• Aktualności

      • Zakończenie niezwykłego roku szkolnego

      • 26 czerwca w niecodziennych okolicznościach odbyło się zakończenie roku szkolnego 2019/2020.

       Ze względu na stan epidemii nauka, realizowana od 25 marca w sposób zdalny, stała się wyjątkowym wyzwaniem, ale mimo trudnych warunków uczniowie I LO stanęli na wysokości zadania i 104 z nich otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. O prawdziwym sukcesie mówić mogą natomiast ci uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią w szkole. Są to Hubert Sikorski z klasy II b, który osiągnął średnią ocen 5,90, Kamil Dędza z klasy II c ze średnią ocen 5,67 oraz Agata Lewandowska z klasy I pa, która może pochwalić się średnią 5,47. Średnia ocen całej szkoły to 4,25, co świadczy o zaangażowaniu i solidnej pracy całej społeczności uczniowskiej naszego liceum.

       Stan epidemii wpłynął  także na  scenerię uroczystości zakończenia roku, która tym razem, po raz pierwszy w powojennej historii szkoły, odbyła się bez tradycyjnej uroczystej oprawy. Uczniowie spotkali się z wychowawcami o określonych godzinach w ściśle wyznaczonych miejscach, z zachowaniem reżimu ograniczeń epidemicznych, których doskonale znanym już symbolem stały się maseczki, dezynfekcja rąk i rygorystycznie przestrzegane odległości. Dla wszystkich będzie to zapewne wspomnienie, które zachowają w pamięci przez długie lata.

       W tej szczególnej sytuacji życzymy wszystkim uczniom, a także ich rodzicom i opiekunom udanych, słonecznych, spokojnych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji, które staną się okazją nie tylko do wypoczynku, ale także głębokiej refleksji nad życiem. Życzymy, aby poczucie wspólnoty i życzliwości wobec drugiego człowieka stały się główną wartością, kiedy ponownie 1 września zawitamy w mury naszej szkoły.

       Dyrekcja i Nauczyciele

       I Liceum Ogólnokształcącego

       Patrz album

      • XX Maraton Matematyczny

      • 2 marca 2020 r. w Zespole Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim odbył się XX Maraton Matematyczny. Celem konkursu jest rozwijanie logicznego myślenia oraz zainteresowanie uczniów matematyką.

       W zmaganiach brali udział uczniowie ze szkół średnich z powiatów: brodnickiego, działdowskiego, iławskiego i nowomiejskiego. Uczniowie przez 10 godzin rozwiązywali 100 zadań. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Wolska i Marek Weis.

       17 czerwca 2020 r. otrzymaliśmy wyniki konkursu – Marek Weis zajął III miejsce! Gratulujemy!

       Opracował: Piotr Lendziński

      • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "English Ace"

      • Wyniki XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego "English Ace" okazały się pomyślne dla uczniów naszej szkoły.

       Z klas II najwyższą lokatę uzyskał Maciej Zubowicz z klasy II c (2 miejsce w województwie i 41 w kraju). Na miejscu 3 w województwie, 73 w kraju, ulokowali się ex aequo Karol Filipkowski z klasy II e i Mikołaj Mężykowski z klasy II c.

       Z klas III najlepsi okazali się Karol Onych z klasy III f (2 miejsce w województwie i 15 w kraju), Mikołaj Zwierzchlewski (3 miejsce w województwie i 29 w kraju) oraz Monika Trybuła z klasy III c (5 miejsce w województwie i 55 w kraju).

       Wyróżnieni uczniowie otrzymają dyplomy za najlepsze wyniki, a pozostali dyplomy za udział w konkursie.

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

      • I LO na drugim miejscu w Europie w królewskiej grze

      • 6 Międzynarodowy Towarzyski Turniej Szachowy Szkół (6th Chess School-Friendly International Event) rozpoczął się 31 października 2019r. i trwał 7 miesięcy. Wystartowało 9 drużyn w składzie 4 osobowym (grający opiekun/trener wraz z trzema uczniami szkoły). Na końcowy wynik składały się wyniki poszczególnych zawodników. Rozegrano 4 turnieje indywidualne, łącznie 144 partie szachowe.  Rywalizacja podczas zawodów była fair play, zawodnicy nawiązywali rozliczne kontakty między sobą, szlifowali swój język angielski, poznawali wirtualnie miasta oraz szkoły, z których pochodzili uczestnicy turnieju.

