• Aktualności

      • Zakończenie roku dla klas III

      •         29 kwietnia 2022r. mury szkoły opuścił ostatni rocznik kontynuujący naukę po gimnazjum. Uczniowie skończyli szkołę średnią i w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości. O godz. 9:00 spotkali się z Dyrekcją Szkoły. Pan Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował ukończenia I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy i życzył im powodzenia na egzaminie. Pan Wicedyrektor Lech Witkowski przypomniał o procedurach obowiązujących na maturze. Filomaci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły od swoich wychowawców. Uroczyste pożegnanie absolwentów, zgodnie z wyjątkową tradycją I LO - różyczkowaniem, odbędzie się w dniu otrzymania wyników maturalnych. Wtedy, swoich kolegów pożegnają uczniowie młodszych klas, przypną różyczki tym, którzy zdali maturę. Najlepsi z nich zostaną uhonorowani nagrodami i dyplomami. Dzisiaj wszystkim maturzystom życzymy wysokich not na egzaminie dojrzałości!

       Patrz album

      • Projekt ,, Poznaj Polskę''

      •          W ramach projektu ,, Poznaj Polskę'', dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, uczniowie I LO wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszego dnia zwiedzili: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Poczty Polskiej oraz spacerowali po ogrodach Parku Oliwskiego. Oglądali też organy  w  Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku. Wieczorem, Filomaci  wyruszyli nad morze, były wspólne tańce  na plaży.

                Drugiego dnia poznali historię Stoczni Gdańskiej i Strajku Robotników. Odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, następnie przewodnik opowiadał o Głównym Mieście. Młodzież podziwiała  Fontannę Neptuna, Żuraw i Kościół Mariacki.          

               Wycieczka miała charakter edukacyjny i była ciekawą lekcją historii.

       Patrz album

      • Sukces w Konkursie Wiedzy Geologicznej

      •      Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy 1b Oskar Lewandowski zakwalifikował się do półfinału XXIII edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" pod hasłem: Energia drzemiąca w skałach

       Gratulujemy

      • Ruszamy z projektem CoopAxle. Poprzez naukę i zabawę działamy na rynku lokalnym

      •      Miło nam poinformować, że klasa 2d i 2e zakwalifikowały się do krajowego projektu CoopAxle. Maj będzie więc dla naszej młodzieży miesiącem nauki i zabawy z wykorzystaniem gry szkoleniowej Invest Inn. Jest to gra symulacyjna o charakterze negocjacyjnym, w której gracze wcielają się w role urzędników samorządowych oraz potencjalnych inwestorów zainteresowanych rozwinięciem nowego biznesu w ich społeczności lokalnej.

            Nasi uczniowie będą mieli szanse przejść od biernego przyglądania do aktywnej postawy, tym bardziej, że projekt umożliwia zdobycie wiedzy na temat tego w jaki sposób działać. Temu służy m.in. zaproszenie przedstawicieli lokalnej społeczności – z jednej strony podniesie prestiż wykonanej przez młodych ludzi  pracy, z drugiej motywuje jedną i drugą stronę spotkania do dalszych działań i gwarantuje, że pomysły wypracowane w czasie projektu nie pozostaną jedynie w murach I LO.

            Zachęcamy do śledzenia naszych działań  przez cały miesiąc, który  Filomaci z klas drugich poświęcą na warsztaty, gry szkoleniowe oraz debaty. Młodzież będzie miała okazję porozmawiać o swoich refleksjach, wnioskach i zdiagnozowanych problemach z przedstawicielami lokalnej społeczności.

      • Diecezjalny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

      •       Z inicjatywy Katolickiego  Stowarzyszenia ,, Civitas Christiana’’ we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Biskupiej zorganizowano Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej.

          21 kwietnia w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się konkurs, w którym Filomaci zmierzyli się z innymi uczniami naszej diecezji.  I LO reprezentowało troje zwycięzców eliminacji szkolnych:  Wiktoria Stolarska, Sebastian Stogowski i Łukasz Węglerski. Zapoznali się oni z Księgą proroka Jeremiasza oraz Pierwszym i Drugim Listem św. Piotra. Wykazali się dużą wiedzą i zrozumieniem niełatwych treści. Sebastian Stogowski zajął 2 miejsce i w maju weźmie udział w etapie ogólnopolskim w Niepokalanowie.

       Patrz album

      • Warsztaty pisankarskie

      •        Uczniowie I LO w Brodnicy dbają o tradycje i uczą się tradycji. Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych, licealiści z klasy I c uczestniczyli w warsztatach pisankarskich w Galerii Jajka w Jajkowie. Spotkanie poprowadziła Pani Iwona Wiśniewska – prezes Stowarzyszenia Wioski Tematycznej "Początku Życia", z pomocą historyka – Pani Haliny Borkowskiej. Przy słodkim poczęstunku uczniowie wysłuchali bogatej historii Jajkowa, a następnie podczas spaceru poznali najbardziej symboliczne i ważne zakątki wsi. Sednem spotkania stały się zajęcia praktyczne, podczas których licealiści nauczyli się techniki wykonywania pisanek oraz poznali symbolikę ich barw. Spotkanie w Jajkowie było doskonałą lekcją historii, kultury ludowej, a także symbolicznym wprowadzeniem w obchody pięknych świąt wielkanocnych.

       Patrz album

      • Spotkanie z poezją - Mistrz Pięknego Czytania


      •      Już od kilku lat, w naszej szkolnej bibliotece, staramy się popularyzować kulturę słowa poprzez cykliczny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”.  W poprzednich edycjach wykorzystywano fragmenty prozy z literatury pięknej.  Tym razem do prezentacji wybrano poezję . Miał na to wpływ aktualny patronat  - Rok Polskiego Romantyzmu. 21 marca obchodzony jest również Światowy Dzień Poezji.

             Poezja to wyjątkowa forma komunikacji twórcy z odbiorcą. Charakterystyczna dla ludzi wrażliwych, o artystycznej duszy. Przekonaliśmy  się, że wśród społeczności filomackiej nie brakuje takich osób,  do konkursu zgłosiło się 24 uczniów.

             Repertuar był bardzo zróżnicowany; od romantycznych wieszczów  po współczesnych mniej znanych bardów. Młodzież rzetelnie przygotowała  się do interpretacji wybranych utworów. Jury miało problem z wyłonieniem zwycięzców, ostatecznie jednak zapadł następujący werdykt:

       1. miejsce przyznano Karolowi Sztandarskiemu z kl. 2 A, który zachwycił organizatorów konkursu deklamacją sonetu A. Mickiewicza „Pielgrzym”.

       2. miejsce zajęła Weronika Przybyłowska z kl. 2 E; prezentowała wiersz  A. Kamieńskiej „Porównanie”.

       3. miejsce przypadło Natalii Andrzejewskiej z kl. 2 E za recytację utworu  Z. Krasińskiego „Czas i wieczność”.

       Wyróżnienie otrzymali: Wiktor Kozłowski z kl. 2 D  (J. Podsiadło „Noc nr 40”) oraz Maciej Jamróz z kl. 3 pB (J. Kornhauser „Poezja”).

              Pan Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował laureatom,  wręczył nagrody,  a w słowach skierowanych  do uczestników imprezy podkreślił, jak ważny jest kontakt z wartościową literaturą i jaki wpływ wywiera ona na nasze życie.

       Patrz album