• Aktualności

      • Dzień Wiosny w I LO

      •       Święto Wiosny to kolejny, kolorowy i wesoły, dzień w I LO. Uczniowie zaopatrzyli się w stroje w wylosowanej przez siebie barwie. Koło wolontariatu zorganizowało kiermasz ciast. Koło teatralne przedstawiło skecz, który nawiązywał do czasów nauki zdalnej.  W swobodnym nastroju integrował on uczniów i nauczycieli. Były konkursy, zabawy, zajęcia tematyczne. Młodzi ludzie zmagali się z szaradami, grali w szachy i gry planszowe, robili doświadczenia chemiczne, odwiedzili Astrobazę, przygotowali plakaty. Eko-kącik zgromadził pasjonatów ekologii, a sportowcy rywalizowali w konkurencjach wymyślonych przez nauczycieli w-f.

           Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, młodzież rozwijała umiejętności w lekkiej, wiosennej atmosferze. Pokazała, że potrafi się razem bawić, jest społecznością emanującą życzliwością, energią i pomysłowością.

           Na zakończenie Samorząd Uczniowski zorganizował grilla na szkolnym boisku. Głodni Filomaci mogli spróbować pieczonych kiełbasek, posłuchać muzyki i wymienić się wrażeniami.

       Patrz album

      • Dzień św. Patryka w I LO

      •    Zielone święto w I LO zorganizowali nauczyciele języka angielskiego. Celem było przybliżenie tradycji związanych z obchodami Dnia św. Patryka.

           17 marca w szkole dominował kolor zielony, uczniowie postarali się o odzież w tej barwie. Uczestniczyli w zabawach i konkursach. Zmagania były połączone z koniecznością wykazania się doskonałą znajomością języka angielskiego. Filomaci oglądali też filmy o tym, jak Dzień św. Patryka obchodzony jest w innych krajach. Poznali tradycyjny irlandzki taniec. Tworzyli prace plastyczne ze świątecznymi symbolami. Najlepsza okazała się klasa II c, na kolejnych miejscach znalazły się klasy II a i I b. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska wręczyła zwycięskiej drużynie  słodkie nagrody.

           Społeczność, po raz kolejny, udowodniła, że I LO to szkoła, w której tradycja przeplata się z nowoczesnością, nauka z dobrą zabawą w przyjacielskiej atmosferze współpracy i rywalizacji.

       Patrz album

      • Matury próbne w I LO

      •     Priorytetem w naszej szkole jest solidne przygotowanie do matury. Wiąże się to z faktem , że wszyscy uczniowie podchodzą do tego egzaminu. Celebrujemy również wręczanie świadectw maturalnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją tylko absolwenci, którzy zdali maturę są wyróżnieni różyczką. Jest to wielkie święto dla całej społeczności Filomatów.

            Po raz kolejny w I LO została przeprowadzona próbna matura. W dniach 9-11 marca br. uczniowie  mieli możliwość sprawdzić swoje kompetencje i przekonać się o stopniu przygotowania do tego ważnego wydarzenia. Oswajali się też z arkuszami maturalnymi, planowali swoją pracę zgodnie z przewidzianym czasem. Ćwiczenie miało na celu, nie tylko zbadanie poziomu opanowania wiedzy, ale także oswojenie stresu i przypomnienie procedur. Maturzyści mają świadomość , że muszą zintensyfikować  naukę, mogą wyciągnąć wnioski i uzupełnić braki. Zbliża się maj, dlatego warto zweryfikować, czy wszystko jest gotowe do matury rocznika 2021/2022

       Patrz album

      • I LO całym sercem dla Ukrainy

      • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

       nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

       Jan Paweł II

            Atak Rosji na Ukrainę zachwiał naszym poczuciem bezpieczeństwa. Od 24.02.2022 r. zmieniło się wszystko…

            Szkolne Koło Wolontariatu zainicjowało akcję pod hasłem: „I LO całym sercem dla Ukrainy”. Podobnie jak wolontariusze w całej Polsce, tak i nasza młodzież, z potrzeby serca, zaangażowała się w zbiórkę środków opatrunkowych, leków, środków higienicznych i czystości, koców, śpiworów, karimat, ręczników, pościeli, trwałej żywności i pieniędzy.

           Cała społeczność szkolna, od pierwszego dnia zbiórki, wykazała się olbrzymim zaangażowaniem. Codziennie młodzież i pracownicy szkoły przekazywali artykuły i pieniądze. Pokój pedagoga szkolnego, w przeciągu trzech dni, został zapełniony darami.

           Za to, co udało nam się do tej pory zebrać, bardzo dziękujemy. Pierwszy transport z darami dla Ukrainy wyruszył z naszej szkoły w piątek. Będą kolejne, gdyż akcja „I LO całym sercem dla Ukrainy” trwa. W dalszym ciągu zachęcamy do udziału w akcji.

            Filomaci nie zawodzą, Filomaci działają i pomagają.

       Patrz album

      • I LO w programie „Szkoła Myślenia Pozytywnego”

      •     Nasza szkoła od października 2021 roku uczestniczy w programie certyfikacyjnym  „Szkoła Myślenia Pozytywnego” . Szkoła Myślenia Pozytywnego to autorski program certyfikacyjny stworzony i realizowany od 2016 przez Fundację „Instytut Edukacji Pozytywnej”.

           Głównym celem Programu jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci  i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Szkoła Myślenia Pozytywnego to pogłębianie empatii, zrozumienia i praca nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie. W czasie trwania Programu, wspólnie przechodzimy przez różnorodne aspekty wpływające na zdrowie psychiczne zarówno młodzieży oraz osób dorosłych z ich otoczenia. 

           Podsumowując  I semestr pragniemy poinformować, że  poruszana tematyka związana była z motywacją do nauki przedmiotów ścisłych, samorozwojem poprzez sztukę, tworzeniem dobrych relacji oraz używaniem technologii.

           Działamy dalej, przed nami kolejne tematy do zrealizowania w II semestrze.

       Patrz album

      • Warsztat „Mediacje w szkole”

      •     W dniu 23 lutego 2022r. przedstawiciele z poszczególnych klas wzięli udział w ciekawym warsztacie. Tematem spotkania były Mediacje w szkole. W tę tematykę uczniów wprowadziła pani Dominika Wielgosz. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Szkoła Myślenia Pozytywnego- Komunikacja bez przemocy i Mediacje w szkole” Instytutu Edukacji Pozytywnej. Uczniowie dowiedzieli się jak można rozwiązywać powstające konflikty zarówno w szkole, jak i poza nią. Było kreatywnie!

       Patrz album