• Aktualności

      • Filomaci na Opłatku Społecznym

      • Filomaci na Opłatku Społecznym - Obrazek 1

                 Dnia 15 grudnia 2017 w Brodnickim Domu Kultury odbył się Opłatek Społeczny dla wszystkich środowisk powiatu brodnickiego. Gospodarzami spotkania byli: ks. Prałat Krzysztof Lewandowski, Starosta Brodnicki Piotr Boiński i Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz. W uroczystości uczestniczył także nowy ordynariusz toruński ks. Bp Wiesław Śmigiel. Część artystyczną spotkania przygotowała Szkolna Grupa Teatralna I LO w Brodnicy. Młodzież przedstawiła spektakl pod tytułem „Filantrop”. W głównych rolach wystąpili: Karolina Ziętara, Mikołaj Zwierzchlewski, Tomasz Dziak, Damian Bochan i Jan Trędewicz. Spektakl przyjęto gromkimi brawami, gratulacjami i słowami dla artystów.

                 Zwiastun spektaklu:

                 Młoda dziennikarka Martyna nie może doczekać się świąt. Ma je spędzić na tropikalnej wyspie z chłopakiem, na oświadczyny którego czeka już dostatecznie długo. Tuż przed wylotem niedoszły narzeczony oświadcza, że ma romans z inną dziewczyną. Załamana Martyna dystansuje się od wszechogarniającego gwiazdkowego nastroju i zgadza się pracować w święta. Ma za zadanie zidentyfikować tożsamość filantropa, który każdego roku jako tajemniczy Mikołaj robi najbardziej potrzebującym drogie prezenty…

                 Patrz album

      • Akademicka Grupa Ratownicza w I LO

      • Akademicka Grupa Ratownicza w I LO - Obrazek 1

                 Dnia 14 grudnia 2017 roku w I LO odbyły się warsztaty pierwszej pomocy zorganizowane przez mgr Adama Lewandowskiego we współpracy z Akademicką Grupą Ratowniczą Collegium Medicum UMK. Uczniowie klas medycznych uczestniczyli w zajęciach, podczas których uczyli się algorytmu postępowania w sytuacjach zagrożenia życia u noworodka, dziecka i osoby dorosłej.

                 Tematyka zajęć warsztatowych była zróżnicowana – od umiejętności rozpoznawania udaru, padaczki poprzez postępowanie przy zakrztuszeniach, oparzeniach czy śmierci łóżeczkowej noworodka.

                 Studenci przybliżyli uczniom zakres pracy ratownika medycznego i zachęcali do wyboru tej drogi zawodowej.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Z perkusją dookoła świata

      •           Dnia 13 grudnia scena auli I LO należała do duetu perkusistów p. Piotra Pietrzaka i p. Jana Pawlaka z grupy A2. Duet, oprócz znanej muzyki współczesnej, zademonstrował utwory należące do klasyki, m.in. Marsz Turecki W. A. Mozarta czy Taniec z szablami A. Czaczturiana.

                 Podczas koncertu uczniowie mieli możliwość oceny swojego poczucia rytmu podczas krótkiego testu przygotowanego przez muzyków. Społeczność uczniowska poszerzyła swoją wiedzę z zakresu instrumentów perkusyjnych, rozpoznawała brzmienia m.in. fletu glissandrowego czy gwizdka syreny.

       Młodzież aktywnie uczestniczyła w koncercie i towarzyszyła artystom na scenie.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Stypendia dla najlepszych

      • Stypendia dla najlepszych - Obrazek 1

                 Dnia 13 grudnia 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się wręczenie stypendiów za rok szkolny 2016/2017, ufundowanych przez Starostę Brodnickiego. W uroczystości uczestniczył Starosta Brodnicki, p. Piotr Boiński oraz Wicestarosta, p. Mariusz Klonowski. Na wstępie głos zabrał Dyrektor I LO, p. Wiesław Łupina, który powitał zgromadzonych. Dyrektor zaznaczył, że fakt uzyskania przez 126 uczniów tak wysokich wyników w nauce jest powodem do dumy i satysfakcji oraz pogratulował wyróżnionym. Głos zabrał także p. Piotr Boiński, który również gratulował stypendystom, akcentując, że ich sukces widoczny jest nie tylko na szczeblu powiatowym, ale również na terenie całego województwa kujawsko – pomorskiego. Starosta złożył wszystkim zebranym najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.

                 Po uroczystym wręczeniu stypendiów zgromadzeni zaproszeni zostali do wysłuchania muzycznego upominku w wykonaniu Darii Florkiewicz i Damiana Bochana.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Turniej szachowy

      •           Dnia 6 grudnia 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy, zorganizowany przez nauczyciela matematyki i instruktora szachowego, p. Marcina Kołodziejskiego. W rozgrywkach wzięło udział 52 uczestników, uczniów brodnickich szkół oraz Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie. Ponieważ impreza odbyła się w Mikołajki, atrakcją stała się wizyta św. Mikołaja, który wszystkich uczestników obdarował słodkimi prezentami. Sponsorem tegorocznych rozgrywek było Stowarzyszenie Omega, dzięki któremu zwycięzcy zawodnicy otrzymali nagrody.

                 W kategorii dziewcząt trzy pierwsze miejsca zdobyły uczennice I LO:

       1. Monika Trybuła z klasy I c,
       2. Joanna Czaplicka z klasy Id,
       3. Agnieszka Wiśniewska z klasy II e.

                 W kategorii chłopców nagrody zdobyli także uczniowie I LO:

       1. Michał Kamiński z klasy II f,
       2. Michał Sadowski z klasy II g,
       3. Adam Talaśka z klasy I c.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Oddając krew ratujesz życie…

      • Oddając krew ratujesz życie… - Obrazek 1

                 Dnia 7 grudnia 2017 roku 39 uczniów klas trzecich zgłosiło się do kolejnej akcji zorganizowanej przez opiekuna Klubu HDK przy I LO mgr. Wojciecha Sobieszczyka.  Krew pobrano od 25 uczniów, którzy przekazali 11,250 l tego cennego daru potrzebującym.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Wycieczka do Berlina

      • Wycieczka do Berlina - Obrazek 1

                 Dnia 30 listopada uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, udali się na wycieczkę do Berlina. Zwiedzanie stolicy Niemiec rozpoczęliśmy od Wyspy Muzeów, na której odwiedziliśmy Muzeum Egipskie, w którym zgromadzono bezcenne eksponaty państwa znad Nilu, w tym posąg Nefretete. Następnie, wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy zabytki Berlina, jak Czerwony Ratusz, Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej, Bramę Brandenburską, Reichstag, Kościół Pamięci, Uniwersytet Humbolta oraz pozostałości muru berlińskiego. Przespacerowaliśmy się piękną Aleją pod Lipami i dotarliśmy na Alexanderplatz, na którym odbywał się Jarmark Świąteczny. Panowała na nim niezwykle świąteczna atmosfera, a my podziwialiśmy lokalne rękodzieło i smakowaliśmy swojskich wyrobów.

                  Patrz album

      • Stypendystka Prezesa Rady Ministrów

      • Stypendystka Prezesa Rady Ministrów - Obrazek 1

                 Dnia 30 listopada bieżącego roku w auli I LO w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W spotkaniu wzięli udział wyróżnieni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko – pomorskiego. W tym gronie nie zabrakło także Dyrektora I LO p. Wiesława Łupiny wraz z wyróżnioną uczennicą klasy II a Karoliną Ziętarą.

                 Uroczystość wręczenia dyplomów uświetnił występ Koła Teatralnego I LO. Młodzi artyści, pod opieką mgr I. Zwierzchlewskiej i mgr. W. Zembrzyckiego zaprezentowali kolaż wokalno - taneczny oparty na utworach muzyki filmowej i musicalowej.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej

      • Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej - Obrazek 1

                 Dnia 21 listopada w ramach XXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbył się Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej, zorganizowany w Brodnickim Domu Kultury.

                 I Liceum Ogólnokształcące reprezentowała solistka, Rozalia Rogowska, a także zespół instrumentalno – wokalny w składzie: Tomasz Dziak, Rozalia Rogowska, Julia Gołębiewska, Nikola Wiśniewska, Kacper Pszczoliński, Mateusz Orłowski, Norbert Stachowiak i Jakub Alichniewicz.

                 Decyzją jury pierwsze miejsce w kategorii solistów zdobyła Rozalia Rogowska, która zaśpiewała utwór „Ave Maria” z musicalu „Notre Dame de Paris”. Również zespół zajął pierwsze miejsce, wykonując utwór „ Bogu wyśpiewam”.

                 Laureaci zaprezentują swoje umiejętności raz jeszcze, 26 listopada, podczas uroczystości wręczenia dyplomów i nagród.

        

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

        

      • Moc muzyki

      • Moc muzyki - Obrazek 1

                 Dnia 20 listopada 2017 roku w I LO w Brodnicy odbył się w szósty koncert z cyklu Moc Muzyki. Tym razem Szkolna Grupa Teatralna przedstawiła utwory filmowe i musicalowe. Nie zabrakło przebojów ze znanych światowych musicali, jak i piosenek mniej popularnych, które jednak inspirują członków Grupy. Koncert ozdobiono rozbudowanymi układami tanecznymi, dynamicznymi wykonaniami grupowymi oraz tematyczną scenografią. Gośćmi specjalnymi koncertu byli artyści Teatru Roma w Warszawie – Sylwia Banasik i Jan Traczyk. Aktorzy wykonali kilka utworów, które na co dzień wykonują na scenie teatralnej. Niespodzianką i wyróżnieniem dla licealnej sceny było premierowe wykonanie piosenki Jana Traczyka, pochodzącej z jego autorskiego musicalu. Recital artystów został także ubogacony układami tanecznymi w wykonaniu naszych uczniów oraz duetem Sylwii Banasik i Rozalii Rogowskiej – członkini Grupy Teatralnej. Koncert cieszył się niezwykłą popularnością i wysokimi ocenami zarówno publiczności, jak i gości specjalnych. W najbliższym czasie część widowiska przygotowana przez Grupę Teatralną zostanie ponownie powtórzona dla publiczności.  

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

                 Patrz album

      • Sukces szachisty

      •           Dnia 18 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Brodnicy odbył się Wielki Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Brodnicy, w którym udział wzięli uczniowie ze szkół miejskich. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Omega oraz Klub Szaradzistów ,,Jolka”. Turniej prowadził nauczyciel i instruktor szachowy Marcin Kołodziejski.

                 Rozgrywki toczyły się w oparciu o program komputerowy, który kojarzył zawodników w pary turniejowe. Podczas siedmiu 30-minutowych rund, w obecności rodziców i członków klubu, uczestnicy rozgrywali poszczególne partie.

                 Najlepszym szachistą i zdobywcą Pucharu Burmistrza okazał się Jakub Alichniewicz,   uczeń klasy I c I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

        

       Opracowała: Beata Nijakowska

      • Profilaktyka WZW B i C w I LO

      •           Dnia 17 listopada odbyła się w auli I LO prelekcja na temat: „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie Wirusowego Zapalenia Wątroby Typu B i C”, którą poprowadziła p. Justyna Franczak- lekarz z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno- Zakaźnego w Bydgoszczy.

                 Prezentacja została zrealizowana w ramach projektu: „Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C”<, który jest realizowany w województwie kujawsko- pomorskim od pięciu lat.

                 Udział w prelekcji wzięli uczniowie z klas o profilu medycznym i biologiczno- chemicznym, którzy uzyskali informacje na temat możliwości zakażeń, profilaktyki oraz bezpłatnych badań i możliwości szczepienia przeciw chorobie.

       Opracowała: Ilona Zwierzchlewska

                 Patrz album