• Aktualności

      • Światowy Tydzień Mózgu W I Liceum Ogólnokształcącym.

      • Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która w tym roku odbyła się od 15 do 21 marca 2021 r. Ma ona na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, umyśle,  układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Do wygłaszania wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. W tym roku w ramach  Światowego Tygodnia Mózgu popularyzatorzy nauki z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i studenci kognitywistyki UMK w Toruniu przygotowali krótkie filmy do wykorzystania  podczas lekcji. Emitowane były na platformie YouTube dwa razy dziennie. Nasza szkoła bardzo aktywnie przyłączyła się do akcji. Nauczyciele wybierali tematy spośród bogatej oferty filmów i wykładów, a także samodzielnie szukali ciekawych informacji, które można było udostępnić podczas lekcji on-line, między innymi z kanału „Nauka. To lubię”.

       Po prelekcjach nauczyciele prowadzili pogadanki oraz współuczestniczyli w nawiązanych przez uczniów dyskusjach. Najczęściej wybieranym tematem był wykład pt. „(Za)pamiętaj” , „Mózg emocjonalny”  oraz „Jak Cię widzą czyli o stereotypach w postrzeganiu”. Uczniowie chętnie wykonali prezentacje podsumowujące Światowy Tydzień Mózgu, oraz wzięli udział w grach tematycznych pt: Memory Game oraz Stereotypes z wykorzystaniem aplikacji Kahoot, oraz samodzielnie przygotowanych Quizach.

       Opracowała: Marta Sarnowska, nauczyciel biologii.

      • Wrocławskie Naukowe Eksploracje

      • Uczniowie pierwszych i drugich klas matematyczno-fizycznych wzięli udział w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory Online we Wrocławiu. Festiwal ten organizowany jest cyklicznie w różnych miastach Polski. Tym razem organizowany był przez Wrocławski Park Technologiczny. Wykłady, warsztaty i pokazy prowadzone były przez pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej, laureatów poprzednich edycji konkursów E(x)plory oraz pracowników Parku Technologicznego.  

       „Piksel w aparacie fotograficznym, kamerze i wyświetlaczu LCD” - podczas tego wykładu uczniowie poznali odpowiedź na następujące pytania: co to jest piksel?, czy wszystkie piksele są takie same i czy sama ich liczba jest miarą jakości oferowanego sprzętu?

       Tematem drugiego wykładu była odpowiedź na pytanie: „Dlaczego samoloty latają?” Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami związanymi z lotnictwem i fizyką lotu. Uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda lotnictwo w praktyce oraz wysłuchali jak obalone zostają popularne mity z nim związane. Podczas spotkania wykładowca wyjaśnił również: po co są skrzydła, skoro samolot posiada silniki?, dlaczego pasażerowie nie dostają spadochronów w razie awarii w powietrzu? 

       „Co to jest entropia?”- chyba każdy doświadczył tego, że słuchawki, wyjęte z kieszeni czy z plecaka samorzutnie się poplątały. Dlaczego tak się dzieje? Czy możliwe jest żeby tak się nie stało? Co to ma wspólnego z tytułową entropią? Podczas prezentacji uczniowie poznali bliżej pojęcie entropii,  czemu jest tak powszechnie używana i co to właściwie jest ta entropia ?

       Źródła energii przyszłości bliższej i dalszej Piotr Kosek – twórca kanału naukowego na Youtube ASTROFAZA. Głównymi tematami poruszanymi na Astrofazie są kosmos, astronomia i astrofizyka , astronautyka oraz nowoczesne technologie i technologie jutra.  Prezentowany wykład dotyczył ilości dostępnej energii oraz tego, że jest ona wyznacznikiem rozwoju cywilizacji. Wraz z postępem technologicznym potrzebujemy jej coraz więcej, a stare jej źródła przestają wystarczać lub są zbyt wyniszczające planetę. Do drzwi puka czystsza i wydajniejsza energia termojądrowa, ale prawdziwe cuda w kwestii pozyskiwania energii leżą na linii czasu jeszcze dalej. Na tym spotkaniu uczniowie poznali dotychczasowe źródła energii oraz dowiedzieli się co jeszcze może być przed nami.

       Opracował: nauczyciel fizyki Monika Puc

      • WIOSNA w ILO

      • Zapraszamy uczniów naszej szkoły, wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz absolwentów I LO.

        

       22 marca odbędzie się Szachowe Przywitanie Wiosny w I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej.

       Turniej odbędzie się na portalu lichess.org.

       Start: godz.11.55

        

       Ilość rund 9, system szwajcarski, 5’+2’’ dla zawodnika, przerwa pomiędzy rundami 30 sekund.

       Procedura zapisu:

       1.Założenie konta na lichess.org

       2. Zapisanie się do turnieju.

       Link do turnieju: https://lichess.org/swiss/SCWpnIA0

        

       Mnóż jak samuraj

        

       22 marca o godz: 9:00 odbędzie się na YouTubie spotkanie z dalekowschodnią sztuką mnożenia - „Mnóż jak samuraj”.

       Jeśli tabliczka mnożenia sprawia Tobie kłopot, a kalkulator nie ma baterii. Można spróbować mnożyć jak samuraj.

       Metoda z dalekiego kraju "walki" z tym działaniem :) Wystarczy mieć przy sobie kartkę i ołówek.

       Link do wydarzenia: https://youtu.be/jUdXHQ11oIo

      • Maturalna uwertura

      • W szczególnych okolicznościach odbywa się tegoroczny próbny egzamin maturalny. Mimo ograniczeń wynikających ze stanu pandemii, maturzyści mają okazję sprawdzić swoje kompetencje i przekonać o stopniu przygotowania do właściwej matury, która odbędzie się już za dwa miesiące. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie przewiduje bowiem istotnych zmian w harmonogramie tego ważnego sprawdzianu, a czas biegnie nieubłaganie.

       Młodzież przygotowująca się do egzaminu maturalnego nie ma łatwego zadania, mimo pewnych ułatwień, na jakie może liczyć, np. rezygnacji z części ustnej oraz zniesienia konieczności zdawania obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Z przywileju tego skorzystało tylko kilka osób, co potwierdza wysokie ambicje naszych maturzystów.

       Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego mogli dokonać wyboru, w jakiej formie, stacjonarnej czy online, chcą zdawać próbny egzamin maturalny. Większość osób wybrała tradycyjną formułę, chcąc poznać dokładnie praktyczną stronę procedur obowiązujących na egzaminie. Była to jednak również wyjątkowa okazja do spotkania z koleżankami i kolegami oraz chwilowego powrotu w mury dawno niewidzianej szkoły.

       Patrz album

       opracował : Paweł Roszak

      • Absolwent I LO w Brodnicy w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo

      • Jest nam szczególnie miło poinformować, że absolwent I LO w Brodnicy – Paweł Góral (właśc. Paweł Góralski) został uczestnikiem 14 edycji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Nasza radość jest tym większa, że od samego początku Paweł dał się poznać jako doskonały aktor i wokalista, wygrywając debiutancki odcinek edycji.

       Paweł Góral ukończył naszą szkołę w roku 2008, jako uczeń klasy matematyczno-fizycznej, a następnie kształcił się w Studium Wokalno – Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Ponadto ukończył studia na kierunku: inwestycje i nieruchomości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

       Paweł zadebiutował w musicalu "Chess", z którym odbył międzynarodowe tournee. W Teatrze Muzycznym w Gdyni brał udział w spektaklach: "Fame", "My Fair Lady", "Grease", "Shrek", "Przebudzenie wiosny." Ponadto związał się zawodowo z gdyńską Sceną SAM, Warszawskim Instytutem Teatralnym, studiem filmowym MTL Maxfilm, Teatrem Muzycznym ROMA, krakowskim Teatrem VARIETE oraz warszawskim Teatrem KWADRAT. Na szklanym ekranie widzowie mogli podziwiać jego talent w licznych serialach m. in.: "M jak miłość", "Ojciec Mateusz", "Na sygnale". Paweł Góral jest pierwszym na świecie twórcą instaserialu, emitowanego w ramach InstaStory, w którym (jako miłośnik satyry i parodii) wciela się w postać głównej bohaterki – Krystyny Kruszyńskiej.

       W pierwszym odcinku programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo Paweł brawurowo wcielił się w postać Violetty Villas i zaśpiewał jej piosenkę: "Pocałunek ognia". Występ poruszył widownię w studio i przed telewizorami, o czym świadczą pochlebne komentarze w mediach społecznościowych. Jury programu podziękowało Pawłowi owacjami na stojąco, a Małgorzata Walewska podsumowała występ Pawła słowami: "Miałeś wszystkie jej maniery! Wykorzystałeś pełne spektrum, jakie niesie za sobą Violetta. Znakomite wykonanie!"

       Zgodnie z zasadami programu, zwycięzca odcinka przekazuje na cel charytatywny kwotę 10000 PLN. Paweł wybrał Fundację Malwa, budującą na warszawskich Bielanach dom dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które nie mogą pozostać bez opieki po stracie rodziców.

       W I LO w Brodnicy Paweł Góral był świadkiem raczkowania Szkolnej Grupy Teatralnej i sam kilka razy wystąpił w ramach jej początkowej działalności. Pozostaje oddanym przyjacielem szkoły, zawsze zainteresowanym jej losami, żywo wspominającym lata edukacji i wspierającym swoim profesjonalizmem i poradami członków Grupy Teatralnej. Warto dodać, że program Twoja Twarz Brzmi Znajomo z dziejami naszej szkoły łączy się nie po raz pierwszy. W ramach koncertów z cyklu "Moc Muzyki" na deskach I LO w Brodnicy występowali dotychczas: Artur Chamski (4 miejsce w I edycji programu), Jerzy Grzechnik (3 miejsce w III edycji), Janek Traczyk (2 miejsce w IX edycji) i Maria Tyszkiewicz (zwyciężczyni VI edycji programu).

       Jako społeczność szkolna życzymy naszemu absolwentowi kolejnych sukcesów w programie i w całej karierze aktorskiej. Jesteśmy dumni z Pawła, uważając go za jedną z największych osobowości współczesnej szkoły Filomatów, a poprzez to wspomnienie zapewniamy go o naszym wsparciu i wielkiej sympatii.

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

      • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      • 22 lutego w naszej szkole odbył się konkurs promujący dbałość o poprawność językową zorganizowany przez nauczycielkę języka polskiego - Iwonę Czupryńską-Kaliszewską. Dzień wcześniej - 21 lutego od 1999 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznych wydarzeń z roku 1952, kiedy to w Dhace, stolicy Bangladeszu, pięciu studentów zostało zamordowanych za udział w demonstracji, której celem było uznanie języka bengalskiego za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu.

       Tego dnia szczególnie podkreśla się różnorodność językową i kulturową świata, zwraca uwagę na języki zagrożone i ginące, a także promuje wielojęzyczność, otwartość i ochronę języków ojczystych.

       Ten ostatni cel przyświecał konkursowi - 42 uczniów rozwiązywało zadania polegające m. in. na wskazaniu błędów w zdaniach, podaniu polskich odpowiedników anglicyzmów, tworzeniu definicji słów, wskazaniu języka, dzięki którego znajomości porozumieć się można z największą liczbą ludzi na świecie. Zwyciężczynią konkursu została Zuzanna Chojnacka z klasy 1B, która bezbłędnie wykonała zadania, drugie miejsce zajęła Aleksandra Obrębska z klasy IIpD, a trzecie - Łukasz Węglerski (klasa IIpB) i Kacper Tomasik (klasa IIID). Uczniowie otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców i Dyrektora Szkoły. Zwycięzcom gratulujemy, a pamięci wszystkich uczniów polecamy słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego:

       “A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą,

       Nie znać języka swego - hańbą oczywistą”

        

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Dzień Ochrony Danych Osobowych w I LO

      • W liceum w ramach realizowanego ogólnopolskiego programu edukacyjnego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych „ Twoje dane- Twoja sprawa” obchodzono Dzień Ochrony Danych Osobowych. Dzień 28 stycznia ustanowiony jest przez Komitet Ministrów Rady Europy dla podkreślenia wagi odpowiedniej ochrony danych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym każdego obywatela. Obchodzony jest w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta, jest najstarszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Uznając konieczność pogodzenia podstawowych wartości, takich jak poszanowanie prawa do prywatności i swobody przepływu informacji między ludźmi, Dzień Ochrony Danych Osobowych ma zwrócić uwagę obywateli na kwestie związane z ochroną danych i przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy w tym zakresie.

       W końcu stycznia i na początku lutego w naszym liceum podjęto działania w tym zakresie w środowisku szkolnym. Jednym z nich był konkurs wiedzy o ochronie danych osobowych. Głównym celem konkursu było uwrażliwienie na ochronę danych, poszerzenie wiedzy o RODO, przysługujących prawach, obowiązkach i dobrych praktykach. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-3. Zwycięzcami konkursu zostały uczennice: Marta Kramer, Alicja Kryczka i Weronika Wilmowicz. Ponadto w konkursie wyróżniono: Zuzannę Cywińską, Ewę Pankowską i Martę Ryską. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody i dyplomy ufundowane przez pana Wiesława Łupinę dyrektora liceum.


       Gratulujemy

      • XXIII POWIATOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

      • Tradycyjnie dzieci i młodzież z powiatu brodnickiego spotykała się w Brodnickim Domu Kultury, by kultywować polską tradycję bożonarodzeniową śpiewania kolęd. Jednak i tu ogarniczenia związane z pandemią wymogły inną formułę festiwalu.

       W tym roku XXIII Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek odbył się w wersji online i skupił rzesze zainteresowanych. Uczestnicy przesłali nagrania jury, które po przesłuchaniu wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach. I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych wyśpiewała nasza uczennica Amelia Rogowska z klasy IIIc.

       Wręczenie nagród odbyło się 8 lutego w Brodnickim Domu Kultury.

        

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

      • I LO w Brodnicy na tle rankingu szkół

      • Dzięki współpracy miesięcznika Perspektywy i dziennika Rzeczpospolita, każdego roku ukazuje się ogólnopolski ranking szkół.

       Ranking ten pozycjonuje szkoły w całym kraju, stosując ściśle okreslone kryteria. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

       Miło nam poinformować, że I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy po raz kolejny potwierdziło swoją formę, zdobywając w tegorocznym rankingu znak jakości w postaci brązowej tarczy.

       Cieszy nas fakt, że mimo trwającej pandemii oraz zupełnie nowych warunków i możliwości zdobywania wiedzy, nasza szkoła podtrzymała znak jakości z ostatnich lat, a nasi uczniowie utrwalają jej dobrą pozycję.

      • Poloneza czas zacząć …? Przerwana wieloletnia tradycja I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy

      •             Za chwilę sto dni przed egzaminem maturalnym. Zwykliśmy celebrować ten moment wspólnie – uczniowie klas trzecich, ich rodzice i grono pedagogiczne I LO. Tradycją stały się pierwsze takty poloneza otwierające bal – korowód młodych ludzi z dyrektorem na czele. Następnie polonez „pokazowy”, konkursy, wybór króla i królowej balu. To zawsze był szczególny moment w życiu każdego maturzysty. Koronawirus nie tylko zmienił zasady pracy szkoły, ale pokrzyżował także plany tegorocznych maturzystów, które nieodmiennie od dziesięcioleci związane były właśnie ze studniówką. Wielki bal, symbolicznie rozpoczynający odliczanie 100 dni do matury, pozostanie w sferze marzeń i niezrealizowanych projektów.

                       W pamięci pokoleń absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego studniówki pozostały wydarzeniami szczególnymi, wyczekiwanymi i swoiście celebrowanymi, choć ich sceneria zmieniała się w istotny sposób. W ciągu wielu lat zabawy odbywały się wyłącznie w szkole. Poczęstunek klasy organizowały w swoich izbach lekcyjnych, a parkiet znajdował się w auli szkolnej, która niegdyś ulokowana była na II piętrze budynku. To tam tańczono poloneza i bawiono się do białego rana. W ciągu wielu lat zmieniło się miejsce studniówki, która później odbywała się w świetlicy zakładu POLMO, a następnie powróciła w mury I LO, do nowej auli szkolnej. Większość akcentów studniówek nie uległo zmianie w ciągu wszystkich lat. Nikt nie wyobraża sobie przecież, aby zabrakło poloneza, klasowych zdjęć z dyrektorem i gronem pedagogicznym. Z pewnością jednak nie znalazłyby uznania, szczególnie u obecnych maturzystek, obowiązujące wówczas rygory „studniówkowej mody”, która wymagała obowiązkowej białej bluzki i granatowej spódnicy.

                       W latach dziewięćdziesiątych w organizacji studniówek nastąpiła wielka zmiana. Zabawy opuściły mury szkoły i organizowane były w lokalach, najdłużej w restauracji „U Bosmana”. Sceneria stawała się coraz bardziej różnorodna, podobnie jak stroje, które przeszły prawdziwą metamorfozę i przekształciły w wieczorowe kreacje.

                       Obecna sytuacja jest drugim w powojennej historii I LO, od 1982 roku, niezwykłym wydarzeniem związanym z organizacją studniówki. Wówczas na przeszkodzie stanęły rygory stanu wojennego. Ówcześni maturzyści wspominają, że jednak nawet w tamtej sytuacji starali się pozostać wierni tradycji. Studniówki organizowane były przez poszczególne klasy bez zaproszonych gości, a spotkania odbywały się np. w internacie i harcówce. Kończyły się oczywiście wcześnie, przed 22.00, gdyż na dłużej nie pozwalała „godzina milicyjna”. Młodzież  spotykała się jednak później w prywatnych mieszkaniach, kontynuując zabawę. Mimo trudności, spotkania te miały jednak swój urok, co podkreślają wszyscy ich uczestnicy.

                       Niezwykła atmosfera, wspaniałe kreacje, perfekcyjnie wykonany polonez, zabawa do rana… To wszystko jeszcze niedawno wydawało się oczywistymi i nienaruszalnymi elementami jednego z głównych wydarzeń szkolnego kalendarza - studniówki. Rzeczywistość dokonała brutalnej weryfikacji tych planów. Pandemia uczy pokory, umiejętności doceniania nawet najmniejszych, naturalnych do tej pory, rzeczy. Pozostaje jednak egzamin maturalny, który odbędzie się na pewno. To o nim trzeba teraz myśleć i przygotowywać się do niego, mimo trudnych warunków, bo to on będzie decydował o dalszych losach młodzieży. Najpiękniejszy nawet bal pozostaje przecież jedynie dekoracją życia – najbardziej wymagającego egzaminatora, któremu nieustannie udowadniać trzeba swoją wartość, wiedzę i umiejętności. Studniówki pozostają po latach jedynie wspomnieniem utrwalonym na starej fotografii.

                        Pamiętajcie o tym, Drodzy Maturzyści rocznika 2021, a potwierdzeniem tej prawdy niechaj staną się słowa wybitnego aktora, A. Hopkinsa:„ Dziś jest tym jutrem, o które walczyliście wczoraj”.

       Patrz album

       opracowali: Beata Nijakowska i Paweł Roszak

      • „Korzeń nauki jest gorzki, ale owoc słodki” - Arystoteles

      • O słuszności tego powiedzenia przekonali się nasi tegoroczni stypendyści. Na rok szkolny 2020/2021 Prezes Rady Ministrów przyznał 7092 stypendia. W tak licznym gronie są również nasi uczniowie: Agata Lewandowska ucz. kl. II pa i Hubert Sikorski ucz. III b, którzy uzyskali w roku szkolnym 2019/2020 najwyższe średnie w szkole.

       Kolejną osobą, której osiągnięcia dydaktyczne zostały docenione jest Amelia Kryczka ucz. kl. III b. Otrzymała ona stypendium Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

       Dwóch uczniów: Filip Sękowski kl. I d i Maciej Szczechowicz kl. II gd uzyskało stypendium w ramach projektu „Humaniści na start” skierowanego do uzdolnionych uczniów w zakresie nauk humanistycznych z sukcesami w konkursach przedmiotowych i olimpiadach.

       Stypendystom gratulujemy, życzymy satysfakcji płynącej ze zdobywanej wiedzy oraz dalszych sukcesów.

        

       Opracowała: Justyna Pniewska

      • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych

      • Uprzejmie informuję, iż Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Brodnicy w okresie ferii zimowych jest otwarta w standardowym czasie. W razie pilnej konieczności konsultacji psychologicznej na formularzu zgłoszenia należy dopisać "PILNE" .

       Możliwość spotkania w Poradni z terapeutą w sytuacji kryzysowej. W celu ustalenia terminu wizyty należy zgłosić się do rejestracji lub zadzwonić na numer telefonu 56 49 49 591.

       Dodatkowo uruchamiamy w godzinach pracy Poradni infolinię pod numerem telefonu 56 49 44 591 dla wszystkich wymagających wsparcia i pomocy oraz stałe dyżury telefoniczne w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem telefonu 56 49 44 591.

       Jednocześnie przypominam, że całodobowo można się kontaktować z Poradnią na indywidualne adresy e - mailowe pracowników poradni. W razie potrzeby pracownicy poradni mogą również zaoferować pomoc również on - line. 

       Ponadto cały czas funkcjonuje ogólnopolska bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii powstała też poradnia on-line „Zawsze jest jakieś wyjście”, która rozpoczęła swoją działalność 01. 01. 2021 r.

      • Żegnamy znamienitego Absolwenta i wielkiego Przyjaciela I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy

      •     Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci jednego z najbardziej zasłużonych współczesnych Filomatów – Księdza Prałata Bolesława Lichnerowicza. Dla społeczności I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy jest to strata nieodwracalna, kończąca epokę niezwykłej przyjaźni  Absolwenta ze szkołą.

              Na jednej ze stron 148-letniej Księgi Uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, pod numerem 4304 znajduje się zapis: „Bolesław Lichnerowicz, syn Bronisława i Ludwiki, ur. 25.07.34 r. został przyjęty do kl. VIII a  1.09.1949 r., zdał egzamin dojrzałości w roku 1953”. To najstarszy z udokumentowanych śladów związku Księdza Bolesława Lichnerowicza z naszym liceum.

              W późniejszych latach, bez względu na miejsce pracy duszpasterskiej, zawsze akcentował przynależność do grona naszej szkolnej społeczności. Ta szczególna więź nasiliła się wraz z objęciem przez Księdza Bolesława funkcji proboszcza parafii pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy oraz dziekana dekanatu i rejonu brodnickiego. Ksiądz Prałat uczestniczył we wszystkich uroczystościach jubileuszowych i innych ważnych wydarzeniach szkoły. Szczególną wagę przywiązywał do największej tradycji I Liceum Ogólnokształcącego - Różyczkowania.

             Zachowamy w pamięci wszystkie spotkania, na których Ksiądz Prałat za każdym razem wyrażał publiczny szacunek wobec Alma Mater Brodnicensis, bo tak nazywał naszą szkołę, udzielał wskazówek i dzielił się radami, błogosławił kolejne roczniki absolwentów i dawał dowody przyjaźni wobec grona pedagogicznego.              Ksiądz Bolesław należał także do darczyńców szkoły, a w naszej izbie tradycji zachowane są liczne pamiątki, przez niego przekazane. Zawsze zatroskany o duchowość i współpracę kościoła z ukochaną przez niego brodnicką Alma Mater, zapraszał przedstawicieli szkoły do udziału w uroczystościach religijnych i państwowych, szczycił się obecnością w kościele Szkolnego Chóru Dziewczęcego - późniejszego chóru Canto Grazioso oraz Szkolnej Grupy Teatralnej, a uczniów, absolwentów szkoły i jej nauczycieli honorował prośbami o uświetnienie uroczystości patriotyczno-religijnych lub jego jubileuszy kapłańskich. Był zawsze głównym celebransem jubileuszowych mszy świętych w intencji szkoły. Jego kazania przepełnione były serdecznością i miłością wobec szkoły oraz  bardzo bogatymi wspomnieniami osobistymi. Nasz Drogi Przyjaciel współorganizował liczne pielgrzymki maturzystów, wielokrotnie w nich uczestnicząc i reprezentując szkołę jako jej duszpasterz, absolwent i przyjaciel. Był zawsze otwarty na rozmowę z każdym współczesnym Filomatą.

           Nie odmawiał żadnej okazji do czynienia dobra na rzecz lokalnej społeczności, włączając się w akcje charytatywne organizowane przez koła zainteresowań i grupy działające w szkole. Do końca uczył nas patriotyzmu, szacunku do małej Ojczyzny, do szkoły i do drugiego człowieka. Do końca interesował się ukochaną przez niego szkołą i cieszył się z jej licznych sukcesów.

              Śp. Ksiądz Prałat Bolesław Lichnerowicz na zawsze pozostanie symbolem brodnickiego Filomaty, bogatego w ideały,  szanującego tradycyjne wartości, przywiązanego do dziedzictwa. Pozostanie wzorem szczególnej symbiozy, jaka zawiązuje się między człowiekiem, a miejscem, które daje podstawy przyszłego życia,  w którym budzi się osobowość, cele i życiowe pomysły, umiejętność dobrego postrzegania świata. Taka była właśnie symbioza Księdza Prałata z I Liceum Ogólnokształcącym im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy

             Za te wszystkie gesty i przykład będziemy Księdzu wdzięczni po kres pamięci. Zawsze...

        

                                                                                                                                              Wiesław Łupina

                                                                                                                                                   Dyrektor

        

       Wspomnienie ks. prałata Bolesława Lichnerowicza na szkolnej fotografii..

      • Konkurs wiedzy o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej i promieniotwórczości – Nukleo

      • W Roku Fizyki  uczniowie I LO wzięli udział w pierwszej edycji wyjątkowego Konkursu wiedzy o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej i promieniotwórczości –Nukleo. Konkurs realizowany był wspólnie przez  Fundację FORUM ATOMOWE oraz  Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

       Pierwszy etap konkursu polegał na 15-pytaniowym quizie online, należało  wykonać poprawnie 2/3 zadań, by przejść do kolejnego etapu. Drugi etap polegał na rozwiązywaniu dwóch z 4 zadań obliczeniowych i jednego problemowego, opisowego. Materiał niezbędny do wykonania zadań obejmował wiedzę z zakresu ponadprogramowego dla uczniów szkół średnich. Do uzyskania były 32 punkty. Brano pod uwagę metodę pracy, poprawność opisów oraz uzyskany wynik końcowy. Z 300 uczestników tylko 22 osoby z największą ilością punktów przeszły do finału. Ostatni etap konkursu polegał na prezentacji online przed komisją konkursową  jednego z 4 dostępnych tematów. Każdy uczestnik miał wyznaczoną swoją godzinę i 20 minut na przedstawienie tematu oraz odpowiedź na ewentualne pytania. Komisja oceniała poprawność językową, wyczerpanie tematu oraz samą prezentację. Przygotowanie prezentacji i wystąpienia wymagało samodzielnego zagłębienia się w temat, ustalenia autentycznych i wiarygodnych źródeł.

       Do konkursu w śród 300 zgłoszeń z całej Polski przystąpiło dwóch uczniów z naszej szkoły, z drugiej klasy matematyczno-fizycznej Dominik Wiśniewski i Jakub Kwaśniewski. Obaj chłopcy dotarli do samego finału uzyskując bardzo wysokie wyniki i tym samym tytuł finalisty, dyplom, możliwość udziału w bezpłatnych zajęciach oferowanych przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz książkę pt: ,,Historia Fizyki" Wydawnictwa PWN.

       Serdeczne gratulacje dla Jakuba i Dominika, życzymy powodzenia w kolejnych konkursach oraz trzymamy kciuki za osiąganie wysokich wyników.

       Patrz album

       Opracowała: Monika Puc – nauczyciel fizyki

      • Konkurs Fizyczny „LWIĄTKO”

      • Jak co roku zainteresowani fizyką i poszerzaniem swojej wiedzy  uczniowie I LO brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „LWIĄTKO”.  Konkurs ten wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega. Od 2019 roku organizatorem Konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków.

       W tym roku swoim wynikiem może pochwalić się Witor Murawski uczeń drugiej klasy matematyczno-fizycznej po szkole podstawowej.  Zdobył on ex  aequo z innymi uczestnikami konkursu trzecie miejsce uzyskując tytuł zapożyczony od cząstek elementarnych  „TAON”  

       Serdeczne gratulacje dla Wiktora, życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za osiąganie wysokich wyników w następnych konkursach.

       Opracowała: Monika Puc – nauczyciel fizyki

      • Dzielmy się tym, co najlepsze

      • W ten wyjątkowy przedświąteczny czas warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad tym, co najważniejsze. Sprzyjać refleksji może przygotowany przez Iwonę Czupryńską-Kaliszewską oraz uczennice - Małgorzatę Kosakowską, Aleksandrę Liżeńską i Martę Irwan film, w którym życzenia składają przedstawiciele różnych instytucji, osoby o odmiennych poglądach, wyznające różne wartości. Tym, co je łączy, jest chęć zmiany świata na lepszy.    

       Inicjatywa nauczycielki i uczennic I Liceum Ogólnokształcącego ma na celu nie tylko przekazanie lokalnej społeczności życzeń świątecznych, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na niezwykłą, ponadczasową, budującą relacje między ludźmi wartość - szacunek. Należy się każdemu z nas, niezależnie od sposobu postrzegania świata, pochodzenia, czy życiowych celów.

       W te święta (i nie tylko) dzielmy się miłością, wsparciem i dobrem.

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Konkurs Grupa Wyszehradzka rozstrzygnięty.

      • Nauczanie zdalne nie studzi ambicji naszych uczniów. Wczoraj, czyli 15 grudnia 2020 roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu ogłosił wyniki konkursu " Grupa Wyszehradzka" . Uczeń klasy 2pe Marsel Nawacki został jej laureatem i zajął 1 miejsce. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o V4 , uzmysłowienie problemów przed jakimi stoi polska polityka zagraniczna oraz upowszechnienie wiedzy o czynnikach integrujących w Europie Środkowej.

       Jest już tradycją, że RODM organizuje konkurs poświęcony ważnym aspektom związanym z polska polityka zaganiczna. Tym razem była to Grupa Wyszehradzka. Oprócz wiedzy merytorycznej przygotowując prezentacje Marsel musiał wykazać się kreatywnością, pomysłowością oraz inwencja twórcza. Opiekunem ucznia z klasy 2pe była p. Paulina Kalinowska Willmann. Praca naszego ucznia zostanie opublikowana na profilu Ośrodka znajdującym się na portalu społecznościowym Facebook oraz na stronie internetowej.

       Opracowanie Paulina Kalinowska Willmann