• Aktualności

      • XX Konkurs Adwentowy

      •      Piękny jubileusz I LO zbiegł się z małym jubileuszem Konkursu.

            Konkurs na przygotowanie adwentowych dekoracji jest już w naszym liceum tradycją, gdyż w tym roku miała miejsce XX edycja. Organizatorem jest nauczycielka języka niemieckiego- Danuta Przybylska. Uczniowie, w nawiązaniu do zwyczajów krajów niemieckiego obszaru językowego, przygotowali wieńce i kalendarze adwentowe. Prace wykonane z papieru, szyszek, gałązek zadziwiają pomysłowością i świątecznie zdobią hol szkoły.

           15 grudnia zostali ogłoszeni zwycięzcy, a Pan Dyrektor Wiesław Łupina wręczył dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

       Wyniki:

       W kategorii wieniec adwentowy:

       I miejsce – Olga Marks kl. Ie

       II miejsce – Amelia Szczechowicz kl. Ia

       III miejsce – Klaudia Domagalska kl. IIc

        

       W kategorii kalendarz adwentowy:

       I miejsce – Wiktoria Wrzosek kl. IVb

       II miejsce – Dawid Bąkowski kl. Ie

       III miejsce – Agata Murawska kl. IVd

       III miejsce – Julia Waruszewska kl. IVe

       Wyróżnienie- Jagoda Grążawska kl. IVe

       Patrz album

      • MŁODZIEŻ I LO PRZEŁAMUJE STEREOTYPY

      •      15 grudnia młodzież I LO, realizująca rozszerzony program nauczania geografii, uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Poza tradycyjną, wieczorną wizytą w Teatrze Buffo i odwiedzeniem Centrum Pieniądza, grupa zrealizowała alternatywny program turystyczny: "szlakiem praskich podwórek."

             Program zakładał zapoznanie się z fragmentami przestrzeni Pragi Północnej i zrozumienie charakteru dzielnicy, uchodzącej za niebezpieczną i nieatrakcyjną. Młodzież naszej szkoły, poza tradycyjnymi lekcjami geografii, realizuje program autorski w ramach przedmiotu: przestrzeń turystyczna z elementami ćwiczeń terenowych. Każda wycieczka jest więc okazją do praktycznego ujęcia treści pobieranych na zajęciach lekcyjnych oraz naocznym doświadczeniem poznawanych wcześniej zagadnień. Program turystyki alternatywnej: "szlakiem praskich podwórek", to próba otwarcia się młodych ludzi na dotąd nieznane fragmenty tkanki miejskiej, nierozumiane także w pojęciu tradycyjnej turystyki. To poznanie realnej rzeczywistości mieszkańców obszaru Pragi Północnej, ich folkloru oraz sposobu mówienia. To także bezpośrednie przeniknięcie do przedsionków domostw, podpatrywanie podwórkowych stref przeznaczonych do celów gospodarczych, rekreacyjnych czy tych, związanych z praktykami religijnymi, realizowanymi od okresu wojennego przy podwórkowych kapliczkach. Wreszcie to przełamanie strachu przed niesłusznymi stereotypami, poprzez kontakt osobisty z gospodarzami podwórek i próba zrozumienia podwórkowej sztuki i wszystkich detali "wystroju" tych miejsc nawet wtedy, gdy wydaje się to być niewytłumaczalne. "Szlakiem praskich podwórek" to sedno przesłania, że miasto należy traktować globalnie, a nie w sposób wyrywkowy, skupiając się na popularnych enklawach turystycznych czy znanych obiektach zabytkowych.

             Cieszymy się, że w naszej szkole młodzież uczy się rozumieć przestrzeń turystyczną w sposób odkrywczy i tolerancyjny wobec tego, co w powszechnym rozumieniu czasem budzi psychologiczną barierę.

