• Aktualności

      • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

      • 19 czerwca 2019 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego.

       O godzinie 9.00 wprowadzony został sztandar szkoły, a delegacja uczniów zapaliła znicz pod obeliskiem zamordowanych i poległych w czasie wojny nauczycieli. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Dyrektor I LO p. Wiesław Łupina, który dokonał krótkiego podsumowania mijającego roku szkolnego, podkreślając doskonałe wyniki uzyskane przez uczniów klas pierwszych i drugich, dziękując za całoroczną pracę i życząc udanego wypoczynku w czasie nadchodzących wakacji.

       Wicedyrektor p. Anna Rumińska przedstawiła następnie szczegółowe wyniki zdobyte przez uczniów. Najwyższą średnią osiągnęły klasy I c – 4,72, II d – 4,67 oraz I b – 4,59. Najwyższą frekwencją wykazały się również klasa I c z wynikiem 92,7 % oraz klasy I b – 90, 9% i II c – 90,3%.

       Indywidualnie najwyższe wyniki w nauce osiągnęli:

       Marek Weis z klasy II c – 5,89

       Hubert Sikorski z klasy I b – 5, 81

       Klaudia Zglińska z klasy II e – 5,6

       Podczas spotkania wyróżniono także uczniów, którzy nie opuścili ani jednej godziny w ciągu roku szkolnego i uzyskali 100 % frekwencję – Marka Weisa kl. II c i Kamila Dędzę kl. I c.

       Wyróżnienia i nagrody odebrali także uczniowie – zdobywcy najwyższych miejsc w konkursach przedmiotowych a także uczniowie szczególnie zaangażowani w życie szkoły i działalność społeczną.

       Na zakończenie uroczystości Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Iwański  podziękował dyrekcji i nauczycielom za całoroczną pracę i opiekę a symbolicznym wyrazem wdzięczności był bukiet róż złożony na ręce dyrektora szkoły.

       Opracowali: Beata Nijakowska i Paweł Roszak

       Patrz album

      • II Filomacki Obóz Językowy

      • Na początku czerwca br. odbył się II FILOMACKI OBÓZ JĘZYKOWY zorganizowany dla uczniów I LO przez nauczycielkę języka niemieckiego panią Danutę Przybylską. Obóz odbył się w malowniczo położonym Ośrodku Wypoczynkowym „Półwysep Wądzyń”. W pięknym otoczeniu przyrody uczniowie mieli możliwość rozwijać swoje kompetencje językowe. Pod okiem doświadczonych nauczycieli ćwiczyli gramatykę, kreowali scenki sytuacyjne, słuchali i czytali obcojęzyczne teksty oraz brali udział w debatach i dyskusjach. Po zajęciach mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z języka angielskiego i niemieckiego.

       W czasie wolnym była ZUMBA poprowadzona przez panią Iwonę Kuźmę oraz wspólne ognisko. Zajęcia języka niemieckiego prowadziły Pani Danuta Przybylska i pani Magdalena Rogowska, natomiast język angielski poprowadzili: pani Katarzyna Karska, pani Dorota Żmijewska, pani Anna Stachewicz oraz pan Arkadiusz Kłosowski. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń oraz nowych doświadczeń, a przede wszystkim ze świadomością, że języki obce są przepustką do dorosłego życia, wrócili do domów z certyfikatem i pamiątkowym upominkiem.

       Opracowała: Danuta Przybylska

       Patrz album

      • Sztuka Wyboru

      • Na przełomie maja i czerwca uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w warsztatach filmowych „Kamera, Akcja, Reakcja” inicjowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy oraz Fundację Tumult, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage. Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach programu profilaktyczno-alternatywnego „Sztuka Wyboru”.

       Dwa zespoły, w różnych terminach, uczestniczyły w intensywnych zajęciach w zakresie tworzenia filmu m.in. sztuki pisania scenariuszy, produkcji, nagrywania, scenografii, montażu, reżyserowania i operowania kamerą. Niebywałą atrakcją okazało się spotkanie z aktorami; w pierwszej turze doskonalenie warsztatu teatralnego przybliżała Roma Gąsiorowska, w drugiej Szymon Piotr Warszawski.

       Poza oczywistym zdobywaniem wiedzy projekt pozwalał na poznanie rówieśników z innych szkół o podobnych zainteresowaniach. Dzięki niemu młodzież mogła również zasygnalizować jakie problemy ich zdaniem warto poruszać na dużym ekranie.

       Efektem szkolenia są nagrane przez obydwie grupy na zajęciach plenerowych 3-minutowe filmiki o tematyce profilaktycznej. To właśnie podczas tworzenia tego materiału nawiązały się wspaniałe przyjaźnie. Filmy nagrane przez uczniów naszej szkoły znajdziecie w serwisie YouTube - "Sztuka Wyboru" pod tytułami: "Twoja córka tu tańczy" oraz "Twój wybór". Gorąco zachęcamy do ich obejrzenia oraz subskrypcji kanału!

        

       Opracowała: Małgorzata Pawłowska

       Patrz album

       Twój wybór - warsztaty filmowe - Sztuka Wyboru 2019

       Twoja córka tu tańczy  - warsztaty filmowe - Sztuka Wyboru 2019

      • Chemiczne zagadki

      • Dnia 06.06.2019r odbył się szkolny konkurs chemiczny „Chemiczne zagadki”, którego organizatorkami były nauczycielki chemii dr Milena Pieróg, mgr Elżbieta Brzezicka-Pruchińska. W konkursie uczestniczyły trzyosobowe drużyny ze wszystkich klas pierwszych, które musiały zmierzyć się z 9 konkurencjami. Celem kilku zagadek, np. „Myśl jak Sherlock Holmes!”, „Zabawa z pierwiastkami” czy „Chemicy tworzą najlepsze związki” było upamiętnienie przypadającego w tym roku 150–lecia układu okresowego pierwiastków chemicznych.

       Znacznym zainteresowaniem uczniów cieszyły się konkurencje, w których uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia chemiczne. Uczniowie mogli poczuć się jak odkrywcy i detektywi planując, wykonując oraz analizując przeprowadzone samodzielnie doświadczenia chemiczne. Swoją wiedzę oraz zdolność analitycznego myślenia drużyny sprawdziły podczas zabawy w „Chemicznym pokerze” oraz w grach multimedialnych.

       Najwyższy wynik ze wszystkich klas osiągnęła klasa 1b, którą reprezentowali Hubert Sikorski, Dominika Irwan, Wiktoria Stachewicz. Drugie miejsce zajęła klasa 1c, zaś trzecie miejsce przypadło klasie 1a. Serdecznie gratulujemy! Wszystkim drużynom dziękujemy za uczciwą rywalizację, zabawę przez naukę oraz życzmy dalszych sukcesów w zgłębianiu tajników chemii.

       Opracowała: Milena Pieróg

       Patrz album

      • Czytanie na ekranie

      • Podczas ostatniego w tym roku szkolnym „Czytania na ekranie” nasze liceum reprezentowały trzy uczennice  klas drugich: Sandra Chmielewska, Julia Wolska oraz Agata Fogel. Lektorki, przed kamerą telewizji  kablowej Eltronik, popularyzowały twórczość  Jana Sztaudyngera. Nagranie zrealizowano w Pałacu Anny Wazówny.

       Opracowała: Hanna Wódka

      • Fizyka pasją naszego ucznia

      • Marek Weis uczeń drugiej klasy matematyczno-fizycznej, zakwalifikował się do grona 20 uczniów z całej Polski, na bezpłatne zajęcia w ramach projektu „Letnia Szkoła Fizyki”. Jest to pięć dni spędzonych na wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, podczas których Marek:

       • weźmie udział w warsztatach laboratoryjnych oraz na pracowni Technik Pomiarowych,
       • wysłucha wykładów z fizyki doświadczalnej i teoretycznej,
       • zapozna się najnowszymi prowadzonymi badaniam,
       • pozna ciekawych ludzi.

       Bardzo cieszymy się z sukcesu Marka, mamy nadzieję, że zajęcia te pogłębią dotychczasową, sporą już wiedzę ucznia oraz wpłyną pozytywnie na dalsze rozwijanie zainteresowań niełatwą dziedziną jaką jest fizyka.

       Nauczycielem wspomagającym ucznia jest mgr Monika Puc, nauczyciel fizyki w tej klasie.

       Opracowała: Monika Puc