• Aktualności

      • I LO w Berlinie

      •     30 listopada 2023 grupa młodzieży I LO w Brodnicy wyjechała na zimową wycieczkę do Berlina, której tradycja funkcjonuje w naszej szkole od wielu lat.

           Głównym celem wycieczki był pobyt na jarmarku bożonarodzeniowym i zapoznanie się z tradycjami adwentowymi Niemiec i krajów niemieckiego obszaru językowego. W programie wycieczki nie zabrakło spaceru głównymi alejami berlińskiego śródmieścia, zwiedzania najważniejszych obiektów zabytkowych miasta czy wizyty w Neues Museum, gdzie podziwialiśmy eksponaty starożytnego Egiptu.

           Pobyt na jarmarku bożonarodzeniowym, wieńczący wizytę w Berlinie, pozwolił nam zatopić się w przedświątecznym klimacie, skosztować wspaniałych, tradycyjnych przysmaków, zakupić słodkie pamiątki i prezenty świąteczne oraz pozbierać miłe wrażenia, z którymi wróciliśmy do naszych domów. Za rok znów pojedziemy do Berlina. Lubimy uczestniczyć w świątecznych tradycjach naszych sąsiadów.

       Patrz album

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Prawie – jesteśmy w kolejnym etapie!

      •     Nasza uczennica, Marta Ryska z klasy 4 e zakwalifikowała się do etapu okręgowego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. Marta, jest tegoroczna maturzystką, na poziomie rozszerzonym wybrała wiedzę o społeczeństwie,  dlatego zagadnienia z etapu szkolnego nie sprawiły jej problemu. Jednak, aby dotrzeć do kolejnego etapu musiała wykazać się znajomością istoty prawa, genezy państwa , norm postępowania. Kluczowa była znajomość konstytucji, hierarchii aktów prawa oraz łacińskich sentencji związanych z tą tematyką.

           Celem Olimpiady jest upowszechnienie wiedzy na temat praw oraz sposobów ich ochrony w powiązaniu ze znajomością historii najnowszej oraz zagadnień z wiedzy o społeczeństwie.  Cieszymy się z sukcesu i przygotowujemy się do kolejnych zmagań, które przed Martą już w marcu przyszłego roku.

      • „Nasza Misja- Niska Emisja”

      •     W ramach tego projektu w miniony wtorek w naszej szkole odbyło się spotkanie dla klas o profilu biologicznym z dyrektorem Brodnickiego Parku Krajobrazowego Sławomirem Seroka i Panią Martą Roman, pracownikiem BPK.

           To wspólny projekt parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat problemu wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie i środowisko przyrodnicze. Nasi goście przywieźli ze sobą rower wytwarzający prąd. Uczniowie zmierzyli się z tym zadaniem i udało się naładować telefon komórkowy.

           Podczas spotkania przeprowadzono także wykład poświęcony migracjom ptaków. Przedstawiono rodzime gatunki awifauny, kalendarz przylotów i odlotów oraz szlaki wędrówek. Zorganizowano konkurs w którym rywalizowali przedstawiciele poszczególnych klas.

           Uczniowie, aby zdobyć cenne nagrody musieli nazwać ptaki wyświetlone na tablicy, następnie rozpoznać je po głosach oraz skręcić budki lęgowe. Wygrała klasa 4b oraz 2a - zdobyły taką samą ilość punktów.

           Serdecznie dziękujemy za ogromną wiedzę przekazaną nam na spotkaniu, nagrody dla uczestników oraz za budki lęgowe, które już niebawem zostaną powieszone na szkolnych drzewach.

       Patrz album

      • Szkoła debaty oksfordzkiej

      •        Dnia 23 listopada uczniowie klas trzecich i czwartych wraz z nauczycielami uczestniczyli w debacie oksfordzkiej na temat: ,,Współczesna polska młodzież to patrioci’’. W spotkaniu wzięli udział także zaproszeni goście : Joanna Kalenik – prezes Fundacji Brama Epok’, płk Marek Kurkowicz attache wojskowy w Paryżu, obecnie w służbie wojskowej Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, Anna Rumińska wicedyrektor szkoły, Adam Kaczmarek, nauczyciel szkoły, wcześniej pracujący w służbie wojskowej.

               Pani wicedyrektor Marzena Łupińska na wstępie nawiązała do znaczenia patriotyzmu, następnie wyjaśniła zasady prowadzenia debaty. Goście w swoich wystąpieniach odnieśli się do pojęcia patriotyzmu rozumianego dawniej i obecnie oraz do związku Polaka z ojczyzną. Debatę prowadziła pani wicedyrektor Marzena Łupińska, która pełniła funkcję marszałka. Mówcami w poszczególnych drużynach byli uczniowie klas czwartych: Natalia Andrzejewska, Julia Brzezińska, Alicja Cołbecka, Karol Sztandarski, Hubert Jarzębski, Szymon Wrzesiński, Maria Tomaszewska, Marta Ryska, Wiktor Kozłowski, Bartłomiej Zieliński. Jury oceniało argumenty dwóch drużyn do postawionej tezy. Dyskusja cechowała się wysoką kulturą wypowiedzi, merytorycznymi argumentami. Po niej publiczność zadawała pytania, mówcy debaty bronili swoich argumentów.  Na zakończeniu wypowiedzi,  jury i  młodzież głosowała na najbardziej przekonujących mówców debaty. Łącznie głosami 4-osobowego jury i publiczności zwyciężyła drużyna antytezy. Debata została podsumowana przez marszałka Marzenę Łupińską  oraz sędziów, którzy podkreślili znaczenie patriotyzmu i docenili umiejętność prowadzenia debaty.

       Patrz album

      • Nasz uczeń wśród Stypendystów Prezesa Rady Ministrów

      •       W dniu 22.11.2023 r. w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu odbyła się uroczysta gala Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Wśród nagrodzonych znalazł się Karol Sztandarski – uczeń klasy IVa. Jesteśmy dumni, że Karol po raz drugi, będąc uczniem naszej szkoły, został wyróżniony tak zaszczytnym stypendium.

       Gratulujemy i życzmy mu dalszych sukcesów.

       Patrz album

      • Samoobrona

      •      Nasza szkoła uczy, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia, nieustannie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa.

            13 listopada 2023 r. w szkole odbyły się zajęcia samoobrony przeprowadzone przez kpr. Michała Czaplę i kpr. Adama Różańskiego podoficerów wyznaczonych przez płk Andrzeja Pietrasa dowódcę IV Pułku Chemicznego w Brodnicy w ramach programu „Trenuj z wojskiem”.  Podczas zajęć uczniowie uczyli się podstaw walki, poruszania się w postawie wyprostowanej oraz elementów zadawania ciosów. Zajęcia zapoczątkowały cykl szkoleń dla wszystkich uczniów z zakresu samoobrony, które będą kontynuowane w bieżącym roku szkolnym we współpracy z wojskiem.

       Patrz album

      • XIII Nocne Brodnickie Manewry Patriotyczne

      •     10 listopada 2023 roku nasza szkoła brała udział w nocnych manewrach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uroczystość inauguracyjna rozpoczęła się na Dużym Ryku o godzinie 17.00, a zakończyła się o godzinie 24.00. w Brodnickim Domu Kultury. O godzinie 17.30 rozpoczęły się manewry, podczas których uczestniczące grupy miały dotrzeć do wyznaczonych baz rozmieszczonych w różnych punkach miasta. Jednym z takich punktów była nasza szkoła, gdzie uczniowie mogli poznać jej historię i tradycję. Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu „Na Wiejskiej” za możliwość udziału w Nocnych Brodnickich Manewrach Patriotycznych.

       Patrz album

        

      • Narodowe Święto Niepodległości

      •        10 listopada 2023r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyły się uroczystości poświęcone 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

               Tradycyjnie wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Pamiętano również o uczczeniu pomordowanych w czasie wojny nauczycieli. Uczniowie przygotowali montaż poetycko – muzyczny, który nawiązywał do walki o niepodległość. Była to lekcja patriotyzmu, która pamięć o przeszłości ukazywała jako źródło tożsamości i przynależności narodowej. Uczniowie oddali również hołd  tym Polakom, którzy walczyli o powrót Brodnicy do Macierzy.

               Na zakończenie  głos zabrał Dyrektor Wiesław  Łupina, który podziękował Filomatom za udział w patriotycznym spektaklu.

       Patrz album

      • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Uniwersytetem Jagiellońskim

      •       7 listopada w naszej szkole odbył się I etap Olimpiady Wiedzy Chemicznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem olimpiady jest zainteresowanie uczniów chemią oraz umożliwienie im sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności. Nagrodą w Olimpiadzie jest możliwość rozwijania wiedzy i umiejętności na studiach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

             Do godzinnych zmagań, na platformie Edukator, przystąpiło 11 uczniów z klas realizujących program chemii rozszerzonej. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 5 uczniów z naszej szkoły: Szymon Wrzesiński (4b), Karol Sztandarski (4a), Karolina Trendowicz (3a), Radosław Kopczyński (2a) i Amelia Szczechowicz (2a).

       Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejny etap Olimpiady!

      • Pamiętamy …

      • „Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą – ta pamięć daje im nieśmiertelność”.

       Rafał Kosik

                W poniedziałek 30.10.2023 r. wolontariusze z naszego liceum udali się na cmentarz w Brodnicy w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Młodzież wraz z opiekunem wybrała się, aby uczcić pamięć o zmarłych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły. Na tę okoliczność przygotowane zostały specjalne znicze z logo I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

              To była kolejna żywa lekcja historii w klimacie jesiennej zadumy z udziałem uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu.

       Patrz album

      • LEKTOR 2023

      •     27 października odbył się X Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania „LEKTOR 2023”, zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy. Wzięło w nim udział dwudziestu dwóch uczestników ze szkół ponadpodstawowych powiatu brodnickiego i Brodnicy. W tym roku organizatorzy przygotowali fragmenty tekstów z literatury popularnonaukowej o życiu Wisławy Szymborskiej oraz beletrystyki.

           Nasi licealiści  prezentowali swoje umiejętności lektorskie przed komisją w składzie: pani Justyna Prajs (Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu), pani Aneta Giemza-Bartnicka (główny instruktor teatralny BDK), pani Maria Oryszczak (emerytowana nauczycielka języka polskiego; redaktor lokalnego tygodnika). Jury konkursowe przyznało II miejsce Marcie Peście z klasy II e oraz wyróżnienia dla: Julii Bińczak z klasy IV e, Katarzyny Koj z klasy III b i Weroniki Przybyłowskiej z klasy IV e. Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

       Patrz album

      • FILOMACI NA MEDAL

      •      W dniu 21 października 2023r. Organizacja Powiatowa Ligi Obrony Kraju w Brodnicy zorganizowała Zawody w Strzelectwie Sportowym o Tytuł „Króla Strzelców 2023”.                                                                                        

            W zawodach tych sukcesy odnieśli uczniowie naszego liceum. W kategorii indywidualnej III miejsce zdobył Paweł Utecht /III c/, a II miejsce w kategorii drużynowej zdobyła reprezentacja w składzie: Paweł Utecht /III c/, Jan Klonowski /III c/, Jakub Skarżyński /I c/

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • Współpraca I LO z Wydziałem Chemii Politechniki Gdańskiej

      • Z radością informujemy, że nasze liceum, dzięki podpisanej na czas nieokreślony umowie współpracy z Wydziałem Chemii Politechniki Gdańskiej wprowadzi uczniów w świat akademicki. Licealiści w ramach podpisanego porozumienia będą mieli możliwość poznania uczelni i zdobycia dodatkowej wiedzy. Współpraca zakłada możliwość podejmowania szeregu działań, takich jak: przeprowadzenie wykładów dla uczniów przez nauczycieli akademickich, dzielenie się doświadczeniem dydaktycznym pracowników Politechniki Gdańskiej z nauczycielami naszej szkoły, uczestnictwo w wydarzeniach edukacyjnych prowadzonych przez uczelnię oraz w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej, gdzie uczniowie samodzielnie będą wykonywali powierzone im zadania z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury pomiarowej. Planowane działania nie tylko przyczynią się podniesienia umiejętności naszych uczniów i ułatwią przygotowania do egzaminu maturalnego oraz uzyskania przez nich lepszych wyników, ale również z całą pewnością zachęcą dużą ich część do podjęcia studiów na Uczelniach Badawczych, m.in. na Politechnice Gdańskiej. Porozumienie jest dla naszej szkoły ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem, zyskujemy nowe możliwości rozwoju edukacji młodzieży w zakresie nauk ścisłych.

      • Pasowanie klas pierwszych na uczniów I LO

      •      Dnia  16.10.2023r. uczniowie  klas  pierwszych zostali pasowani  na Filomatów. Świadkami  tego wydarzenia byli zaproszeni goście:  Przewodniczący Rady Powiatu – Roman  Pytlasiński   i Wicestarosta Brodnicki- Stanisław Kosakowski.

           Uroczystość rozpoczął program artystyczny przygotowany przez Grupę Teatralną ,, Piątek 13.’’ Następnie wprowadzono sztandar  i odśpiewano hymn szkoły, którego słowa wskazują na wartości kultywowane w I LO.  Temat ten był też kontynuowany podczas wykładu pana Tomasza Wardowskiego, który przybliżył historię i znaczenie Filomatów. W swojej prezentacji pokazał zdjęcia i dokumenty z okresu działalności ruchu.

           Pan Wojciech Zembrzycki opowiedział o wartości buzdyganu, który został podarowany  przez śp. ks. Bolesława Lichnerowicza- absolwenta I LO.  Buzdygan oficera Wojska Polskiego jest  symbolem przyjaźni  ze szkołą, nim  Dyrektor pasuje nowych Filomatów.

          Kolejnym  elementem było uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Głos zabrał Dyrektor Szkoły Wiesław Łupina, który zwrócił uwagę na historię patronów, młodych ludzi, którzy 150 lat temu zaczynali naukę w naszej szkole. Współcześni uczniowie mogą od nich czerpać wzór miłości do nauki.

          Najważniejszą częścią spotkania było uroczyste pasowanie na Filomatę przez Dyrektora Szkoły. Pani wicedyrektor Anna Rumińska odczytywała nazwiska uczniów, a wychowawcy klas wręczali krawaty z logo szkoły.

          Na koniec Wicestarosta Brodnicki  p. Stanisław Kosakowski  pogratulował Filomatom i złożył serdeczne życzenia, zaznaczył, że uczniowie uczą się dla życia, nie dla szkoły.

       Patrz album

      • Dzień Edukacji Narodowej

      •      13 października 2023r. społeczność I LO świętowała Dzień Edukacji Narodowej.

             Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Pamiętano również o uczczeniu pomordowanych w czasie wojny nauczycieli. Następnie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego powitała zebranych i złożyła  życzenia pracownikom szkoły oraz przekazała symboliczny bukiet róż na ręce Pana Dyrektora Wiesława Łupiny.

            Kolejnym elementem było wystąpienie Dyrektora Szkoły, który zaznaczył, że zawód nauczyciela ma sens tylko dzięki uczniom. Pan Dyrektor w szczególny sposób powitał emerytowanych nauczycieli. Przypomniał, że  tegoroczne święto Komisji Edukacji Narodowej przypada w roku 150-lecia istnienia szkoły.  Z  tej okazji  wieloletni, emerytowani nauczyciele I LO otrzymali Honorowe Medale Jubileuszowe.

            Program artystyczny w zabawny sposób uwrażliwił wszystkich na zadania i wysiłek nauczycieli. Odnosił się też do szkolnej codzienności, podkreślając  trud  zawodu  nauczyciela.

            Na zakończenie Dyrektor Szkoły zwrócił uwagę na zaangażowanie i pasję Filomatów oraz podziękował  wszystkim za życzenia.

       Patrz album

      • III EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI I PROZY REGIONALNEJ

      •     Rok  2023  został ogłoszony przez Radę Powiatu w Brodnicy rokiem Anny Karwatowej i Wandy Brzeskiej. Inicjatywa ta miała na celu  przywrócenie pamięci o ludziach związanych z naszym regionem, którzy są ważni dla polskiej kultury. Konkurs recytatorski, poświęcony brodnickim pisarkom,  odbył się 12.10.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2w Brodnicy.

           Uczniowie I LO wzięli udział  w tym wydarzeniu kulturalnym i zajęli  miejsca na podium . Najwyższe  przypadło w udziale Marcie Peście z kl. 2e, na drugim uplasowała się  Julia Bińczak z kl. 4e. Wyróżnienie przyznano Fabianowi Płachcie z kl. 2d. Uczniowie otrzymali cenne nagrody.

           Bardzo nas cieszy sukces młodych Filomatów - gratulujemy
       i życzymy dalszego doskonalenia talentów.

       Patrz album

      • Dzień Chłopaka w I LO

      •      02 października, na boisku szkolnym, Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Chłopaka. Cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w zabawie. Przygotowano konkurencje, w których rywalizowali męscy przedstawiciele poszczególnych klas, a wszyscy uczniowie dopingowali swoich kolegów. W wesołej atmosferze chłopcy tańczyli na gazecie, obijali balony nogami lub głową,  brali udział w wyścigach, walczyli o znikające krzesełka i zaplatali warkocze koleżankom. Do finału przeszły klasy II c i III c. Ostatnia rozgrywka wywołała wiele emocji,  chłopcy otrzymali kolorowe kosmetyki i musieli wykonać makijaż, a następnie go zaprezentować. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a zwycięzca torbę cukierków. Wygrał Dominik Kamiński z II c. Chłopcom życzymy wszystkiego najlepszego!

       Zdjęcia: Kacper Dębowski - Fotografia

       Patrz album

  • Kontakty

   • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
   • sekretariat@1lobrodnica.pl
   • 0-56 4982016
   • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

    87-300 Brodnica
    Poland
   • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

    ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
  • Logowanie

 • Biuletyn informacji publicznej