• Aktualności

      • I LO Z BRĄZOWĄ TARCZĄ

      •    Dzięki współpracy miesięcznika Perspektywy i dziennika Rzeczpospolita, każdego roku ukazuje się ogólnopolski ranking szkół. W rankingu oddzielne kategorie stanowią licea i technika. Dane,  na podstawie, których pozycjonuje się szkoły, pochodzą z rzetelnych i uporządkowanych informacji. Opierają się na tym ,co udostępniają okręgowe komisje egzaminacyjne, komitety główne olimpiad i System Informacji Oświatowej.

            I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy, również w tym roku, potwierdziło swoją pozycję , zdobywając brązową tarczę. Świadczy to, że mimo trudności, wynikających z czasu pandemii, nauczyciele i uczniowie utrzymali poziom nauczania. Musieli poradzić sobie z nowymi formami nauki, opanować innowacyjne technologie i metody. Cieszy nas to, że możemy pochwalić się brązową tarczą, która motywuje nas do dalszego, jeszcze większego zaangażowania i pracy.

      • I LO w Brodnicy ze stuprocentową zdawalnością matury!

      •       Jest nam szczególnie miło poinformować, że abiturienci I LO w Brodnicy osiągnęli w tym roku szkolnym stuprocentową zdawalność egzaminu maturalnego! W dobie utrudnionych warunków nauki, spowodowanych  pandemią, młodzież naszej szkoły potrafiła sprostać zadaniom i w sposób szczególny udowodnić, jak bardzo zasługuje na miano ludzi dojrzałych.  W tak uroczystej dla szkoły chwili – my pedagodzy wyrażamy radość z osiągniętych sukcesów we współpracy z młodzieżą, a naszym uczniom i ich rodzicom składamy serdeczne podziękowania za wspólne podążanie do upragnionego celu, za wytrwałość w pokonywaniu kolejnych etapów szkolnego życia i za zrozumienie dla wszystkich działań, które służyły budowaniu dobrej jakości pracy naszej szkoły, komfortowi naszych uczniów, ich bezpieczeństwa i takiej organizacji licznych form zajęć, by móc dzisiaj powiedzieć im z wielkim uznaniem: Jesteśmy z Was bardzo dumni!

             Uroczystość wręczenia świadectw maturalnych, która w naszej szkole celebrowana jest zgodnie z tradycją, uświetnili zaproszeni goście.  Ogromną radością  był dla nas przyjazd absolwenta naszej szkoły - prof. dr hab. inż.  Tadeusza Kaczorka, wybitnego naukowca z zakresu automatyki, robotyki i elektrotechniki, który od wielu lat jest fundatorem nagród  dla abiturienta z najwyższą średnią ocen klasyfikacyjnych.

             Ponadto zaszczycili nas: Wicemarszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego Zbigniew Sosnowski i Burmistrz Brodnicy  Jarosław Radacz. Organ prowadzący szkoły reprezentowali: Starosta Brodnicki - Pan Piotr Boiński, Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Roman Pytlasiński, członek Zarządu Powiatu – Pani Małgorzata Miętkiewicz,  Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu - Pani Justyna Prajs. Miło nam było  również gościć radnych powiatowych i miejskich, przedstawicieli służb mundurowych,  dyrektorów szkół, zacnych absolwentów, nauczycieli akademickich i przyjaciół szkoły. Radę Rodziców reprezentowała przewodnicząca – Pani Grażyna Gardzielewska.

       Stuprocentowe wyniki uzyskali :

       Matematyka - Amelia Nadolska, Mirosław Rogowski, Magdalena Szwarc

       Język angielski – Anna Szmycińska, Michał Kot, Mirosław Rogowski, Julia Stefańska, Mikołaj Kot, Mikołaj Sarnowski, Wiktoria Prątnicka, Wiktoria Zabłocka

       Język niemiecki – Mikael Grosch

              Na świadectwie ukończenia szkoły najwyższą średnią  - 5,28 uzyskał uczeń klasy III gb Mirosław Rogowski. Kolejne miejsce, ze średnią 5,21, zajęli ex aequo Mikołaj Sarnowski  z III gc i Anna Maria Ulatowska z III gd. Na trzecim miejscu, ze średnią 5,17 uplasowała się Karina Nałęcz z kl. III gd.

              Słowa uznania, życzenia, wskazówki na dalszą drogę dorosłego życia przekazali uczniom zaproszeni goście  oraz  ich przedstawiciele.

