serca. Szkoła bowiem to nie tylko podręczniki, daty i wzory, regułki, które po pewnym czasie zostaną zapomniane. Szkoła to przede wszystkim zaangażowanie, zarówno po stronie uczniów, jak i nauczycieli.’’

Dyrektor  przypomniał również, że   I LO  obchodzi jubileusz 150-lecia istnienia oraz  życzył: ,,aby lekcje w tej szkole były – tak naprawdę- lekcjami życia i naprowadzały na drogę do wymarzonej, zawodowej przyszłości.’’

Głos zabrał również Wicestarosta –Pan Stanisław Kosakowski, który wraz z Rzecznikiem Prasowym – Panem Przemysławem Majchrzakiem reprezentowali organ prowadzący.  Pan Kosakowski podkreślił wagę tradycji i znaczenie I LO w lokalnej społeczności.

Odczytano list , który skierował do Filomatów Senator RP – Pan  Ryszard Bober. Senator, w swojej wypowiedzi, poza życzeniami powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym, podkreślił: ,,Dziś nowoczesna szkoła pozwala nie tylko rozwijać intelekt i zdobywać wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności i zdolności do dalszego życia. Kształtuje aktywnych, samodzielnie myślących ludzi, kreatywnych profesjonalistów, którzy potrafią  wykorzystać mechanizmy otaczającego ich świata w realizacji swoich celów i zamierzeń’’ .

Uczniowie klas pierwszych zostali serdecznie przywitani przez społeczność filomacką, poznali swoich wychowawców i nową szkołę.  Po oficjalnej części uroczystości, odbyły się spotkania z wychowawcami w wyznaczonych klasach.