• Aktualności

            • W cieniu pandemii. Ostatni dzień w szkole.


            • Kończący się rok szkolny 2020/2021 jest kolejnym, który upłynął w niezwykły i wyjątkowy sposób. Długie miesiące izolacji i konieczność nauczania w systemie zdalnym przewartościowały spojrzenie na szkołę i jej miejsce w życiu każdego z nas. Doceniliśmy, jak ważne są kontakty z innymi ludźmi, możliwość współpracy z nimi, jak istotne są spotkania z przyjaciółmi i zwykła , codzienna bliskość drugiego człowieka.

              Uczniowie I LO z zaangażowaniem uczestniczyli w różnych formach szkolnej aktywności, brali udział w konkursach i zapisywali swą obecność w olimpiadach przedmiotowych. Brak tradycyjnej szkoły stał się jednak deficytem, który w przykry sposób odczuwali wszyscy.

              25 czerwca 2021 roku był ostatnim dniem, zamykającym ten trudny dla całej społeczności szkoły okres. Uczniowie naszego liceum o godzinie 9.00 spotkali się z wychowawcami, aby odebrać świadectwa. Ograniczenia podyktowane rygorami pandemii nie pozwoliły na pełną galę i uroczystość, która towarzyszyła zwykle temu wydarzeniu. Być może jednak właśnie takie okoliczności sprawią, że lepiej i dojrzalej spojrzymy na swoje życie, doceniając, jak bardzo należy szanować dar codziennego obcowania z innymi ludźmi.

              Życzymy wszystkim, aby rozpoczynające się wakacje były okresem powrotu do normalności i podarowały okazję do poznania piękna świata. Korzystajmy z tych chwil z głębokim przekonaniem, że 1 września ponownie spotkamy się na inauguracji nowego roku szkolnego, którego kalendarza nic już nie zakłóci.

              Patrz album

              Opracował : Paweł Roszak

            • Wybitne Polki – konkurs rozstrzygnięty

            • Tuż przed wakacjami uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z ostatnim w tym roku szkolnym konkursem organizowanym przez regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

              Tym razem celem konkursu było propagowanie wybitnych rodaczek. Dzięki konkursowi młodzież poznała sylwetki tych wyjątkowych Polek, które zostały opisane w publikacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kobiety te stanowią wzór do naśladowania wśród młodzieży, którego dziś coraz bardzie potrzeba.

              Wśród kilkudziesięciu nadesłanych prac jury doceniło dwie nadesłane przez uczniów I LO. Na III miejscu znalazły się losy wandy Rutkiewicz zaprezentowane przez Zuzannę Wacko z klasy 2 pe. Natomiast Mateusz Kopeć z klasy 2pb, który zainspirował się tłem twórczości Olgi Tokarczuk zdobył wyróżnienie.

              Cieszymy się, że po raz kolejny stajemy na podium w wojewódzkich zmaganiach organizowanych przez RODM, a konkursy te cieszą się popularnością zarówno wśród uczniów klas, z rozszerzeniem z historii jak i tych którzy interesują się historią wyłącznie na poziomie podstawowym.

              Opracowała : Paulina Kalinowska Willmann

            • Zwolnieni z Teorii

            • Z wielką przyjemnością i dumą informujemy, że uczennice naszej szkoły - Magdalena Kosakowska z klasy IIgD i Ewa Pankowska z klasy IIgA zostały finalistkami olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu I Liceum Ogólnokształcące znalazło się na 6 miejscu w Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii w województwie kujawsko-pomorskim.

              Dodatkowym wyróżnieniem jest Srebrny Wilk - nagroda dla najbardziej wyróżniających się projektów w poszczególnych województwach.

              Pierwsza praktyczna olimpiada w Polsce polega na realizacji projektów społecznych oraz umożliwia rozwijanie kompetencji przydatnych na rynku pracy - kreatywności, rozwiązywania problemów, planowania, współpracy w zespole. Uczennice I LO prowadzą konto na Facebooku, Instagramie i TikToku dotyczące zdrowego żywienia. Zamieszczają na nim przepisy, zdjęcia, filmy i udowadniają, że można zadbać o siebie i środowisko, jeść smacznie i zdrowo.

              Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

            • Promieniowanie radonowe w I LO jest w normie

            • Uczniowie I LO na podstawie badań detektorami do promieniotwórczości wykazali, że w naszej szkole można czuć się bezpiecznie. Fizycy z klasy 2pC wzięli udział w projekcie „Szkolna Radonowa Mapa Polski” organizowanym przez Fundację FORUM ATOMOWE. Nasz zespół był jednym z 49 zespołów z całej Polski biorących udział w przedsięwzięciu.