               Pan Dyrektor Wiesław Łupina  przypomniał  absolwentom, że ukończyli szczególną szkołę, mocno wrośniętą w brodnickie środowisko, kultywującą piękne tradycje i obchodzącą w przyszłym roku  jubileusz 150-lecia istnienia.

               Spotkanie uświetnił występ Szkolnej Grupy Teatralnej, a dla maturzystów zadzwonił też ostatni, symboliczny dzwonek.

       Patrz album

      • Zakończenie roku szkolnego u Filomatów


      •        24 czerwca 2022 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. O godz. 9:00 wprowadzony został sztandar szkoły, a delegacja uczniów zapaliła znicz pod obeliskiem zamordowanych w czasie wojny nauczycieli. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który dokonał krótkiego podsumowania mijającego roku. Podziękował wszystkim za pracę i życzył udanego wypoczynku. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska zapoznała wszystkich ze szczegółowymi wynikami klasyfikacji. Pierwsze miejsce, ze średnią 4,31 uzyskała klasa III pc, otrzymała ona z rąk Pana Dyrektora puchar przechodni. Kolejne lokaty zajęły klasy I b i III pd. Klasa I b odebrała puchar za najlepszą frekwencję. Najwyższą średnią w szkole- 5,60 uzyskał Karol Sztandarski. Najlepsi Filomaci zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi. Doceniono również zdobywców najwyższych miejsc w konkursach przedmiotowych, a także uczniów zaangażowanych w życie szkoły, działalność społeczną i tych, którzy w ciągu całego roku nie opuścili ani jednego dnia.

        

              Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Wilmowicz podziękowała Dyrekcji i nauczycielom za całoroczną pracę, na ręce Pana Dyrektora złożyła symboliczny bukiet róż. Na zakończenie przedstawiono program artystyczny, który  wprowadził wszystkich w wakacyjny nastrój. Młodzież spotkała się też ze swoimi wychowawcami w klasach. Była to okazja do wspólnych podziękowań i  pożegnań. Życzymy wszystkim słonecznych wakacji i do zobaczenia na inauguracji nowego roku szkolnego – 2022/2023. Będzie on wyjątkowy, bo I Liceum Ogólnokształcącym obchodzi  jubileusz 150 lat istnienia.

       Patrz album

      • Sukces Filomatów w Ogólnopolskim Konkursie!

      •       Mamy bardzo dobre wiadomości i jesteśmy niezwykle dumni z naszych laureatów. Julia Brzezińska, uczennica klasy II, zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym „Międzygwiezdny pył”. Kolejne miejsca są również w rękach Filomatów, ponieważ  III lokatę uzyskała Julia Osińska z klasy I, a  IV Igor Gęsicki z klasy III .  Martyna Gołkowska z klasy I uzyskała  tytuł finalisty. Wszyscy uczniowie realizują fizykę w zakresie rozszerzonym. Opiekunem uczniów była Monika Puc. Wyróżnionej młodzieży gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów z fizyki.

      • Kolejny sukces Filomatów

      •         Uczniowie Szymon Gul, Olaf Nagórski oraz Kacper Nieć, realizujący informatykę w zakresie rozszerzonym, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie dotyczącym cyberbezpieczeństwa - CyberSkiller Challenge Poland Edycja II!  W zmaganiach chłopcy pokonali wiele drużyn i znaleźli się w ścisłej czołówce etapu wojewódzkiego. Gratulujemy wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów. Swoją opieką otoczyły uczniów p. Anita Małkowska nauczycielka informatyki oraz p. Monika Puc nauczycielka fizyki. 

      • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Geologicznym

      •       Uczeń klasy 1b Oskar Lewandowski został wyróżniony w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego ,,Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Tegoroczna edycja, pod hasłem:,, Energia drzemiąca w skałach'', poświęcona była 200 rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza –  polskiego naukowca, farmaceuty, pioniera przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej. Organizatorem konkursu był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie, który  ma na celu  upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie naturalnym.

              Filomata wykazał się zdolnością interpretacji wiadomości encyklopedycznych, a także  zmysłem obserwacji zjawisk przyrodniczych w pracy: ,, Czarne złoto czy czarna rozpacz?''.  Komisja Konkursowa wyłoniła najlepszych autorów, wśród których znalazł się uczeń I LO w Brodnicy. W ten sposób zakwalifikował się do II etapu półfinałowego, który polegał na rozwiązaniu pisemnego testu. Dnia 31 maja 2022 roku Oskar Lewandowski został wyróżniony dyplomem i nagrodami rzeczowymi.

