• Targi edukacyjne

•           Dnia 27 marca br. na hali sportowej I LO gościliśmy przedstawicieli szkół wyższych, średnich oraz brodnickich zakładów pracy, którzy zaprezentowali się z ofertą edukacyjną i zawodową. Wśród wystawców znaleźli się m.in. przedstawiciele szkół wyższych z Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Olsztyna, szkół policealnych oraz instytucji i przedsiębiorstw proponujących interesujące oferty kształcenia i zatrudnienia. Młodzież szkół średnich naszego miasta miała okazję poznać możliwości kontynuacji nauki oraz podjęcia pracy w różnych zawodach. Wartościowym akcentem targów była możliwość uzyskania pełnej informacji zawartej nie tylko w materiałach promocyjnych, ale także w trakcie bezpośrednich rozmów z przedstawicielami.

Kolejnym punktem programu targów było spotkanie z wolontariuszką z Francji. Zajęcia były prowadzone w języku francuskim i angielskim. W trakcie zajęć uczestnicy uzyskali wiele ciekawych informacji dotyczących życia we Francji, tamtejszych tradycji i obyczajów.

Organizatorem spotkania były: Młodzieżowe Centrum Kariery, Punkt Pośrednictwa Pracy oraz I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy.

• Walka o Indeks

•           Olgierd Spławski, uczeń klasy II a, został zakwalifikowany do II etapu XXI edycji Konkursu Chemicznego „Wygraj Indeks”. Kolejne zmagania naukowe już 24 marca bieżącego roku w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej. Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawuje nauczyciel chemii dr Milena Pieróg.

Życzymy powodzenia.

• Noc Sów

•           W dniach 15 – 16 marca 2018 roku uczniowie klasy II b pod opieką organizatora wyjazdu, nauczyciela biologii p. W. Sobieszczyka, i wychowawcy tej klasy p. K. Boby, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Noc sów”.

Grupa spotkała się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Miętowy Gaj”, gdzie wysłuchano prelekcji na temat biologii i ekologii sów. Zajęcia prowadzili pracownicy BPK.

Uczestnicy wyprawy odkryli świat sów, wzbogacili swoją wiedzę o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznali metody badań i ochrony sów oraz dowiedzieli się, jak znaczącą rolę mają one w polskich legendach i kulturze.

• Turniej szachowy

•           Dnia 14 marca rozegrano w CKZiU w Brodnicy VIII Powiatowy Turniej Szachowy Szkół Ponadgimnazjalnych. Na dystansie 7 rund z czasem po 20 minut na partię rywalizowało w turnieju 33 szachistów. I miejsce przyznano ex aequo drużynie I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, a w kategorii dziewcząt zwyciężyła Martyna Sobczak. Opiekunem drużyny jest nauczyciel matematyki pan Marcin Kołodziejski. W całej historii turnieju drużyna I LO zdobyła łącznie 26 medali.

Opracował: Marcin Kołodziejski

• Czytamy powieści

•           Dnia 13 marca bieżącego roku w bibliotece szkolnej I LO dziewiętnastu uczniów wzięło udział w szkolnym konkursie "Mistrz Pięknego Czytania". Uczestnicy zaprezentowali wysokie umiejętności interpretacyjne wybranego fragmentu prozy.

Publiczność miała okazję, dzięki interpretatorom, wkroczyć do świata kryminału, horroru czy fantasy.  Albowiem wśród prezentowanych tytułów znalazły się m.in. Drewniana twierdza A. Philipiuka, W kraju niewiernych J. Dukaja, Wystrzałowa maturzystka G. Kołodziej, Teatr odtrąconych poetów T. I. Stone’a czy Baśniarz A. Michaelis’a.

Jury wyłoniło czworo najlepszych uczestników zmagań:

• I miejsce – Wiktoria Lubczyńska kl. II a – Mistrz Pięknego Czytania
              • II miejsce – Jan Trędewicz kl. I c
              • III miejsce – Barbara Kozikowska kl. III c
              • Wyróżnienie – Agata Fogel kl. I a

• Konkurs z chemii

•           Dnia 7 marca 2018 roku 29 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „ALCHEMIK”, którego celem jest utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych oraz aktywizacja miłośników chemii pod kątem rozwijania ich umiejętności.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała p. E. Brzezicka–Pruchińska, nauczyciel chemii. Wyniki poznamy 30 maja bieżącego roku.

Opracowała: Beata Nijakowska

• Wieczór poezji angielskiej i amerykańskiej

•           Dnia 7 marca w bibliotece naszej szkoły odbył się 'Wieczór poezji angielskiej i amerykańskiej'. Spotkanie było swego rodzaju hołdem dla genialnego polskiego poety, krytyka literackiego i tłumacza, Stanisława Barańczaka. Wszystkie wiersze, które zostały zaprezentowane podczas wieczoru, są jego przekładem. Niemniej jednak, była to również okazja, by przedstawić mniej znaną stronę poezji angielskiej i amerykańskiej.

Uczestnicy wieczoru mieli okazję wysłuchać dzieł takich poetów jak W.H. Auden, Elisabeth Bishop, Arthur Guiterman, Philip Larkin, Ogden Nash, czy John Updike. Nie zabrakło również tekstu liderów rockowego zespołu wszechczasów - Johna Lennona i Paula McCartney'a.

Utwory poetyckie przeplecione zostały piosenkami w języku angielskim w wykonaniu uczniów i naszej nauczycielki języka angielskiego, pani Anny Ćwiklińskiej, która dała pomysł przedsięwzięciu i zorganizowała ten wieczór we współpracy z biblioteką szkoły oraz uczniami.

Klimatyczna atmosfera została podkreślona przez elementy kultury brytyjskiej i amerykańskiej, zapalone świece i fragmenty muzyki legendarnego zespołu brytyjskiego Dead Can Dance.

Opracowała: Anna Ćwiklińska

• Chwila na wiersz …

•           Dnia 9 lutego br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy oraz TVK Eltronik zorganizowały w Pałacu Anny Wazówny „Czytanie na ekranie” poświęcone liryce miłosnej.

I Liceum Ogólnokształcące reprezentowało troje uczniów, którzy pod opieką Beaty Nijakowskiej, nauczyciela polonisty, przygotowali interpretacje wybranych liryków.

Dominika Bendelewska kl. III e odczytała Niepewność A. Mickiewicza, Tomasz Dziak z kl. II d zaprezentował Rozmowę liryczną K.I. Gałczyńskiego, natomiast Natalia Łapkiewicz debiutowała z tekstem A. Sexton Kąpiel nago.