Aktualności
FESTYN DLA PRZEDSZKOLAKÓW
Dnia 14 grudnia 2024 roku na hali sportowej przy I LO w Brodnicy odbył się festyn dla dzieci biorących udział w projekcie „Kosmiczne przygody przedszkolaków” dofinansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach programu pn. „Kto Ty jesteś? – Polak mały”, Moduł 1. Odkrywcy świata.
Od października br. koordynatorzy brodnickiej astrobazy prowadzili warsztaty i zajęcia rozwijające kreatywność dzieci zgodnych z ideą STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Dzieci z przedszkola Nr 8, przedszkola im. Marii Konopnickiej oraz Niepublicznego Przedszkola Bajeczka eksperymentowały z różnymi dziedzinami wiedzy oraz rozwijały swoje zdolności manualne.
Wszystkie dzieci odwiedziły obserwatorium astronomiczne przy ILO w Brodnicy gdzie poszerzyły swoje horyzonty wiedzy i wyobraźni w zakresie nauk ścisłych oraz rozbudziły pasję do poznawania świata.
Podczas festynu odwiedziło nas Mobilne Planetarium Syriusz; dzieci zbadały trzy stany skupienia substancji. Dowiedziały się, czym różni się „lód z Marsa” (suchy lód) od „lodu ziemskiego”.
Ponadto zobaczyły jak powstaje tęcza na niebie, a za pomocą różnych reakcji chemicznych mali badacze zmieniali kolor wody „budując tęczę chemiczną” oraz bawiąc się w detektywów odszyfrowywali niewidzialną wiadomość. Poprzez doświadczenia z laserami poznały własności światła i moc laserów robiąc balonowe wybuchy i wzniecając ogień.
Przy użyciu technologii 3D dzieci przeniosły się na stację ISS, gdzie mogli przyjrzeć się z bliska pracy mieszkających tam astronautów oraz jak śpią, jedzą, piją i….
Poznali też budowę wnętrza Ziemi i samodzielnie doprowadzili do wybuchu wulkanu. Niezwykłą atrakcją okazał się przelot poduszkowcem czy zajęcia z robotyki. Atrakcji nie było końca.
Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs ,,Rakietą do gwiazd” w którym wzięło udział 10 grup przedszkolnych w wieku 6 lat. Miejsca na podium zostały nagrodzone zestawami klocków lego i grami planszowymi oraz każda z grup biorących udział w konkursie otrzymała upominek w postaci gier edukacyjnych.
WIZYTA W ASTROBAZIE
Dnia 13 grudnia 2024r. odwiedzili nas uczniowie klas szóstych z SP4 w Brodnicy wraz z opiekunami. Sprzyjająca aura pogodowa pozwoliła na teleskopowe obserwacje Słońca.
Teleskop sky watcher z użyciem filtrów i klin Helschela umożliwił uzyskanie dobrej jakości obrazu Słońca w świetle widzialnym
SEMINARIUM ZSK W RADZIEJOWIE
Dnia 10 grudnia 2024r koordynatorzy brodnickiej astrobazy uczestniczyli w seminarium: ,,Zintegrowany System Kwalifikacji w kontekście branży kosmicznej”, które odbyło się Radziejowie. Organizatorem był Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.
Ponadto uczestnicy spotkania mieli możliwość rozmowy dotyczącej rozwoju działalności i kwalifikacji koordynatorów przyszkolnych obserwatoriów. Zwieńczeniem spotkania była wizyta w radziejowskiej astrobazie.
FESTYN W DOBRZYNIU
Dnia 7 grudnia 2024 roku w Dobrzyniu nad Wisłą koordynatorzy brodnickiej astrobazy mieli przyjemność prowadzić zajęcia pokazowe dla dzieci biorących udział w projekcie „Kosmiczne przygody przedszkolaków” dofinansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach programu pn. „Kto Ty jesteś? – Polak mały”, Moduł 1. Odkrywcy świata.
W programie były m.in.: Mobilne Planetarium Syriusz, dzieci zbadały trzy stany skupienia substancji. Dowiedziały się, czym różni się „lód z Marsa” (suchy lód) od „lodu ziemskiego”.
Ponadto zobaczyły jak powstaje tęcza na niebie, a za pomocą różnych reakcji chemicznych mali badacze zmieniali kolor wody „budując tęczę chemiczną” oraz bawiąc się w detektywów odszyfrowywali niewidzialną wiadomość. Poprzez doświadczenia z laserami poznały własności światła i moc laserów robiąc balonowe wybuchy i wzniecając ogień.
Przy użyciu technologii 3D dzieci przeniosły się na stację ISS, gdzie mogli przyjrzeć się z bliska pracy mieszkających tam astronautów oraz jak śpią, jedzą, piją i….
Poznali też budowę wnętrza Ziemi i samodzielnie doprowadzili do wybuchu wulkanu.
To tylko nieliczne z atrakcji…
NIEBO W GRUDNIU
WIZYTA W ASTROBAZIE
W dniu 25 listopada 2024r. astrobazę odwiedzili ósmoklasiści z SP4 w Brodnicy wraz z opiekunem Panią Agnieszką Wiśniewską.
Podczas spotkania rozmawialiśmy o postępach SpaceX. Jak powszechnie wiadomo celem firmy jest zrewolucjonizowanie dostępu do przestrzeni kosmicznej poprzez zmniejszenie kosztów transportu kosmicznego, umożliwienie kolonizacji Marsa i powstanie społeczeństwa multiplanetarnego.
Na bieżąco śledzimy postępy w branży kosmicznej, o czym informujemy naszych gości.
AKCJA CHARYTATYWNA
Dnia 10 listopada 2024r. koordynatorzy brodnickiej astrobazy wzięli aktywny udział w akcji charytatywnej dla Nikosia Sikorskiego. 5-letni chłopiec z Jabłonowa Pomorskiego walczy z guzem mózgu, dlatego potrzebne są pieniądze na operację i leczenie w Niemczech.
Podczas festynu wykorzystaliśmy ogromny model rakiety Saturn V zbudowany z klocków Lego aby opowiedzieć o przygotowaniach do podróży w kosmos. Goście usłyszeli wiele ciekawostek związanych z lotami na Księżyc oraz poznali pracę astronautów. Najmłodsi uczestnicy zbudowali i wystrzelili własne rakiety pneumatyczne, które zabrali do domów. W tym dniu dla uczestników festynu była również otwarta astrobaza.
Organizatorem był Hufiec ZHP Brodnica.
AKCJA CHARYTATYWNA
DLA NIKOSIA SIKORSKIEGO
Dnia 10.XI.2024r.
15:00 - 17:30 odbędą się warsztaty z rakiet kosmicznych (Hala sportowa przy I LO)
17:30 - 20:00 planujemy obserwacje teleskopowe Księżyca i Saturna (budynek astrobazy przy I LO )
Serdecznie zapraszamy
Obserwacje i warsztaty za wrzut do puszki.
NIEBO W LISTOPADZIE
WIZYTA W ASTROBAZIE
Dnia 21 października odwiedziła nas młodzież siódmej klasy szkoły podstawowej nr 4 z Brodnicy wraz z opiekunami. Spotkanie poświęcone było lotom kosmicznym ponieważ dzień 13 października 2024r. zapisał kolejną kartę w historii lotów kosmicznych.
Potężna rakieta Super Heavy – Starship podczas lotu testowego po 3 minutach i 40 sekundach od startu i odłączenia górnego stopnia, obróciła się i skierowała w stronę wybrzeża Teksasu. Do tej pory rakiety lądowały w morzach, prze co były jednorazowego użytku. Tym razem komputer pokładowy rakiety Super Heavy zaprogramowano tak, aby dwa mechaniczne ramiona przechwyciły ją, gdy jej silniki się wyłączyły.
Super Heavy wylądował pionowo na platformie startowej. W ten sposób SpaceX dowiódł, że rakiety mogą wielokrotnego użytku.
KOSMICZNE PRZYGODY PRZEDSZKOLAKÓW
W projekcie biorą udział dzieci w wieku przedszkolnym z terenu miasta Brodnica:
- przedszkole im. Marii Konopnickiej, przedszkole Niepubliczne Bajeczka oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 – łącznie ok. 400 dzieci.
WARSZTATY prowadzone są od 2 października do 31 grudnia 2024r. w każdej z grup 2 warsztaty. Pierwszy z warsztatów odbywa się na terenie placówki przedszkola, do której uczęszczają dzieci, a drugi warsztat to wizyta przedszkolaków w Astrobazie.
W trakcie spotkania wprowadzamy dzieci w fascynujący świat astronomii i uświadomimy, że ciekawość i stawianie pytań to droga do poznania otaczającego świata. Przedszkolaki biorą udział w warsztatach, w trakcie których poznają właściwości szkieł optycznych i ich zastosowania (lupa, mikroskop, lornetka, teleskop), a poprzez zabawę z piłkami-planetami poznają budowę i charakterystyczne cechy planet Układu Słonecznego. Wykorzystując ogromny model rakiety Saturn V zbudowany z klocków Lego opowiemy o przygotowaniach do podróży w kosmos, dzieci usłyszą wiele ciekawostek związanych z lotami na Księżyc oraz poznają pracę astronautów. Na zakończenie warsztatów zbudują i wystrzelą własne rakiety pneumatyczne, które zabiorą do domów.
NIEBO W PAŹDZIERNIKU
WEEKEND NA SZLAKU KOPERNIKOWSKIM
#astrobazabrodnica
NIEBO WE WRZEŚNIU
ZORZA I PERSEIDY
12.08.2024r. godz. 23:10 - 23:30.
Zorza Polarna nad Jabłonowem Pomorskim
Nikon D7200, obiektyw sigma 35mm.
Foto: Piotr Biegajski
Noc 12 sierpnia 2024 roku zapisała się na kartach historii jako najpiękniejsza dla obserwatorów nieba. Idealne warunki pogodowe pozwoliły na obserwacje roju Perseidów, które w tym czasie osiągnęły swoje maksimum aktywności. Natomiast ogromną niespodzianką okazała się zjawiskowa zorza polarna, w postaci purpurowych słupów przecinanych zielonymi śladami jasnych Perseidów. Wszystko to wydarzyło się w jedną bezksiężycową, pogodną noc w naszym kraju.
NIEBO W SIERPNIU
PÓŁKOLONIE W ASTROBAZIE
Dnia 10 lipca 2024r. brodnicką astrobazę odwiedziła grupa uczestników półkolonii organizowanych przez Brodnickie Towarzystwo Oświatowe. Dzieci zwiedziły budynek, ale przede wszystkim mogły zaobserwować Słońce przez teleskop. Pogoda nam dopisała i bardzo miło spędziliśmy wspólnie czas.
NIEBO W LIPCU
ASTROFESTIWAL 2024
Dnia 9 czerwca 2024r. lokalni koordynatorzy brodnickiej astrobazy uczestniczyli w Astrofestiwalu, który miał miejsce w Inowrocławiu. Jest to coroczna impreza plenerowa w formule pikniku familijnego, która odbywa się w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Udział Astrobazy z Brodnicy na stałe wpisał się już w kalendarz i po raz kolejny zaangażowaliśmy się w pokazy nieba dla uczestników Astrofestiwalu.
CENTRUM EDUKACJI ASTRONOMICZNEJ
Dnia 08 czerwca 2024r. na Woli Zamkowej 12A w Toruniu odbył się piknik pn. ASTROBAZA TORUŃ z okazji inauguracji działalności kujawsko-pomorskiego Centrum Edukacji Astronomicznej.
Motywem przewodnim była popularyzacja astronomii adresowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych miłośników. Na licznie przybyłych gości czekało wiele atrakcji, a wśród nich obserwacje nieba i pokazy sprzętu astronomicznego z udziałem brodnickiej astrobazy.
Ponadto:
- prezentacje osiągnięć kujawsko-pomorskich ASTROBAZ – KOPERNIK działających z inicjatywy Samorządu Województwa;
- laboratoria z eksperymentami naukowymi (Fundacja Aleksandra Jabłońskiego) i warsztaty rakietowe;
- wielkoformatowe gry plenerowe m.in. crokinole i klasy oraz konkursy z nagrodami;
- seanse w plenerowym planetarium „SYRIUSZ”;
- wystawa astrofotografii pt. „KUJAWY, POMORZE, NIEBO” oraz wystawa pt. Mikołaj Kopernik – Rewolucyjny Konserwatysta?
- warsztaty wypieku kosmicznych pierników (Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu);
- historyczna wojskowa kuchnia polowa, która serwowała nie tylko legendarną grochówkę, ale i gorący chleb prosto z pieca
ZAPROSZENIE NA ASTROFESTIWAL 2024
Tegoroczny ASTROFESTIWAL odbędzie się w Inowrocławiu 09 czerwca (niedziela) w Parku Solankowym. Początek o godz. 15:00.
Jak co roku, impreza ma charakter pikniku familijnego, którego motywem przewodnim jest
popularyzacja astronomii adresowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych miłośników.
Zaprasza Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.
Partnerami przedsięwzięcia są: Miasto Inowrocław i Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu.
ZAPROSZENIE NA PIKNIK FAMILIJNY
Impreza pt. ASTROBAZA TORUŃ odbędzie się w Toruniu 08 czerwca (sobota) br. w godz. 10:00-18:00 w plenerze Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży przy ul. Wola Zamkowa 12A.
ASTROBAZA TORUŃ to nowy pomysł na popularyzację astronomii w województwie kujawsko-pomorskim. Okazją do zaaranżowania kolejnej imprezy w ramach Święta Województwa jest inauguracja kujawsko-pomorskiego Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu. Swoją nazwą nowe przedsięwzięcie nawiązuje do sieci szkolnych obserwatoriów astronomicznych ASTROBAZA – KOPERNIK działających z inicjatywy Samorządu Województwa.
Zaprasza Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.
NIEBO W CZERWCU
PRZEDSZKOLE W ASTROBAZIE
Dnia 24 maja 2024 roku brodnicką Astrobazę przy I LO odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Promyczek w Brodnicy wraz z opiekunami .
Przedszkolaki miały możliwość obserwacji Słońca przez teleskop, co wywołało wśród dzieci ogromną radość oraz było największa atrakcją.
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH
Dnia 10 maja 2024 r. brodnicka Astrobaza włączyła się do obchodów XI. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Tego dnia przybyło wielu miłośników astronomii.
Nasi goście zwiedzili budynek przyszkolnego obserwatorium astronomicznego oraz zapoznali się ze sprzętem. Niestety pogoda nie umożliwiła obserwacji teleskopowych Słońca.
Akcja pozwoliła bliżej poznać projekt Astrobaza zrealizowany z pomocą dotacji unijnych.
20 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ
SPOTKANIE Z GWIAZDAMI
Wszystkich pasjonatów Astronomii zapraszamy na dzień otwaty w Astrobazie
10.05.2024
godz. 15:00 - 18:00
Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia budynku Astrobazy.
Planujemy obserwacje Słońca. Przygotowaliśmy projekcję multimedialną zdjęć najciekawszych zjawisk astronomicznych od 2010 roku, które zostały wykonane przy użyciu teleskopów będących na wyposażeniu Astrobazy.
Ponadto, można będzie zwiedzić budynek przyszkolnego obserwatorium astronomicznego oraz zapoznać się ze sprzętem.
Wstęp bezpłatny, nie ma konieczności zapisów.
SPOTKANIE Z GWIAZDAMI - Dwudziestolecie Polski w Unii Europejskiej (20lat.eu)
NIEBO W MAJU
PRZEDSZKOLE W ASTROBAZIE
Dnia 16 kwietnia 2024 roku brodnicką Astrobazę przy I liceum Ogólnokształcącym odwiedziła grupa 6-latków z Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Brodnicy.
Podczas zajęć w obserwatorium dzieci zobaczyły, jak wygląda wszechświat. Nie zabrakło opowieści o planetach, gwiazdach i innych obiektach znajdujących się poza Ziemią. Z pomocą programu komputerowego stellarium przedszkolaki mogły też zobaczyć piękne, gwiaździste, nocne niebo w samym środku dnia.
ASTRONALIA 2024
13 kwietnia 2024r. w Brodnickim Domu Kultury odbyły się "Astronalia. Kosmiczne dźwięki i wizje". Młodzież I LO aktywnie uczestniczyła w warsztatach dźwiękowo-astronomicznych, na których mogła stworzyć i ozdobić własny instrument burzowy, a następnie na nim zagrać. Ponadto odbyły się warsztaty filmowe podczas których powstały trzy niezwykle pomysłowe filmy o tematyce kosmiczno-fantastycznej. Dzieła młodzieży pojawią się na kanale YouTube Fundacji Artystycznej Kosmos. Natomiast wieczorem tuż po wykładzie Sebastiana Soberskiego o kosmicznych sygnałach, wysłuchaliśmy koncertu VOICES OF THE COSMOS.
WARSZTATY ASTRONOMICZNE
W dniach 11-12 kwietnia 2024r. w Toruniu odbyły się warsztaty astronomiczne dla koordynatorów Astrobaz , jak i osób od lat zaangażowanych w popularyzację astronomii w tych obiektach. W programie prelekcji były m.in. prezentacja modeli instrumentów Mikołaja Kopernika (Mateusz Krakowczyk z Fundacji Science Academy), ,,Przewodnika astronomicznego po Polsce” (dr Krzysztof Czart) oraz ,,najciekawsze odkrycia toruńskiego radioteleskopu”(dr Marcin Gawroński z UMK).
Ponadto zwiedziliśmy nowopowstałą instytucję Centrum Edukacji Astronomicznej, która powstała przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.
NIEBO W KWIETNIU
ASTRONOM W SZKOLE
27 marca 2024r. uczniowie I LO uczestniczyli w spotkaniu z dr Krzysztofem Czartem, który pełni funkcję krajowego koordynatora Europejskiego Obserwatorium Południowego, a także popularyzuje wśród młodzieży wiedzę astronomiczną. Uczniowie zapoznali się galerią zdjęć obiektów astronomicznych wykonanych przy użyciu największych teleskopów na świecie, które znajdują się na pustyni Atacama. Ponadto Filomaci wysłuchali ciekawych opowieści z licznych podróży naszego gościa do Ameryki Południowej gdzie prowadził badania korzystając z danych zebranych w obserwatoriach ESO.
WIZYTA W ASTROBAZIE
Dnia 18 marca 2024r. astrobazę odwiedzili uczniowie Sp4 wraz z opiekunem panią Agnieszką Wiśniewską.
Motywem przewodnim spotkania była prezentacja wirtualnego planetarium – Stellarium. Uczniowie zobaczyli realistyczny wygląd nieba, jaki możemy zaobserwować gołym okiem lub za pomocą lornetki czy teleskopu. Ponadto dowiedzieli się w jaki sposób korzystać z bezpłatnego programu, który działa na dowolnym systemie operacyjnym.
GOŚCIE Z NIEMIEC
Dnia 11 marca 2024 roku brodnicką Astrobazę odwiedziła grupa licealistów z Brodnicy oraz z Erwitte, w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w I LO.
Spotkanie było okazją do zapoznania naszych gości z budynkiem obserwatorium astronomicznego, obejrzenia galerii zdjęć oraz wysłuchania komentarza dotyczącego obiektów astronomicznych sfotografowanych przy użyciu sprzętu znajdującego się w Astrobazie.
PRZEDSZKOLE W ASTROBAZIE
Dnia 5 marca 2024 roku brodnicką Astrobazę przy I LO odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Bajeczka w Brodnicy wraz z opiekunem .
Przedszkolaki odbyły swoją kosmiczną podróż – słuchając opowieści o wszechświecie oraz oglądając sprzęt służący obserwacjom astronomicznym.
NIEBO W MARCU
ZBIÓRKA HARCERSKA W ASTROBAZIE
Dnia 29 stycznia 2024 roku brodnicką Astrobazę przy I LO odwiedziła drużyna harcerska z opiekunem Panią Aldoną Żur.
Warunki atmosferyczne sprzyjały obserwacjom nieba, a spotkanie dało możliwość obserwacji przez teleskop m.in. Jowisza, plejady oraz M42 w Orionie. Ponadto dodatkową atrakcją był przelot ISS, który udało się uwiecznić na zdjęciu.
ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W ASTROBAZIE
Dnia 15 stycznia 2024 roku brodnicką Astrobazę przy I LO odwiedzili uczestnicy koła przyrodniczego z SP3 w Brodnicy wraz z opiekunem Panią Ewą Filipską.
Chociaż warunki atmosferyczne nie sprzyjały obserwacjom nieba, to spotkanie dało możliwość rozmowy na tematy związane z kosmosem. Ciekawość młodych przyrodników sprawiła, że z pewnością wkrótce spotkamy się ponownie.
NIEBO W STYCZNIU
EKSPERYMENTY NAUKOWE
Dnia 1 grudnia 2023 roku koordynatorzy brodnickiej astrobazy prowadzili warsztaty naukowe dotyczące m.in. komet. Spotkanie miało miejsce w Dobrzyniu nad Wisłą, gdzie odbył się festyn astronomiczny pt. Kosmiczne Historie.
Czym jest kometa, skąd się bierze, dlaczego świeci oraz jaki jest ich wpływ na życie na Ziemi? Pytań nie było końca. Jednak najciekawsza okazała się możliwość udziału w eksperymencie i wykonanie własnej komety.
NIEBO W GRUDNIU
WIZYTA W ASTROBAZIE
Dnia 6 listopada 2023r. uczniowie Sp4 wraz z opiekunem panią Agnieszką Wiśniewską obserwowali przez teleskop Jowisza i Saturna – największe gazowe olbrzymy w Układzie Słonecznym. Ponadto podczas spotkania zostało omówione zjawisko powstawania zórz polarnych, które coraz częściej pojawiają się w naszych szerokościach geograficznych. Dlaczego tak jest? Na to pytanie i wiele innych uczniowie poznali odpowiedzi.
Niewątpliwą atrakcją wieczoru był przelot satelitów Starlink - stworzonych przez firmę Elona Muska, których zadaniem jest zapewnienie dostępu do internetu na całym świecie.
FUNDACJA ALE SZKOŁA
Dnia 3 listopada 2023r. brodnicką astrobazę odwiedzili uczestnicy fundacji Ale Szkoła, która wspiera dzieci w edukacji domowej. Dzieci zapoznały się ze sprzętem obserwacyjnym, zobaczyły zdjęcia najciekawszych zjawisk astronomicznych, zwiedziły budynek. Nie zabrakło opowieści o kosmosie: Czym jest Słońce i planety? Dlaczego Słońce świeci?...
L Wojewódzki Konkurs na Referat z Zakresu Astronomii i Astronautyki dla uczniów szkół ponadpodstawowych i dla uczniów ostatniej klasy szkół podstawowych oraz Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne dla uczestników finału wojewódzkiego Konkursu
Najlepsi laureaci tego konkursu wezmą udział w L Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym im. prof. Roberta Głębockiego w Grudziądzu w dniach 21 - 23 marca 2024 r.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu wraz z Regulaminem Konkursu i I zadaniem obserwacyjnym znajdują się na stronach: Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy - na stronie aktualnej:
Wojewódzki Konkurs z Fizyki i Astronomii
dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych
w roku szkolnym 2023/2024
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu wraz z Regulaminem Konkursu i I zadaniem obserwacyjnym znajdują się na stronach: Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy - na stronie aktualnej:
NIEBO W LISTOPADZIE
WIZYTA W ASTROBAZIE
Dnia 30 października 2023r. gośćmi astrobazy byli uczniowie SP4 w Brodnicy. Celem spotkania było wyjaśnienie zjawiska zaćmienia Księżyca, jego faz oraz zachęcenie do podjęcia prób fotografowania naszego satelity przy pomocy smartfonu.
Uczniowie zostali poinformowani, że w tym roku szkolnym zostały ogłoszone przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy dwa konkursy astronomiczne.
ŚIEC WSPÓŁPRACY
W dniach 20-21 października 2023r. odbyło się spotkanie koordynatorów Astrobaz zlokalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim.
Ekspertem podczas spotkania była pani Marzena Rogozińska - pasjonatka i podróżniczka, która w poszukiwaniu ciemnego nieba i ciekawych kadrów przemierza setki kilometrów w kraju i zagranicą. Fotografuje Drogę Mleczną m.in. z południa Europy, zorzę polarną z dalekiej i mroźnej północy, obiekty głębokiego nieba i Układu Słonecznego, wykorzystując do tego profesjonalne sprzęty.
W 2021 roku, jedno ze zdjęć, które wykonała, zostało wyróżnione przez NASA i otrzymało tytuł Astronomy Picture Of The Day i tym samym znalazło się w prestiżowej galerii prowadzonej przez pracowników NASA.
NIEBO KOPERNIKA
Dnia 4 października 2023r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącym wysłuchali multimedialnej opowieści Piotra Majewskiego, poświęconej obserwacjom astronomicznym Mikołaja Kopernika. Była ona treścią cyklu spotkań zaplanowanych z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego Polaka.
NIEBO W PAŻDZIERNIKU
ZOBACZ NIEBO KOPERNIKA!
Multimedialna opowieść poświęcona obserwacjom astronomicznym Mikołaja Kopernika jest treścią cyklu spotkań, które zaplanowano z okazji Roku Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Jej autorem jest Piotr Majewski, który odwiedza 14 miejscowości, gdzie znajdują się kujawsko-pomorskie Astrobazy.
Temat - wbrew pozorom - nie jest specjalnie znany i rozpowszechniony. Powszechnie znane są bowiem efekty badań prowadzonych przez naszego uczonego, czyli heliocentryczna budowa Układu Słonecznego. Dla stworzenia swojej teorii Kopernik musiał przeprowadzić szereg obserwacji. W jaki sposób? Jakimi narzędziami? Jakie obiekty śledził największy astronom wszech czasów? Jak wyglądało niebo w czasach Kopernika? Odpowiedzi na te pytania przynosi opowieść Piotra Majewskiego - autora „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK, popularyzatora astronomii, członka Rady Programowej projektu ASTROBAZA-KOPERNIK, Mistrza Mowy Polskiej.
Oficjalnie Mikołaj Kopernik zanotował kilkadziesiąt obserwacji, jednak przeprowadził ich o wiele więcej. Są wśród nich zaćmienia Słońca i Księżyca, zakrycia i koniunkcje planet, a także komety, których nasz uczony śledził przynajmniej kilka; jedną z nich była późniejsza słynna kometa Halleya. Jak mogła wyglądać widziana oczami Kopernika - warto zobaczyć! Przy okazji zobaczymy też obiekt, którego uczony ponoć nigdy nie oglądał. To pierwsza z planet Układu Słonecznego - Merkury.
Z obserwacjami prowadzonymi przez naszego największego astronoma wiąże się kilka innych zagadek i fascynujących historii, jak np. zakrycie gwiazdy Aldebaran przez Księżyc 09 marca 1497 roku. Było to pierwsze zjawisko zanotowane i opisane ręką Kopernika, ale... opis niekoniecznie zgadza się z faktycznym przebiegiem zakrycia. Dlaczego? Odpowiedzi szukamy w ramach prelekcji pt. "Niebo Kopernika".
Jej autor dociera też do źródeł astronomicznej pasji Mikołaja Kopernika. Dotąd jest to właściwie nieznana i niezbadana ścieżka biografii uczonego. Wiemy tylko, że urodził się w Toruniu, tam chodził do szkoły, dalej kształcił się prawdopodobnie w Chełmnie, zaś fakty z życia Kopernika pojawiają się dopiero w okresie studiów w Krakowie i we Włoszech. A co działo się wcześniej...? Piotr Majewski podąża śladem tej zagadki, badając katalog zjawisk na niebie gwiaździstym w końcówce XV wieku i zestawiając je z faktami historycznymi. Wynik tego porównania jest zaskakujący i prowadzi m.in. do zaćmienia Słońca, którego świadkami w Toruniu najpewniej byli: król Polski i wielki mistrz zakonu krzyżackiego, a działo się to na oczach 12-letniego Mikołaja Kopernika.
Barwną, 45-minutową opowieść wypełniają liczne animacje, grafiki, mapy nieba, a także astrofotografie. Są one ilustracją spotkania prowadzonego na żywo.
Partnerem głównym projektu „Niebo Kopernika” jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Patronat medialny sprawują: „Urania” oraz Polskie Radio PiK.
Terminarz spotkań w Astrobazach:
14 kwietnia – Rypin (godz. 17:00)
21 kwietnia – Unisław (godz. 17:00)
25 kwietnia – Golub-Dobrzyń (godz. 15:30)
12 maja – Zławieś Wielka (godz. 17:00)
29 maja – Dobrzyń nad Wisłą (godz. 18:00)
05 czerwca – Kruszwica (godz. 17:00)
16 czerwca – Radziejów (godz. 18:00)
25 września – Świecie (godz. 14:00) / Gostycyn (godz. 18:00)
04 października – Jabłonowo Pomorskie (godz. 12:00) / Brodnica (godz. 18:00)
12 października – Gniewkowo (godz. 17:00)
22 listopada – Żnin (godz. 12:00) / Inowrocław (godz. 18:00)
WIZYTA W ASTROBAZIE
Dnia 25 września 2023r. astrobazę odwiedziła grupa mieszkańców internatu przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Podczas spotkania dokonano obserwacji Księżyca oraz Saturna przy użyciu teleskopu Meade LX 200 ACF 14”. Ponadto zgromadzeni goście poznali gwiazdozbiory nieba jesiennego.
NIEBO WE WRZEŚNIU
NIEBO W SIERPNIU
PÓŁKOLONIE W ASTROBAZIE
Dnia 27 lipca 2023r. gościliśmy grupę dzieci wraz z opiekunami, będących uczestnikami półkolonii organizowanych przez Brodnickie Stowarzyszenie Oświatowe. Uczestnicy usłyszeli o życiu i dokonaniach wybitnego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Największą atrakcją okazała się możliwość obserwacji Słońca przez teleskop.
NIEBO W LIPCU
DNI KOPERNIKA
Dnia 8 lipca 2023r. lokalni koordynatorzy brodnickiej astrobazy uczestniczyli w obchodach z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Impreza miała miejsce w Wąbrzeźnie. Obserwacje nieba były jedną z wielu atrakcji zorganizowanych przez władze tego miasta. Całość wydarzenia odbyła się pod hasłem dzieła wybitnego polskiego astronoma ,,O obrotach sfer niebieskich”.
NIEBO W CZERWCU
ASTROFESTIWAL 2023
Dnia 3 czerwca 2023r. lokalni koordynatorzy brodnickiej astrobazy uczestniczyli w Astrofestiwalu, który miał miejsce we Włocławku. Jest to coroczna impreza plenerowa w formule pikniku familijnego, która odbywa się w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Udział Astrobazy z Brodnicy na stałe wpisał się już w kalendarz i po raz kolejny zaangażowaliśmy się w pokazy nieba dla uczestników Astrofestiwalu.
DRZWI OTWARTE W I LO
Dnia 29 maja 2023 roku astrobaza gościła uczniów szkół podstawowych, którzy przybyli do I LO na drzwi otwarte szkoły.
Młodzież zapoznała się ze sprzętem do obserwacji nieba, który stanowi wyposażenie przyszkolnego obserwatorium astronomicznego. Największą atrakcją okazało się stanowisko obserwacji Słońca zorganizowane przez uczniów naszej szkoły. Ponadto, naszym gościom przedstawiono możliwości rozwijania zainteresowań astronomicznych z wykorzystaniem zaawansowanych technicznie teleskopów oraz innego rodzaju instrumentów optycznych.
MOTYLKI W ASTROBAZIE
Dnia 26 maja 2023 roku brodnicką astrobazę odwiedziła grupa 5-cio latków z Przedszkola Niepublicznego w Brodnicy ul. Kamionka 16.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o bezpiecznych sposobach obserwacji Słońca, a następnie każde z nich spojrzało w okular, aby z bliska przyjrzeć się naszej dziennej gwieździe. Najmłodsi byli również pod kopułą gdzie zobaczyli największy teleskop będący na wyposażeniu przyszkolnego obserwatorium astronomicznego.
WIZYTA W ASTROBAZIE
Dnia 25 maja 2023 roku gośćmi astrobazy byli uczestnicy XIII-stej edycji powiatowego konkursu ,,Mistrz Mapy”, który odbył się tego dnia w murach naszej szkoły.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych z całego powiatu zwiedzili budynek obserwatorium astronomicznego, zapoznali się ze sprzętem oraz dokonali obserwacji Słońca. Obecnie duża jego aktywność manifestuje się znaczna liczbą plam, rozbłysków i wyrzutów plazmy z jego powierzchni w przestrzeń międzyplanetarną, które nasi goście mieli możliwość podziwiać przez teleskop.
ZBIÓRKA HARCERSKA W ASTROBAZIE
Dnia 22 maja 2023r. astrobazę odwiedzili członkowie 51 Wodnej Drużyny Harcerskiej im. por. Daniela Różyńskiego SZUWARKI-WODNIAKI.
Na wieczornym niebie błyszcząca Wenus widoczna była przez ponad dwie godziny po zachodzie Słońca. Ku zdziwieniu naszych gości przy użyciu sprzętu obserwacyjnego dostrzegli, iż tarcza planety wewnętrznej wykazuję fazy podobne do tych jakie obserwujemy w przypadku Księżyca. Ponadto podziwialiśmy również wąski sierp ziemskiego satelity z użyciem teleskopu Dobson.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
Dnia 15 maja 2023r. astrobazę odwiedzili uczniowie klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy.
Podczas spotkania dzieci zapoznały się z możliwościami programu komputerowego stellarium oraz ze sprzętem, który służy do obserwacji nieba. Chociaż pogoda była pochmurna to nie przeszkodziła spojrzeć choćby przez wysokiej klasy lornetkę, będącą na wyposażeniu naszego przyszkolnego obserwatorium.
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH
Dnia 13 maja 2023 r. brodnicka Astrobaza włączyła się do obchodów X. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Tego dnia przybyło wielu miłośników astronomii.
Odwiedziła Nas 51 Wodna Drużyna Harcerska im. por. Daniela Różyńskiego SZUWARKI-WODNIAKI oraz uczestnicy XIII Szaradziarskich Mistrzostw, które odbyły się tego samego dnia w budynku I LO w Brodnicy. Nasi goście zwiedzili budynek przyszkolnego obserwatorium astronomicznego oraz zapoznali się ze sprzętem. Ponadto pogoda umożliwiła obserwacje teleskopowe Słońca oraz grup plam słonecznych na jego powierzchni.
Dla odwiedzających były upominki przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Akcja pozwoliła bliżej poznać projekt Astrobaza zrealizowany z pomocą dotacji unijnych.
SKRZATY I NIEDŹWIADKI W ASTROBAZIE
Dnia 12 maja 2023 roku brodnicką Astrobazę przy I liceum Ogólnokształcącym odwiedziły dwie grupy 5-cio i 6-latków z Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Brodnicy.
Tego dnia pogoda sprzyjała dlatego prowadziliśmy obserwacje teleskopowe Słońca z tarasu budynku astrobaza. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o bezpiecznych sposobach obserwacji naszej dziennej gwiazdy. Ponadto goście zwiedzili budynek przyszkolnego obserwatorium.
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH
SPOTKANIE Z GWIAZDAMI
Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia budynku Astrobazy.
W trakcie wydarzenia planujemy obserwacje Słońca.
Przygotowaliśmy również projekcję multimedialną zdjęć najciekawszych zjawisk astronomicznych, które zostały wykonane od 2010 roku przy użyciu teleskopów będących na wyposażeniu Astrobazy.
Ponadto pracownicy astrobazy zaprezentują budynek przyszkolnego obserwatorium astronomicznego oraz pokażą sprzęt, który jest na wyposarzeniu budynku.
Wstęp bezpłatny. Rezerwacja nie jest wymagana.
13-05-2023
14:00 - 16:00
https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/spotkanie-z-gwiazdami
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
Dnia 8 maja 2023r. astrobazę odwiedzili uczniowie klas piątych i szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy.
Wieczorowa pora okazała się idealna do obserwacji słonecznych gdyż na godzinę przed zachodem naszej Gwiazdy Dziennej, atmosfera była najspokojniejsza. Nasi goście dowiedzieli się jak można w sposób systematyczny prowadzić obserwacje plam słonecznych oraz pochodni fotosferycznych, używając pewnych ustalonych metod oraz szablonów. Ponadto, uczniowie wykonali przez teleskop zdjęcia plam słonecznych, używając w tym celu własnych telefonów komórkowych.
NIEBO W MAJU
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
Dnia 24 kwietnia 2023 roku po raz kolejny gośćmi astrobazy byli uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Brodnicy.
Warunki atmosferyczne nie sprzyjały obserwacjom nieba dlatego motywem przewodnim do dyskusji stał się start rakiety Starship SpaceX – pojazd, który ma szansę odmienić sektor lotów kosmicznych. Chociaż lot zakończony był niepowodzeniem to i tak określa się go w kategoriach sukcesu. Dlaczego? O tym dowiedzieli się Nasi goście.
NIEBO W KWIETNIU
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniach 20 i 27 marca 2023r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klas siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy.
Celem zajęć było wyjaśnienie pracy i możliwości jakie daje nam Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. International Space Station, ISS). Jest ona na tyle duża, a jej moduły baterii słonecznych odbijają tyle światła słonecznego, że można zobaczyć ją z Ziemi jako bardzo jasny obiekt poruszający się po niebie z jasnością nawet -5,7 magnitudo (w perygeum przy 100% oświetleniu). Kiedy ISS będzie widoczna na nocnym niebie w naszym miejscu zamieszkania dowiedzieli się nasi gości. Ponadto, mieli możliwość śledzić na żywo położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z tarasu obserwacyjnego astrobazy przy I LO.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniach 6 i 13 marca 2023r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klas siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy.
Pełna entuzjazmu młodzież była zachwycona możliwością wzięcia udziału w zajęciach, które zaczęły się po zmroku. Pierwsze spotkanie z mapkami i atlasami nieba w celu poznania gwiazdozbiorów i najjaśniejszych gwiazd okazało się dla uczniów wielką przygodą. Ponadto informacja i nagranie uderzenia meteoroidu w Księżyc z dnia 23 lutego br. stało się początkiem wspaniałej dyskusji na temat zjawisk zachodzących w kosmosie.
MUCHOMORKI I LEŚNE DUSZKI W ASTROBAZIE
Dnia 3 marca 2023 roku brodnicką Astrobazę przy I liceum Ogólnokształcącym odwiedziły dwie grupy 6-latków z Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Brodnicy.
Opowieści o kosmosie dały sześciolatkom możliwość zadawania pytań związanych z astronomią. Dlaczego Słońce świeci? Czym jest Słońce, planety? Co to znaczy, że Kopernik wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Zainteresowane były wszystkim co największe, najliczniejsze np. największa planeta, największa liczba księżyców wokół jednej planety… Astrobaza okazała się wspaniałym miejscem, w którym wzbudzona została ciekawość naszych najmłodszych gości.
NIEBO W MARCU
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniach 20 i 27 lutego 2023r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klas szóstych i siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy.
Pogoda umożliwiła obserwacje teleskopowe naszym gościom i tuz po zmroku kolejno zaczęły się wyłaniać Jowisz, Wenus oraz Księżyc i Mars. Jak widać lutowy firmament godnie przygotował się na świętowanie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, które przypadły 19 lutego 2023r.
http://www.planetarium.grudziadz.pl/2023/index.php?page=program
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniu 13 lutego 2023r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy.
Motywem przewodnim zajęć był Bolid Sar2667, który 13 lutego 2023 roku około godziny 3.00 rozświetlił nocne niebo nad kanałem La Manche. Co ciekawe został odkryty zaledwie na kilka godzin przed wejściem w atmosferę. Okruch kosmicznej skały o średnicy 1 metra widoczny był w południowej Anglii, Walii oraz północnej Francji i zachodniej Belgii. Nasi goście dowiedzieli się czym są meteoryty i jak je rozpoznawać. Ponadto zobaczyli fragment prawdziwego meteorytu, który został znaleziony na terenie Polski.
NIEBO W LUTYM
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniu 23 stycznia 2023r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klasy szóstej i siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brodnicy. Spotkanie rozpoczęło się od oceny tego, co nam dała misja na Księżyc i dlaczego ponownie interesujemy się lotami w kosmos? Czy warto tam wracać?
Otóż naukowcy odkryli w kosmosie (niezwykle rzadki na Ziemi) pierwiastek hel-3, który coraz częściej wykorzystywany jest w przemyśle m.in. przy ocenianiu wielkości złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Szacuje się, że na powierzchni Srebrnego Globu jest ok. miliona ton izotopu hel-3, a indyjska agencja kosmiczna planuje wydobywać go na potrzeby energetyczne Ziemi. Czy zatem izotop z Księżyca wywoła rewolucję w energetyce? Mimo, że to jeszcze odległa przyszłość to wraz z rozwojem technologii zapewne jest to możliwe.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniu 16 stycznia 2023r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy.
Zajęcia zaczęły się od nauki rozpoznawania i odnajdywania na sferze niebieskiej grup gwiazd tworzących gwiazdozbiory. W ich odnajdywaniu bardzo pomocna stała się konstelacja Wielkiego Wozu (fragment Wielkiej Niedźwiedzicy), która była łatwo rozpoznawalna dla młodych adeptów astronomii. Posłużyła Im za drogowskaz dla Małej Niedźwiedzicy czy gwiazdozbioru Oriona. Najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziły obserwacje przez teleskop Jowisza, Saturna oraz Marsa. Te wszystkie atrakcje na nocnym niebie nie byłyby możliwe do zobaczenia, gdyby nie świetne warunki obserwacyjne jakie zapewnił nam napływ północnego, zimnego i czystego powietrza.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniach 9 stycznia 2023r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klas szóstych i siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy.
Celem spotkania była rozmowa na temat historii i ewolucji rakiet SpaceX czyli amerykańskiego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego, założonego w roku 2002 przez Elona Muska. Firma, która przede wszystkim projektuje i buduje serię rakiet orbitalnych Falcon i statki kosmiczne Dragon, dąży do zmniejszenia kosztów wynoszenia ładunku na orbitę. Czy główny cel założyciela firmy został zrealizowany? Jak wyglądały początki SpaceX i ich pierwsze rakiety? Jakie są dokonania firmy po 20-stu latach istnienia? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań uzyskali dzisiejsi goście.
NIEBO W STYCZNIU
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniach 12 i 19 grudnia 2022r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klasy czwartej i piątej ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brodnicy.
Celem spotkań było poznanie powierzchni Księżyca przy użyciu interaktywnej strony Google Moon. Witryna to oparta na fotografiach mapa naszego naturalnego satelity (jego strony widocznej i niewidocznej z Ziemi) z zaznaczonymi miejscami lądowania astronautów kolejnych misji Apollo. Uczniowie obejrzeli unikatowe materiały filmowe, panoramy z miejsc lądowania oraz wysłuchali opowieści i komentarzy selenonautów. Niezwykłych przeżyć dostarczyło również śledzenie wiernie odtwarzanych sekwencji zbliżania się i lądowania na powierzchni Srebrnego Globu.
WIZYTA W ASTROBAZIE
9 grudnia 2022 r. w murach brodnickiej astrobazy zawitali uczniowie klasy czwartej i piątej ze Szkoły Podstawowej w Górznie. Motywem przewodnim spotkania była prezentacja namiastki prawdziwego nieba oraz zjawisk na nim zachodzących, dzięki wirtualnemu planetarium – Stellarium. Uczniowie zobaczyli realistyczny wygląd nieba, jaki możemy zaobserwować gołym okiem lub za pomocą lornetki czy teleskopu. Ponadto dowiedzieli się w jaki sposób korzystać z bezpłatnego programu, który działa na dowolnym systemie operacyjnym.
NIEBO W GRUDNIU
KOŁO PRZYRODNICZE W ASTROBAZIE
Dnia 28 listopada 2022 roku brodnicką Astrobazę odwiedziła grupa uczniów z klas czwartych i piątych ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brodnicy. Dzieci należące do szkolnego koła przyrodniczego, którego opiekunem jest pani Ewa Filipska, każdego roku poznają tajniki astronomii w naszym obserwatorium. Tym razem motywem przewodnim spotkania była Misja Artemis. Młodzi przyrodnicy nie tylko dowiedzieli się dlaczego rakieta SLS poleciała na Księżyc, ale także poznali fakty i mity dotyczące misji Apollo 11.
DELFINKI W ASTROBAZIE
Dnia 25 listopada 2022 roku brodnicką Astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym odwiedziła grupa 6-latków z Przedszkola Gminnego w Górznie. Spotkanie było kontynuacją lekcji astronomii przeprowadzonych w przedszkolu. Dzieci z zachwytem przyglądały się teleskopom przy pomocy których dokonujemy obserwacji w bezchmurne dni. Koncepcja zainteresowania zjawiskami na niebie kształtuje wśród dzieci umiejętność badania świata poprzez obserwację, pomiar czy budowanie wniosków. Dlatego tak istotne jest aby popularyzować wiedzę astronomiczną na wszystkich etapach kształcenia.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
Dnia 21 listopada 2022 roku po raz kolejny gośćmi astrobazy byli uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Brodnicy. Warunki atmosferyczne nie sprzyjały obserwacjom nieba dlatego młodzież wzięła udział w prelekcji na temat najpopularniejszej obecnie w środowisku naukowym hipotezie wyjaśniającej historię powstania naszego jedynego naturalnego satelity – Księżyca. Ponadto nasze spotkanie uświetniła retransmisja startu rakiety SLS w ramach misji Artemis która poleciała w kosmos.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
Dnia 14 listopada 2022r. astrobazę odwiedzili uczniowie klas piątych i szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy. Była to Ich pierwsza wizyta, po której z pewnością przekonali się iż astronomia uczy pokory wobec natury. Tego wieczoru zabrakło bezchmurnego nieba dlatego przybliżyliśmy wszechświat jedynie od strony teoretycznej. Mamy nadzieję, że grudniowa wizyta zaowocuje obserwacjami z użyciem teleskopów.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
Dnia 7 listopada 2022r. gośćmi astrobazy była grupa uczniów klas siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy. Młodzież z wielkim zapałem uczestniczyła w obserwacjach największych planet w Układzie Słonecznym, mimo że to już Ich trzecia wizyta w tym roku szkolnym. Tego dnia podjęli kolejne udane próby fotografowania Księżyca i oczywiście nie zabrakło licznych pytań zgłębiających tajemnice wszechświata.
WARSZTATY ASTRONOMICZNE
Dnia 4 listopada 2022 roku odbyły się warsztaty astronomiczne dla koordynatorów Astrobaz zlokalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim. Spotkanie, któremu przewodniczył Dyrektor Czesław Ficner miało miejsce w Przysieku.
Po raz kolejny wzbogaciliśmy swoją wiedzę, biorąc udział w wykładach których prelegenci są bezpośrednio związani z pracą naukową z zakresu astronomii. Jako pierwszy dr hab. prof. UMK Maciej Mikołajewski, który wygłosił wykład „O kosmicznym teleskopie Jamesa Webba”. Następnie prof. dr hab. Andrzej Kus z wykładem „Monitorowanie radiowej aktywności Słońca-dla każdego”. Na zakończenie red. Piotr Majewski przedstawił „Szał niebieskich ciał 2023”.
Nie zabrakło również czasu na omówienie spraw bieżących t.j. konkurs astronomiczny czy zbliżający się rok Kopernikański. Dla lokalnych koordynatorów przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych spotkanie zaowocowało również rozmowami na temat aktywności Astrobaz wśród lokalnej społeczności.
NIEBO W LISTOPADZIE
X Wojewódzki Konkurs Astronomiczny
OBSERWACJA ZAĆMIENIA SŁOŃCA W I LO
Dnia 25.10. 2022r. o godzinie 11:15 rozpoczęło się częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko to wystąpiło, ponieważ Księżyc w nowiu znajdował się między Ziemią a Słońcem. Cień rzucany na Ziemię przez Księżyc spowodował, że można było obserwować zaćmienie do godziny 13:30. Warunki obserwacyjne były bardzo korzystne dla Polski, niestety w oglądaniu nieba przeszkadzały chmury. I LO w Brodnicy posiada specjalistyczny sprzęt i dzięki teleskopom słonecznym, które są na wyposażeniu Astrobazy , Filomaci mogli podziwiać zaćmienie słońca w swojej szkole.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniach 10 i 17 października 2022r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klasy szóstej i siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brodnicy. Głównym celem zajęć były obserwacje dwóch największych planet w Układzie Słonecznym.
Wszyscy uczniowie zdobyli umiejętność rozpoznania na niebie Jowisza i Saturna. W ciągu godziny zaobserwowali szybkie ruchy czterech księżyców Galileuszowych Jowisza. Ponadto dostrzegli przez teleskop ciemne pasma po obu stronach równika.
Najciekawszym obiektem wieczoru stał się Saturn, który przykuł uwagę ze względu na niezwykłe pierścienie krążące wokół planety, odbijające światło Słońca.
Obserwacyjny sukces zapewniły nam odpowiednie teleskopy będące na wyposażeniu astrobazy przy I LO w Brodnicy. Młodzież szybko nauczyła się ich używać, a nawet podjęła próby utrwalenia rezultatów swoich obserwacji , robiąc szkice i zdjęcia.
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH
Dnia 8 października 2022 r. brodnicka Astrbaza włączyła się do obchodów IX. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Tego dnia wielu miłośników astronomii, w każdym wieku, odwiedziło budynek obserwatorium.
Pogoda okazała się bardzo kapryśna, dlatego tylko nieliczni mogli przez teleskop obserwować Księżyc oraz Jowisza i Saturna. Przygotowaliśmy projekcję multimedialną zdjęć najciekawszych zjawisk astronomicznych od 2010 roku, które zostały wykonane przy użyciu teleskopów będących na wyposażeniu Astrobazy. Ponadto, Nasi goście zwiedzili budynek przyszkolnego obserwatorium astronomicznego oraz zapoznali się ze sprzętem.
Dla odwiedzających były upominki przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Akcja DOFE jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych.
OBSERWACJE SŁOŃCA
Dnia 7 października 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy wraz z opiekunami odwiedzili brodnicką astrobazę.
Astronomia tak bardzo kojarzona jest z nocnymi obserwacjami, że często zapominamy, iż w ciągu dnia możemy oglądać gorejącą gwiazdę. Przy I LO w Brodnicy jest to możliwe ponieważ dysponujemy teleskopami słonecznymi w filtrami, które umożliwiają bezpośrednie obserwacje Słońca. Jest to sprzęt specjalistyczny o czym przekonali się Nasi goście.
Serdecznie zapraszamy !
Agnieszka Ziółkowska oraz Piotr Biegajski- lokalni koordynatorzy Astrobazy w Brodnicy.
ZAPROSZENIE
https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/spotkanie-z-gwiazdami
NIEBO W PAŹDZIERNIKU
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE Z EKSPERYMENTU
W dniach 19 i 26 września 2022r. astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym, odwiedzili uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Brodnicy. Były to wyjątkowe spotkania ponieważ młodzież realizuje zajęcia rozwijające z eksperymentu. Tym bardziej cieszy Nas fakt, że możemy poprzez działania podejmowane w obserwatorium, uczestniczyć w rozwoju intelektualnych młodych ludzi.
Uczniowie dowiedzieli się jak obserwować kosmos i jak rozpoznawać gwiazdozbiory nieba jesiennego. Wykonali obserwacje coraz wyżej położonych na nocnym niebie Gazowych Olbrzymów - Jowisza i Saturna, przy użyciu teleskopów.
Dowiedzieli się, iż nie potrzeba skomplikowanego sprzętu aby zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną; tak jak ma to miejsce w przypadku innych obiektów, np. ciał niebieskich. To gdzie jest ISS i jak na żywo można ją śledzić okazało się największą atrakcją dla młodych amatorów kosmosu.
DOŻYNKI POWIATOWO – GMINNE W OSIEKU
Dnia 3 września 2022r. podczas Dożynek Powiatowych w Osieku, uczniowie klasy 3d z I LO w Brodnicy zaprezentowali swoje umiejętności obsługi teleskopów będących na wyposażeniu naszej szkoły. Tego dnia Alicja Cołbecka, Sandra Kochanowska i Maciej Grzyb umożliwili obserwacje Słońca oraz Księżyca bardzo licznej grupie gości którzy przybyli na coroczne święto plonów. Warunki pogodowe były idealne dlatego też stoisko obserwacyjne zorganizowane przez I LO w Brodnicy cieszyło się dużym zainteresowaniem.
NIEBO WE WRZEŚNIU
NIEBO W SIERPNIU
PÓŁKOLONIE W ASTROBAZIE
Dnia 2 sierpnia 2022 roku obserwatorium astronomiczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odwiedziła grupa 45 dzieci wraz z opiekunami, będących uczestnikami półkolonii organizowanych przez Brodnickie Stowarzyszenie Oświatowe.
Wizyta rozpoczęła się od rozmowy na temat naszego miejsca we wszechświecie, a następnie dzieci chętnie zadawały pytania dotyczące obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym. Był również czas na zabawy stolikowe, takie jak układanie puzzli o tematyce kosmosu, kolorowanie tęczy czy malowanie ciał niebieskich. Główną atrakcją były obserwacje Słońca przy użyciu teleskopu astronomicznego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą spojrzeć w niebo przez teleskop lub posłuchać opowieści o Wszechświecie. Astrobaza jest czynna w każdy poniedziałek w godzinach od 19:30 do 21:30. Wstęp bezpłatny. Wizyty grup zorganizowanych należy uzgodnić z lokalnymi koordynatorami. Więcej informacji na stronie I LO w zakładce Astrobaza Kopernik.
Serdecznie zapraszamy!
Agnieszka Ziółkowska oraz Piotr Biegajski: lokalni koordynatorzy Astrobazy w Brodnicy.
NIEBO W LIPCU
OBSERWACJE SŁOŃCA I KSIĘŻYCA
Zastanawiasz się co można zobaczyć w astrobazie przy I LO w Brodnicy w ciągu dnia?
W czerwcu 2022 roku uczniowie klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 1 obserwowali Słońce przez teleskop, natomiast uczniowie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy poza najbliższą Ziemi gwiazdę mogli podziwiać jedynego ziemskiego satelitę czyli Księżyc. Obie klasy uczestniczyły w lekcji astronomii podczas której mieli możliwość zadać wiele nurtujących ich pytań dotyczących Wszechświata.
Zaproszenie na ASTROFESTIWAL 2022
NIEBO W CZERWCU
OBSERWACJE SŁOŃCA c.d.
W maju 2022 roku uczniowie klasy 7b ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz uczniowie klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brodnicy uczestniczyli w obserwacjach Słońca. Dobra aura pogodowa pozwoliła dostrzec dużą aktywność naszej dziennej gwiazdy, która widoczna była w postaci licznych plam, rozbłysków i wyrzutów plazmy w przestrzeń międzyplanetarną. Pokazy poprzedzone były prelekcją dotyczącą obiektów astronomicznych sfotografowanych przy użyciu sprzętu znajdującego się w astrobazie.
NIEBO W MAJU
Zapraszamy do obejrzenia programu ,,O nauce bez przerwy" który emitowany był 28 kwietnia 2022 r. w TVP3 Bydgoszcz. Rozmowa dotyczy m.in. rozwoju zainteresowań astronomią oraz wykorzystania projektu kujawsko-pomorskich Astrobaz.
https://bydgoszcz.tvp.pl/59888464/o-nauce-bez-przerwy-28042022
OBSERWACJE SŁOŃCA
W kwietniu 2022 roku uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz uczniowie klasy 4b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy uczestniczyli w niezapomnianej lekcji astronomii podczas której mieli możliwość obserwacji Słońca przez teleskop oraz odbyć wirtualną podróż przez Układ Słoneczny.
NIEBO W KWIETNIU
Harcerze w Astrobazie I LO
W Astrobazie gościliśmy grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej we Wrockach, którzy należą do 8 Drużyny Harcerskiej ,,Karakale”. Wizytę harcerzy można potraktować jako nietypową zbiórkę, bo połączoną z odkrywaniem tajemnic nieba.
14 marca br. doskonałe warunki pogodowe pozwoliły na szczegółowe obserwacje ukształtowania terenu na Księżycu. Przy użyciu teleskopu, można było dostrzec jego rozległe równiny, niezliczone kratery, głębokie doliny i poszarpane łańcuchy górskie. Ponadto, swym pięknem, zachwyciła wszystkich Wielka Mgławica w Orionie, M42, która jest fragmentem miecza Oriona i jednocześnie rozległym obłokiem gazu i pyłu, wewnątrz którego rodzą się gwiazdy. W Orionie znajdziemy wiele różnych obiektów do obserwacji, a sam gwiazdozbiór służy jako świetny drogowskaz wyznaczający kierunki wędrówek po niebie.
W Astrobazie dowiesz się, jak zachodzą poszczególne zjawiska we Wszechświecie. Podpowiemy Ci, jak rozpoznawać widoczne na nim obiekty, od gwiazdozbiorów po planety, komety, mgławice, gromady gwiazd i galaktyki. Serdecznie zapraszamy do kontaktu: aziolkowska@1lobrodnica.pl lub pbiegajski@1lobrodnica.pl
NIEBO W MARCU
Astrobaza I LO - obserwacje M-42 i Syriusza
W poniedziałkowy wieczór, w Astrobazie przy I LO, rozbudzaliśmy astronomiczne zainteresowania wśród uczniów klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 2.
W ostatnim czasie pogoda utrudniała obserwacje, jednak wczoraj udało się pokazać Wielką Mgławicę w Orionie (M-42) – najjaśniejszą mgławicę dyfuzyjną na niebie. Ponadto, goście zobaczyli Syriusza, czyli najjaśniejszą i jedną z najbliższych gwiazd południowego nieba, położoną w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa.
Obserwacje odbyły się pod kopułą, przy użyciu głównego teleskopu i poprzedzone były prelekcją na temat obiektów sfery niebieskiej. Niemal każdego wieczoru dzieje się coś ciekawego na firmamencie, dlatego zapraszamy do odwiedzin.
NIEBO W LUTYM
NIEBO W STYCZNIU
NIEBO W GRUDNIU
NIEBO W LISTOPADZIE
NIEBO W PAŹDZIERNIKU
NIEBO WE WRZEŚNIU
NIEBO W SIERPNIU
NIEBO W LIPCU
Częściowe zaćmienie Słońca
więcej informacji znajdziesz:
https://www.taniec.org.pl/pierwsze-zacmienie-slonca-w-2021-roku-pokaze-na-niebie-pierscien-ognia/
NIEBO W CZERWCU
NIEBO W MAJU
więcej informacji znajdziesz:
https://dzieje.pl/rozmaitosci-historyczne/60-rocznica-pierwszego-lotu-czlowieka-w-kosmos
NIEBO W KWIETNIU
NIEBO W MARCU
NIEBO W LUTYM
NIEBO W STYCZNIU
NIEBO W GRUDNIU
NIEBO W LISTOPADZIE - cz. 2
NIEBO W LISTOPADZIE - cz. 1
NIEBO W PAŹDZIERNIKU - cz. 2
NIEBO W PAŹDZIERNIKU - cz. 1
NIEBO WE WRZEŚNIU
NIEBO W SIERPNIU - cz. 2
NIEBO W SIERPNIU - cz. 1
NIEBO W LIPCU - cz. 2
NIEBO W LIPCU - cz. 1
NIEBO W CZERWCU - cz. 1
NIEBO W MAJU - cz. 2
NIEBO W MAJU - cz. 1
NIEBO W KWIETNIU - cz. 2
NIEBO W KWIETNIU - cz. 1
NIEBO W MARCU - cz. 2
„Niebo nad Astrobazami”
Dnia 9 marca 2020 roku uczniowie I LO obserwowali Słońce.
Astronomia to nie tylko nocne obserwacje nieba. To również możliwość obserwacji najjaśniejszej gwiazdy w środku Układu Słonecznego widocznej za dnia, która znajduje się na wyciągnięcie ręki. Niestety, nie możemy spoglądać na nią bezpośrednio, tak jak to czynimy, obserwując gwiazdozbiory. Ta masywna kula płonącego gazu jest zbyt jasna, by patrzeć na nią gołym okiem.
NIGDY NIE SPOGLĄDAJ NA SŁOŃCE GOŁYM OKIEM, PRZEZ LORNETKĘ LUB TELESKOP; ŚWIATŁO SKUPIONE PRZEZ OKULAR SPRAWI, ŻE OŚLEPNIESZ!
Astrobaza przy I LO w Brodnicy dysponuje teleskopem słonecznym umożliwiającym bezpośrednie obserwacje Słońca. Jest to Coronado z filtrem H-alpha pozwalający zobaczyć spektakularne chmury plazmy (protuberancje) nad brzegiem tarczy słonecznej. Dziś ich nie było, ale po dosyć długiej nieaktywności plamo twórczej podczas zajęć zaobserwowaliśmy plamę w fotosferze dziennej gwiazdy.
Kiedy spoglądamy na Słońce, widzimy jego fotosferę, czyli sferę światła, o temperaturze nieco ponad 55000C. W fotosferze tkwią plamy słoneczne, które są obszarami o temperaturze niższej od otoczenia. Plamy mają część ciemniejszą i jaśniejszą i często występują w grupach. Pojawiają się i znikają okresowo.
Poniżej zdjęcia Słońca, których autorką jest Zuzanna Cywińska z klasy 1 ga.
Opracowała: Agnieszka Ziółkowska
„Niebo nad Astrobazami”
Dnia 4 marca 2020 roku uczniowie I LO obserwowali nocne niebo. Tego wieczoru widoczne były m.in. Księżyc, planeta Wenus, Plejady, Wielka Mgławica w Orionie (M42) oraz Galaktyka Andromedy. Nasi uczniowie w ramach projektu „Niebo nad Astrobazami” realizują zajęcia z:
- Astrofotografii,
- Programowania TIK oraz matematycznych metod w informatyce i astronomii,
- Kół astronomiczno-geograficznych podczas których są m. in. przygotowywani do nocnych obserwacji nieba.
Niewątpliwym ułatwieniem astronomicznych pasji naszych uczniów jest specjalistyczny sprzęt optyczny, którym dysponuje I LO w Brodnicy. Poniżej zdjęcia Księżyca i Wenus, których autorem jest Wiktor Witkowski z klasy 1 pe.
Opracowała: Agnieszka Ziółkowska
NIEBO W MARCU - cz. 1
NIEBO W LUTYM - cz. 2
NIEBO W LUTYM - cz. 1
NIEBO W STYCZNIU - cz. 3
NIEBO W STYCZNIU - cz. 2
NIEBO W STYCZNIU - cz. 1
NIEBO W 2020 ROKU
NIEBO W GRUDNIU - cz. 2
NIEBO W GRUDNIU - cz. 1
NIEBO W LISTOPADZIE - cz. 3
NIEBO W LISTOPADZIE - cz. 2
NIEBO W LISTOPADZIE - cz. 1
NIEBO W PAŹDZIERNIKU - cz. 2
NIEBO W PAŹDZIERNIKU
Przejście Merkurego (tranzyt) na tle tarczy Słońca 11 listopada 2019
W dniu 11 listopada 2019 r. wystąpi rzadkie zjawisko przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca. Poprzednie takie zjawisko można było obserwować w Polsce w 2016 r., następne wystąpi dopiero w 2032 r. Całe zjawisko widoczne będzie w Ameryce Południowej, na południowo-wschodnim Pacyfiku, na Atlantyku, na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki oraz na Antarktydzie. Początek zjawiska widoczny będzie w całej Europie i Afryce oraz w zachodniej części Oceanu Indyjskiego (Słońce zajdzie przed końcem zjawiska). Koniec zjawiska widoczny będzie w Ameryce Północnej oraz w środkowej części Oceanu Spokojnego. (Słońce wzejdzie po rozpoczęciu zjawiska).
Azymut As (liczony od północy) i wysokość nad horyzontem hk podane dla Warszawy: λ = 21.0° E, ϕ = 52.2° N, PA jest kątem pozycyjnym o wierzchołku w środku tarczy Słońca liczonym przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Podane momenty pozostają poprawne w obrębie Polski.
W Polsce Słońce zachodzi niedługo przed fazą maksymalną.
Źródło: https://www.urania.edu.pl/pliki/almanach/2019/Bloki/Tranzyt.pdf
SPOTKANIE Z PROF. KRZYSZTOFEM GÓRSKIM
Dnia 30 września 2019 roku uczennice klasy pierwszej Kulawik Klaudia oraz Śmiechowska Julita wraz z opiekunami Agnieszką Ziółkowską i Arkadiuszem Skalskim, wzięły udział w spotkaniu z prof. Krzysztofem Górskim.
Prof. Krzysztof Górski uczestniczył w badaniach kosmicznego promieniowania tła od wczesnych lat ‘90. W okresie 1993-1996 był członkiem zespołu satelity COBE, który po raz pierwszy zmierzył anizotropię kosmicznego promieniowania tła (nagrody Grubera i Nobla w roku 2006). Od roku 1996 Prof. Górski zaangażowany jest bezpośrednio w prace w zespole Planck. Prof. Górski jest ekspertem w dziedzinie matematycznej konstrukcji map nieba. Umożliwiają one efektywną analizę danych i badanie przestrzennej struktury sygnałów zawartych w anizotropii promieniowania tła. Oprogramowanie stworzone przez Prof. Górskiego wspomogło również redukcję i analizę danych z satelity NASA WMAP (nagroda Grubera w roku 2012) i jest bardzo często wykorzystywane przez inne misje kosmiczne i projekty prowadzone z Ziemi.
Spotkanie odbyło się w Auli Kolegium Jagiellońskiego mieszczącej się przy ul. Prosta 4 w Toruniu.
Opracowała: Agnieszka Ziółkowska
MOTYLKI W ASTROBAZIE
Dnia 24 września 2019 roku brodnicką Astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym odwiedziła grupa 6-latków z Niepublicznego przedszkola przy ul. Kamionka w Brodnicy. Celem spotkania były obserwacje Słońca oraz Księżyca. Zajęcia były kontynuacją lekcji astronomii przeprowadzonych w przedszkolu.
Dzieci z wielkim entuzjazmem oraz zaciekawieniem przyglądały się największej gwieździe w Układzie Słonecznym. Wypatrywały plam na Słońcu oraz kraterów na Księżycu. I tym razem nie zabrakło pytań związanych z astronomią, np. dlaczego Słońce świeci, kto pierwszy wylądował na Księżycu?
Opracowała: Agnieszka Ziółkowska
NIEBO WE WRZEŚNIU - cz. 2
NIEBO WE WRZEŚNIU - cz. 1
NIEBO W SIERPNIU - cz. 2
NIEBO W SIERPNIU - cz. 1
NIEBO W LIPCU - cz. 3
NIEBO W LIPCU - cz. 2
NIEBO W LIPCU - cz. 1
NIEBO W CZERWCU - Obłoki Srebrzyste
NIEBO W CZERWCU - Starlink nadlatuje
NIEBO W MAJU
"Dni Otwarte Funduszy Europejskich"
"Obserwacja Słońca w brodnickiej Astrobazie"
W ramach "Dni Otwartych Funduszy Europejskich", 12 maja, w godzinach od 12 do 15, zapraszamy wszystkich młodych i dorosłych miłosników astronomii do odwiedzenia Astrobazy funkconującej przy I LO w Brodnicy. W programie między innymi:
- obserwacje Słońca teleskopem słonecznym Coronado,
- projekcja multimedialna najciekawszych zjawisk astronomicznych,
- zwiedzanie Astrobazy.
Wstęp bezpłatny.
NIEBO W MARCU
NIEBO W MARCU
NIEBO W MARCU
ALARM! KOMETA NA NIEBIE!
WIZYTA W ASTROBAZIE
Nie brakuje młodych przyrodników chcących odwiedzić Astrobazę przy I LO w Brodnicy. Tym razem na te wyjątkowe zajęcia z przyrody dotarła klasa 4c SP3 w Brodnicy.
CZAS SUPERKSIĘŻYCA
WIZYTA W ASTROBAZIE
Młodzi miłośnicy astronomii wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzenia Astrobazy, zapoznania się z budową i działaniem teleskopów oraz stacji pogody. Poznali budowę Układu Słonecznego oraz prowadzili obserwację Księżyca. Uczniowie klasy 4a rozpoznawali także gwiazdozbiory nieba zimowego. Spotkanie w Astrobazie w I LO pozwoliło wszystkim poznać choć namiastkę Wielkiego Wszechświata.
(tekst: L.K, fot: E. Filipska)
NIEBO W STYCZNIU
KOMETA ROKU
Ładny prezent przygotowały nam niebiosa pod choinkę ;) Oto kometa roku - 46P/Wirtanen. Jest widoczna gołym okiem, a jej wizualny rozmiar przekracza wielkość tarczy Księżyca w pełni! W grudniu 2018 jesteśmy świadkami jej historycznego zbliżenia do Ziemi. Przed świętami Bożego Narodzenia obiekt porusza się w bardzo malowniczej części wieczornego nieboskłonu, więc bierzmy się za obserwacje! Zapraszamy na krótki poradnik. Link do filmu.
LEKCJA ASTRONOMII
Świat, to nie tylko to co widzimy pod stopami, ale i olbrzymia niezbadana przestrzeń wokół nas. A gdzie można między innymi uszczknąć nieco wiedzy o tej przestrzeni dla siebie? Na pewno w takim miejscu jak obserwatorium astronomiczne. Tym razem Astrobazę mieszczącą się przy I LO odwiedzili przedstawiciele klasy 4b SP3. Kolejna grupa naszych uczniów wróciła z lekcji astronomii bardzo zadowolona.
(tekst: L. K., fot: E. Filipska)
ODWIEDZINY ASTRPBAZY
3 grudnia 2018r. brodnicka Astrobaza gościła uczniów klasy 4 z SP4 wraz z opiekunem Małgorzatą Czaplicką. Kolejna fantastyczna grupa która mogła poszerzyć swoją wiedzę o kosmosie.
OBSERWACJE NIEBA
Dnia 26 listopada klasa 7a z Szkoły Podstawowej nr 3 w Brodnicy odwiedziła Astrobazę przy I LO. Uczniowie obejrzeli wirtualne niebo, posłuchali ciekawostek na temat kosmosu i tego co można zaobserwować na niebie o tej porze roku. Potem odbyły się obserwacje nieba. Dla wielu odwiedzających były to niezapomniane przeżycia.
NIEBO W GRUDNIU
NIEBO W LISTOPADZIE
NIEBO W CZERWCU
BLIŻEJ GWIAZD
Dnia 13 maja 2018 roku, już po raz piaty, brodnicka Astrobaza włączyła się do akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Jest to największe wydarzenie w Polsce dla obiektów, które zostały dofinansowane z funduszy europejskich w naszym kraju. Takim właśnie miejscem jest Astrobaza Kopernik przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy.
Tego dnia dopisały warunki atmosferyczne umożliwiające obserwacje największej gwiazdy w Układzie Słonecznym. Nie zabrakło również miłośników astronomii, którzy przybyli bardzo licznie z terenu całego powiatu brodnickiego.
Materiał udostępniony dzięki uprzejmości TVK Eltronik
Opracowała: Agnieszka Sternicka
POKAZY NIEBA DLA NAJMŁODSZYCH
Dnia 8 maja 2018 roku brodnicką Astrobazę przy I Liceum Ogólnokształcącym odwiedziły trzy grupy dzieci w wieku przedszkolnym. Celem spotkania były obserwacje Słońca oraz Księżyca. Zajęcia były dopełnieniem lekcji astronomii przeprowadzonych w przedszkolu.
Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie naturą i przyrodą. I tym razem nie zabrakło pytań związanych z astronomią, np. dlaczego Słońce świeci, czym jest Słońce, czym jest Księżyc? Poprzez pytania i uzyskane na nie odpowiedzi dzieci poznają świat, odnajdują w nim swoje miejsce. Dlatego tak ważne jest, aby pomagać im w zdobywaniu wiedzy, umiejętności i wykorzystywaniu tego, co istotne.
NIEBO W MAJU
VI Wojewódzki Konkurs Astronomiczny
Zasady uczestnictwa:
Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ze wszystkich poziomów edukacji w przedziale wiekowym od lat 6 do lat 20 z województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs jest prowadzony w czterech odrębnych kategoriach:
- prace indywidualne „Niebo moich marzeń” (konkurs fotograficzny dla uczniów
w wieku 6-12 lat); - prace indywidualne „My, planetarni reżyserzy” (scenariusz pokazu astronomicznego dla uczniów w wieku 12-20 lat o maksymalnej długości 4 stron formatu A4);
- prace zespołowe „Z teatrem w Kosmos, czyli kosmiczna kreatywność”
(sztuka teatralna dla uczniów w wieku 12- 16 lat, czas trwania: do 45 minut, zespół liczący do 5 osób); - prace zespołowe „Zgrany Astroteam” (praca badawcza dla uczniów w wieku 12-20 lat, planowe działanie uczniów, mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu
z zastosowaniem różnych metod, zespół liczący do 5 osób).
Nagrody:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyzna laureatom konkursu nagrody rzeczowe za trzy pierwsze miejsca w każdej ze wskazanych kategorii.
Organizacja i przebieg konkursu:
Komisja konkursu dokona analizy nadesłanych prac oraz wyboru laureatów.
Szkoła przesyła dokumentację konkursową w terminie do 20 czerwca 2018 r. (w przypadku prac konkursowych przesłanych drogą pocztową decyduje data stempla pocztowego) na adres:
Urząd Marszałkowski, Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń
Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego z dopiskiem: Konkurs astronomiczny
Przesłana dokumentacja konkursowa w zależności od kategorii musi zawierać:
- scenariusz pokazu astronomicznego o maksymalnej długości 4 stron formatu A4;
- samodzielnie wykonane zdjęcie w wersji papierowej i na nośniku CD lub DVD;
- sztukę teatralną zarejestrowana na nośniku CD lub DVD;
- pracę badawczą – opis projektu.
Więcej informacji w regulaminie konkursu na stronie http://www.kujawsko-pomorskie.pl.
NIEBO W KWIETNIU
NIEBO W MARCU
NIEBO W LUTYM
NIEBO W STYCZNIU
LEKCJA ASTRONOMII W GIMNAZJUM
Dnia 5 grudnia 2017 roku w Gimnazjum nr 1 w Brodnicy odbyły się prelekcje astronomiczne. Głównymi celami spotkania była popularyzacja wiedzy astronomicznej oraz zainteresowanie wśród młodzieży przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi. Uczniowie klasy drugiej zapoznali się z historią obserwatorium astronomicznego przy I Liceum Ogólnokształcącym i z priorytetowymi zadaniami realizowanymi w Astrobazie.
Szczególnie zaciekawiło ich zaangażowanie uczniów I LO w projekty astronomiczne organizowane przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych UM w Toruniu, np. warsztaty dla przedszkolaków. Takie właśnie inicjatywy dają możliwość wyjazdu grupy licealistów na bezpłatne obozy astronomiczne letnie oraz zimowe. W programie obozu były m. in. zajęcia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, udział w seansach i wykładach prowadzonych przez pracowników Wydziału Fizyki i Astronomii UMK.
Ponadto gimnazjaliści obejrzeli galerię zdjęć oraz wysłuchali komentarza dotyczącego obiektów astronomicznych sfotografowanych przy użyciu sprzętu znajdującego się w Astrobazie. Wierzymy, że poprzez obserwacje obiektów bliskiego i odległego kosmosu, młodzież zainteresuje się trudnymi i mało popularnymi naukami ścisłymi. Kolejne prelekcje już wkrótce.
Opracowała: Agnieszka Sternicka
NIEBO W GRUDNIU
NIEBO W LISTOPADZIE
NIEBO W PAŹDZIERNIKU
NIEBO WE WRZEŚNIU
ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2017
Foto: eclipse.gsfc.nasa.gov
Świat odlicza do kolejnego w historii całkowitego zaćmienia Słońca, którego świadkami będziemy już 21 sierpnia 2017 roku. Tym razem na najlepsze obserwacje tego wyjątkowego zjawiska mogą liczyć mieszkańcy Ameryki Północnej, bo to właśnie nad USA przebiega głównie trasa zaćmienia. Widać to na mapie przygotowanej przez NASA przy współpracy z Google.
Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy innych kontynentów będą zupełnie poszkodowani. Na wspomnianej mapie możesz wybrać dowolny punkt i w ten sposób sprawdzić, czy sierpniowe zaćmienie Słońca będzie widoczne we wskazanym miejscu. I tak np. Francja może liczyć na częściowe zaćmienie tarczy od 18:42 czasu uniwersalnego (UT). Podobnie będzie w Hiszpanii i Portugalii. Częściowe zaćmienie zobaczą też spoglądający w niebo 21 sierpnia w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy też w krajach Półwyspu Skandynawskiego.
Niestety, w Polsce według mapy NASA całkowite zaćmienie Słońca nie będzie widoczne w żadnym stopniu. Całe szczęście żyjemy przecież w 21. wieku i możemy liczyć na zdjęcia i facebookowe relacje live od kolegów z zagranicy.
Informacje pochodzą ze strony noizz.pl
PÓŁKOLONIE W ASTROBAZIE
Dnia 6 lipca 2017 roku Astrobazę odwiedziła grupa 60 dzieci, będących uczestnikami półkolonii pod nazwą „Zaczarowane wakacje”. Organizatorem jest Brodnickie Stowarzyszenie Oświatowe. Podczas wizyty dzieci wraz z opiekunami zapoznały się ze sprzętem obserwacyjnym, jaki znajduje się w budynku Astrobazy. Uczestnicy obejrzeli galerię zdjęć najważniejszych zjawisk astronomicznych, które odbyły się na przestrzeni 2010-2015 roku. Główną atrakcją były obserwacje Słońca przy użyciu teleskopu astronomicznego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą spojrzeć w niebo przez teleskop lub posłuchać opowieści o Wszechświecie.
ASTROFESTIWAL 2017
ASTROFESTIWAL jest to coroczna impreza plenerowa w formule pikniku familijnego odbywająca się w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gromadzi miłośników astronomii skupionych wokół kujawsko-pomorskich Astrobaz oraz tysiące widzów, którzy mają okazję m.in. spojrzeć w niebo przez teleskop, posłuchać opowieści o Wszechświecie, obejrzeć kosmiczny show multimedialny i wygrać cenne nagrody w astronomicznych konkursach.
Zapraszamy!
NIEDZIELA W ASTROBAZIE
Dnia 21 maja 2017 z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich brodnicka Astrobaza cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Najliczniejszą grupę odwiedzających stanowiły dzieci wraz z rodzicami. Wszyscy goście mieli możliwość dokonać obserwacji Słońca przez teleskop słoneczny Coronado oraz przeżyć intelektualną przygodę, słuchając prelekcji dotyczącej obiektów bliskiego i odległego kosmosu.
Astronomia jest nauką interdyscyplinarną, która łączy w sobie wiele treści z innych dziedzin tj.: fizyki, matematyki, ale również geografii i chemii. Dlatego wierzymy, że edukacja astronomiczna młodzieży szkolnej może pomóc w zwiększeniu zainteresowania trudnymi i mało popularnymi naukami ścisłymi.
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH
Dnia 21 maja 2017 roku w godzinach od 15.00 do 18.00 zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia budynku Astrobazy. Planujemy obserwacje Słońca teleskopem słonecznym Coronado oraz lekcję astronomii. Przygotowaliśmy projekcję multimedialną zdjęć najciekawszych zjawisk astronomicznych od 2010 roku, które zostały wykonane przy użyciu teleskopów będących na wyposażeniu Astrobazy. Ponadto, można będzie zwiedzić budynek przyszkolnego obserwatorium astronomicznego oraz zapoznać się ze sprzętem. Wstęp bezpłatny.
WARSZTATY ASTRONOMICZNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW
W okresie od 9 maja do 30 czerwca 2017 r. odbywają się warsztaty astronomiczne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Realizujemy takie tematy jak np.: obserwacje Słońca i podróż przez Układ Słoneczny.
Uczestniczyć będziemy także w piknikach rodzinnych organizowanych przez przedszkola z terenu Brodnicy oraz okolic. Duży wpływ na rozwój poznawczy dzieci w tym wieku mają bowiem rodzice. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą rozpocząć naukę astronomii od obserwacji nieba i zjawisk widocznych gołym okiem. Zainteresowanie dzieci astronomią przejawia się w prostych obserwacjach nieba, przemijania dnia i nocy, pojawiania się Słońca i Księżyca, zmian pór roku.
Nauka w tym okresie jest inspirowana chęcią poznawania otaczającego świata, zainteresowania przyrodą i możliwością wpływania na nią. Pierwsze obserwacje są kontynuowane z powodzeniem w dalszej edukacji.
28.04.2017 ASTROBAZA CZYNNA OD 20.00 – 22.00
KSIĘŻYC ZAKRYJE OKO BYKA
W piątek 28 kwietnia wieczorem dojdzie do ciekawego i dość rzadkiego zjawiska zakrycia jasnej gwiazdy przez Księżyc. Tym razem wąski sierp naszego naturalnego satelity zasłoni Aldebarana, czyli Oko Byka. Nastąpi to ok. godziny 20:20 na dość jasnym jeszcze niebie i stosunkowo nisko nad zachodnim horyzontem. Księżyc będzie zaledwie dwa dni po nowiu i w obserwacji tej pierwszej części zjawiska na pewno pomoże jakikolwiek sprzęt optyczny – lornetka lub teleskop.
Przyda się on zresztą i przy śledzeniu odkrycia gwiazdy ok. godz. 21:05, gdyż nastąpi ono przy jasnym już brzegu tarczy naszego satelity. Kto nie zauważy momentu samego odkrycia, będzie mógł liczyć na niezwykle bliską koniunkcję obu ciał, widoczną też gołym okiem na wysokości kilku stopni nad zachodnim horyzontem jeszcze przez około godzinę.
Zjawisko ma swój walor historyczny: 9 marca 1497 roku podobne zakrycie śledził w Bolonii 24-letni student Mikołaj Kopernik. Była to jego pierwsza odnotowana w dziele „O obrotach” obserwacja, która posłużyła do sprawdzenia poprawności ówcześnie panującej teorii ruchu Księżyca.
To już prawie ostatnie zjawisko w tej serii zakryć Aldebarana tak dobrze widoczne w Polsce – jeśli pogoda pozwoli, będziemy mieli jeszcze okazję dostrzec w tym roku dzienne zakrycia 22 czerwca i 15 sierpnia oraz wypadające blisko pełni 6 listopada i 31 grudnia. Obecna seria zakryć Aldebarana zakończy się dla nas na dobre w przyszłym roku zjawiskiem 23 lutego, następne zaś zakrycia Oka Byka nastąpią dopiero po roku 2033.
Serdecznie zapraszamy
ASTRONOMIA DLA NAJMŁODSZYCH
Dnia 10 marca 2017 roku w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego odbyły się prelekcje astronomiczne dla uczniów będących uczestnikami programu Junior Ranger. Projekt w którym biorą udział pod skrzydłami pana Arkadiusza Abramowskiego, zrzesza młodych strażników przyrody, którzy mają za zadanie odkrywać, chronić i uczyć się o przyrodzie.
Głównym celem zajęć było zainteresowanie dzieci naukami matematyczno-przyrodniczymi. Astronomia to bowiem nauka interdyscyplinarna, łącząca w sobie treści z fizyki, matematyki, geografii czy chemii.
Na wszystkich ogromne wrażenie zrobiła imponująca kolekcja zdjęć obiektów astronomicznych wykonana profesjonalnym sprzętem znajdującym się w Astrobazie. Ponadto podczas spotkania przedstawiono budowę i zasady działania teleskopu słonecznego Coronado oraz refraktora Sky-Watcher 80mm/600mm. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że odtąd będą częściej i uważniej przyglądać się obiektom nocnego nieba.
ZBIÓRKA HARCERSKA W ASTROBAZIE
W dniu 3 marca 2017 roku brodnicka Astrobaza gościła 1,13 Harcerską Drużynę Kobiet im. gen. Roberta Baden-Powella o sprawności samarytańskiej. Organizatorką spotkania była drużynowa Martyna Prusak.
Podczas zbiórki druhny zapoznały się ze sprzętem obserwacyjnym będącym na wyposażeniu budynku. Szczególne wrażenie zrobiła na nich galeria zdjęć najciekawszych zjawisk astronomicznych, które odbyły się na przestrzeni lat 2010- 2015 roku. Wykonane zostały przez Piotra Biegajskiego.
Główną atrakcją wieczoru były obserwacje astronomiczne przy użyciu teleskopu głównego MEADE LX200. Harcerki miały możliwość dokonać obserwacji Księżyca, planety Wenus oraz Wielkiej Mgławicy M42 w Gwiazdozbiorze Oriona. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy kolejne drużyny harcerskie na zbiórki do Astrobazy.
V Wojewódzki Konkurs Astronomiczny
Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ze wszystkich poziomów edukacji w przedziale wiekowym od 6 do 20 lat z województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs jest prowadzony w czterech odrębnych kategoriach:
- prace indywidualne "Niebo moich marzeń" (konkurs fotograficzny dla uczniów od 6 do 12 lat);
- prace indywidualne "My, planetarni reżyserzy" (scenariusz pokazu astronomicznego dla uczniów w wieku 12 do 20 lat o maks. długości 4 stron formatu A4);
- prace zespołowe "Z teatrem w Kosmos, czyli kosmiczna kreatywność" (sztuka teatralna dla uczniów w wieku 12 do 16 lat, czas trwania do 45 min, zespół liczący do 5 osób);
- prace zespołowe "Zgrany Astroteam" (praca badawcza dla uczniów w wieku 12 do 20 lat, planowe działanie uczniów mające na celu, rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnych metod, zespół liczący do 5 osób).
Więcej informacji dotyczących konkursu można znaleźć klikając ten link.
KOSMICZNA WYSTAWA NASA
Od 19 listopada 2016 do 19 lutego 2017 odbędzie się po raz pierwszy w Polsce największa na świecie wystawa kosmiczna pod patronatem NASA. Wspaniała kolekcja amerykańskich i rosyjskich eksponatów wprost z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center prezentują historię kosmicznych podróży od ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego.
Wśród ponad 100 kosmicznych eksponatów prezentowanych na 3000 metrów kwadratowych powierzchni obiektu przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie zobaczyć można m.in. oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR ważącej 135 ton, międzynarodową stację kosmiczną ISS zajmującą powierzchnię prawie 200 metrów kwadratowych, modele rakiet m.in. rakietę Sojuz o długości 46 metrów, promy kosmiczne, Sputnik 1, kapsułę Apollo, łaziki kosmiczne, autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych, oryginalne skafandry kosmonautów, w tym umundurowanie J. Gagarina, asteroidy i kamienie księżycowe.
Wszystkie eksponaty można dotknąć i obejrzeć ze wszystkich stron, a także wejść do środka większości z nich. W końcu możemy udać się w przestrzeń kosmiczną nie opuszczając naszej planety. Kilkanaście wyjątkowych symulatorów pozwoli nam m.in. odbyć lot na Księżyc, poczuć stan nieważkości, pomajsterkować przy stacji kosmicznej wśród gwiazd czy postawić swoją stopę na srebrnym globie. Opuszczając wystawę ma się nieposkromione wrażenie powrotu z odległej galaktyki.
Więcej informacji dotyczących wystawy można znaleźć na stronie: http://wystawaspace.pl
WILCZY KSIĘŻYC
Superksiężyc, wilczy księżyc, superpełnia, największa pełnia księżyca - to tylko niektóre zwroty na określenie pięknego zjawiska, w trakcie którego możemy zobaczyć ogromny i niezwykle widowiskowy Księżyc. Według naukowców nadchodząca 14 listopada ogromna pełnia Księżyca będzie największą pełnią w 2016 roku, a także największą w XXI wieku. To właśnie wtedy będziemy mogli zaobserwować na niebie superksiężyc.
Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi i wokół naszej planety porusza się po orbicie okołoziemskiej. Tor orbity Księżyca nie jest idealnie okrągły. Oznacza to, że w trakcie swojej wędrówki satelita raz zbliża się do Ziemi - wówczas jest to perygeum, a raz od niej oddala - wtedy mamy do czynienia z apogeum. W trakcie tej drogi możemy obserwować zmiany wielkości tarczy księżyca. Co więcej, w trakcie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie niż Słońce w stosunku do Ziemi. Dzięki temu możemy zobaczyć go w pełnej, oświetlonej krasie. Zobaczymy superksiężyc 14 listopada w trakcie superpełni perygeum, czyli odległość geocentryczna od Ziemi do środka Księżyca wyniesie 356536 km, a wielkość tarczy wyniesie 0,559 stopni. Ostatnią pełnię Księżyca mogliśmy obserwować 17 października. Wówczas Księżyc też był blisko Ziemi, bo w odległości tylko 357864 km. Jednak to o 1328 km dalej, niż będziemy mogli go zobaczyć 14listopada.
Tak wielkiego księżyca nie widzieliśmy jeszcze na oczy. W takich warunkach Księżyc wydaje się o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy niż wtedy, gdy jest najbardziej oddalony od naszej planety. Dnia 14 listopada zobaczymy bowiem największą pełnię od 1948 roku. Postarajmy się jej nie przegapić - następnym razem nasz satelita będzie tak blisko dopiero w 2034 roku.
Goście z Niemiec
Dnia 3 października 2016 roku brodnicka Astrobaza gościła młodzież z Niemiec wraz z opiekunami. Po raz kolejny uczniowie szkoły w Erwitte, uczestniczyli w zajęciach w astro bazie w ramach współpracy jaką nawiązało I LO.
Podczas wizyty młodzież zapoznała się ze sprzętem obserwacyjnym jaki znajduje się w budynku obserwatorium. Uczestnicy obejrzeli galerię zdjęć najważniejszych zjawisk astronomicznych, które odbyły się na przestrzeni 2010-2015 roku. Były to m. in. przejście Wenus na tle tarczy Słońca, zakrycie Jowisza, zorza polarna czy zaćmienie Księżyca. Zdjęcia zostały wykonane przez Piotra Biegajskiego przy użyciu teleskopów znajdujących się w astrobazie. Ponadto można było również obejrzeć symulację nocnego nieba nad Brodnicą, przy użyciu programu komputerowego stellarium.
Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, a młodzież I LO z niecierpliwością czeka na wyjazd do Erwitte na wiosnę przyszłego roku.
SOS W ASTROBAZIE
Dnia 10 września 2016 roku brodnicką Astrobazę odwiedziła grupa astronomów oraz astronomów amatorów z całej Polski. Działają Oni w ramach Sekcji Obserwacji Słońca należącej do Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomii. Jest to największe oraz jedno z najstarszych stowarzyszeń w Polsce.
PTMA zostało założone w 1919 roku w warszawskim gimnazjum Reja, przy ulicy Królewskiej. Pierwsza siedziba mieściła się przy ulicy Widok 18 m.5, w prywatnym mieszkaniu J. Domańskiego, ówczesnym sekretarzem Towarzystwa. Po zakończeniu II wojny światowej grupa naukowców reaktywowała na przełomie 1947/1948 Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii w Krakowie. Organem prasowym towarzystwa zostało czasopismo „Urania”.
Miłośnicy astronomii spędzili weekend w Ośrodku Wypoczynkowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bachotku, a jednym z punktów programu była wizyta w Astrobazie I LO w Brodnicy. Uczestnicy mieli możliwość obserwacji tarczy słonecznej przy użyciu teleskopu Coronado, wymiany własnych doświadczeń oraz spostrzeżeń.
„Astronarium” – telewizyjny serial naukowy o kosmosie
Dnia 7 września 2016 roku o godzinie15.35 na antenie TVP3 odbyła się premiera nowego odcinka Astronarium. Tematem były badania początków materii we Wszechświecie, jakie przy udziale polskich naukowców dokonywane są w Wielkim Zderzaczu Hadronów w laboratoriach CERN. „Astronarium” można oglądać w TVP 3 w każdą w środę i czwartek.
Już wkrótce program dostępny będzie również na antenie TVP1.
„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Telewizji Polskiej. Wsparcia finansowego udziela Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizuje ekipa telewizyjna TVP 3 Bydgoszcz.
Oficjalna witryna internetowa programu ma adres www.astronarium.pl.
Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia budynku Astrobazy w dniu 12 maja 2016r. Obserwatorium będzie czynne od godziny 15 do godziny 18. W czasie dnia otwartego będzie można zwiedzić budynek obserwatorium, odbyć ciekawą lekcję astronomii połączoną z projekcją multimedialną oraz obserwować Słońce przy użyciu specjalistycznego sprzętu jakim jest teleskop słoneczny "Coronado". Udział w zwiedzaniu i obserwacjach jest bezpłatny.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć pod adresem:http://www.dniotwarte.eu/wyniki-wyszukiwania?province_id=2&city=brodnica
ODKRYWAJMY PLANETY (I NIE TYLKO) W RAMACH KONKURSU ODYSSEUS2
Centrum Badań Kosmicznych PAN wraz z 13 innymi Instytucjami Europejskimi związanymi z badaniami kosmicznymi, współorganizuje astronomiczny konkurs dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 22 lat. Organizatorzy chcą dać młodym Europejczykom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością a także zmotywować ich do pogłębiania wiedzy o Wszechświecie. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Projekt jest darmowy dla uczestników.
Więcej informacji o projekcie może znaleźć na stronie: http://www.odysseus-contest.eu/pl/
Konkurs przeprowadzany jest oddzielnie w trzech kategoriach wiekowych:
Skywalkers (uczniowie w wieku 7 - 13 lat)
Pioneers (uczniowie w wieku 14 – 18 lat)
Explorers (studenci w wieku 17 - 22 lata)
Pierwszy etap konkursu odbywa się na szczeblu narodowym i wymaga od uczestników złożenia przez Internet pracy związanej z jedną z szeroko zdefiniowanych kategorii tematycznych. Praca zostanie poddana ocenie jury, które składać się będzie ze specjalistów – naukowców i inżynierów – z dziedzin konkursowych. Oceniana będzie wiedza, umiejętności praktyczne i kreatywność. Pozostałe dwa etapy to etap regionalny oraz międzynarodowy. Do wygrania są między innymi: iPady, teleskopy, podróże, staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej i wycieczka do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Prace uczniów i studentów w wieku od 14 do 22 lat przyjmowane są do 15 stycznia 2016r. Dzieci w wieku od 7 do 13 lat mogą składać swoje dzieła do 31 marca 2016r. Pełne informacje – zawierające szczegółową instrukcję rejestracji i składania prac – można znaleźć na stronie www.odysseus-contest.eu/pl.
Koordynatorem projektu na terenie Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii jest Centrum Badań kosmicznych PAN. Uczestnicy indywidualni i zespoły muszą przesłać autorskie dzieło lub autorski projekt, związany z nauką związaną z przestrzenią kosmiczną, których podstawą są tematy i zadania określone dla poszczególnych kategorii wiekowych. Uczestnicy indywidualni i zespoły mogą przesyłać prace drogą elektroniczną w terminach określonych dla poszczególnych kategorii wiekowych:
Skywalkers: od 1 września 2015 r. do 31 marca 2016 r.
Pioneers i Explorers: od 1 września 2015 r. do 15 stycznia 2016 r.
Każda praca musi być związana wyłącznie z jednym tematem i dotyczyć jednej z kategorii spośród tych przedstawionych przez organizatorów. Jednakże uczestnicy mogą wybrać dowolną dziedzinę, którą chcą powiązać z danym tematem. Do zilustrowania wybranego tematu można wykorzystać najróżniejsze dziedziny, na przykład takie jak: fizykę (w tym astronomię czy astrobiologię), chemię, biologię (np. ochronę środowiska), nauki o Ziemi (np. geologię), technikę (np. inżynierię, robotykę, architekturę), sztukę (np. rysunek, grafikę, wzornictwo), czy psychologię. Pliki elektroniczne, które można dołączyć do projektów mogą być w formie wypracowań, prezentacji w PowerPoincie, plakatów, filmów, linków do stron przygotowanych w ramach projektu oraz plików audio.
KONKURS Z FIZYKI I ASTRONOMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Regulamin i pierwsze zadanie obserwacyjne na stronie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w zakładce: => Informacje ogólne => Konkursy i olimpiady => Konkursy pod patronatem Kuratora Oświaty
http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?menu=1&item=2300
Zadanie I obserwacyjne
„Sprawdź użyteczność telefonu komórkowego do rejestrowania zjawisk na Niebie”
Termin zgłaszania udziału szkół – do 5 listopada 2015 r.
Test etapu szkolnego - 17 listopada 2015 r.
ZAĆMIENIE SŁOŃCA 20.03.2015 r.
Zaćmienie Słońca, do którego dojdzie 20 marca 2015 roku będzie pierwszym tego typu zjawiskiem widocznym z terenu Polski od 4 stycznia 2011 roku. W tamten poranek księżycowa tarcza przykryła Dzienną Gwiazdę w nieco ponad 80% dla obserwatorów przebywających w najbardziej korzystnych lokalizacjach - a więc województwach północnych i północno-zachodnich. Ostatnie zaćmienie było wyjątkowe nie tylko z powodu tak głębokiej fazy maksimum, ale też z faktu, iż nigdzie indziej na Ziemi nie wystąpiła faza całkowita, a Polska jako jeden z nielicznych krajów miała najbardziej sprzyjające okoliczności obserwacyjne. Niestety pogodowe już nie koniecznie - 4 stycznia 2011 roku w wielu regionach kraju pogoda była typowa dla stycznia - grube zachmurzenie w większości miejsc nie pozwoliło na obserwacje zjawiska, w innych zakątkach chmury cieniały na tyle, że zaćmienie można było, a tylko w nielicznych miejscach występowały porządne dziury w chmurach z prawdziwie pogodnym niebem.
W Polsce zaćmienie będziemy mogli obserwować w godzinach przedpołudniowych, gdy Słońce będzie przebywać już około 30 stopni nad horyzontem. O godz. 09:49 CET (czas dla Pomorza Gdańskiego) wystąpi I kontakt - moment, w którym tarcza księżyca zaczyna nasuwać się na tarczę słoneczną. Najbardziej widowiskowa część przedstawienia rozpocznie się około godz. 10:40 CET mniej więcej kwadrans przed maksimum i potrwa do 11:10 - te 30 minut zbliżonych do momentu największego zaćmienia stanowić będzie okres najefektowniejszego etapu zjawiska. Maksimum przypadnie o godz. 10:55 CET (z drobnymi różnicami w zależności od lokalizacji). W naszym kraju Słońce najbardziej zostanie zaćmione w 76 % (krańce północno-zachodnie). Zjawisko zakończy się ostatnim kontaktem tarczy Księżyca ze słoneczną o godz. 12:08 CET. Patrząc na najbardziej uprzywilejowane geograficznie miejscowości, będzie to więc zaćmienie o zaledwie 6% mniejsze, niż to sprzed czterech lat.
Jeśli pogoda dopisze na moment maksimum, ponownie zobaczymy na niebie naszą dzienną gwiazdę w postaci sierpa, tyle, że nieco grubszego niż poprzednim razem. Nie warto jednak podchodzić do tego faktu sceptycznie, bo tak czy inaczej faza częściowa sięgająca lub przekraczająca 50% to zawsze wspaniałe dla nas zjawisko i nie trzeba chyba uzasadniać dlaczego warto już dziś ściskać kciuki za sprzyjającą aurę.
Poniżej wizualizacja zjawiska:
KOMETA LOVEJOY WIDOCZNA GOŁYM OKIEM
Od kilku dni nad południowym horyzontem widoczna jest kometa C/2014 Q2 Lovejoy. Najlepiej widoczna będzie w nocy z 7 na 8 stycznia. Tego dnia, a właściwie tej nocy, kometa Lovejoy znajdzie się najbliżej Ziemi. Według obliczeń minie Ziemię w odległości 70 mln kilometrów. Obiekt widoczny będzie w okolicy gwiazdozbioru Oriona, a dokładniej w pobliżu gwiazdy Rigel (beta Orionis, β Orionis). Kometę już dziś można było obserwować za pomocą lornetki czy najprostszego, amatorskiego teleskopu. Kometa, po ominięciu Ziemi, poleci w stronę Słońca, aby 30 stycznia osiągnąć peryhelium. Wówczas będzie znajdowała się 193 miliony km od naszej dziennej gwiazdy. Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) – to kometa jednopojawieniowa. Została odkryta w 2014 roku przez australijskiego astronoma-amatora Terry'ego Lovejoya. Jest to piąta kometa odkryta przez Lovejoya.
Astronomiczny Konkurs Fotograficzny
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w astronomicznym konkursie fotograficznym w ramach projektu „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez astronomię”. Wszelkich szczegółowych informacji udzielają koordynatorzy Astrobazy.
Regulamin Astronomicznego Konkursu Fotograficznego
Konkurs EOS Astronomy Camp 2014
Wygraj darmową wycieczkę w Alpy
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) oraz prowadzona przez nie Sieć Popularyzacji Nauki, we współpracy z organizatorem imprez popularyzujących naukę – firmą Sterrenlab, przygotowały drugi Obóz Astronomiczny ESO (ESO Astronomy Camp – Measuring the Universe). Obóz odbędzie się od 26 grudnia 2014 r. do 1 stycznia 2015 r. w Obserwatorium Astronomicznym Aosta Valley w Saint-Barthelemy w gminie Nus we Włoszech. Kilku partnerów, w tym ESO, ufundowało stypendia, które zostaną przyznane laureatom.