       Serdecznie gratulujemy.

      • Grali w szachy i rozwiązywali krzyżówki

      •        10 czerwca rozegrany został Powiatowy Turniej Szachowy, którego organizatorem było ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy. Uczestnikami byli uczniowie szkół z Brodnicy i powiatu brodnickiego (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP Kruszyny, SP Zbiczno). W turnieju udział wzięło 26 zawodników. Otwarcia dokonali wicedyrektor szkoły Lech Witkowski oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Justyna Prajs. Młodzi szachiści rozegrali 7 partii systemem szwajcarskim z czasem po 20 minut na partię.Sędzią turnieju był Marcin Kołodziejski.

       Dodatkowymi atrakcjami było rozwiązywanie krzyżówek i rebusów  oraz możliwość zagrania w szachy z członkami drużyny ILO, która od wielu lat odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej w turniejach korespondencyjnych szkół. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Turniej został dofinansowany z funduszy powiatu brodnickiego, Przedsiębiorstwa Perfekt Dom  i anonimowego darczyńcy.

       Wyniki

       kategoria chłopcy:

       I miejsce   - Bartosz Dolecki, SP Zbiczno

       II miejsce  - Michał Kupczyk, SP nr 2 Brodnica

       III miejsce - Paweł Pietrzykowski, SP nr 2 Brodnica

        

       kategoria dziewczęta:

       I m  -Martyna Doroszewska -SP nr 2 Brodnica

       II m -Julia Antczak- SP nr 2 Brodnica

       III m -Agata Bednarczyk - SP Kruszyny

        

       Linki:

       https://www.iccf.com/event?id=86962

       https://www.iccf.com/event?id=95191

        

       Patrz album

        

      • Warsztaty chemiczne w Toruniu

      •       26 maja uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w warsztatach chemicznych w Centrum Chemii w Małej Skali. Filomaci wykonywali różne doświadczenia chemiczne z zakresu chemii nieorganicznej oraz elektrolizy. Mogli też zapoznać się z tajnikami kuchni molekularnej.  Metodą ,, sferyfikacji” przygotowali kawior i owocowe spaghetti.

           Wyprawa była też okazją do integracji zespołów klasowych, młodzież wzięła udział w grze miejskiej, odwiedziła escapee room i kino.

       Patrz album

      • Drzwi otwarte

      •        Dnia 30 maja I LO gościło uczniów szkół podstawowych,  którzy stoją przed  wyborem dotyczącym dalszej edukacji . Filomaci przyjęli swoich kolegów, opowiedzieli o szkole, pokazali halę sportową, Astrobazę, Bibliotekę, Internat i izby lekcyjne. Uczniów powitał również pan dyrektor Wiesław Łupina, który przekazał młodzieży symboliczne klucze do szkoły. W auli uczniowie przybliżali specyfikę danego kierunku, informowali o planowanych rozszerzeniach i codziennym funkcjonowaniu w Iiceum. Zaprezentowało się także Koło Teatralne, Wolontariat i Samorząd Uczniowski. Można było zmierzyć się z trenerem szachowym w królewskiej grze, posilić kiełbaską z grilla i zatańczyć z Filomatami.

              Zapraszamy do naszej szkoły, w której każdy może realizować swoje ambicje, pasje i plany.

       Patrz album

      • III Filomacki Obóz Językowy

      •        W dniach 25.-27.05. br. w ośrodku wypoczynkowym „Półwysep Wądzyń” odbył się już III Filomacki Obóz Językowy  zorganizowany przez nauczycielkę języka niemieckiego p. Danutę Przybylską. 19 osobowa grupa młodzieży z klas drugich i trzecich wyruszyła na łono natury, aby tam rozwijać swoje umiejętności językowe pod czujnym okiem germanistki Danuty Przybylskiej i anglistki Katarzyny Karskiej. Położenie ośrodka, spokój i przyroda wokół sprzyjały nauce. Celem całego przedsięwzięcia było rozwijanie w uczniach umiejętności językowych, ich pasji do języków obcych oraz łamanie barier komunikacyjnych. Organizatorka postawiła na komunikację! Młodzież podzielona na dwie grupy codziennie uczestniczyła w trzech 90-cio minutowych zajęciach języka angielskiego i niemieckiego, podczas których przeprowadzali dialogi, debaty i dyskusje. Nie zabrakło też ćwiczeń sprzyjających integracji grupy, takich jak wspólne śpiewanie, rozwiązywanie zagadek i quizów. Zaangażowanie uczestników obozu we wszystkie zajęcia było ogromne. Nauczycielki w wielką przyjemnością przypatrywały się swoim uczniom, którzy z entuzjazmem pracowali na każdych zajęciach. Wszyscy uczniowie mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji w zakresie obydwu języków.

            Popołudniami młodzież wesoło spędziła czas na wspólnych grach i zabawach. Integracji grupy sprzyjały takie atrakcje jak wspólne ognisko, ZUMBA prowadzona przez panią Iwonę Kuźmę, rozgrywki w piłkę siatkową czy rekreacja na basenie. Nie zabrakło też kilkugodzinnego kręgu społecznościowego. Siedzący przy jednym stole młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać o rozwoju, samorozwoju oraz poznać swoje pasje.

            Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w III Filomackim Obozie Językowym oraz pamiątkowe upominki.

       Patrz album

        

      • Konferencja podsumowująca Coop Axle

      •       19 i 20 maja uczniowie naszej szkoły - Alicja Cołbecka, Igor Bałuta, Julia Bińczak, i Zofia Żyła uczestniczyli w konferencji podsumowującej projekt Coop Axle realizowany we współpracy z Fundacją Wspierania Edukacji i Rozwoju “Innowatorium”. Uczniowie z 12 szkół z całej Polski wysłuchali wystąpienia Piotra Barańskiego - trenera i coacha oraz Dominika Mazura – specjalisty od kontaktów z mediami. Dowiedzieli się także, jak wykorzystywać improwizację oraz retorykę w codziennym życiu, wzięli udział w warsztatach, na których uświadomili sobie trudności i możliwości wynikające z pracy w grupie.  

             Nie zabrakło także czasu na rozrywkę - niezapomniane wrażenia zapewniły atrakcje zaplanowane przez organizatorów - wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, nocny spacer po Warszawskiej Starówce czy umacnianie relacji z uczniami innych szkół w ramach Integratora. 

       Patrz album

      • Harmonogram Drzwi Otwartych w I LO

      • 10.00-10.30 

       spotkanie w auli szkolnej : wystąpienie Dyrektora Szkoły, zaprezentowanie proponowanych profili klas, zwiedzanie stoisk znajdujących się w auli

       10.35- ok.11.30

       spacer po szkole z samorządem uczniowskim, podczas którego będzie możliwość odwiedzenia m.in. obiektów sportowych , wzięcia udziału w zajęciach sportowych ( zainteresowanych prosimy zabrać obuwie sportowe ), Internatu, biblioteki szkolnej, astrobazy, Izby Tradycji, sal lekcyjnych

       dodatkowo zaprezentują się : Szkolne Koło Szachowe, Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Teatralne, Szkolne Koło Wolontariatu

       Tego dnia Samorząd Uczniowski rozpali dla Was grilla, a Szkolne Koło Wolontariatu poczęstuje swoimi wypiekami.

      • Sukces I LO w English ACE

      •             Kolejny raz uczniowie I LO wzięli udział w  XXI Ogólnopolskim Konkursie Języka  Angielskiego. Zaprezentowali wysoki poziom umiejętności językowych . Najlepszy wynik, z 2 lokatą w województwie  oraz 36 w kraju  uzyskała Zofia Żyła. Pozostali uczniowie również znaleźli się  wśród najlepszej 20 w województwie: Igor Gęsicki zajął 14 miejsce, Daria Domagalska 15, Karolina Jasińska i Maja Kołakowska 18, Nikola Ruczyńska 19. Gratulujemy!

      • JESTEŚMY W GRONIE NAJLEPSZYCH FIZYKÓW!

      •      Igor Gęsicki i Jakub Kwaśniewski zostali uczestnikami Letniej Szkoły Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

            Dwóch uczniów z klasy 3, rozszerzających matematykę i fizykę, zakwalifikowało się do projektu, organizowanego przez Uniwersytet Warszawski, dla pasjonatów fizyki. Chłopcy w trakcie wakacji będą uczestniczyć w zajęciach eksperymentalnych w pracowniach fizycznych oraz w wykładach z fizyki doświadczalnej i teoretycznej.

       Gratulujemy sukcesu, życzymy owocnie i przyjemnie spędzonego czasu.

       Ps. Czekamy na relację z wyjazdu.

        

      • Matury próbne w I LO

      •        Uczniowie klas III po gimnazjum  przystąpili  w maju do najważniejszego egzaminu – egzaminu dojrzałości . W kolejnym roku ten egzamin będą pisać uczniowie klas III po szkole podstawowej. Dla nich zaczął się więc czas intensywnej pracy. Solidne przygotowanie do matury jest w naszej szkole priorytetem,  w wyjątkowy sposób celebrujemy również wręczanie świadectw maturalnych.

              W  dniach od 18 do 23 maja w  I LO została przeprowadzona próbna matura dla uczniów klas III po szkole podstawowej. Mieli  oni możliwość sprawdzić swoje kompetencje i przekonać się, jaki poziom wiedzy reprezentują. Oswajali się też z arkuszami maturalnymi , procedurami  i planowali swoją pracę zgodnie z wyznaczonym czasem. Filomaci mogli też wyciągnąć wnioski na temat trafności wyboru swojego  rozszerzenia . Próbna matura była  podsumowaniem dotychczasowej pracy,  ale również  wskazówką do dalszej nauki, bo dzięki niej można uzupełnić braki . W czasie , gdy trzecioklasiści rozwiązywali arkusze egzaminacyjne, młodsze roczniki weryfikowały swoją wiedzę, przystępując do badania wyników z przedmiotów maturalnych.

      • Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego w I LO

      •        Dnia 17 maja w I LO odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla szkół podstawowych. Uczestnicy reprezentowali 8 szkół  powiatu i rywalizowali ze sobą na etapie pisemnym. Następnie najlepsi odpowiadali na pytania finałowe. Dotyczyły one wiedzy o krajach anglojęzycznych, gramatyki i znajomości słownictwa. Zwycięzcami  konkursu zostali : Radosław Kopczyński z Jastrzębia, Igor Czerwiński ze Szkoły Podstawowej nr 7  i Zuzanna Grzelak ze  Szkoły Podstawowej nr 2. Wyróżniono również Aleksandra Onycha ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Agatę Dębek ze Szkoły Podstawowej nr 7.

       Patrz album

      • Gra Invest Inn oraz debata w auli I LO- czyli ciąg dalszy projektu CoopAxle

      •       13 maja 2022 roku w auli I LO odbyła się debata młodych Filomatów z zaproszonymi gośćmi reprezentującymi władze i instytucje lokalne. Spotkanie było konsekwencją warsztatów, które zostały wcześniej przeprowadzone przez koordynatorów projektu z fundacji Innowatorium. Młodzież klas 2d i 2e w ciągu całego dnia warsztatów wcieliła się w różne role związane z działalnością samorządu lokalnego oraz inwestorów z regionu. Zdiagnozowali swoje potrzeby i wypracowali własne propozycje. W czasie dyskusji zaproszeni goście wysłuchali naszych propozycji, odpowiedzieli na pytania i podzielili się doświadczeniami. Dziękujemy za obecność p. Annie Szczepaniak ze Starostwa Powiatowego w Brodnicy, p. Małgorzacie Lubaczewskiej, p. Małgorzacie Trędowskiej oraz p. Iwonie Sugalskiej z Urzędu Miasta, p. Katarzynie Miętkiewicz – dyrektor Brodnickiego Domu Kultury oraz p. Michałowi Pezlerowi wicedyrektorowi Brodnickiego Centrum Caritas.

              Z głową pełną pomysłów, kreatywnych rozwiązań i dobrych rad wyjeżdżamy na konferencję podsumowującą projekt do Warszawy. Relacja z tego wydarzenia już wkrótce.

       Patrz album

      • Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik”


      •       Po raz kolejny uczniowie I LO w Brodnicy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „Alchemik”. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej. Organizacja współpracuje ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetem Warszawskim.

             Konkurs dla szkół ponadpodstawowych podzielony był na dwie kategorie wiekowe „Junior” i „Żak”. Wśród klas pierwszych najlepsze w naszej szkole okazały się dwie uczennice Zofia Kryszkiewicz (klasa 1a) i Karolina Trendowicz (klasa 1a). W kategorii „Junior” najwyższy wynik osiągnął Karol Sztandarski (klasa 2a). Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w chemicznych zmaganiach otrzymali dyplomy, a najlepsi również nagrody.

       Patrz album

  • Kontakty

   • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
   • sekretariat@1lobrodnica.pl
   • 0-56 4982016
   • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

    87-300 Brodnica
    Poland
   • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

    ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
  • Logowanie

 • Biuletyn informacji publicznej