• Aktualności

      • Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne

      • Zimowo-Walentynkowe Warsztaty Astronomiczne - Obrazek 1

                 W dniach od 10 do 15 lutego 2018 roku kolejna grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wraz z opiekunem, panią Agnieszką Sternicką wzięła udział w  drugiej edycji obozu naukowego  w Toruniu.

                 Uczniowie mieli możliwość pogłębiać swoje zainteresowania astronomiczne nawiązując kontakty z pracownikami naukowymi Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK podczas wykładów pt. „Największe odkrycie XXI wieku – fale grawitacyjne i kilonowa” i ,,Na drugim krańcu świata, na drugim krańcu widma”. Ponadto młodzi astronomowie udali się do Centrum Astronomii w Piwnicach gdzie obejrzeli najważniejsze instrumenty optyczne oraz mieli niebywałą okazję sterować 32-metrowym radioteleskopem. Młodzież brała również udział w zajęciach edukacyjnych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w seansie w Planetarium pt. „W poszukiwaniu życia”.

                 W programie obozu nie zabrakło również wydarzeń kulturalnych. Były to m. in. seans filmowy w Centrum Sztuki Współczesnej czy potyczki astronomiczne w których rywalizowała ze sobą młodzież z 12 Astrobaz z województwa kujawsko-pomorskiego. Bardzo dużym powodzeniem cieszył się kurs tańca latynoamerykańskiego oraz spotkanie walentynkowe pt. „Czy miłość zapisano w gwiazdach?” przygotowane przez Koło Naukowe Studentów Astronomii.

                 Pobyt był zorganizowany i sfinansowany przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W czasie pobytu w Toruniu uczniowie korzystali z infrastruktury Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży.

       Opracowała: Agnieszka Sternicka

                 Patrz album

      • Poloneza czas zacząć...

      • Poloneza czas zacząć... - Obrazek 1

                 W kolejną „noc od innych łaskawszą”, jak pisała Agnieszka Osiecka, której słowa stały się mottem drugiej tury tegorocznej studniówki, maturzyści klas III a, III b, III c i III f świętowali sto dni przed maturą w restauracji „Pawie Oczko" w Tylicach.

                 Po części oficjalnej, oprócz tradycyjnego poloneza, goście mogli podziwiać poloneza pokazowego, którego poprowadzili tancerze ubrani w historyczne stroje. Uczestnicy balu bawili się przy muzyce przygotowanej zgodnie z ich muzycznymi gustami, potwierdzili taneczną kondycję podczas zumby, rywalizowali w konkursie tanecznym oraz o tytuł króla i królowej studniówki.

                 Ta „bezsenna noc”, wracając do słów Agnieszki Osieckiej,  nie powtórzy się nigdy, ale na zawsze pozostanie w pięknych wspomnieniach tegorocznych maturzystów i ich gości.

       Opracowała: Mirosława Kowalska

                 Patrz album

      • Dzień Bezpiecznego Internetu

      • Dzień Bezpiecznego Internetu - Obrazek 1

                 Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu.

                 Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. W naszej szkole zajęcia z tej okazji przygotowała klasa II f. Przybliżony został temat cyberprzemocy poprzez prezentację multimedialną, filmy oraz zadania praktyczne.

       Opracowała: Paulina Kalinowska-Willmann

                 Patrz album

      • 100 dni przed ...

      • 100 dni przed ... - Obrazek 1

                 Na niespełna sto dni przed maturą, 2 lutego bieżącego roku, tegoroczni maturzyści klas III d, III e i III g bawili się w restauracji "Pawie Oczko" w Tylicach niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego.

                 Tradycyjnie, uroczystym polonezem, zainaugurowano bal studniówkowy Anno Domini 2018. Oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina. Były podziękowania dla dyrekcji, grona pedagogicznego i rodziców. Po części oficjalnej na parkiet wkroczył p. Maciej Zajda, który poderwał wszystkich uczestników balu do wspólnej rozgrzewki – Zumby.

                 Poza tańcami do białego rana, studniówkowicze uwieczniali się w fotobudce, rywalizowali w konkursie tańca i kosztowali smakołyków z czekoladowej fontanny. Wyłoniono także króla i królową balu.

       Przygotowała Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • HDK w I LO

      • Nie musisz być lekarzem, by ratować życie – wystarczy oddać krew

       HDK w I LO - Obrazek 1

                 Dnia 1 lutego bieżącego roku uczniowie I LO  po raz kolejny włączyli się do akcji oddawania krwi. W hali sportowej zorganizowano punkt medyczny, w którym pobrano krew od 31 uczniów. Łącznie oddano 13,630 l. Nad całym przedsięwzięciem czuwał mgr W. Sobieszczyk.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Wolontariat

      • Wolontariat - Obrazek 1

                 Dnia 31 stycznia 2018 roku, w hali sportowej Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy odbył się VII Kujawsko – Pomorski Turniej BOCCE Olimpiad Specjalnych.  Uczennice - wolontariuszki klas II a i II b, pod opieką mgr W. Sobieszczyka, sędziowały w tych zawodach oraz opiekowały się niepełnosprawnymi uczestnikami.

       Przygotowała Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Wycieczka do Warszawy

      • Wycieczka do Warszawy - Obrazek 1

                 Dnia 31 stycznia 2018, grupa uczniów I LO w Brodnicy uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Każdego roku kilka klas naszej szkoły wyjeżdża do stolicy w celu realizacji bogatego programu zajęć i wizyty w zaprzyjaźnionym Teatrze Buffo. Tym razem uczniowie odbyli warsztatową wycieczkę do siedziby Telewizji Polskiej, zapoznali się z alternatywą turystyczną Warszawy oraz obejrzeli musical "Metro".

                 Niewątpliwie ważnym elementem edukacyjnym – zwłaszcza dla uczniów klas medialnych była wizyta w siedzibie TVP. Uczniowie mieli okazję poznać nie tylko znane studia i wnętrza gmachu telewizji, ale także zapoznać się z technikami montażu telewizyjnego, sposobami tworzenia scenografii, tajemnicami korespondencji telewizyjnej i realizacji programów "na żywo". Bogaty program warsztatowy wizyty poszerzył wiedzę uczniów i rozbudził wiele dziennikarskich marzeń.

                 Wizyta w Warszawie to także okazja do poznawania atrakcji miasta. Dzięki autorskiemu programowi alternatywnego zwiedzania Warszawy, przygotowanego przez naszego nauczyciela – pilota wycieczek, uczniowie zapoznali się z miejscami i obiektami, których próżno szukać w tradycyjnych przewodnikach turystycznych. Była więc wizyta w najbiedniejszych i najbardziej niebezpiecznych miejscach miasta, odkrywano tajemnice wyglądu znanych i nieznanych budynków, adresy najbardziej kultowych miejsc gastronomii i rozrywki warszawskiej oraz tajniki warszawskiej gwary.

                 Zwieńczeniem programu dnia była wizyta w Teatrze Buffo, w którym kolejne pokolenie Filomatów zapoznało się z największym polskim musicalem, granym nieprzerwanie od 27 lat. Po spektaklu licealiści mieli okazję spotkać się z artystami na chwilę rozmowy i wykonanie pamiątkowych zdjęć. Spotkanie było także okazją do zaproszenia dwóch kolejnych gwiazd Teatru Buffo na tegoroczny koncert "Moc Muzyki...", w którym tradycyjnie już gościmy gwiazdy warszawskiej sceny. Tym razem nasze zaproszenie złożyliśmy na ręce Natalii Srokocz – odtwórczyni głównej roli w musicalu "Metro" oraz Marii Tyszkiewicz – odtwórczyni głównej roli w musicalu "Romeo i Julia" i zwyciężczyni programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

                 Wycieczka pozostawiła w nas wszystkich multum wrażeń i pięknych dźwięków musicalu, którego piosenki brzmią teraz na ustach uczniów podczas przerw międzylekcyjnych...

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

                 Patrz album