• Aktualności

      • Dzień Wiosny w I LO

      •       Święto Wiosny to kolejny, kolorowy i wesoły, dzień w I LO. Uczniowie zaopatrzyli się w stroje w wylosowanej przez siebie barwie. Koło wolontariatu zorganizowało kiermasz ciast. Koło teatralne przedstawiło skecz, który nawiązywał do czasów nauki zdalnej.  W swobodnym nastroju integrował on uczniów i nauczycieli. Były konkursy, zabawy, zajęcia tematyczne. Młodzi ludzie zmagali się z szaradami, grali w szachy i gry planszowe, robili doświadczenia chemiczne, odwiedzili Astrobazę, przygotowali plakaty. Eko-kącik zgromadził pasjonatów ekologii, a sportowcy rywalizowali w konkurencjach wymyślonych przez nauczycieli w-f.

           Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, młodzież rozwijała umiejętności w lekkiej, wiosennej atmosferze. Pokazała, że potrafi się razem bawić, jest społecznością emanującą życzliwością, energią i pomysłowością.

           Na zakończenie Samorząd Uczniowski zorganizował grilla na szkolnym boisku. Głodni Filomaci mogli spróbować pieczonych kiełbasek, posłuchać muzyki i wymienić się wrażeniami.

       Patrz album

      • Dzień św. Patryka w I LO

      •    Zielone święto w I LO zorganizowali nauczyciele języka angielskiego. Celem było przybliżenie tradycji związanych z obchodami Dnia św. Patryka.

           17 marca w szkole dominował kolor zielony, uczniowie postarali się o odzież w tej barwie. Uczestniczyli w zabawach i konkursach. Zmagania były połączone z koniecznością wykazania się doskonałą znajomością języka angielskiego. Filomaci oglądali też filmy o tym, jak Dzień św. Patryka obchodzony jest w innych krajach. Poznali tradycyjny irlandzki taniec. Tworzyli prace plastyczne ze świątecznymi symbolami. Najlepsza okazała się klasa II c, na kolejnych miejscach znalazły się klasy II a i I b. Pani Wicedyrektor Anna Rumińska wręczyła zwycięskiej drużynie  słodkie nagrody.

           Społeczność, po raz kolejny, udowodniła, że I LO to szkoła, w której tradycja przeplata się z nowoczesnością, nauka z dobrą zabawą w przyjacielskiej atmosferze współpracy i rywalizacji.

       Patrz album

      • Matury próbne w I LO

      •     Priorytetem w naszej szkole jest solidne przygotowanie do matury. Wiąże się to z faktem , że wszyscy uczniowie podchodzą do tego egzaminu. Celebrujemy również wręczanie świadectw maturalnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją tylko absolwenci, którzy zdali maturę są wyróżnieni różyczką. Jest to wielkie święto dla całej społeczności Filomatów.

            Po raz kolejny w I LO została przeprowadzona próbna matura. W dniach 9-11 marca br. uczniowie  mieli możliwość sprawdzić swoje kompetencje i przekonać się o stopniu przygotowania do tego ważnego wydarzenia. Oswajali się też z arkuszami maturalnymi, planowali swoją pracę zgodnie z przewidzianym czasem. Ćwiczenie miało na celu, nie tylko zbadanie poziomu opanowania wiedzy, ale także oswojenie stresu i przypomnienie procedur. Maturzyści mają świadomość , że muszą zintensyfikować  naukę, mogą wyciągnąć wnioski i uzupełnić braki. Zbliża się maj, dlatego warto zweryfikować, czy wszystko jest gotowe do matury rocznika 2021/2022

       Patrz album

      • I LO całym sercem dla Ukrainy

      • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

       nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

       Jan Paweł II

            Atak Rosji na Ukrainę zachwiał naszym poczuciem bezpieczeństwa. Od 24.02.2022 r. zmieniło się wszystko…

            Szkolne Koło Wolontariatu zainicjowało akcję pod hasłem: „I LO całym sercem dla Ukrainy”. Podobnie jak wolontariusze w całej Polsce, tak i nasza młodzież, z potrzeby serca, zaangażowała się w zbiórkę środków opatrunkowych, leków, środków higienicznych i czystości, koców, śpiworów, karimat, ręczników, pościeli, trwałej żywności i pieniędzy.

