• Aktualności

      • Hubert Sikorski laureatem I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego

      • Z radością informujemy, że Hubert Sikorski, uczeń klasy IIb, jako jedyny z powiatu brodnickiego zakwalifikował się do drugiego, finałowego etapu XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Wygraj Indeks” organizowanego przez Politechnikę Gdańską. Finał odbędzie się 28 marca br. w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej, gdzie uczestnicy, podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, będą musieli zmierzyć się z zadaniami reprezentującymi poziom zdecydowanie wykraczający poza program nauczania szkoły średniej. Nagrodą dla laureatów konkursu jest indeks na Politechnikę Gdańską. Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawuje nauczyciel chemii, dr Milena Pieróg.

       Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

       Opracowała: Milena Pieróg

      • 151 lat układu okresowego pierwiastków-wykład naukowy z chemii dr hab. Szymona Bociana, prof. UMK

      • Dnia 18 lutego br., w przeddzień święta Dnia Nauki Polskiej na zaproszenie nauczycielki chemii Mileny Pieróg odwiedził I Liceum Ogólnokształcące dr hab. Szymon Bocian, prof. UMK w Toruniu. Od 2019 roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest jedną z 10 polskich szkół wyższych, która otrzymała status uczelni badawczej oraz jak jedna z 14 polskich uczelni został ujęty w rankingu najlepszych uczelni na świecie portalu Times Higher Education World University Rankings 2020. Uczniowie zapoznali się z ofertą kierunków studiów proponowaną przez Wydział Chemii UMK w Toruniu.

       Pan dr hab. Szymon Bocian zaprezentował uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich realizujących program z chemii rozszerzonej bardzo ciekawy wykład dotyczący pierwiastków chemicznych. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią odkrycia układu okresowego.  Wiele ciekawostek zaprezentowanych podczas wykładu dotyczących właściwości wybranych pierwiastków chemicznych i ich zastosowań wzbudziło duże zainteresowanie uczniów.   Niewątpliwe umożliwi to uczniom spojrzenie na układ okresowy z innej perspektywy. Wykład był cenną lekcją chemii dla uczniów i na długo pozostanie im w pamięci. Wykład dr hab. Szymona Bociana przypomniał uczniom, że 2019 rok był Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków, a jednocześnie w zeszłym roku była 150 rocznica odkrycia przez Dmitrija Mendelejewa prawa okresowości pierwiastków chemicznych.

       Na sam koniec dr hab. Szymon Bocian przekazał naszej szkole prezent w postaci układu okresowego pierwiastków w kolorach UMK. Układ okresowy jest uaktualniony o nazwy nowych pierwiastków. Dziękujemy za interesujący wykład, który pozwoli uczniom rozwinąć ich pasje chemiczne.

       Patrz album

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Valentine‘s Day

      • 14 lutego, w Dzień Zakochanych, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W programie zabrzmiały znane piosenki miłosne i teksty legendarnego zespołu The Beatles. Wśród nich nie mogło zabraknąć pięknej ballady Elvisa Presley’a „Can’t help falling in love”.

       Uczniowie zaprezentowali życiorys św. Walentego oraz przybliżyli legendy związane ze Świętem Zakochanych. Nie zabrakło też praktycznych porad dotyczących sposobów przygotowania i wysyłania walentynek.

       Patrz album

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

      • Wiersze o miłości

      • Dnia 12 lutego br. Oliwia Sierocińska z klasy 1pc oraz Hubert Sikorski z kl. 2b udali się do biblioteki miejskiej, aby wziąć udział w walentynkowym nagraniu „Czytania na ekranie”, podczas którego zaprezentowali „Rozmowę liryczną” K. I. Gałczyńskiego.

       Patrz album

       Opracowała: Hanna Wódka