Aktualności
GRUDZIEŃ 2024
PLASTYCZNE TALENTY
Konkurs fotograficzno-plastyczny „Postać literacka oczami wyobraźni", zorganizowany przez bibliotekę szkolną, odkrył nowe talenty wśród młodzieży I LO. Zgłoszone przez uczniów prace podzielono na dwie kategorie, w których komisja konkursowa pod przewodnictwem pana Leszka Pułtuskiego, przyznała nagrody rzeczowe i dyplomy.
W kategorii: fotografia
I miejsce - Julia Kruszewska kl. I b (Juliusz Słowacki „Balladyna” – postać: Alina)
II miejsce - Antonina Zielińska kl. I b (Juliusz Słowacki „Balladyna” – postać: Balladyna)
III miejsce – Emilia Młynarczyk kl. I b (Juliusz Słowacki „Balladyna” – postać: Goplana)
W kategorii: praca plastyczna
I miejsce - Agata Łęgowska kl. III e (Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” – postać: Bohun)
II miejsce - Alicja Pawłowska kl. II c (Juliusz Słowacki „Balladyna” – postać: Alina i Balladyna)
III miejsce - Oliwia Dembińska kl. II c (Charles Dickens „Opowieść wigilijna” – postać: Ebenezer Scrooge)
Poniżej kolejne prace uczestników konkursu:
Nadia Raniszewska kl. II f (Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” – postać: Mały Książę)
Lena Dąbrowska kl. II c (Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” – postać: Mały Książę)
Małgorzata Wąsicka kl. III d (Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” – postać: Rodion Raskolnikov)
Emilia Lautenbach kl. II a (Juliusz Słowacki „Balladyna” – postać: Balladyna)
Zofia Zielińska kl. IV d (Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” – postać: Rodion Raskolnikov)
Wyróżnionym filomatkom nagrody i dyplomy wręczyła pani dyrektor Marzena Łupińska. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania pasji i umiejętności, a także sukcesów na polu artystycznym.
LISTOPAD 2024
LEKTOR - SZTUKA PIĘKNEGO CZYTANIA
XI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania LEKTOR 2024, organizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, to wydarzenie, które promuje kulturę czytania i rozwija umiejętność interpretacji literatury. Uczestniczy w nim młodzież ze szkół średnich powiatu brodnickiego. Głównym jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zamiłowania do książek, poprawnej wymowy oraz płynności w czytaniu na głos. W tegorocznej edycji wzięło udział dwudziestu trzech uczniów.
Nasi licealiści co roku biorą udział w LEKTORZE. Każdy uczestnik czyta na głos dwa teksty w obecności jury oraz publiczności. W tym roku jeden fragment pochodził z literatury pięknej, drugi z książki autorstwa Mariana Bizana - brodniczanina, historyka literatury. To wyjątkowa okazja dla młodych ludzi, aby zaprezentować swoje umiejętności i w inspirujący sposób rozwijać kulturę pięknego czytania. W trakcie wystąpienia każdy uczeń jest oceniany przez komisję pod względem: dykcji, intonacji, interpretacji tekstu oraz ogólnej płynności i swobody w czytaniu.
Z pięcioosobowej reprezentacji naszej szkoły, trzecie miejsce zdobyła Marika Łapkiewicz z klasy II e, która otrzymała statuetkę LEKTOR 2024 oraz nagrodę i dyplom. Pozostali Filomaci z Lidzbarskiej: Zuzanna Ludwiczak i Julianna Wiśniewska z klasy III b, Lena Karpińska z klasy II e oraz Jakub Skarżyński z klasy II c, otrzymali dyplomy i drobne upominki. Nagrody dla zwycięzców ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy. Gratulujemy!
MAGIA CZYTANIA
Ogólnopolska akcja czytelnicza CZYTAJ PL to inicjatywa mająca na celu popularyzację czytelnictwa poprzez darmowy dostęp do ebooków i audiobooków. W ramach akcji, co roku w listopadzie, dostępne są bezpłatnie wybrane bestsellery, które można pobrać i czytać na telefonie lub tablecie.
Aby skorzystać z darmowych książek, wystarczy, wykonać kilka prostych kroków:
- Pobierz aplikację Woblink – jest niezbędna do odczytania książek w ramach akcji.
- Znajdź plakat z kodem QR – dostępny w bibliotece I LO oraz w gablocie informacyjnej w szkole, a także online na stronie organizatora.
- Zeskanuj kod QR – za pomocą aparatu w smartfonie lub specjalnej aplikacji do
skanowania kodów QR. Kod przekieruje Cię do strony z ofertą darmowych
książek. - Zaloguj się w Woblinku – Po otwarciu aplikacji zaloguj się, aby uzyskać dostęp do
darmowych tytułów. - Ciesz się darmową lekturą – po wykonaniu powyższych kroków możesz wybierać
spośród kilkunastu darmowych ebooków i audiobooków, które są dostępne do
końca listopada.
Zachęcamy do udziału w akcji. To świetna okazja, aby za darmo zapoznać się z nowymi, popularnymi książkami. Co roku organizatorzy udostępniają kilkanaście bestsellerów, obejmujących różne gatunki – od literatury pięknej, przez reportaże, po thrillery i literaturę faktu.
Poniżej lista tytułów, które zostały udostępnione w ramach tegorocznej akcji:
- Remigiusz Mróz: Paderborn
- Adam Mirek: Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą
- Tomasz Patora: Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu
- Toshikazu Kawaguchi: Zanim wystygnie kawa
- Katarzyna Puzyńska: Eksponat
- Jo Nesbø: Królestwo
- Marta Bijan: Wakacje pod morzem
- Anna Brzezińska: Mgła
- Marianna Gierszewska: Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej
kobiety, która idzie, gdzie chce - Julia Biel: Times New Romans
- Becky Chambers: Psalm dla zbudowanych w dziczy
- Natasza Socha: Czarne owce
- Evie Woods: Zaginiona księgarnia
- Przemysław Piotrowski: Piętno
- Tomasz Stawiszyński: Reguły na czas chaosu
- Anna Dziewit-Meller: Juno
- Edyta Prusinowska: Krew, która nas dzieli
- Małgorzata Lebda: Łakome
PAŹDZIERNIK 2024
POZNAJMY SIĘ W BIBLIOTECE
Co roku w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, tegoroczne hasło brzmi: „Poznajmy się w bibliotece”. W ramach tego święta została przygotowana gazetka, prezentująca polecane książki przez nauczycieli naszej szkoły. To doskonała szansa dla uczniów, aby poznać preferencje czytelnicze swoich wychowawców i pedagogów. Proponowane dzieła przedstawiają różne gatunki literackie, nie tylko literaturę piękną, ale również popularnonaukową.
Kliknij w zdjęcie i zobacz, co czyta w czasie wolnym od obowiązków twój nauczyciel.
W tym też miesiącu wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowano wśród społeczności szkolnej zbiórkę gier edukacyjnych, które będą udostępniane uczniom w bibliotece podczas zastępstw za nieobecnego nauczyciela. Planszówki, quizy czy zagadki logiczne, to jedna z form rozwijania umiejętności analitycznego myślenia, pracy w grupie oraz kreatywności.
Miesiąc Bibliotek Szkolnych to idealny moment, aby nie tylko odkrywać literaturę, ale także korzystać z biblioteki jako miejsca na wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami. Spotkanie przy grach planszowych to znakomita okazja do lepszego poznania siebie nawzajem.
WRZESIEŃ 2024
KLASY PIERWSZE W BIBLIOTECE
We wrześniu odbyły się zajęcia z przygotowania czytelniczego dla uczniów klas pierwszych. Celem spotkań było zapoznanie nowych uczniów z funkcjonowaniem biblioteki szkolnej, regulaminami oraz księgozbiorem, aby przygotować pierwszoklasistów do samodzielnego korzystania z biblioteki.
Uczniowie zostali poinformowani o zasadach obowiązujących w bibliotece, dowiedzieli się, jak korzystać z różnych źródeł informacji dostępnych na miejscu, w szczególności z księgozbioru podręcznego. Poznali układ księgozbioru na półkach, poszczególne działy literatury popularnonaukowej. Opanowali także sposób korzystania z katalogu komputerowego biblioteki. Uczniowie nauczyli się wyszukiwać książki według różnych kryteriów: tytułu, autora bądź kategorii tematycznej.
Zajęcia praktyczne z wyszukiwania źródeł w katalogu komputerowym pomogły uczniom lepiej zrozumieć zasady działania systemu i korzystania z niego. Ponadto przedstawiono uczniom ofertę edukacyjną biblioteki, która obejmuje konkursy czytelnicze, wystawy tematyczne oraz projekty. Na koniec zajęć zachęcono uczniów do aktywnego uczestnictwa w organizowanych przedsięwzięciach, które wspierają rozwój czytelnictwa i kompetencje informacyjne.
CZERWIEC 2024
Z KSIĄŻKĄ W PLECAKU
Drodzy Uczniowie!
Zbliżają się wakacje – czas odpoczynku, relaksu i przygód! Czy jest lepszy sposób na spędzenie letnich dni niż z dobrą książką w ręku? Zapraszamy Was do wypożyczenia książek na wakacje. Przyjdź do biblioteki, wybierz coś dla siebie i ciesz się niezapomnianymi chwilami z dobrą literaturą. Nie przegap okazji!
Klikając w grafikę poniżej, zapoznasz się z naszymi wakacyjnymi propozycjami.
Życzymy wspaniałych wakacji!
FILOMACI ZAPRASZAJĄ
4 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Otwartych Drzwi, skierowany do uczniów klas ósmych. Młodzi goście odwiedzili również bibliotekę, gdzie mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi efektami pracy swoich starszych kolegów. Ósmoklasiści z zainteresowaniem oglądali barwne plakaty reklamujące książki oraz nagrane przez uczniów trailery filmowe, które wprowadzały w fabułę wybranych książek i pokazywały, jak można łączyć literaturę z nowoczesnymi technologiami.
W czytelni biblioteki zaprezentowano także wystawę pokonkursową „Literacki mem”, która przyciągnęła uwagę swoim oryginalnym podejściem do łączenia tekstów literackich z humorystycznymi grafikami. Ósmoklasiści podziwiali fotografie z konkursu „Literackie plenery”, który zachęcał do uchwycenia piękna przyrody inspirowanego literaturą.
Na zakończenie, wszyscy odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z nowościami książkowymi zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzień Otwartych Drzwi w I LO okazał się doskonałą okazją do promowania czytelnictwa i ukazania, jak różnorodne mogą być formy pracy z literaturą. Kliknij w grafikę, a przeniesiesz się do wirtualnej biblioteki.
MAJ 2024
LITERATURA Z HUMOREM
Z prac zgłoszonych do konkursu graficznego "Literacki mem", organizowanego przez bibliotekę szkolną dla licealistów, wyłoniono najlepsze grafiki. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do aktywności twórczej oraz rozwijanie ich wyobraźni poprzez wykonanie humorystycznych memów nawiązujących do literatury, wybranego dzieła literackiego bądź pisarza. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i poczuciem humoru, tworząc memy. Nagrody przyznano za najbardziej oryginalne i zabawne prace, które nie tylko rozbawiły komisję, ale także ukazały twórczy potencjał młodzieży. Poniżej publikujemy zwycięskie memy.