       W turnieju brały udział szkoły z Polski, Niemiec, Anglii, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii. ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy wygrało między innymi z takimi szkołami o wielowiekowej tradycji jak: Wilson’s School ufundowana w 1615r., King’s College ufundowany przez Jerzego IV Hanowerskiego w 1829r.

       Drużyna ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy od lat odnosi sukcesy w tym turnieju.

       Internet w obliczu pandemii był doskonałą możliwością kontynuowania pasji grania w szachy. W czasie zamknięcia szkół koło szachowe działa w Internecie na portalu chess.com, gdzie organizuje cotygodniowe turnieje i skupia dzięki temu nie tylko uczniów, ale i wszystkich sympatyków królewskiej gry z Polski i z Europy.

       Wyniki indywidualne:

       • I szachownica - Marcin Kołodziejski 6,5/8 - (5 zwycięstw, 3 remisy) - I miejsce na swojej szachownicy;
       • II szachownica - Łukasz Malgaski - 7/8 - II miejsce na swojej szachownicy;
       • III szachownica - Michał Wieczyński - 6/8 - III miejsce na swoje szachownicy;
       • IV szachownica - Wiktor Olszewski - 6,5/8 - II miejsce na swoje szachownicy.

       Opracował: Marcin Kołodziejski

      • Konkurs wiedzy o liceum

      • W czerwcu 2020 r. w naszym liceum zorganizowano konkurs wiedzy dla uczniów. Tematem konkursu była historia szkoły w związku z 100 rocznicy istnienia naszego polskiego liceum. Celem konkursu było: poznanie przeszłości liceum, jako szkoły istniejącej prawie 150 lat, w tym 100 lat, jako polskiej; promowanie liceum i inspirowanie młodzieży do rozwijania kompetencji poznawczych; stworzenie możliwości alternatywnego spędzenia czasu wolnego w okresie zamkniętych szkół.

       W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-2 liceum. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

       • I miejsce – Łukasz Węglerski (klasa 1)
       • II miejsce – Mateusz Sobierajski (klasa 2)
       • III miejsce – Agata Lewandowska (klasa 1)

       Uczniowie, którzy zajęli 1-3 miejsce otrzymają nagrody i dyplomy. Zwycięzca Konkursu otrzyma nagrodę rzeczową ufundowaną przez Pawła Szramkę Posła na Sejm RP, pozostałe nagrody przez organizatora. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zdobytej wiedzy.

       Patrz album

       Opracowała: Marzena Łupińska

      • I LO w rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii

      • W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. W jej ramach młodzież realizuje projekty społeczne w wybranej kategorii - zbiórki charytatywne, reklamy społeczne, wydarzenia publiczne lub projekty technologiczne. Młodzi ludzie zdobywają przy tym kluczowe kompetencje przyszłości potrzebne na rynku pracy – uczą się zarządzania, pracy zespołowej, rozwiązywania problemów oraz zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia. Młodzi ludzie uczą się współpracy w zespole, samodzielności, odpowiedzialności, a także rozwiązywania problemów i przezwyciężania kryzysów.

       02.06.2020 roku odbyła się uroczysta Gala Rankingu Zwolnieni z Teorii. Prezes - pani Paula Bruszewicz, Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz Rowan Barnett - szef Google.org gratulowali wszystkim finalistom oraz nauczycielom sprawującym nad nimi opiekę wytrwałości, elastyczności oraz empatii. Pani Wicepremier zwróciła także uwagę na fakt, że w rankingu znalazły się najbardziej innowacyjne szkoły w Polsce. Warto podkreślić, że nasze Liceum jako jedyne w powiecie, jedno z 15 w województwie zostało ujęte w tym rankingu. Aby się w nim znaleźć, uczniowie wspierani przez przeszkolonego nauczyciela planują, realizują i dokonują ewaluacji projektu zamieszczając informacje na platformie zwolnienizteorii.pl. Młodzież I LO w tym roku szkolnym przeprowadziła zajęcia dla przedszkolaków, których celem było propagowanie czytelnictwa, stworzyła animację i prezentację dotyczące profilaktyki zakażeń wirusem powodującym COVID-19, nagrała film, będący wyrazem wdzięczności wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z wirusem oraz opracowała i przeprowadziła ankietę dotyczącą poziomu wiedzy ekonomicznej wśród różnych grup społecznych.

       Wiele inicjatyw jest wciąż w fazie realizacji – Trashbusters, Depresja – cichy zabójca, Wojna nigdy się nie kończy dla tych, co walczyli, Czas jest nasz to tylko niektóre tytuły projektów społecznych. Jeśli masz pomysł, chęci do działania, chcesz zmienić swoje otoczenie i zrobić coś bezinteresownie dla dobra innych, to zapraszam w kolejnym roku szkolnym! Wystarczy, że zbierzesz zespół, wybierzesz kategorię (np. kultura, sport, nowe technologie, przestrzeń miejska, sztuka) i zgłosisz we wrześniu chęć uczestnictwa w olimpiadzie. Pamiętaj, robiąc coś dobrego dla innych, uczysz się dla siebie!

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • „Czytanie to zabawa” - projekt uczniów I LO adresowany do przedszkolaków

      • W ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii na przedmiocie ekonomia w praktyce prowadzonym przez Iwonę Czupryńską-Kaliszewską uczniowie naszej szkoły realizują projekty społeczne o wybranej przez siebie tematyce. W ostatniej chwili, dzień przed zamknięciem placówek edukacyjnych i opiekuńczych grupa 9 uczniów ukończyła projekt pt. Czytanie to zabawa. Paulina Armata, Milena Gurtatowska, Natalia Laskowska, Kacper Tomasik, Kuba Szypkowski, Klaudia Bujanowska, Łukasz Ruciński, Małgosia Zaradkiewicz i Dominika Dębińska przygotowali dla przedszkolaków z Jajkowa i z Przedszkola Niepublicznego w Brodnicy Tęgowska Barbara zajęcia, których celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Uczniowie przedstawili prezentację, w której zamieścili informacje o właściwym używaniu książek, korzystaniu z biblioteki, wartościowych tekstach oraz przeprowadzili krótką ankietę w formie zabawy.

       Przedszkolaki przez 2 godziny zaangażowane były w różne aktywności: słuchanie wierszy przeplatane było zagadkami, z którymi maluchy świetnie dawały sobie radę, śpiewanie - z zabawą ze starszymi kolegami do piosenki z filmu pt. “Pan Kleks”.

       Wizyty te były źródłem satysfakcji także dla licealistów, którzy mogli zamienić się miejscami z nauczycielem i doświadczyć pracy z dziećmi z drugiej strony. Spotkanie z o wiele młodszymi kolegami i koleżankami to nauka integracji i budowa wzajemnych relacji, które mogą wpłynąć na wybory dotyczące dalszej drogi życiowej.

       Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Wyniki ogólnopolskiego konkursu chemicznego „Alchemik”

      • W marcu br. uczniowie rozwiązywali zadania z ogólnopolskiego konkursu chemicznego „Alchemik”. Ideą konkursu jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu chemii; propagowanie nauk ścisłych oraz aktywizacja miłośników nauk ścisłych. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik” jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim przy współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami wyższymi.

       W kategorii Junior (uczniowie klas pierwszych) najwyższy wynik w naszej szkole uzyskała Aleksandra Matuszewska, natomiast w kategorii Żak (uczniowie klas drugich i trzecich) najwyższy wynik w szkole uzyskał Hubert Sikorski. Uczniowie z najwyższym wynikiem otrzymują dyplom wyróżnienia oraz nagrodę książkową. W konkursie brało udział 33 uczniów, w tym 14 uzyskało dyplom wyróżnienia. Szkolnymi organizatorkami konkursu były nauczycielki chemii Elżbieta Brzezicka - Pruchińska oraz Milena Pieróg.

       Patrz album

       Opracowała: Milena Pieróg