• Aktualności

      • Konkurs Fizyczny „LWIĄTKO”

      • Jak co roku zainteresowani fizyką i poszerzaniem swojej wiedzy  uczniowie I LO brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „LWIĄTKO”.  Konkurs ten wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega. Od 2019 roku organizatorem Konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków.

       W tym roku swoim wynikiem może pochwalić się Witor Murawski uczeń drugiej klasy matematyczno-fizycznej po szkole podstawowej.  Zdobył on ex  aequo z innymi uczestnikami konkursu trzecie miejsce uzyskując tytuł zapożyczony od cząstek elementarnych  „TAON”  

       Serdeczne gratulacje dla Wiktora, życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za osiąganie wysokich wyników w następnych konkursach.

       Opracowała: Monika Puc – nauczyciel fizyki

      • Dzielmy się tym, co najlepsze

      • W ten wyjątkowy przedświąteczny czas warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad tym, co najważniejsze. Sprzyjać refleksji może przygotowany przez Iwonę Czupryńską-Kaliszewską oraz uczennice - Małgorzatę Kosakowską, Aleksandrę Liżeńską i Martę Irwan film, w którym życzenia składają przedstawiciele różnych instytucji, osoby o odmiennych poglądach, wyznające różne wartości. Tym, co je łączy, jest chęć zmiany świata na lepszy.    

       Inicjatywa nauczycielki i uczennic I Liceum Ogólnokształcącego ma na celu nie tylko przekazanie lokalnej społeczności życzeń świątecznych, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na niezwykłą, ponadczasową, budującą relacje między ludźmi wartość - szacunek. Należy się każdemu z nas, niezależnie od sposobu postrzegania świata, pochodzenia, czy życiowych celów.

       W te święta (i nie tylko) dzielmy się miłością, wsparciem i dobrem.

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Konkurs Grupa Wyszehradzka rozstrzygnięty.

      • Nauczanie zdalne nie studzi ambicji naszych uczniów. Wczoraj, czyli 15 grudnia 2020 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu ogłosił wyniki konkursu " Grupa Wyszehradzka" . Uczeń klasy 2pe Marsel Nawacki został jej laureatem i zajął 1 miejsce. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o V4 , uzmysłowienie problemów przed jakimi stoi polska polityka zagraniczna oraz upowszechnienie wiedzy o czynnikach integrujących w Europie Środkowej.

       Jest już tradycją, że RODM organizuje konkurs poświęcony ważnym aspektom związanym z polska polityka zaganiczna. Tym razem była to Grupa Wyszehradzka. Oprócz wiedzy merytorycznej przygotowując prezentacje Marsel musiał wykazać się kreatywnością, pomysłowością oraz inwencja twórcza. Opiekunem ucznia z klasy 2pe była p. Paulina Kalinowska Willmann. Praca naszego ucznia zostanie opublikowana na profilu Ośrodka znajdującym się na portalu społecznościowym Facebook oraz na stronie internetowej.

       Opracowanie Paulina Kalinowska Willmann

      • XVIII Szkolny Konkurs Adwentowy

      • Mimo panującej pandemii w naszej szkole odbył się XVIII Szkolny Konkurs Adwentowy. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest nauczycielka języka niemieckiego Danuta Przybylska. Tradycyjnie celem konkursu było własnoręczne przygotowanie dekoracji adwentowych typowych dla krajów niemieckiego obszaru językowego – wieńców i kalendarzy adwentowych. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie przystąpili do realizacji zadania, pokazując przy tym swój talent plastyczny oraz pomysłowość. Uczestnicy przesłali do Komisji Konkursowej zdjęcia z etapu roboczego oraz zdjęcia gotowych ozdób. Prace konkursowe pozostają w tym roku w domach autorów. Mamy nadzieję, że szczególnie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie płonące w kolejne niedziele adwentowe świece tworzą prawdziwie rodzinny przedświąteczny nastrój. Natomiast kalendarze adwentowe wypełnione niespodziankami przynoszą z pewnością dużo radości całej rodzinie.