I miejsce Aleksandra Kuźmińska 1 d
II miejsce Marta Pankowska 2 e
III miejsce Zofia Uniatowska 1 c
KWIECIEŃ 2024
LITERACKIE PLENERY
Biblioteka szkolna zaproponowała uczniom udział w wydarzeniu pn. „Literackie plenery”, które połączyło miłośników literatury i pasjonatów fotografii. Młodzież została zaproszona do wykonania autorskich zdjęć krajobrazów, nawiązujących do konkretnych tytułów książek z literatury pięknej, zarówno polskiej, jak i obcej.
Wykonując zadanie, uczestnicy mogli zaprezentować nowe spojrzenie na dzieła literackie, interpretując je poprzez obiektyw aparatu fotograficznego. To nie tylko okazja do eksploracji literackiego świata, ale także do odkrywania piękna otaczającej nas natury. Głównym celem tej inicjatywy było promowanie w sposób kreatywny czytelnictwa wśród społeczności uczniowskiej.
Poniżej znajdują się efekty pracy licealistów, wystarczy kliknąć w grafikę.
MARZEC 2024
IMPREZA CZYTELNICZA
Tegoroczna edycja konkursu Mistrz Pięknego Czytania w I LO przebiegała w oparciu o twórczość wybranych patronów roku 2024. Młodzież przygotowała do interpretacji fragmenty prozy: Witolda Gombrowicza, Melchiora Wańkowicza, Teodora Tomasza Jeża i Marka Hłaski. W bibliotece szkolnej uczniowie starali się jak najlepiej zaprezentować czytane teksty; zwracano uwagę na odpowiednią dykcję, wrażenie artystyczne oraz modulację głosu. Licealiści doskonalą w ten sposób umiejętności publicznych wystąpień, pokonywania tremy, a przede wszystkim zapoznają się z tekstami literackimi.
Finał tych lektorskich zmagań jest następujący: I miejsce ex aeqo przyznano Izabeli Pocałuń z kl. I b i Marcie Peście z kl. II e. Równorzędnie II miejsce uzyskali: Maria Łażewska i Kacper Dembowski; obydwoje z kl. II b. Na III miejscu uplasowały się: Małgorzata Betlejewska z kl. I c i Wiktoria Balińska z kl. II a. Wiktoria Lewandowska z kl. II a otrzymała wyróżnienie. Młodzi Filomaci otrzymali dyplomy i nagrody w postaci nowości wydawniczych. Gratulujemy!!!
LUTY 2024
ZAKOCHANI SĄ WSRÓD NAS
Z okazji nadchodzącego święta zakochanych, liczna grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w nagraniu programu TVK Eltronik - „Czytanie na Ekranie”. W pięknej scenerii Pałacu Anny Wazówny licealiści prezentowali miłosne liryki.
Iza Pocałuń z klasy I b oraz Zosia Kryszkiewicz z klasy III a odczytały wiersze Jonasza Kofty: „Podróżą każda miłość jest” oraz „Trzeba marzyć”. Wojtek Szczechowicz z klasy I c przeczytał liryk Janiny Brzostowskiej „Zakochani przechodzący ulicą”. Karolina Trendowicz z klasy III a przedstawiła poezję Ewy Lipskiej „Wolny przekład z Szekspira”. Agata Pniewska z klasy II a przed kamerą czytała wiersz Małgorzaty Hillar „Miłość”, a Kuba Skarżyński z klasy I c zaprezentował utwór „Kubek” Anny Piwkowskiej.
GRUDZIEŃ 2023
POPULARYZACJA LITERATURY
W październiku uczniowie klas drugich rozpoczęli pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy projekt edukacyjny, pt. „Zareklamuj książkę”. Licealiści wybrali interesujące ich tytuły spośród zakupionych nowości w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Młodzież w zespołach pracowała nad wybraną formą reklamy, jaką jest m.in. plakat. Kolejny etap działań drugoklasistów polegał będzie na nagraniu krótkiego trailera książki (zwiastun filmowy). Poniżej znajdują się zdjęcia plakatów, wykonanych dowolną techniką przez uczniów, promujących wybrane dzieła.
LISTOPAD 2023
GAWĘDA O KSIĄŻCE
Uczniowie klas: I c, I e, I f pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy naszej szkoły, brali udział w projekcie edukacyjnym „Zareklamuj książkę”. Spośród różnych gatunków literackich, zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, każda grupa wybrała książkę nad którą pracowała przez cały miesiąc.
Pierwszym zadaniem pierwszoklasistów było wykonanie, dowolną techniką, okładki danego tytułu. Kolejny etap projektu polegał na krótkim zareklamowaniu dzieła metodą booktalkingu. Osoby w nagraniach wideo przedstawiały: bohaterów, główne wątki z powieści oraz ciekawe epizody.
Efekty pracy zespołów zamieszczamy poniżej, wystarczy kliknąć w zdjęcie.
MIŚ PLUSZOWY W BIBLIOTECE
Uczennice z klasy II b, Zuzia Ludwiczak oraz Marysia Łażewska, udały się do Pałacu Anny Wazówny, aby wziąć udział w akcji głośnego czytania przedszkolakom. Z uwagi na bardzo ważne święto dla każdego dziecka, obchodzone 25 listopada – Dzień Pluszowego Misia, dziewczyny czytały maluchom zabawne historie o niedźwiadku.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o przyjaźni i wspólnych wyprawach tytułowego bohatera i jego współtowarzysza. Miś, wraz ze swoim przyjacielem, przeżywał mnóstwo intrygujących przygód. Przedszkolakom bardzo się podobały podróże opisane w książce. W dalszej części spotkania opowiadały, dokąd przyjaciele razem wędrowali i co wspólnie robili podczas pieszych wycieczek.
MY CZYTAMY! A TY?
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To okazja do zorganizowania różnego rodzaju aktywności związanych m.in. z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W tym czasie, cała społeczność szkolna brała udział w akcji popularyzującej najnowszą literaturę piękną – „Filomata czyta bestsellery". Na zajęciach z wychowawcą czytano: fantasy, romanse, kryminały, thrillery, literaturę młodzieżową... Nie tylko „Cała Polska Czyta Dzieciom” ;-), ale również młodzież chętnie poznaje hity wydawnicze. Zobaczcie zasłuchanych licealistów i zaangażowanych lektorów!
Kliknij w grafikę
AKCJA SZYTA NA MIARĘ!
Wszystkich miłośników literatury zapraszamy do udziału w corocznej akcji Czytaj PL - bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Każdy, kto chciałby dołączyć do akcji, musi pobrać darmową aplikację mobilną Woblink w App Store lub z Google Play czy AppGallery i bezpłatnie się zarejestrować.
Następnie trzeba zeskanować kodu QR (zamieszczony na plakacie),
a otrzyma się dostęp do 18 książek, z takich kategorii, jak: Young Adult, reportaże, literatura piękna, obyczajowa oraz kryminały. Czytać i słuchać za darmo bestsellery można przez cały listopad. „Żółte” plakaty informujące o akcji i zawierające kody QR znajdują się: w gablocie biblioteki szkolnej, głównym holu przy wejściu do szkoły oraz bibliotece szkolnej.Poniżej lista książek, które zostały udostępnione w ramach tegorocznej akcji:
- Elena Armas: The American Roommate Experiment
- Oliver Burkeman: Cztery tysiące tygodni
- Agnieszka Klessa-Shin: Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga
- Remigiusz Mróz: Kabalista
- Marta Bijan: Muchomory w cukrze
- Robert Małecki: Wiatrołomy
- Emilia Dłużewska: Jak płakać w miejscach publicznych
- Gabriela Gargaś: Wiem, co czujesz
- Travis Baldree: Legendy i Latte
- Sławek Gortych: Schronisko, które przestało istnieć
- Julia Fiedorczuk: Dom Oriona
- Wojciech Tochman: Historia na śmierć i życie
- Michał Lubina: Niedźwiedź w objęciach smoka
- Paulina Hendel: Cmentarz osobliwości
- Katarzyna Puzyńska: Motylek
- Colleen Hoover: It Starts with Us
- Anna Goc: Głusza
- Alice Oseman: Heartstopper 4
PAŹDZIERNIK 2023
NAJLEPSZE GŁOSY LEKTORSKIE W REGIONIE BRODNICKIM
27 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy odbył się X Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania LEKTOR 2023. Nasze liceum reprezentowało osiem osób. Uczniowie, po wylosowaniu dwóch tekstów – jeden z literatury pięknej; drugi popularnonaukowej, zawierający informacje o życiu Wisławy Szymborskiej – prezentowali przed komisją swoje umiejętności lektorskie.
Po wysłuchaniu dwudziestu dwóch uczestników konkursu, jury przyznało trzy nagrody główne i pięć wyróżnień. Marta Pesta z klasy II e zajęła II miejsce, a Katarzyna Koj z klasy III b, Julia Bińczak z klasy IV e oraz Weronika Przybyłowska z klasy IV e zdobyły wyróżnienia. Pozostali Filomaci z Lidzbarskiej: Zuzanna Ludwiczak z klasy II b, Maria Łażewska z klasy II b, Natalia Janasz z klasy II c i Fabian Płachta z klasy II d otrzymali dyplomy. Nagrody dla zwycięzców ufundował Powiat Brodnicki. Gratulujemy!
Poniżej fotorelacja z konkursu (kliknij w grafikę)
GŁOŚNE CZYTANIE PRZEDSZKOLAKOM
W jesienny październikowy dzień, liczna grupa dziewcząt z naszej szkoły, udała się do Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Brodnicy. Uczennice wybrały się na ulicę Wyspiańskiego w bardzo ważnym celu, aby czytać bajki maluchom z różnych grup przedszkolnych.
„Krasnale”, „Jeżyki”, „Wiewiórki” i inne leśne stworki słuchały z ogromnym zaciekawieniem baśniowych opowieści, interpretowanych przez licealistki z Jedynki. Jak zapewniają panie przedszkolanki, dzieci uwielbiają spędzać czas na słuchaniu przeróżnych historii, opowiadanych przez nasze wolontariuszki. Co miesiąc z niecierpliwością czekają na wizytę gości z Lidzbarskiej i kolejne relacje z życia ich ulubionych, bajkowych bohaterów.
KONKURS RECYTATORSKI
12 października 2023 r. uczniowie I LO brali udział w III Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Regionalnej, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Brodnicy. Licealiści przed komisją, w składzie: p. Krystyna Warachowska (emerytowana nauczycielka akademicka UMK w Toruniu), p. Aneta Giemza-Bartnicka (instruktor teatralny BDK), p. Ewa Bieżuńska (nauczycielka języka polskiego w CKZiU), prezentowali twórczość pisarek związanych z regionem brodnickim – Anny Karwatowej oraz Wandy Brzeskiej.
W kategorii - szkoły ponadpodstawowe, I miejsce zajęła Marta Pesta z klasy II e, II miejsce Julia Bińczak z klasy IV e, a Fabianowi Płachcie z klasy II d jury przyznało wyróżnienie. Młodzi filomaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy!
WRZESIEŃ 2023
KSIĄŻKOWY ROLLERCOASTER
We wrześniu biblioteka szkolna gościła w swoich progach uczniów naszej szkoły wraz z ich wychowawcami. Powodem odwiedzin były nowo zakupione książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na rok 2023, które młodzież z zainteresowaniem oglądała, zapoznając się z różnorodną tematyką poszczególnych gatunków literatury. Poniżej zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.
KATALOG NIE TAKI STRASZNY
We wrześniu, uczniowie klas pierwszych odwiedzili bibliotekę szkolną. Na zajęciach z przygotowania czytelniczego, zapoznali się z księgozbiorem i zasadami wypożyczania materiałów bibliotecznych. Oprócz tego pierwszoklasiści rozwijając swoje umiejętności, korzystali z urządzeń mobilnych, dzięki czemu nauczyli się wyszukiwać informacje w katalogu online. Ponadto zaprezentowano młodzieży książki, które szkoła zakupiła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok 2023.
NOWOŚCI W BIBLIOTECE
W czerwcu informowałyśmy, że I LO otrzymało na rok 2023 dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Na podstawie ankiety, przeprowadzonej wśród uczniów naszej szkoły, została opracowana lista tytułów, które szkoła zakupiła do biblioteki.
Poniżej prezentujemy Wasze czytelnicze wybory (kliknij w grafikę).
NARODOWE CZYTANIE
Kolejny już raz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała „Narodowe Czytanie”, realizowane pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. W tej ogólnopolskiej akcji wzięli również udział reprezentanci naszego liceum.
Z uwagi, m.in. na tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, do 12. edycji wspólnego uroczystego czytania klasyki polskiej literatury, wybrano powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Uczennice Amelia Rosińska oraz Marta Pesta, w pięknej scenerii Parku Anny Wazówny, zaprezentowały fragmenty dzieła opisujące legendę powstania rodu Bohatyrowiczów.
CZERWIEC 2023
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Z przyjemnością informujemy, że nasze liceum otrzymało na rok 2023 dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Kwota dotacji wynosi 15 000,00 zł (12 000,00 zł z budżetu państwa, 3 000,00 zł wkład własny – organ prowadzący szkołę: Powiat Brodnicki).
Otrzymane wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, lektur, nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Na podstawie przeprowadzonej ankiety czytelniczej wśród społeczności szkolnej oraz indywidualnych rozmów została opracowana lista książek, które szkoła zakupi do biblioteki.
150 LAT TRADYCJI
W tym roku I LO obchodzi 150 lat swojego istnienia. Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę poświęconą dotychczasowym jubileuszom, które szkoła, w swojej wieloletniej działalności, uroczyście świętowała.
Do obchodów rocznicowych czynnie włączyli się również uczniowie klas pierwszych, którzy brali udział w projekcie edukacyjnym „Z kart historii naszej szkoły”, realizowanym pod kierunkiem pani Joanny Pąk oraz pani Małgorzaty Pawłowskiej. Efekty pracy najmłodszych filomatów można obejrzeć klikając w poszczególne zdjęcia znajdujące się poniżej. Serdecznie zachęcamy do wędrówki po historycznych kartach naszej Jubilatki.
MAJ 2023
DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI U FILOMATÓW
W poniedziałek 29.05.2023 r. I LO przeżyło swoisty "najazd" ósmoklasistów z Brodnicy i okolic, którzy zapoznali się z ofertą edukacyjną, obiektami szkolnymi i różnymi formami aktywności młodzieży. Uczniowie szkół podstawowych nie ominęli również licealnej biblioteki, w której mogli obejrzeć prace starszych kolegów, wykonane podczas realizacji projektów edukacyjnych, przejrzeć nowości wydawnicze z literatury młodzieżowej oraz dowiedzieć się jak wygląda współpraca nauczycieli bibliotekarzy z uczniami.
Mamy nadzieję, że we wrześniu pozyskamy, spośród nich, wielu czytelników.
"WIELE ZAWDZIĘCZAM TYM. KTÓRYCH NIE KOCHAM..."
W lipcu br. mija 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, jednej z najpopularniejszych polskich poetek. W związku z tym sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Szymborskiej. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły, w Pałacu Anny Wazówny, uczestniczyli w nagraniu do programu lokalnego TVK Eltornik - „Czytanie na Ekranie”.
Julia Bińczak zaprezentowała wiersz „Podziękowanie” z tomu „Wielka liczba” (1976), w którym poetka przeciwstawia bezinteresowną przyjaźń - miłości, często zaborczej. Natomiast Szymon Gul odczytał utwór poetki „Nic dwa razy”, z tomu „Wołanie do Yeti” (1957). Wiersz ten był wykonywany, jako piosenka, przez takie artystki, jak: Łucja Prus (1965) czy Kora Jackowska z zespołu Maanam (1994), a w 2022 r. przez młodą piosenkarkę Sanah.
MARZEC 2023
FREDRO CZY SZYMBORSKA...?
Konkurs „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA” w tym roku zgromadził w bibliotece szkolnej 22. uczniów, którzy reprezentowali dane klasy. Do interpretacji poezji wybrano utwory Wisławy Szymborskiej ze względu na 100. rocznicę urodzin noblistki i Aleksandra Fredry (230. rocznica urodzin) – patronów roku 2023.
Wszyscy uczestnicy dołożyli wielu starań, aby doskonalić swoje umiejętności recytatorskie. Jury oceniało zarówno dykcję, intonację, tempo jak i ogólne wrażenie artystyczne.
Werdykt komisji konkursowej:
I miejsce ex aequo – Marta Pesta z kl. I E i Maja Kazaniecka z kl. III C
II miejsce – Weronika Iwańska z kl. I A
III miejsce – Kacper Dembowski z kl. I B
Przyznano również dwa wyróżnienia dla: Katarzyny Koj z kl. II B i Fabiana Płachty z kl. I B, który w humorystyczny sposób, zupełnie przypadkowo, trafnie podsumował słowami Fredry całą imprezę.
Uhonorowani licealiści otrzymali dyplomy i nagrody.
Liczymy na to, że dalsza współpraca z uczniami nadal będzie przebiegała w podobnej atmosferze i młodzi filomaci chętnie będą uczestniczyć w różnych przedsięwzięciach biblioteki.
LUTY 2023
MIŁOŚĆ ZAPISANA W LISTACH
14 lutego na całym świecie obchodzone jest szczególne święto – dzień świętego Walentego. Z tej okazji uczniowie: Natalia Janasz oraz Szymon Irwan, w pałacu Anny Wazówny, podczas nagrania do programu lokalnego „Czytanie na Ekranie”, przypomnieli widzom jedną z najsłynniejszych par kochanków. Byli to: Jan III Sobieski oraz Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien – znane osobistości, które łączyło silne uczucie.
Świadectwem wielkiej miłości króla Polski do Marysieńki były listy, które pisali do siebie małżonkowie. Tę bardzo osobistą korespondencję, wykorzystującą miłosny szyfr – on był Celadonem lub Sylwandrem, ona Astreą i Jutrzenką, prowadzili w okresach rozłąki z powodu wypraw wojennych Sobieskiego oraz wyjazdów Marysieńki do Paryża.
GRUDZIEŃ 2022
REFLEKSJE ROMANTYCZNEGO PODRÓŻNIKA
W pałacu Anny Wazówny, przed kamerą TVK Eltronik podczas nagrania do programu lokalnego „Czytanie na Ekranie”, nasi uczniowie zaprezentowali wiersze wielkiego romantyka Adama Mickiewicza.
Maria Łażewska, odczytała sonet „Stepy akermańskie”, który otwiera słynny cykl „Sonetów krymskich”. Utwór przedstawia tęsknotę za utraconą ojczyzną oraz euforię i zachwyt nad pięknem otaczającej przyrody. Fabian Płachta przytoczył sonet „Ruiny zamku w Bałakławie”, w którym autor opisuje motyw przemijania oraz nietrwałość dóbr materialnych w przeciwieństwie do natury, która jest wieczna.
LISTOPAD 2022
KONKURS FOTOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY!
Do konkursu „ZABOOKOWANI FILOMACI”, który zorganizowała biblioteka szkolna, zgłoszono trzynaście prac. Wszystkie fotografie zostały wykonane w pięknej, jesiennej scenerii naszego miasta oraz Pojezierza Brodnickiego.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem pana Arkadiusza Kłosowskiego poddała ocenie nie tylko walory artystyczne, ale przede wszystkim kreatywność autora zdjęcia. Ostatecznie członkowie komisji postanowili przyznać nagrody:
I miejsce Laurze Straub II a - „Leśna herbata”
II miejsce Wiktorii Wrzosek IV b - „Ostatni autobus”
III miejsce ex aequo
Alicji Małkowskiej II a
Igorowi Gęsickiemu IV c - „Jesienny relaks”
Gratulujemy!
DO ZACZYTANIA JEDEN KROK
Całą społeczność filomacką zachęcamy do udziału w ogólnopolskiej akcji „Upoluj swoją książkę”. Na terenie szkoły dostępne są „żółte” plakaty, na których znajduje się kod QR – klucz do wirtualnej biblioteki.
Każdy z Was, mając na swoim smartfonie darmową aplikację mobilną Woblink, może zeskanować kod QR i bezpłatnie, przez cały listopad, korzystać z dostępu do osiemnastu hitów książkowych. Bestsellerowe tytuły można również czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle.
Kliknij w poniższy plakat, a dowiesz się więcej o książkach dostępnych w akcji Czytaj PL.
PAŹDZIERNIK 2022
LEKTOR 2022
Zawsze nawiązujemy do tradycji filomackich – to nasze korzenie i bogate dziedzictwo, z którego cały czas czerpiemy. Dbałość o kulturę słowa jest nam szczególnie droga.
Nasi uczniowie chętnie wzięli udział w tegorocznym IX Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania „Lektor 2022”, organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. Młodzież losowała fragmenty z literatury pięknej i artykułów z gazet, aby je potem zaprezentować przed jury.
Filomaci znaleźli się w gronie zwycięzców!!! Weronika Przybyłowska z kl. III e zajęła 3. miejsce, a Karol Sztandarski z kl. III a za swoją interpretację tekstu otrzymał wyróżnienie. Olga Marks z kl. I e i Wiktor Kozłowski z kl. III d zostali uhonorowani dyplomami.Bardzo nas cieszą sukcesy naszych licealistów. Tylko tak dalej!
CZYTANIE DLA POKOJU
W tym roku obchodom Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przyświeca hasło „Czytanie dla pokoju”. Wasze koleżanki i koledzy, chcąc podkreślić wagę tej październikowej akcji, nagrali wiersze najbardziej cenionych poetów romantycznych, polskich i ukraińskich. Posłuchajcie jak brzmią utwory naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza w języku ukraińskim oraz oryginalnej wersji liryków Tarasa Szewczenki, a także ich przekładów.
Kliknij w miniaturę książki.
WRZESIEŃ 2022
NAJMŁODSI FILOMACI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Wrzesień, to miesiąc, w którym wszyscy uczniowie klas pierwszych odwiedzają bibliotekę, aby zapoznać się z zasadami korzystania z wypożyczalni oraz czytelni. Na pierwszym spotkaniu prezentowany jest także układ księgozbioru oraz katalog online biblioteki. Każdy uczeń po zajęciach z przygotowania czytelniczego umie poruszać się po indeksach wyszukiwawczych katalogu, i sam potrafi znaleźć interesującą go literaturę.
