• W świecie ciekawostek fizycznych

•           Dnia 27 września uczniowie klas II c i II d I Liceum Ogólnokształcącego, realizujący rozszerzony program nauczania fizyki uczestniczyli w pokazach organizowanych przez Wydział Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu. Pokazy miały za zadanie w bardzo prosty i praktyczny sposób odpowiedzieć na pytanie, czym jest fizyka i jaką rolę pełni w życiu człowieka. Przeprowadzone doświadczenia związane były z mechaniką, termodynamiką i grawitacją oraz ich praktycznym znaczeniem dla naszej codzienności.

Jednym z punktów wycieczki był również pobyt w Cinema City, w trakcie którego uczniowie obejrzeli film pt. „Dywizjon 303”, prezentujący bohaterstwo polskich lotników, walczących w bitwie o Anglię.

Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele fizyki i j. polskiego, Monika Puc i Paweł Roszak.

Opracował: Paweł Roszak

• Czytamy „Przedwiośnie”…

• Czytamy „Przedwiośnie”… - Obrazek 1

Dnia 12 września 2018r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy po raz siódmy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tegorocznej edycji, związanej ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, nie zabrakło uczniów z naszego liceum - Klaudii Zglińskiej z  kl. 2e oraz Tomka Dziaka z kl. 3d, którzy profesjonalnie wcielili się w bohaterów „Przedwiośnia” S. Żeromskiego.

Opracowała: Hanna Wódka

• Polska Wschodnia 2018

• Polska Wschodnia 2018 - Obrazek 1

W dniach 2 – 6 września 2018, młodzież I LO w Brodnicy uczestniczyła w geograficznych ćwiczeniach terenowych, w obszarze Polski Wschodniej. Był to już kolejny projekt ćwiczeń realizowanych w terenie z inicjatywy nauczyciela geografii – Wojciecha Zembrzyckiego. Wcześniejsze projekty odbywały się także w obszarze Polski Północnej i Polski Środkowej. Tegoroczna edycja ćwiczeń objęła fragmenty województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Każdy z pięciu dni ćwiczeń miał swój przewodni temat. Młodzież uczestniczyła więc w zajęciach obejmujących tematykę: Żydów polskich, rękodzieła ludowego, Tatarów, kultury prawosławnej czy kurpiowskiej. Podczas ćwiczeń uczestnicy sami prezentowali wcześniej przygotowaną wiedzę, dzielili sie ze swoimi kolegami różnymi pomocami i materiałami, opowiadali o napotykanych atrakcjach i dyskutowali na tematy obejmujące program ćwiczeń. Nie zabrakło także zajęć praktycznych z garncarstwa, tkactwa, wyrobu drewnianych łyżek czy kowalstwa. Każdego dnia próbowano lokalnej kuchni – zgodnie z tematyką zajęć. Na stołach pojawiły się więc kurpiowskie fafernuchy, rejbak, żydowski kugel, wątróbka w miodzie czy tatarskie pierekaczewniki i kołduny w rosole. Wieczorami organizowano zajęcia sportowe i kręgi społecznościowe, dzięki którym młodzież integrowała się i miała możliwość wyrażania swoich opinii i odczuć związanych z ćwiczeniami terenowymi. Warto dodać, że I LO w Brodnicy jest jedyną szkołą średnią w powiecie, która organizuje ćwiczenia terenowe na wzór praktyk studenckich, organizowanych na wyższych uczelniach. Ćwiczenia odbyły się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Brodnicy.

Opracował: Wojciech Zembrzycki

• Wszyscy zbierają elektrośmieci

• Wszyscy zbierają elektrośmieci - Obrazek 1

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Akcji „Wszyscy zbierają elektrośmieci”. Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodzieży i dorosłych oraz prawidłowego gospodarowania odpadami. Termin Akcji: 28 września 2018.

Zbiórka elektrośmieci: Pom. Techniczne nr. 11 (piwnica szkolna)

• Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

• Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 - Obrazek 1

Dnia 3 września 2018 roku odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019.

O godzinie 9.00 wprowadzony został sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy i złożone zostały kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym pomordowanych w czasie wojny nauczycieli. Następnie głos zabrał Dyrektor I LO, Wiesław Łupina, który powitał zebranych, szczególnie uczniów klas pierwszych. Dyrektor przypomniał o ważnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaakcentował szczególną rolę szkoły średniej na edukacyjnej drodze młodego człowieka i życzył wszystkim powodzenia oraz sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.

Po oficjalnej części uroczystości odbyły się w klasach pierwsze po wakacjach spotkania z wychowawcami.

Opracował: Paweł Roszak

• Uroczystość z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz uroczysty apel z okazji 100-lecia ZHP - Obrazek 1

W sobotę 1 września z okazji 79.rocznicy wybuchu II wojny światowej delegacja z I LO złożyła kwiaty przy Pomniku Wdzięczności. Następnie w asyście żołnierzy, pocztów sztandarowych i Miejskiej Orkiestry Dętej delegacje przemaszerowały do Domu Harcerza. Miał tam miejsce uroczysty apel z okazji 100-lecia ZHP w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie tablic okolicznościowych przy dębie posadzonym w 100-lecieodzyskania niepodległości i kasztanowcu „Franek” nazwanym na cześć hm. Franciszka Rajkiewicza.

Opracowała: Paulina Kalinowska Willmann