• Aktualności

      • Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

      • Dnia 27.09.2019 r. uczniowie klas trzecich, naszej szkoły, udali się do Częstochowy na nabożeństwo przygotowane dla maturzystów Diecezji Toruńskiej. Program pielgrzymki zwierał wspólny różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu, a także konferencję prowadzoną przez księdza Dawida Wasilewskiego, który podczas spotkania poruszył z młodymi temat: „Wybór, decyzja, działanie, czyli powołanie”. Rozważania księdza opierały się na Ewangelii Św. Łukasza. Po spotkaniu, młodzi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Kluczowym punktem wyjazdu była Msza święta pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, podczas której uczniowie naszej szkoły przedstawili wezwania modlitwy powszechnej. Po Mszy odbyła się Droga Krzyżowa na Wałach, zaś o 21 Apel Jasnogórski, który był zakończeniem obchodów. Mamy nadzieję, że pielgrzymka pomoże tegorocznym maturzystom nie tylko w zdaniu matury, ale także w podejmowaniu odpowiednich decyzji w dorosłym życiu.

       Opracowała: Lucyna Domeracka

      • Stypendia dla zdolnych

      • Dnia 19 września bieżącego roku, w Pałacu Anny Wazówny, odbyła się uroczystość przyznania stypendiów Burmistrza Brodnicy dla uczniów uzdolnionych, którzy pobierają naukę na terenie Gminy Miasta Brodnicy. Wśród wyróżnionych byli także uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, którzy wraz z dyrektorem panem Wiesławem Łupiną, reprezentowali społeczność szkolną na uroczystości.

       Stypendystami zostali:

       • Igor Gęsicki kl. I pc;
       • Weronika Wilmowicz kl. I pc;
       • Oliwia Sierocińska kl. I pc;
       • Agata Lewandowska kl. I pa;
       • Julia Domeracka kl. I pa;
       • Mateusz Kopeć kl. I pb;
       • Hubert Sikorski kl. II b;
       • Alicja Kryczka kl. II a;
       • Julia Brzezińska kl. II e;
       • Marek Weis kl. III c.

       Opracowała: Beata Nijakowska

      • I LO w światowych rozgrywkach szachowych szkół

      • Dnia 15 października bieżącego roku drużyna I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy wystartuje w towarzyskim turnieju szachowym pomiędzy szkołami. W turnieju udział swój zapowiedziały drużyny z Panamy, Anglii, Hiszpanii, Grecji i Polski. Zawody będą rozgrywane za pomocą serwera do gry w szachy i będą trwały przez cały rok szkolny do czerwca 2020. Drużyna składa się z trzech zawodników wraz z opiekunem. Zawody będą doskonałym sprawdzianem umiejętności pozyskanych na zajęciach szachowych w ramach szkolnego koła szachowego. W trakcie trwania turnieju zawodnicy będą mogli się komunikować jedynie w języku angielskim, co stanowi kolejny atut tego turnieju, jakim jest doskonalenie umiejętności językowych. Zawodnicy szkolnego koła szachowego są wielokrotnymi złotymi medalistami mistrzostw powiatu. Indywidualnie również startują z powodzeniem w turniejach regionalnych.Drużyna I LO, jako jedyna szkoła powiatu oraz województwa, będzie ambasadorem Brodnicy w tych rozgrywkach. W poprzedniej edycji drużyna naszej szkoły zdobyła brązowy medal.

       Na zdjęciu od lewej: opiekun i trener Marcin Kołodziejski, Michał Wieczyński, Wiktor Olszewski, Łukasz Magalski

       Opracował: Marcin Kołodziejski

      • Narodowe Czytanie

      • Dnia 6 września 2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ósmej odsłonie Narodowego Czytania.

       W Pałacu Anny Wazówny, jak w całym kraju, czytane były Nowele polskie. Para prezydencka wybrała osiem spośród wielu propozycji. Nasi reprezentanci - Agata Fogel z klasy 3a i Hubert Sikorski z klasy 2b niezwykle sugestywnie interpretowali fragmenty noweli B. Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”).

       Opracowała: Hanna Wódka

      • „Letnia Szkoła Fizyki”

      • W dniach od 1 do 5 lipca 2019r. uczeń klasy II c o profilu matematyczno-fizycznym Marek Weis wziął udział w warsztatach pod nazwą "Letnia Szkoła Fizyki", realizowanych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Razem z czterema innymi osobami, Marek uczestniczył w warsztatach fizycznych, (m.in. z spektroskopii ramanowskiej, programowania robotów, czy stacjonarnej i czasorozdzielczej spektroskopii elektronowej) oraz w wykładach (m.in. o oddziaływaniach słabych, narzędziach optycznych, czy nowoczesnych metodach uzyskiwania i wykorzystania energii słonecznej). Marek miał możliwość współpracy z wieloma profesorami, doktorami i innymi naukowcami, a także miał styczność z najnowocześniejszym w Polsce sprzętem do przeprowadzania doświadczeń. Dla ucznia I LO był to niezwykle dobrze spędzony czas, który połączył jego pasję fizyką z poznaniem wyjątkowo wykształconych ludzi oraz ich środowiska. Warto podkreślić, że Wydział Fizyki oraz Wydział Matematyki na UW zostały uznane przez prestiżowy "Ranking Szanghajski" za najlepsze polskie kierunki.

       Patrz album

       Opracowała: Monika Puc

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

      • Dnia 2 września 2019 roku odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. O godzinie 9.00 wprowadzony został sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy i zapalony został znicz pod pomnikiem pomordowanych w czasie wojny nauczycieli. Następnie głos zabrał Dyrektor I LO Wiesław Łupina, który powitał gości: Wicestarostę Brodnickiego Stanisława Kosakowskiego i Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Stanisława Czajkowskiego, grono pedagogiczne oraz młodzież I LO. Pan Dyrektor skierował serdeczne słowa do uczniów klas pierwszych, poinformował również o sukcesie szkoły, jakim było wyróżnienie przyznane za wyniki maturalne. I LO znalazło się w gronie ośmiu najlepszych szkół okręgu toruńskiego. Na koniec podziękował organowi prowadzącemu za wsparcie i opiekę. Głos zabrał również Wicestarosta Stanisław Kosakowski, który pogratulował sukcesów i życzył powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym. Po oficjalnej części uroczystości, odbyły się spotkania w klasach z wychowawcami.

       Opracowała: Lucyna Domeracka