       Zdjęcia: Zuzanna Rybkowska

       Patrz album

      • Kolejna matura w I LO

      •       Po raz kolejny, w naszej szkole, została przeprowadzona próbna matura. Od 12 grudnia uczniowie I LO sprawdzają swoje kompetencje, rozwiązując zadania przygotowane przez CKE. W listopadzie młodzież przystąpiła do projektu Wydawnictwa Operon i oswoiła się z arkuszami oraz procedurami obowiązującymi  na egzaminie dojrzałości. Ćwiczenie umożliwiło wyciągnięcie wniosków i wykorzystanie ich w bieżącej sesji. Wszystkie te działania mają na celu solidne przygotowanie do ostatniego egzaminu. Maturzystom życzymy powodzenia!

       Patrz album

      • Góralskie kolędowanie w I LO

      •     13 grudnia rozpoczęliśmy nasze szkolne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji zaprosiliśmy Kapelę Karpati, która wprowadziła nas swoją muzyką w niepowtarzalny klimat.

            Występ zespołu znanego z programu Mam Talent, zgromadził potężną, szkolną publiczność. Podczas koncertu poznaliśmy liczne góralskie kolędy i pastorałki, oraz śpiewaliśmy popularne polskie kolędy z podziałem na grupy dziewcząt, chłopców i nauczycieli. Spotkanie z Kapelą Karpati to także wymiana wiadomości dotyczących zwyczajów świątecznych w różnych regionach Polski, zapoznanie się z elementami i detalami stroju góralskiego oraz konkursy z nagrodami, które zespół przygotował dla najbardziej aktywnych uczniów.

            Dziękujemy Kapeli Karpati za wizytę w naszej szkole i liczymy na kolejne muzyczno - kulturowe lekcje w wybitnym stylu.

       Patrz album

      • Rozmowa z uczniem I LO w Brodnicy - Martinem Małeckim Wicemistrzem Europy w MMA, w wadze do 61 kg

      • Wojciech Zembrzycki: Na wstępie gratuluję Ci olbrzymiego sukcesu. To wielki zaszczyt dla społeczności naszej szkoły, że mamy wśród uczniów Wicemistrza Europy w MMA. Czy mógłbyś tak dokładnie określić czym jest właściwie MMA i jak pozycjonować tę sztukę walki?

       Martin Małecki: Bardzo dziękuję za gratulacje i wsparcie. MMA to mieszane sztuki walki. Łączą się tu wszystkie dyscypliny sportów walki. Sama walka może toczyć się w stójce, jak i w parterze. Sport ten należy do niezwykle kontuzyjnych. Zawodnicy często wręcz eksploatują swoje ciało, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki.

       W.Z.: Od kiedy trenujesz? Kto lub co miało wpływ na wybór tej dyscypliny?

       M.M.: Na pierwszy trening poszedłem 7 lat temu. Miałem więc zaledwie 9 lat. Odkąd pamiętam sporty walki interesowały mnie od zawsze.

       W.Z.: Kto wspiera Twoje działania i pod czyją opieką trenujesz?

       M.M.: Od samego początku bardzo wspierają mnie Rodzice. Jestem im za to szczególnie wdzięczny. Tę wdzięczność i słowa uznania kieruję też na ręce trenerów, którzy przygotowali mnie do mistrzostw.Trenuję w brodnickim klubie Fight Team MMA Brodnica.

       W.Z.: Jak zostaje się Wicemistrzem Europy? Jakie wyrzeczenia wiążą się z utrzymywaniem doskonałej formy i jakie korzyści niesie posiadanie takiego tytułu?

       M.M.: Zrobienie formy, która pozwoli na start w takich zawodach, wiąże się z bardzo ciężkimi treningami, niekiedy 6 razy w tygodniu. Rezygnacja z wielu rzeczy jest wpisana w życiorys sportowca. Nie mogę sobie pozwalać na wolny weekend. Muszę trzymać restrykcyjną dietę i muszę być wolny od wszelkich używek.

       W.Z: Do czego zobowiązuje Cię taki sukces?

       M.M.: Sukces zobowiązuje mnie do dalszej pracy. Nie można po prostu osiąść na laurach. To nie miałoby sensu. W sporcie trzeba poświęcić się w pełni. Inaczej nie można osiągać ani takich sukcesów, ani satysfakcji.

       W.Z.: Co poradziłbyś swoim rówieśnikom w zakresie pracy nad sobą, swoim ciałem, uprawiania sportu?

       M.M.: Myślę, że w każdym działaniu potrzebna jest pasja i wytrwałość, a przede wszystkim dyscyplina. Moim rówieśnikom życzę właśnie tego. A porady? Nie wiem czy powinienem to robić, ale jeśli tak, to mogę powiedzieć, że warto w sporcie znaleźć coś, co lubi się robić i po prostu to zgłębiać. No i uważać na dietę. Nie przesadzać w żadnym kierunku. Nie obciążać organizmu zbędnymi produktami. Tak niewiele może dać dobre efekty.

       W.Z.: Jakie są twoje dalsze cele, co jest Twoim marzeniem?

       M.M.: Moim celem jest osiągać taki poziom w sporcie, aby móc z jego uprawiania zarabiać na życie i rozwój kariery.

       W.Z.: Dziękuję za rozmowę.

      • Łączenie Pokoleń


      •      I LO w Brodnicy przystąpiło do programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą: Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – Wsparcie Integracji Międzypokoleniowej, pt.: "Międzypokoleniowe zajęcia mieszkańców powiatu brodnickiego." Realizacja programu możliwa była dzięki współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Rozwoju Ziemi Brodnickiej – Nasza Brodnica i nastąpiła w pierwszych dniach grudnia.

        

            Do programu przystąpili uczniowie szkoły, nauczyciele, rodzice uczniów, nauczyciele – emeryci, mieszkańcy powiatu brodnickiego oraz przedstawiciele Stowarzyszenia.

       Projekt obejmował trzydniowy pobyt w Warszawie, podczas którego uczestnicy brali udział w wycieczkach, zajęciach integracyjnych oraz w warsztatach praktycznych.

        

             Pierwszego dnia młodzież i seniorzy odwiedzili Muzeum Życia w PRL. Były to zajęcia, mające na celu przybliżyć młodzieży realia życia w czasie socjalizmu, a osobom starszym przypomnieć dawną rzeczywistość. Zajęcia pozwoliły wymienić poglądy między uczestnikami, a także umożliwić seniorom edukowanie młodzieży w zakresie używania typowych dla tamtego okresu przedmiotów, czy przybliżyć opowieściami i przykładami z własnego życia zasady funkcjonowania państwa i problemy życia codziennego. Wieczorową porą wszyscy uczestnicy odwiedzili Teatr Roma i obejrzeli piękny musical "Aida".

        

            Drugi dzień pobytu w Warszawie to wizyta w Hotelu Marriott i spotkanie z legendą polskiego hotelarstwa – Idalią Kostrzewską, która oprowadziła uczestników projektu po hotelu, podzieliła się tajnikami pracy hotelarskiej, a także swoimi własnymi doświadczeniami zawodowymi i życiowymi. Nie brakowało przy tym miłych, osobistych niespodzianek, które Idalia Kostrzewska zapewniła grupie brodnickiej, podkreślając swoje relacje z jednym z nauczycieli szkoły, z którym od lat współpracuje w zakresie edukacji hotelarskiej.

       Późnym popołudniem grupa odwiedziła Cmentarz Powązkowski, który był ważnym i nostalgicznym momentem całej wycieczki. Uczestnicy odwiedzili wiele grobów zacnych aktorów, pisarzy, piosenkarzy, polityków, sportowców i dziennikarzy. Nie zabrakło także uhonorowania grobów ofiar trzech katastrof lotniczych oraz słynnych bohaterów "Kamieni na szaniec" – Alka, Rudego i Zośki.

