• Aktualności

      • Światowy Tydzień Mózgu W I Liceum Ogólnokształcącym.

      • Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która w tym roku odbyła się od 15 do 21 marca 2021 r. Ma ona na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, umyśle,  układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Do wygłaszania wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. W tym roku w ramach  Światowego Tygodnia Mózgu popularyzatorzy nauki z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu i studenci kognitywistyki UMK w Toruniu przygotowali krótkie filmy do wykorzystania  podczas lekcji. Emitowane były na platformie YouTube dwa razy dziennie. Nasza szkoła bardzo aktywnie przyłączyła się do akcji. Nauczyciele wybierali tematy spośród bogatej oferty filmów i wykładów, a także samodzielnie szukali ciekawych informacji, które można było udostępnić podczas lekcji on-line, między innymi z kanału „Nauka. To lubię”.

       Po prelekcjach nauczyciele prowadzili pogadanki oraz współuczestniczyli w nawiązanych przez uczniów dyskusjach. Najczęściej wybieranym tematem był wykład pt. „(Za)pamiętaj” , „Mózg emocjonalny”  oraz „Jak Cię widzą czyli o stereotypach w postrzeganiu”. Uczniowie chętnie wykonali prezentacje podsumowujące Światowy Tydzień Mózgu, oraz wzięli udział w grach tematycznych pt: Memory Game oraz Stereotypes z wykorzystaniem aplikacji Kahoot, oraz samodzielnie przygotowanych Quizach.

       Opracowała: Marta Sarnowska, nauczyciel biologii.

      • Wrocławskie Naukowe Eksploracje

      • Uczniowie pierwszych i drugich klas matematyczno-fizycznych wzięli udział w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory Online we Wrocławiu. Festiwal ten organizowany jest cyklicznie w różnych miastach Polski. Tym razem organizowany był przez Wrocławski Park Technologiczny. Wykłady, warsztaty i pokazy prowadzone były przez pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej, laureatów poprzednich edycji konkursów E(x)plory oraz pracowników Parku Technologicznego.  

       „Piksel w aparacie fotograficznym, kamerze i wyświetlaczu LCD” - podczas tego wykładu uczniowie poznali odpowiedź na następujące pytania: co to jest piksel?, czy wszystkie piksele są takie same i czy sama ich liczba jest miarą jakości oferowanego sprzętu?

       Tematem drugiego wykładu była odpowiedź na pytanie: „Dlaczego samoloty latają?” Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami związanymi z lotnictwem i fizyką lotu. Uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda lotnictwo w praktyce oraz wysłuchali jak obalone zostają popularne mity z nim związane. Podczas spotkania wykładowca wyjaśnił również: po co są skrzydła, skoro samolot posiada silniki?, dlaczego pasażerowie nie dostają spadochronów w razie awarii w powietrzu? 

       „Co to jest entropia?”- chyba każdy doświadczył tego, że słuchawki, wyjęte z kieszeni czy z plecaka samorzutnie się poplątały. Dlaczego tak się dzieje? Czy możliwe jest żeby tak się nie stało? Co to ma wspólnego z tytułową entropią? Podczas prezentacji uczniowie poznali bliżej pojęcie entropii,  czemu jest tak powszechnie używana i co to właściwie jest ta entropia ?

       Źródła energii przyszłości bliższej i dalszej Piotr Kosek – twórca kanału naukowego na Youtube ASTROFAZA. Głównymi tematami poruszanymi na Astrofazie są kosmos, astronomia i astrofizyka , astronautyka oraz nowoczesne technologie i technologie jutra.  Prezentowany wykład dotyczył ilości dostępnej energii oraz tego, że jest ona wyznacznikiem rozwoju cywilizacji. Wraz z postępem technologicznym potrzebujemy jej coraz więcej, a stare jej źródła przestają wystarczać lub są zbyt wyniszczające planetę. Do drzwi puka czystsza i wydajniejsza energia termojądrowa, ale prawdziwe cuda w kwestii pozyskiwania energii leżą na linii czasu jeszcze dalej. Na tym spotkaniu uczniowie poznali dotychczasowe źródła energii oraz dowiedzieli się co jeszcze może być przed nami.

       Opracował: nauczyciel fizyki Monika Puc

      • WIOSNA w ILO

      • Zapraszamy uczniów naszej szkoły, wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz absolwentów I LO.

        

       22 marca odbędzie się Szachowe Przywitanie Wiosny w I LO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej.

       Turniej odbędzie się na portalu lichess.org.

       Start: godz.11.55

        

       Ilość rund 9, system szwajcarski, 5’+2’’ dla zawodnika, przerwa pomiędzy rundami 30 sekund.

       Procedura zapisu:

       1.Założenie konta na lichess.org

       2. Zapisanie się do turnieju.

       Link do turnieju: https://lichess.org/swiss/SCWpnIA0

        

       Mnóż jak samuraj

        

       22 marca o godz: 9:00 odbędzie się na YouTubie spotkanie z dalekowschodnią sztuką mnożenia - „Mnóż jak samuraj”.

       Jeśli tabliczka mnożenia sprawia Tobie kłopot, a kalkulator nie ma baterii. Można spróbować mnożyć jak samuraj.

       Metoda z dalekiego kraju "walki" z tym działaniem :) Wystarczy mieć przy sobie kartkę i ołówek.

