• Aktualności

      • Młodzi filomaci głosują

      • 26 maja będziemy wybierali 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym uczniowie klasy 2f I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy – Jagoda Gardzielewska, Adam Oziemski, Mikołaj Kłosowski i Alicja Skonieczna zaangażowali się w realizację projektu „Młodzi głosują”. Opiekunami grupy byli nauczyciele wiedzy o społeczeństwie, Tomasz Wardowski jako koordynator i Paulina Kalinowska Willmann.

       W ramach tego projektu rywalizowali z ponad 350 szkołami z całej Polski wykonując różnego rodzaju zadania.

       Celem tej inicjatywy była edukacja młodzieży z zakresu funkcjonowania PE oraz budowa poczucia obywatelskiej odpowiedzialności. Przejawem tej ostatniej ma być m.in. czynny udział w wyborach np. do Parlamentu Europejskiego.

       W naszej szkole młodzież z klasy o profilu społeczno-prawnym przeprowadziła szereg zajęć na temat działalności i struktury PE zapoznając również koleżanki i kolegów z wszystkich klas z zasadami panującymi w lokalu wyborczym i budową kart do głosowania. Po przeprowadzonych zajęciach organizowali konkurs interaktywny sprawdzający zdobytą przez słuchaczy wiedzę.

       Zwieńczeniem akcji były przeprowadzone 25 maja wybory do Parlamentu Europejskiego wśród społeczności szkolnej.

       Opracowała: Paulina Kalinowska Willmann

       Patrz album

      • Wyniki „Alchemika”

      • W marcu br. uczniowie I LO zmagali się z zadaniami Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik”. Brało w nim udział 24 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich z rozszerzonym programem nauczania chemii.

       Najlepszy wynik w szkole uzyskała Betina Jamroży z klasy 1b i otrzymała Złoty Dyplom Wyróżnienia oraz nagrodę książkową. Aż 18 uczniów I LO zdobyło Srebrne Dyplomy i wyróżnienia.

       Konkurs „Alchemik” zorganizowany jest przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim, we współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami wyższymi, tj. Uniwersytetem Warszawskim i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

       Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!

       Opracowała: Beata Nijakowska

      • Młodzież z I LO z wizytą w niemieckiej szkole!

      •           W dniach od 12.05.2019 do 18.05.2019 trwała tygodniowa przygoda uczniów I LO biorących udział w wymianie szkolnej ze szkołą partnerską z Niemiec. Pobyt naszych kolegów w Brodnicy odbył się w kwietniu i teraz przyszła kolej na nas. Pojechaliśmy do Erwitte, by poznać kulturę, sprawdzić znajomość języków obcych i zobaczyć nowe zakątki Europy. Poznaliśmy szkołę naszych niemieckich kolegów, ich życie rodzinne oraz historię miasta, w którym mieszkają. Odwiedziliśmy też okoliczne większe miasta Münster – miasto uniwersyteckie i Soest. Poznaliśmy historię zapory na jeziorze Möhnesee oraz zobaczyliśmy okolicę z wieży widokowej. Czas upływał nam też na wspólnej zabawie – grill przygotowany przez rodziców oraz rozwiązywanie zagadek w Escape Room. Byliśmy też z wizytą u Burmistrza miasta, który krótko zapoznał nas ze specyfiką miasta. Wiemy już też, jak produkuje się cement – zwiedziliśmy leżącą w mieście cementownię. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni wróciliśmy do Brodnicy.

                 Dziękujemy naszym niemieckim partnerom za miłe przyjęcie naszej grupy w szkole i w rodzinach! Naszą wymianę wspiera fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

       Opracowała: Marta Jamroży

                 Patrz album

      • Drzwi Otwarte w I LO

      •           17 maja br. I Liceum Ogólnokształcące gościło w swoich progach uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz trzecich gimnazjum. Młodych absolwentów oraz ich opiekunów przywitał przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, a następnie głos zabrał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który zaprosił do zwiedzania szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną przygotowaną na nadchodzący rok szkolny.

                 Przybyli mieli okazję zapoznać się z oczekującymi na nich profilami klas zaproponowanych na rok szkolny 2019/2020 i uzyskali zapewnienie, że kontynuując naukę w I LO będą mogli realizować swoje plany, zainteresowania i ambicje.

                 W programie Drzwi Otwartych przewidziano także występ członków Koła Teatralnego działającego w liceum i oczekującego na młode talenty sceniczne, a nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali zajęcia rekreacyjno-taneczne. Goście mogli zwiedzić szkołę i zapoznać się nie tylko z jej nowoczesną bazą edukacyjną, ale także z bogatą i wspaniałą tradycją. Popularnością cieszyły się także zajęcia prowadzone przez nauczycieli i uczniów w gabinetach przedmiotowych, a zainteresowani mogli poszerzyć swoje informacje na temat szkoły podczas rozmów ze starszymi koleżankami i kolegami, aktualnymi uczniami I LO.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Kolejny sukces geologiczny w I LO w Brodnicy

      •           Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły – Natalia Lewandowska zdobyła III miejsce w półfinale Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego NASZA ZIEMIA – ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO, organizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny. Chcielibyśmy podkreślić, że Natalia Lewandowska już trzykrotnie uczestniczyła w konkursie, zdobywając każdorazowo wysokie laury i uznanie jurorów – naukowców i pracowkników PIG w Gdańsku.

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

      • Szkolny konkurs chemiczny - „Ostatni dzwonek przed maturą”

      •           Dnia 02.04.2019r. odbył się szkolny konkurs chemiczny pod hasłem: „Ostatni dzwonek przed maturą” zorganizowany przez nauczycieli chemii, dr Milenę Pieróg oraz mgr Elżbietę Brzezicką-Pruchińską.

                 Celem przedsięwzięcia było rozwijanie u uczniów umiejętności rozwiązywania problemów z zakresu chemii ogólnej, popularyzowanie tego przedmiotu jako nauki przyrodniczej oraz zapewnienie rywalizacji miłośnikom tej dziedziny. Ideą konkursu było także ułatwienie efektywnego przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, dlatego też jednym z kluczowych elementów imprezy było rozwiązywanie szeregu zadań przewidzianych w standardach egzaminacyjnych.

                 Laureatką konkursu została Kinga Lewandowska z kl. 3b a o 1punkt mniej uzyskał Olgierd Spławski z klasy 3a.

       Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy powodzenia na maturze!

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie

      •           Dominika Irwan - uczennica klasy I b została zwyciężczynią w Konkursie Wiedzy o Społeczeństwie dla Uczniów Szkół Średnich organizowanym przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Napisała pracę na temat "Być przedsiębiorcą w Polsce. Ułatwienia i utrudnienia z perspektywy młodzieży - przyszłych przedsiębiorców", w której opisała czynniki wpływające na atrakcyjność współczesnego rynku pracy. Ze względu na tematykę konkursu opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowała nauczycielka podstaw przedsiębiorczości - Iwona Czupryńska-Kaliszewska. Uczennica otrzymała dyplom i ciekawe nagrody.

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Pożegnanie absolwentów

      • Pożegnanie absolwentów

                 26 kwietnia 2019 roku w Auli I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się pożegnanie uczniów maturalnych klas trzecich.

                 Do zgromadzonych zwrócił się Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który, cytując słowa piosenki Czesława Niemena” Dziwny jest ten świat”, nawiązał do niezwykłej i trudnej sytuacji, w której odbywa się pożegnanie absolwentów klas trzecich. Dyrektor zaznaczył jednak, że w I LO, mimo trwającego strajku pracowników oświaty, klasyfikacja przyszłych maturzystów odbyła się bez problemów i będą oni mogli ze spokojem oczekiwać na nadchodzące egzaminy. Przekazał im też życzenia sukcesów na maturze, realizacji planów oraz spełnienia marzeń.

                 Głos zabrał także wicedyrektor Lech Witkowski, który przypomniał zebranym procedury obowiązujące podczas egzaminu maturalnego.

                 Po części oficjalnej odbyły się spotkania z wychowawcami, w trakcie których uczniowie odebrali świadectwa ukończenia szkoły.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • Finalista Ogólnopolskiej Olimpiady z I LO w Brodnicy

      •           Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy III, Karol Bartnicki został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej. Zawody finałowe Olimpiady odbyły się w tym roku w Kołobrzegu i zakończyły wielotygodniowe rozgrywki, realizowane początkowo na etapie szkolnym, a następnie regionalnym. Tak duży sukces ucznia otwiera mu drogę na liczne kierunki studiów w uczelniach całej Polski, z pominięciem etapu rekrutacji, a także uznaje maturę z geografii na poziomie rozszerzonym za zdaną z wynikiem 100%.    Serdecznie gratulujemy Karolowi jego wytężonej pracy, konsekwencji w działaniu i sukcesu, który motywuje całą społeczność naszej szkoły do dalszego podtrzymywania dobrych tradycji olimpijskich I LO i wspierania naszych uczniów w realizacji ich naukowych pasji.

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

      • 25 Kujawsko-Pomorski Festiwal Piosenki "Awans"

      •           4 kwietnia w Rypińskim Domu Kultury rozpoczęło się muzyczne święto dla wokalistów  trzech grup wiekowych (7-9 lat, 10-13 lat, 14-16 lat). 25 Kujawsko-Pomorski Festiwal Piosenki ‘AWANS’ skupił na scenie kilkudziesięciu wykonawców, w tym naszą uczennicę, Amelię Rogowską. Wykonawcy prezentowali jedną z dwóch wybranych przez siebie piosenek w języku polskim. Amelia zmierzyła się z utworem Maryli Rodowicz ‘Polska Madonna’, który zaprowadził ją nie tylko do II miejsca w Festiwalu, ale dał również awans do wielkiego Finału z udziałem laureatów eliminacji powiatowych, który odbędzie się 13 kwietnia w Żninie.

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

                 Patrz album

      • Sukces młodego chemika

      •           Olgierd  Spławski, uczeń klasy o profilu medycznym I Liceum Ogólnokształcącego, został laureatem XXIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Wygraj indeks", którego finał odbył się 30 marca 2019 roku na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej.

                 Uczeń naszej szkoły, jako jedyny reprezentant powiatu brodnickiego, pokonał wielu kontrkandydatów z całej Polski.

                 Tytuł laureata uprawnia do podjęcia studiów na wybranym kierunku Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

                 Opiekunem Olgierda Spławskiego jest nauczycielka chemii, dr Milena Pieróg.

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Kolejny sukces biegaczy z I LO

      •           W dniu 29 marca 2019 roku na  stadionie Brodnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe.

                 Nasza reprezentacja, pod kierunkiem p. Mateusza Kłosowskiego, wywalczyła mistrzostwo powiatu, kwalifikując się do finałów wojewódzkich, które odbędą się 5 kwietnia w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku.

                 Skład drużyny:

       • Magalski Łukasz, 
       • Olszewski Igor, 
       • Ciżyński Błażej, 
       • Ciesielski Dawid, 
       • Trędewicz Jan,
       • Olszewski Wiktor,
       • Tomaszewski Sebastian.  

        

       Opracował: Mateusz Kłosowski

      • „Chwila na wiersz”

      •           Dnia 27 marca br. tradycyjnie uczestniczyliśmy w nagraniu z cyklu „Chwila na wiersz” organizowanym przez MiPBP w Brodnicy. Uczniowie I LO, Aleksandra Sadowska z kl. 1c i Hubert Sikorski z kl. 1b, prezentowali utwory „poety przeklętego” – Rafała Wojaczka.

                 Twórczość artysty cechują: bunt, wyobcowanie, obsesyjny lęk i fascynacja śmiercią. Wrażliwe postrzeganie świata i ponadczasowość tematyki wierszy z całą pewnością wpływają na ogromną popularność kontrowersyjnej poezji „kaskadera literatury”.

       Opracowała: Hanna Wódka

                 Patrz album

      • Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

      •           Dnia 20 marca nasi  czniowie brali udział w eliminacjach powiatowych 64 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przesłuchania miały miejsce w Brodnickim Domu Kultury; w jury zasiadał Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

                 Każdy z uczestników turnieju prezentował prozę i jeden utwór poetycki.

                 Do etapu rejonowego, który odbędzie się 5 kwietnia 2019 r. w Toruniu, zakwalifikowano Aleksandrę Sadowską z kl. I c i reprezentującą BDK Agatę Fogel, również uczennicę I LO.

       Opracowała: Małgorzata Pawłowska

                 Patrz album

      • Zmagania z chemią

      •           Po raz kolejny odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "ALCHEMIK", w którym wzięło udział 24 uczniów. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" w Grodzisku Mazowieckim.

                 Celem konkursu jest popularyzacja oraz pogłębienie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i ich znaczenia dla człowieka, ale także weryfikacja opanowania nauki z tej dziedziny.

                 Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania 30 pytań zamkniętych oraz jedno pytanie opisowe. Szkolny etap konkursu przeprowadziły nauczycielki chemii p. Milena Pieróg oraz p. Elżbieta Brzezicka-Pruchińska.

                 Konkurs dostarczył uczniom rozrywki umysłowej oraz był sprawdzianem ich umiejętności. Wyniki zostaną ogłoszone do 30 maja 2019r.

       Opracowała: Milena Pieróg

                 Patrz album

      • Moc muzyki bajkowej w I LO

      •           Dnia 11 marca 2019r. w I LO w Brodnicy odbył się koncert z cyklu Moc Muzyki. Tym razem Szkolna Grupa Teatralna przedstawiła utwory znane z popularnych bajek. Na szkolnej scenie wystąpili absolwenci, uczniowie, nauczyciele I LO. Koncert ozdobiono rozbudowanymi układami tanecznymi, dynamicznymi wykonaniami grupowymi oraz tematyczną scenografią. Ciekawym akcentem było zaangażowanie publiczności do wspólnego tańca, który prowadzili członkowie Grupy Teatralnej.

                 Gośćmi specjalnymi koncertu były artystki Teatru Buffo w Warszawie – Maria Tyszkiewicz i Natalia Srokocz. Aktorki wykonały utwory nawiązujące do tematyki koncertu, wykorzystały również piosenki z musicali, w których występowały. Artystki opowiadały o swojej drodze twórczej i pracy w teatrze muzycznym.

                 Koncert połączony był ze zbiórką charytatywną na rzecz potrzebującej rodziny.

                 Publiczność zgromadzona w auli ze wzruszeniem i rozrzewnieniem słuchała muzyki z czasów dzieciństwa. Wśród zebranych były również dzieci, dla których koncert był doskonałą zabawą.

       Opracowała: Lucyna Domeracka

                 Patrz album

      • Szachowe mistrzostwa

      •           5 marca w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy odbyły się IX Mistrzostwa Powiatu Brodnickiego w Szachach Szkół Średnich. W rozgrywkach wzięło udział dwudziestu trzech uczestników z trzech brodnickich szkół: I LO, CKZiU oraz III LO. Zawodnicy rozegrali 7 rund. W klasyfikacji drużynowej nasza szkoła wywalczyła I miejsce. Indywidualnie w grupie dziewcząt Monika Trybuła zdobyła II miejsce. W kategorii chłopców Łukasz Magalski również zajął II miejsce.

       Opracowała: Joanna Pąk

                 Patrz album

      • The Beatles

      •           28 lutego w bibliotece naszej szkoły zabrzmiała muzyka i teksty zespołu The Beatles. Szalone lata 60-te zagościły na moment w umysłach i sercach zebranych. Ci, którzy nie znali wcześniej tej formacji, pokochali zapewne rytmiczne i melodyjne piosenki oraz prosty sposób przekazu w jej tekstach.

                 Podczas wieczoru poetycko-muzycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły, a także nauczycielki języka angielskiego, pani Anny Ćwiklińskiej, mogliśmy usłyszeć takie przeboje jak „Love me do”, „Hey Jude”, „Yesterday”, czy „Obla di obla da”.

                 Niesamowity klimat wieczoru dopełniła scenografia, zdjęcia i przede wszystkim sama muzyka Beatlesów.

                 Imprezę przygotowały i zorganizowały panie: Anna Ćwiklińska oraz Joanna Pąk, Małgorzata Pawłowska i Hanna Wódka.

       Opracowała: Anna Ćwiklinska

                 Patrz album

      • Liczymy na Indeks

      •           Olgierd Spławski, uczeń klasy III a, został zakwalifikowany do II, finałowego etapu XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Wygraj Indeks”.

                 Konkurs, organizowany przez Politechnikę Gdańską, realizowany jest w dwóch etapach. W pierwszym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski rozwiązują zaproponowane przez komisję zadania, a osiągnięte wyniki decydują o kwalifikacji do drugiego etapu . W grupie tej znalazł się uczeń I Liceum Ogólnokształcącego, Olgierd Spławski , jedyny reprezentant szkół średnich z Brodnicy i powiatu brodnickiego. Finałowe rozgrywki odbędą się w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej, gdzie uczestnicy, podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, będą musieli zmierzyć się z zadaniami reprezentującymi poziom zdecydowanie wykraczający poza program nauczania szkoły średniej. Nagrodą dla laureatów konkursu jest indeks na Politechnikę Gdańską. Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawuje nauczyciel chemii, dr Milena Pieróg.

       Życzymy powodzenia.

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Pełnoletność w świetle prawa

      •           12 lutego br. uczniowie klas trzecich I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w spotkaniu z dr. Michałem Szewczykiem, radcą prawnym i wykładowcą Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

                 Prelegent wyjaśnił zebranym pojęcie prawa i jego funkcje oraz zdefiniował inne zasady decydujące o ocenie zachowań człowieka i jego miejscu w społeczeństwie. Przedstawił także konsekwencje naruszania przyjętych norm i skutki prawne działań podejmowanych przez obywatela w różnych sytuacjach codziennego życia.

                 Podczas spotkania omówiono także kwestię znaczenia wieku człowieka w jego relacjach z systemem prawnym, m.in. w zakresie odpowiedzialności karnej.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album