       A oto wyniki Konkursu:

       W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY zwyciężyła Emilia Witkowska z kl. II gA. II miejsce w tej kategorii zajęła Wiktoria Wrzosek z kl. II pB , natomiast III miejsce Karolina Marulska z kl. I e. W kategorii WIENIEC ADWENTOWY pierwsze miejsce  zajęła Anna Ulatowska z kl. II gD. Drugie i trzecie miejsce w tej samej kategorii zdobyły kolejno Lucyna Filipkowska z kl. II pD  i Oliwia Sarnowska z kl. Ib. Wyróżnienia przyznano  Paulinie Mrozowskiej z kl. II  gB za kalendarz adwentowy oraz  Łukaszowi  Węglerskiemu z kl. II pB za wykonanie  wieńca adwentowego.

       Dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców I LO zostaną wręczone dnia 14.12.2020 r.

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i pomysłów i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

       Patrz album

       Tekst: Danuta Przybylska

      • Kobiety o kobietach

      • Dwa lata temu obchodziliśmy stulecie nadania Polkom praw wyborczych. Przebyły one długą i trudną drogę, ab robić to, co chcą i aby mogły być traktowane na równi z mężczyznami. W każdej dziedzinie życia kobiety musiały (i często nadal muszą ) udowadniać, że mogą być samodzielne i twórcze. Uczennice I LO – Karina Nałęcz i Natalia Kaliszewska postanowiły stworzyć stronę Minuta dla Kobiet, na której przedstawiać będą sylwetki niezwykłych, inspirujących, nietuzinkowych i niekoniecznie znanych przedstawicielek płci pięknej. Informacje zamieszczone o Wangari Meathai - działaczce społecznej, Kenijce, za sprawą której zasadzono 30 mln drzew, laureatce Pokojowej Nagrody Nobla, czy Herminie Cadolli, która uwolniła kobiety od gorsetów  to tylko początek. Karina i Natalia przedstawiają też sylwetki Wandy Rutkiewicz i Amelii Earhart, które za realizację marzeń zapłaciły najwyższą cenę. Jeśli interesują Was historie kobiet, wybrane przez młode kobiety, pisane z ich perspektywy, zachęcamy do odwiedzenia konta https://www.instagram.com/minutadlakobiet/ i poznawania kobiet o wielkim sercu i zapale! 

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Turniej szachowy „Dla Niepodległej”

      • W dniu 11 listopada br. odbył się turniej szachowy „Dla Niepodległej”, zorganizowany przez klub szachowy ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. Klub ma swoją siedzibę na portalu chess.com i zrzesza 61  członków i sympatyków z całego kraju. Do turnieju przystąpiło 31 graczy, także z zagranicy.  Szachiści rywalizowali na dystansie 9 rund z czasem 3’+2’’ dla zawodnika. Zawody przebiegały w miłej atmosferze. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostali nagrodzeni upominkami.

        

       Klasyfikacja generalna:

       1. Przemysław Szmidt - Bydgoszcz
       2. Piotr Madajczak - Wrocław
       3. Łukasz Magalski – Łaszewo – absolwent ILO

        

       W kategorii mieszkaniec powiatu brodnickiego:

       1. Anna Mackiewicz - Sumówko
       2. Marcin Kołodziejski - Brodnica
       3. Krzysztof Gdula - Brodnica

        

       W kategorii uczeń ILO Brodnica:

       1. Wiktor Murawski - 2pC
       2. Paweł Hejka - 2pB
       3. Mikołaj Kot - 2gC

        

       W kategorii nauczyciel ILO:

            1. Marzena Łupińska

        

       W kategorii szkoły podstawowe:

       1. Bartosz Dolecki - Zbiczno
       2. Dominik Rysiewski - SP2 Brodnica
       3. Emilia Tryjańska - Dąbrowa Górnicza
       4. Fabian Spionkowski – Świecie nad Wisłą

        

       Wszystkich miłośników królewskiej gry zapraszamy do  klubu szachowego ILO.

       Strona klubowa na chess.com:

       https://www.chess.com/club/ilo-im-filomatow-ziemi-michalowskiej-w-brodnicy

        

      • Zaśpiewajmy wspólnie hymn !

      • 11.11.2020 roku o godz. 12:00 społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy włącza się do akcji „Niepodległa do hymnu”.

      • TWOJE DANE - TWOJA SPRAWA

      • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych " Twoje dane - Twoja sprawa". Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

       Celem Programu jest upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych wśród uczniów i nauczycieli poprzez poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.

       Zapewne pamiętacie działania z powyższego zakresu skierowane do społeczności naszej szkoły w ubiegłym roku szkolnym. Wiedza  na temat skutecznej ochrony danych i bezpiecznego zachowania w obszarze edukacji cyfrowej jest ważna dla naszego bezpieczeństwa, dlatego wciąż istnieje potrzeba działań w tym zakresie. Będziemy więc nadal ją popularyzować.  Poniżej zamieszczamy wybrane informacje, będą one zamieszczane cyklicznie.   

      • Wystartowała 7 edycja turnieju pomiędzy szkołami z różnych krajów. Uczestniczą szkoły z Grecji, Hiszpanii, Meksyku oraz Polski

      • W października bieżącego roku drużyna I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy wystartowała w towarzyskim turnieju szachowym pomiędzy szkołami. Zawody będą rozgrywane za pomocą serwera do gry w szachy i będą trwały przez cały rok szkolny do czerwca 2021. Drużyna składa się z trzech zawodników wraz z opiekunem. Zawody będą doskonałym sprawdzianem umiejętności pozyskanych na zajęciach szachowych w ramach szkolnego koła szachowego. W trakcie trwania turnieju zawodnicy będą mogli się komunikować jedynie w języku angielskim, co stanowi kolejny atut tego turnieju, jakim jest doskonalenie umiejętności językowych. Zawodnicy szkolnego koła szachowego są wielokrotnymi złotymi medalistami mistrzostw powiatu. Indywidualnie również startują z powodzeniem w turniejach regionalnych. Drużyna I LO, jako jedyna szkoła powiatu oraz województwa, będzie ambasadorem Brodnicy w tych rozgrywkach. W poprzedniej edycji drużyna naszej szkoły zdobyła brązowy medal.

       Drużyna ILO występuje w składzie: Kacper Komorowski, Mikołaj Kot, Wiktor Murawski. Opiekunem oraz członkiem drużyny jest Marcin Kołodziejski

       Rozgrywki można śledzić pod linkiem: https://www.iccf.com/event?id=86962

      • Uwaga !

      • W związku z nowymi regulacjami Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. informujemy, że od dnia 26.10.2020 r. wszystkie zajęcia w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbywać się będą tylko w formie zdalnej.

      • Licealiada w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Bydgoszczy

      • Dnia 15. 10. 2020r. odbyła się licealiada w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Bydgoszczy. Mimo sytuacji pandemicznej z zachowaniem wszelkiej ostrożności, naszą szkołę dzielnie reprezentowały dziewczęta:

       • Grajewska Maja
       • Kaźmierczyk Sylwia
       • Laskowska Daria
       • Michalska Amelia
       • Narodzonek Wiktoria
       • Wieczorkowska Oliwia

       W końcowej klasyfikacji drużyna zajęła V miejsce.

       Gratulujemy:)

       Patrz album

        

        

      • Ogólnopolski Konkurs Wokalny „Śpiewanie ze św. Hubertem”

      • 17 października odbył się ogólnopolski konkurs wokalny pt. 'Śpiewanie ze św. Hubertem'. Impreza zorganizowana została przez BDK w Brodnicy, Porozumienie Kół Łowieckich 'Kult św. Huberta' oraz Brodnickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne 'Fatima'.