       Link do wydarzenia: https://youtu.be/jUdXHQ11oIo

      • Maturalna uwertura

      • W szczególnych okolicznościach odbywa się tegoroczny próbny egzamin maturalny. Mimo ograniczeń wynikających ze stanu pandemii, maturzyści mają okazję sprawdzić swoje kompetencje i przekonać o stopniu przygotowania do właściwej matury, która odbędzie się już za dwa miesiące. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie przewiduje bowiem istotnych zmian w harmonogramie tego ważnego sprawdzianu, a czas biegnie nieubłaganie.

       Młodzież przygotowująca się do egzaminu maturalnego nie ma łatwego zadania, mimo pewnych ułatwień, na jakie może liczyć, np. rezygnacji z części ustnej oraz zniesienia konieczności zdawania obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Z przywileju tego skorzystało tylko kilka osób, co potwierdza wysokie ambicje naszych maturzystów.

       Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego mogli dokonać wyboru, w jakiej formie, stacjonarnej czy online, chcą zdawać próbny egzamin maturalny. Większość osób wybrała tradycyjną formułę, chcąc poznać dokładnie praktyczną stronę procedur obowiązujących na egzaminie. Była to jednak również wyjątkowa okazja do spotkania z koleżankami i kolegami oraz chwilowego powrotu w mury dawno niewidzianej szkoły.

       Patrz album

       opracował : Paweł Roszak

      • Absolwent I LO w Brodnicy w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo

      • Jest nam szczególnie miło poinformować, że absolwent I LO w Brodnicy – Paweł Góral (właśc. Paweł Góralski) został uczestnikiem 14 edycji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Nasza radość jest tym większa, że od samego początku Paweł dał się poznać jako doskonały aktor i wokalista, wygrywając debiutancki odcinek edycji.

       Paweł Góral ukończył naszą szkołę w roku 2008, jako uczeń klasy matematyczno-fizycznej, a następnie kształcił się w Studium Wokalno – Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Ponadto ukończył studia na kierunku: inwestycje i nieruchomości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

       Paweł zadebiutował w musicalu "Chess", z którym odbył międzynarodowe tournee. W Teatrze Muzycznym w Gdyni brał udział w spektaklach: "Fame", "My Fair Lady", "Grease", "Shrek", "Przebudzenie wiosny." Ponadto związał się zawodowo z gdyńską Sceną SAM, Warszawskim Instytutem Teatralnym, studiem filmowym MTL Maxfilm, Teatrem Muzycznym ROMA, krakowskim Teatrem VARIETE oraz warszawskim Teatrem KWADRAT. Na szklanym ekranie widzowie mogli podziwiać jego talent w licznych serialach m. in.: "M jak miłość", "Ojciec Mateusz", "Na sygnale". Paweł Góral jest pierwszym na świecie twórcą instaserialu, emitowanego w ramach InstaStory, w którym (jako miłośnik satyry i parodii) wciela się w postać głównej bohaterki – Krystyny Kruszyńskiej.

       W pierwszym odcinku programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo Paweł brawurowo wcielił się w postać Violetty Villas i zaśpiewał jej piosenkę: "Pocałunek ognia". Występ poruszył widownię w studio i przed telewizorami, o czym świadczą pochlebne komentarze w mediach społecznościowych. Jury programu podziękowało Pawłowi owacjami na stojąco, a Małgorzata Walewska podsumowała występ Pawła słowami: "Miałeś wszystkie jej maniery! Wykorzystałeś pełne spektrum, jakie niesie za sobą Violetta. Znakomite wykonanie!"

       Zgodnie z zasadami programu, zwycięzca odcinka przekazuje na cel charytatywny kwotę 10000 PLN. Paweł wybrał Fundację Malwa, budującą na warszawskich Bielanach dom dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które nie mogą pozostać bez opieki po stracie rodziców.

       W I LO w Brodnicy Paweł Góral był świadkiem raczkowania Szkolnej Grupy Teatralnej i sam kilka razy wystąpił w ramach jej początkowej działalności. Pozostaje oddanym przyjacielem szkoły, zawsze zainteresowanym jej losami, żywo wspominającym lata edukacji i wspierającym swoim profesjonalizmem i poradami członków Grupy Teatralnej. Warto dodać, że program Twoja Twarz Brzmi Znajomo z dziejami naszej szkoły łączy się nie po raz pierwszy. W ramach koncertów z cyklu "Moc Muzyki" na deskach I LO w Brodnicy występowali dotychczas: Artur Chamski (4 miejsce w I edycji programu), Jerzy Grzechnik (3 miejsce w III edycji), Janek Traczyk (2 miejsce w IX edycji) i Maria Tyszkiewicz (zwyciężczyni VI edycji programu).

       Jako społeczność szkolna życzymy naszemu absolwentowi kolejnych sukcesów w programie i w całej karierze aktorskiej. Jesteśmy dumni z Pawła, uważając go za jedną z największych osobowości współczesnej szkoły Filomatów, a poprzez to wspomnienie zapewniamy go o naszym wsparciu i wielkiej sympatii.

       Opracował: Wojciech Zembrzycki

   • Kontakty

    • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
    • sekretariat@1lobrodnica.pl
    • 0-56 4982016
    • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

     87-300 Brodnica
     Poland
    • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

     ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
   • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej