• Aktualności

      • I LO w programie „Szkoła Myślenia Pozytywnego”

      •     Nasza szkoła od października 2021 roku uczestniczy w programie certyfikacyjnym  „Szkoła Myślenia Pozytywnego” . Szkoła Myślenia Pozytywnego to autorski program certyfikacyjny stworzony i realizowany od 2016 przez Fundację „Instytut Edukacji Pozytywnej”.

           Głównym celem Programu jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci  i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Szkoła Myślenia Pozytywnego to pogłębianie empatii, zrozumienia i praca nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie. W czasie trwania Programu, wspólnie przechodzimy przez różnorodne aspekty wpływające na zdrowie psychiczne zarówno młodzieży oraz osób dorosłych z ich otoczenia. 

           Podsumowując  I semestr pragniemy poinformować, że  poruszana tematyka związana była z motywacją do nauki przedmiotów ścisłych, samorozwojem poprzez sztukę, tworzeniem dobrych relacji oraz używaniem technologii.

           Działamy dalej, przed nami kolejne tematy do zrealizowania w II semestrze.

       Patrz album

      • Warsztat „Mediacje w szkole”

      •     W dniu 23 lutego 2022r. przedstawiciele z poszczególnych klas wzięli udział w ciekawym warsztacie. Tematem spotkania były Mediacje w szkole. W tę tematykę uczniów wprowadziła pani Dominika Wielgosz. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Szkoła Myślenia Pozytywnego- Komunikacja bez przemocy i Mediacje w szkole” Instytutu Edukacji Pozytywnej. Uczniowie dowiedzieli się jak można rozwiązywać powstające konflikty zarówno w szkole, jak i poza nią. Było kreatywnie!

       Patrz album

        

      • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w I LO

      •        21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wydarzenie to zbiegło się z powrotem uczniów do szkół po kilkutygodniowym nauczaniu zdalnym.  W celu przypomnienia walorów pracy zespołowej i obudzenia ducha walki poloniści zorganizowali konkurs językowy dla klas I, II i III po szkole podstawowej. Uczniowie otrzymali zadania, na których wykonanie mieli tylko 10 minut. Polegały one między innymi na wyjaśnieniu znaczenia archaizmów, sformułowań z języka młodzieżowego, stworzeniu notatki wizualnej, czy rozszyfrowaniu zakodowanej informacji. O ile "pranki”, “skille”, “cringe”, “śpiulkoloty” nie stanowią dla uczniów 1 LO problemu, z wyrazami  “butonierka”, “dekonfitura”, “absztyfikant”, mieli już trochę kłopotu. Zwyciężyli uczniowie klasy I B. 

       Patrz album

      • ,, Poloneza czas zacząć…’’ – Studniówka I LO

      •     I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy to najstarsza szkoła w powiecie, która stoi na straży tradycji, łącząc przeszłość z teraźniejszością.

           Wyjątkowe znaczenie dla uczniów ma uroczysty bal na sto dni przed maturą. Wiąże się on z niezapomnianymi wrażeniami i pozostaje w pamięci absolwentów na długie lata po zakończeniu edukacji.

           W piątek, 14 stycznia, na dużej sali balowej ośrodka wypoczynkowego Półwysep Wądzyń, Filomaci bawili się na tradycyjnej studniówce.

           Po przywitaniu gości, kilka słów do uczniów skierował pan Wicedyrektor Lech Witkowski. Pani Wicedyrektor- Anna Rumińska odczytała list z życzeniami od Starosty Brodnickiego- Piotra Boińskiego. Następnie  bal został  oficjalnie  otwarty. Wszyscy mogli podziwiać maturzystów tańczących staropolskiego poloneza. Atrakcją był także mistrzowsko wykonany polonez pokazowy. Uroczysty toast wzniosła przedstawicielka Rady Rodziców- pani Anna Kramer. Prowadzący, Aleksandra Milz z kl. III gC oraz  Hubert Tyburski z kl. III gB, przekazali, w imieniu uczniów, podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli i wychowawców za pracę włożoną w przekazywanie wiedzy oraz dla rodziców za pomoc i wsparcie.

          Doskonałej zabawie sprzyjała nie tylko dobra muzyka, ale także dodatkowe urozmaicenia, takie jak konkurs tańca oraz wybór króla i królowej balu. Jury, w skład, którego wchodzili wychowawcy, uznało, że I miejsce, w zmaganiach tanecznych, należy się Franciszkowi Drozdowskiemu z partnerką, kolejne lokaty zajęli: Jordan Stachowiak i Oliwia Wieczorkowska z partnerami. Korony króla i królowej przyznano Aleksandrze Steinborn i Błażejowi Żbikowskiemu.

         Ta wyjątkowa noc nie powtórzy się już nigdy, jednak na zawsze pozostanie w pięknych wspomnieniach tegorocznych maturzystów I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. Będzie tworzyć  historię szkoły, dla której wartością jest nie tylko nauka, ale również wspólna zabawa.

       Patrz album

        

      • XXIV Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek BDK

      • 10 stycznia  w Brodnickim Domu Kultury odbył się XXIV Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Wystąpili w nim finaliści , którzy wygrali wcześniejsze eliminacje. Mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi solistami w powiecie. Zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory. W większości były to pastorałki i  piosenki nawiązujące tematyką do Bożego Narodzenia.

       I Liceum Ogólnokształcące reprezentowała  Oliwia Pietrzak z kl. II b. Uczennica naszej szkoły wystąpiła z utworem  ,,Całą noc padał śnieg" . Jury, w składzie: p. Joanna Nehring-Roszkowska, p. Katarzyna Miętkiewicz i p. Justyna Prajs, doceniło to wykonanie i uhonorowało Oliwię wyróżnieniem. Przyznano jej również nagrodę, którą ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

       Zdjęcia: Anna Ćwiklińska

      • XIX Konkurs Adwentowy w I LO

      •     Konkurs na przygotowanie adwentowych dekoracji jest w naszej szkole tradycją, bowiem w tym roku miała miejsce 19 edycja. Dzięki temu, uczniowie poznają zwyczaje  adwentowe   krajów niemieckiego obszaru językowego. Organizatorem jest Danuta Przybylska.  W ramach konkursu uczniowie własnoręcznie wykonali wieńce i kalendarze adwentowe, wykazując się nie tylko wielką pomysłowością, ale również zdolnościami manualnymi. Autorzy tegorocznych prac postawili na ekologię. Wieńce i kalendarze zostały wykonane z papieru, szyszek, zapałek i naturalnych gałązek.

          Ogłoszenie wyników  miało miejsce dnia 16.12.2021r. Dyrektor Szkoły - Pan Wiesław Łupina wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców I LO. W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY zwyciężyła Laura Straub z kl. Ib, natomiast w kategorii WIENIEC ADWENTOWY pierwsze miejsce  zajął Mateusz Lendzion z klasy IIIgc. W kategorii WIENIEC ADWENTOWY drugie miejsce zdobył Łukasz Węglerski z kl. IIIpb, natomiast III miejsce zajęła: Wiktoria Podgórska  z kl. IIc. W kategorii KALENDARZ ADWENTOWY  II i III miejsce zajęli kolejno Wiktoria Wrzosek z kl. III pb i Emilia Witkowska z klasy IIIga.

          Początki kalendarzy i wieńców adwentowych sięgają początku XIX wieku. Autorem pierwszego wieńca adwentowego był pastor Johann Heinrich Wichern. Pierwszy wieniec  miał średnicę  dwóch metrów i 24 świeczki. Pierwszą świeczkę  zapalił na nim  pastor , kolejne  zapalały  dzieci. Z biegiem czasu uproszczono wieniec i w obecnych czasach na wieńcu adwentowym możemy zobaczyć tylko cztery świeczki symbolizujące cztery niedziele adwentowe.

       Patrz album

      • Filomaci Darczyńcami Szlachetnej Paczki

      •     Po kilkuletniej przerwie, nasza szkoła ponownie dołączyła do grona Darczyńców Szlachetnej Paczki. W tym roku odbyła się już XXI edycja tej charytatywnej akcji.

           Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.

           Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego Weekendem Cudów, który odbywa się co roku, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

           Cała społeczność szkolna włączyła się w przygotowanie paczki od I LO. Po raz kolejny przekonaliśmy się o wielkiej ofiarności, serdeczności i zaangażowaniu naszych Filomatów. Nad  przebiegiem całej  inicjatywy czuwało Szkolne Koło Wolontariatu na czele z panią Justyną Pniewską i Moniką Puc.

      • Zimowa wycieczka

      •      I LO realizuje wiele zadań edukacyjnych, najważniejsze jest dla nas przekazywanie wiedzy, wychowanie, integrowanie młodzieży i kultywowanie tradycji. Obok tego, w naszej szkole, jest jeszcze czas przeznaczony na rozrywkę. Ze szkolnych lat w pamięci pozostają  wyjazdy, zabawa, wrażenia artystyczne i kulturalne. Życie szkoły to też możliwość budowania wspólnoty uczniów i nauczycieli. Takie zadania miał wyjazd, klas 3pb i 3pc – 17 grudnia, na zimową wycieczkę do Torunia.

            W jej programie uwzględniono aspekt sportowy- była to niezapomniana godzina na lodowisku. Uczniowie mieli  okazję sprawdzić  swoje umiejętności w sporcie zimowym. Połączyli zabawę z sesją fotograficzną i nauką jazdy na łyżwach.

            Następnie młodzież obejrzała seans filmowy. Najwięcej emocji , podczas tego wyjazdu , wzbudził ,, Niewidzialny dom’’. Była to atrakcja, która bardzo podobała się uczniom. Zostali oni po nim oprowadzeni w całkowitej ciemności. Mogli poczuć, jak odbiera się świat bez użycia wzroku. Związane było to z niepokojem i zabawą w odgadywanie przedmiotów , które można tylko dotknąć. Filomaci zadawali pytania niewidomemu przewodnikowi, który opowiedział im o swoim funkcjonowaniu w świecie ciemności.

            Wycieczka pozwoliła na powrót do normalności szkolnej, która łączy młodzież i pozwala im poznawać świat na wiele sposobów.

       Patrz album

       Opracowała: Lucyna Domeracka

      • Filomata czyta dzieciom


      •                Każdego  roku w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To wyjątkowy czas dla bibliotek szkolnych i ich czytelników do pokazania atrakcyjności i wartości tego miejsca oraz korzyści płynących z czytania. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były „Baśnie i legendy z całego świata”. Nasza licealna biblioteka skorzystała z okazji i zorganizowała ciekawą akcję, która mamy nadzieję trafi do młodych ludzi.

                      Od października 2021 r. uczniowie z klas; I b i I c brali udział w projekcie edukacyjnym „Filomata czyta dzieciom”, realizowanym pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy. Młodzież podzieliła się na zespoły i sama ustaliła między sobą odpowiedzialnych za poszczególne prace. Zadania  jakie mieli do wykonania, to nagranie audiobooka wybranej bajki bądź legendy oraz przygotowanie kilku własnych ilustracji do tej baśni. Podsumowaniem całej pracy zespołowej jest prezentacja składająca się z tych elementów i ocena nauczyciela plastyki. Włączając  uczniów w konkretne działania zwracano uwagę na czynniki integrujące, umożliwiające rozwijanie zainteresowań, uzdolnień czy udział w grupowych przedsięwzięciach.

                     Zapraszamy na interaktywną wystawę tego projektu, która jest prezentowana w holu szkoły – zrobiło się tam kolorowo i radośnie. Powróćmy na chwilę do beztroskiej krainy dzieciństwa; posłuchajmy popularnych i tych mniej znanych bajek. Może dzięki propozycjom pierwszoklasistów uda się sprawić niespodziankę młodszemu rodzeństwu lub innym znajomym maluchom…

       Patrz album

       Opracowała: Małgorzata Pawłowska

      • Spektakl patriotyczny


      •   W związku z sytuacją pandemiczną, apel z okazji  Święta Niepodległości w I LO nie mógł się odbyć w przewidzianym terminie.

           Uczniowie przygotowali przedstawienie nawiązujące do ważnych postaci polskiej kultury i historii. Wykorzystali fragmenty najwybitniejszych dzieł Adama Mickiewicza i odezwę Józefa Piłsudskiego wygłoszoną w Warszawie w 1918r. Była to lekcja o zrywach niepodległościowych, o nadziei i drodze ku wolnej Polsce. Spektakl multimedialny łączył elementy muzyczne, dramatyczne i poetyckie. Opracowany został przez uczniów, którzy nie mają doświadczenia scenicznego, jednak cechuje ich ogromne zaangażowanie. 

          Pandemia zmienia kalendarze, dlatego 1 grudnia, po powrocie z nauczania zdalnego, młodzi  Filomaci przedstawili treści patriotyczne w szkole, której bliskie są ideały wolności , tradycji i  dziedzictwa narodowego.

       Patrz album

       Opracowała: Lucyna Domeracka

      • LVIII Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. prof. Antoniego Swinarskiego

      •      Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. prof. Antoniego Swinarskiego jest organizowany przez Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań chemią wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, wyszukiwanie utalentowanej młodzieży w zakresie chemii i praca nad pogłębianiem ich wiedzy, umożliwienie konfrontacji poziomu wiedzy chemicznej pomiędzy uczestnikami konkursu. Konkurs składa się z trzech etapów. Uczniowie w pierwszym etapie konkursu rozwiązywali zadania obliczeniowe z zakresu chemii rozszerzonej. Z przyjemnością informujemy, że do kolejnego II etapu zakwalifikowali się: Sara Kamińska (klasa 3pb) i Karol Sztandarski (klasa 2a). Opiekunem dydaktycznym uczniów jest p. Milena Pieróg. Drugi etap konkursu odbędzie się w styczniu 2022 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gratulujemy Sarze i Karolowi oraz życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Matury próbne

      •       I LO to szkoła, w której do egzaminu dojrzałości podchodzą wszyscy uczniowie. Egzamin ten jest priorytetem dla młodzieży i nauczycieli. Celebrujemy również , w wyjątkowy sposób, wręczanie świadectw maturalnych. Różyczkowanie, w naszej szkole, zgodnie z tradycją pochodzącą z lat 20 ubiegłego wieku, to uroczystość, która wyróżnia tylko tych absolwentów, którzy zdali maturę.

           W dniach  23-25 listopada br.  szkoła przystąpiła do próbnych egzaminów maturalnych z Wydawnictwem Operon. Uczniowie zmierzyli się z arkuszami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Mieli możliwość sprawdzić swoje kompetencje i przekonać się o stopniu przygotowania do właściwej matury. Była to też okazja do poznania praktycznej strony procedur obowiązujących na egzaminie. Warto zwrócić uwagę, że  ćwiczenie  pozwoliło nie tylko zweryfikować wiedzę, ale też oswoić stres związany z tym ważnym momentem w życiu.

            Maturzyści mają świadomość ,że przed nimi okres intensywnych przygotowań do egzaminu dojrzałości , ich kierunek  wyznaczą wyniki przeprowadzonej w szkole próbnej matury .

       Patrz album

       Opracowała: Lucyna Domeracka

      • Wystawa zdjęć o tematyce ekologicznej

      • Zgodnie z założeniami projektowymi EKO-szkoły uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wykonali fotografie obszarów cennych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Projekt ten ma na celu propagowanie wśród uczniów postaw proekologicznych, poszerzania wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, a także poznawanie środowiska lokalnego, w tym miejsc objętych ochroną.

       Założenia jakie przyświecały uczniom podczas wykonywania zdjęć dotyczyły ukazania piękna krajobrazu w jak najlepszej perspektywie. Fotografie pokazują też rośliny, które są objęte ochroną gatunkową( widłaki czy żurawina błotna) ale też takie, które są po prostu piękne- chociaż pospolite.

       Wystawa zlokalizowana jest w holu szkoły przy tablicach pamiątkowych, zapraszamy do oglądania.

       Patrz album

       Opracowała: Marta Sarnowska

      • Ogólnopolska Olimpiada Chemiczna

      •          Dnia 05.11.2021 r. odbył się w naszej szkole I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla szkół ponadpodstawowych zorganizowany przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Celem Olimpiady jest umożliwienie zainteresowanym chemią sprawdzenie swoich wiadomości i umiejętności oraz rozpoznanie utalentowanych uczniów. W olimpiadzie wzięło udział 13 uczestników z klas realizujących program chemii na poziomie rozszerzonym. Uczniowie rozwiązywali test na platformie edukacyjnej Edukator.  Z przyjemnością informujemy, że do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Karolina Trendowicz (klasa 1a), Sara Kamińska (klasa 3pb), Wiktoria Wrzosek (klasa 3pb) oraz Daria Malicka (klasa 3pa), Karol Sztandarski (klasa 2a). Opiekunami dydaktycznymi uczniów są p. Milena Pieróg i p. Elżbieta Brzezicka-Pruchińska. Gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie Olimpiady Wiedzy Chemicznej.

       Patrz album

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Wycieczka edukacyjna do Warszawy

      •       W dniu 04.11.2021 r. uczniowie klasy 1a, wraz z wychowawcą p. Mileną Pieróg oraz opiekunem p. Elżbietą Brzezicką-Pruchińską, wybrali się na wycieczkę  edukacyjno-integracyjną do Warszawy. Jedną z atrakcji było zmierzenie się z trasą pt: ,,Śladami  Marii Skłodowskiej-Curie". Wiązało się to z zamiarem uczczenia urodzin noblistki. Uczniowie klasy 1a realizują program chemii rozszerzonej i są zainteresowani dokonaniami oraz życiem odkrywczyni dwóch pierwiastków: polonu i radu.

              Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik, gdzie młodzież miała możliwość samodzielnie przeprowadzić eksperymenty przy około 200 stacjach . Strefa doświadczeń poświęcona jest przyrodzie i zachodzącym w niej zjawiskom oraz człowiekowi i ludzkiej percepcji świata fizycznego. Był to czas nauki przez zabawę, ale rozwijający zdolność logicznego myślenia.  Podsumowaniem wycieczki była wizyta w teatrze Roma, gdzie uczniowie zachwycili się musicalem „Waitress”. Przedstawiona tam wzruszająca historia o trudach życia kobiet we współczesnym świecie, wskazuje, że nic nie jest proste, ale warto  walczyć o swoje szczęście. Po spektaklu  wszyscy wrócili do Brodnicy pełni pozytywnych wrażeń i wspomnień.

       Patrz album

       Opracowała: Milena Pieróg

  • Kontakty

   • I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
   • sekretariat@1lobrodnica.pl
   • 0-56 4982016
   • I Liceum Ogólnokształcące, 87-300 Brodnica, ul. Lidzbarska 14

    87-300 Brodnica
    Poland
   • pon. - pt. w godz. 7.15 - 15.15

    ePUAP: 1LOBrodnica/skrytka
  • Logowanie

 • Biuletyn informacji publicznej