• Aktualności

      • Finał Przedmiotowego Konkursu z Fizyki

      • Z radością informujemy, że Marek Weis, uczeń klasy IIIc o profilu matematyczno-fizycznym, zakwalifikował się do finału Przedmiotowego Konkursu z Fizyki.  Odbędzie się on 21 marca br. w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu.

       Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

       Opracowała: Edyta Lulińska

      • Mistrz Powiatu w szachach

      • Dnia 3 marca zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Szkół w szachach. W zawodach uczestniczyła liczna drużyna szachistów naszej szkoły. W turnieju głównym rozgrywanym na dystansie 7 rund po 10 minut dla zawodnika, bezkonkurencyjny okazał się  Łukasz Magalski z klasy III a. Łukasz wygrywając wszystkie swoje 7 partii zdobył tytuł Mistrza Powiatu na rok 2020. W kategorii dziewcząt Dominika Pandel z klasy I pa zdobyła drugie miejsce i tytuł wicemistrzyni powiatu. W składzie wicemistrzowskiej drużyny byli również: Olszewski Wiktor III a oraz Murawski Wiktor I pc.  Nagrody, puchary i dyplomy wręczył zawodnikom wicestarosta pan Stanisław Kosakowski.

       Patrz album

       Opracował: Marcin Kołodziejski

      • Lirycznie o kobietach

      • Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, uczniowie naszej szkoły w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy czytali przed kamerą TVK Eltronik wiersze polskich poetek. Martyna Kulczyńska z kl. II e zaprezentowała utwór poetycki Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”, Sandra Wiśniewska z kl. I gb przedstawiła liryk miłosny Haliny Poświatowskiej „Mój cień jest kobietą”, a Michał Nowiński z kl. II c odczytał strofy Ewy Lipskiej „Mała dziewczynka podgląda naród”.

       Patrz album

       Opracowała: Joanna Pąk

      • Polska Akcja Humanitarna w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy

      • W ramach współpracy z Polską Akcją Humanitarną I LO wraz z czternastoma szkołami z całej Polski uczestniczy w rocznym projekcie: „Myślę krytycznie i działam”.   W styczniu i lutym realizowano kolejne zadanie, jakim było zorganizowanie szkolnego konkursu: „Czy znasz DNA swojego telefonu?”. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na masową produkcję telefonów komórkowych oraz na globalne wyzwania z tym związane, takie jak praca dzieci, łamanie praw człowieka, zmuszanie do pracy.  Zadaniem uczniów, biorących udział w konkursie, było nakręcenie filmiku, wykonanie prezentacji multimedialnej lub plakatu. Jury w składzie p. Katarzyna Boińska, p. Iwona Czupryńska-Kaliszewska i p. Magdalena Rogowska pod przewodnictwem dyrektora I LO p. Wiesława Łupiny nagrodziło dwie prace:

       • w kategorii plakat - Wiktoria Nalik z klasy II f,
       • w kategorii film - Kacper Kalwa, Michał Nowiński, Damian Żulewski z klasy II c.

       Wyróżnionym uczniom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych w ramach realizacji projektu Polskiej Akcji Humanitarnej.

       Od początku roku szkolnego grupa chętnych uczniów z klas I pf i I ga uczestniczyła w webinariach prowadzonych przez przedstawicieli PAH-u oraz korespondowała z koordynatorką projektu w ramach Refleksyjnego Klubu Online. Nagrodą dla dwójki najbardziej zaangażowanych uczniów był wyjazd na trzydniowe warsztaty do Torunia. Z naszej szkoły wytypowano Darię Chudecką i Aleksandrę Matuszewską, które od 27 do 29 lutego brały udział w warsztatach wraz z opiekunkami p. K. Boińską i p. I. Czupryńską-Kaliszewską. Podczas tych trzech dni uczestniczki różnorodnych spotkań integracyjnych miały okazję poznać przedstawicieli 14. szkół z całej Polski biorących udział w projekcie.  Było to szansą na wymianę spostrzeżeń i wniosków. Podczas pobytu odbywały się wykłady, zajęcia warsztatowe, projekcje filmów połączone z dyskusją. Poruszano wiele tematów, m.in. dr Margaret Ohia – Nowak zwracała uwagę na takie problemy, jak np.: nietolerancja wyrażana w języku, homofobiczną mowa nienawiści, rasizm w języku, stereotypy narodowe i etniczne. Przedstawicielki naszej szkoły brały udział w dyskusjach dotyczących pomocy humanitarnej, odmian kolonializmu, a także sytuacji mieszkańców krajów uznawanych za bardziej rozwinięte. Niezwykle emocjonujące były dyskusje na temat postrzegania uczniów przez nauczycieli i nauczycieli przez uczniów, a także szukanie pojawiających się przyczyn niepowodzeń w codziennej komunikacji między tymi grupami. Nie zabrakło również czasu na spacery i wieczorne zwiedzanie Torunia.

       W najbliższym czasie będziemy gościć w I LO przedstawiciela Polskiej Akcji Humanitarnej, który poprowadzi warsztaty dla uczniów. O kolejnych przedsięwzięciach będziemy wkrótce informować.

       Gorąco zachęcamy społeczność naszej szkoły do pogłębiania wiedzy na temat globalnych współzależności, niebezpieczeństw i niesprawiedliwości oraz do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość.

       Patrz album

       Opracowała: Magdalena Rogowska

      • Hubert Sikorski laureatem I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego

      • Z radością informujemy, że Hubert Sikorski, uczeń klasy IIb, jako jedyny z powiatu brodnickiego zakwalifikował się do drugiego, finałowego etapu XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Wygraj Indeks” organizowanego przez Politechnikę Gdańską. Finał odbędzie się 28 marca br. w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej, gdzie uczestnicy, podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, będą musieli zmierzyć się z zadaniami reprezentującymi poziom zdecydowanie wykraczający poza program nauczania szkoły średniej. Nagrodą dla laureatów konkursu jest indeks na Politechnikę Gdańską. Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawuje nauczyciel chemii, dr Milena Pieróg.

       Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

       Opracowała: Milena Pieróg

      • 151 lat układu okresowego pierwiastków-wykład naukowy z chemii dr hab. Szymona Bociana, prof. UMK

      • Dnia 18 lutego br., w przeddzień święta Dnia Nauki Polskiej na zaproszenie nauczycielki chemii Mileny Pieróg odwiedził I Liceum Ogólnokształcące dr hab. Szymon Bocian, prof. UMK w Toruniu. Od 2019 roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest jedną z 10 polskich szkół wyższych, która otrzymała status uczelni badawczej oraz jak jedna z 14 polskich uczelni został ujęty w rankingu najlepszych uczelni na świecie portalu Times Higher Education World University Rankings 2020. Uczniowie zapoznali się z ofertą kierunków studiów proponowaną przez Wydział Chemii UMK w Toruniu.

       Pan dr hab. Szymon Bocian zaprezentował uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich realizujących program z chemii rozszerzonej bardzo ciekawy wykład dotyczący pierwiastków chemicznych. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią odkrycia układu okresowego.  Wiele ciekawostek zaprezentowanych podczas wykładu dotyczących właściwości wybranych pierwiastków chemicznych i ich zastosowań wzbudziło duże zainteresowanie uczniów.   Niewątpliwe umożliwi to uczniom spojrzenie na układ okresowy z innej perspektywy. Wykład był cenną lekcją chemii dla uczniów i na długo pozostanie im w pamięci. Wykład dr hab. Szymona Bociana przypomniał uczniom, że 2019 rok był Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków, a jednocześnie w zeszłym roku była 150 rocznica odkrycia przez Dmitrija Mendelejewa prawa okresowości pierwiastków chemicznych.

       Na sam koniec dr hab. Szymon Bocian przekazał naszej szkole prezent w postaci układu okresowego pierwiastków w kolorach UMK. Układ okresowy jest uaktualniony o nazwy nowych pierwiastków. Dziękujemy za interesujący wykład, który pozwoli uczniom rozwinąć ich pasje chemiczne.

       Patrz album

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Valentine‘s Day

      • 14 lutego, w Dzień Zakochanych, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W programie zabrzmiały znane piosenki miłosne i teksty legendarnego zespołu The Beatles. Wśród nich nie mogło zabraknąć pięknej ballady Elvisa Presley’a „Can’t help falling in love”.

       Uczniowie zaprezentowali życiorys św. Walentego oraz przybliżyli legendy związane ze Świętem Zakochanych. Nie zabrakło też praktycznych porad dotyczących sposobów przygotowania i wysyłania walentynek.

       Patrz album

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

      • Wiersze o miłości

      • Dnia 12 lutego br. Oliwia Sierocińska z klasy 1pc oraz Hubert Sikorski z kl. 2b udali się do biblioteki miejskiej, aby wziąć udział w walentynkowym nagraniu „Czytania na ekranie”, podczas którego zaprezentowali „Rozmowę liryczną” K. I. Gałczyńskiego.

       Patrz album

       Opracowała: Hanna Wódka

      • Toruński Salonik Maturzysty z chemii

      • W dniu 21 stycznia 2020 uczniowie klas drugich realizujący program rozszerzony z chemii i biologii uczestniczyli w Toruńskim Saloniku Maturzysty na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczniowie zapoznali się z strategiami skutecznego przygotowania do egzaminu maturalnego z chemii. Wycieczka zorganizowana przez nauczycielki chemii p. Elżbietę Brzezicką-Pruchińską i p. Milenę Pieróg miała również aspekt wychowawczy, ponieważ uczniowie zwiedzali wystawę interaktywną „Ścieżki dorastania” w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, która składała się z trzech ścieżek tematycznych: społeczno-kulturowej, emocji i dojrzewania. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń oraz wzbogaciła ich w wiedzę, którą będą mogli wykorzystać podczas przyszłorocznej  matury z chemii.

       Patrz album

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Olimpiada Języka Angielskiego

      • Miło nam poinformować, że Maciej Zubowicz, uczeń klasy II c zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego. 17 stycznia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się pisemna część tego konkursu. Maciej przeszedł do kolejnego ustnego etapu, który odbędzie się 10 lutego.

       Gratulujemy i życzymy powodzenia.

       Opracowała: Katarzyna Karska

      • 100 dni przed maturą

      • Na sto dni przed maturą, 17 stycznia bieżącego roku, maturzyści, uczniowie I liceum Ogólnokształcącego, bawili się w Ośrodku Wypoczynkowym „Półwysep Wądzyń”.

       Tradycyjnie, uroczystym polonezem zainaugurowano bal, którego oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor I LO, p. Wiesław Łupina. Dyrektor przypomniał w swoim wystąpieniu, że obecna studniówka i przyszły egzamin maturalny odbywają się w szczególnych okolicznościach, związanych ze stuleciem powrotu naszej „ małej ojczyzny” do macierzy. Do uczestników spotkania zwrócił się także Wicestarosta Brodnicki, p. Stanisław Kosakowski, życząc wszystkim dobrej i udanej zabawy. Prowadzący studniówkę, Klaudia Zglińska i Mikołaj Zwierzchlewski przekazali, w imieniu uczniów, podziękowania za opiekę i wsparcie dla dyrekcji, wychowawców i nauczycieli oraz rodziców.

       Po części oficjalnej goście mogli podziwiać choreograficzną adaptację klasycznego przeboju „Que sera...” wykonaną przez przyszłych maturzystów pod kierunkiem p. Iwony Kuźmy.

       Uczestnicy studniówki bawili się przy muzyce będącej kompozycją tradycyjnych i najnowszych utworów tanecznych, potwierdzili swoją dobrą kondycję podczas „belgijki”, rywalizowali w konkursie tanecznym oraz w wyborach o tytuł króla i królowej balu.

       Ta noc, jedyna i niepowtarzalna, pozostanie zapewne na zawsze we wspomnieniach maturzystów i ich gości.

       Patrz album

       Opracował: Paweł Roszak

      • XXII Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

      • Dnia 14 stycznia w Brodnickim Domu Kultury odbył się finał XXII Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Wydarzenie to poprzedziły eliminacje przeprowadzone w całym Powiecie Brodnickim, które wyłoniły najlepszych wykonawców.

       Chór kameralny I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wyśpiewał I miejsce 3 – głosową kolędą pt. „Pasterze mili”, którą doceniło jury w składzie: p. Bernadetta Leśniak, p. Stanisław Czajkowski i p. Zdzisław Kędzia.

       Starostwo Powiatowe w Brodnicy ufundowało nagrody, które podczas gali finałowej uroczyście wręczył Wicestarosta Brodnicki, p. Stanisław Kosakowski.

       Patrz album

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

      • I LO w Brodnicy najlepsze w powiecie

      • Każdego roku Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przygotowuje ranking szkół średnich. Zestawienie prezentuje najlepsze polskie licea i technika. Ranking jest źródłem informacji dla kandydatów do szkół średnich oraz ich rodziców, ale także bardzo ważnym sygnałem dla uczelni wyższych o tym, jakich kandydatów na studia mogą się spodziewać.

       I LO w Brodnicy wielokrotnie potwierdzało w tym rankingu wysoki poziom kształcenia, będąc prawie zawsze liderem zestawienia wśród szkół powiatu brodnickiego. I w tym roku nasza szkoła może poszczycić się najwyższym wynikiem w powiecie. W województwie kujawsko-pomorskim zajęła 24. a w Polsce 648. miejsce na 2085 liceów, spełniających kryteria rankingu. W rankingu brano pod uwagę wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz sukcesy w olimpiadach krajowych i międzynarodowych. Warto przypomnieć, że I LO w Brodnicy było też jedyną szkołą powiatu brodnickiego i jedną z ośmiu szkół okręgu toruńskiego, wyróżnioną w sierpniu ubiegłego roku przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty za najwyższe wyniki egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2018/2019.

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

      • Lekcje z ZUS

      • W ramach projektu Lekcje z ZUS realizowanego w klasach pierwszych po gimnazjum odbyło się spotkanie z panią Mariolą Kępczyńską z brodnickiego oddziału ZUS. Pani Kępczyńska opowiedziała między innymi jak wygląda procedura rejestracji firmy, zgłoszenia do ubezpieczeń, z jakich ulg można skorzystać i jakie niosą one konsekwencje oraz w jaki sposób przedsiębiorcy rozliczają się z ZUS. To spotkanie poprzedziło omówienie na lekcjach podstaw przedsiębiorczości tematyki związanej z funkcjonowaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem solidaryzmu międzypokoleniowego oraz odpowiedzialnego podejścia do składek. 2 grudnia uczniowie sprawdzili swoją wiedzę podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o ZUS zatytułowanej „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Trzech najlepszych – Mateusz Fiałek z klasy II d, Hubert Sikorski z kl. II B oraz Emilia Kamińska z kl. I gC w marcu weźmie udział w etapie wojewódzkim.

       W grudniu br. odbył się szkolny etap Olimpiady Przedsiębiorczości, której tegorocznym wiodącym problemem jest zarządzanie różnorodnością w organizacji. Wyniki rywalizacji uczniów poznamy 13 stycznia.

       Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w XXXIII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej pod hasłem „Gospodarka i społeczeństwo w erze czwartej rewolucji przemysłowej”.  Do II – regionalnego etapu zakwalifikował się Mateusz Fiałek z klasy II d, który 9 stycznia zmierzy się z zadaniami z ekonomii w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • II Szaradziarski Turniej Wiedzowy

      • Dnia 18 grudnia br. w internacie I LO w Brodnicy odbył się II Szaradziarski Turniej Wiedzowy. W zawodach uczestniczyło dziewięć 3-osobowych drużyn ze szkół powiatu brodnickiego. Turniej otworzył oraz przywitał uczestników i ich opiekunów Dyrektor Szkoły Pan Wiesław Łupina. Młodzi szaradziści zmagali się z zadaniami przygotowanymi przez Marcina i Henryka Kołodziejskich z Brodnickiego Klubu Szaradzistów „Jolka”. Zawodnicy rozwiązywali rebusy homonimowe, uzupełnianki, jolki i krzyżówki tematyczne z historii, geografii, przyrody, języka polskiego i matematyki. Był to doskonały sprawdzian  wiedzy, inny i niecodzienny. Duch sportowej rywalizacji i zasad fair towarzyszył zmaganiom do ostatniej rundy.

       Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez powiat brodnicki, które uczestnikom wręczył Pan Stanisław Czajkowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy.

       Wyniki:

       W klasyfikacji szkół podstawowych:

       • 1. miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy
       • 2. miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 4 w Brodnicy
       • 3. miejsce - Szkoła Podstawowa w Gortatowie

       W klasyfikacji szkół ponadpodstawowych:

       • 1. miejsce - I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
       • 2. miejsce - III LO w Brodnicy
       • 3. miejsce – drużyna z Internatu przy I LO w Brodnicy

       Patrz album

       Opracował: Marcin Kołodziejski

        

      • XVII Konkurs Adwentowy rozstrzygnięty!

      • Konkurs na przygotowanie adwentowych dekoracji jest już w naszej szkole tradycją, bowiem w tym roku ma miejsce 17. Edycja. Pomysłodawcą i organizatorem Konkursu jest nauczycielka języka niemieckiego Danuta Przybylska. Celem Konkursu jest przede wszystkim przybliżenie uczniom naszego liceum adwentowych zwyczajów krajów niemieckiego obszaru językowego. Kalendarze i wieńce adwentowe są nieodłącznym adwentowym elementem naszych zachodnich sąsiadów. W ramach konkursu uczniowie własnoręcznie wykonali wieńce i kalendarze adwentowe, wykazując się nie tylko wielką pomysłowością, ale również zdolnościami manualnymi. Autorzy tegorocznych prac postawili na ekologię. Wieńce i kalendarze zostały wykonane z papieru, szyszek, zapałek i naturalnych gałązek. Komisja konkursowa miała nie lada problem chcąc wyłonić zwycięzców. Ogłoszenie wyników Konkursu miało miejsce dnia 13.12.2019 r., podczas którego dyrektor szkoły pan Wiesław Łupina wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców I LO.

       W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY zwyciężyła Kinga Dąbrowska z kl. Igb, natomiast w kategorii WIENIEC ADWENTOWY pierwsze miejsce  zajął Mikołaj Zwierzchlewski z klasy IIIf.

       W kategorii WIENIEC ADWENTOWY drugie miejsce zdobyli ex aequo: Michał Nowiński z kl. IIc  i Natalia Stawicka z kl. I pe, natomiast III miejsce zajęli: Marta Lewandowska  z kl. Ipb i Anna Wałdowska z kl. Igb. Wyróżniono również wieńce Alicji Łukaszewskiej z kl. IIIe, Miłosza Nosowicza z kl. IIIf  i Macieja Jamróz z kl. I pb.

       W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY  II miejsce zajęli ex aequo: Wiktoria Wrzosek z kl. Ipb i Aleksandra Milz z kl. I gc, natomiast na trzecim miejscu znaleźli się: Daria Chudecka z kl. Iga i Julia Waruszewska z kl. Ipe. Komisja Konkursowa wyróżniła również kalendarze uczniów klasy I pe:  Marty Misiak, Marsela Nawackiego i Jakuba Fischera.

       Wszystkie prace można podziwiać w holu naszej szkoły.

       Autorom wszystkich prac serdecznie gratulujemy i zachęcamy do kolejnych edycji Konkursu.

       Patrz album

       Opracowała: Danuta Przybylska

      • Młodzi Filomaci „Z kamerą wśród Piastów”

      • Dnia 13 grudnia 2019 r ogłoszono wyniki konkursu „Z kamerą wśród Piastów”. Uczniowie klasy I pe zajęli w nim 3 miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.  Na Gali podsumowującej konkurs odebrali nagrody a także wzięli udział w dyskusji na temat kanonu wartości w życiu filmowca i metod doskonalenia jego warsztatu. Autorami filmu byli: Jakub Fisher, Adam Etmański, Wiktor Witkowski, Marta Misiak oraz Magda Kalinowska. Uczniowie sami napisali scenariusz, zmontowali materiał oraz zagrali główne role. Opiekunem grupy był nauczyciel historii Paulina Kalinowska-Willmann.

       Zadaniem uczestników było umieszczenie wybranej legendy lub wycinka z historii Piastów we współczesnym świecie. Młodzi filomaci swoją uwspółcześnioną wersję historii króla Popiela powiązali z metodami analizy historii polegającymi na szukaniu odpowiedzi na pytanie co by było gdyby? W ten sposób zrodził się pomysł na realizację „ Alternatywnej Historii Króla Piasta”.

       Na konkurs filmowy wpłynęło łącznie 11 filmów przygotowanych przez ponad 50 młodych twórców z 10 szkół podstawowych i średnich z regionu. Wyboru najlepszych filmów dokonała komisja konkursowa, w skład której weszli Wojciech Drewniak (youtuber, twórca kanału "Historia Bez Cenzury"), Remigiusz Zawadzki (ekspert filmowy, reżyser, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej A. Wajdy), Marcin Drogorób (Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki), Tymoteusz Tymiński (pracownik Departamentu Promocji), Monika Andruszkiewicz (koordynator kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Piastowskiego) oraz Damian Śnieżewski (laureat I edycji konkursu „Z kamerą wśród Piastów”).

       Celem konkursu była promocja kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Piastowskiego wśród mieszkańców regionu, a także zachęcenie dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w zdobywaniu wiedzy krajoznawczej i rozwijania swoich talentów.

       Szlak Piastowski jest zlokalizowany na obszarze dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.  W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdziemy w: Biskupinie, Gąsawie i Marcinkowie Górnym, Wenecji, Żninie, Mogilnie, Strzelnie, Pakości, Inowrocławiu, Kruszwicy, Radziejowie, Płowcach, Brześciu Kujawskim, Włocławku, Kowalu, a także w Gniewkowie i Kościelcu Kujawski.

       Patrz album

       Opracowała: P. Kalinowska-Willmann

      • W I LO śpiewano kolędy w różnych językach

      • Dnia 11 grudnia 2019 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy już po raz siódmy odbył się Powiatowy Konkurs Kolęd Obcojęzycznych. W pięknie udekorowanej auli szkolnej, w świątecznej atmosferze uczniowie  ze szkół  powiatu brodnickiego śpiewali  po angielsku, niemiecku oraz włosku kolędy i piosenki bożonarodzeniowe. Wśród uczestników powiatowego konkursu znaleźli się reprezentanci  następujących szkół: SP Nr 2 w Brodnicy, SP w Brzoziu, SP w Drużynach, SP w Gortatowie z siedzibą w Szczuce, SP w Zbicznie, CKZiU, III LO oraz I LO.

       Celem konkursu jest propagowanie pięknych zwyczajów bożonarodzeniowych, kultury innych krajów, doskonalenie umiejętności językowych oraz wokalnych.

       Imprezę rozpoczął dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który przywitał zaproszonych gości, m. in. naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p. Stanisława Czajkowskiego, nauczycieli, uczestników konkursu oraz pozostałych uczniów. Dyrektor podziękował za zainteresowanie konkursem oraz życzył uczniom sukcesów i dobrej zabawy. Część oficjalną zakończył występ zespołu tanecznego naszego liceum.

       Następnie uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje talenty wokalne. Usłyszeliśmy 20 piosenek świątecznych, którym często towarzyszyły ciekawe układy taneczne lub muzyka na żywo. Okazało się, że świąteczny nastrój udzielił się również uczniom, którzy przybyli na konkurs mając na sobie charakterystyczne dla  świąt elementy stroju. Wszyscy uczestnicy nagradzani byli gorącymi brawami. W czasie przerwy można było obejrzeć ozdoby adwentowe wykonane na szkolny konkurs, który od wielu lat organizuje w szkole nauczycielka języka niemieckiego p. Danuta Przybylska.

       Komisja konkursowa w składzie: p. Anna Ćwiklińska, p. Justyna Pniewska i p. Wojciech Zembrzycki wybrała najlepszych wykonawców, którymi okazali się:

       W kategorii soliści ze szkół podstawowych:

       • I miejsce – Amelia Ziółkowska (SP w Brzoziu)
       • II miejsce – Adam Kotuła (SP w Drużynach)
       • III miejsce – Martyna Gołkowska (SP w Gortatowie z siedzibą w Szczuce)
       • Wyróżnienie – Oliwia Domżalska (SP Nr 2 w Brodnicy

       W kategorii soliści ze szkół średnich:

       • I miejsce – Monika Żbikowska (I LO w Brodnicy)
       • II miejsce – Adrianna Ługiewicz (CKZiU w Brodnicy)
       • III miejsce – Martyna Zielińska (I LO w Brodnicy)
       • Wyróżnienie – Julia Kruszewska (III LO w Brodnicy), Zuzanna Wacko (I LO w Brodnicy)

       W kategorii zespoły:

       • I miejsce – Oliwia Łubińska, Amelia Rogowska, Monika Żbikowska (I LO w Brodnicy)
       • II miejsce – Julia Łapkiewicz, Marta Orłowska, Natalia Szóstak (SP w Drużynach)
       • III miejsce – Konstancja Szarek, Małgorzata Werner, Kamil Dobies, Bruno Woźniak (III LO w Brodnicy)
       • Wyróżnienie – Zuzanna Grabkowska, Julia Strzelecka (III LO w Brodnicy)

       Zwycięzcy otrzymali nagrody, które wręczył p. Stanisław Czajkowski – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu. Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Brodnicy. Organizatorka konkursu nauczycielka języka niemieckiego – p. Magdalena Rogowska podziękowała uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w imprezie i zaprosiła wszystkich na kolejną edycję.

       Patrz album

       Opracowała: Magdalena Rogowska