W piątek 22 listopada w murach I LO gościliśmy dr Tomasza Kamińskiego, który w ramach akcji IAU 100 na stulecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej pt. „Wizyty astronomów w szkołach” odwiedził naszą szkołę. Projekt ten realizowany jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne.
Liczną grupę biorącą udział w spotkaniu stanowili:
- członkowie koła astronomiczno-geograficznego,
- uczestnicy zajęć pt. „Astrofotografia”,
- uczniowie klas matematyczno-fizycznych.
Dr Tomasz Kamiński swój wykład rozpoczął od najistotniejszych informacji na temat Układu Słonecznego, następnie opowiedział nam o sposobach odkrywania planet poza naszym układem. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób wykorzystuje się efekt Dopplera w astronomii. Wiemy, dlaczego Aleksander Wolszczan, który jako pierwszy 1992r. odkrył planetę poza Układem Słonecznym krążąca wokół pulsara, nie otrzymał Nagrody Nobla, a jej laureatami w bieżącym roku zostali odkrywcy pierwszej planety pozasłonecznej krążącej wokół normalnej gwiazdy, Michel Mayor oraz Didier Queloz. Dzięki tak owocnemu spotkaniu już każdy jego uczestnik może pochwalić się tym, że wie jak znaleźć planetę poza Układem Słonecznym.
Jako ciekawostkę dowiedzieliśmy, że Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) przeprowadziły konkurs na oficjalną nazwę dla planety BD+14 4559b i jej gwiazdy. Planetę odkrył zespół astronomów z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego.
Uczniowie mieli możliwość uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania związane z astronomią. Dotyczyły one sposobu nazywania obiektów astronomicznych, oddziaływania czarnych dziur, zderzania się ze sobą galaktyk, możliwości znalezienia planety podobnej do naszej. Naszych uczniów zaniepokoił też kosmiczny śmietnik, mianowicie rozmawiano na temat wszystkich wystrzelonych z Ziemi obiektów, które przestały działać i zostały pozostawione w kosmosie.
Najaktywniejsi uczestnicy otrzymali plakaty oraz pocztówki z przepięknymi fotografiami obiektów astronomicznych.
Opracowała: Monika Puc