• Projekt "Star Count"

•

Zachęcamy uczniów i rodziny do udziału w globalnej kampanii obserwacyjnej jasności widocznych gwiazd, jako sposobu oceny zanieczyszczenia światłem w danym miejscu na Ziemi. Wasz wkład w internetową bazę danych pozwoli na udokumentowanie widzialności nocnego nieba. Odszukując i obserwując gwiazdozbiór Łabędzia na niebie, uczniowie z całego świata poznają w jaki sposób światła z ich otoczenia mają wpływ na zanieczyszczenie nieba światłem.

Pięć prostych kroków łowców gwiazd

Przed przystąpieniem do obserwacji zapoznaj się z poradnikiem obserwacyjnym (Activity Guide) który jest dostępny w języku polskim na stronie http://www.windows2universe.org/citizen_science/starcount/

CZEGO potrzebuję?

Długopis lub ołówek, latarka z czerwonym światłem lub do „trybu nocnego”;

GPS, dostęp do Internetu lub mapa topograficzna; wydrukowany „Przewodnik obserwatora” (Activity Guide) i formularz raportu.

KIEDY obserwować?

W ciągu dowolnej nocy od 14 do 28 października 2011 r. Około godzinę po zachodzie Słońca (czyli zwykle pomiędzy 19:00, a 21:00 lokalnego czasu).

CO obserwować?

Znajdź gwiazdozbiór . Jeśli mieszkasz na półkuli północnej, będziesz obserwować

gwiazdy w Łabędziu, który ma charakterystyczny kształt krzyża. Porównaj swoje nocne niebo do mapek zamieszczonych w poradniku obserwacyjnym.

GDZIE obserwować?

Gdziekolwiek poza domem, w miejscu, dla którego możesz ustalić długość i szerokość geograficzną (pomoc w tym zakresie na stronie windows2universe.org/starcount/latlon.html).

Nie zapomnij!

Daj swoim oczom około 15 minut na zaadaptowanie się do ciemności.

Po wykonaniu obserwacji wejdź na stronę: http://www.windows2universe.org/citizen_science/starcount/. Następnie przejdź do wypełnienia raportu (zakładka Report). Wszystkich uczniów którzy wezmą udział w projekcie, proszę o napisanie w miejscu przeznaczonym na komentarz informacji – Astrobaza I LO Brodnica.

Możesz wykonać więcej niż jedną obserwację, przechodząc do nowego miejsca, oddalonego o co najmniej 1 km od poprzedniego. Nie zapomnij ustalić nowych współrzędnych szerokości i długości geograficznej. Wielokrotne obserwacje można wykonać tego samego wieczoru lub w inny wieczór od 14 do 28 października. Możesz porównać swoje obserwacjez tysiącami innych z całego świata wchodząc w zakładkę Results.

Wszyscy uczniowie którzy wezmą udział w projekcie proszeni są o złożenie kopii raportu (można przepisać na kartkę) do p. Edyty Lulińskiej (sala 47).

Życzę udanych obserwacji

Edyta Lulińska