• Aktualności

      • Historia w komiksie

      •     2 czerwca br. Julia Bińczak, wraz z opiekunem p. Beatą Nijakowską, brały udział w uroczystości wręczenia nagród trzeciej międzynarodowej edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Ceremonia miała miejsce w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”.

           Julia Bińczak jest laureatką dwuetapowego konkursu plastycznego i autorką pracy pt. „Odebrano mi młodość”.

           Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac konkursowych oraz warsztaty plastyczne dla laureatów.

      • Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej

      •     Z wielką radością informujemy, że Oskar Lewandowski uczeń klasy IIb, zdobył III miejsce w półfinale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej. Etap okręgowy odbył się 2 czerwca 2023 roku w Państwowym Instytucie Geologicznym w Gdańsku. To właśnie tam Nasz uczeń zdobył zaszczytne miejsce na podium.

          Tegoroczna XXIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego ,,Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, odbyła się pod hasłem Geologiczna różnorodność Ziemi. I etap konkursu polegał na samodzielnym przygotowaniu przez ucznia pracy pisemnej na wybrany temat. Oskar wybierając ,,Krajobrazy Geologii” wykazał się zdolnością interpretacji wiadomości encyklopedycznych w zakresie pozytywnych i negatywnych procesów geologiczno-geomorfologicznych Pienin. Na podstawie wysłanej pracy Komisja Konkursowa wyłoniła najlepszych autorów wśród których znalazł się uczeń I LO w Brodnicy. W ten sposób zakwalifikował się do II etapu półfinałowego, który polegał na rozwiązaniu pisemnego testu z zakresu wiedzy geologicznej. Na podstawie wyników testu, w kategorii wiekowej szkół ponadpodstawowych, Oskar Lewandowski został tegorocznym laureatem.          

       Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      • Filomacki spływ kajakowy w roku jubileuszu szkoły

      •      W dniu 31 maja odbył się szkolny spływ kajakowy. Przy słonecznej pogodzie uczniowie płynęli przez Pojezierze Brodnickie . Szlak prowadził przez jeziora: Zbiczno- Strażym – Bachotek. Po intensywnym wysiłku fizycznym młodzież mogła zintegrować się w wesołej, koleżeńskiej atmosferze. Kajakowa wyprawa  zakończyła się ogniskiem, przy którym Filomaci piekli kiełbaski. Była to kolejna sportowa przygoda społeczności uczniowskiej , która połączona jest z obchodami jubileuszu I LO. Odbywa się ona cyklicznie i tworzy wspomnienia szkoły , która umożliwia realizację sportowych zainteresowań i promuje aktywny wypoczynek na łonie przyrody.

       Patrz album

      • Spotkanie z absolwentem

      •         Dnia 31 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu wizyt znanych i sławnych absolwentów I LO, które wpisują się w jubileusz 150 lecia szkoły. Dyrektor Szkoły Wiesław Łupina powitał Wicemarszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Zbigniewa Sosnowskiego. Zaproszony gość opowiedział  o czasach szkolnych, które spędził w murach naszego liceum. Wspominał swoich nauczycieli, ulubione przedmioty i wydarzenia z czasów młodości. Uczniowie mogli również  posłuchać  o karierze politycznej  pana Sosnowskiego - jego sukcesach, ale także porażkach i trudnych decyzjach, z którymi musimy mierzyć się w szkole i pracy. Zaproszony absolwent  był m.in. nauczycielem, dyrektorem szkoły i samorządowcem.  Wicemarszałek udzielał się w życiu społecznym, pełnił funkcję Posła na Sejm RP i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zdobywał kolejne szczeble kariery kierując się wartościami, które bliskie są absolwentom I LO. Pozostaje wielkim przyjacielem szkoły, obecnym w ważnych dla niej momentach. Podczas spotkań z Filomatami podkreśla rolę tradycji, obowiązku i ojczyzny w życiu każdego człowieka.