Więcej informacji dotyczących konkursu można znaleźć pod adresem:
http://www.eso.org/public/poland/announcements/ann14042/
3 KUJAWSKO-POMORSKI ASTROFESTIWAL
Golub-Dobrzyń, 7 czerwca 2014 roku
SESJA DZIENNA (15:00 – 21:15)
ASTROBAZA
15:00 INAUGURACJA DNIA OTWARTEGO ASTROBAZY w Golubiu-Dobrzyniu przy Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny przy ul. PTTK 28 z udziałem gościa specjalnego – Mirosława Hermaszewskiego - pierwszego i jedynego polskiego kosmonauty oraz Michelle B. Larson - dyrektora Planetarium Adlera w Chicago, USA. Występ chóru przy astrobazie.
15:30 Uroczyste przejście na ZAMEK GOLUBSKI wspólnie z młodzieżą szkolną oraz pocztami Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
ZAMEK GOLUBSKI
15:45 Uroczyste otwarcie ASTROFESTIWALU.
Wręczenie Chorągwi Husarskiej Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz wręczenie regestrów członkom Chorągwi Husarskiej.
Występ Zespołu Muzyki Dawnej z Golubia-Dobrzynia.
Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o tematyce astronomicznej.
Carillonowy koncert Magdaleny Cynk.
DZIEDZINIEC ZAMKOWY
16:00 -19:00
Gotujemy ze Słońcem, czyli pokaz kuchni molekularnej.
Słońce - poradnik użytkownika. Radzi dr Artur Markowski (PCME).
Jak prowadzić obserwacje. Demonstruje Wiesław Skórzyński.
KOMNATA ZAMKOWA
SESJA POPULARNONAUKOWA:
17:00 – 17:30 Co słychać na Słońcu? – mgr Sebastian Soberski, UMK, Planetarium Grudziądz.
17:30 – 18:00 Jak działa zegar słoneczny? - dr Krzysztof Przegiętka, UMK.
18:00 – 18:30 Człowiek w kosmosie - Mirosław Hermaszewski.
PLENER ZAMKOWY
17:00 – 17:15 Lot ku Słońcu, czyli bijemy rekord wysokości.
17:30 – 18:00 Nieziemskie dźwięki Tomasza CEBO – warsztaty wokalne dla wszystkich. Dla odważnych – festiwalowe gadżety.
Dodatkowo:
- warsztaty dla dzieci z automatyki i robotyki
- warsztaty cyrkowe dla dzieci
- dmuchana zjeżdżalnia
- pokazy eksperymentów z dziedziny fizyki i chemii
- seanse astronomiczne w mobilnym planetarium Astro Arena
- wypiekanie pierników
- pokaz łazików i nowinki z Marsa
SESJA NOCNA (21:15 – 00:00)
19:30 – 21:15 Gwiazda wieczoru - TOMEK MAKOWIECKI z udziałem specjalnego gościa: JÓZEFA SKRZEKA.
21:15 - 21:30 „Wszechświat okiem Kosmonauty” - impresja Mirosława Hermaszewskiego.
21:30 - 22:15 „Kosmos ogniem pisany” - widowisko artystyczne ilustrowane ogniem i muzyką.
22:30 – 22:50 „Planety 2.0” - multimedialny show ukazujący najlepsze obrazy Słońca oraz planet Układu Słonecznego wyświetlane na kulistym ekranie.
Od 23:00: nocne obserwacje, których główną atrakcją będzie polowanie na Księżyc, Marsa, Saturna oraz gwiazdę Kujawsko-Pomorskiego: Mizara i Alkora!
Zachęcamy do oddawania głosów na przyszkolne obserwatoria astronomiczne Astrobaza w plebiscycie „Ale się zmieniło”, który jest organizowany przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. Jego celem jest ukazanie skali zmian, jakie zaszły w ciągu 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej oraz prezentacja najciekawszych projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich, w każdym z regionów Polski. W plebiscycie bierze udział po 5 inwestycji z każdego województwa. Internauci mogą głosować na jedną inwestycję w danym województwie. Głosowanie trwa od 14 do 29 kwietnia 2014 roku na stronie www.10latwue.tvp.pl. Wyniki Plebiscytu zostaną opublikowane na początku maja 2014 r. na stronie internetowej oraz zaprezentowane na antenie TVP Regionalna.
Zapraszamy do głosowania!
Obchody jubileuszu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w Astrobazie w Brodnicy
W 2014 roku mija 10 lat od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Obchody jubileuszu będą odbywać się na terenie całego kraju. Również nasze województwo pragnie w wyjątkowy sposób uczcić tę rocznicę. Obchody koordynowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju są związane z akcją Dni Otwartych Funduszy Europejskich. We wszystkich województwach są organizowane imprezy o charakterze regionalnym. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko- Pomorskiego zorganizował wiele atrakcji skierowanych do mieszkańców regionu.
W Astrobazie w Brodnicy zostaną zorganizowane Dni Otwarte dla mieszkańców.
Harmonogram drzwi otwartych:
01.05.2014 r. Od 14:00 do 16:00 zwiedzanie Astrobazy i obserwacje Słońca
Od 20:00 do 22:00 Obserwacje planet Układu Słonecznego, Księżyca i rozpoznawanie gwiazdozbiorów nieba wiosennego, obserwacja Wielkiej Gromady w Herkulesie M 13 oraz M 92.
02.05.2014 r. Obserwacje Słońca podczas Festynu z okazji Dnia Flagi RP oraz jubileuszu 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Eurpoejskiej - Przedzamcze 3-11.05.2014 r. Od 14:00 do 16:00 zwiedzanie Astrobazy i obserwacje Słońca
Od 20:00 do 22:00 Obserwacje planet Układu Słonecznego, Księżyca i rozpoznawanie gwiazdozbiorów nieba wiosennego, obserwacja Wielkiej Gromady w Herkulesie M 13 oraz M 92.
Obchody jubileuszu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w Brodnicy są szansą na promocję naszego miasta oraz Astrobazy w całej Polsce.
Interesujesz się astronomią? Podobają ci się gwiazdy na naszym kujawsko-pomorskim niebie? Od dziś możesz się zgłosić do konkursu astronomicznego pt. „Gwiazda Kujawsko-Pomorskiego”, który startuje w ramach projektu pt. „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym-II edycja” realizowanego ze środków RPO WK-P 2007-2013. Wystarczy wybrać jedną gwiazdę i ciekawie uzasadnić dlaczego akurat ona ma przyświecać naszemu województwu.
Zapraszamy wszystkich do oglądania kujawsko-pomorskiego nieba. Celem konkursu jest popularyzacja astronomii oraz promocja edukacji astronomicznej w tym w szczególności wykorzystania w edukacji obserwacji astronomicznych, a także popularyzacja elementów astronomii obecnych w naukach humanistycznych, kulturze i sztuce.
Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o interesujących was gwiazdach przyjdźcie do Astrobaz i zapytajcie lokalnych koordynatorów. W obserwatoriach można także skorzystać ze sprzętu znajdującego się na wyposażeniu każdej z 14 Astrobaz.
W Konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Województwa Kujawsko- Pomorskiego (zameldowani na pobyt stały lub czasowy). Uzasadnienie wyboru gwiazdy powinno mieć nie więcej niż 1 stronę formatu A4 (1800 znaków). Wybrana gwiazda powinna być gwiazdą w sensie astronomicznym to znaczy, że w szczególności nie można wybrać jako gwiazdy dla województwa kujawsko – pomorskiego: planety, planetoidy, komety, galaktyki, księżyca planety, gwiazdozbioru. Ale w tym pomogą lokalni koordynatorzy Astrobaz. Wybrana gwiazda powinna być możliwa do zaobserwowania przy sprzyjającej pogodzie z dowolnego miejsca na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego, w ciągu całego roku lub w części roku, gołym okiem i/lub za pomocą wyposażenia optycznego dostępnego w Astrobazach.
Prace konkursowe należy nadsyłać pod adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
ul. Plac Teatralny 2,
87-100 Toruń,
w terminie od 18 października 2013r. do 22 listopada 2013r, z dopiskiem „Konkurs Astronomiczny Gwiazda Kujawsko-Pomorskiego”.
O terminie złożenia prac na Konkurs decydować będzie data wpływu lub – w przypadku przesłania za pośrednictwem Poczty Polskiej – data stempla pocztowego.
Nagrodą główną w konkursie jest dwuosobowa wycieczki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i tablet z wgraną aplikacja astronomiczną oraz cztery równorzędne nagrody za miejsca II-V w postaci tabletów z wgraną aplikacją astronomiczną.
Departament Edukacji i Sportu
Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
KOMETA STULECIA?
Kometa ISON, odkryta przed rokiem przez Witalija Newskiego i Artioma Nowiczonokę, spędza sen z powiek astronomom. Początkowo jej duża jasność i olbrzymi warkocz sugerowały, że będziemy mieć do czynienia z kometą stulecia, tak jasną, jak słynna Wielka Kometa z 1811 roku o której wspominał Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu. Przewidywano nawet, że będzie na niebie jaśniejsza od Księżyca w pełni i będzie widoczna nawet za dnia. Jednak ostatnie pomiary i obserwacje nie są już tak optymistyczne. Kometa od początku czerwca znajdowała się na niebie zbyt blisko Słońca, wobec czego jej obserwacje były niemożliwe. Naukowcy spodziewali się, że po kilkutygodniowym ukryciu, kometa zaskoczy nas gwałtownie rosnącą jasnością zbliżając się do orbity Marsa. Jednak tak się nie stało. Pod koniec lata mieliśmy ją obserwować za pomocą lornetki, jednak w rzeczywistości potrzebny jest niewielki teleskop, ponieważ jasność komety jest zbliżona do Plutona, czyli nie ma możliwości ujrzenia jej gołym okiem. To przede wszystkim świadczy o tym, że jądro komety jest nieduże i niezbyt aktywne. Obiekt może więc nie przetrwać podczas maksymalnego zbliżenia się do Słońca w dniu 28 listopada. Wówczas kometa ma się znajdować w odległości zaledwie 1 miliona kilometrów od powierzchni Słońca
W przeszłości najjaśniejsze komety ziemskiego nieba były tzw. kometami muskającymi Słońce. Podczas swojego przelotu w pobliżu naszej gwiazdy rozpadały się, a pozostałe po nich kawałki tworzyły osobne, mniejsze komety, poruszające się po tej samej orbicie. Jeśli natomiast kometa przetrwa spotkanie ze Słońcem, w dniu 26 grudnia, czyli podczas Bożego Narodzenia, przeleci najbliżej Ziemi w odległości 64 milionów kilometrów. Wyjątkowy spektakl może nas jeszcze czekać 14 i 15 stycznia 2014 roku, kiedy Ziemia wejdzie w pas drobin skalnych, które podczas przylotu pozostawi za sobą kometa. Nadal mamy sporą szansę, że będziemy mogli zachwycać się wyjątkowym blaskiem komety stulecia w zimowe noce, chyba, że czarne scenariusze się sprawdzą i spektakl zakończy się wielką klapą.
JAK KOPERNIK ODKRYŁ NIEBO?
Rok 2013 jest rokiem Mikołaja Kopernika. 540 rocznica urodzin astronoma wszech czasów i 470 rocznica publikacji jego dzieła O obrotach są okazją do bliższego spotkania z człowiekiem, który odkrył nasze miejsce we Wszechświecie. Wiemy czym zakończyła się droga uczonego wiodąca do epokowego odkrycia. A jak się zaczęła? Niewykluczone, że we wczesnej młodości - w latach szkolnych, spędzonych przez Mikołaja Kopernika w rodzinnym Toruniu. Kopernik był wtedy rówieśnikiem użytkowników astrobaz i - podobnie jak oni – spoglądał w niebo gwiaździste. W toruńskich latach Mikołaj Kopernik mógł być świadkiem przynajmniej kilku spektakularnych zjawisk na sferze niebieskiej, a te z kolei mogły wywrzeć nieodwracalny wpływ na wybór życiowej drogi uczonego. Jakie to zjawiska? Kiedy wystąpiły? Jaki miały przebieg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosła multimedialna prezentacja, którą mieszkańcy naszego miasta oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy mieli możliwość zobaczyć . Autorem opowieści jest Piotr Majewski – członek Rady Programowej Astrobaz, dziennikarz Polskiego Radia PiK („Radio Planet i Komet”), Mistrz Mowy Polskiej, popularyzator astronomii.
ZAPROSZENIE
Rok 2013 jest rokiem Mikołaja Kopernika. 540 rocznica urodzin astronoma wszech czasów i 470 rocznica publikacji "O obrotach" są okazją do bliższego spotkania z człowiekiem, który odkrył nasze miejsce we Wszechświecie. Serdecznie zapraszamy na obejrzenie prezentacji multimedialnej i wysłuchania opowieści Piotra Majewskiego- członka Rady Programowej ASTROBAZ, dziennikarza Polskiego Radia Pik, Mistrza Mowy Polskiej i popularyzatora astronomii. Spotkanie odbędzie się 5 listopada o godzinie 18 w sali konferencyjnej I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.
WICEK 2013
7 sierpnia 2013 roku brodnicka ASTROBAZA wzięła udział w Międzynarodowym Zlocie Harcerzy i Skautów Wicek 2013, zorganizowanym w stulecie urodzin błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, księdza i harcmistrza, patrona polskich harcerzy. Na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego, toruński poligon na którym odbywał się zlot odwiedził prezydent Bronisław Komorowski i jego małżonka Anna Komorowska. Zlot zorganizowały wspólnie Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Uczestniczyło w nim około 2 tys. harcerzy z ZHR i ZHP, a także około 100 skautów z Argentyny, Białorusi, Czech, Litwy i Stanów Zjednoczonych. Państwo Komorowscy uczestniczyli w apelu inauguracyjnym i zwiedzili gniazda obozowe, a na koniec, wspólnie z uczestnikami zlotu, wysłuchali prelekcji na temat kosmosu. Wieczorem odbyło się "Spotkanie z astronomią", czyli wspólna obserwacja nieba za pomocą specjalistycznych teleskopów będących na co dzień na wyposażeniu ASTROBAZ.
IV Wielodyscyplinarne Spotkania Wakacyjne "Rzeczpospolita mniej znana"
W dniach 3-17 sierpnia 2013 roku w Brodnicy zorganizowano IV Wielodyscyplinarne Spotkania Wakacyjne Rzeczpospolita mniej znana. Dzieci i młodzież z całej Polski przez dwa tygodnie uczestniczyli w warsztatach malarskich, filozoficznych, psychologicznych, historycznych, ekonomicznych, matematycznych, fotograficznych, biologicznych, teatralnych i muzycznych. Jednym z elementów spotkań były obserwacje astronomiczne prowadzone przez Sebastiana Soberskiego na co dzień związanego z grudziądzkim planetarium i obserwatorium. Uczestnicy pleneru przez dwa tygodnie zakwaterowani byli Internacie I Liceum Ogólnokształcącego i korzystali z budynku ASTROBAZY. Fotorelację z pleneru astronomicznego można zobaczyć klikając na link http://matrix.astro.uni.torun.pl/kfnrd/plener/2013/3/.
SPOTKANIE Z GWIAZDAMI
7 sierpnia 2013 roku brodnicka ASTROBAZA gościła młodzież z Litwy, Polski i Słowacji wraz z opiekunami w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży pt. „Meeting with stars” (program „Młodzież w Działaniu”). Pomysłodawcami projektu na temat astronomii była młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy we Włocławku, która postanowiła zaprosić do wspólnych działań rówieśników z Litwy i Słowacji. Młodzi miłośnicy astronomii spędzili tydzień w Toruniu poznając zagadnienia z astronomii, ucząc się o kosmosie, poznając swoje kultury, uczestnicząc w ciekawych warsztatach ze specjalistami i odwiedzając miejsca związane z astronomią i Mikołajem Kopernikiem. Podczas warsztatów w ASTROBAZIE młodzież nauczyła się korzystać z obrotowych map nieba, zapoznała się ze sprzętem obserwacyjnym znajdującym się w budynku obserwatorium. Najważniejszym punktem spotkania były jednak obserwacje Słońca przy użyciu teleskopu Coronado. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że bardzo miło spędzili czas w brodnickim obserwatorium.
BRODNICKA ASTROBAZA NA TARGACH EDUKACYJNYCH
Dnia 8 czerwca 2013 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w targach edukacyjnych zorganizowanych przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Targi odbyły się w hali OSIR w Brodnicy. Głównym celem była prezentacja przez instytucje wspierające oświatę ciekawych pomocy edukacyjnych, programów, warsztatów oraz podręczników. Targi adresowane były szczególnie dla osób zainteresowanych nowoczesną edukacją i trendami edukacyjnymi XXI w. Uczniowie Koła Astronomicznego działającego w I Liceum Ogólnokształcącym przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą działalności i funkcjonowania brodnickiej Astrobazy. Opiekunami były: pani Edyta Lulińska oraz Agnieszka Sternicka.
DEBATA W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM Z UDZIAŁEM UCZNIÓW I LICEUM OGÓLNOKSAZTAŁCĄCEGO
Dnia 4 czerwca 2013 roku, Kacper Grążawski oraz Tomasz Iwański, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, uczestniczyli w Sesji Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Swoisty sejmik przedstawicieli szkół, przy których funkcjonują w naszym regionie Astrobazy, był częścią obchodów dorocznego Święta Województwa, jednocześnie uświetniając Rok Mikołaja Kopernika. Program spotkania obejmował m. in.: wykład red. Piotra Majewskiego ,,Z Kopernikiem przez Układ Słoneczny” oraz zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach. Ponadto, młodzież uczestniczyła w pogadance pana Krystiana Labudy nt. uzależnień dzieci i młodzieży. Opiekunem była pani Agnieszka Sternicka.
ABSOLWENCI W BRODNICKIEJ ASTROBAZIE
Dnia 31 maja 2013 roku w brodnickiej Astrobazie spotkali się absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Tegoroczny Zjazd był dla Nich okazją uczczenia 40-lecia oraz 44-lecia od momentu ukończenia matury. Wychowankowie zwiedzili budynek obserwatorium oraz zapoznali się ze sprzętem obserwacyjnym. Łącznie, tego dnia odwiedziło nas 85 osób. Wszystkich serdecznie pozdrawiamy oraz zapraszamy do kolejnych odwiedzin.
REGIONALNE KOŁA ASTRONOMICZNE
Wraz z początkiem maja, w I Liceum Ogólnokształcącym, rozpoczęły się zajęcia Kół Astronomicznych w ramach projektu ,,Regionalne Koła Fizyczne, Matematyczne, Informatyczne, Astronomiczne”, realizowanego przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego. Spotkania odbywają się głównie w budynku Astrobazy Kopernik.
Podstawowymi formami działalności Koła są zajęcia z wykorzystaniem czterech różnych teleskopów oraz przy użyciu prostych lunetek i lornetek za pomocą, których uczniowie uczą się obserwacji nieba. Ponadto, uczą się odnajdywać obiekty na niebie za pomocą mapy nieba wiosennego oraz posługiwania się obrotową mapą nieba. W razie niepogody i zachmurzonego nieba członkowie Koła będą uczestniczyli w zajęciach w pracowni komputerowej, gdzie zapoznają się z podstawowymi pojęciami astronomicznymi, ciekawymi prezentacjami multimedialnymi, filmami, poznają ciekawe strony internetowe o tematyce astronomicznej.
Celem zajęć kół astronomicznych jest pogłębianie i poszerzanie wiedzy i umiejętności z astronomii i nie tylko. W założeniu mają sprzyjać odkrywaniu przez jego uczniów nowych możliwości i zainteresowań, rozpoznawaniu ich i rozwijaniu.
Opiekunami są pani Edyta Lulińska oraz Agnieszka Sternicka.