              Pierwszym krokiem w projekcie było rozmieszczenie otrzymanych detektorów na terenie szkoły na wyznaczony czas i odesłanie ich do fundacji. Kolejnym zadaniem klasy był udział w webinariach poświęconych promieniotwórczości.  Następnie uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach prowadzonych przez nauczyciela uczącego fizyki oraz w benchmarku, który polegał na opracowaniu wyników pomiarów. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat promieniotwórczości, zdobyli umiejętności na temat przeprowadzania analizy dokonanych pomiarów, opracowywania wyników pomiarów i wyciągania wniosków. Na spotkaniu podsumowującym uczniowie poznali swoje wyniki jak i innych szkół uczestniczących w projekcie.

              Po zrealizowaniu założeń projektu otrzymaliśmy z Radonowego Laboratorium w Szwecji raport z wynikami dotyczącymi  naszej szkoły, w którym stwierdzono, że stężenie radonu w naszej szkole jest w normie. Uczniowie i  nauczyciel za swoją pracę otrzymali nagrody rzeczowe.

              Patrz album

              Opracował: nauczyciel prowadzący Monika Puc

            • I LO wygrywa światową rywalizację szkół w królewskiej grze


            • 7 Międzynarodowy Towarzyski Turniej Szachowy Szkół  (7th Chess School-Friendly International Event) rozpoczął się 20 października 2020r. i trwał 7 miesięcy. Wystartowało 5 drużyn w składzie 4 osobowym (grający opiekun/trener wraz z trzema uczniami szkoły). Na końcowy wynik składały się wyniki poszczególnych zawodników. Rozegrano 4 turnieje indywidualne, łącznie 40 partii szachowych.  Rywalizacja podczas zawodów była fair play, zawodnicy nawiązywali rozliczne kontakty między sobą, szlifowali swój język angielski, poznawali wirtualnie miasta oraz szkoły, państwa, z których pochodzili uczestnicy turnieju.

              W turnieju brały udział szkoły z Polski, Hiszpanii, Grecji oraz Meksyku. ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy wygrało tą rywalizację. Drużyna otrzymała pamiątkowe dyplomy od Międzynarodowej Federacji Szachowej.

              Drużyna ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy od lat odnosi sukcesy w tym turnieju.

              Internet w obliczu pandemii był doskonałą możliwością kontynuowania pasji grania w szachy. W czasie zamknięcia szkół  koło szachowe działa w internecie na portalu chess.com, gdzie organizuje turnieje i skupia dzięki temu nie tylko uczniów ale i wszystkich sympatyków królewskiej gry z Polski i z Europy. 

               

              Wyniki indywidualne:

               

              I szachownica – Marcin Kołodziejski 3 pkt. z 4 - I miejsce na swojej szachownicy/grający opiekun drużyny/.

              II szachownica – Wiktor Murawski /klasa 2pC/ 4pkt.z 4 – I miejsce na swojej szachownicy.

              III szachownica – Mikołaj Kot /klasa 2gC/– 2 pkt. z 4 – III  miejsce na swoje szachownicy.

              IV szachownica – Kacper Komorowski /klasa 2pC/  - 3pkt. z 4 – II miejsce na swoje szachownicy.

               

              Link do strony turnieju – https://kszgk.com/?p=20079

              Link do tabeli turniejowej – https://www.iccf.com/event?id=88822

               

              Patrz album

              Opracował: Marcin Kołodziejski

               

            • Zaćmienie Słońca w dniu 10 czerwca 2021 roku

            • Chociaż tylko częściowe to i tak warto było obserwować to niezwykłe zjawisko rzadko występujące na terenie Polski. Spektakl zaczął się około południa i trwał przez dwie godziny. W roli głównej wystąpili: Słońce oraz Księżyc. Wśród publiczności licznie przybyli uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły, którzy mieli  możliwość obserwacji zaćmienia przy wykorzystaniu sprzętu z Astrobazy.

              Należy pamiętać aby nie patrzeć na Słońce bezpośrednio. Nasza szkoła dysponuję wysokiej klasy sprzętem obserwacyjnym, a uczniowie nabywają umiejętności obsługi teleskopów podczas zajęć pozalekcyjnych. Efektem jest  seria zdjęć ukazujących zjawisko, którego autorem jest Bohdan Pikulski uczeń klasy 1e.

              Patrz album

              Opracowała: Agnieszka Ziółkowska