BADŹ JAK ROBERT LANGDON (DAN BROWN: KOD LEONARDA DA VINCI)
Jeżeli chcesz sprawdzić się, jako detektyw poszukujący skradzione dzieła światowego malarstwa, to zapraszamy do udziału w zabawie. Kliknij poniżej w zdjęcie i baw się dobrze.
NARODOWE CZYTANIE 2022
W akcji „Narodowego Czytania”, która odbyła się w parku Anny Wazówny, brali również udział nasi uczniowie. Organizator wydarzenia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprosił społeczność brodnicką do wspólnego czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Oliwia Pietrzak oraz Stanisław Głuszek przed zgromadzoną przy parkowej fontannie publicznością, w słoneczny wrześniowy dzień, odczytali balladę „Świteź”.
To jeden z czternastu utworów zawartych w pierwszym zbiorze poezji wielkiego wieszcza, który został wydany dwieście lat temu w Wilnie. Opublikowanie liryków uważane jest za symboliczny początek romantyzmu, w związku z czym 2022 rok został uchwalony przez Sejm RP „Rokiem Romantyzmu Polskiego”.
CZERWIEC 2022
PODRÓŻUJ Z KSIĄŻKĄ
„Już za parę dni, za dni parę
Weźmiesz plecak swój i gitarę …”
Mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia. Zapraszamy wszystkich uczniów do biblioteki po książki. Możecie je wypożyczyć na okres wakacji. Wystarczy przyjść i wybrać sobie tytuły z wciągającymi opowieściami z dreszczykiem emocji, szalonymi przygodami, historiami, po przeczytaniu których, każdy odgłos będzie budził w Was przerażenie i strach. Jeżeli nie lubicie się bać, możecie wziąć na letni odpoczynek skomplikowane miłosne perypetie, a zatem zróbcie sobie miejsce w Waszych podróżnych plecakach na odrobinę intrygującej literatury. Kliknij poniżej w obrazek, a poznasz szereg bestsellerów dostępnych w szkolnej bibliotece.
MAJ 2022
DRZWI OTWARTE W BIBLIOTECE
Kolejny rocznik ósmoklasistów z powiatu brodnickiego i terenów ościennych odwiedził naszą szkołę oraz bibliotekę podczas tegorocznych Drzwi Otwartych.
Młodzi ludzie chętnie rozmawiali o literaturze jaka ich interesuje
i z zaciekawieniem oglądali interaktywną wystawkę „Echa romantyzmu
w muzyce współczesnej”, a także prezentację podsumowującą aktualną działalność naszej małej książnicy. Zdecydowana większość odwiedzających, to uczniowie, którzy w dalszej edukacji wybierają rozszerzenie z języka polskiego.Miło było Was gościć; czekamy na Was we wrześniu J!
LOGO BIBLIOTEKI I LO
Z przyjemnością informujemy, iż konkurs na projekt graficzny „LOGO Biblioteki I LO” został rozstrzygnięty. Do konkursu zgłoszono sześć prac. Komisja w składzie: pani Anna Chmarzyńska, pani Joanna Pąk, pod przewodnictwem pani Katarzyny Boby, wyłoniła projekt na podstawie kryteriów wyszczególnionych w regulaminie konkursu. Autorką zwycięskiej pracy jest Alicja Małkowska z klasy I a. Serdecznie gratulujemy.
Zwyciężczyni otrzyma dyplom oraz nagrodę rzeczową, która zostanie wręczona na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie oraz trud włożony w przygotowanie poszczególnych projektów. Poniżej prezentujemy zgłoszone przez uczniów prace.
Alicja Małkowska I A
Oskar Lewandowski I B Szymon Gul II C Kinga Rzeszotarska III pA
Marika Zawacka III pD Sylwia Kaźmierczak III pD
KWIECIEŃ 2022
MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
W bibliotece naszej szkoły po raz piąty obył się konkurs pięknego czytania,
w którym brali udział reprezentanci poszczególnych klas. W tym roku komisja przesłuchała dwudziestu dwóch uczniów, którzy niestereotypowo interpretowali wybrane przez siebie utwory poetyckie.Uczestnicy przedstawili wiersze: Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego, oddając w ten sposób hołd polskim wieszczom. Warto przypomnieć, iż rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. Oprócz utworów z epoki romantyzmu znalazły się również wiersze: Tadeusza Gajcego, Juliana Przybosia, Ewy Lipskiej, Juliana Kornhausera, Anny Kamieńskiej, Rafała Wojaczka i wielu innych znanych poetów.
Jury nie miało łatwego zadania, gdyż wszyscy uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani do prezentowania liryków. Ostatecznie komisja przyznała:
I miejsce – Karolowi Sztandarskiemu kl. II A
II miejsce – Wiktorii Przybyłowskiej kl. II E
III miejsce – Natalii Andrzejewskiej kl. II E
Wyróżnienie otrzymali – Wiktor Kozłowski kl. II D oraz Maciej Jamróz kl. III pB
Zwycięzcom konkursu dyrektor Wiesław Łupina wręczył nagrody oraz dyplomy.
MARZEC 2022
WIELKANOCNY NASTRÓJ
Uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Wacko oraz Cezary Grabowski zostali zaproszeni do biblioteki publicznej, aby nagrać odcinek - „Czytanie na ekranie”, poświęcony tradycjom wielkanocnym. Widzom TVK Eltronik zaprezentowali obrzędy religijne oraz zwyczaje ludowe związane z przygotowaniem Świąt Wielkiej Nocy.
PRZYSZŁA WIOSNA
W ostatni wtorek zrobiło się bardzo kolorowo w bibliotece. I to nie tylko za sprawą wielobarwnych strojów uczniów, którzy solidarnie całymi klasami ubrali się w przypisanej tonacji. Wszędzie królowały wesołe odcienie Pani Wiosny, podkręcając tym samym radosną atmosferę integracyjnej zabawy.
W naszej szkolnej książnicy młodzież mogła realizować się poprzez zadania aktorskie, gry i zagadki literackie czy też rękodzieło artystyczne. Przez okna zaglądało nam słoneczko, a nastroje podczas tych rozrywek były również pełne ciepła i humoru.
GRUDZIEŃ 2021
BAŚNIE I LEGENDY W I LO
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych - „Baśnie i legendy z całego świata”, uczniowie I b oraz I c, pod kierunkiem bibliotekarzy, realizowali projekt edukacyjny „Filomata czyta dzieciom”. Licealiści w zespołach wykonali m.in. ilustracje do wybranej przez grupę bajki bądź legendy.
Prace młodzieży zostały wyeksponowane na wystawie, która dostępna będzie w dniach 6-17 grudnia 2021 roku w holu głównym szkoły. Przygotowane przez pierwszoklasistów rysunki, to efekt drugiego etapu przedsięwzięcia. W pierwszej części zadaniem każdej grupy było nagranie dokumentu dźwiękowego. Wszystkie audiobooki są dostępne pod kodami QR umieszczonymi przy prezentowanych obrazkach do odpowiedniej baśni lub legendy. Wystarczy tylko zeskanować kod QR żeby odtworzyć nagranie. Niektóre bajki są czytane przez lektorów z podziałem na role.
Dwa etapy realizacji projektu uczniowie mają już za sobą, teraz czeka ich trzeci, który polegał będzie na montażu wykonanych działań - tworzenie dokumentu audiowizualnego. Ostatnie efekty pracy uczniów udostępnione zostaną na profilu społecznościowym biblioteki I LO.
Zapraszamy społeczność uczniowską do zapoznania się z pracami młodszych koleżanek i kolegów.
LISTOPAD 2021
AKCJA NIE Z TEJ ZIEMI
I LO po raz trzeci dołączyło do ogólnopolskiej kampanii Czytaj PL, która promuje czytelnictwo. Dzięki akcji, przez cały listopad, uczniowie mają bezpłatny dostęp do 12 ebooków i audiobooków. Należy pobrać najnowszą wersję aplikacji Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR zamieszczony na plakacie. Plakaty są dostępne: w bibliotece szkolnej, w holu głównym szkoły, na tablicy informacyjnej w internacie I LO oraz w gablocie biblioteki szkolnej przy sali numer 30.
Poniżej podajemy zestawienie książek, które zostały udostępnione
w ramach tegorocznej akcji:- Kornel Filipowicz: Formikarium (opowiadania)
- Anna Kańtoch: Wiosna zaginionych (powieść kryminalna)
- Tomasz Lem: Awantury na tle powszechnego ciążenia (powieść biograficzna o Stanisławie Lemie)
- Stanisław Lem: Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników (opowiadania)
- Aleksandra Lipczak: Lajla znaczy noc (reportaż)
- Robert Małecki: Żałobnica (thriller)
- Tomasz Michniewicz: Chwilowa anomalia (reportaż)
- Marcin Mortka: Nie ma tego złego (powieść fantasy)
- Dionisios Sturis: Gorzkie pomarańcze (reportaż)
- Beata Szady: Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie (reportaż)
- Robert J. Szmidt: Per aspera ad astra (powieść science fiction)
- Magdalena Witkiewicz: Srebrna łyżeczka (powieść obyczajowa)
Zachęcamy uczniów do udziału w akcji!
CZYTANIE WIERSZY U ANNY WAZÓWNY
Dnia 3 listopada 2021 roku uczennice z klasy II C wzięły udział w nagraniu programu lokalnego TVK „Eltronik” – „Chwila na wiersz”. Dziewczęta wraz z innymi uczestnikami wydarzenia odczytały przed kamerą telewizyjną polecone przez organizatora – Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, utwory patronów 2021 roku.
Jako pierwsza wystąpiła Maja Kazaniecka, która zaprezentowała wiersz Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka II”. Następnie Maja Kołakowska przedstawiła strofy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Piosenka”.
NIEDOCENIANY ROMANTYK - CZWARTY WIESZCZ
Dnia 27 października 2021 roku odbył się I etap konkursu: „Cyprian Kamil Norwid – patron 2021 roku”, zorganizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy I LO. W tym przedsięwzięciu wzięło udział czterdziestu uczniów z klas drugich i trzecich. Uczestnicy udzielali pisemnych odpowiedzi na pytania dotyczące biografii i głównych dzieł artysty. Spośród wszystkich osób komisja wyłoniła jedenastu licealistów, którzy zakwalifikowali się do II etapu.
Kolejna tura konkursu miała miejsce 2 listopada 2021 roku. Na tym poziomie uczniowie musieli wykazać się szerszą znajomością treści utworów poety. Julia Stogowska z klasy III gA poradziła sobie znakomicie i uzyskała największą liczbę punktów, zajmując pierwsze miejsce. Na drugiej pozycji znalazła się Oliwia Sierocińska z klasy III pC, a na trzecim miejscu uplasował się uczeń z klasy II A Karol Sztandarski.
Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora szkoły - pana Wiesława Łupiny, dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy!
PAŹDZIERNIK 2021
LEKTOR 2021
W jesienny, październikowy dzień, czteroosobowa grupa uczniów naszej szkoły udała się do Pałacu Anny Wazówny, w którym odbywał się powiatowy konkurs pięknego czytania. Na potrzeby organizowanego wydarzenia, bibliotekarze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przygotowali dla uczestników, uczniów szkół ponadpodstawowych, teksty z literatury pięknej i popularnonaukowej. Fragmenty utworów zaczerpnięte zostały m.in. z dzieł Stanisława Lema, głównego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, którego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił jednym z patronów roku. Pisarz znany jest z takich powieści, jak: „Solaris”, „Bajki robotów”, „Cyberiada” czy „Opowieści o pilocie Pirxie”.
Po wylosowaniu tekstów, młodzież prezentowała swoje umiejętności lektorskie przed komisją, która po wysłuchaniu wszystkich reprezentantów z poszczególnych szkół średnich, wyłoniła zwycięzców. Lektorem roku 2021 została Natalia Andrzejewska z klasy II E, drugie miejsce zajęła Zuzanna Wacko z klasy III pE, a wyróżnienie otrzymała Aleksandra Obrębska z klasy III pD. Uczennicom wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy!
WRZESIEŃ 2021
PIERWSZE KROKI Z KATALOGIEM ONLINE BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Kolejny rocznik uczniów klas pierwszych zaliczył szkolenie biblioteczne
z przygotowania czytelniczego. Na zajęciach młodzież nabyła umiejętności korzystania z katalogu online biblioteki. Zainteresowani wyszukiwali konkretne tytuły książek, aby przekonać się czy biblioteka szkolna posiada je w swoich zbiorach. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali trailery popularnych książek, nagrane przez starszych kolegów, w ramach projektów edukacyjnych realizowanych przez bibliotekarzy. Dużym uznaniem cieszyły się również polecane przez nauczycieli pozycje z literatury przekazane za pośrednictwem fanpage’a biblioteki.JUBILEUSZOWE – 10. NARODOWE CZYTANIE
W kolejnej edycji Narodowego Czytania, które upowszechnia największe dzieła literatury polskiej, w całej Polsce czytano sztukę Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Utwór szczególny, nazwany tragifarsą kołtuńską, odsłaniający hipokryzję, zakłamanie, podwójne standardy moralne i ciasnotę horyzontów umysłowych kryjących się pod maską poprawności i cnotliwości.
Pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy zorganizowali tę cykliczną imprezę w plenerze. W wyjątkowej scenerii brodnickiego parku, przy pluskającej fontannie, z towarzyszeniem nastrojowej muzyki, mieliśmy przyjemność posłuchać interesujących interpretacji fragmentów tego ponadczasowego dramatu.
W postaci bohaterów utworu wcielili się również nasi uczniowie: Julia Domeracka z kl. 3 pA i Szymon Pawłowski z kl. 3 gB.
CZERWIEC 2021
WAKACJE Z KSIĄŻKĄ
Zbliżają się wakacje! Jak cudnie: słońce, woda, zielone plenery, swoboda i … mamy nadzieję – KSIĄŻKI!!! Aby dzięki nim świat wydawał się jeszcze bardziej kolorowy i lepszy. Ogłaszamy WAKACJE Z KSIĄŻKĄ! Wypożyczamy do 3 egzemplarzy (po uprzednim zwrocie wszystkich zaległości) na cały okres amnestii od szkoły, czyli do września.
Zabierzcie odrobinę fantazji, emocji, sensacji, liryki, horroru – wszystko co tylko chcecie, na turystyczny szlak.
LUTY 2021
CZYTANIE JEST SUPER
Nauczyciele bibliotekarze serdecznie zapraszają całą społeczność szkolną do udziału w akcji „Książki czytam i polecam”. Jeżeli chcielibyście podzielić się swoimi wrażeniami po lekturze intrygującej książki, to zachęcamy do udziału w akcji. Z całą pewnością wielu z Was zna takie tytuły, które poleciłoby swoim koleżankom i kolegom. Mogą to być różne gatunki literackie: kryminały, biografie, poradniki, reportaże …
Wystarczy, że nagracie video bądź audio i w kilku zdaniach przedstawicie głównych bohaterów oraz fabułę polecanej publikacji. Kolejnym krokiem będzie przesłanie nagrania na adres: biblioteka1lobrodnica@onet.eu. Wasze propozycje zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki oraz profilu społecznościowym. Podziel się swoimi czytelniczymi odkryciami, niech Twoi rówieśnicy również zapoznają się z ciekawą literaturą.
Kliknij w zdjęcie, które znajduje się poniżej, a dowiesz się, co polecają nauczyciele i uczniowie I LO.
LISTOPAD 2020
UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ
Zapraszamy miłośników książek do udziału w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Instytut Książki wraz z organizatorami kolejnej edycji kampanii Czytaj PL (Krakowskie Biuro Festiwalowe i platforma e-bookowa Woblink.com) oferują bezpłatnie, przez cały listopad, popularne tytuły znanych i cenionych autorów, m.in.: Jakuba Małeckiego, Remigiusza Mroza, Jakuba Ćwieka czy Mariusza Szczygła. Wśród proponowanych w tym roku książek znajdują się: kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa oraz poradnik, które dostępne są w formie
e-booków bądź audiobooków.Wystarczy pobrać najnowszą wersję aplikacji Woblink z App Store lub Google Play i bezpłatnie zarejestrować się. Po zeskanowaniu kodu QR (zamieszczonego na plakacie) otrzymamy dostęp do 12 bestsellerów, które możemy czytać w wersji na czytnik lub słuchać w formie audiobooka. Poniżej lista dostępnych wirtualnie książek:
1. Jakub Ćwiek „Topiel”
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL”
3. Paulina Hendel „Strażnik”
4. Mikołaj Łoziński „Stramer”
5. Karolina Macios „Czarne morze”
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie”
7. Jakub Małecki „Horyzont”
8. Robert Małecki „Zadra”
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów”
10. Dominika Słowik „Zimowla”
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz”
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma”
PAŹDZIERNIK 2020
Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY
Co decyduje o naszych wyborach z literatury popularnej? Pod wpływem kogo lub czego sięgamy po konkretny tytuł?
W wielu przypadkach kierujemy się nazwiskiem ulubionego autora lub kategorią literatury (romans, thriller, książki fantasy, horrory czy książki biograficzne… itd.). Często zaintryguje nas ciekawa recenzja lub opis na blogu. Niektórzy wybierają książkę po obejrzeniu adaptacji filmowej. Jednak najczęściej sugerujemy się poleceniem przez kogoś bliskiego; koleżankę, kolegę, członka rodziny bądź uznany autorytet w tej dziedzinie.
Może zaciekawią Was proponowane przez nas pozycje i opinie o nich. Czekamy na Was z niecierpliwością!!!
WRZESIEŃ 2020
SPOTKANIA Z KLASAMI PIERWSZYMI
We wrześniu, jak co roku, odbyły się lekcje z najmłodszymi uczniami, w ramach przygotowania czytelniczego. Adaptacja w nowych warunkach, po prawie półrocznej przerwie od bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, nie jest łatwa. Dlatego należy wspierać nowych Filomatów, żeby nie czuli się zagubieni. Aby przybliżyć młodzieży zasady korzystania z księgozbioru i formy pracy biblioteki szkolnej przeprowadzone zostały zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej. Pierwszoklasiści poznali funkcjonowanie katalogu bibliotecznego online oraz obejrzeli efekty pracy starszych kolegów przy realizacji ubiegłorocznych projektów edukacyjnych.
LUTY 2020
"POWIEDZ MI, JAK MNIE KOCHASZ"
Oliwia Sierocińska oraz Hubert Sikorski podczas walentynkowego nagrania programu TVK „Eltronik” – „Chwila na wiersz”. Uczniowie w Pałacu Anny Wazówny wspólnie zaprezentowali „Rozmowę liryczną” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ulubiony wiersz wszystkich zakochanych poeta napisał nad jeziorem Nidzkim, w leśniczówce Pranie, gdzie obecnie mieści się muzeum poświęcone jego pamięci.
GRUDZIEŃ 2019
HISTORIE ZAMKNIĘTE W KADRZE
Pierwszoklasiści zakończyli już drugi etap działań związanych z realizacją projektu edukacyjnego, nad którym pracują od października. W kolejnej części uczniowie wykonali zdjęcia do wybranej przez zespół książki. Na fotografiach przedstawili bohaterów poszczególnych dzieł literackich. Zapraszamy do obejrzenia efektów ich pracy, które zostały wyeksponowane w czytelni biblioteki.
LISTOPAD 2019
MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
28 listopada 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyła się czwarta edycja konkursu o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”, w której wzięło udział piętnastu uczestników. W tym roku uczniowie zaprezentowali przed komisją konkursową fragmenty z wybranych przez siebie powieści: sensacyjnych, historycznych, fantasy, obyczajowych. Jury spośród reprezentantów klas pierwszych oraz drugich wyłoniło zwycięzców, przyznając sześć nagród.
I miejsce ex aequo - Oliwia Sierocińska I pc
- Hubert Sikorski II b
II miejsce ex aequo - Julia Kłosowska II c
- Aleksandra Sadowska II c
III miejsce - Sandra Wiśniewska I gb
Wyróżnienie - Agata Garczewska II e
Gratulujemy!
PLAKAT PROMUJĄCY KSIĄŻKĘW obecnym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Historie zamknięte w kadrze”. Pierwszoklasiści swoją pracę nad projektem rozpoczęli od wyboru tytułów książek z księgozbioru biblioteki szkolnej. Po zapoznaniu się z treścią wybranego dzieła każdy zespół przystąpił do wykonania pierwszego etapu przedsięwzięcia, którego efektem są plakaty promujące literaturę piękną. Przygotowane przez młodzież afisze reklamują powieści: sensacyjne, obyczajowe, historyczne, fantastyczne oraz postapokaliptyczne.
NOBLISTKA W PAŁACU ANNY WAZÓWNY13 listopada br. uczennice naszej szkoły Sandra Wiśniewska oraz Julia Stefańska udały się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy, aby uczestniczyć w nagraniu programu lokalnego TVK Eltronik „Czytanie na ekranie”. Dziewczęta przed kamerą zaprezentowały fragmenty z powieści „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk, laureatki literackiego Nobla.
CZYTAJ PL - NAJWIĘKSZA AKCJA CZYTELNICZA W KRAJU
I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy zostało zakwalifikowane do trzeciej edycji ogólnopolskiego projektu „Upoluj swoją książkę” koordynowanego przez Instytut Książki oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe i platformę e-bookową Woblink.com. Akcja skierowana jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a Honorowy Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Od 2 do 30 listopada uczniowie naszej szkoły mają bezpłatny dostęp do 12 bestsellerowych książek w formie e-booków i audiobooków. Wystarczy pobrać darmową aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i, przechodząc do zakładki Czytaj PL, zeskanować smartfonem kod QR znajdujący się na plakatach dostępnych w bibliotece szkolnej oraz w holu głównym szkoły. Na uczniów czeka również wiele konkursów i atrakcyjnych nagród, trzeba tylko regularnie zaglądać na stronę - akcja.czytajpl.pl oraz facebooka akcji - fb.com/czytajpl.
W tym roku wirtualnie zostały udostępnione takie książki, jak:
- Wiesław Myśliwski „Ucho igielne”
- Remigiusz Mróz „Listy zza grobu”
- Robert Małecki „Skaza”
- Holly Black „Okrutny książę”
- Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach”
- Tomasz Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”
- Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów”
- Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy”
- Paulina Łopatniuk „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”
- Jeff Haden „Mit motywacji. Nawet nie wiesz, ile możesz osiągnąć”
- Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury”
- Jakub Małecki „Nikt nie idzie”
Zapraszamy do udziału w akcji!
PAŹDZIERNIK 2019SIŁOWNIA UMYSŁOWA
4 października w bibliotece szkolnej, w ramach spotkania integracyjnego dla klas pierwszych, odbyła się jedna z konkurencji turniejowych „Siłownia umysłowa”. Zespoły klasowe, kierując się zaszyfrowanymi informacjami w kodach QR, wyszukiwały ukryte w książkach elementy puzzli. Pierwszoklasiści po odnalezieniu wszystkich puzzli, układali je. Obrazy, jakie powstały po ich ułożeniu, odsyłały uczniów do końcowego zadania, które uczestnicy zabawy bezbłędnie rozwiązali.
WRZESIEŃ 2019NARODOWE CZYTANIE NOWEL POLSKICH
Agata Fogel i Hubert Sikorski podczas czytania w Pałacu Anny Wazówny. Uczniowie zaprezentowali publiczności opowiadanie B. Schulza „ Mój ojciec wstępuje do strażaków”.
CZERWIEC 2019CHWILA NA WIERSZ
W czerwcu uczennice klas drugich: Agata Fogel, Sandra Chmielewska oraz Julia Wolska wzięły udział w nagraniu programu "Czytanie na ekranie” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Dziewczęta przed kamerą zaprezentowały wiersze Jana Izydora Sztaudyngera.
MAJ 2019MAGIA KSIĄŻEK
17 maja podczas Drzwi Otwartych Szkoły nauczyciele bibliotekarze omówili gimnazjalistom oraz ósmoklasistom przedsięwzięcia, jakie podejmowane są w bibliotece szkolnej. Poza tym młodzież mogła obejrzeć w czytelni wystawkę książek z literatury młodzieżowej, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a także prace artystyczne i literackie swoich starszych kolegów. Na zakończenie spotkania chętni uczniowie wzięli udział w przygotowanym interaktywnym literackim quizie.
MARZEC 2019MARZEC MIESIĄCEM KOBIET
W tym miesiącu w czytelni biblioteki prezentowana jest wystawa książek, których głównymi bohaterkami są kobiety. Zapraszamy do zapoznania się z ich interesującymi historiami, zapisanymi na kartach powieści. Druga ekspozycja, przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy, przedstawia „złote myśli” znanych kobiet oraz wypowiedzi sławnych mężczyzn zainspirowanych płcią piękną.
LUTY 2019BEATLESI W BIBLIOTECE
Wieczorem w Tłusty Czwartek, w kameralnej atmosferze przy blasku świec „przenieśliśmy się” do szalonych lat sześćdziesiątych. Teksty i muzyka legendarnej grupy The Beatles nadały spotkaniu romantyczny charakter - tematem była miłość.
Montaż muzyczno-poetycki wzbogaciła prezentacja dokumentalnych nagrań z koncertów, zdjęć, teledysków zespołu, polskich tłumaczeń piosenek. Najwięcej emocji wzbudziły kultowe utwory „Hey Jude”, „Yesterday” czy „Help!”.
Uczennice doskonale poradziły sobie z oryginalnymi tekstami w języku angielskim. W czasach Beatlesów, młodzi ludzie w Polsce w dużej mierze uczyli się tego właśnie języka na podstawie piosenek zespołów brytyjskich i amerykańskich.
WIZYTA W PRZEDSZKOLU
15 lutego uczennice z klasy Ic - Amelia Rogowska oraz Ola Sadowska - odwiedziły przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Brodnicy. Licealistki przeczytały sześciolatkom jedną z wielu legend związanych z herbem i symbolem naszej stolicy – Warszawy. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o warszawskiej Syrence.
"KOCHAĆ, JAK TO ŁATWO POWIEDZIEĆ..."
W lutym uczennice klas pierwszych: Wiktoria Stachewicz oraz Iza Grabowska reprezentowały naszą szkołę w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej podczas nagrania programu „Chwila na wiersz”. Z powodu zbliżających się Walentynek – święta zakochanych – dziewczyny czytały poezję miłosną. Wybrały wiersze Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla, „Nic dwa razy” oraz „Miłość szczęśliwa”.
STYCZEŃ 2019KASKADER UCZUĆ
W styczniowym nagraniu programu „Chwila na wiersz” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej nasi pierwszoklasiści, Julia Kłosowska oraz Hubert Sikorski, zaprezentowali swoje umiejętności lektorskie. Uczniowie przed kamerą odczytali wiersze Andrzeja Bursy, którego krytycy zaliczają do polskich „poetów przeklętych”. W swojej trzyletniej działalności literackiej – zmarł mając 25 lat – napisał trzydzieści siedem wierszy.
W PAJĘCZEJ SIECI
Od stycznia do końca lutego w czytelni biblioteki I LO prezentowane będą efekty pracy artystycznej - fotografie - Oliwii Jankowskiej z klasy II a oraz jej mamy, pani Beaty Jankowskiej. Autorki zdjęć w nietypowy sposób ukazują ulice naszego miasta czy otaczającą nas przyrodę. Wśród wyeksponowanych prac odbiorca znajdzie także mroczne, surrealistyczne wizje. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
GRUDZIEŃ 2018MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w konkursie „Mistrz Pięknego Czytania”. Do rywalizacji stanęło szesnastu uczestników, z pasją i wielkim zaangażowaniem, prezentujących liryki Zbigniewa Herberta. Wyrównany poziom umiejętności recytatorskich młodych artystów nie ułatwił podjęcia decyzji Jury, które ostatecznie nagrodziło pięć osób.
I miejsce - Agata Fogel II a
II miejsce - Hubert Sikorski I b
III miejsce - Julia Kłosowska I c
Wyróżnienie: Klaudia Zglińska II e
Agata Garczewska I f
Zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz książki z literatury młodzieżowej.
PLAKAT REKLAMOWY LEKTURY
Uczniowie klas pierwszych zakończyli już drugi etap pracy nad projektem edukacyjnym „Lektura na ekranie”. Polegał on na wykonaniu plakatu reklamującego wybrany przez zespół tytuł. Grupy przygotowały różnymi technikami plastycznymi kolorowe afisze, które zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej. Każda praca przedstawia w sposób oryginalny kreatywność, wyobraźnię, a także indywidualne spojrzenie licealistów na dane dzieło. Zapraszamy do zapoznania się z artystyczną wizją twórców plakatów, w których ważną rolę odgrywają symbole. Wywołują one w odbiorcach własne skojarzenia z konkretnym utworem literackim.
Ostatnią częścią przedsięwzięcia będą nagrane przez uczniów kilkuminutowe filmy prezentujące subiektywne podejście pierwszoklasistów do utworów lirycznych, epickich oraz dramatycznych. Wszystkie filmy będą dostępne na fanpage’u biblioteki.
LISTOPAD 2018POLSKI JAMES DEAN
Dnia 21 listopada br. Klaudia Łukaszewska oraz Klaudia Zglińska uczennice z klasy II e udały się do Pałacu Anny Wazówny, aby wziąć udział w nagraniu do programu lokalnego TVK Eltronik „Czytanie na ekranie”. W tym miesiącu nasze filomatki przed kamerą zaprezentowały wiersze Edwarda Stachury: „Everness” oraz „Odnalazły się marzenia…”
PROJEKT EDUKACYJNY "LEKTURA NA EKRANIE"W tym roku szkolnym nauczyciele bibliotekarze, przy współpracy z nauczycielem od wiedzy o kulturze, realizują w klasach pierwszych projekt edukacyjny: „Lektura na ekranie”. Na początku października uczniowie podzieleni na zespoły wybierali spośród lektur szkolnych interesujące ich tytuły. Po zapoznaniu się z treścią książki, grupa miała wykonać zdjęcie przedstawiające bohaterów wybranego dzieła. To zadanie pierwszoklasiści mają już za sobą. Efekt ich pracy można oglądać na wystawie fotograficznej, która znajduje się w czytelni biblioteki. O kolejnych etapach działań młodzieży nad projektem poinformujemy wkrótce.
PAŹDZIERNIK 2018TWIERDZA SZYFRÓW
W nocy z 26/27 października już po raz piąty odbyło się spotkanie integracyjne klas pierwszych - „Noc w liceum”. Tegoroczni uczestnicy mieli okazję brać udział w zaproponowanej przez nauczycieli bibliotekarzy konkurencji „Twierdza szyfrów”. Uczniowie wyposażeni w identyfikatory międzynarodowych organizacji wywiadowczych musieli odnaleźć w książkach zaszyfrowane za pomocą QR kodów informacje, aby poznać pytanie niezbędne do rozwiązania krzyżówki.
Po emocjonującej rozgrywce nadeszła pora na spokojniejszą rywalizację przy rozwiązywaniu zagadek literackich. Przedstawiciele klas na podstawie fragmentu książki podawali tytuł i autora. W zadaniu „Literacka dziesiątka” przyporządkowywali nazwisko pisarza do konkretnego utworu, następnie identyfikowali imiennie postać literacką kierując się przeczytanym opisem.
LEKTOR 2018
Nasi uczniowie, to prawdziwi mistrzowie słowa mówionego. W konkursie organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy - „Lektor 2018” Jan Trędewicz z klasy II c zajął 1. miejsce, a Klaudii Zglińskiej z klasy II e jury przyznało wyróżnienie.
Uczestnicy zmagań czytelniczych losowali fragmenty tekstów z literatury pięknej i popularnonaukowej. Filomaci zmierzyli się z takimi dziełami jak: „Mock” Marka Krajewskiego, „Nawiedzony Dom” Joanny Chmielewskiej, „Zima świata” Kena Folleta, „Warunek” Eustachego Rylskiego.
WRZESIEŃ 2018ZACZYTANI W PRZEDWIOŚNIU
12 września br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy po raz siódmy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Tegoroczne „czytanie” jest związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z naszej szkoły: Klaudia Zglińska z klasy II e oraz Tomek Dziak z klasy III d profesjonalnie wcielili się w bohaterów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
CZERWIEC 2018METAFIZYKA LUDZKIEGO LOSU W POEZJI ADAMA ZAGAJEWSKIEGO
20 czerwca br. po raz kolejny uczestniczyliśmy w „Czytaniu na ekranie” organizowanym przez TVK Eltronik oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. Podczas nagrania uczniowie z brodnickich szkół promowali poezję Adama Zagajewskiego. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Skarżyńska z klasy II b, która przeczytała wiersz pt. „Poeci to presokratycy” z tomu „Asymetria”.
MAJ 2018ODWIEDZINY GIMNAZJALISTÓW
17 maja 2018 r. w naszej szkole odbyły się „Drzwi Otwarte”. Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze przybliżyli przybyłym gimnazjalistom różne sposoby spędzania wolnego czasu z książką. Przedstawili pokaz multimedialny prezentujący wiele możliwości rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów, poprzez udział w projektach edukacyjnych czy różnorodnych akcjach czytelniczych organizowanych w bibliotece. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a zakończyło się słodką niespodzianką.
KWIECIEŃ 2018CHWILA Z POEZJĄ
25 kwietnia młodzież z I LO brała udział w kolejnym nagraniu „Czytania na ekranie”, które odbyło się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy. W wiosennym odcinku, pod hasłem „Chwila na wiersz”, uczniowie popularyzowali utwory Anny Piwkowskiej.
Troje uczniów z naszej szkoły zaprezentowało liryki współczesnej poetki:
Wiktoria Lubczyńska kl. II a - „Praga 1998”
Julita Bieńkowska kl. I a – „Budzykowi”
Jan Trędewicz kl. I c – „Londyn 1998”
MARZEC 2018CZYTANIE DLA PRZYJEMNOŚCI
13 marca biblioteka gościła dziewiętnastu uczestników konkursu szkolnego „Mistrz Pięknego Czytania”. Wytypowani przez poszczególne klasy uczniowie prezentowali według własnej interpretacji wybrane fragmenty prozy.Zebrana w czytelni publiczność słuchała o ciekawych, często nieprawdopodobnych historiach bohaterów powieści kryminalnych, obyczajowych, horrorów czy fantasy. Wśród przedstawionych tytułów znalazły się: „Dzika jabłoń” Anny Łaciny, „Żarna niebios” Mai Lidii Kossakowskiej, „Kompleks Boga” Piotra Rozmusa czy „Przypadek Adolfa H.” Erica-Emmanuela Schmitta.
Wysoki poziom umiejętności tegorocznych kandydatów na „Mistrza” okazał się miłym wyzwaniem dla Jury, które w wyniku burzliwych obrad wyłoniło zwycięzców, przyznając cztery nagrody.
I miejsce – Wiktoria Lubczyńska kl. IIa
II miejsce – Jan Trędewicz kl. Ic
III miejsce – Barbara Kozikowska kl. IIIc
Wyróżnienie – Agata Fogel kl. Ia
Gratulujemy!!!
I ZNÓW POEZJA ZAGOŚCIŁA W BIBLIOTECE
Tym razem nasza młodzież zaprezentowała nauczycielom, swoim koleżankom i kolegom, a także rodzicom utwory poetów angielskich i amerykańskich w języku Szekspira jak i w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Wszystkie wiersze utrzymane były w konwencji humorystycznej. Atmosferę wieczoru budowała również scenografia: flagi narodowe, plakaty z charakterystycznymi miejscami (Tower Bridge, Big Ben), gadżety, świece oraz nastrojowa muzyka Dead Can Dance.
LUTY 2018CZY TO JEST PRZYJAŹŃ? CZY TO JEST KOCHANIE?...
Tegoroczne nagranie programu telewizyjnego „Czytanie na ekranie”, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy oraz TVK Eltronik, odbyło się w Pałacu Anny Wazówny. Myślą przewodnią odcinka były wiersze o miłości. Naszą szkołę reprezentowały trzy osoby. Dominika Bendelewska z klasy III e odczytała „Niepewność” A. Mickiewicza. Przy klasyce pozostał również Tomek Dziak z klasy II d, który wybrał „Rozmowę liryczną” K. I. Gałczyńskiego. Natomiast Natalia Łapkiewicz z klasy II e zaprezentowała wiersz A. Sexton „Kąpiel nago”.
STYCZEŃ 2018PROJEKT EDUKACYJNY W BIBLIOTECE
Od października 2017 r. do stycznia 2018 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w projekcie edukacyjnym popularyzującym czytelnictwo „Zareklamuj książkę”. Każdy zespół po wybraniu lektury pracował nad określoną formą reklamy. Pierwszym etapem realizacji projektu było opracowanie krótkiej notatki zachęcającej do przeczytania danego tytułu. Następnie młodzież nagrywała audiobooki, czytając wybrany fragment. Kolejne zadanie polegało na przygotowaniu zdjęcia oddającego atmosferę, nastrój danego dzieła. Czwartą formą promocji książki było nagranie trailera, co wzbudziło najwięcej emocji wśród pierwszoklasistów. Uczniowie w wielu przypadkach wykazali się kreatywnością podczas wykonywania poszczególnych części przedsięwzięcia. Praca zespołowa przyniosła ciekawe efekty i na pewno wpłynęła na rozwój umiejętności uczestników projektu. Wszystkie prace będą prezentowane na fanpage’u biblioteki I LO. Wykonane zdjęcia wyeksponowane zostaną na wystawie fotograficznej w czytelni biblioteki. Zapraszamy do obejrzenia.
GRUDZIEŃ 2017MIKOŁAJKOWE CZYTANIE
Tym razem w ramach akcji "Głośnego czytania" uczennice odwiedziły przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Brodnicy. Prezentowane baśnie H. Ch. Andersena wprowadziły maluchy w zimowy, świąteczny nastrój.
LISTOPAD 2017GŁOŚNE CZYTANIE NA WIEJSKIEJ
Na kolejne „spotkanie z literaturą” w Szkole Podstawowej nr 3 uczennice naszej szkoły przygotowały fragmenty z książki Nancy H. Kleinbaum „Stowarzyszenie umarłych poetów”. W czytelni biblioteki zgromadziło się wielu czwartoklasistów oraz siódmoklasistów, którzy chętnie słuchali historii o grupie nastolatków z elitarnej amerykańskiej szkoły.
WARSZTATY LITERACKIE Z ROBERTEM MAŁECKIM
Można czytać ciekawe książki albo podejmować własne próby literackie. Największym jednak wyzwaniem jest uczyć się od profesjonalistów umiejętności pisarskich, które należy ciągle doskonalić. Uczennice naszej szkoły wykorzystały okazję, jaką było spotkanie autorskie z Robertem Małeckim, zorganizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. Twórca kryminałów: „Porzuć swój strach”, „Najgorsze dopiero nadejdzie”, z wykształcenia filozof i politolog, z zamiłowania powieściopisarz w części warsztatowej przedstawił zasady pisania powieści. Atmosferę wieczoru ożywił konkurs ze znajomości literatury kryminalnej. Nagroda – jedno z dzieł autora - trafiła do rąk Karoliny Kowalskiej z kl. IIe.
PAŹDZIERNIK 2017LICEALIŚCI CZYTAJĄ MŁODSZYM KOLEGOM
Uczennice naszej szkoły, w ramach akcji „Głośne czytanie”, odwiedziły swoich młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 3. W szkolnej bibliotece czytały na głos fragmenty powieści Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z tomu „Czerwone krzesło”. Dzieciom podobały się opowieści o niesamowitych przygodach bohaterów lektury, więc zaprosiły licealistki na kolejne „spotkanie z książką”.
BUSZUJĄCY W KSIĄŻKACH
W ramach „Nocy w liceum” nauczyciele bibliotekarze przygotowali dla uczniów klas pierwszych jedną z wielu konkurencji turniejowych. Pierwszoklasiści podawali właściwy tytuł książki z rozsypanki literowej, wskazywali postać literacką po zaprezentowanym opisie, łączyli tytuły książek z właściwymi autorami, a także ustalali autora i tytuł książki po przytoczonym cytacie. Najwięcej emocji dostarczyło uczniom zadanie polegające na poszukiwaniu, ukrytych w książkach, elementów puzzli, z których po ułożeniu powstawała okładka książki.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Co roku w październiku biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Z tej okazji w naszej bibliotece prezentujemy czytelnikom wystawę „Zakazane książki”. Eksponowane w czytelni pozycje stanowią niewielką część z listy tytułów, których rozpowszechnianie w wielu krajach, na przestrzeni wieków, było zabronione ze względów: religijnych, politycznych, społecznych bądź obyczajowych. Warto wiedzieć, jakie „kontrowersyjne” książki biblioteka posiada w swoich zbiorach.
WRZESIEŃ 2017NARODOWE CZYTANIE
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. W Brodnicy finał VI edycji zaplanowano na 6 września w gmachu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Prawdziwie weselna scenografia stanowiła doskonałe tło do prezentacji fragmentów dzieła. W imprezie wystąpili również lektorzy z I LO - Monika Jankowska kl. IIe, Tomasz Dziak kl. IId oraz Dominika Bendelewska kl. IIIe i Barbara Kozikowska kl. IIIc.
CZERWIEC 2017PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ
8 czerwca 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza „Przygoda z książką”. Uczestnicy podzieleni na zespoły rywalizowali między sobą rozwiązując krzyżówki i rebusy oraz układając z puzzli, ukrytych w różnych miejscach, okładki książek. Analitycznym myśleniem i spostrzegawczością należało wykazać się w zabawie polegającej na odgadywaniu postaci literackich i filmowych. Popołudniowa przygoda zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów.
Patrz album
LEKTOR 2017Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w konkursie organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy – „Lektor 2017”. Uczennice reprezentujące I LO zajęły:
I miejsce - Barbara Kozikowska kl. II c
II miejsce - Aleksandra Paradowska kl. II f
Gratulujemy!
MAJ 2017GIMNAZJALIŚCI W BIBLIOTECE
Gimnazjaliści, którzy przybyli na Drzwi Otwarte naszej szkoły odwiedzili również progi biblioteki szkolnej. Potencjalnym filomatom zaprezentowano wystawę nowości wydawniczych z literatury młodzieżowej, filmy prezentujące w humorystyczny sposób różne przedsięwzięcia podejmowane przez uczniów I LO w ramach imprez i akcji organizowanych przez bibliotekę. Uczniowie obejrzeli także plakaty interaktywne, trailery filmowe wykonane przez licealistów realizujących projekty edukacyjne.
KWIECIEŃ 2017ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "PRZYŁAPANI NA CZYTANIU"
Komisja w składzie: Arkadiusz Kłosowski (przewodniczący), Małgorzata Pawłowska, Hanna Wódka, Alicja Wątorowska (Samorząd Uczniowski), przyznała nagrody następującym uczestnikom konkursu:
I miejsce
Neumann Julita Id
II miejsce ex aequo
Kwaśniewska Dorota If
Ploetz Remigiusz IIc
III miejsce
Burzyńska Aleksandra Ie
Wszystkim uczniom gratulujemy!
MARZEC 2017PODRÓŻE Z KAPUŚCIŃSKIM
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy (23.03.2017 r.) odbyło się spotkanie z cyklu „Klasycy Literatury”, w którym uczestniczyła młodzież naszej szkoły. Prelegent dr Wioletta Bogucka w swoim wystąpieniu przedstawiła życie i twórczość Ryszarda Kapuścińskiego - publicysty, poety, fotografa. Biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach publikacje „cesarza reportażu”. Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią.
WAGARY Z KSIĄŻKĄ
Klasa IIe i proponowana przez nią filmowa wersja lektur na pierwszy dzień wiosny.
STYCZEŃ 2017PATRONI 2017 ROKU
Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem m.in.: marszałka Józefa Piłsudskiego, Józefa Konrada Korzeniowskiego, Tadeusza Kościuszki.
GRUDZIEŃ 2016MŁODZIEŻ CZYTA BAJKI PRZEDSZKOLAKOM
W ramach bookcrossingu - akcji „uwalniania książek”, biblioteka szkolna zorganizowała wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły zbiórkę bajek pt. „Podaruj książkę przedszkolakom”. Dzieci z przedszkola przy ul. Królowej Jadwigi otrzymały ponad 20 zebranych tytułów. Przekazanie książek zostało połączone z czytaniem bajek przez uczestniczki konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”. Zadowolone przedszkolaki słuchały z uwagą i dzieliły się refleksjami na temat czytanych tekstów. W ramach podziękowania wykonały taniec połączony ze śpiewem. Wyraziły także nadzieję, że licealistki jeszcze kiedyś je odwiedzą.
KONKURS "MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA"
8 grudnia 2016 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”. Reprezentanci klas czytali fragmenty wybranych przez siebie książek, które zakupione zostały w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie demonstrowali swoje umiejętności lektorskie przed rówieśnikami oraz komisją w składzie: p. B. Nijakowska, p. M. Pawłowska, p. H. Wódka.
Tytuł „Mistrza Pięknego Czytania” otrzymali:
I miejsce: Boraczyński Kacper III f
II miejsce: Gorczyńska Natalia III d
III miejsce ex aequo: Zielińska Aleksandra II b
Durszlewicz Magdalena II e
Gratulujemy!
LISTOPAD 2016"WĘDRÓWKĄ JEDNĄ JEST ŻYCIE CZŁOWIEKA" - WIECZOREK POETYCKI
Jesienna aura nie rozpieszczała nas ostatnio. Listopad jednakże sprzyja zadumie, refleksji, zastanowieniu się nad upływem czasu,
nad ludzką egzystencją. Młodzież z internatu I LO, pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli z biblioteki szkolnej, postanowiła
wykorzystać ten specyficzny nastrój i zaproponowała rówieśnikom poetycką podróż do „Krainy Łagodności”. W lirycznej atmosferze,
jesiennej scenerii, przy blasku świec i relaksacyjnej muzyce recytowano piękne wiersze poetów polskich, m.in.: L. Staffa,
W. Szymborskiej, E. Stachury, A. Osieckiej, Cz. Miłosza. Zaprezentowano również utwory z tzw. poezji śpiewanej, np.: „Niech żyje bal”
A. Osieckiej, „Dziwny jest ten świat” Cz. Niemena, „Dni, których nie znamy” M. Grechuty, „Tolerancja” S. Sojki.
Należałoby zastanowić się nad tym, czy w dzisiejszych realiach poezja może znaleźć się w kręgu zainteresowań młodych ludzi. Czy
w codziennym zabieganiu, w natłoku spraw, wszechotaczającej komercji, w świecie najnowszych zdobyczy technologicznych jest czas
i miejsce na czytanie bądź pisanie wierszy. Z relacji uczestników spotkania z poezją wynika, że dla wielu z nich był to magiczny wieczór. Obcowanie z literackim przekazem pozwoliło na wyciszenie się, na wsłuchanie w przesłanie wielkich twórców.
Poezja uwrażliwia, sprawia, że odrywamy się na chwilę od szarej rzeczywistości, od naszych trosk i kłopotów. Uczy dostrzegać innego człowieka, przekazuje pozytywne wartości, pomaga zrozumieć świat, sens cierpienia. Pozwala marzyć. Z pewnością warto po nią sięgać.
PAŹDZIERNIK 2016LITERACKIE POTYCZKI
21/22.10.2016 r. w ramach imprezy integracyjnej "Noc w Liceum" przedstawiciele klas pierwszych wzięli udział w jednej z wielu
konkurencji turniejowych - "Literackich potyczkach". Reprezentanci klas na podstawie fragmentu utworu podawali autora i tytuł książki.
W kolejnym zadaniu uczniowie łączyli tytuły książek z właściwymi nazwiskami autorów. Ostatnie polecenie polegało na odszyfrowaniu
postaci literackiej z podanej charakterystyki. Zwyciężyła klasa Id, drugie miejsce zajęła klasa Ia, trzecie klasa Ie. Gratulujemy!MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Przez cały październik uczniowie I LO oglądali wystawę książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
prezentowaną w czytelni biblioteki szkolnej. Spośród uczniów zgłosiły się chętne osoby, które głośno czytały koleżankom i kolegom
wybrane przez siebie fragmenty nowo zakupionych książek.
WRZESIEŃ 2016NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Dzięki wsparciu finansowemu, które nasza szkoła otrzymała z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka powiększyła zbiory o książki z literatury pięknej i popularnonaukowej.
Zapraszamy do obejrzenia zakupionych książek. Zapewniamy - każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród nowości wydawniczych
znajdziecie pozycje z gatunku fantasy, science fiction, kryminały, horrory, thrillery, a także romanse, poezję czy biografie sławnych
piłkarzy.NARODOWE CZYTANIE
5 września w Pałacu Anny Wazówny odbyła się brodnicka edycja akcji Narodowego Czytania „Quo vadis” zorganizowana
przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. Naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Nasternak z klasy IIe.
PODSUMOWANIE AKCJI MASOWEGO CZYTANIAOrganizator akcji „Jak nie czytam, jak czytam” ogłosił wspólne ustanowienie rekordu w jednoczesnym masowym czytaniu. 10 czerwca o godzinie 10.00 czytało aż 432 608 osób. Wśród 160 fotografii wybranych przez inicjatora akcji, znajdują się również zdjęcia z naszej szkoły, które można obejrzeć na stronie czytamy.org.
Poniżej plakat otrzymany od organizatora akcji, prezentujący udział I LO w masowej akcji czytelniczej.
CZERWIEC 2016OGÓLNOPOLSKA AKCJA MASOWEGO CZYTANIA
10 czerwca nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.
Akcja miała na celu promowanie czytania wśród młodzieży. Z badań Biblioteki Narodowej wynika, iż 63% Polaków nie czyta
książek. W tym dniu o godz. 10.00 uczniowie z całej Polski czytali książki. I LO również podjęło wyzwanie i tego dnia każdy
czytał to, na co miał ochotę, ustanawiając w ten sposób rekord czytania w jednym momencie.Poniżej fotorelacja z przebiegu akcji oraz filmy nagrane przez Izę Kowalską z klasy I a i Szymona Grabowskiego z klasy I b.
SPOTKANIE AUTORSKIE w MiPBP w BRODNICY
2 czerwca młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Ewą Lipską. W Pałacu Anny Wazówny uczennice z klasy I e - Ewa Sikorska oraz Aleksandra Nasternak zaprezentowały przed liczną widownią najnowsze wiersze poetki.
MAJ 2016XIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Basia Kozikowska I c i Dominika Bendelewska I e wzięły udział w nagraniu programu telewizyjnego z cyklu „Czytanie na ekranie”,
organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy oraz TVK Eltronik, prezentując wiersze Zbigniewa
Herberta.
KWIECIEŃ 2016KONKURS GRAFICZNY NA "PROJEKT OKŁADKI KSIĄŻKI"
Oto nagrodzona praca uczennicy Ewy Rudol z klasy III c. Gratulujemy!
MARZEC 2016SLEEVEFACE – Z KSIĄŻKĄ W OBIEKTYWIE
Przyjdź do biblioteki i zobacz, jak miło można spędzić czas z książką, cokolwiek by to znaczyło. Dowodem na to jest
wystawka, prezentująca niebanalne fotografie przedstawiające osoby, których twarze lub inna część ciała zastąpiona jest
okładką książki.
LUTY 2016ŚWIAT MROKU KINGA!!!
Zapraszamy do emocjonującej lektury horrorów i thrillerów Stephena Kinga.
STYCZEŃ 2016SIENKIEWICZ, NOWOWIEJSKI i CICHOCIEMNI PATRONAMI ROKU 2016
W tym roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza - pierwszego Polaka
uhonorowanego Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.Obchodzimy także 70. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego.
W 2016 roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych.
GRUDZIEŃ 2015MIESIĄC Z KRYMINAŁEM - ZBRODNIA W BIBLIOTECE!!!
Nasze propozycje na długie jesienne wieczory. Zapraszamy do obejrzenia wystawki i do fascynującej lektury!
LISTOPAD 2015WIECZÓR Z KULTURĄ
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy (12.11.2015 r.) odbyło się spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem znanego podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera. Tak, tak … To on – Arkady Fiedler - napisał „Dywizjon 303” i wiele innych interesujących książek o krainach, które zwiedził, podróżując po świecie.
Marek Fiedler przybył na spotkanie wraz ze swoim synem Markiem Oliwierem. Panowie Fiedlerowie przywieźli ze sobą kilka eksponatów z kolekcji, która znajduje się w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem (świetlisty motyl morpho, pająk ptasznik, drapieżna pirania). Zaprezentowali krótki film przedstawiający Ogród Kultur i Tolerancji znajdujący się na terenie przyległym do Muzeum. Piękne miejsce, koniecznie trzeba je odwiedzić. Na terenie Ogrodu można obejrzeć: 6,5 m monolityczny posąg (wzorowany na kamiennych posągach z Wyspy Wielkanocnej), replikę żaglowca Krzysztofa Kolumba, samolotu Hawker Hurricane MK I w skali 1:1 (na takich samolotach walczyli polscy piloci z Dywizjonu 303), piramidę Cheopsa i wiele innych fascynujących monumentów. Sami zobaczcie: http://www.fiedler.pl/index,pl.html
Marek Fiedler opowiedział słuchaczom o swojej podróży na Wyspę Wielkanocną oraz na Ukrainę, m.in. do Jazłowca. Opowieści zostały udokumentowane krótkimi projekcjami filmów. W dzisiejszych czasach nie jest trudno spełnić marzenia o dalekich podróżach. Ale dawniej obecne pokolenie 40+ mogło odbywać takie podróże, czytając właśnie książki Arkadego Fiedlera. Wszystkie tytuły rozpoczynając od: Spotkałem szczęśliwych Indian, Ryby śpiewają w Ukajali poprzez Zdobywamy Amazonkę, Madagaskar okrutny czarodziej, a kończąc na Nowej przygodzie: Gwinei, pozwalały poznać świat oczami autora.
Chcesz odbyć podróż jedyną w swoim rodzaju, do której będziesz wracać z nostalgią? Przyjdź do biblioteki, mamy w swoich zbiorach wiele książek Arkadego Fiedlera. A może bliski kontakt z literaturą znakomitego podróżnika sprawi, że zapragniesz zwiedzić opisywane na kartach książek krainy?
PAŹDZIERNIK 2015
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2015Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi „Biblioteka szkolna rządzi!”. W ramach obchodów tego święta uczniowie mieli możliwość obejrzeć wystawkę książek i zapoznać się z recenzjami ciekawych i popularnych pozycji z literatury. Ekspozycja prezentowała trzy wątki: „Nakręcone książki”, „Co się dzisiaj czyta”, „Książki naszych rodziców i dziadków”.
Dzięki akcji "Podaruj książkę bibliotece" nasz księgozbiór wzbogacił się o atrakcyjne tytuły z literatury pięknej, przekazane przez nauczycieli i uczniów I LO.
Na zaproszenie biblioteki do bliższego kontaktu z książką odpowiedziała klasa I e wraz z wychowawczynią, panią profesor Beatą Nijakowską. Była to okazja do rozmowy na temat zainteresowań czytelniczych uczniów, a także do zastanowienia się czy książki łączą pokolenia.