       Jury przyznało I miejsce Zuzannie Wacko kl. IIpe zaś III miejscu uplasowała się, jako solistka, Kornelia Wesołowska z kl. Ia. Celem konkursu było propagowanie tradycji związanych z kultem św. Huberta oraz piosenki ekologicznej, a także wspomaganie działań proekologicznych prowadzonych przez samorząd lokalny.

       Patrz album

                                                                                                                                           Opracowała: Anna Ćwiklińska

      • Święto Edukacji Narodowej

      • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dyrekcji, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy dużo szczęścia i radości oraz sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

        

       Samorząd Uczniowski

       I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy

      • Sukces naszej uczennicy

      • W dniu 9.10.2020r. w Toruniu odbył się finał X Kujawsko-Pomorskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie. Duży sukces w tej olimpiadzie odniosła uczennica naszego liceum Wiktoria Domżalska/kl. III f/, która zajęła III miejsce. Warto podkreślić, że do rywalizacji w tej edycji olimpiady przystąpiło 1200 uczniów szkół średnich naszego województwa.

       Gratulujemy.

       Patrz album

      • Sukces dziewcząt z I LO

      • W kalendarzu zawodów powiatowych pierwszy raz pojawiła się nowa forma rozgrywek koszykówki 3x3, która bardzo szybko zyskuje popularność na arenie międzynarodowej. W dniu 15.09.2020 r., podopieczne pana Łukasza Pietrzaka przystępując do rozgrywek w składzie Julia Wolak, Emilia Witkowska, Zofia Kułakowska, Magdalena Kosakowska odniosły pewne zwycięstwo zajmując I miejsce. Jest to wyjątkowe zwycięstwo dla I LO, ponieważ tego typu rozgrywki po raz pierwszy zagościły w naszym powiecie.

       Opracował: Łukasz Pietrzak

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

      •           Tradycyjnie 1 września uczniowie I LO rozpoczęli kolejny rok nauki. W sytuacji pandemii wychowawcy spotkali się z młodzieżą w wyznaczonych salach. Klasy pierwsze poznały nową szkołę na spotkaniu z dyrekcją i gronem pedagogicznym. Cała społeczność uczniowska zapoznana została z Regulaminem funkcjonowania szkoły w czasie epidemii. Wdrożono konieczne procedury chroniące przed zakażeniem COVID – 19

       Patrz album

       Opracowały: Lucyna Domeracka i Beata Nijakowska

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

      • 9.00 - spotkanie uczniów poszczególnych klas II i III z wychowawcami w wyznaczonych salach

       10.15 - spotkanie wszystkich uczniów klas I w hali sportowej

       UWAGA!

       Prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa (dystans, maseczki, dezynfekcja).

      • Lekcje z Temidą w I LO

      • W czerwcu, w klasach  I pe oraz  II d w ramach rozszerzonych zajęć z wiedzy o społeczeństwie odbyły się zajęcia w ramach projektu "Lekcje z Temidą”. Uczniowie za pomocą platformy Microsoft Teams wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach prowadzonych przez radcę prawnego Daniela Rejowskiego.

       „Lekcje z Temidą" to program edukacyjny dla uczniów, który ma na celu zainteresowanie młodzieży kwestiami prawnymi, a także zwiększenie ich świadomości prawnej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest prawo, skąd czerpać wiedzę o prawie oraz gdzie szukać pomocy prawnej, w szczególności kiedy padnie się ofiarą przestępstwa. Młodzieży przybliżony został także przebieg edukacji i kariery prawniczej, jak również ich podstawowe prawa i obowiązki jako konsumentów i obywateli. Zajęcia prowadzone przez doświadczonego radcę prawnego dały uczniom szansę zadania pytań o interesujące ich kwestie związane z prawem i pracą prawników. Na zakończenie uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w teście on-line z zakresu zdobytej wiedzy.

       Program "Lekcje z Temidą" jest prowadzony pod auspicjami Funduszu Sprawiedliwości - państwowej instytucji, której zadaniem jest niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz szerzenie wiedzy prawnej wśród obywateli, w szczególności dzieci i młodzieży.

       Opracowała: Paulina Kalinowska-Willmann