       Patrz album

      • Drzwi otwarte w I LO

      •      Dnia 29 maja I LO gościło uczniów szkół podstawowych, którzy stoją przed wyborem dotyczącym dalszej edukacji. Filomaci oprowadzili swoich młodszych kolegów po salach lekcyjnych, pokazali Astrobazę, internat, bibliotekę, halę sportową. Opowiedzieli o ciekawych projektach naukowych, atmosferze i kołach zainteresowań. Można było przeprowadzić doświadczenia fizyczne i chemiczne, zagrać w królewską grę, zatańczyć oraz wziąć udział w quizach i konkursach. Uczniowie klas ósmych zostali poinformowani o  planowanych rozszerzeniach i o specyfice wybranych kierunków.

              Uczniów przywitał  Dyrektor  Wiesław Łupina, który przekazał młodzieży symboliczne klucze do szkoły. Po części informacyjnej odbyła się część artystyczna – swoje układy zaprezentowały  tancerki  Szkolnej Grupy Teatralnej. Uczniowie zaangażowani w działalność Koła Wolontariatu częstowali słodkimi wypiekami a Samorząd Uczniowski zaprosił na tradycyjnego grilla na boisku szkolnym.

           Serdecznie zapraszamy do szkoły, która już od 150 lat umożliwia młodym ludziom zdobycie średniego wykształcenia oraz realizację pasji i marzeń. Dołącz do społeczności Filomatów z I LO!

       Patrz album

      • MISTRZ MAPY

      •         25 maja w naszej szkole odbyła się XIII edycja Powiatowego Konkursu Geograficznego MISTRZ MAPY. Miło nam, że konkurs przechodni, który narodził się w naszej szkole, mógł odbyć się w I LO w jubileuszowym roku 150-lecia istnienia szkoły.

              Do konkursu przystąpiło 21 uczniów z pięciu szkół średnich powiatu brodnickiego. Po pisemnym etapie eliminacyjnym, do rozgrywki finałowej dostało się 11 najlepszych uczniów. W etapie ustnym, zadaniem uczestników było prawidłowe wskazanie obiektów na mapach Polski, świata i Afryki. 

              Jury wyłoniło Mistrza Mapy, którym został Adam Markuszewski z III LO w Brodnicy, pierwszego Wicemistrza, którym została Julia Rynkowska z I LO w Brodnicy oraz drugiego Wicemistrza, którym został Michał Szwaracki z CKZiU w Brodnicy.

             Ponadto wyróżniono: Szymona Pudełko z Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Górznie, Karolinę Piotrowską z ZS w Jabłonowie Pomorskim, Agatę Krzywińską z CKZiU w Brodnicy, Wiktora Kozłowskiego z III LO w Brodnicy oraz Kacpra Dembowskiego z I LO w Brodnicy.

             Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom oraz dziękujemy za duże zainteresowanie konkursem wśród młodzieży szkół naszego powiatu.

       Patrz album

      • Laureatka konkursu IPN

      •        Z radością informujemy, że Julia Bińczak, uczennica klasy IIIe, została laureatką konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” (III edycja międzynarodowa 2022/2023) w kategorii 17 – 19 lat.

              Uroczystość zakończenia tej edycji odbędzie się 2 czerwca br. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie.

       Gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów!

      • OGÓLNOPOLSKIE SZARADZIARSKIE MISTRZOSTWA BRODNICY

      •       Brodnicki Klub Szaradzistów „Jolka zorganizował 13 maja w I Liceum Ogólnokształcącym XIII Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Brodnicy, nad którymi patronat honorowy objął starosta brodnicki. Prezes klubu ,,Jolka” Henryk Kołodziejski przypomniał, że 25 lat temu w tej szkole zorganizowano I mistrzostwa. Zwyciężył wówczas Andrzej Przeczewski, drugie miejsce zajęła Barbara Dzieniszewska, a trzecie Mariusz Świderski, wszyscy z Brodnicy. Dyrektor szkoły Wiesław Łupina poinformował, że szkoła - I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy, to dostojna jubilatka, która na edukacyjnej mapie miasta nieprzerwanie funkcjonuje od 150 lat. Powstała w czasie zaboru pruskiego w 1873 roku i mimo trudnych okresów historycznych, zawsze pozostawała ostoją polskości i narodowej tradycji. Podczas jednej z przerw szaradziści mieli okazję zwiedzić Izbę Tradycji tej szkoły oraz obiekt astronomiczny tzw. Astrobazę. Otwarcia mistrzostw dokonała Justyna Prajs, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu ze starostwa powiatowego. W zawodach wzięły udział 34 osoby, w tym cztery z Brodnicy. Podczas turnieju głównego uczestnicy rozwiązywali dwa zestawy zadań. Zwycięzcą mistrzostw został Dawid Kupiec, zdobywając puchar posła na Sejm RP. Na drugim miejscu uplasował się Maciej Gąska. Trzecie miejsce wywalczyła Karolina Wierzbowska, wszyscy z Pruszkowa. Andrzej Nyka z Brodnicy zajął dziewiętnaste miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, których fundatorami byli: poseł na Sejm RP Paweł Szramka, powiat brodnicki, miasto Brodnica oraz gminy Brodnica i Bobrowo, Bank Spółdzielczy, przedsiębiorstwo ,,Perfekt” oraz sponsorzy indywidualni. Organizatorzy mistrzostw dziękują dyrektorowi szkoły za wsparcie i okazaną pomoc w przygotowanie turnieju. Mistrzostwa były okazją do promowania dorobku i osiągnięć szkoły.

       Patrz album

      • ‘English Ace’

      •       XXII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego ‘English Ace’ już za nami. W tym roku, po raz kolejny, wyniki konkursu okazały się dla naszych uczniów bardzo satysfakcjonujące. Dodatkowo, w tej edycji wzięła udział największa liczba uczniów – było ich prawie pięćdziesięcioro.

        

       Wyniki prezentują się następująco:

       Amelia Szczechowicz – 3 miejsce w województwie (najlepszy wynik spośród wszystkich uczniów z naszej szkoły)

       Jakub Bronikowski – 3 miejsce w województwie

       Radosław Kopczyński – 4 miejsce w województwie

       Marta Duszyńska – 5 miejsce w województwie

       Karol Sztandarski – 5 miejsce w województwie

       Rafał Celiński – 6 miejsce w województwie

       Jakub Maśliński – 7 miejsce w województwie i najlepszy wynik spośród wszystkich uczniów klas II z całego kraju

       Emilia Siedlecka – 8 miejsce w województwie

       Wiktor Murawski – 8 miejsce w województwie

       Nikodem Słupski – 10 miejsce w województwie

        

       Gratulujemy tak wspaniałej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Matury w I LO

      •        4 maja abiturienci I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy przystąpili do egzaminu maturalnego, który od tego roku realizowany jest w nowej formule. Po raz pierwszy do egzaminu dojrzałości przystępują uczniowie, którzy ukończyli czteroletnie liceum. Matury tradycyjnie rozpoczynają się językiem polskim, a w kolejnych  dniach Filomaci będą zmagać się z arkuszami z języka obcego i matematyki. Sesja egzaminacyjna będzie trwała do 23 maja. Na wyniki OKE w Gdańsku młodzi ludzie muszą czekać do 7 lipca. Tego dnia w naszej szkole odbędzie się uroczyste różyczkowanie.

             W związku z inauguracją tego szczególnego  egzaminu życzymy maturzystom powodzenia.  Niech ten krok w dorosłość zostanie wykonany z rozwagą i  okaże się sukcesem, który otworzy drzwi do kolejnych edukacyjnych planów. Trzymamy kciuki!

       Patrz album

      • Uroczyste zakończenie klas IV

      •          28 kwietnia 2023r. uczniowie klas IV I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy ukończyli szkołę. O godz. 9:00 spotkali się z Dyrekcją Szkoły. Pan Dyrektor Wiesław Łupina serdecznie im pogratulował i życzył powodzenia na maturze. Przypomniał, że kończą szkołę w wyjątkowym roku jubileuszu 150-lecia i zaprosił na uroczystości - 16 czerwca br. Miłą niespodzianką była prezentacja zdjęć z 2 września 2019r. Absolwenci mieli okazję powspominać początki swojej nauki w I LO. Odnosząc się do tamtej inauguracji, Dyrektor przypomniał, że cieszyliśmy się wówczas z wyróżnienia szkoły za wysokie wyniki maturalne. Znalazła się ona wśród ośmiu najlepszych w rejonie toruńskim. Niech sukces maturzystów 2019r. będzie dobrym prognostykiem i inspiracją dla tegorocznych absolwentów. Następnie pan Wicedyrektor Piotr Lendziński omówił procedury obowiązujące na maturze. Filomaci otrzymali też świadectwa od swoich wychowawców.

                 Uroczyste pożegnanie absolwentów, zgodnie z tradycją I LO- różyczkowaniem, odbędzie się w dniu otrzymania wyników maturalnych - 07 lipca 2023r. Wtedy swoich kolegów pożegnają uczniowie młodszych  klas, przypną różyczki tym, którzy zdali maturę. Najlepsi zostaną uhonorowani nagrodami i dyplomami. Dzisiaj, życzymy wysokich not na egzaminie dojrzałości.

       Patrz album

      • Pożegnanie wolontariuszy

      • „Wolontariat - Bo lubię!, bo dobrze się z tym czuję! … Ten wysiłek daje moc, by uwierzyć, że jest ktoś, kto Cię potrzebuje, czeka na Ciebie …”

           W czwartkowe przedpołudnie pożegnaliśmy osiemnastu naszych wolontariuszy, którzy już za kilka dni przystąpią do egzaminów maturalnych.

           Pan Dyrektor Wiesław Łupina podziękował za czteroletnią działalność w naszym Kole, za otwarte serca na potrzeby drugiego człowieka, za poświęcony czas.

           Zawsze miło będziemy wspominać wspólnie spędzone chwile.

           Naszym maturzystom-wolontariuszom życzymy, by dobro, którym dzielili się z innymi, wróciło ze zdwojoną siłą.

          Trzymamy za Was kciuki, życzymy powodzenia na egzaminach!

       Patrz album

      • XXI Maraton Matematyczny

      •      W marcu 2023r. w Zespole Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim odbył się XXI Maraton Matematyczny. Celem konkursu jest rozwijanie logicznego myślenia oraz zainteresowanie uczniów matematyką.

            W zmaganiach brali udział uczniowie ze szkół średnich z powiatów: brodnickiego, działdowskiego, iławskiego i nowomiejskiego. Uczniowie przez 10 godzin rozwiązywali 100 zadań. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktor Murawski, Igor Gęsicki, Dominik Wiśniewski, Jakub Kwaśniewski, Kacper Komorowski .

            W kwietniu 2023r. otrzymaliśmy wyniki konkursu – Wiktor Murawski zajął III miejsce! Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

        

      • Sukces w Konkursie Ogólnopolskim

      •             Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy 2b Oskar Lewandowski zakwalifikował się do półfinału XXIV edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego ,,Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” pod hasłem Geologiczna różnorodność Ziemi. 

                 Etap półfinałowy Ogólnopolskiego Konkursu odbędzie się 2 czerwca 2023r. w Oddziale Geologii Morza w Gdańsku gdzie Nasz laureat będzie zmagał się z pisemnym testem wiedzy geologicznej.

       Gratulujemy

      • II Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych

      •       Dnia 26.04.2023r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbył się II Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z sześciu szkół podstawowych naszego powiatu. W etapie szkolnym wyłoniono 12 finalistów, którzy następnie zmagali się z pytaniami dotyczącymi kultury krajów anglojęzycznych oraz zagadnieniami gramatycznymi. Wytypowano 8 najlepszych uczniów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności językowe w finale, polegającym na ustnej prezentacji wylosowanych tematów. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą językową, prezentując szeroki zasób słownictwa i struktur gramatycznych.

       Jury konkursowe wyłoniło zwycięzców:

       I miejsce Wiktor Łaszewski SP nr 7

       II miejsce Marianna Sarnowska SP nr 4

       III miejsce Wiktoria Tatulińska SP nr 2

       oraz wyróżniło dwoje uczniów:

       Klaudię Hoffmann SP nr 3

       Macieja Stożyńskiego SP nr 1

            Konkurs został zorganizowany przez p. Katarzynę Karską i p Dorotę Żmijewską pod patronatem Starosty Brodnickiego. Zwycięzcy odebrali narody z rąk Wicestarosty p. Stanisława Kosakowskiego oraz Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy p. Wiesława Łupiny.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i cieszymy się, że poziom znajomości języka angielskiego wśród młodzieży jest coraz wyższy.

       Patrz album

      • Wyróżnienie w konkursie IPN

      •       Uczennica klasy IIIe Julia Bińczak otrzymała tytuł laureata etapu regionalnego międzynarodowego konkursu Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Wyróżnienie Julii jest potwierdzeniem faktu, że historia naszego kraju jest nieustannie obecna w świadomości młodzieży oraz stanowi dla niej źródło inspiracji i satysfakcjonujących osiągnięć.

             Julia Bińczak jest autorką pracy pt. Odebrano mi młodość i będzie reprezentować bydgoską Delegaturę IPN na etapie centralnym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej

      •       Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej ma na celu propagowanie czytania Pisma Świętego wśród młodzieży. Zainteresowani nim uczniowie  przystąpili do szkolnej rywalizacji, która wyłoniła najlepszą trójkę. Reprezentowała ona brodnickie I LO na etapie diecezjalnym w Toruniu. Konkurs  odbył się 20 kwietnia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Bronikowski z 3D, Dominika Maćkiewicz z 1B i maturzysta Paweł Hejka z 4B. Pierwszą częścią  etapu diecezjalnego był test pisemny. Wyłonił on siedmiu najlepszych, którzy odpowiadali na pytania ustne. Wśród tej siódemki znalazła się nasza Dominika, która po kilku dogrywkach ostatecznie zajęła 3. miejsce  i tym samym zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego w Niepokalanowie. Serdecznie gratulujemy laureatce i życzymy powodzenia w finale w czerwcu.

      • Finałowy etap IV POWIATOWEJ MAŁEJ OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO wyłonił zwycięzców!

      •     W pierwszym etapie konkursu (marzec 2023r.) wzięło udział 84 uczestników ze  wszystkich powiatowych szkół ponadpodstawowych powiatu brodnickiego. W eliminacjach na szczeblu szkolnym uczestnicy zmagali się z zadaniami zarówno leksykalnymi, jak i gramatycznymi. Drugi etap, do którego zakwalifikowało się 14 uczestników wyłonił tych, którzy w języku niemieckim najpiękniej zachęcają do podróżowania i zwiedzania krajów niemieckojęzycznych. Uczestnicy ustnie prezentowali kraj niemieckiego obszaru językowego, region, miasto lub nawet małą miejscowość. Wypowiedzi wszystkich uczestników były na bardzo wysokim poziomie, charakteryzowały się bogatym słownictwem oraz wyszukanymi strukturami gramatycznymi. Komisja konkursowa miała nie lada problem, aby wyłonić zwycięzców.

       I miejsce zajął Michał Szwaracki (CKZiU)

       II miejsce zajęła Julia Gorczyńska ( I LO z Brodnicy)

       III miejsce zajął Mikołaj Gortatowski (LO z Jabłonowa Pomorskiego)

       Wyróżnienie otrzymała: Zuzanna Filipkowska (CKZiU)

       Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

            Jesteśmy zbudowani, że język niemiecki, który jest drugim językiem nauczanym w szkole średniej i nie należy do łatwych, jest pasją wielu młodych osób. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za uczestnictwo w Olimpiadzie i życzymy dalszych sukcesów 

       Organizator konkursu z ramienia I LO w Brodnicy: Danuta Przybylska

       Patrz album

      • Akademia Młodego Ekonomisty

      •      18 kwietnia w naszej szkole odbył się pierwszy etap warsztatów w ramach programu edukacji ekonomicznej pod tytułem Akademii Młodego Ekonomisty, prowadzonego przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tematem warsztatów były "Zachowania konsumentów – dlaczego jesteśmy mniej racjonalni niż nam się wydaje?"

            Dzięki zajęciom młodzież naszej szkoły zdobyła solidne podstawy wiedzy ekonomicznej, przekonując się jednocześnie, jak bardzo psychologiczną i humanistyczną nauką jest ekonomia, uchodząca za dziedzinę ścisłą.

            Kolejny etap warsztatów odbędzie się 27 kwietnia w siedzibie Wydzialu Nauk Ekonomicznych w Olsztynie. Warsztaty poprowadziła absolwentka naszej szkoły, adiunkt Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie – pani dr Dominika Jakubowska. W warsztatach udział biorą uczniowie klasy II c i III c.

  • Kontakty

   • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
   • sekretariat@1lobrodnica.pl
   • 0-56 4982016
   • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

    87-300 Brodnica
    Poland
   • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

    ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
  • Logowanie

 • Biuletyn informacji publicznej