• Aktualności

      • Zakończenie niezwykłego roku szkolnego

      • 26 czerwca w niecodziennych okolicznościach odbyło się zakończenie roku szkolnego 2019/2020.

       Ze względu na stan epidemii nauka, realizowana od 25 marca w sposób zdalny, stała się wyjątkowym wyzwaniem, ale mimo trudnych warunków uczniowie I LO stanęli na wysokości zadania i 104 z nich otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. O prawdziwym sukcesie mówić mogą natomiast ci uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią w szkole. Są to Hubert Sikorski z klasy II b, który osiągnął średnią ocen 5,90, Kamil Dędza z klasy II c ze średnią ocen 5,67 oraz Agata Lewandowska z klasy I pa, która może pochwalić się średnią 5,47. Średnia ocen całej szkoły to 4,25, co świadczy o zaangażowaniu i solidnej pracy całej społeczności uczniowskiej naszego liceum.

       Stan epidemii wpłynął  także na  scenerię uroczystości zakończenia roku, która tym razem, po raz pierwszy w powojennej historii szkoły, odbyła się bez tradycyjnej uroczystej oprawy. Uczniowie spotkali się z wychowawcami o określonych godzinach w ściśle wyznaczonych miejscach, z zachowaniem reżimu ograniczeń epidemicznych, których doskonale znanym już symbolem stały się maseczki, dezynfekcja rąk i rygorystycznie przestrzegane odległości. Dla wszystkich będzie to zapewne wspomnienie, które zachowają w pamięci przez długie lata.

       W tej szczególnej sytuacji życzymy wszystkim uczniom, a także ich rodzicom i opiekunom udanych, słonecznych, spokojnych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji, które staną się okazją nie tylko do wypoczynku, ale także głębokiej refleksji nad życiem. Życzymy, aby poczucie wspólnoty i życzliwości wobec drugiego człowieka stały się główną wartością, kiedy ponownie 1 września zawitamy w mury naszej szkoły.

       Dyrekcja i Nauczyciele

       I Liceum Ogólnokształcącego

       Patrz album

      • XX Maraton Matematyczny

      • 2 marca 2020 r. w Zespole Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim odbył się XX Maraton Matematyczny. Celem konkursu jest rozwijanie logicznego myślenia oraz zainteresowanie uczniów matematyką.

       W zmaganiach brali udział uczniowie ze szkół średnich z powiatów: brodnickiego, działdowskiego, iławskiego i nowomiejskiego. Uczniowie przez 10 godzin rozwiązywali 100 zadań. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Wolska i Marek Weis.

       17 czerwca 2020 r. otrzymaliśmy wyniki konkursu – Marek Weis zajął III miejsce! Gratulujemy!

       Opracował: Piotr Lendziński

      • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "English Ace"

      • Wyniki XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego "English Ace" okazały się pomyślne dla uczniów naszej szkoły.

       Z klas II najwyższą lokatę uzyskał Maciej Zubowicz z klasy II c (2 miejsce w województwie i 41 w kraju). Na miejscu 3 w województwie, 73 w kraju, ulokowali się ex aequo Karol Filipkowski z klasy II e i Mikołaj Mężykowski z klasy II c.

       Z klas III najlepsi okazali się Karol Onych z klasy III f (2 miejsce w województwie i 15 w kraju), Mikołaj Zwierzchlewski (3 miejsce w województwie i 29 w kraju) oraz Monika Trybuła z klasy III c (5 miejsce w województwie i 55 w kraju).

       Wyróżnieni uczniowie otrzymają dyplomy za najlepsze wyniki, a pozostali dyplomy za udział w konkursie.

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

      • I LO na drugim miejscu w Europie w królewskiej grze

      • 6 Międzynarodowy Towarzyski Turniej Szachowy Szkół (6th Chess School-Friendly International Event) rozpoczął się 31 października 2019r. i trwał 7 miesięcy. Wystartowało 9 drużyn w składzie 4 osobowym (grający opiekun/trener wraz z trzema uczniami szkoły). Na końcowy wynik składały się wyniki poszczególnych zawodników. Rozegrano 4 turnieje indywidualne, łącznie 144 partie szachowe.  Rywalizacja podczas zawodów była fair play, zawodnicy nawiązywali rozliczne kontakty między sobą, szlifowali swój język angielski, poznawali wirtualnie miasta oraz szkoły, z których pochodzili uczestnicy turnieju.

       W turnieju brały udział szkoły z Polski, Niemiec, Anglii, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii. ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy wygrało między innymi z takimi szkołami o wielowiekowej tradycji jak: Wilson’s School ufundowana w 1615r., King’s College ufundowany przez Jerzego IV Hanowerskiego w 1829r.

       Drużyna ILO im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy od lat odnosi sukcesy w tym turnieju.

       Internet w obliczu pandemii był doskonałą możliwością kontynuowania pasji grania w szachy. W czasie zamknięcia szkół koło szachowe działa w Internecie na portalu chess.com, gdzie organizuje cotygodniowe turnieje i skupia dzięki temu nie tylko uczniów, ale i wszystkich sympatyków królewskiej gry z Polski i z Europy.

       Wyniki indywidualne:

       • I szachownica - Marcin Kołodziejski 6,5/8 - (5 zwycięstw, 3 remisy) - I miejsce na swojej szachownicy;
       • II szachownica - Łukasz Malgaski - 7/8 - II miejsce na swojej szachownicy;
       • III szachownica - Michał Wieczyński - 6/8 - III miejsce na swoje szachownicy;
       • IV szachownica - Wiktor Olszewski - 6,5/8 - II miejsce na swoje szachownicy.

       Opracował: Marcin Kołodziejski

      • Konkurs wiedzy o liceum

      • W czerwcu 2020 r. w naszym liceum zorganizowano konkurs wiedzy dla uczniów. Tematem konkursu była historia szkoły w związku z 100 rocznicy istnienia naszego polskiego liceum. Celem konkursu było: poznanie przeszłości liceum, jako szkoły istniejącej prawie 150 lat, w tym 100 lat, jako polskiej; promowanie liceum i inspirowanie młodzieży do rozwijania kompetencji poznawczych; stworzenie możliwości alternatywnego spędzenia czasu wolnego w okresie zamkniętych szkół.

       W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-2 liceum. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

       • I miejsce – Łukasz Węglerski (klasa 1)
       • II miejsce – Mateusz Sobierajski (klasa 2)
       • III miejsce – Agata Lewandowska (klasa 1)

       Uczniowie, którzy zajęli 1-3 miejsce otrzymają nagrody i dyplomy. Zwycięzca Konkursu otrzyma nagrodę rzeczową ufundowaną przez Pawła Szramkę Posła na Sejm RP, pozostałe nagrody przez organizatora. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zdobytej wiedzy.

       Patrz album

       Opracowała: Marzena Łupińska

      • I LO w rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii

      • W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. W jej ramach młodzież realizuje projekty społeczne w wybranej kategorii - zbiórki charytatywne, reklamy społeczne, wydarzenia publiczne lub projekty technologiczne. Młodzi ludzie zdobywają przy tym kluczowe kompetencje przyszłości potrzebne na rynku pracy – uczą się zarządzania, pracy zespołowej, rozwiązywania problemów oraz zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia. Młodzi ludzie uczą się współpracy w zespole, samodzielności, odpowiedzialności, a także rozwiązywania problemów i przezwyciężania kryzysów.

       02.06.2020 roku odbyła się uroczysta Gala Rankingu Zwolnieni z Teorii. Prezes - pani Paula Bruszewicz, Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz Rowan Barnett - szef Google.org gratulowali wszystkim finalistom oraz nauczycielom sprawującym nad nimi opiekę wytrwałości, elastyczności oraz empatii. Pani Wicepremier zwróciła także uwagę na fakt, że w rankingu znalazły się najbardziej innowacyjne szkoły w Polsce. Warto podkreślić, że nasze Liceum jako jedyne w powiecie, jedno z 15 w województwie zostało ujęte w tym rankingu. Aby się w nim znaleźć, uczniowie wspierani przez przeszkolonego nauczyciela planują, realizują i dokonują ewaluacji projektu zamieszczając informacje na platformie zwolnienizteorii.pl. Młodzież I LO w tym roku szkolnym przeprowadziła zajęcia dla przedszkolaków, których celem było propagowanie czytelnictwa, stworzyła animację i prezentację dotyczące profilaktyki zakażeń wirusem powodującym COVID-19, nagrała film, będący wyrazem wdzięczności wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z wirusem oraz opracowała i przeprowadziła ankietę dotyczącą poziomu wiedzy ekonomicznej wśród różnych grup społecznych.

       Wiele inicjatyw jest wciąż w fazie realizacji – Trashbusters, Depresja – cichy zabójca, Wojna nigdy się nie kończy dla tych, co walczyli, Czas jest nasz to tylko niektóre tytuły projektów społecznych. Jeśli masz pomysł, chęci do działania, chcesz zmienić swoje otoczenie i zrobić coś bezinteresownie dla dobra innych, to zapraszam w kolejnym roku szkolnym! Wystarczy, że zbierzesz zespół, wybierzesz kategorię (np. kultura, sport, nowe technologie, przestrzeń miejska, sztuka) i zgłosisz we wrześniu chęć uczestnictwa w olimpiadzie. Pamiętaj, robiąc coś dobrego dla innych, uczysz się dla siebie!

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • „Czytanie to zabawa” - projekt uczniów I LO adresowany do przedszkolaków

      • W ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii na przedmiocie ekonomia w praktyce prowadzonym przez Iwonę Czupryńską-Kaliszewską uczniowie naszej szkoły realizują projekty społeczne o wybranej przez siebie tematyce. W ostatniej chwili, dzień przed zamknięciem placówek edukacyjnych i opiekuńczych grupa 9 uczniów ukończyła projekt pt. Czytanie to zabawa. Paulina Armata, Milena Gurtatowska, Natalia Laskowska, Kacper Tomasik, Kuba Szypkowski, Klaudia Bujanowska, Łukasz Ruciński, Małgosia Zaradkiewicz i Dominika Dębińska przygotowali dla przedszkolaków z Jajkowa i z Przedszkola Niepublicznego w Brodnicy Tęgowska Barbara zajęcia, których celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Uczniowie przedstawili prezentację, w której zamieścili informacje o właściwym używaniu książek, korzystaniu z biblioteki, wartościowych tekstach oraz przeprowadzili krótką ankietę w formie zabawy.

       Przedszkolaki przez 2 godziny zaangażowane były w różne aktywności: słuchanie wierszy przeplatane było zagadkami, z którymi maluchy świetnie dawały sobie radę, śpiewanie - z zabawą ze starszymi kolegami do piosenki z filmu pt. “Pan Kleks”.

       Wizyty te były źródłem satysfakcji także dla licealistów, którzy mogli zamienić się miejscami z nauczycielem i doświadczyć pracy z dziećmi z drugiej strony. Spotkanie z o wiele młodszymi kolegami i koleżankami to nauka integracji i budowa wzajemnych relacji, które mogą wpłynąć na wybory dotyczące dalszej drogi życiowej.

       Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Wyniki ogólnopolskiego konkursu chemicznego „Alchemik”

      • W marcu br. uczniowie rozwiązywali zadania z ogólnopolskiego konkursu chemicznego „Alchemik”. Ideą konkursu jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu chemii; propagowanie nauk ścisłych oraz aktywizacja miłośników nauk ścisłych. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego „Alchemik” jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim przy współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami wyższymi.

       W kategorii Junior (uczniowie klas pierwszych) najwyższy wynik w naszej szkole uzyskała Aleksandra Matuszewska, natomiast w kategorii Żak (uczniowie klas drugich i trzecich) najwyższy wynik w szkole uzyskał Hubert Sikorski. Uczniowie z najwyższym wynikiem otrzymują dyplom wyróżnienia oraz nagrodę książkową. W konkursie brało udział 33 uczniów, w tym 14 uzyskało dyplom wyróżnienia. Szkolnymi organizatorkami konkursu były nauczycielki chemii Elżbieta Brzezicka - Pruchińska oraz Milena Pieróg.

       Patrz album

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Indeks dla Huberta

      • Z radością informujemy, że uczeń  Hubert Sikorski, jako jedyny z powiatu brodnickiego został laureatem XXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego "Wygraj Indeks" organizowanego przez Politechnikę Gdańską. Hubert będąc dopiero w drugiej klasie został już przyjęty bez postępowania kwalifikacyjnego opartego na punktacji wynikającej z egzaminu maturalnego na wybrany kierunek Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Opiekunem dydaktycznym jest dr Milena Pieróg. Serdecznie gratulujemy Hubertowi i życzymy dalszych sukcesów!

       Opracowała: Milena Pieróg

      • Konkurs

      • Zapraszamy uczniów I LO do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Polską Akcję Humanitarną w ramach projektu Szkoła Humanitarna "Myślę krytycznie i działam". Konkurs dotyczy wiedzy na temat świata i globalnych wyzwań, PAH gwarantuje ciekawe nagrody!

       Regulamin konkursu

      • "Będzie dobrze" - przekonują uczennice I LO

      • Aktualna sytuacja wymaga od nas wszystkich wytrwałości, kreatywności i empatii. Nie zabrakło tych przymiotów uczennicom klasy II d, które w ramach przedmiotu ekonomia w praktyce prowadzonego przez Iwonę Czupryńską-Kaliszewską realizują projekty społeczne. Dziewczyny planowały zorganizować bieg charytatywny, zbiórkę dla potrzebujących, ale już na początku marca wiadomo było, że mogą pojawić się przeszkody. Małgosia Kosakowska, Marta Irwan, Ola Liżeńska i Zuzia Drozd postanowiły więc zmienić projekt, pomóc potrzebującym np. robiąc zakupy ludziom starszym. Pomysł ten okazał się jednak niemożliwy do zrealizowania ze względu na ograniczenia kontaktu i poruszania się osób poniżej 18 roku życia. Nic jednak nie powstrzyma młodzieńczego zapału, chęci wsparcia, okazania wdzięczności tym, którzy mogą i chcą pomagać. Tak powstał film.

       Nie pozostaje nic innego, jak podziękować inicjatorkom i realizatorkom przedsięwzięcia.

       Pamiętajcie, BĘDZIE DOBRZE!

       Opracowała: Iwona Czupryńska-Kaliszewska

      • Raz na sto lat, czyli wyjątkowe Rady w historii najstarszej brodnickiej szkoły

      • Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy obfituje w wiele pięknych, doniosłych, nieraz tragicznych wydarzeń.  Data 21.04. wpisuje się również w tę historię, bowiem spina dwa ważne wydarzenia. 21.04.1920 roku odbyła się pierwsza Rada Pedagogiczna w języku polskim. W archiwach szkoły zachował się protokół z posiedzenia kolegium nauczycielskiego, w którym wzięło udział 6 pedagogów. Przywitał ich prof. Franciszek Szpitter, ówczesny zastępca dyrektora. Przedmiotem spotkania było ustalenie obchodów święta Konstytucji 3 maja oraz wybór podręczników do nauczania w języku polskim.  Zajęcia szkolne, po przejęciu gimnazjum z rąk ostatniego dyrektora niemieckiego Petera  Marschalla , wznowiono 1.05. 1920 roku, a pierwszym dyrektorem polskiej szkoły został dr Klemens Malicki. Tego roku egzamin dojrzałości zdało siedmiu absolwentów. Szkoła liczyła wówczas 119 uczniów i powiększyła się znacznie od września 1920 roku, gdy przyjęto do niej 130 kandydatów, a kadra nauczycielska wzrosła do 11 osób.  Natychmiast po rozpoczęciu działalności w języku polskim, reaktywowano Towarzystwo Filomatów, które nawiązywało do szlachetnych tradycji z okresu zaborów.

       Początki pracy pedagogicznej w języku polskim nie były łatwe. Zmagano się z brakami kadry nauczycielskiej, dzienników lekcyjnych, programów nauczania...

       Dziś, sto lat po tych wydarzeniach, szkoła również zmaga się z problemami, choć są one zupełnie innej natury. W dobie pandemii koronawirusa nauczyciele pracują online, uczniowie nie przychodzą do klas na zajęcia, uczą się w domu. Po raz pierwszy w historii szkoły nie ma uroczystego zakończenia roku szkolnego dla klas maturalnych. Po raz pierwszy także Rada Pedagogiczna obradowała online. To wydarzenie należy uznać za precedensowe.  Obradom przewodniczył dyrektor Wiesław Łupina, a wzięło w nich udział 57 nauczycieli. W wyniku klasyfikacji świadectwa ukończenia I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej otrzymało 123 abiturientów. Średnia ocen wszystkich uczniów wyniosła 4,4 , co jest bardzo wysokim wynikiem, zważywszy na fakt, że wlicza się w to oceny z wszystkich przedmiotów realizowanych na przestrzeni trzech lat. Natomiast data klasyfikacyjnej rady pedagogicznej 21.04.2020 roku łączy dwa historyczne wydarzenia w polskich dziejach I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

       Abiturientom wyjątkowego rocznika 2019/2020 życzymy cierpliwości w oczekiwaniu na egzaminy maturalne, powodzenia w czasie ich zdawania oraz wielu sukcesów w dorosłym życiu.

       Opracowała: Ilona Zwierzchlewska

      • Życzenia

      • Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych,

       wypełnionych pogodą ducha i nadzieją na lepsze jutro,

       naszym Uczniom, ich Rodzicom, Absolwentom

       i Przyjaciołom Szkoły

       życzy

       w imieniu

       Grona Pedagogicznego i Pracowników

       I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy

       Wiesław Łupina

       Dyrektor

      • E-szkoła dla maturzystów

      • Ruszyła Kujawsko-Pomorska e-Szkoła z lekcjami dla maturzystów - poinformowała rzecznik Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

       To młodzież tych klas mogłaby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół. Transmisja online na www.kujawsko-pomorskie.pl

       http://www.kujawsko-pomorskie.pl/?fbclid=IwAR0oJd_lL6XuHW1GrVjwWIXGp2LtGPrwPrwCFlqgA0K0A6LgQMYC9ZR3q3Y

       i edupolis.pl (otwarty dostęp bez logowania).

       Projekt jest naszą odpowiedzią na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych - czytamy w informacji. - Będziemy nadawać codziennie sześć półgodzinnych interaktywnych lekcji online: wykładów, pokazów, warsztatów, z piętnastominutowymi przerwami na pytania i dyskusję. Program przygotowują wspólnie metodycy pracujący w kujawsko-pomorskich centrach edukacji nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści, którym towarzyszyć będą moderatorzy (za ich pośrednictwem będzie można zadawać pytania prowadzącym lekcje).

       Oto tygodniowy program zajęć dla maturzystów:

       Poniedziałek (16 marca)

       • 12.00-12.30 – język polski (prowadzi Jolanta Serocka)
       • 13.00-13.30 – matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
       • 14.00-14.30 – język angielski (prowadzi Monika Zalewska)

       Wtorek (17 marca)

       • 12.00-12.30- fizyka (prowadzi Zuzanna Niedzielska)
       • 13.00-13.30 - historia (prowadzi Zbigniew Milkiewicz)
       • 14.00-14.30 - chemia (prowadzi Bożena Brudka-Gniadkowska)

       Środa (18 marca)

       • 12.00-12.30- język polski (prowadzi Joanna Serocka)
       • 13.00-13.30 - matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
       • 14.00-14.30- język angielski (prowadzi Monika Zalewska)

       Czwartek (19 marca)

       • 12.00-12.30 - historia (prowadzi Zbigniew Milkiewicz)
       • 13.00-13.30 - WOS (prowadzi Marcin Empel)
       • 14.00-14.30 - biologia (prowadzi Magdalena Lutowska)

       Piątek (20 marca)

       • 12.00-12.30 - język polski (prowadzi Joanna Serocka)
       • 13.00-13.30 - matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
       • 14.00-14.30 – język angielski (prowadzi Monika Zalewska)
      • Finał Przedmiotowego Konkursu z Fizyki

      • Z radością informujemy, że Marek Weis, uczeń klasy IIIc o profilu matematyczno-fizycznym, zakwalifikował się do finału Przedmiotowego Konkursu z Fizyki.  Odbędzie się on 21 marca br. w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu.

       Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

       Opracowała: Edyta Lulińska

      • Mistrz Powiatu w szachach

      • Dnia 3 marca zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Szkół w szachach. W zawodach uczestniczyła liczna drużyna szachistów naszej szkoły. W turnieju głównym rozgrywanym na dystansie 7 rund po 10 minut dla zawodnika, bezkonkurencyjny okazał się  Łukasz Magalski z klasy III a. Łukasz wygrywając wszystkie swoje 7 partii zdobył tytuł Mistrza Powiatu na rok 2020. W kategorii dziewcząt Dominika Pandel z klasy I pa zdobyła drugie miejsce i tytuł wicemistrzyni powiatu. W składzie wicemistrzowskiej drużyny byli również: Olszewski Wiktor III a oraz Murawski Wiktor I pc.  Nagrody, puchary i dyplomy wręczył zawodnikom wicestarosta pan Stanisław Kosakowski.

       Patrz album

       Opracował: Marcin Kołodziejski