       Wieczorem grupa upajała się pięknem iluminacji Królewskich Ogrodów Światła w Wilanowie. Spacer po ogrodach przeniósł wszystkich w bajkowy wręcz świat muzyki i światła oraz efektów, których rozmach przerósł wszelkie oczekiwania.

        

            Ostatni dzień w Warszawie to warsztaty manualne w zakresie szydełkowania i wykonywania ozdób choinkowych. Zajęcia prowadzone przez uczestniczki wyjazdu, pozwoliły młodzieży zapoznać się z technikami wykonywania poszczególnych produktów, ale też nauczyć dużej cierpliwości w niełatwych zmaganiach plastyczno - technicznych. Na koniec wszyscy udali się do Muzeum Be Happy, w którym młodzież pomagała zrozumieć seniorom świat współczesnych aplikacji społecznościowych. Liczne selfie, relacje i TikToki wzbogaciły profile wszystkich uczestników, którzy po udanej zabawie wyruszyli w powrotną drogę do domu.

        

            Warto podkreślić, że całość projektu została sfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, a pomysł realizacji projektu zgłosiła i koordynowała Pani Żaneta Karbowska – członkini Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Brodnickiej Nasza Brodnica, a prywatnie mama jednej z uczennic naszej szkoły.

        

            Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu oraz za kilka dni wspaniałej przygody potwierdzającej, jak bardzo potrzebna jest integracja międzypokoleniowa i jak szkoła może być miejscem spotkań nie tylko uczniów i nauczycieli, ale też lokalnej społeczności, zintegrowanej wokół pasji i tworzenia dobra.

       Patrz album

      • Artystyczne zmagania

      •       08.12. 22 młodzież I LO reprezentowała szkolę w Powiatowym Konkursie recytatorskim,, Słowa Niewypowiedziane” , który zorganizował Brodnicki Dom Kultury .

            W komisji konkursowej zasiadały : Justyna Prajs – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu ze Starostwa Powiatowego w Brodnicy i Dorota Katolicka – wieloletni, emerytowany nauczyciel języka polskiego.

            Uczniowie przygotowali ciekawy i zróżnicowany repertuar: utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Anny Kamieńskiej, Stanisława Barańczaka, Aleksandry Bacińskiej.

           W kategorii klas 1-2 szkół ponadpodstawowych:

       Drugie miejsce zajęli:, Karolina Trendowicz z kl. 2a, Julianna Wiśniewska z kl. 1b, Kacper Dembowski z kl. 1b, Fabian Płachta z kl. 1b

       Trzecie miejsce zajęły: Zosia Kryszkiewicz z kl. 2a Wiktoria Lewandowska z kl. 1a

       Wyróżnienie otrzymała:

       - Natalia Janasz z kl. 1a

           Natomiast w kategorii klas 3-4 szkół ponadpodstawowych:

       Drugie miejsce zajęła Maja Kazaniecka z kl. 3c

       Trzecie miejsce zajęły: Weronika Przybyłowska z kl. 3e i Julia Bińczak z kl. 3e

       Wyróżnienia otrzymali:

       - Oliwia Pietrzak z kl. 3b, Zuzanna Blank z kl. 3b, Kacper Lewiński z kl. 3e

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a także karty podarunkowe do EMPIK-u, które ufundowało Starostwo Powiatowe. Brawo recytatorzy!

       Patrz album

      • Uczeń I LO wśród Stypendystów Prezesa Rady Ministrów

      •          W dniu 08.12.2022 w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Wśród nagrodzonych znalazł się Karol Sztandarski- uczeń klasy IIIa. Jesteśmy dumni z wyróżnienia naszego Filomaty. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       Patrz album

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Prawie – jesteśmy w kolejnym etapie!

      •       Nasza uczennica, Natalia Andrzejewska z klasy 3e zakwalifikowała się do etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. Natalia, bardzo interesuje się prawem dlatego zagadnienia z etapu szkolnego nie sprawiły jej problemu.  Musiała wykazać się znajomością istoty prawa, genezy państwa , norm postępowania. Kluczowa była znajomość konstytucji, hierarchii aktów prawa oraz łacińskich sentencji związanych z tą tematyką.

            Celem Olimpiady jest upowszechnienie wiedzy na temat praw oraz sposobów ich ochrony w powiązaniu ze znajomością historii najnowszej oraz zagadnień z wiedzy o społeczeństwie.  Cieszymy się z sukcesu i przygotowujemy się do kolejnych zmagań, które przed Natalią już w marcu przyszłego roku.

      • Matura z Operonem w I LO

      •           W dniach od 22 do 25 listopada uczniowie I LO przystąpili do próbnej matury przygotowanej przez Wydawnictwo Operon. Zmierzyli się z arkuszami z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Sprawdzili  również wiedzę z przedmiotu dodatkowego, który  wybrali zgodnie z zainteresowaniami. Podczas próbnego egzaminu dojrzałości, młodzież  przekonała się o stopniu swojego przygotowania.  Była to też okazja do poznania procedur związanych z tym najważniejszym egzaminem. Wszyscy uczniowie I LO przystępują do matury, dlatego właściwe przygotowanie i zweryfikowanie wiedzy jest w szkole priorytetem.

       Patrz album

      • "Przyszłość dzieje się dziś"

      •        W dniach 21.11-22.11 klasy 2a i 2b wraz z wychowawcami brały udział w warsztatach edukacyjnych "Kreatywnie ku przyszłości", które miały na celu kształcenie kompetencji i postaw niezbędnych na rynku pracy oraz doskonalenie umiejętności organizacji pracy w zespole. Zajęcia odbyły się w Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Przysieku koło Torunia. Gry i zabawy zespołowe, interesujące zajęcia praktyczne oraz spacer ścieżką edukacyjną wzdłuż Stawów Przysieckich stanowiły niewątpliwą atrakcję pobytu oraz sprzyjały integracji uczniów.

       Patrz album

      • Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej

      •       16 listopada w Brodnickim Domu Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej. W konkursie udział wzięły dwie wokalistki z I LO. Po wysłuchaniu prezentacji konkursowych jury w składzie: p. Justyna Prajs, p. Joanna Nehring-Roszkowska i p. Maciej Zayda postanowiło przyznać I miejsce Zuzannie Wacko (IV pE) za utwór 'Kolęda warszawska' oraz III miejsce Oliwii Pietrzak (III b) za 'Deszcz jesienny'. Nagrody ufundował Powiat Brodnicki.

      • Paryska przygoda z I LO

      •            W dniach 7 – 12 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili Paryż. Wycieczka obfitowała w wyjątkowe wzruszenia. Naprawdę bajkowe chwile można było przeżyć już pierwszego dnia w Disneylandzie. Okazało się, że magia dzieciństwa porywa niezależnie od wieku – tak młodzież, jak i opiekunów. Kraina radości i fantazji wywarła na nas niesamowite wrażenie, a uśmiech rozpromieniał nasze twarze. Disneyland przeniósł nas w świat Myszki Miki, Piotrusia Pana, Piratów z Karaibów, Alicji z Krainy Czarów i wielu innych postaci. Najodważniejsi spróbowali kolejki górskiej w kopalni złota, odwiedzili Indiana Jons’a i Dom Strachów. Ekstremalnych uczuć dostarczyła też Rakieta, która z oszałamiającą prędkością porwała nas w podróż po galaktykach. Czas spędzony w świecie Disney'a upłynął nam bardzo szybko, choć wszyscy pragnęliśmy, by się nie kończył. Po czarodziejskiej, rozświetlonej paradzie bajkowych postaci przyszedł moment, gdy trzeba było pojechać do hotelu. Z niecierpliwością można było już oczekiwać na nowe atrakcje.

                   Kolejny dzień w Paryżu rozpoczął się od odwiedzenia Panteonu. Naszą zadumę wywołały groby wielkich pisarzy – Woltera, Russeau, Hugo, Zoli czy Dumas’a. Nie można zapomnieć o wybitej Polce – Marii Skłodowskiej – Curie, która również spoczywa w tym ważnym miejscu.  Ponadto odwiedziliśmy dom, w którym mieszkała słynna chemiczka, a także jej ogródek, gdzie odpoczywaliśmy na ławeczkach, przy popiersiu noblistki i jej męża – Piotra Curie.

                    Następnym punktem naszego spaceru były Ogrody Luksemburskie. Dotarliśmy też do domu Adama Mickiewicza, w którym wieszcz napisał ,,Pana Tadeusza’’. Ważnym miejscem była też Biblioteka Polska w Paryżu, w której mieści się muzeum największego polskiego poety. Tego dnia widzieliśmy jeszcze Katedrę Notre Dame i Centrum Pompidou. Wszystkie te miejsca przesiąknięte są francuską atmosferą. Ludzie, domy, kawiarenki, ulice, każdy element miasta miał swój urok, sprawiał, że słowa ,,chwilo trwaj, jesteś piękna’’ były, jak najbardziej, na miejscu. Niestety, również drugi dzień wycieczki minął zbyt szybko.

                    Trzeci dzień podróży rozpoczął się od wizyty pod wieżą Eiffla . Nie udało się wjechać na jej szczyt z powodu strajku pracowników. Można jednak było zrobić zdjęcia i podziwiać z bliska ,,Żelazną Damę’’. Paraliż miasta objętego protestami nie przeszkodził nam w zwiedzaniu. Ważnymi punktami wycieczki były przystanki przy Hotelu des Invalides, czy Łuku Tryumfalnym. Następnie udaliśmy się na cmentarz Pere – Lachaise i odwiedziliśmy grób Fryderyka Chopina. Wśród nas były takie osoby, dla których miało to ogromne znaczenie. Okazało się, że zafascynowanie muzyką kompozytora to nie tylko cecha absolwentów Szkoły Muzycznej, którzy czuli, że właśnie spełnia się ich marzenie, ale również innych wrażliwych na piękno melomanów w naszej grupie. Na koniec dnia oglądaliśmy dachy Paryża ze szczytu wzgórza, na którym stoi bazylika Sacre Coeur, chłonęliśmy też artystyczne klimaty przechadzając się po Montmartre. Najbardziej zdeterminowani wyprawili się na grób Juliusza Słowackiego, żeby oddać hołd ukochanemu poecie.

                        W ostatnim dniu przyszedł czas na najwspanialszą sztukę świata. Wizyta w Luwrze umożliwiła nam obcowanie z takimi klasykami jak Mona Lisa, Nike z Samotraki, Wenus z Milo. Oprócz tego zachwycało nas szczególnie malarstwo francuskie, sztuka afrykańska, arabska i świat starożytny. Nie sposób wymienić wszystkich eksponatów ani opisać uczuć, które one wywołują. Znane z podręczników reprodukcje na żywo są inne, doskonałe, subtelne i prawdziwe. Mają moc uspokojenia, wyciszenia i poruszenia najgłębszych zakamarków serca.

                      Paryż nie byłby w pełni paryski, gdyby nie wizyta w oryginalnej perfumerii. Poznaliśmy proces produkcji prawdziwych perfum i zanurzyliśmy się w świecie luksusowych zapachów. Potem śpiewaliśmy i tańczyliśmy na ulicy wraz z paryskim grajkiem oraz odwiedziliśmy Galerię Lafayette, której wnętrza przypominają bardziej operę niż zespół sklepów. Naszym celem było dotarcie na szczyt galerii, by z ogromnego tarasu widokowego obserwować zachód słońca nad tym szczególnym miastem.

                     Tym romantycznym akcentem zakończyła się nasza niezwykła wyprawa. Po czasie pandemii, znowu możemy zwiedzać świat i uczyć się go namacalnie. Nawiązaliśmy kilka nowych znajomości, praktykowaliśmy języki obce, chłonęliśmy sztukę i podziwialiśmy wyjątkowe miejsca. Podróże nie tylko kształcą, ale uwrażliwiają na piękno i uczą otwartości i tolerancji – jednych z najważniejszych wartości I LO. Paryżu jesteś magiczny, będziemy za Tobą tęsknić!

       Patrz album

      • Narodowe Święto Niepodległości

      •          9 listopada 2022 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyły się uroczystości poświęcone 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pasowanie na Filomatę uczniów klas pierwszych.

                Ten szczególny moment swoją obecnością uświetnili Przewodniczący Rady Powiatu p. Roman Pytlasiński, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p. Justyna Prajs oraz p. Przemysław Majchrzak Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Brodnicy.

                Tradycyjnie wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Uczniowie klas trzecich i czwartych przybliżyli zebranym rys historyczny poświęcony naszej Małej Ojczyźnie – „Roli Filomatów w dziele odzyskania niepodległości” przygotowany przez p. Krystynę Kwintal i p. Beatę Nijakowską. Prelekcji towarzyszyły pieśni patriotyczne. Przybyłym wręczono kotyliony przygotowane przez uczniów klas pierwszych pod opieką p. Doroty Lisowskiej. Upamiętniono na nich daty odnoszące się do Jubileuszu 150 – lecia I LO.

                Dalszą część uroczystości poświęcono najmłodszym rocznikom. Odśpiewano hymn szkoły i przybliżono uczniom historię buzdyganu, którym p. Dyrektor Wiesław Łupina dokonał pasowania na Filomatę każdego ucznia klasy pierwszej. Po uroczystym ślubowaniu zaprezentowano społeczności filomackiej „Kodeks dobrego zachowania Filomaty w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy”.

       Patrz album

      • Spotkanie autorskie z Pasją

      •          7 listopada klasy Ia, Ib, Ic udały się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy na spotkanie z p. Jackiem Łapińskim na temat „Pasja zamiast nałogów – chyba, że nałóg namiętnego czytania”. W Pałacu Anny Wazówny licealiści brali udział w dyskusji poświęconej rozwijaniu wszelakich pasji, ze szczególnym uwzględnieniem roli książki i biblioteki w życiu człowieka.

                Autor publikacji „Dlaczego warto czytać” wskazywał drogi poszukiwania rozwoju, dookreślania zainteresowań, umiejętności gospodarowania czasem, „by być dobrym (lepszym)”.

       Patrz album

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej dla Szkół Ponadpodstawowych

      •        04 listopada odbył się I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej. Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas o profilu biologiczno-chemicznym. Nagrodą jest możliwość uzyskania indeksu Uniwersytetu Jagielońskiego. Uczestnicy konkursu rozwiązywali zadania z zakresu chemii nieorganicznej, fizycznej oraz elektrochemii. Olimpiada została przeprowadzona w wyznaczonym przez organizatora czasie, w formie zdalnej. Do kolejnego etapu, który odbędzie się w grudniu, zakwalifikowali się Amelia Wroszkowska (klasa 4pb), Karol Sztandarski (klasa 3a) i Oliwia Pietrzak (klasa 3b).

       Trzymamy kciuki za naszych chemików !

      • Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

      •        28.10.2022r. uczniowie klas czwartych, naszej szkoły, udali się do Częstochowy na  przygotowane dla maturzystów Diecezji Toruńskiej obrzędy liturgiczne.  Była to również  okazja, aby zwiedzić kompleks klasztorny, wejść na wieżę czy zobaczyć skarbiec na  Jasnej Górze. Grupa z I LO najliczniej uczestniczyła w programie pielgrzymki, który zawierał wspólny różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu, a także konferencję prowadzoną przez Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży - ks. Dawida Wasilewskiego. Po spotkaniu, młodzi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Kluczowym punktem wyjazdu była Msza święta pod przewodnictwem biskupa Józefa Szamockiego.  Ojciec Paulin, w słowach skierowanych do młodzieży,  odniósł się do stałości jako atrybutu człowieka dojrzałego. Po Mszy odbyła się Droga Krzyżowa, zaś o 21:00 Apel Jasnogórski, który był zakończeniem obchodów. Uczniom w podróży towarzyszył diakon Maciej Kozłowski oraz wychowawcy.  Po przyjeździe do Częstochowy, pielgrzymi pozowali do wspólnego zdjęcia.   Mamy nadzieję, że wspólna modlitwa pomoże tegorocznym maturzystom nie tylko w zdaniu matury, ale także w podejmowaniu odpowiednich decyzji w dorosłym życiu.

       Patrz album

      • Pamiętamy …

      • "Najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać"

       Terry Platchett

              W ostatni październikowy czwartek wolontariusze wraz z opiekunem p. Justyną Pniewską udali się na brodnicki cmentarz, aby powspominać sylwetki zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, zapalić znicze, poddać się jesiennej zadumie i refleksji nad życiem.

              Ta żywa lekcja historii ma szczególną wartość dla naszej społeczności filomackiej, gdyż dzięki niej nie zapominamy o tych, którzy będąc już po drugiej stronie wpisali się w 150-letnie dzieje naszej szkoły.

       Fot. Wolontariuszka Alicja Małkowska kl. II a

       Patrz album

      • Ciekawe zajęcia z autorem podręczników do fizyki w I LO

      •       Na zaproszenie nauczyciela fizyki – Moniki Puc, mury naszej szkoły odwiedził znakomity gość z Warszawy – pan Marcin Braun, pedagog, popularyzator fizyki, a przede wszystkim autor podręczników z fizyki do szkół ponadpodstawowych. Przyjechał, aby przeprowadzić zajęcia laboratoryjne z młodzieżą naszego liceum. Uczniowie wykorzystując nowoczesne narzędzia pomiarowe, badali swoje przemieszczenie oraz prędkość. Wzięli udział w grze pozwalającej lepiej zrozumieć charakter danego rodzaju ruchu. Połączenie współzawodnictwa z wiedzą teoretyczną zaowocowało lepszym zrozumieniem zagadnień z kinematyki. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem, a zdobytą wiedzę sprawdziła rozwiązując zadania związane z tą tematyką.

       Patrz album

      • LEKTOR 2022

      •      IX Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania „Lektor 2022”został  zorganizowany  przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy.

            Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić najlepszych uczestników konkursu. Rywalizację uczniów oceniały  panie: Aneta Giemza-Bartnicka (BDK), Justyna Prajs (Starostwo Powiatowe), Maria Oryszczak (Czas Brodnicy). Młodzież prezentowała wylosowane fragmenty z literatury pięknej i artykułów z gazet.

             Wśród licznych reprezentantów szkół ponadpodstawowych powiatu i miasta Brodnicy znaleźli się również Filomaci. Doceniono interpretację tekstu Weroniki Przybyłowskiej z kl. 3e, która zajęła 3 miejsce oraz Karola Sztandarskiego z kl. 3a, który otrzymał wyróżnienie. Laureaci zostali uhonorowani upominkami, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

       Patrz album

  • Kontakty

   • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
   • sekretariat@1lobrodnica.pl
   • 0-56 4982016
   • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

    87-300 Brodnica
    Poland
   • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

    ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
  • Logowanie

 • Biuletyn informacji publicznej