DNI DZIEDZICTWA KOPERNIKAŃSKIEGO
Rok 2013 ogłoszono rokiem Mikołaja Kopernika i pamięci najsłynniejszego torunianina poświęcono cykl wydarzeń, które odbywają się pod szyldem Dnie Dziedzictwa Kopernikańskiego. W tym roku przypada 540 rocznica urodzin astronoma Mikołaja Kopernika i 470 rocznica jego śmierci. Jedną z form uczczenia astronoma było seminarium, które odbyło się 20 lutego 2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Zaproszeni zostali przedstawiciele władz miasta, WFAiIS UMK, nauczyciele fizyki, oraz miłośnicy i popularyzatorzy astronomii w tym koordynatorzy ASTROBAZ. Blisko 50 imprez znajdzie się w kalendarzu Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego i potrwają do 25 maja. W tym czasie odbędą się m.in. konkursy astronomiczne, bieg kopernikański przygotowany przez I LO czy piknik kopernikański, na który w maju zaprosi nas Toruńska Agenda Kulturalna. Finałem obchodów będzie turniej miast kopernikańskich. W ciągu najbliższych miesięcy będą się również odbywać specjalne wykłady i prelekcje we wszystkich kujawsko-pomorskich ASTROBAZACH, a na czerwiec przewidziano ogólnopolski zlot szkół, którym patronuje wybitny astronom. Muzeum Okręgowe planuje natomiast spotkanie z najwybitniejszym polskim kosmologiem ks. prof. Michałem Hellerem, a także wystawy: "Copernicus contra Ptolomeus” oraz "Mikołaj Kopernik. Życie i działalność”.
Plan seminarium
16.30
Powitanie. Wprowadzenie. Elżbieta Glura, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
Część artystyczna
16.45
Planety innych słońc prof. dr hab. Andrzej Niedzielski, Centrum Astronomii UMK
17.15
Głowa do góry Jerzy Rafalski, Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”
17.35
Przerwa, kawa, herbata
17.45
Szkoło, ucz marzyć! prof. dr hab. Lech Mankiewicz, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN
18.10
Wręczenie dyplomów uczestnikom projektu badawczego International Astronomical Search Collaboration (IASC) 19.IX – 24.X.2012
18.30
Zakończenie seminarium
HARCERZE W BRODNICKIEJ ASTROBAZIE
W dniach 23-25 listopada 2012 r. na terenie naszego miasta odbył się Chorągwialny XX Rajd Duch. Jedną z organizatorek zlotu była uczennica klasy I i I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy - Dominika Stankiewicz. Uczestnikami rajdu byli harcerze z Brodnicy, Golubia-Dobrzynia, Rypina, Chojnic oraz Zbójna. Cała trasa rajdu obfitowała w liczne atrakcje. Jedną z nich była wizyta w brodnickiej ASTROBAZIE, którą harcerze odwiedzili w sobotnie popołudnie. Dla większości z nich były to pierwsze odwiedziny naszego obserwatorium. Druhny i druhowie z naszego województwa zwiedzili budynek ASTROBAZY oraz zapoznali się ze sprzętem obserwacyjnym będącym na wyposażeniu budynku. Szczególne wrażenie zrobił na nich teleskop główny MEADE LX200. Dla najmłodszych skautów największą atrakcją okazała się kopuła obserwatorium. Łącznie tego dnia odwiedziło nas 96 osób z następujących drużyn: 7WDŻ; 6HDŻ; 1, 13HDK; 37HDM; 51WDH, które serdecznie pozdrawiamy.
RÓJ METEORÓW LEONIDY
Już od 10 listopada na jesiennym niebie pojawią się pierwsze meteory z roju Leonidów. Zapoczątkują one spektakl, którego maksimum przypadnie w tym roku na noc z 17 na 18 listopada. Wtedy też zaobserwujemy nawet 100 obiektów w ciągu jednej godziny. Obecności Leonidów możemy spodziewać się aż do 23 listopada, tak więc jedna z ciekawszych jesiennych atrakcji astronomicznych trwać będzie prawie dwa tygodnie. Leonidy są pozostałością po komecie 55P/Tempel-Tuttle odkrytej na przełomie lat 1865-1866. Kometa ta zalicza się do grupy komet typu Halleya. Drobne cząsteczki i pyłki wejdą w Ziemską atmosferę z bardzo dużą prędkością, tworząc nam wyśmienite warunki do obserwacji. Rój Leonidów należy do jednego z najszybszych znanych nam rojów. Spadające meteory osiągają prędkość dochodząca do nawet 72 km/s.
Warto wspomnieć, że rój pochodzący od komety 55P/Tempel-Tuttle ma już swoje lata świetności za sobą. W przeszłości tworzył wyjątkowo spektakularne deszcze. W 1833 roku w Ameryce Północnej zanotowano w ciągu godziny prawie 26 700 meteorów na godzinę, a kilkadziesiąt lat później - w roku 1966 aktywność roju oszacowano na 140 tysięcy meteorów w ciągu godziny.
Meteorów z tego roju musimy szukać na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) znajduję się w pobliżu gwiazdy poczwórnej Gamma Leonis w gwiazdozbiorze Lwa. Obserwacje tego roju są zalecane w drugiej połowie nocy, gdy radiant znajdzie się wyżej nad horyzontem. Warto jednak już po godzinie 23:00 skierować wzrok ku niebu.
DYREKTORZY SZKÓŁ W BRODNICKIEJ ASTROBAZIE
Dnia 25 października brodnicka ASTROBAZA gościła dyrektorów Ośrodków Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego z całej Polski (Mosina, Zielona Góra, Szczecin, Olkusz, Kluczbork, Wągrowiec, Puławy, Świdnica, Giżycko, Sieradz, Kalisz, Bydgoszcz, Włocławek, Gliwice, Jasło, Olkusz, Wschowa, Gostynin), którzy w Brodnicy spotkali się by omówić wspólną politykę edukacyjną oraz zmiany w szkolnictwie zawodowym. Goście mieli okazję zwiedzić budynek obserwatorium oraz zapoznać się ze sprzętem obserwacyjnym. Wszyscy wyrazili bardzo pochlebne opinie o projekcie i obiecali, że z pewnością jeszcze nie raz odwiedzą brodnickie obserwatorium.
WRZESIEŃ W BRODNICKIEJ ASTROBAZIE
Wrzesień był dla brodnickiej ASTROBAZY bardzo pracowitym miesiącem. W ciągu tych kilku tygodni odwiedziła nas rekordowa liczba odwiedzających ok. 250 osób. Byli to przede wszystkim uczniowie brodnickich szkół: SP nr 4, SP nr 7 oraz I Liceum Ogólnokształcącego. Również mieszkańcy naszego miasta chętnie odwiedzali budynek obserwatorium. W zależności od pory wizyty mogli obejrzeć Słońce przy użyciu teleskopu Coronado lub skorzystać z teleskopu głównego Mead LX200. Ogromnie cieszymy się z zainteresowania naszym obserwatorium i zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzin.
klasy III a SP nr 4 w Brodnicy
Klasa III e I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy
FESTIWAL NAUKI I SZTUKI
8 września na brodnickim Przedzamczu odbył się Festiwal Nauki i Sztuki. Celem Festiwalu , którego organizatorami byli: Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk i Urząd Miejski w Brodnicy, była popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych wśród mieszkańców naszego miasta i regionu. Festiwal Nauki był imprezą popularnonaukową adresowaną do wszystkich osób ciekawych zjawisk otaczającego nas środowiska. Prezentowane były pokazy i doświadczenia z fizyki, chemii i przyrody. Oprócz prezentacji przygotowanych przez głównego organizatora Festiwalu można było obejrzeć pokazy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia i pokazy przygotowane przez uczniów brodnickich szkół. Znalazło się również miejsce na astronomię. I Liceum Ogólnokształcące oraz ASTROBAZA która przy nim działa zorganizowały pokaz Słońca przy użyciu teleskopu słonecznego Coronado. Można było obejrzeć również symulację nocnego nieba nad Brodnicą. Wszyscy którzy odwiedzili Festiwal zgodnie twierdzili, że nauka podana w taki sposób jest świetną zabawą.
DNI OTWARTE W BRODNICKIEJ ASTROBAZIE
Dnia 10 czerwca 2012 roku w godzinach od 14:00 do 16:30 brodnickie obserwatorium przy I Liceum Ogólnokształcącym organizuje drzwi otwarte dla wszystkich miłośników astronomii. W programie przewidziane są obserwacje Słońca przy użyciu teleskopu słonecznego CORONADO PTS, możliwość obejrzenia symulacji komputerowej nieba nad Brodnicą oraz zwiedzanie budynku ASTROBAZY. Drzwi otwarte organizowane przez nasze obserwatorium są częścią obchodów Dni Województwa Kujawsko- Pomorskiego.
ASTRO- FESTIWAL
9 czerwca 2012 roku za sprawą Astro-Festiwalu, gwiazdy i planety będą na wyciągnięcie ręki. Wielogodzinne atrakcje związane z kosmosem dla najmłodszych i starszych, przygotowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną. Oficjalne rozpoczęcie Astro-Festiwalu nastąpi 9 czerwca o godz. 17.00 w podtoruńskim Przysieku na terenie Centrum Konferencyjnego Daglezja. Impreza będzie podzielona na dwie części – plenerową z różnego rodzaju zabawami i koncertem oraz popularnonaukową z wykładami (w pomieszczeniach). Brodnicka ASTROBAZA również weźmie udział w tym przedsięwzięciu.
Program „AstroFestiwalu" - 9.06.2012
Część Plenerowa
17.00 - Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu przez Marszałka Województwa
17.15 - Krótka informacja o Festiwalu - przedstawienie idei i programu (wystąpienie organizatora)
17.30 - Rozpoczęcie „Kosmicznych Zabaw" (część estradowa) - prowadzenie Jacek Beszczyński
- Nauka układania pojazdów kosmicznych z papieru w technice „origami" - połączona z konkursem na najdłuższy i najpiękniejszy lot.
- Wyścig planet - gra terenowa na bazie „Chińczyka". Dzieci podzielone na drużyny (Planety) za pomocą rzutów wielką kostką starają się dotrzeć do bazy (Słońce). Każda planeta ma identyczną odległość do słońca. Gra komentowana i prowadzona na bocznej płycie z oddzielnym nagłośnieniem.
- Zbieramy kosmiczne śmieci - zabawa w „łowienie ryb" - nagród za udział w innych konkursach.
- „Kopernik też był łobuziakiem" - cykl zabaw i konkursów sprawnościowych - m.in. rzut obręczą do celu, wyścigi w trzyosobowych workach, strzał piłką do bramki, strzelanie z procy do celu itp.
- „Kosmiczne pierniki" - przygotowywanie i wypiekanie pierników w kształcie gwiazd oraz różnych ciał niebieskich.
- Piosenki i tańce z czynnym udziałem dzieci (Program oparty o piosenki o charakterze edukacyjnym, każda piosenka jest jednocześnie konkursem, ponieważ dzieci mają do wykonania pewne zadania ruchowe podczas każdej piosenki).
- „Bezpieczne wakacje" - program mówiący o bezpiecznym zachowaniu się na drodze podczas wakacji. Będzie istniała możliwość zdania egzaminu na kartę rowerową w miasteczku ruchu drogowego przygotowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.
- malowanie twarzy.
20.30 - Bicie rekordu Wszechświata polegające na zgromadzeniu na jak najmniejszej powierzchni jak największej ilości osób z urządzeniami optycznymi za pomocą których można obserwować niebo (teleskopy, lunety, lornetki). Uczestnicy bicia rekordu będą pozować do wspólnej fotografii wykonanej z wysięgnika wozu strażackiego z wysokości 40 m.
O godz. 20:30 wóz przejedzie na miejsce bicia rekordu Wszechświata, aby wykonać zdjęcie uczestników z góry.
21.00 - Kosmiczne brzmienia - koncert muzyki elektronicznej Józefa Skrzeka połączony z projekcją obrazów o tematyce kosmicznej na dużym ekranie płachtowym.
21.45 - Pokaz walki na miecze świetlne
Część popularno-naukowa w pomieszczeniach ODR
17.15. Gigantyczny radioteleskop w Borach Tucholskich - prof. dr hab. Andrzej Kus
17.45. Życie - cudowne dziecko kosmosu - prof. dr hab. Maciej Mikołajewski
18.15. Zorze polarne w układzie słonecznym - dr hab. Roman Schreiber
18.45. Jak wielki jest wszechświat? - prof. dr hab. Andrzej Strobel
19.15. Egzotyczne światy wokół innych słońc - dr Gracjan Maciejewski
20.00. Podsumowanie i zakończenie części popularno-naukowej.Atrakcje
Oglądanie nieba, słońca na żywo: 5-6 stanowisk z teleskopami z możliwością obserwacji przez uczestników festiwalu;
Dwa łaziki marsjańskie, w tym jeden operujący na przygotowanej specjalnie powierzchni Marsa (będzie możliwość robienia sobie zdjęć w marsjańskiej scenerii);
Akademia Jedi (program przygotowany przez środowisko fanów Gwiezdnych Wojen):
- pokaz walk na miecze świetlne;
- Akademia Jedi;
- wioska Ludzi Pustyni;
- wystawa różnego rodzaju gadżetów związanych ze Star Wars: książki, figurki, Lego, modele;
- osoby w strojach przebrane za postacie z filmów; będą chodzić po terenie plus będą organizować atrakcje dla dzieci, gry i zabawy - posiadają one doświadczenie w tego typu imprezach ponieważ organizują cykliczną imprezę StarForce - w 2011 w Toruniu;
- Legion 501 oraz lokalne fankluby (z Bydgoszczy i Torunia);
- Force Trainer, czyli podnoszenie kulki za pomocą siły umysłu.
Gry i zabawy plenerowe dla dzieci, dwa dmuchańce: zamek i zjeżdżalnia;
Astro-Arena (mobilne mini-obserwatorium astronomiczne);
Wóz strażacki z wysięgnikiem 40 m;
Balon na uwięzi, udostępniony przez Port Lotniczy w Bydgoszczy (przeloty w godz. 18:00 - 22:00 rezerwowane oraz losowane bądź wygrywane w konkursach);
Udział postaci z Gwiezdnych Wojen (instalacja wioski Ludzi Pustyni);
Pokazy walki na miecze świetlne;
Koncert muzyki elektronicznej;
Pokaz budowy modeli latających;
Wystawcy z firmy Delta Optical oraz Astro-Zakupy;
Wystawa „Fiat Lux - spojrzenie w niebo" mająca na celu przybliżyć fizykę zjawisk optycznych, dostępną naszemu wzrokowi prawie każdego dnia- prof. Grzegorz Karwasz - Kierownik Zakładu Fizyki UMK;
Vouchery lotnicze 3 szt. podwójne przeloty - Duiseldorf, Glasgow, Barcelona ufundowane przez Port Lotniczy i Ryanair (1 voucher radio gra, 1 voucher - wybrana gazeta regionalna sprawująca patronat nad imprezą, 1 voucher losowany na imprezie wśród uczestników). Wszystkie trzy wręczane na imprezie.
UKW - zabawa zjawiskami fizycznymi;
Miasteczko ruchu drogowego (możliwość otrzymania gadżetów związanych z bezpieczeństwem na drodze, zdania egzaminu na kartę rowerową).
Organizatorzy zapewnią transport z centrum Torunia (pl. Teatralny) do Przysieka i z powrotem – bus będzie kursował co godzinę.
KONFERENCJA ASTRONOMICZNA W KRUSZWICY
W dniach 25-26 maja 2012 r. odbyła się w Kruszwicy konferencja astronomiczna pt. ”ASTROBAZY - WYKORZYSTANIE MAŁYCH TELESKOPÓW”. Po raz pierwszy w Kruszwicy na taką skalę spotkali się zarówno zawodowi astronomowie, lokalni koordynatorzy projektu ASTROBAZA, jak i popularyzatorzy astronomii. Organizatorami konferencji było Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Patronat medialny objął miesięcznik Urania. Przybyłych gości powitał w imieniu organizatorów Wiesław Skórzyński- koordynator merytoryczny projektu ASTROBAZA. Następnie uroczystego otwarcia konferencji dokonał Burmistrz Kruszwicy pan Dariusz Witczak. Profesor Maciej Mikołajewski (wiceprezes PTA) witając przybyłych gości podkreślił jak wielkim ewenementem w skali kraju jest spotkanie się w jednym miejscu tylu uczonych i pasjonatów astronomii z całej Polski. Uczestnicy konferencji nie tylko wysłuchali bardzo ciekawych referatów ale też aktywnie brali udział w wielu dyskusjach, których tematem była szeroko rozumiana edukacja astronomiczna oraz popularyzacja astronomii. Piątkowe sesje poprzedziły dwa wystąpienia- referat Wiesława Skórzyńskiego dotyczący historii projektu ASTROBAZA oraz wykład inauguracyjny profesora Grzegorza Karwasza z UMK w Toruniu pt. „Jak konstruować astronomię w ASTROBAZACH?”. W piątkowych wykładach brało udział ok. pięćdziesięciu osób oraz dwudziestoosobowa grupa młodzieży skupiona w kółku astronomicznym przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy. Po zakończeniu piątkowej sesji uczestnicy konferencji mogli zwiedzić Mysią Wieżę, a następnie odbyć rejs po Jeziorze Gopło. Atrakcje te ufundował Burmistrz Kruszwicy. Po powrocie z rejsu odbyło się wspólne ognisko oraz obserwacje w kruszwickiej ASTROBAZIE, które poprowadził pan Zbigniew Rakoczy oraz lokalni koordynatorzy pani Ilona Dybicz oraz Magdalena Musiałowska. W sobotę odbyły się dwie sesje referatów, po których nastąpiło podsumowanie konferencji.
Program konferencji:
SESJA I (25 maja)
Krzysztof Rochowicz (UMK Toruń) - ZOO galaktyk i odkrywanie egzoplanet poprzez EuHOU w Internecie.
Bogdan Sobczuk (X LO Toruń) - Odkrywanie planetoid poprzez EuHOU.
Jacek Patka (CK Żagań) - Gwiezdne wrota w Żaganiu.
Michał Żejmo (UZ Zielona Góra) - Projekt lubuskich astrobaz.
SESJA II (25 maja)
Gracjan Maciejewski (UMK Toruń) - Fotometria w astrobazach – gwiazdy zmienne, egzoplanety.
Paweł Maksym (OA Bukowiec) - Zakrycia gwiazd.
SESJA III (26 maja)
Waldemar Ogłoza (UP Kraków) - Olimpiada Astronomiczna i inne konkursy astronomiczne.
Sebastian Soberski (PiO Grudziądz) - Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne.
Przemysław Żołądek (PKiM Warszawa) - Komety i meteory.
Zbigniew Rakoczy (Kruszwica/Inowrocław) - Miłośnik astronomii w astrobazie.
Eugeniusz Mikołajaczak (I LO Inowrocław) - Nauczyciel w astrobazie: Astrofotografia amatorska I – Słońce.
SESJA IV (26 maja)
Przemysław Rudź (PTMA Gdańsk) - Astrofotografia amatorska II – planety Układu Słonecznego.
Przemysław Rudź (PTMA Gdańsk) - Astrofotografia amatorska III – „głębokie” niebo i mgławice.
Waldemar Ogłoza (UP Kraków) - Warsztaty astronomiczne dla podstawówek.
Maciej Mikołajewski (Urania, PTA) - Podsumowanie konferencji i dyskusja plenarna: „Przyszłość astrobaz – astrobazy przyszłości”.
Źródło: http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/
ASTRO WYDARZENIE 2012 ROKU!
6 czerwca 2012 roku będziemy obserwować przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Niestety, po raz ostatni w tym stuleciu. Następne przejście nastąpi dopiero 11 grudnia 2117 roku! Przejście Wenus poprzez tarczę Słońca rozpoczyna się tzw. pierwszym kontaktem, gdy tarcza Wenus styka się po raz pierwszy ze wschodnim brzegiem tarczy Słońca. Po pierwszym kontakcie Wenus stopniowo wchodzi na tarczę Słońca i gdy od wewnątrz styka się z brzegiem Słońca, następuje tzw. drugi kontakt. Następnie Wenus przesuwa się na tle tarczy Słońca w kierunku zachodnim, ad to tzw. trzeciego kontaktu, gdy jej tarcza od wewnątrz styka się w zachodnim brzegiem tarczy Słońca.
Przejście kończy się tzw. czwartym kontaktem, gdy brzegi tarcz Wenus i Słońca stykają się po raz ostatni. Przejście Wenus widoczne 6 czerwca 2012 roku rozpoczyna się 9 minut po północy, a więc gdy Słońce będzie jeszcze ukryte pod horyzontem. Dlatego obserwacje przejścia będą możliwe dopiero od momentu lokalnego wschodu Słońca (około 04:30 czasu letniego) do godziny około 06:55 czasu letniego. W tym czasie Wenus przesunie się na tle Słońca aż o około 1/3 jego średnicy; azymut Słońca zmieni się od około 50° do około 75° a wysokość kątowa nad horyzontem od 0° do około 20°. Oznacza to, iż dla obserwacji przejścia koniecznie trzeba wybrać takie stanowisko, z którego widać odległy horyzont w zakresie kątów azymutu od ok. 45° (kierunek północny-wschód, czyli NE na róży wiatrów) do, z grubsza, 80° (czyli kierunek wschodni W z małą odchyłką ku północy, ENEbE na róży wiatrów). Oczywiście, podczas końcowej fazy przejścia, gdy Słońce będzie już kilka-kilkanaście stopni nad horyzontem, niskie obiekty na horyzoncie nie będą przeszkadzały.
Jak obserwować przejście Wenus?
Ze względu na niewielką widomą średnicę kątową Wenus (około 30 razy mniejszą od średnicy Słońca) podczas obserwacji konieczne będzie zastosowanie teleskopu lub choćby lornetki. Dla większości obserwatorów, a szczególnie dla wszystkich, którzy nie są szczególnie doświadczonymi astronomami-amatorami, najbezpieczniejszą metodą wizualnych obserwacji przejścia Wenus jest rzutowanie obrazu tarczy Słońca na ekran, czyli metoda projekcyjna. Metoda ta umożliwia obserwacje obrazu tarczy słonecznej jednocześnie wielu obserwatorom.Lunetę należy ustawić w taki sposób, by jej obiektyw (czyli większa soczewka) był zwrócony ku Słońcu, a okular (mała soczewka) w kierunku przeciwnym. Teraz, wykonując jedynie delikatne ruchy, należy tak skorygować położenie lunety, by obiektyw był skierowany dokładnie ku Słońcu. W żadnym wypadku jednak nie należy przy tym patrzeć przez okular, gdyż grozi to utratą wzroku. Korekcję położenia lunety należy przeprowadzać wyłącznie metodą "prób i błędów" tak długo, aż światło wpadające do niej przez obiektyw będzie wychodziło przez okular. Teraz pozostaje jeszcze do wykonania prosta operacja: promienie świetlne przechodzące przez lunetę należy zogniskować na arkuszu papieru trzymanym prostopadle do osi wiązki światła. Prawdopodobnie początkowo obraz na kartce będzie bardzo nieostry i nie da się na nim dostrzec żadnych szczegółów. Zmieniając odległość między lunetą a papierem oraz zmieniając ustawienie ostrości okularu lunety można uzyskać ostry, okrągły obraz tarczy Słońca, którego jasność nieco spada ku brzegom. Dla polepszenia kontrastu obrazu warto na teleskop nałożyć dodatkową przesłonę, rzucającą cień na ekran. Metodę projekcyjna można zastosować również dla lornetki polowej lub turystycznej, ale w tym wypadku jeden z obiektywów lornetki należy zasłonić, przerabiając ją w ten sposób na lunetę. Doświadczeni obserwatorzy mogą zastosować podczas obserwacji tarczy słonecznej obiektywowe filtry sztywne (szklane lub z tworzyw sztucznych) lub elastyczne filtry z folii Mylar (tzw. filtry Baadera). Należy zastosować takie filtry, które osłabiają światło słoneczne co najmniej 1000 razy. Eliminuje się w ten sposób możliwość uszkodzenia teleskopu lub aparatu fotograficznego przy bezpośrednim skierowaniu obiektywu na Słońce. Uwaga: filtry okularowe, zwykle załączane jako akcesoria do niedrogich teleskopów astronomicznych, są niebezpieczne z uwagi na ich lokalizację w punkcie skupienia wiązki promieni słonecznych. Skoncentrowana energia wiązki słonecznej może spowodować nagłe pęknięcie filtru a co za tym idzie uszkodzenie oka lub nawet utratę wzroku!
Niestety, możliwość przeprowadzenia obserwacji naziemnych zawsze zależy od chwilowej lokalnej pogody.
Co warto obserwować i jak to wykorzystać?
Oczywiście, w pierwszym rzędzie warto zaobserwować samo wspaniałe zjawisko przejścia planety na tle tarczy Słońca! Aby zachować z tych obserwacji wartościowy materiał dokumentacyjny, warto wykonywać zdjęcia ilustrujące kolejne fazy zjawiska (można zarówno fotografować bezpośrednio przez teleskop jak i obraz rzutowany na ekran), osoby o zdolnościach artystycznych mogą wykonywać odręczne szkice obrazu widzianego w okularze lub rzutowanego na ekran projekcyjny.W przeszłości obserwacje przejść Wenus umożliwiły wyznaczenie długości jednostki astronomicznej (powszechnie stosowane oznaczenie: AU) czyli odległości Ziemi od Słońca. Jednostka astronomiczna stanowi podstawowy wzorzec długości przy wszystkich pomiarach odległości ciał kosmicznych, od planet Układu Słonecznego, poprzez pobliskie gwiazdy aż - pośrednio - po najdalsze obiekty obserwowalnego Wszechświata. Prace nad wyznaczeniem długości jednostki astronomicznej trwały z przerwami ponad 2000 lat.
Zjawisko przejścia Wenus na tle tarczy Słońca jest modelowym przykładem przejścia planety na tle tarczy gwiazdy. Wykrywanie i pomiary parametrów takich przejść (a więc wykrywanie i pomiary okresowych spadków jasności gwiazdy centralnej spowodowanych zakryciem drobnej części jej tarczy przez nieprzeźroczystą planetę) są obecnie jednym z podstawowych sposobów odkrywania pozasłonecznych układów planetarnych. Spośród 763 potwierdzonych odkryć planet pozasłonecznych (12 kwietnia 2012 roku) aż 230 planet zostało odkrytych metodą obserwacji przejść.
Życzę wszystkim obserwatorom przejścia Wenus "bezchmurnego nieba".
RÓJ METEORÓW LIRYDY 16-25 KWIETNIA
W ciągu najbliższych nocy zobaczymy pierwsze meteory z ciekawego roju Lirydów. Rój ten odnotowywano już w starożytnych kronikach - obserwowany był w Chinach ponad 2000 lat temu. Zwiększoną aktywność wykazywał w latach 687, 15 p.n.e. oraz 1040, 1096, 1122 i 1123 n.e. Czasy późniejsze przyniosły wybuch aktywności w roku 1803 - wówczas obserwator z USA zanotował w pojawienie się aż 167 Lirydów w ciągu zaledwie 15 minut! Fakt, że Lirydy są regularnym, corocznie występującym rojem został dostrzeżony jednak dopiero w roku 1835 przez L. Arago. W roku 1861 została odkryta kometa Thatcher, która okazała się być ciałem macierzystym Lirydów.
Kolejny spektakularny powrót roju miał miejsce w roku 1982. Aktywność sięgnęła poziomu 3-5 zjawisk na minutę. Ostatni wybuch aktywności roju miał miejsce w 1982 roku; obserwatorzy z USA zanotowali wówczas krótkotrwały pik sięgający 90 zjawisk na godzinę.
Tegoroczne maksimum Lirydów będzie w Polsce wg prognoz najlepiej widoczne w pierwszej połowie nocy z 22 na 23 kwietnia. Możemy się spodziewać aktywności co najmniej kilkunastu zjawisk na godzinę. To świetna okazja, by spróbować wykonać wartościowe naukowo obserwacje meteorów. Obserwacje takie mogą przynosić bardzo wiele ważnych informacji o pochodzeniu, ewolucji i rozkładzie przestrzennym materii meteoroidowej w Układzie Słonecznym. Aby tak było, muszą być jednak prowadzone w odpowiedni sposób. Nie znaczy to, że wymagają zastosowania skomplikowanego sprzętu. Wręcz przeciwnie: jedną z metod rejestrowania zjawisk meteorowych są obserwacje wizualne, czyli prowadzone okiem nieuzbrojonym. Do ich wykonania potrzebne są właściwie jedynie ciemne niebo, orientacja wśród gwiazdozbiorów oraz... dobre chęci! Najprostsze obserwacje, prowadzone w okresie aktywności dużego roju, takiego jak Lirydy, mogą polegać tylko na zliczaniu meteorów pochodzących z poszczególnych rojów oraz ocenianiu ich jasności. Aby prawidłowo przyporządkować meteory do roju, należy znać położenie radiantu roju. Radiant to obszar na niebie, z którego zdają się wylatywać meteory.
ZMIANA GODZIN OTWARCIA BRODNICKIEJ ASTROBAZY
Od 2 kwietnia obserwatorium astronomiczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy będzie pełniło dyżury w poniedziałki i czwartki od godziny 19:30 do 21:30.
GOŚCIE W BRODNICKIEJ ASTROBAZIE
W przeciągu ostatnich tygodni brodnicka ASTROBAZA gościła wielu miłośników nocnego nieba. Odwiedziły nas grupy dzieci i młodzieży wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Brodnicy, Szkoły Podstawowej w Nieżywięciu oraz Gimnazjum w Gołkowie. Liczną grupę stanowią także mieszkańcy naszego miasta, indywidualnie odwiedzający obserwatorium. Pogoda w ostatnich tygodniach sprzyjała obserwacjom, a na nocnym niebie można było podziwiać aż trzy planety naszego Układu Słonecznego: Wenus, Marsa i Jowisza. ASTROBAZĘ odwiedziła również ekipa brodnickiej telewizji ELTRONIK. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania brodnickiej ASTROBAZYw każdy poniedziałek i czwartek. Wieczorne obserwacje począwszy od 2 kwietnia rozpoczynać się będą o godzinie 19:30.
FERIE W BRODNICKIEJ ASTROBAZIE
W czasie tegorocznych ferii, brodnicka ASTROBAZA gościła wielu młodych miłośników astronomii wraz z opiekunami. Obserwatorium odwiedziły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy, Szkoły Podstawowej w Jajkowie i Wielkim Leźnie oraz Gimnazjum w Brzoziu. Wszyscy odwiedzający byli pod wielkim wrażeniem budynku obserwatorium i jego wyposażenia, ale największą atrakcją była oczywiście możliwość popatrzenia przez teleskop na największa planetę w naszym Układzie Słonecznym- Jowisza. Goście mogli również obejrzeć symulację komputerową nieba nad Brodnicą.
Zarówno dzieci jak również ich opiekunowie obiecali, że na pewno się jeszcze u nas zjawią.
Wszystkie informacje dotyczące brodnickiego obserwatorium można znaleźć na stronie internetowej I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy www.1lo-brodnica.edupage.org w zakładce Astrobaza Kopernik.
PIERWSZA WYCIECZKA W BRODNICKIEJ ASTROBAZIE
W poniedziałek 16 stycznia, brodnicką ASTROBAZĘ odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, wraz z opiekunem i nauczycielem przyrody p. Małgorzatą Czaplicką. Osiemnastoosobowa grupa miłośników przyrody zwiedziła budynek i obejrzała wyposażenie obserwatorium. Niestety pogoda uniemożliwiła wykonanie obserwacji, ale odwiedzający mogli obejrzeć wizualizację nocnego nieba nad Brodnicą w programie Stellarium. Oczywiście największe wrażenie na gościach zrobił pobyt przy teleskopie głównym.
Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania naszej ASTROBAZY.
KOSMICZNE FAJERWERKI – RÓJ METEORÓW DELTA-LEONIDY
Od 15 lutego aż przez miesiąc aktywne będą delta-Leonidy. Jest to mały rój, związany z planetoidą (4450) Pan. Pierwsze informacje o nim pochodzą z roku 1911, kiedy to W. F. Denning między 19 lutego a 1 marca zanotował 7 powolnych, pozostawiających ślady meteorów, wybiegających z radiantu o współrzędnych RA=155, DEC=+16 (dane w stopniach). Denning donosi również o zaobserwowanym 28 lutego rok wcześniej bolidzie o identycznym radiancie.
Ostatecznym potwierdzeniem istnienia roju stały się dokonane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. Analizy obserwacji fotograficznych i radiowych. B. Lindblad, opierając się na danych fotograficznych uzyskanych w ramach badań Harvard Meteor Project z lat 1952-1954, potwierdził istnienie delta-Leonidów - wykrył 24 meteory należące do tego roju. W latach 1973 i 1976 Z. Sekanina opublikował rezultaty dwóch sesji Radio Meteor Project prowadzonych w USA w latach 1961-1965 i 1968-1969; techniką radiową zarejestrowano 8 delta-Leonidów.
Maksimum roju przypada na 24 lutego, jednak nawet wtedy nie należy się spodziewać dużej liczby zjawisk ( 2-3 meteory na godzinę). Mimo to warto spróbować obserwacji, ponieważ meteory należące do tego roju są stosunkowo wolne, a przez to łatwe do zanotowania.
Aby wykonać obserwacje wartościowe naukowo, nie potrzeba posiadać żadnego sprzętu - wystarcza orientacja wśród gwiazdozbiorów. Wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił, zachęcam do kontaktu z nasza ASTROBAZĄ.
GLOBE AT NIGHT
W sobotę 14 stycznia rusza pierwszy etap ogólnoświatowej akcji edukacyjnej Globe At Night. W jej ramach uczestnicy policzą ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Oriona w różnych miejscach na Ziemi. Wziąć udział może każdy chętny. Dokładniejsze informacje na temat akcji, materiały instruktażowe i mapki można znaleźć na witrynie internetowej www.globeatnight.org. Organizatorzy zachęcają do udziału szczególnie uczniów wraz z rodzinami. Poza walorami edukacyjnymi (nauka orientacji na niebie, dokonywanie pomiaru) i społecznościowymi (udział w globalnym projekcie wspólnie z tysiącami osób na całym świecie) akcja GLOBE at Night ma też aspekt ekologiczny - jest sposobem na uświadomienie młodym ludziom wpływu człowieka na środowisko naturalne.
W 2012 roku są aż cztery możliwości udziału w projekcie:- 14-23 styczeń
- 12-21 luty
- 13-22 marzec
- 11-20 kwiecień
KONFERENCJA W ASTROBAZIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
10 stycznia w sali konferencyjnej I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy odbyło się seminarium, którego tematem była brodnicka ASTROBAZA. Uczestniczyli w nim nauczyciele przyrody, geografii, matematyki i fizyki z powiatu brodnickiego. W czasie spotkania zostały omówione kwestie związane z działalnością ASTROBAZY i możliwością jej wykorzystania na lekcjach przyrody, geografii oraz fizyki. Zebrani nauczyciele mogli zobaczyć budynek obserwatorium oraz zapoznać się ze znajdującym w nim sprzętem. Niestety warunki pogodowe uniemożliwiły wykonanie obserwacji, ale wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć symulację komputerową nieba nad Brodnicą.
Spotkanie poprowadziła Edyta Lulińska, lokalny koordynator projektu ASTROBAZA.
KOSMICZNE FAJERWERKI- RÓJ METEORÓW, KWADRANTYDÓW
Zbliża się jeden z najciekawszych a zarazem najaktywniejszy rój meteorów. Od około 28 grudnia możemy obserwować meteory z aktywnego roju Kwadrantydów. Z rojem tym wiąże się ciekawostka. Wszystkie roje meteorów uzyskują swoją nazwę od łacińskiej nazwy gwiazdozbioru, z którego zdają się wylatywać. I tak np. Perseidy "promieniują" z konstelacji Perseusza, a Leonidy z Lwa. Na próżno będziemy jednak szukać na mapach nieba gwiazdozbioru Kwadrantu. Na początku XX wieku Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustalając nowe, dokładne granice gwiazdozbiorów, usunęła z map konstelację Kwadrantu, rozdzielając ją pomiędzy gwiazdozbiory Wolarza, Herkulesa i Smoka. Jedyną pozostałością po Kwadrancie jest więc aktywny rój meteorów, który możemy obserwować na przełomie każdego roku, a dokładnie w dniach 28 grudnia - 12 stycznia. Maksimum aktywności roju, w którym zwykle widać ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę, pojawia się w nocy z 3 na 4 stycznia. Standardowe maksimum oczekiwane jest około godziny 2 w nocy z 3 na 4 stycznia, a więc w czasie bardzo korzystnym dla obserwatorów w Polsce. Niektóre modele ewolucji strumienia Kwandratydów pokazują jednak, że maksimów może być więcej. Jeśli się pojawią, powinniśmy ich oczekiwać od godziny 22 jeszcze 3 stycznia do nawet 7 rano dnia 4 stycznia. O roju Kwadrantydów nie ma żadnych wzmianek w starożytnych i średniowiecznych kronikach. Pierwsze informacje o jego obserwacjach pochodzą z lat 1835, 1838 i 1840, kiedy to w na początku stycznia odnotowano wysoką aktywność nowego roju meteorów. Stosunkowo krótki okres aktywności, bardzo wąskie i wysokie maksimum oraz brak starych obserwacji roju świadczą o tym, że jest to strumień bardzo młody. Za jego ciała macierzyste uważano przez pewien czas kometę 96P/Machholz 1, lecz od 2005 roku wydaje się, że mamy tutaj do czynienia z rojem związanym z planetoidą 2003 EH1.
Miejsce z którego pojawiają się meteory z roju Kwadrantydów zlokalizowane jest w konstelacji Wolarza i nazywane jest radiantem. Radiant znajduje się dokładnie w północnej jego części. Radiant najlepiej zlokalizować można przy pomocy Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy, przedłużając linię dyszla małego i części dyszla Wielkiego Wozu a centrum roju znajdzie się na ich przecięciu. Poniżej jest przedstawiona mapka wg której odnajdziemy radiant Kwadrantydów.
Wszystkich chętnych do obserwowania tego zjawiska zapraszamy do naszej ASTROBAZY.
Zaćmiene księżyca
Dziesiątego grudnia 2011 roku miało miejsce niecodzienne zjawisko astronomiczne jakim niewątpliwie jest całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety obserwacja całego zaćmienia była niemożliwa z obszaru Polski. To co mogliśmy obserwować z brodnickiej ASTROBAZY to wyjście naszego naturalnego satelity z cienia oraz półcienia Ziemi. Sporym utrudnieniem w prowadzeniu sobotnich obserwacji były trudne warunki pogodowe. Praktycznie przez cały dzień na niebie gościły chmury, w których jednak pojawiały się spore przerwy i to właśnie dzięki nim można było zobaczyć fragmenty tego wyjątkowego zjawiska. Do całkowitego zaćmienia dochodzi zawsze podczas pełni Księżyca gdy znajdzie się on w cieniu rzucanym przez naszą planetę. Następne całkowite zaćmienie Księżyca będzie można w całości obserwować z obszaru Polski 28 września 2015 r. Zdjęcia z sobotniego zaćmienia Księżyca można obejrzeć w naszej galerii. Ich autorem jest Mateusz Borkowicz.
Uroczyste otwarcie Astrobazy
Dnia 22.XI. odbyło się uroczyste otwarcie ASTROBAZY Kopernik przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. Jest to czwarty taki obiekt w regionie (drugi w powiecie brodnickim).
Na uroczystość przybyły władze państwowe, wojewódzkie i miejskie: poseł Zbigniew Sosnowski, poseł Janusz Dzięcioł, Marszałek Województwa Piotr Całbecki, Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Ryszard Bober, Starosta Brodnicki Piotr Boiński, Wicestarosta Jędrzej Tomella, Burmistrz Brodnicy Radosław Radacz.
Po powitaniu przez dyrektora I LO Wiesława Łupinę przybyłych gości, głos zabrał przedstawiciel Szkolnego Koła Astronomicznego Wiktor Słabkowski, a następnie pan Wiesław Skórzyński – koordynator merytoryczny projektu ASTROBAZA, opowiedział o jego historii i przyszłości.
Spotkanie w auli zakończył wykład prof. dr hab. Macieja Mikołajewskiego na temat powstawania Wszechświata.
Dalsza część uroczystości przebiegała przy budynku ASTROBAZY. Poświęcenia obiektu dokonał ks. prałat Krzysztof Lewandowski, a wstęgę przecięli: poseł Zbigniew Sosnowski, Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Ryszard Bober, Starosta Brodnicki Piotr Boiński, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Wiesław Łupina oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Sebastian Bytner. Następnie otwarto obserwatorium astronomiczne dla wszystkich, którzy chcieli oglądać wieczorne niebo.