• Aktualności

      • Biwak integracyjny klas pierwszych I LO w Brodnicy

      • Po pandemicznej przerwie I LO w Brodnicy powróciło do intensywnej pracy stacjonarnej, ale też do realizacji zadań z zakresu turystyki, która w naszej szkole organizowana jest w sposób różnorodny.

       I LO to szkoła z tradycją organizacji wielodniowych wycieczek zagranicznych, rajdów rowerowych, spływów kajakowych, wędrówek przyrodniczych, geograficznych ćwiczeń terenowych, obozów językowych i wyjazdów specjalistycznych. Do tego zestawu form z radością dołączamy tegoroczny biwak integracyjny klas pierwszych, z którego właśnie powrócili szczęśliwi pierwszoklasiści.

       Biwak integracyjny odbył się w dniach 22 – 23 września w kompleksie Ośrodka Wypoczynkowego Półwysep Wądzyn. Dla uczniów rozpoczynających przygodę z nauką w naszym liceum taka integracja jest kluczowym elementem w procesie poznawania szkoły i jej społeczności. Opiekunowie oraz pracownicy ośrodka zorganizowali wiele atrakcji i wypełnili czas pobytu na biwaku licznymi aktywnościami.

       Młodzież I LO uczyła się hymnu szkoły, poznawała historię liceum i najważniejsze szkolne tradycje. W każdej klasie zorganizowano szereg zabaw integracyjnych oraz badań ankietowych, dzięki którym wychowawcy klas dowiedzieli się o potrzebach swoich wychowanków, o ich marzeniach oraz motywacjach wyboru I LO na szkołę swej najbliższej przyszłości. W wolnych chwilach uczniowie korzystali z kręgielni, basenu hotelowego i boisk do piłki siatkowej i nożnej. Nie zabrakło zajęć z zumby, spacerów tematycznych i spontanicznych rozmów oraz spotkań. Pobyt w Wądzyniu to także wspaniałe doznania kulinarne podczas posiłków w hotelu i na ognisku, zorganizowanym nad brzegiem jeziora.

       Młodzież I LO powróciła do domów pełna wrażeń i gotowa do powtórzenia biwaku w podobnej formie wiosną. Impreza pozwoliła zapoznać się wychowawcom z podopiecznymi i nawiązać dobre relacje międzyklasowe. Walory tej przygody są nie do przecenienia.

       Patrz album

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

      • Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

      • 24.09.2021r. uczniowie klas trzecich, naszej szkoły, udali się do Częstochowy na nabożeństwo przygotowane dla maturzystów Diecezji Toruńskiej. Grupa z I LO, jako jedyna z powiatu brodnickiego, podjęła trud pielgrzymki na Jasną Górę. Program zawierał wspólny różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu, a także konferencję prowadzoną przez Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży - ks. Dawida Wasilewskiego. Po spotkaniu, młodzi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Kluczowym punktem wyjazdu była Msza święta pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Po Mszy odbyła się Droga Krzyżowa, zaś o 21 Apel Jasnogórski, który był zakończeniem obchodów. Uczniowie, podczas podróży, modlili się pod duchowym przewodnictwem diakona Mateusza Starczewskiego, składali również świadectwa wiary. Po przyjeździe do Częstochowy pozowali do wspólnego zdjęcia. Mamy nadzieję, że pielgrzymka pomoże tegorocznym maturzystom nie tylko w zdaniu matury, ale także w podejmowaniu odpowiednich decyzji w dorosłym życiu.

       Opracowała: Lucyna Domeracka

      • „Moralność pani Dulskiej” na dziesiątym Narodowym Czytaniu

      •      Młodzi filomaci reprezentowali I Liceum w jubileuszowej akcji popularyzującej czytelnictwo i bogactwo klasyki polskiej literatury. Uniwersalne przesłanie – obrona sprawiedliwości społecznej, zawarte w dramacie Gabrieli Zapolskiej, nadal jest aktualne. Autorka w swojej sztuce piętnuje obłudę, zakłamanie oraz fałszywą moralność.
           

          Tym razem, coroczne przedsięwzięcie  Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy, propagujące rodzimą literaturę, zrealizowano w klimatycznej, plenerowej atmosferze. Pomysł jak najbardziej trafiony, ponieważ dopisało piękne wrześniowe słońce, a otoczenie parkowej zieleni wraz z ruinami i wieżą zamkową wprawiały w nostalgiczną zadumę. Nastrój budowała również oprawa muzyczna w wykonaniu uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr 1.


          Fragment „Moralności pani Dulskiej”, z autentycznym wyczuciem i wyjątkowym polotem, interpretowali nasi uczniowie: Julia Domeracka z kl. 3 pA i Szymon Pawłowski z kl. 3 gB.


           Za rok lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

       Patrz album

       Opracowała: Małgorzata Pawłowska

        

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

      • Dnia 1 września 2021r.  w I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się  inauguracja nowego roku szkolnego. W związku z sytuacją pandemiczną , starsi uczniowie spotkali się z wychowawcami w wyznaczonych klasach. Zostali poinformowani o zasadach funkcjonowania szkoły zgodnie z zaleceniami przeciwdziałania COVID – 19.

       Uroczystość rozpoczęcia roku dla klas pierwszych odbyła się w auli szkolnej. Wprowadzony został sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy. Pan dyrektor Wiesław Łupina powitał nowych uczniów, przedstawił wychowawców i życzył powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym. Po oficjalnej części uroczystości, odbyły się spotkania  z wychowawcami.

       Patrz album

       Opracowała: Lucyna Domeracka

   • Kontakty

    • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
    • sekretariat@1lobrodnica.pl
    • 0-56 4982016
    • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

     87-300 Brodnica
     Poland
    • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

     ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
   • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej