Aktualności
Zapraszamy na RÓŻYCZKOWANIE
Z sukcesami i poczuciem spełnienia zakończyliśmy rok szkolny
27 czerwca 2025 r. odbyła się piękna uroczystość zakończenia roku szkolnego. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego Marzena Łupińska dyrektor szkoły powitała zebranych: Pawła Szramkę Starostę Brodnickiego, Annę Rumińską i Oksanę Hushchynę wicedyrektorów, Ewę Wiśniewską kierownik internatu, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły, Sylwię Ptaszyńską przewodniczącą rady rodziców i uczniów. Podsumowała rok szkolny, podziękowała za pracę, kreatywność, współpracę i zaangażowanie pracownikom, rodzicom i uczniom. Kończąc wspomniała zmarłego w ub.r. nauczyciela Piotra Lendzińskiego po czym uczczono minutą ciszy pamięć pracowników szkoły.
Anna Rumińska wicedyrektor zapoznała zgromadzonych z wynikami rocznej klasyfikacji:
I miejsce ze średnią ocen 4,36 zdobyły klasy II b i IIe,
II miejsce ze średnią ocen 4,35 zajęła klasa III b
III miejsce ze średnią 4,30 zajęła klasa II c
Kolejne miejsca zdobyły klasy III a i II I c ze średnimi 4,23 i 4,13
Zgodnie z tradycją klasy, która uzyskały najwyższą średnią ocen oraz frekwencję otrzymały puchar przechodni wraz ze słodką niespodzianką. Następnie przedstawiono indywidualne osiągnięcia i sukcesy uczniów:
Najwyższą średnią ocen w szkole 5,86 osiągnęła uczennica klasy I b Emilia Młynarczyk, która otrzymała nagrodę ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz szkołę i Radę Rodziców. Drugie miejsce zdobyła uczennica klasy II b Lena Weronika Otremba, a trzecie Marta Pankowska z klasy III e. Na kolejnych miejscach uplasowali się Nadia Raniszewska, Karolina Grochocka, Radosław Kopczyński, Anna Krezymon, Amelia Szczechowicz i Kacper Śliwiński.
Na uznanie zasłużyli uczniowie ze stuprocentową frekwencją- Nadia Raniszewska, Agata Pniewska, Martyna Dembowska, Maja Karwowska, którzy otrzymali wyróżnienia.
Doceniono także aktywność uczniów pracujących na rzecz szkoły i środowiska, zaangażowanych w działalność: wolontariatu, związaną z bezpieczeństwem, Samorządu Uczniowskiego, Szkolnej Grupy Teatralnej, Pocztu Sztandarowego. Wręczono także Certyfikaty Stypendysty Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Projekt Prymus Pomorza i Kujaw.
W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy został przyznany tytuł honorowy Filantrop Roku, który otrzymał Dawid Bąkowski. Uczeń w roku szkolnym wykazał się niezwykle kreatywną postawą społeczną, pracą i aktywnością w pracy na rzecz szkoły i społeczności uczniowskiej.
Na zakończenie głos zabrał Paweł Szramka Starosta Brodnicki, który skierował słowa uznania do wszystkich uczniów i życzył zasłużonego wakacyjnego wypoczynku . Do wakacyjnych życzeń przyłączyła się również pani dyrektor. Po akcencie muzycznym uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
Bezpiecznych i radosnych wakacji!
Postawa godna pochwały!
Zakończenie roku przyniosło więcej emocji niż się spodziewaliśmy. Wszystko za sprawą naszych dwóch uczennic Pauli i Amelii, które natychmiastowo zareagowały na nietypowe zachowanie osoby, powstrzymując prawdopodobną próbę samobójczą. Powiadomiły w porę odpowiednie służby. Ich postawa była najlepszym świadectwem.
Nasze sukcesy nie kończą się
Po raz czwarty w tym roku szkolnym odbyło się spotkanie całej społeczności szkolnej, podczas którego Marzena Łupińska dyrektor szkoły wyróżniła uczniów, którzy osiągnęli sukcesy w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych i angażowali się w działania szkoły oraz jej promocję. Była to doskonała okazja, by podziękować nauczycielom i uczniom za podejmowane inicjatywy i zaangażowanie, co przyczyniło się do sukcesów osobistych oraz szkoły.
Podczas ostatniego apelu w tym roku szkolnym wyróżnienia otrzymali:
• za osiągnięty sukces i promowanie szkoły w konkursie geologicznym na szczeblu ogólnopolskim : Oliwia Dembińska, Zuzanna Stoińska.
• za osiągnięty sukces i promowanie szkoły w konkursach fizycznych: Kacper Dembowski, Wojciech Szczechowicz.
• za wysokie lokaty w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym ALCHEMIK: Karolina Grochocka, Patryk Drozdowski, Franciszek Hoga, Julia Sosnowska, Radosław Kopczyński, Natalia Szczechowska, Zuzanna Stoińska, Amelia Szczechowicz, Zuzanna Ludwiczak
• za udział w III Ogólnopolskim Konkursie „Kartka dla Chemika” organizowanym przez Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Chemików Uniwersytetu Opolskiego KORONAN: Zuzanna Stoińska, Oliwia Dembińska.
• za osiągnięty sukces i promowanie szkoły w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim: Milena Chmielewska, Paulina Kuczyńska, Zofia Babska
• za udział w Ogólnopolskim Konkursie języka angielskiego „English ACE” : Weronika Cybulska, Martyna Koształ, Iga Śliwińska, Zuzanna Stoińska, Viktor Sobczak, Radosław Kopczyński, Emilia Siedlecka, Dominika Barska, Zuza Paradowska, Sandra Prylewska, Małgorzata Wąsicka, Katarzyna Cyrankowska, Maria Stefańska, Marta Pankowska
• za szczególne zaangażowanie w działania szkoły i jej promocję : Oliwia Dembińska, Lena Dąbrowska, Bartosz Górny, Alicja Pawłowska, Jakub Skarżyński, Adrian Rydzewski, Kornelia Stachowiak, Julianna Wiśniewska, Antoni Zieliński, Mateusz Wiwatowski.
Apel zakończył się brawami dla wyróżnionych uczniów i przesłaniem, aby ich osiągnięcia były inspiracją dla innych oraz dążeniem do realizacji swoich pasji i celów.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty z AI
W ramach ogólnopolskiej inicjatywy Fundacja Zwolnieni z Teorii we współpracy z firmą Microsoft przeprowadziła bezpłatne warsztaty edukacyjne na temat sztucznej inteligencji dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W dniu 18 czerwca 2025r. uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich liceum uczestniczyli w warsztatach pt: (A)ktywuj (I)nnowację. Prowadzącą była młoda ambasadorka - Julia Poręcka, przeszkolona przez Fundację i firmę Microsoft. Warsztaty miały formę online. Prowadząca po część teoretycznej w formie prezentacji, poprowadziła interaktywną dyskusję. Celem programu było pokazanie wpływu AI na świat wokół nas oraz jak bezpiecznie korzystać z tej technologii – zarówno w nauce, jak i w życiu codziennym. Była to świetna okazja do przybliżenia młodzieży nowych technologii w zrozumiałym języku.
W trosce o bezpieczeństwo
Uczniowie klas pierwszych i drugich w dniach 16 i 18 czerwca 2025 r. uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych z samoobrony. Zajęcia w szkolnej auli prowadził, po raz kolejny, major Adam Panek z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa osobistego. Uczniowie poznali podstawowe zasady samoobrony i unikania zagrożeń, ćwiczyli skuteczne techniki obronne.
Było to niezwykle inspirujące zajęcia, które pozwolą uczniom wykorzystać zdobyte umiejętności w trosce o własne bezpieczeństwo i zdrowie w różnych sytuacjach życiowych.
Niezapomniane Połowinki
W czwartkowy wieczór 12 czerwca w restauracji „U Bosmana” uczniowie klas drugich naszej szkoły spotkali się na balu połowinkowym. Drugoklasiści świętowali półmetek swojej edukacyjnej drogi w liceum w towarzystwie zaproszonych gości – dyrekcji szkoły oraz wychowawców, a także przedstawicieli rodziców odpowiedzialnych za zorganizowanie całej imprezy i czuwających nad jej bezpiecznym przebiegiem.
Bal ten był symbolicznym momentem, który pozwolił świętować dotychczasowe osiągnięcia i jednocześnie spojrzeć z nadzieją na przyszłość. Był to także moment, w którym młodzi ludzie mogli na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i po prostu cieszyć się wspólnym czasem.
Dziękujemy bardzo rodzicom za zorganizowanie Połowinek.
Pozostaną w nas przepiękne wspomnienia z cudownego balu.
Rekrutacja trwa !
Zapraszamy do naszej szkoły, szczegóły w zakładce „Dla kandydata”, telefonicznie lub osobiście w szkole.
Nasi uczniowie wzięli udział w „Warsztatach przyszłego naukowca” na UWM w Olsztynie
W dniu 9 czerwca 2025 r. uczniowie naszego liceum klas drugich i trzecich realizujących program chemii rozszerzonej wzięli udział w warsztatach chemicznych zorganizowanych przez Katedrę Chemii Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Warsztaty Przyszłego Naukowca 2025”, zorganizowanego przez Katedrę Chemii UWM i Oddział PAN w Olsztynie i Białymstoku.
Uczniowie podczas warsztatów mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z zakresu analizy jakościowej kationów i anionów. Pod czujnym okiem pracowników naukowych UWM, młodzież poznawała metody wykrywania wybranych jonów w roztworze wykorzystując reakcje charakterystyczne. Analizowane były przez uczniów przede wszystkim jony istotne w procesach fizjologicznych lub toksyczne dla organizmu. Ciekawym doświadczeniem dla licealistów była analiza jakościowa roztworu zawierającego nieznany anion i kation, wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, ciekawością oraz dokładnością w wykonywaniu doświadczeń chemicznych.
Udział w warsztatach był inspirującym doświadczeniem w roli chemika analityka, doskonałą okazją do zdobycia umijętności praktycznych w profesjonalnym laboratorium chemicznym, poznania uczelni wyższej, a także umożliwił kontakt z nauką na poziomie akademickim. Dziękujemy Katedrze Chemii UWM za możliwość udziału w projekcie, poświęcony czas, przekazaną wiedzę oraz staranne przygotowanie wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych.
VI Filomacki Obóz Językowy zakończony!
Już po raz szósty uczniowie naszego liceum uczestniczyli w trzydniowym FILOMACKIM OBOZIE JĘZYKOWYM zorganizowanym przez p. Danutę Przybylską, nauczycielkę języka niemieckiego. Dwudziestoosobowa grupa młodzieży z klas trzecich wyruszyła do ośrodka wypoczynkowego „Rytebłota Resort&SPA, aby rozwijać swoje umiejętności językowe pod kierunkiem germanistki Danuty Przybylskiej i anglistki Katarzyny Karskiej. W tym roku gościem specjalnym był absolwent naszej szkoły, lingwista p. Mikołaj Zwierzchlewski, który przeprowadził z młodzieżą konwersację w języku angielskim na temat ważności i przydatności języków obcych w życiu oraz metod przyswajania słówek. Były też próbki języka arabskiego i francuskiego. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich zajęciach. Położenie ośrodka wypoczynkowego, spokój i przyroda wokół sprzyjały nauce. Zarówno zajęciom językowym, jak i integracyjnym towarzyszyła wesoła atmosfera. J
Obóz zakończył się wręczeniem wszystkim uczestnikom certyfikatów i drobnych upominków ufundowanych przez Insytut Goethego, wydawnictwo Mac millan, firmę Vorbro oraz I LO w Brodnicy.
Ogólnopolski Konkurs Geologiczny
Dnia 28 maja 2025r. w Oddziale Geologii Morza w Gdańsku, odbyła się uroczystość rozdania nagród XXVI edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego ,,Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” pod hasłem Błękitny krwiobieg Ziemi.
Z dumą informujemy, że II miejsce w półfinale części teoretycznej konkursu wywalczyła Zuzanna Stoińska z klasy 2b, natomiast III miejsce Oliwia Dembińska z klasy 2c.
Organizatorem konkursu jest Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie oraz jego oddziały regionalne.
Serdecznie gratulujemy!
Zawody Powiatowe w Siatkówce Plażowej – Sukces Naszych Drużyn!
28 maja 2025 roku odbyły się zawody powiatowe w siatkówce plażowej dziewcząt i chłopców. Nasze reprezentacje spisały się znakomicie! Dziewczęta wywalczyły pierwsze miejsce, zdobywając tytuł mistrzyń powiatu i awansowały do kolejnej fazy turnieju. Chłopcy również zaprezentowali wysoki poziom, zajmując drugie miejsce.
Gratulujemy wszystkim zawodniczkom i zawodnikom za wspaniałą grę, sportową postawę i godne reprezentowanie naszej szkoły!
Skład I LO: Paulina Kuczyńska, Milena Chmielewska, Zofia Babska, Szymon Mielnik, Wojciech Natucki, Patryk Wołowski.
Opiekun: Jakub Zakrzewski.
Finał Olimpiady Zwolnionych z Teorii – Warszawa 2025
22 maja uczniowie naszej szkoły w składzie: Kierownik projektu ,,Świat stoi otworem”- Dawid Bąkowski wraz z członkami - Jakubem Barańskim i Alanem Pietrzakiem i opiekunem p. Justyną Zubowicz wzięli udział w wielkim finale Olimpiady Zwolnionych z Teorii w Warszawie – i było to niesamowite przeżycie!
Wydarzenie zgromadziło młodych liderów i społeczników z całej Polski. Spotkaliśmy się z inspirującymi ludźmi znanymi z TV I social mediów , wysłuchaliśmy motywujących wystąpień , prelekcji i poznaliśmy projekty, które naprawdę zmieniają świat na lepsze.
Mieliśmy także okazję uczestniczyć w wartościowych wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników z uczelni, jak Akademia Leona Koźmińskiego, znanych dziennikarzy , prezenterów telewizyjnych z TV Polsat czy TVP i pracowników wielkich koncernów, np. Enea. Zdobytą wiedzę z pewnością wykorzystamy w naszych dalszych działaniach – zarówno w szkole, jak i poza nią.
Z Warszawy wróciliśmy z nowymi kontaktami, które mogą zaowocować ciekawymi projektami i współpracą w przyszłości. To była też świetna okazja, by lepiej poznać siebie i odkryć własny potencjał.
Przeżyliśmy dzień pełen pozytywnej energii, współpracy i dumy z tego, co udało nam się osiągnąć.
Dziękujemy organizatorom, opiekunom i wszystkim, którzy nas wspierali. To była niezapomniana przygoda i ogromny krok w naszym rozwoju.
Rajd królewny Anny
W sobotę 24.05. zorganizowaliśmy rajd rowerowy po pięknych zakątkach naszego powiatu, aby włączyć się w zaplanowaną przez Starostwo Brodnickie oraz CKZiU Królewską Ucztę Anny Wazówny. Rajd poprzedził konkurs „Z zielnika Anny Wazówny”, który polegał na wykazaniu się znajomością ziół i ich leczniczych właściwości. Wyruszając z Niskiego Brodna, uczestnicy pokonali trasę do Foluszka, średniowiecznego grodu, a następnie dołączyli do festynu, odbywającego się na Karbowie.
Ożywiona tego dnia historia, powrót do tradycji Anny Wazówny, konkursy, kiermasze, stroje historyczne, występy dzieci i młodzieży połączyły przeszłość z teraźniejszością oraz zintegrowały mieszkańców Brodnicy i powiatu.
Pamiętamy …
Przez cały rok pamiętamy o wyjątkowym miejscu dla historii naszej szkoły. Jest nim tablica z imionami i nazwiskami poległych i pomordowanych nauczycieli z rejonu brodnickiego w latach 1939-1945.
W szczególnych dniach - rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, Dzień Edukacji Narodowej, Święto Zmarłych, Narodowe Święto Niepodległości - składamy kwiaty i zapalamy znicze.
Jest to miejsce, które dla naszej młodzieży i społeczności lokalnej pełni rolę edukacyjną i wychowawczą. W tym miejscu dotykamy przeszłości, wspominamy ludzkie losy, poznajemy historię.
Nasi uczniowie nie zwalniają tempa, kolejny sukces naszych filomatów tym razem ….
I miejsce w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Astrofotograficznego Kacpra Dębowskiego
Kacper uczęszcza do 3 klasy matematyczno-fizycznej, od wielu lat pasjonuje się fotografią nocnego nieba, a swoich zasobach posiada wiele ciekawych fotografii. Korzystając z propozycji nauczyciela fizyki p. Moniki Puc, zgłosił swoją pracę do konkursu. Uczeń został Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Astrofotograficznego organizowanego przez Klub Astronomiczny Almukantarat i zajął I miejsce w kategorii Kosmiczne Krajobrazy. Jako nagrodę uczeń otrzymał lornetkę firmy Nikon umożliwiającą obserwacje przyrody i nieba oraz częściowe stypendium na obóz astronomiczny.
Bardzo cieszymy się z jego sukcesu i realizowanych marzeń.
Gratulujemy
Wicemistrzowie w sztuce debaty oksfordzkiej
20 maja 2025 r. w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbył się finał Regionalnej Ligi Debat – dzień pełen emocji, argumentów i rywalizacji na najwyższym poziomie!
Nasz zespół w składzie: Dawid Bąkowski, Martyna Płocharska, Agata Pniewska i Agata Prusak wykazał się ogromną wiedzą i zaangażowaniem oraz doskonałym przygotowaniem merytorycznym i kulturą dyskusji. Tym razem czyli w 3 etapie (przyp. 1 etap w grudniu, 2 etap w marcu) Regionalnej Ligi Debat debatowaliśmy wokół tezy „ Wydarzenia takie jak Met Gala są nie na miejscu w obliczu globalnych problemów społeczno-ekonomicznych”, a w debacie finałowej „Bolesław Chrobry byłby dobrym przywódcą współczesnej Polski. (Infoslajd: Na potrzeby debaty załóż, że Bolesław Chrobry żyje w naszych czasach i posiada współczesną wiedzę taką jak np. znajomość prawa, historii, norm oraz obyczajów)”.
Nasi uczniowie zostali wicemistrzami tegorocznej Regionalnej Ligi Debat prezentując swoje umiejętności retoryczne przed publicznością i jury. Jesteśmy dumni z ich sukcesu! Opiekunem merytorycznym uczniów była Marzena Łupińska. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
Gratulujemy!
Czytelniczy mural
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczno-graficzny pod hasłem „Czytelniczy mural”, którego celem było zachęcenie uczniów do twórczej interpretacji literatury poprzez sztukę wizualną. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie muralu inspirowanego wybranym dziełem literackim – mogła to być książka, wiersz, cytat lub postać literacka. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i wrażliwością artystyczną oraz umiejętnością odczytywania dzieł. Wykonane prace cechowała różnorodność technik – od tradycyjnych, takich jak ołówek, tusz, kredki czy akwarele, po projekty graficzne wykonane cyfrowo.
Zwyciężczynią konkursu została Oliwia Dembińska z klasy II c, której plakat inspirowany wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o… [chłopcu polskim]” zdobył uznanie jury za głębię przekazu, symbolikę i wyjątkowe ujęcie tematu. Projekt w poruszający sposób oddaje klimat utworu i skłania do refleksji nad losem młodego pokolenia w czasie wojny.
Pozostałe uczestniczki w swoich pracach nawiązały do takich utworów jak: „Lalka” Bolesława Prusa, „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa czy „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Każda kompozycja była wyjątkowa i pokazała, jak różnorodnie można odczytywać i przedstawiać literaturę.
Wszystkim licealistkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział. Prace konkursowe zostaną zaprezentowane w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do oglądania!
Uczymy demokracji
12 maja 2025 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Młodzi głosują” odbyły się w naszej szkole prawybory prezydenckie. Wyniki zgodnie z regulaminem zostaną podane po opublikowaniu danych ogólnokrajowych.
Mamy powody do dumy
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie