• Aktualności

      • Konkurs wiedzy o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej i promieniotwórczości – Nukleo

      • W Roku Fizyki  uczniowie I LO wzięli udział w pierwszej edycji wyjątkowego Konkursu wiedzy o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej i promieniotwórczości –Nukleo. Konkurs realizowany był wspólnie przez  Fundację FORUM ATOMOWE oraz  Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

       Pierwszy etap konkursu polegał na 15-pytaniowym quizie online, należało  wykonać poprawnie 2/3 zadań, by przejść do kolejnego etapu. Drugi etap polegał na rozwiązywaniu dwóch z 4 zadań obliczeniowych i jednego problemowego, opisowego. Materiał niezbędny do wykonania zadań obejmował wiedzę z zakresu ponadprogramowego dla uczniów szkół średnich. Do uzyskania były 32 punkty. Brano pod uwagę metodę pracy, poprawność opisów oraz uzyskany wynik końcowy. Z 300 uczestników tylko 22 osoby z największą ilością punktów przeszły do finału. Ostatni etap konkursu polegał na prezentacji online przed komisją konkursową  jednego z 4 dostępnych tematów. Każdy uczestnik miał wyznaczoną swoją godzinę i 20 minut na przedstawienie tematu oraz odpowiedź na ewentualne pytania. Komisja oceniała poprawność językową, wyczerpanie tematu oraz samą prezentację. Przygotowanie prezentacji i wystąpienia wymagało samodzielnego zagłębienia się w temat, ustalenia autentycznych i wiarygodnych źródeł.

       Do konkursu w śród 300 zgłoszeń z całej Polski przystąpiło dwóch uczniów z naszej szkoły, z drugiej klasy matematyczno-fizycznej Dominik Wiśniewski i Jakub Kwaśniewski. Obaj chłopcy dotarli do samego finału uzyskując bardzo wysokie wyniki i tym samym tytuł finalisty, dyplom, możliwość udziału w bezpłatnych zajęciach oferowanych przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz książkę pt: ,,Historia Fizyki" Wydawnictwa PWN.

       Serdeczne gratulacje dla Jakuba i Dominika, życzymy powodzenia w kolejnych konkursach oraz trzymamy kciuki za osiąganie wysokich wyników.

       Patrz album

       Opracowała: Monika Puc – nauczyciel fizyki

      • Konkurs Fizyczny „LWIĄTKO”

      • Jak co roku zainteresowani fizyką i poszerzaniem swojej wiedzy  uczniowie I LO brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „LWIĄTKO”.  Konkurs ten wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega. Od 2019 roku organizatorem Konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków.

       W tym roku swoim wynikiem może pochwalić się Witor Murawski uczeń drugiej klasy matematyczno-fizycznej po szkole podstawowej.  Zdobył on ex  aequo z innymi uczestnikami konkursu trzecie miejsce uzyskując tytuł zapożyczony od cząstek elementarnych  „TAON”  

       Serdeczne gratulacje dla Wiktora, życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za osiąganie wysokich wyników w następnych konkursach.

       Opracowała: Monika Puc – nauczyciel fizyki

      • Dzielmy się tym, co najlepsze

      • W ten wyjątkowy przedświąteczny czas warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad tym, co najważniejsze. Sprzyjać refleksji może przygotowany przez Iwonę Czupryńską-Kaliszewską oraz uczennice - Małgorzatę Kosakowską, Aleksandrę Liżeńską i Martę Irwan film, w którym życzenia składają przedstawiciele różnych instytucji, osoby o odmiennych poglądach, wyznające różne wartości. Tym, co je łączy, jest chęć zmiany świata na lepszy.    

       Inicjatywa nauczycielki i uczennic I Liceum Ogólnokształcącego ma na celu nie tylko przekazanie lokalnej społeczności życzeń świątecznych, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na niezwykłą, ponadczasową, budującą relacje między ludźmi wartość - szacunek. Należy się każdemu z nas, niezależnie od sposobu postrzegania świata, pochodzenia, czy życiowych celów.

       W te święta (i nie tylko) dzielmy się miłością, wsparciem i dobrem.

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Konkurs Grupa Wyszehradzka rozstrzygnięty.

      • Nauczanie zdalne nie studzi ambicji naszych uczniów. Wczoraj, czyli 15 grudnia 2020 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu ogłosił wyniki konkursu " Grupa Wyszehradzka" . Uczeń klasy 2pe Marsel Nawacki został jej laureatem i zajął 1 miejsce. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o V4 , uzmysłowienie problemów przed jakimi stoi polska polityka zagraniczna oraz upowszechnienie wiedzy o czynnikach integrujących w Europie Środkowej.

       Jest już tradycją, że RODM organizuje konkurs poświęcony ważnym aspektom związanym z polska polityka zaganiczna. Tym razem była to Grupa Wyszehradzka. Oprócz wiedzy merytorycznej przygotowując prezentacje Marsel musiał wykazać się kreatywnością, pomysłowością oraz inwencja twórcza. Opiekunem ucznia z klasy 2pe była p. Paulina Kalinowska Willmann. Praca naszego ucznia zostanie opublikowana na profilu Ośrodka znajdującym się na portalu społecznościowym Facebook oraz na stronie internetowej.

       Opracowanie Paulina Kalinowska Willmann

      • XVIII Szkolny Konkurs Adwentowy

      • Mimo panującej pandemii w naszej szkole odbył się XVIII Szkolny Konkurs Adwentowy. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest nauczycielka języka niemieckiego Danuta Przybylska. Tradycyjnie celem konkursu było własnoręczne przygotowanie dekoracji adwentowych typowych dla krajów niemieckiego obszaru językowego – wieńców i kalendarzy adwentowych. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie przystąpili do realizacji zadania, pokazując przy tym swój talent plastyczny oraz pomysłowość. Uczestnicy przesłali do Komisji Konkursowej zdjęcia z etapu roboczego oraz zdjęcia gotowych ozdób. Prace konkursowe pozostają w tym roku w domach autorów. Mamy nadzieję, że szczególnie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie płonące w kolejne niedziele adwentowe świece tworzą prawdziwie rodzinny przedświąteczny nastrój. Natomiast kalendarze adwentowe wypełnione niespodziankami przynoszą z pewnością dużo radości całej rodzinie.

       A oto wyniki Konkursu:

       W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY zwyciężyła Emilia Witkowska z kl. II gA. II miejsce w tej kategorii zajęła Wiktoria Wrzosek z kl. II pB , natomiast III miejsce Karolina Marulska z kl. I e. W kategorii WIENIEC ADWENTOWY pierwsze miejsce  zajęła Anna Ulatowska z kl. II gD. Drugie i trzecie miejsce w tej samej kategorii zdobyły kolejno Lucyna Filipkowska z kl. II pD  i Oliwia Sarnowska z kl. Ib. Wyróżnienia przyznano  Paulinie Mrozowskiej z kl. II  gB za kalendarz adwentowy oraz  Łukaszowi  Węglerskiemu z kl. II pB za wykonanie  wieńca adwentowego.

       Dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców I LO zostaną wręczone dnia 14.12.2020 r.

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i pomysłów i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

       Patrz album

       Tekst: Danuta Przybylska

      • Kobiety o kobietach

      • Dwa lata temu obchodziliśmy stulecie nadania Polkom praw wyborczych. Przebyły one długą i trudną drogę, ab robić to, co chcą i aby mogły być traktowane na równi z mężczyznami. W każdej dziedzinie życia kobiety musiały (i często nadal muszą ) udowadniać, że mogą być samodzielne i twórcze. Uczennice I LO – Karina Nałęcz i Natalia Kaliszewska postanowiły stworzyć stronę Minuta dla Kobiet, na której przedstawiać będą sylwetki niezwykłych, inspirujących, nietuzinkowych i niekoniecznie znanych przedstawicielek płci pięknej. Informacje zamieszczone o Wangari Meathai - działaczce społecznej, Kenijce, za sprawą której zasadzono 30 mln drzew, laureatce Pokojowej Nagrody Nobla, czy Herminie Cadolli, która uwolniła kobiety od gorsetów  to tylko początek. Karina i Natalia przedstawiają też sylwetki Wandy Rutkiewicz i Amelii Earhart, które za realizację marzeń zapłaciły najwyższą cenę. Jeśli interesują Was historie kobiet, wybrane przez młode kobiety, pisane z ich perspektywy, zachęcamy do odwiedzenia konta https://www.instagram.com/minutadlakobiet/ i poznawania kobiet o wielkim sercu i zapale! 

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

   • Kontakty

    • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
    • sekretariat@1lobrodnica.pl
    • 0-56 4982016
    • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

     87-300 Brodnica
     Poland
    • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

     ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
   • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej