• Aktualności

      • Praktyczne warsztaty dla licealistów

      •       Wydział farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizował praktyczne warsztaty dla uczniów klas realizujących biologię i chemię na poziomie rozszerzonym w I LO.

              Filomatów przywitał Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Dr hab. Stefan Kruszewski, który jest absolwentem naszego liceum. Uczniowie, wraz z wychowawcami, wzięli udział w zajęciach Katedry Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji, Katedry Toksylogii i Bromologii oraz Katedry Chemii Leków. Uczestnicy zapoznali się z budową chemiczną barwników roślinnych, ich właściwościami i metodami wyodrębniania, przeprowadzone zostały obserwacje mikroskopowe lokalizacji tych barwników. Kolejna grupa uczniów poznała budowę morfologiczną i anatomiczną roślin z rodziny Asteraceae, samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe i nauczyli się rozpoznawać przedstawicieli tej rodziny po cechach makro i mikroskopowych. Uczestnicy poddali też analizie chemicznej kwas askorbinowy, kwas salicylowy oraz siarczan cynku. Aby ukończyć zajęcia musieli samodzielnie wykryć nieznaną substancję metodą eliminacji.

             Warsztaty były doskonałą nauką dla naszych uczniów.

       Serdecznie dziękujemy

       Patrz album

      • I LO zagra w Międzynarodowym Turnieju Szachowym

      •        20 października rozpocznie się 9 Międzynarodowy Towarzyski Turniej Szachowy Szkół (9th Chess School-Friendly International Event). W zawodach wystartuje sześć czteroosobowych  drużyn składających się z uczniów i trenera.  W duchu fair play zostaną rozegrane cztery turnieje indywidualne, a na końcowy rezultat wpłyną wyniki poszczególnych zawodników.

               ILO wygrało siódmą edycję tego wydarzenia i dalej mierzy się ze szkołami z Polski, Grecji, Filipin, Rumunii oraz Niemiec. W tym roku Filomatów będą reprezentować: Wiktor Murawski, Igor Gęsicki, Igor Bałuta oraz opiekun – Marcin Kołodziejski.

               Rozgrywki szachowe są okazją do nawiązania ciekawych kontaktów. Uczniowie ćwiczą też język angielski, wirtualnie poznają miasta i państwa, z których pochodzą uczestnicy oraz nabywają nowych umiejętności w królewskiej grze.

       Link do strony turnieju – https://kszgk.com/?p=24707

      • Biwak integracyjny klas pierwszych

      •       W dniach 13-14 września 2022 uczniowie klas pierwszych, wraz z wychowawcami i nauczycielami wychowania fizycznego, spędzali czas w ośrodku wypoczynkowym "Półwysep Wądzyń".

             Wtorkowe przedpołudnie upłynęło na spacerze do wieży widokowej, w trakcie którego rozegraliśmy pierwsze konkurencje międzyklasowe. Uczniowie wykazali się kreatywnością i umiejętnością współpracy podczas układania hasła "Filomata I LO" z dostępnych w lesie dóbr. Kolejnym wyzwaniem na świeżym powietrzu był konkurs rzutów szyszką do celu. Po krótkim odpoczynku uczestnicy z werwą stanęli do konkurencji przeciągania liny. Rywalizacja ta okazała się niezwykle emocjonującą, zwłaszcza, gdy po drugiej stronie stanęła grupa nauczycieli. Po wspólnym biesiadowaniu w domku grillowym młodzież integrowała się podczas gry w kręgle, bilard, korzystając z basenu oraz bawiąc się na dyskotece. Podczas biwaku uczniowie zapoznali się z historią brodnickich filomatów i uczyli się hymnu I LO. Ostatnią rywalizacją były podchody. Rozwiązywaniu niełatwych zadań sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.

             W klasyfikacji końcowej najlepsi okazali się uczniowie klasy 1b.

       Patrz album

      • „Miej serce i patrzaj w serce!”

      •         Po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji „Narodowego Czytania”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną.

