• Aktualności

      • Dzień Edukacji Narodowej

      •          13 października 2022r. społeczność I LO świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość zaszczycili przedstawiciele organu prowadzącego – Pan Wicestarosta Stanisław Kosakowski i Rzecznik Prasowy – Pan Przemysław Majchrzak.

                  Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Pamiętano również o uczczeniu pomordowanych w czasie wojny nauczycieli. Następnie, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego powitała zebranych. W swoim przemówieniu  nawiązała do słów Andrzeja Frycza Modrzewskiego na temat roli nauczycieli w kształtowaniu młodych ludzi. Uczennica złożyła  życzenia pracownikom szkoły oraz przekazała symboliczny bukiet róż na ręce Pana Dyrektora Wiesława Łupiny.

                 Kolejnym elementem było wystąpienie Wicestarosty Brodnickiego, który zaznaczył, że uczeń uczy się dla życia, a w tym procesie pomaga mu nauczyciel. Pan Kosakowski złożył życzenia i wręczył kwiaty Pani Wicedyrektor Annie Rumińskiej.  

                 Program artystyczny, w poetycko-muzyczny sposób, uwrażliwił wszystkich na zadania i wysiłek nauczycieli. Odnosił się też do historii edukacji i wartości powołania w zawodzie nauczyciela. Podkreślał ważność trudnej idei wychowywania nowych pokoleń.

                 Na zakończenie, głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Wiesław Łupina, który zauważył zaangażowanie i pasję Filomatów oraz podziękował  wszystkim za życzenia.

       Patrz album

      • Praktyczne warsztaty dla licealistów

      •       Wydział farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizował praktyczne warsztaty dla uczniów klas realizujących biologię i chemię na poziomie rozszerzonym w I LO.

              Filomatów przywitał Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Dr hab. Stefan Kruszewski, który jest absolwentem naszego liceum. Uczniowie, wraz z wychowawcami, wzięli udział w zajęciach Katedry Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji, Katedry Toksylogii i Bromologii oraz Katedry Chemii Leków. Uczestnicy zapoznali się z budową chemiczną barwników roślinnych, ich właściwościami i metodami wyodrębniania, przeprowadzone zostały obserwacje mikroskopowe lokalizacji tych barwników. Kolejna grupa uczniów poznała budowę morfologiczną i anatomiczną roślin z rodziny Asteraceae, samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe i nauczyli się rozpoznawać przedstawicieli tej rodziny po cechach makro i mikroskopowych. Uczestnicy poddali też analizie chemicznej kwas askorbinowy, kwas salicylowy oraz siarczan cynku. Aby ukończyć zajęcia musieli samodzielnie wykryć nieznaną substancję metodą eliminacji.

             Warsztaty były doskonałą nauką dla naszych uczniów.

       Serdecznie dziękujemy

       Patrz album

      • I LO zagra w Międzynarodowym Turnieju Szachowym

      •        20 października rozpocznie się 9 Międzynarodowy Towarzyski Turniej Szachowy Szkół (9th Chess School-Friendly International Event). W zawodach wystartuje sześć czteroosobowych  drużyn składających się z uczniów i trenera.  W duchu fair play zostaną rozegrane cztery turnieje indywidualne, a na końcowy rezultat wpłyną wyniki poszczególnych zawodników.

               ILO wygrało siódmą edycję tego wydarzenia i dalej mierzy się ze szkołami z Polski, Grecji, Filipin, Rumunii oraz Niemiec. W tym roku Filomatów będą reprezentować: Wiktor Murawski, Igor Gęsicki, Igor Bałuta oraz opiekun – Marcin Kołodziejski.

               Rozgrywki szachowe są okazją do nawiązania ciekawych kontaktów. Uczniowie ćwiczą też język angielski, wirtualnie poznają miasta i państwa, z których pochodzą uczestnicy oraz nabywają nowych umiejętności w królewskiej grze.

       Link do strony turnieju – https://kszgk.com/?p=24707

      • Biwak integracyjny klas pierwszych

      •       W dniach 13-14 września 2022 uczniowie klas pierwszych, wraz z wychowawcami i nauczycielami wychowania fizycznego, spędzali czas w ośrodku wypoczynkowym "Półwysep Wądzyń".

             Wtorkowe przedpołudnie upłynęło na spacerze do wieży widokowej, w trakcie którego rozegraliśmy pierwsze konkurencje międzyklasowe. Uczniowie wykazali się kreatywnością i umiejętnością współpracy podczas układania hasła "Filomata I LO" z dostępnych w lesie dóbr. Kolejnym wyzwaniem na świeżym powietrzu był konkurs rzutów szyszką do celu. Po krótkim odpoczynku uczestnicy z werwą stanęli do konkurencji przeciągania liny. Rywalizacja ta okazała się niezwykle emocjonującą, zwłaszcza, gdy po drugiej stronie stanęła grupa nauczycieli. Po wspólnym biesiadowaniu w domku grillowym młodzież integrowała się podczas gry w kręgle, bilard, korzystając z basenu oraz bawiąc się na dyskotece. Podczas biwaku uczniowie zapoznali się z historią brodnickich filomatów i uczyli się hymnu I LO. Ostatnią rywalizacją były podchody. Rozwiązywaniu niełatwych zadań sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.

             W klasyfikacji końcowej najlepsi okazali się uczniowie klasy 1b.

       Patrz album

      • „Miej serce i patrzaj w serce!”

      •         Po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji „Narodowego Czytania”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną.

              W parku Anny Wazówny, Oliwia Pietrzak oraz Stanisław  Głuszek zaprezentowali balladę „Świteź”. To jeden z utworów, który znajduje się w tomiku poezji Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, pierwszym zbiorze  poety opublikowanym w 1822 roku. Wydanie tego dzieła, zostało uznane za początek polskiego romantyzmu.

              Wieszcz zadedykował swoje liryki  przyjaciołom z wileńskiego Towarzystwa Filomatów, które założył wraz z grupą najbliższych kolegów. Młodzież  naszego liceum
        wie, że był to tajny związek studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego, którego celem było samokształcenie i wzajemna pomoc w nauce, a także propagowanie wiedzy i kształtowanie postaw obywatelskich. Zasady tego Towarzystwa są kultywowane przez współczesnych Filomatów z I LO.

       Patrz album

      • Sukces Filomatów w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz''

      •          Zakończyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu zorganizowanego przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizację Odzysku Opakowań - ,, Elektrośmieci oddajesz – nagrody dostajesz''.

                 Recykling zużytego sprzętu ma znaczenie dla ochrony środowiska poprzez zmniejszenie wydobycia rud metali oraz ilość odpadów na składowiskach. Z inicjatywą udziału w ekologicznej akcji wyszli nauczyciele biologii I LO. Uczniowie,  w drugim semestrze roku  szkolnego 2021/22, zbierali zużyte baterie, akumulatory, urządzenia elektryczne i elektroniczne. Cała społeczność włączyła się do działania na rzecz ochrony naszej planety  i przyczyniła  do ograniczenia szkodliwego wpływu działań człowieka na rośliny i zwierzęta.  Szkoła została wyróżniona, zajęła III miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, otrzymała dyplom z podziękowaniami oraz nagrodę pieniężną.

                 Zaangażowanie młodzieży świadczy o jej dużej świadomości ekologicznej. Gratulujemy!

      • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23


      •      Dnia 1 września 2022 w I LO odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Grupa teatralna przygotowała krótki program artystyczny. Wprowadzony został sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy. Pan Dyrektor Wiesław Łupina powitał uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości, zwrócił uwagę na wartość pokoju, który umożliwia rozwój młodego człowieka. Zacytował również słowa Benjamina Franklina : ,, Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę’’.

           Pan Dyrektor powiedział: ,, Chcę , żebyśmy wszyscy wzięli  sobie te słowa dzisiaj do serca. Szkoła bowiem to nie tylko podręczniki, daty i wzory, regułki, które po pewnym czasie zostaną zapomniane. Szkoła to przede wszystkim zaangażowanie, zarówno po stronie uczniów, jak i nauczycieli.’’

            Dyrektor  przypomniał również, że   I LO  obchodzi jubileusz 150-lecia istnienia oraz  życzył: ,,aby lekcje w tej szkole były – tak naprawdę- lekcjami życia i naprowadzały na drogę do wymarzonej, zawodowej przyszłości.’’

           Głos zabrał również Wicestarosta –Pan Stanisław Kosakowski, który wraz z Rzecznikiem Prasowym – Panem Przemysławem Majchrzakiem reprezentowali organ prowadzący.  Pan Kosakowski podkreślił wagę tradycji i znaczenie I LO w lokalnej społeczności.

          Odczytano list , który skierował do Filomatów Senator RP – Pan  Ryszard Bober. Senator, w swojej wypowiedzi, poza życzeniami powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym, podkreślił: ,,Dziś nowoczesna szkoła pozwala nie tylko rozwijać intelekt i zdobywać wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności i zdolności do dalszego życia. Kształtuje aktywnych, samodzielnie myślących ludzi, kreatywnych profesjonalistów, którzy potrafią  wykorzystać mechanizmy otaczającego ich świata w realizacji swoich celów i zamierzeń’’ .

          Uczniowie klas pierwszych zostali serdecznie przywitani przez społeczność filomacką, poznali swoich wychowawców i nową szkołę.  Po oficjalnej części uroczystości, odbyły się spotkania z wychowawcami w wyznaczonych klasach.

       Patrz album

      • I LO Z BRĄZOWĄ TARCZĄ

      •    Dzięki współpracy miesięcznika Perspektywy i dziennika Rzeczpospolita, każdego roku ukazuje się ogólnopolski ranking szkół. W rankingu oddzielne kategorie stanowią licea i technika. Dane,  na podstawie, których pozycjonuje się szkoły, pochodzą z rzetelnych i uporządkowanych informacji. Opierają się na tym ,co udostępniają okręgowe komisje egzaminacyjne, komitety główne olimpiad i System Informacji Oświatowej.

            I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy, również w tym roku, potwierdziło swoją pozycję , zdobywając brązową tarczę. Świadczy to, że mimo trudności, wynikających z czasu pandemii, nauczyciele i uczniowie utrzymali poziom nauczania. Musieli poradzić sobie z nowymi formami nauki, opanować innowacyjne technologie i metody. Cieszy nas to, że możemy pochwalić się brązową tarczą, która motywuje nas do dalszego, jeszcze większego zaangażowania i pracy.

      • I LO w Brodnicy ze stuprocentową zdawalnością matury!

      •       Jest nam szczególnie miło poinformować, że abiturienci I LO w Brodnicy osiągnęli w tym roku szkolnym stuprocentową zdawalność egzaminu maturalnego! W dobie utrudnionych warunków nauki, spowodowanych  pandemią, młodzież naszej szkoły potrafiła sprostać zadaniom i w sposób szczególny udowodnić, jak bardzo zasługuje na miano ludzi dojrzałych.  W tak uroczystej dla szkoły chwili – my pedagodzy wyrażamy radość z osiągniętych sukcesów we współpracy z młodzieżą, a naszym uczniom i ich rodzicom składamy serdeczne podziękowania za wspólne podążanie do upragnionego celu, za wytrwałość w pokonywaniu kolejnych etapów szkolnego życia i za zrozumienie dla wszystkich działań, które służyły budowaniu dobrej jakości pracy naszej szkoły, komfortowi naszych uczniów, ich bezpieczeństwa i takiej organizacji licznych form zajęć, by móc dzisiaj powiedzieć im z wielkim uznaniem: Jesteśmy z Was bardzo dumni!

             Uroczystość wręczenia świadectw maturalnych, która w naszej szkole celebrowana jest zgodnie z tradycją, uświetnili zaproszeni goście.  Ogromną radością  był dla nas przyjazd absolwenta naszej szkoły - prof. dr hab. inż.  Tadeusza Kaczorka, wybitnego naukowca z zakresu automatyki, robotyki i elektrotechniki, który od wielu lat jest fundatorem nagród  dla abiturienta z najwyższą średnią ocen klasyfikacyjnych.

             Ponadto zaszczycili nas: Wicemarszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego Zbigniew Sosnowski i Burmistrz Brodnicy  Jarosław Radacz. Organ prowadzący szkoły reprezentowali: Starosta Brodnicki - Pan Piotr Boiński, Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Roman Pytlasiński, członek Zarządu Powiatu – Pani Małgorzata Miętkiewicz,  Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu - Pani Justyna Prajs. Miło nam było  również gościć radnych powiatowych i miejskich, przedstawicieli służb mundurowych,  dyrektorów szkół, zacnych absolwentów, nauczycieli akademickich i przyjaciół szkoły. Radę Rodziców reprezentowała przewodnicząca – Pani Grażyna Gardzielewska.

       Stuprocentowe wyniki uzyskali :

       Matematyka - Amelia Nadolska, Mirosław Rogowski, Magdalena Szwarc

       Język angielski – Anna Szmycińska, Michał Kot, Mirosław Rogowski, Julia Stefańska, Mikołaj Kot, Mikołaj Sarnowski, Wiktoria Prątnicka, Wiktoria Zabłocka

       Język niemiecki – Mikael Grosch

              Na świadectwie ukończenia szkoły najwyższą średnią  - 5,28 uzyskał uczeń klasy III gb Mirosław Rogowski. Kolejne miejsce, ze średnią 5,21, zajęli ex aequo Mikołaj Sarnowski  z III gc i Anna Maria Ulatowska z III gd. Na trzecim miejscu, ze średnią 5,17 uplasowała się Karina Nałęcz z kl. III gd.

              Słowa uznania, życzenia, wskazówki na dalszą drogę dorosłego życia przekazali uczniom zaproszeni goście  oraz  ich przedstawiciele.

               Pan Dyrektor Wiesław Łupina  przypomniał  absolwentom, że ukończyli szczególną szkołę, mocno wrośniętą w brodnickie środowisko, kultywującą piękne tradycje i obchodzącą w przyszłym roku  jubileusz 150-lecia istnienia.

               Spotkanie uświetnił występ Szkolnej Grupy Teatralnej, a dla maturzystów zadzwonił też ostatni, symboliczny dzwonek.

       Patrz album

      • Zakończenie roku szkolnego u Filomatów


      •        24 czerwca 2022 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. O godz. 9:00 wprowadzony został sztandar szkoły, a delegacja uczniów zapaliła znicz pod obeliskiem zamordowanych w czasie wojny nauczycieli. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który dokonał krótkiego podsumowania mijającego roku. Podziękował wszystkim za pracę i życzył udanego wypoczynku. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska zapoznała wszystkich ze szczegółowymi wynikami klasyfikacji. Pierwsze miejsce, ze średnią 4,31 uzyskała klasa III pc, otrzymała ona z rąk Pana Dyrektora puchar przechodni. Kolejne lokaty zajęły klasy I b i III pd. Klasa I b odebrała puchar za najlepszą frekwencję. Najwyższą średnią w szkole- 5,60 uzyskał Karol Sztandarski. Najlepsi Filomaci zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi. Doceniono również zdobywców najwyższych miejsc w konkursach przedmiotowych, a także uczniów zaangażowanych w życie szkoły, działalność społeczną i tych, którzy w ciągu całego roku nie opuścili ani jednego dnia.

        

              Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Wilmowicz podziękowała Dyrekcji i nauczycielom za całoroczną pracę, na ręce Pana Dyrektora złożyła symboliczny bukiet róż. Na zakończenie przedstawiono program artystyczny, który  wprowadził wszystkich w wakacyjny nastrój. Młodzież spotkała się też ze swoimi wychowawcami w klasach. Była to okazja do wspólnych podziękowań i  pożegnań. Życzymy wszystkim słonecznych wakacji i do zobaczenia na inauguracji nowego roku szkolnego – 2022/2023. Będzie on wyjątkowy, bo I Liceum Ogólnokształcącym obchodzi  jubileusz 150 lat istnienia.

       Patrz album

      • Sukces Filomatów w Ogólnopolskim Konkursie!

      •       Mamy bardzo dobre wiadomości i jesteśmy niezwykle dumni z naszych laureatów. Julia Brzezińska, uczennica klasy II, zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym „Międzygwiezdny pył”. Kolejne miejsca są również w rękach Filomatów, ponieważ  III lokatę uzyskała Julia Osińska z klasy I, a  IV Igor Gęsicki z klasy III .  Martyna Gołkowska z klasy I uzyskała  tytuł finalisty. Wszyscy uczniowie realizują fizykę w zakresie rozszerzonym. Opiekunem uczniów była Monika Puc. Wyróżnionej młodzieży gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów z fizyki.

      • Kolejny sukces Filomatów

      •         Uczniowie Szymon Gul, Olaf Nagórski oraz Kacper Nieć, realizujący informatykę w zakresie rozszerzonym, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie dotyczącym cyberbezpieczeństwa - CyberSkiller Challenge Poland Edycja II!  W zmaganiach chłopcy pokonali wiele drużyn i znaleźli się w ścisłej czołówce etapu wojewódzkiego. Gratulujemy wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów. Swoją opieką otoczyły uczniów p. Anita Małkowska nauczycielka informatyki oraz p. Monika Puc nauczycielka fizyki. 

      • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Geologicznym

      •       Uczeń klasy 1b Oskar Lewandowski został wyróżniony w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego ,,Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Tegoroczna edycja, pod hasłem:,, Energia drzemiąca w skałach'', poświęcona była 200 rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza –  polskiego naukowca, farmaceuty, pioniera przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej. Organizatorem konkursu był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie, który  ma na celu  upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie naturalnym.

              Filomata wykazał się zdolnością interpretacji wiadomości encyklopedycznych, a także  zmysłem obserwacji zjawisk przyrodniczych w pracy: ,, Czarne złoto czy czarna rozpacz?''.  Komisja Konkursowa wyłoniła najlepszych autorów, wśród których znalazł się uczeń I LO w Brodnicy. W ten sposób zakwalifikował się do II etapu półfinałowego, który polegał na rozwiązaniu pisemnego testu. Dnia 31 maja 2022 roku Oskar Lewandowski został wyróżniony dyplomem i nagrodami rzeczowymi.

       Serdecznie gratulujemy.

      • Grali w szachy i rozwiązywali krzyżówki

      •        10 czerwca rozegrany został Powiatowy Turniej Szachowy, którego organizatorem było ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. Uczestnikami byli uczniowie szkół z Brodnicy i powiatu brodnickiego (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP Kruszyny, SP Zbiczno). W turnieju udział wzięło 26 zawodników. Otwarcia dokonali wicedyrektor szkoły Lech Witkowski oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Justyna Prajs. Młodzi szachiści rozegrali 7 partii systemem szwajcarskim z czasem po 20 minut na partię.Sędzią turnieju był Marcin Kołodziejski.

       Dodatkowymi atrakcjami było rozwiązywanie krzyżówek i rebusów  oraz możliwość zagrania w szachy z członkami drużyny ILO, która od wielu lat odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej w turniejach korespondencyjnych szkół. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Turniej został dofinansowany z funduszy powiatu brodnickiego, Przedsiębiorstwa Perfekt Dom  i anonimowego darczyńcy.

       Wyniki

       kategoria chłopcy:

       I miejsce   - Bartosz Dolecki, SP Zbiczno

       II miejsce  - Michał Kupczyk, SP nr 2 Brodnica

       III miejsce - Paweł Pietrzykowski, SP nr 2 Brodnica

        

       kategoria dziewczęta:

       I m  -Martyna Doroszewska -SP nr 2 Brodnica

       II m -Julia Antczak- SP nr 2 Brodnica

       III m -Agata Bednarczyk - SP Kruszyny

        

       Linki:

       https://www.iccf.com/event?id=86962

       https://www.iccf.com/event?id=95191

        

       Patrz album

        

      • Warsztaty chemiczne w Toruniu

      •       26 maja uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w warsztatach chemicznych w Centrum Chemii w Małej Skali. Filomaci wykonywali różne doświadczenia chemiczne z zakresu chemii nieorganicznej oraz elektrolizy. Mogli też zapoznać się z tajnikami kuchni molekularnej.  Metodą ,, sferyfikacji” przygotowali kawior i owocowe spaghetti.

           Wyprawa była też okazją do integracji zespołów klasowych, młodzież wzięła udział w grze miejskiej, odwiedziła escapee room i kino.

       Patrz album

      • Drzwi otwarte

      •        Dnia 30 maja I LO gościło uczniów szkół podstawowych,  którzy stoją przed  wyborem dotyczącym dalszej edukacji . Filomaci przyjęli swoich kolegów, opowiedzieli o szkole, pokazali halę sportową, Astrobazę, Bibliotekę, Internat i izby lekcyjne. Uczniów powitał również pan dyrektor Wiesław Łupina, który przekazał młodzieży symboliczne klucze do szkoły. W auli uczniowie przybliżali specyfikę danego kierunku, informowali o planowanych rozszerzeniach i codziennym funkcjonowaniu w Iiceum. Zaprezentowało się także Koło Teatralne, Wolontariat i Samorząd Uczniowski. Można było zmierzyć się z trenerem szachowym w królewskiej grze, posilić kiełbaską z grilla i zatańczyć z Filomatami.

              Zapraszamy do naszej szkoły, w której każdy może realizować swoje ambicje, pasje i plany.

       Patrz album

      • III Filomacki Obóz Językowy

      •        W dniach 25.-27.05. br. w ośrodku wypoczynkowym „Półwysep Wądzyń” odbył się już III Filomacki Obóz Językowy  zorganizowany przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Danutę Przybylską. 19 osobowa grupa młodzieży z klas drugich i trzecich wyruszyła na łono natury, aby tam rozwijać swoje umiejętności językowe pod czujnym okiem germanistki Danuty Przybylskiej i anglistki Katarzyny Karskiej. Położenie ośrodka, spokój i przyroda wokół sprzyjały nauce. Celem całego przedsięwzięcia było rozwijanie w uczniach umiejętności językowych, ich pasji do języków obcych oraz łamanie barier komunikacyjnych. Organizatorka postawiła na komunikację! Młodzież podzielona na dwie grupy codziennie uczestniczyła w trzech 90-cio minutowych zajęciach języka angielskiego i niemieckiego, podczas których przeprowadzali dialogi, debaty i dyskusje. Nie zabrakło też ćwiczeń sprzyjających integracji grupy, takich jak wspólne śpiewanie, rozwiązywanie zagadek i quizów. Zaangażowanie uczestników obozu we wszystkie zajęcia było ogromne. Nauczycielki w wielką przyjemnością przypatrywały się swoim uczniom, którzy z entuzjazmem pracowali na każdych zajęciach. Wszyscy uczniowie mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji w zakresie obydwu języków.

            Popołudniami młodzież wesoło spędziła czas na wspólnych grach i zabawach. Integracji grupy sprzyjały takie atrakcje jak wspólne ognisko, ZUMBA prowadzona przez panią Iwonę Kuźmę, rozgrywki w piłkę siatkową czy rekreacja na basenie. Nie zabrakło też kilkugodzinnego kręgu społecznościowego. Siedzący przy jednym stole młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać o rozwoju, samorozwoju oraz poznać swoje pasje.

            Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w III Filomackim Obozie Językowym oraz pamiątkowe upominki.

       Patrz album

        

      • Konferencja podsumowująca Coop Axle

      •       19 i 20 maja uczniowie naszej szkoły - Alicja Cołbecka, Igor Bałuta, Julia Bińczak, i Zofia Żyła uczestniczyli w konferencji podsumowującej projekt Coop Axle realizowany we współpracy z Fundacją Wspierania Edukacji i Rozwoju “Innowatorium”. Uczniowie z 12 szkół z całej Polski wysłuchali wystąpienia Piotra Barańskiego - trenera i coacha oraz Dominika Mazura – specjalisty od kontaktów z mediami. Dowiedzieli się także, jak wykorzystywać improwizację oraz retorykę w codziennym życiu, wzięli udział w warsztatach, na których uświadomili sobie trudności i możliwości wynikające z pracy w grupie.  

             Nie zabrakło także czasu na rozrywkę - niezapomniane wrażenia zapewniły atrakcje zaplanowane przez organizatorów - wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, nocny spacer po Warszawskiej Starówce czy umacnianie relacji z uczniami innych szkół w ramach Integratora. 

       Patrz album

  • Kontakty

   • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
   • sekretariat@1lobrodnica.pl
   • 0-56 4982016
   • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

    87-300 Brodnica
    Poland
   • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

    ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
  • Logowanie

 • Biuletyn informacji publicznej