• Aktualności

            • Akademia Młodego Ekonomisty

            •      18 kwietnia w naszej szkole odbył się pierwszy etap warsztatów w ramach programu edukacji ekonomicznej pod tytułem Akademii Młodego Ekonomisty, prowadzonego przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tematem warsztatów były "Zachowania konsumentów – dlaczego jesteśmy mniej racjonalni niż nam się wydaje?"

                   Dzięki zajęciom młodzież naszej szkoły zdobyła solidne podstawy wiedzy ekonomicznej, przekonując się jednocześnie, jak bardzo psychologiczną i humanistyczną nauką jest ekonomia, uchodząca za dziedzinę ścisłą.

                   Kolejny etap warsztatów odbędzie się 27 kwietnia w siedzibie Wydzialu Nauk Ekonomicznych w Olsztynie. Warsztaty poprowadziła absolwentka naszej szkoły, adiunkt Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie – pani dr Dominika Jakubowska. W warsztatach udział biorą uczniowie klasy II c i III c.

            • Jubileuszowe spotkania z absolwentami...

            •     18 kwietnia gościliśmy absolwentki naszej szkoły, a obecnie wykładowczynie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – dr Dominikę Jakubowską oraz dr inż. Martę Czarnowską – Kujawską.

                   Po powitaniu gości przez dyrektora pana Wiesława Łupinę, rozpoczęła się bogata prezentacja wspomnień i zdjęć, które panie przywiozły ze sobą, a które stały się ciekawą lekcją historii dla młodego pokolenia Filomatów. Nie zabrakło porównań dawnej szkoły z jej dzisiejszymi możliwościami funkcjonowania, a także porad, które absolwentki skierowały do naszych uczniów.

                   Drugim etapem spotkania były warsztaty naukowe, które panie przygotowały zgodnie z tematyką swoich zainteresowań naukowych Pani dr inż. Marta Czarnowska – Kujawska przeprowadziła zajęcia z zakresu analizy sensorycznej – nauki, która polega na ocenie organoleptycznej cech żywności za pomocą zmysłów (smaku, węchu, wzroku, słuchu i dotyku). Uczniowie uczyli się, w jaki sposób sprawdzić czy nasze zmysły działają poprawnie i jakie zastosowanie mają oceny sensoryczne w zakładach wytwarzających produkty spożywcze. Na koniec zajęć uczniowie wykonali test rozpoznawania zapachów.

                   Pani dr Dominika Jakubowska poprowadziła zajęcia w ramach "Akademii Młodego Ekonomisty." Dokładniejszy opis zajęć ekonomicznych ukazany został w kolejnym, odrębnym  poście.

              Patrz album

            • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik”

            •        Z przyjemnością informujemy, że 8 uczniów naszego liceum otrzymało dyplom wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie „Alchemik”. Wzięło w nim udział 16 uczniów klas biologiczno-chemicznych. W kategorii Żak najwyższy wynik w naszej szkole, uzyskał Szymon Wrzesiński (3b), w kategorii Junior Radosław Kopczyński (1a). Wśród wyróżnionych uczniów w kategorii Żak są również: Karol Sztandarski (3a), Karolina Trendowicz (2a), Sara Kamińska (4pb), Karolina Żbikowska (3b), natomiast w kategorii Junior: Agata Pniewska (1a), Karolina Grochocka (1b).

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów!

            • Spotkanie z absolwentem

            •        19 kwietnia br. w auli I LO odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu wizyt znanych absolwentów z okazji Jubileuszu 150 -lecia szkoły. W murach liceum gościliśmy Dziekana Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum  UMK prof. dr hab. Stefana Kruszewskiego. Profesorowi towarzyszyli  wykładowcy  Wydziału Farmaceutycznego –dr Magdalena Wujak i dr Michał Falkowski.