           Cała społeczność szkolna, od pierwszego dnia zbiórki, wykazała się olbrzymim zaangażowaniem. Codziennie młodzież i pracownicy szkoły przekazywali artykuły i pieniądze. Pokój pedagoga szkolnego, w przeciągu trzech dni, został zapełniony darami.

           Za to, co udało nam się do tej pory zebrać, bardzo dziękujemy. Pierwszy transport z darami dla Ukrainy wyruszył z naszej szkoły w piątek. Będą kolejne, gdyż akcja „I LO całym sercem dla Ukrainy” trwa. W dalszym ciągu zachęcamy do udziału w akcji.

            Filomaci nie zawodzą, Filomaci działają i pomagają.

       Patrz album

      • I LO w programie „Szkoła Myślenia Pozytywnego”

      •     Nasza szkoła od października 2021 roku uczestniczy w programie certyfikacyjnym  „Szkoła Myślenia Pozytywnego” . Szkoła Myślenia Pozytywnego to autorski program certyfikacyjny stworzony i realizowany od 2016 przez Fundację „Instytut Edukacji Pozytywnej”.

           Głównym celem Programu jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci  i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Szkoła Myślenia Pozytywnego to pogłębianie empatii, zrozumienia i praca nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie. W czasie trwania Programu, wspólnie przechodzimy przez różnorodne aspekty wpływające na zdrowie psychiczne zarówno młodzieży oraz osób dorosłych z ich otoczenia. 

           Podsumowując  I semestr pragniemy poinformować, że  poruszana tematyka związana była z motywacją do nauki przedmiotów ścisłych, samorozwojem poprzez sztukę, tworzeniem dobrych relacji oraz używaniem technologii.

           Działamy dalej, przed nami kolejne tematy do zrealizowania w II semestrze.

       Patrz album

      • Warsztat „Mediacje w szkole”

      •     W dniu 23 lutego 2022r. przedstawiciele z poszczególnych klas wzięli udział w ciekawym warsztacie. Tematem spotkania były Mediacje w szkole. W tę tematykę uczniów wprowadziła pani Dominika Wielgosz. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Szkoła Myślenia Pozytywnego- Komunikacja bez przemocy i Mediacje w szkole” Instytutu Edukacji Pozytywnej. Uczniowie dowiedzieli się jak można rozwiązywać powstające konflikty zarówno w szkole, jak i poza nią. Było kreatywnie!

       Patrz album

        

      • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w I LO

      •        21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wydarzenie to zbiegło się z powrotem uczniów do szkół po kilkutygodniowym nauczaniu zdalnym.  W celu przypomnienia walorów pracy zespołowej i obudzenia ducha walki poloniści zorganizowali konkurs językowy dla klas I, II i III po szkole podstawowej. Uczniowie otrzymali zadania, na których wykonanie mieli tylko 10 minut. Polegały one między innymi na wyjaśnieniu znaczenia archaizmów, sformułowań z języka młodzieżowego, stworzeniu notatki wizualnej, czy rozszyfrowaniu zakodowanej informacji. O ile "pranki”, “skille”, “cringe”, “śpiulkoloty” nie stanowią dla uczniów 1 LO problemu, z wyrazami  “butonierka”, “dekonfitura”, “absztyfikant”, mieli już trochę kłopotu. Zwyciężyli uczniowie klasy I B. 

       Patrz album

      • ,, Poloneza czas zacząć…’’ – Studniówka I LO

      •     I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy to najstarsza szkoła w powiecie, która stoi na straży tradycji, łącząc przeszłość z teraźniejszością.

           Wyjątkowe znaczenie dla uczniów ma uroczysty bal na sto dni przed maturą. Wiąże się on z niezapomnianymi wrażeniami i pozostaje w pamięci absolwentów na długie lata po zakończeniu edukacji.

           W piątek, 14 stycznia, na dużej sali balowej ośrodka wypoczynkowego Półwysep Wądzyń, Filomaci bawili się na tradycyjnej studniówce.

           Po przywitaniu gości, kilka słów do uczniów skierował pan Wicedyrektor Lech Witkowski. Pani Wicedyrektor- Anna Rumińska odczytała list z życzeniami od Starosty Brodnickiego- Piotra Boińskiego. Następnie  bal został  oficjalnie  otwarty. Wszyscy mogli podziwiać maturzystów tańczących staropolskiego poloneza. Atrakcją był także mistrzowsko wykonany polonez pokazowy. Uroczysty toast wzniosła przedstawicielka Rady Rodziców- pani Anna Kramer. Prowadzący, Aleksandra Milz z kl. III gC oraz  Hubert Tyburski z kl. III gB, przekazali, w imieniu uczniów, podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli i wychowawców za pracę włożoną w przekazywanie wiedzy oraz dla rodziców za pomoc i wsparcie.

          Doskonałej zabawie sprzyjała nie tylko dobra muzyka, ale także dodatkowe urozmaicenia, takie jak konkurs tańca oraz wybór króla i królowej balu. Jury, w skład, którego wchodzili wychowawcy, uznało, że I miejsce, w zmaganiach tanecznych, należy się Franciszkowi Drozdowskiemu z partnerką, kolejne lokaty zajęli: Jordan Stachowiak i Oliwia Wieczorkowska z partnerami. Korony króla i królowej przyznano Aleksandrze Steinborn i Błażejowi Żbikowskiemu.

         Ta wyjątkowa noc nie powtórzy się już nigdy, jednak na zawsze pozostanie w pięknych wspomnieniach tegorocznych maturzystów I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Będzie tworzyć  historię szkoły, dla której wartością jest nie tylko nauka, ale również wspólna zabawa.

       Patrz album

        

      • XXIV Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek BDK

      • 10 stycznia  w Brodnickim Domu Kultury odbył się XXIV Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Wystąpili w nim finaliści , którzy wygrali wcześniejsze eliminacje. Mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi solistami w powiecie. Zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory. W większości były to pastorałki i  piosenki nawiązujące tematyką do Bożego Narodzenia.

       I Liceum Ogólnokształcące reprezentowała  Oliwia Pietrzak z kl. II b. Uczennica naszej szkoły wystąpiła z utworem  ,,Całą noc padał śnieg" . Jury, w składzie: p. Joanna Nehring-Roszkowska, p. Katarzyna Miętkiewicz i p. Justyna Prajs, doceniło to wykonanie i uhonorowało Oliwię wyróżnieniem. Przyznano jej również nagrodę, którą ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

       Zdjęcia: Anna Ćwiklińska

      • XIX Konkurs Adwentowy w I LO

      •     Konkurs na przygotowanie adwentowych dekoracji jest w naszej szkole tradycją, bowiem w tym roku miała miejsce 19 edycja. Dzięki temu, uczniowie poznają zwyczaje  adwentowe   krajów niemieckiego obszaru językowego. Organizatorem jest Danuta Przybylska.  W ramach konkursu uczniowie własnoręcznie wykonali wieńce i kalendarze adwentowe, wykazując się nie tylko wielką pomysłowością, ale również zdolnościami manualnymi. Autorzy tegorocznych prac postawili na ekologię. Wieńce i kalendarze zostały wykonane z papieru, szyszek, zapałek i naturalnych gałązek.

          Ogłoszenie wyników  miało miejsce dnia 16.12.2021r. Dyrektor Szkoły - Pan Wiesław Łupina wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców I LO. W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY zwyciężyła Laura Straub z kl. Ib, natomiast w kategorii WIENIEC ADWENTOWY pierwsze miejsce  zajął Mateusz Lendzion z klasy IIIgc. W kategorii WIENIEC ADWENTOWY drugie miejsce zdobył Łukasz Węglerski z kl. IIIpb, natomiast III miejsce zajęła: Wiktoria Podgórska  z kl. IIc. W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY  II i III miejsce zajęli kolejno Wiktoria Wrzosek z kl. III pb i Emilia Witkowska z klasy IIIga.

          Początki kalendarzy i wieńców adwentowych sięgają początku XIX wieku. Autorem pierwszego wieńca adwentowego był pastor Johann Heinrich Wichern. Pierwszy wieniec  miał średnicę  dwóch metrów i 24 świeczki. Pierwszą świeczkę  zapalił na nim  pastor , kolejne  zapalały  dzieci. Z biegiem czasu uproszczono wieniec i w obecnych czasach na wieńcu adwentowym możemy zobaczyć tylko cztery świeczki symbolizujące cztery niedziele adwentowe.

       Patrz album

      • Filomaci Darczyńcami Szlachetnej Paczki

      •     Po kilkuletniej przerwie, nasza szkoła ponownie dołączyła do grona Darczyńców Szlachetnej Paczki. W tym roku odbyła się już XXI edycja tej charytatywnej akcji.

           Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.

           Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego Weekendem Cudów, który odbywa się co roku, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

           Cała społeczność szkolna włączyła się w przygotowanie paczki od I LO. Po raz kolejny przekonaliśmy się o wielkiej ofiarności, serdeczności i zaangażowaniu naszych Filomatów. Nad  przebiegiem całej  inicjatywy czuwało Szkolne Koło Wolontariatu na czele z panią Justyną Pniewską i Moniką Puc.

      • Zimowa wycieczka

      •      I LO realizuje wiele zadań edukacyjnych, najważniejsze jest dla nas przekazywanie wiedzy, wychowanie, integrowanie młodzieży i kultywowanie tradycji. Obok tego, w naszej szkole, jest jeszcze czas przeznaczony na rozrywkę. Ze szkolnych lat w pamięci pozostają  wyjazdy, zabawa, wrażenia artystyczne i kulturalne. Życie szkoły to też możliwość budowania wspólnoty uczniów i nauczycieli. Takie zadania miał wyjazd, klas 3pb i 3pc – 17 grudnia, na zimową wycieczkę do Torunia.

            W jej programie uwzględniono aspekt sportowy- była to niezapomniana godzina na lodowisku. Uczniowie mieli  okazję sprawdzić  swoje umiejętności w sporcie zimowym. Połączyli zabawę z sesją fotograficzną i nauką jazdy na łyżwach.

            Następnie młodzież obejrzała seans filmowy. Najwięcej emocji , podczas tego wyjazdu , wzbudził ,, Niewidzialny dom’’. Była to atrakcja, która bardzo podobała się uczniom. Zostali oni po nim oprowadzeni w całkowitej ciemności. Mogli poczuć, jak odbiera się świat bez użycia wzroku. Związane było to z niepokojem i zabawą w odgadywanie przedmiotów , które można tylko dotknąć. Filomaci zadawali pytania niewidomemu przewodnikowi, który opowiedział im o swoim funkcjonowaniu w świecie ciemności.

            Wycieczka pozwoliła na powrót do normalności szkolnej, która łączy młodzież i pozwala im poznawać świat na wiele sposobów.

       Patrz album

       Opracowała: Lucyna Domeracka

  • Kontakty

   • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
   • sekretariat@1lobrodnica.pl
   • 0-56 4982016
   • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

    87-300 Brodnica
    Poland
   • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

    ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
  • Logowanie

 • Biuletyn informacji publicznej