              W parku Anny Wazówny, Oliwia Pietrzak oraz Stanisław  Głuszek zaprezentowali balladę „Świteź”. To jeden z utworów, który znajduje się w tomiku poezji Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, pierwszym zbiorze  poety opublikowanym w 1822 roku. Wydanie tego dzieła, zostało uznane za początek polskiego romantyzmu.

              Wieszcz zadedykował swoje liryki  przyjaciołom z wileńskiego Towarzystwa Filomatów, które założył wraz z grupą najbliższych kolegów. Młodzież  naszego liceum
        wie, że był to tajny związek studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego, którego celem było samokształcenie i wzajemna pomoc w nauce, a także propagowanie wiedzy i kształtowanie postaw obywatelskich. Zasady tego Towarzystwa są kultywowane przez współczesnych Filomatów z I LO.

       Patrz album

      • Sukces Filomatów w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz''

      •          Zakończyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu zorganizowanego przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizację Odzysku Opakowań - ,, Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz''.

                 Recykling zużytego sprzętu ma znaczenie dla ochrony środowiska poprzez zmniejszenie wydobycia rud metali oraz ilość odpadów na składowiskach. Z inicjatywą udziału w ekologicznej akcji wyszli nauczyciele biologii I LO. Uczniowie,  w drugim semestrze roku  szkolnego 2021/22, zbierali zużyte baterie, akumulatory, urządzenia elektryczne i elektroniczne. Cała społeczność włączyła się do działania na rzecz ochrony naszej planety  i przyczyniła  do ograniczenia szkodliwego wpływu działań człowieka na rośliny i zwierzęta.  Szkoła została wyróżniona, zajęła III miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, otrzymała dyplom z podziękowaniami oraz nagrodę pieniężną.

                 Zaangażowanie młodzieży świadczy o jej dużej świadomości ekologicznej. Gratulujemy!

      • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23


      •      Dnia 1 września 2022 w I LO odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Grupa teatralna przygotowała krótki program artystyczny. Wprowadzony został sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy. Pan Dyrektor Wiesław Łupina powitał uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości, zwrócił uwagę na wartość pokoju, który umożliwia rozwój młodego człowieka. Zacytował również słowa Benjamina Franklina : ,, Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę’’.

           Pan Dyrektor powiedział: ,, Chcę , żebyśmy wszyscy wzięli  sobie te słowa dzisiaj do serca. Szkoła bowiem to nie tylko podręczniki, daty i wzory, regułki, które po pewnym czasie zostaną zapomniane. Szkoła to przede wszystkim zaangażowanie, zarówno po stronie uczniów, jak i nauczycieli.’’

            Dyrektor  przypomniał również, że   I LO  obchodzi jubileusz 150-lecia istnienia oraz  życzył: ,,aby lekcje w tej szkole były – tak naprawdę- lekcjami życia i naprowadzały na drogę do wymarzonej, zawodowej przyszłości.’’

           Głos zabrał również Wicestarosta –Pan Stanisław Kosakowski, który wraz z Rzecznikiem Prasowym – Panem Przemysławem Majchrzakiem reprezentowali organ prowadzący.  Pan Kosakowski podkreślił wagę tradycji i znaczenie I LO w lokalnej społeczności.

          Odczytano list , który skierował do Filomatów Senator RP – Pan  Ryszard Bober. Senator, w swojej wypowiedzi, poza życzeniami powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym, podkreślił: ,,Dziś nowoczesna szkoła pozwala nie tylko rozwijać intelekt i zdobywać wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności i zdolności do dalszego życia. Kształtuje aktywnych, samodzielnie myślących ludzi, kreatywnych profesjonalistów, którzy potrafią  wykorzystać mechanizmy otaczającego ich świata w realizacji swoich celów i zamierzeń’’ .

          Uczniowie klas pierwszych zostali serdecznie przywitani przez społeczność filomacką, poznali swoich wychowawców i nową szkołę.  Po oficjalnej części uroczystości, odbyły się spotkania z wychowawcami w wyznaczonych klasach.

       Patrz album

   • Kontakty

    • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
    • sekretariat@1lobrodnica.pl
    • 0-56 4982016
    • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

     87-300 Brodnica
     Poland
    • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

     ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
   • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej