• Aktualności

      • Zakończenie roku szkolnego u Filomatów


      •        24 czerwca 2022 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. O godz. 9:00 wprowadzony został sztandar szkoły, a delegacja uczniów zapaliła znicz pod obeliskiem zamordowanych w czasie wojny nauczycieli. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który dokonał krótkiego podsumowania mijającego roku. Podziękował wszystkim za pracę i życzył udanego wypoczynku. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska zapoznała wszystkich ze szczegółowymi wynikami klasyfikacji. Pierwsze miejsce, ze średnią 4,31 uzyskała klasa III pc, otrzymała ona z rąk Pana Dyrektora puchar przechodni. Kolejne lokaty zajęły klasy I b i III pd. Klasa I b odebrała puchar za najlepszą frekwencję. Najwyższą średnią w szkole- 5,60 uzyskał Karol Sztandarski. Najlepsi Filomaci zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi. Doceniono również zdobywców najwyższych miejsc w konkursach przedmiotowych, a także uczniów zaangażowanych w życie szkoły, działalność społeczną i tych, którzy w ciągu całego roku nie opuścili ani jednego dnia.

        

              Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Wilmowicz podziękowała Dyrekcji i nauczycielom za całoroczną pracę, na ręce Pana Dyrektora złożyła symboliczny bukiet róż. Na zakończenie przedstawiono program artystyczny, który  wprowadził wszystkich w wakacyjny nastrój. Młodzież spotkała się też ze swoimi wychowawcami w klasach. Była to okazja do wspólnych podziękowań i  pożegnań. Życzymy wszystkim słonecznych wakacji i do zobaczenia na inauguracji nowego roku szkolnego – 2022/2023. Będzie on wyjątkowy, bo I Liceum Ogólnokształcącym obchodzi  jubileusz 150 lat istnienia.

       Patrz album

      • Sukces Filomatów w Ogólnopolskim Konkursie!

      •       Mamy bardzo dobre wiadomości i jesteśmy niezwykle dumni z naszych laureatów. Julia Brzezińska, uczennica klasy II, zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym „Międzygwiezdny pył”. Kolejne miejsca są również w rękach Filomatów, ponieważ  III lokatę uzyskała Julia Osińska z klasy I, a  IV Igor Gęsicki z klasy III .  Martyna Gołkowska z klasy I uzyskała  tytuł finalisty. Wszyscy uczniowie realizują fizykę w zakresie rozszerzonym. Opiekunem uczniów była Monika Puc. Wyróżnionej młodzieży gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów z fizyki.

      • Kolejny sukces Filomatów

      •         Uczniowie Szymon Gul, Olaf Nagórski oraz Kacper Nieć, realizujący informatykę w zakresie rozszerzonym, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie dotyczącym cyberbezpieczeństwa - CyberSkiller Challenge Poland Edycja II!  W zmaganiach chłopcy pokonali wiele drużyn i znaleźli się w ścisłej czołówce etapu wojewódzkiego. Gratulujemy wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów. Swoją opieką otoczyły uczniów p. Anita Małkowska nauczycielka informatyki oraz p. Monika Puc nauczycielka fizyki. 

      • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Geologicznym

      •       Uczeń klasy 1b Oskar Lewandowski został wyróżniony w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego ,,Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Tegoroczna edycja, pod hasłem:,, Energia drzemiąca w skałach'', poświęcona była 200 rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza –  polskiego naukowca, farmaceuty, pioniera przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej. Organizatorem konkursu był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie, który  ma na celu  upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie naturalnym.

              Filomata wykazał się zdolnością interpretacji wiadomości encyklopedycznych, a także  zmysłem obserwacji zjawisk przyrodniczych w pracy: ,, Czarne złoto czy czarna rozpacz?''.  Komisja Konkursowa wyłoniła najlepszych autorów, wśród których znalazł się uczeń I LO w Brodnicy. W ten sposób zakwalifikował się do II etapu półfinałowego, który polegał na rozwiązaniu pisemnego testu. Dnia 31 maja 2022 roku Oskar Lewandowski został wyróżniony dyplomem i nagrodami rzeczowymi.

       Serdecznie gratulujemy.

      • Grali w szachy i rozwiązywali krzyżówki

      •        10 czerwca rozegrany został Powiatowy Turniej Szachowy, którego organizatorem było ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. Uczestnikami byli uczniowie szkół z Brodnicy i powiatu brodnickiego (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP Kruszyny, SP Zbiczno). W turnieju udział wzięło 26 zawodników. Otwarcia dokonali wicedyrektor szkoły Lech Witkowski oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Justyna Prajs. Młodzi szachiści rozegrali 7 partii systemem szwajcarskim z czasem po 20 minut na partię.Sędzią turnieju był Marcin Kołodziejski.

       Dodatkowymi atrakcjami było rozwiązywanie krzyżówek i rebusów  oraz możliwość zagrania w szachy z członkami drużyny ILO, która od wielu lat odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej w turniejach korespondencyjnych szkół. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Turniej został dofinansowany z funduszy powiatu brodnickiego, Przedsiębiorstwa Perfekt Dom  i anonimowego darczyńcy.

       Wyniki

       kategoria chłopcy:

       I miejsce   - Bartosz Dolecki, SP Zbiczno

       II miejsce  - Michał Kupczyk, SP nr 2 Brodnica

       III miejsce - Paweł Pietrzykowski, SP nr 2 Brodnica

        

       kategoria dziewczęta:

       I m  -Martyna Doroszewska -SP nr 2 Brodnica

       II m -Julia Antczak- SP nr 2 Brodnica

       III m -Agata Bednarczyk - SP Kruszyny

        

       Linki:

       https://www.iccf.com/event?id=86962

       https://www.iccf.com/event?id=95191

        

       Patrz album

        

      • Warsztaty chemiczne w Toruniu

      •       26 maja uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w warsztatach chemicznych w Centrum Chemii w Małej Skali. Filomaci wykonywali różne doświadczenia chemiczne z zakresu chemii nieorganicznej oraz elektrolizy. Mogli też zapoznać się z tajnikami kuchni molekularnej.  Metodą ,, sferyfikacji” przygotowali kawior i owocowe spaghetti.

           Wyprawa była też okazją do integracji zespołów klasowych, młodzież wzięła udział w grze miejskiej, odwiedziła escapee room i kino.

       Patrz album