                     Gości przywitał Dyrektor Wiesław Łupina, który zaznaczył, że spotkania ze słynnymi absolwentami wpisują się w wyjątkowy jubileusz szkoły. Następnie Dziekan  Stefan Kruszewski podzielił się z młodzieżą swoimi wspomnieniami z czasów licealnych. Opowiadał o nauczycielach, kolegach i koleżankach. Zwracał uwagę na znaczenie szkoły w regionie, na jej misję rozbudzania pasji i entuzjazmu w młodych ludziach. Profesor opowiedział o swoich losach, o tworzeniu wydziału i pracy badawczej. Zachęcił uczniów do studiowania analityki medycznej, farmacji i kosmetologii. Przedstawił też młodych naukowców. Dr Michał Falkowski zaprezentował swoją ścieżkę kariery , natomiast dr Magdalena Wujak   wygłosiła wykład akademicki dotyczący badań klinicznych i wprowadzania leków na rynek.  Warto wspomnieć, że uczniowie klas biologiczno- chemicznych naszej szkoły  cyklicznie jeżdżą na takie wykłady i warsztaty do Collegium Medicum UMK.

                     Dziękując za spotkanie Dyrektor Wiesław Łupina, powołując się na słowa słynnego absolwenta prof. Tadeusza Kaczorka, podkreślił, że sukces zależy od zdolności i pracowitości. Zachęcał uczniów do nauki w celu realizacji celów, wskazując na autorytety znanych Filomatów.

              Patrz album

            • XV Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

            •     17 kwietnia w BDK odbył się XV Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Po przesłuchaniu prezentacji konkursowych jury w składzie: p. Bernadetta Leśniak, p. Zdzisław Kędzia i p. Maciej Zajda postanowiło przyznać następujące nagrody naszym wokalistkom:

              Wyróżnienia: Julia Maciejewska i Oliwia Pietrzak

              II miejsce – Vlada Shubina

              III miejsce – Julia Osińska

              Patronat nad konkursem objął Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz.

              Patrz album

            • Targi Edukacji i Pracy

            •       13 kwietnia br. uczniowie klas IV i III  I LO wzięli udział w Targach Edukacji i Pracy, które odbyły się  w hali sportowej CKZiU w Brodnicy. Zaprezentowały się na nich uczelnie wyższe, szkoły policealne, jednostki szkoleniowe, służby mundurowe i brodnickie firmy. Młodzież zapoznała  się z ofertą, rozmawiała na temat zasad rekrutacji i przebiegu nauki. Dostępne były materiały promocyjne, ulotki, gadżety, które miały ułatwić  wybór  młodym  ludziom i zachęcić do dalszej  edukacji.

              Zdjęcia: Zbliżenia – TVP3 Bydgoszcz

            • "Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej"

            •        W dniu 3 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”. Turniej jest organizowany pod patronatem honorowym Marszałka Senatu RP z okazji 100. Rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.  Do etapu okręgowego przystąpili uczniowie – zwycięzcy etapu szkolnego ze szkół ponadpodstawowych znajdujących się w okręgu wyborczym nr 12, którego reprezentantem jest Senator RP Pan Ryszard Bober. Przedstawicielki I LO , wraz z pozostałymi 12 uczestnikami rozwiązywały test złożony z 40 pytań zamkniętych.  Jury konkursu doceniając wysoki poziom wiedzy uczestników postanowiło przyznać trzy wyróżnienia , w tym reprezentantce I LO, Natalii Andrzejewskiej z klasy 3e.

              Patrz album

            • UCZNIOWIE I LO W WARSZAWIE – ŻYWA LEKCJA HISTORII

            •       30 marca 2023 roku uczniowie z klas trzecich oraz klas z rozszerzonym programem nauczania historii, zainteresowani nie tylko  historią ,ale także nowoczesnymi metodami przedstawiania zabytków przeszłości oraz efektami specjalnymi, wraz z opiekunami, wyruszyli do Warszawy. W muzeum PRL, uczniowie poczuli klimat przedszkolnej oraz kinowej sali , do  tzw. „malucha” próbowali spakować rodzinę na wakacje, zajrzeli do mieszkania młodego małżeństwa z początku lat 70-tych oraz biura administracji państwowej ustroju komunistycznego. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się wizyta w barze mlecznym, gdzie zachwycił smak oranżady i wody sodowej nalewanej do „ musztardówki” .  Uczestnicy wycieczki zachwycili się przejazdem przez Warszawę, poznali Powązki, zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza, jednak nie zabrakło czasu na skorzystanie z nowoczesnych technologii. Wiele emocji towarzyszyło seansowi kinowemu z efektami 4dx.

              Patrz album

            • Lekcja chemii, historii i języka polskiego na wycieczce

            •             23 marca uczniowie klasy 1a i 2a wraz z wychowawczyniami p. Elżbietą Brzezicką-Pruchińską i p. Mileną Pieróg wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Młodzież wysłuchała  wykładu: „Mięczaki i twardziele wśród kwasów i zasad”. Następnie obserwowali doświadczenia chemiczne. Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej oraz otrzymali pamiątkowe gadżety. Kolejnym punktem wyprawy było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odbył się też spacer wzdłuż Motławy na starówkę. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Muzycznym w Gdyni na musicalu „Chłopi”.

              Patrz album

            • Warsztaty z prawa karnego

            •       Pan Marcin Perliński sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim podczas swojej wizyty w naszej szkole w dniu 22.03.2023 r. spotkał się także z uczniami klas młodszych i przeprowadził warsztaty z zakresu prawa karnego. Podjął dyskusję nad sensem funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Opowiadał o zawodach prawniczych oraz najciekawszych sprawach prowadzonych przez siebie. Podsumowaniem wizyty było przeprowadzenie zainscenizowanej rozprawy karnej podczas której młodzież mogła zrozumieć istotę zawodu sędziego, prokuratora i adwokata.

              Patrz album

            • Kolejne jubileuszowe spotkanie z absolwentem …

            •         W cyklu wizyt znanych i wybitnych absolwentów naszego liceum, organizowanym z okazji Jubileuszu 150-lecia istnienia szkoły – 22.03.2023 r. odbyło się spotkanie z sędzią panem Marcinem Perlińskim. Swojego byłego wychowanka i ucznia powitał w auli szkolnej dyrektor pan Wiesław Łupina.

                     Pan Marcin  Perliński ukończył liceum w 1994 roku, studiował prawo na UMK w Toruniu, pełnił funkcję prokuratora, a obecnie jest sędzią Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas maturalnych, okazało się sentymentalną podróżą do początku lat 90-tych. Nasz gość opowiadał o nauczycielach, koleżankach i kolegach oraz o swoim wychowawcy. Podzielił się również doświadczeniami z okresu studiów i przedstawił swoją drogę zawodową.

                    Dziękując panu sędziemu za spotkanie pan dyrektor Wiesław Łupina podkreślił, że w każdym pokoleniu młodość ma podobne cechy, oczekiwania i cele.

              Patrz album

            • Dzień Wiosny w I LO

            •          21 marca społeczność I LO obchodziła Pierwszy Dzień Wiosny. Rozegrano Mistrzostwa Szkoły w siatkówkę. Rywalizacja wyłoniła następujących zwycięzców :

              I miejsce- klasa II b

              II miejsce- klasa IId

              III miejsce- klasa IIIa

                      Chętni uczniowie zmierzyli się także w grach komputerowych i szachach. W auli odbyły się animacje taneczne oraz zajęcia sprawnościowe. Dużo emocji wzbudził Konkurs na Panią Wiosnę , który wygrał reprezentant klasy IVe- Adam Etmański. Było można zagrać w gry planszowe oraz wykazać się kreatywnością w popularnych teleturniejach. Szkoła tego dnia mieniła się różnymi kolorami strojów, które przybrały poszczególne klasy.

              Patrz album

            • Zielone święto w I LO

            •       17 marca br. nauczyciele języka angielskiego zorganizowali w naszej szkole obchody Dnia św. Patryka. Zielone święto miało przybliżyć  tradycje charakterystyczne dla krajów angielskiego obszaru językowego. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zabawach i konkursach, w których mogli wykazać się znajomością języka angielskiego. Poza tym prezentowali swoje plastyczne zdolności i obejrzeli film o tym, z czym wiąże się święto w Wielkiej Brytanii. Wygrały ex aequo klasy: Ia i Ib, które otrzymały słodkie upominki i voucher na dzień wolny od pytania.  Wicedyrektor Anna Rumińska pogratulowała uczestnikom  i uroczyście wręczyła  nagrody. Dzień św. Patryka był okazją do połączenia nauki z zabawą i rywalizacją zespołów klasowych.

              Patrz album

            • Kangur Matematyczny w I LO

            •         16 marca w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny   ,, Kangur ‘’. Młodzież w ciągu 75 minut rozwiązywała 30 zadań o zróżnicowanym stopniu trudności . Do konkursu przystąpiło 47 uczniów  w dwóch kategoriach wiekowych- Junior i Student.  Za udział w matematycznej przygodzie każdy uczestnik otrzymał przestrzenną układankę .

              Patrz album

            • Filomaci zgłębiają tajniki prawa

            •      We wtorek, 14 marca , uczniowie klas 1 c i 1 e oraz uczniowie klas 3d i 3e spotkali się z radcą prawnym Karolem Pniewskim. Filomaci rozszerzający wiedzę o społeczeństwie w tym roku szkolnym szczególnie aktywnie zajmują się zagadnieniami związanymi z prawem. W pierwszej części spotkania wysłuchali prelekcji radcy prawnego dotyczącej definicji prawa oraz jego źródeł. Był również czas na zadawanie pytań ,ta możliwość wywołała gorącą dyskusję ciekawych swoich praw i obowiązków uczniów.

                    Druga część spotkania miała formę warsztatów, podczas której - po zapoznaniu z wybranymi przepisami prawa karnego - uczniowie przeprowadzili symulację rozprawy sądowej.  Wcielili się w  różne role od sędziego do świadka.  W scenariusz rozprawy przygotowany przez Pana Karola Pniewskiego uczniowie bardzo się wczuli, a jednocześnie doświadczyli realiów rozprawy sądowej w procesie cywilnym , dotyczącej nieustającego nękania zarówno wiadomościami SMS,  jak i nachodzeniem w miejscu pracy oraz zamieszkania. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła kwestia umiejętności zachowania się w roli oskarżyciela posiłkowego, oskarżonego lub świadka.

              Patrz album

            • Targi edukacyjne

            •      14 marca rozpoczęliśmy wiosenną promocję naszej szkoły i jej oferty edukacyjnej na kolejny rok szkolny. Pierwsze spotkanie z absolwentami klas ósmych odbyliśmy na targach edukacyjnych, zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Gortatowie z siedzibą w Szczuce. Naszym podstawowym celem było zarówno zaprezentowanie I LO jako szkoły dobrego wyboru, ale też spotkanie z młodszymi koleżankami i kolegami i rozmowa na temat dalszego wyboru ich drogi edukacyjnej. Spotkanie w Szczuce było dla nas cennym doświadczeniem i mamy nadzieję, że było także pomocne dla wszystkich uczniów, na których czekamy w murach naszej szkoły już we wrześniu.

              Patrz album

            • Kolejna Próbna Matura w I LO

            •       Już trzeci raz, w tym roku szkolnym, maturzyści  I LO zmierzyli się z arkuszami egzaminacyjnymi. W dniach od 07 do 10 marca uczniowie klas czwartych rozwiązywali zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wiązało się to też z przypomnieniem procedur i zweryfikowaniem stopnia opanowania materiału przed egzaminem dojrzałości.

              Patrz album

            • Mistrz powiatu w szachach

            •          W rozegranym dnia 7.03 br. XII turnieju o Puchar Starosty Brodnickiego szkół ponadpodstawowych w szachach, uczeń klasy 4c – Wiktor Murawski zajął I miejsce. W zawodach uczestniczyło 29 szachistów i szachistek uczących się w szkołach powiatu brodnickiego. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund po 10 minut dla zawodnika. Wiktor zdeklasował rywali i wygrał wszystkie swoje partie rozgrywane w zawodach. Dyplomy i puchary dla zwycięzców wręczyła Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu starostwa brodnickiego pani Justyna Prajs.

            • Nasz licealista powalczy o indeks!

            •       Karol Sztandarski, uczeń klasy 3a, zakwalifikował się do II etapu XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego: „Wygraj indeks” organizowanego przez Wydział Chemii Politechniki Gdańskiej. Do zmagań finałowych, które odbędą się 25 marca 2023 r., przystąpi 132 uczniów szkół średnich z całego kraju. Nagrodą w konkursie jest indeks na dowolny kierunek na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej. Licealista przygotowuje się pod opieką p. Mileny Pieróg.

              Gratulujemy Karolowi i życzymy sukcesu w finale!

    • Kontakty

      • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
      • sekretariat@1lobrodnica.pl
      • 0-56 4982016
      • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

        87-300 Brodnica
        Poland
      • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

        ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej