• Aktualności

      • Niedziela dobrego uczynku … I Ty możesz komuś uratować życie!

      •           Grupa wolontariuszy z naszej szkoły w niedzielę 18 listopada bieżącego roku wzięła udział w akcji Fundacji DKMS Pokonajmy Nowotwory Krwi. Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Potrzebującym Pacjentem z Brodnicy jest 3-letni Kacperek. W naszej szkole był punkt rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

                 Wolontariusze zostali dobrze przygotowani do przeprowadzenia tej akcji - odbyli szkolenie, obejrzeli instruktażowe filmy. Sami ubogacili się o nowe doświadczenie.

                 Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji akcji „Brodnica wspólnie dla Kacperka”.

                 Mamy nadzieję, że tak szlachetna akcja da początek kolejnym.

       Opracowała: Justyna Pniewska

                 Patrz album

      • Pasowanie klas pierwszych na uczniów I LO

      •           Dnia 16 listopada 2018r., w ramach cyklu obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na Filomatów.

                 Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkoły. Następnie pan Tomasz Wardowski wygłosił wykład pt.: Rola Filomatów Brodnickich w Odzyskaniu Niepodległości. Profesor przybliżył historię i znaczenie Filomatów. W swojej prezentacji pokazał zdjęcia i dokumenty z okresu działalności ruchu. Zaprezentował sylwetki wybitnych uczniów naszej szkoły, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

                 Kolejnym elementem spotkania było przemówienie Dyrektora Szkoły p. Wiesława Łupiny, który podkreślił znaczenie przedstawicieli naszej lokalnej społeczności: Mariana Karwata i Józefa Wybickiego dla wolności ojczyzny.

                 Tradycje filomackie zostały podtrzymane podczas pasowania klas pierwszych na uczniów I LO. Młodzież została uroczyście przyjęta przez Dyrektora p. Wiesława Łupinę w krąg społeczności naszego liceum. Z rąk Wicedyrektora p. Lecha Witkowskiego otrzymała krawaty z logo szkoły.

                 Na zakończenie przewodniczący klas pierwszych w asyście koleżanek i kolegów złożyli uroczyste ślubowanie.

       Opracowała: Lucyna Domeracka

                 Patrz album

      • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w I LO

      •           Dnia 9 listopada w I LO, uczniowie klasy III f przeprowadzili internetowy konkurs związany z miejscami pamięci męczeństwa i śmierci mieszkańców regionu. Wyłonili oni zwycięzców, którzy razem z nauczycielami odbyli spacer do miejsc pamięci w Brodnicy i zapalili znicze.

                 O godzinie 10:30 społeczność uczniowska wysłuchała prelekcji nauczyciela języka polskiego pana Pawła Roszaka na temat genezy Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Młodzież miała okazję poznać tradycję hymniczną w Polsce i usłyszeć kilka ciekawostek na temat treści, muzyki, okoliczności powstania hymnu.

                 Kolejnym elementem było narodowe wykonanie Mazurka Dąbrowskiego o godz. 11:11. Na zakończenie uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły pan Wiesław Łupina, który podkreślił znaczenie obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i podziękował wszystkim uczestnikom spotkania.

       Opracowała: Lucyna Domeracka

                 Patrz album

      • Czytamy Pana Tadeusza ...

      •           Dnia 8 listopada br. uczniowie I LO udali się do Pałacu Anny Wazówny, by uczestniczyć w wykładzie dr. Marcina Lutomierskiego, pracownika naukowego UMK, na temat Patriotyzmu szlachty w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Tematyka spotkania obejmowała m.in. kulturę szlachty polskiej, jej przywiązanie do tradycji, wartości patriotycznych oraz obecności naszych ziem w epopei.

                 Wykład, podzielony na części tematyczne, uzupełniany był poprzez żywe słowo uczniów I LO, którzy czytali wybrane fragmenty Pana Tadeusza. Młodzież przygotowali poloniści p. L. Domeracka, p. Beata Nijakowska i p. P. Roszak.

                 Organizatorem cyklicznego przedsięwzięcia była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Stypendia dla najlepszych

      •           Dnia 8 listopada 2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się wręczenie stypendiów za rok szkolny 2017/2018, ufundowanych przez Starostę Brodnickiego. W uroczystości uczestniczył Starosta Brodnicki p. Piotr Boiński. Na wstępie głos zabrał Dyrektor I LO, pan Wiesław Łupina, który powitał zgromadzonych. Dyrektor pogratulował wyróżnionym oraz podkreślił, że uzyskanie przez nich wysokich wyników jest powodem do dumy i satysfakcji oraz przejawem patriotyzmu młodych ludzi. Głos zabrał także p. Piotr Boiński, który również pogratulował najlepszym. Pan Starosta zauważył, że prawie 100 uczniów otrzymało stypendia i pokrywa się to z 100 rocznicą odzyskania niepodległości Polski.

       Opracowała: Lucyna Domeracka

                 Patrz album

      • VI Festiwal Pieśni Patriotycznej

      •           Dnia 6 listopada odbył się VI Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej. Zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm, p. Zbigniew Sosnowski, Starosta Powiatu Brodnickiego, p. Piotr Boiński, a także Radni Powiatu oraz publiczność, mieli okazję wysłuchać wielu wyjątkowych polskich pieśni i piosenek patriotycznych.

                 Warto przypomnieć, że Festiwal został zainicjowany przez panią Danutę Grzyb, Dyrektora Biura Poselskiego posła na Sejm p. Z. Sosnowskiego już w roku 2000 w Zbicznie i po latach reaktywowany właśnie w naszej szkole.

                 Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

       Szkoły podstawowe i gimnazja, kategoria soliści:

       • I miejsce - Martyna Markwart – Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim
       • II miejsce - Alicja Moczadło – Zespół Szkół w Pokrzydowie
       • III miejsce - Julia Strzelecka – SP w Jabłonowie Pomorskim

       Szkoły ponadgimnazjalne, kategoria soliści:

       • I miejsce - Martyna Zielińska - I Liceum Ogólnokształcące w B-cy
       • II miejsce - Zofia Lewandowska – III Liceum Ogólnokształcące w B-cy
       • III miejsce - Zuzanna Szymańska – III Liceum Ogólnokształcące w B-cy

       Kategoria zespoły:

       • I miejsce – zespół I Liceum Ogólnokształcącego w B-cy
       • II miejsce – duet Julia Kozłowska & Alicja Urbaniak – III Liceum Ogólnokształcące w B-cy
       • III miejsce – zespół wokalny – SP Szabda

       Wyróżnienie:

       • Zespół ‘Play’ – Zespół Szkół nr 3 w B-cy

                 Organizatorkami Festiwalu były p. Anna Ćwiklińska i p. Anna Kwaśniewska, a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy.

       Opracowała: Anna Ćwiklińska

                 Patrz album

      • Warsztaty językowe

      •           Dnia 6 listopada br. klasa I e uczestniczyła w warsztatach językowych prowadzonych przez dr hab. Joannę Kamper-Warejko, pracownika Wydziału Filologicznego UMK. Zajęcia prowadzone w ramach projektu Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu dotyczyły zmian zachodzących w polszczyźnie.

                 Uczniowie zmierzyli się z odczytaniem fragmentów Kazań Świętokrzyskich, pracowali też na Fraszkach Sowizrzała Nowego Jana z Kijan oraz fragmentach Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią.

                 Uczestnicy warsztatów otrzymali grę karcianą Staropolski wokabularz wydany przez WBP Książnicę Kopernikańską w Toruniu.

       Opracowała: Beata Nijakowska

      • Niepodległa ...

      •           Listopad 2018 roku to szczególny miesiąc poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości.  5 listopada rozpoczynamy wspólne świętowanie spacerem historycznym przez 100 lat niepodległej Polski połączonym ze śpiewaniem najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych , m.in. Legionów, Piechoty, Wojenko, wojenko jak i szlagierów Miłość Ci wszystko wybaczy czy związanych ze zmaganiami powojennymi Budujemy nowy dom, Mury, Ballada o Janku Wiśniewskim.

                 Po części artystycznej klasy z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie wysłuchały wykładu dr. Przemysława Wójtowicza, pracownika IPN w Bydgoszczy, na temat Odzyskania niepodległości – 1918.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • Z wędrówki po brodnickim cmentarzu …

      •           Ludzie, którzy nie pamiętają o tych, co odeszli, są jak stłuczone naczynia - nie zatrzymują wiedzy.

                 Dnia 30 października 2018 r. uczniowie zrzeszeni w szkolnym kole wolontariackim wraz z uczniami klas I a i I b pod opieką p. Justyny Pniewskiej i p. Elżbiety Brzezickiej-Pruchińskiej zainicjowali wyjścia filomatów na groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.

                 Wspólnie odwiedziliśmy i zapaliliśmy znicze na grobach dyrektorów: Kazimierza Soboczyńskiego, Bolesława Jastrzębskiego, profesorów: Wiesławy Golubskiej, Jana Adamczaka, Alfonsa Malickiego, Kazimierza Lewalskiego, Edmunda Mrówczyńskiego, Wojciecha Piotrowicza. Zatrzymaliśmy się również na grobie sekretarza szkoły Ireny Markowskiej, intendentki Marii Małeckiej oraz naszego absolwenta porucznika Daniela Różyńskiego.

                 Dzięki wędrówce po brodnickim cmentarzu uczniowie poznali część historii naszej szkoły. Zmarli nauczyciele żyją w pamięci rodziców, krewnych i znajomych naszych uczniów - absolwentów I LO.

       Opracowała: Justyna Pniewska

                 Patrz album

      • Wyróżnienie w konkursie fotograficznym

      •           Dnia 30 października br. Agata Wybult, uczennica klasy III a, otrzymała wyróżnienie w konkursie fotograficznym Energia odnawialna w obiektywie zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy. Nagrody wręczył Starosta Brodnicki Piotr Boiński w ramach obchodów X Dni Energii Odnawialnej.

       Opracowała: Beata Nijakowska

      • Noc w liceum

      •           Tradycją I LO stała się „noc w liceum”. To impreza integracyjna dla klas pierwszych, których uczniowie bawią się w szkole pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli.

                 Młodzież w interesujący sposób spędziła czas w nocy z 26 na 27 października.  Była to okazja, żeby lepiej się poznać, rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach, pobyć z wychowawcą, poczuć się członkiem społeczności I LO.
       Uroczystego otwarcia spotkania dokonał Dyrektor Szkoły p. Wiesław Łupina. Następnie odbyła się wspólna taneczna rozgrzewka, która zainicjowała rozgrywki sportowe, podchody, konkursy, Just Dance. Dla uczestników przewidziana została wspólna kolacja w stołówce Internatu. Młodzież współzawodniczyła ze sobą w takich konkurencjach, jak: filomackie podchody, gry zręcznościowe, zawody strzeleckie i literackie. Odbył się też konkurs wiedzy o szkole, bawiono się w kalambury, sprawdzano umiejętności z zakresu języka angielskiego jak i matematyki.

                 Wyniki z poszczególnych zadań zostały podsumowane, a zwycięzcy nagrodzeni. Dyrektor Wiesław Łupina pogratulował uczniom rywalizacji i wręczył puchar oraz dyplomy przedstawicielom klas, które zdobyły najwięcej punktów. Wygrała klasa I c, drugie miejsce wywalczyła klasa I f, a na trzecim miejscu uplasowała się klasa I d.

                 Całość imprezy zamknęła dyskoteka. Zmęczeni wrażeniami uczniowie mogli zdrzemnąć się w śpiworach rozłożonych w auli szkolnej, choć dla wielu była to okazja do rozmów z przyjaciółmi czy spotkań przy dźwiękach gitary.

                 Młodzież była bardzo zadowolona ze spędzonego wspólnie czasu i pewnie będzie długo wspominać „noc w I LO”.

       Opracowała: Beata Nijakowska

                 Patrz album

      • 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości

      •                                     

       5 listopada

       • montaż słowno–muzyczny pt. Historia Niepodległej w pieśni i piosence
       • wykład dr. Przemysława Wójtowicza (IPN Bydgoszcz) pt. Odzyskanie niepodległości - 1918

       6 listopada

       • Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej

       8 listopada

       • wykład dr. Marcina Lutomirskiego pt. Patriotyzm szlachty w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza - recytacja fragmentów epopei w wykonaniu uczniów I LO

       9 listopada

       • prelekcja nauczyciela języka polskiego p. Pawła Roszaka na temat genezy Pieśni Legionów Polskich we Włoszech
       • Narodowe Wykonanie Mazurka Dąbrowskiego
       • podróż miejscami pamięci w Brodnicy

       16 listopada

       • wykład nauczyciela historii p. Tomasza Wardowskiego pt. Rola filomatów brodnickich w dziele niepodległości
       • pasowanie uczniów klas pierwszych na filomatów

       27 listopada

       • cykl edukacyjny nt.100 lat praw obywatelskich kobiet w Polsce
      • VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania „Lektor 2018”

      •           Kolejny już raz filomaci prezentowali z sukcesem swoje umiejętności z zakresu dykcji i emisji głosu w konkursie organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Brodnicy - „Lektor 2018”.

                 Jan Trędewicz z klasy II c zajął 1. miejsce, a Klaudii Zglińskiej z klasy II e jury, któremu przewodniczył Stanisław Czajkowski, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Brodnicy, przyznało wyróżnienie.

                 Nasi reprezentanci musieli zmierzyć się z fragmentami tekstów z literatury pięknej i popularnonaukowej – oni nie tylko czytali literki, ale „czuli” język… Może w przyszłości zostaną następcami takich sław lektorskich jak Jan Suzin, Krystyna Czubówna czy Tomasz Knapik.

       Opracowała: Małgorzata Pawłowska

                 Patrz album

      • Sztafetowe Biegi Przełajowe

      •           Dnia 19 października w Bydgoszczy w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek odbyły się Wojewódzkie Finały Sztafetowych Biegów Przełajowych. Nasza drużyna w 100% wykonała zamierzony plan, którego zamiarem była obrona tytułu Wicemistrza Województwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych z roku ubiegłego. Nasi chłopcy, wraz z panem Mateusz Kłosowskim, nie zawiedli, dali z siebie wszystko, pokazując hart ducha. Spośród 18 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa, lepsi okazali się jedynie uczniowie XI LO Mistrzostwa Sportowego z Bydgoszcz na czele z Marcinem Biskupem dwukrotnym wicemistrzem Polski Juniorów Młodszych trenującym w CWZS Zawisza Bydgoszcz SL. Skład srebrnej drużyny w kolejności startowej:

       • Sternicki Kamil
       • Trędewicz Jan
       • Mućka Damian
       • Olszewski Wiktor
       • Tomaszewski Sebastian
       • Magalski Łukasz
       • Martynyuk Dymytro
       • Gortatowski Mateusz
       • Ciżyński Błażej
       • Olszewski Igor
       • Ciesielski Dawid
       • Jakubowski Maciej
       • Dędza Kamil
       • Angryk Jakub

       Opracował: Mateusz Kłosowski

      • Święto Edukacji Narodowej

      •           Dnia 12 października 2018 roku, tradycyjnie już, odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym obchody Święta Edukacji Narodowej. Z tej okazji zorganizowana została przez Samorząd Uczniowski oraz Koło Teatralne akademia, na której obecni byli dyrekcja i grono pedagogiczne, a także pracownicy i społeczność uczniowska I LO. Honorowym gościem uroczystości był także Starosta Brodnicki, p. Piotr Boiński.

                 Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrał w imieniu Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Zwierzchlewski, który podziękował dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud edukacyjny i wychowawczy, składając jednocześnie życzenia z okazji święta. Głos zabrał także starosta, który przedstawił zadania stojące przed oświatą w najbliższym czasie oraz złożył zgromadzonym życzenia sukcesów w pracy edukacyjnej i nauce. Akademię wzbogacił też występ szkolnej grupy teatralnej, przygotowany przez p. Ilonę Zwierzchlewską i p. Wojciecha Zembrzyckiego, która przedstawiła montaż słowno – taneczno – muzyczny. Uroczystość zakończyło wystąpienie Dyrektora I LO, p. Wiesława Łupiny, który podziękował wszystkim zgromadzonym za pracę i życzył wszystkiego najlepszego z okazji przypadającego święta.

       Opracował: Paweł Roszak

                 Patrz album

      • I miejsce w rankingu IT-Szkoła

      •           Dnia 5 października 2018 roku w siedzibie „Przestrzeń from Facebook”, odbyła się gala wręczenia nagród przedstawicielom szkół biorących udział w programie IT Szkoła. Nasze liceum znalazło się na XXII miejscu wśród 674 szkół w Polsce, biorących udział w programie oraz na I pozycji w rankingu wojewódzkim otrzymując tytuł Lidera województwa kujawsko-pomorskiego rankingu IT-Szkoła.

                 W ramach programu organizowanego przez NASK we współpracy z Warszawską Wyższą Szkołą Informatyki, ponad 50 uczniów naszej szkoły realizowało w formie e-lerningowej kursy w zakresie teorii oraz zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie brali również czynny udział w wykładach online, jak i konkursach organizowanych w ramach programu.

                 Podczas tegorocznej gali zaprezentowane zostały projekty realizowane przez NASK ze szczególnym uwzględnieniem projektu pod nazwą „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna”. Odbył się także wykład „O cyberbezpieczeństwie i nowych technologiach w perspektywie europejskiej”. Na zakończenie gali przewidziano warsztaty dotyczące zagadnień sztucznej inteligencji.

                 W bieżącym roku szkolnym nasze liceum również przystąpiło do programu IT-Szkoła. Na chwilę obecną uczestniczy w nim ponad 75 uczniów I LO. Wszystkich chętnych do podnoszenia poziomu swojej wiedzy i umiejętności związanych z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych zachęcamy do kontaktu z p. Arkadiuszem Skalskim – koordynatorem programu w I Liceum Ogólnokształcącym.

       Opracował: Arkadiusz Skalski

                 Patrz album

      • „Twoja krew ratuje życie…”

      •           Dnia 4 października bieżącego roku pełnoletni uczniowie I LO po raz pierwszy w tym roku szkolnym przystąpili do szlachetnej akcji krwiodawstwa. Krew oddało 35 uczniów, co przełożyło się na 15,500 ml tego cennego daru. Nad całą akcją czuwał nauczyciel biologii – pan Adam Lewandowski.

       Opracował: Adam Lewandowski

                 Patrz album

      • I LO Mistrzem powiatu

      •           W dniu 2 października 2018 roku na wyremontowanym stadionie Brodnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe.

                 Nasza reprezentacja, pod kierownictwem p. Mateusza Kłosowskiego, wywalczyła Mistrzostwo Powiatu z czasem 31’20” kwalifikując się do Finałów Wojewódzkich, które odbędą się 19 października w słynnej „Dolinie Śmierci” w Bydgoszczy.

                 Wszyscy trzymamy kciuki za naszych reprezentantów, aby obronili tytuł Wicemistrza Województwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych

                 Skład zwycięskiej drużyny:

       • Mućka Damian;
       • Magalski Łukasz;
       • Sternicki Kamil;
       • Olszewski Igor;
       • Ciżyński Błażej;
       • Jakubowski Maciej;
       • Ciesielski Dawid;
       • Trędowicz Jan;
       • Dędza Kamil;
       • Gortatowski Mateusz;
       • Olszewski Wiktor;
       • Tomaszewski Sebastian.

        

       Opracował”: Mateusz Kłosowski

                 Patrz album

      • Europejski Dzień Języków

      •           W dniu 1 października 2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym odbyły się rozgrywki językowe organizowane w ramach Europejskiego Dnia Języków. Celem tej cyklicznej imprezy jest propagowanie nauki języków obcych, rozwijanie zainteresowań uczniów oraz uświadamianie, że nauka języków jest nie tylko pożyteczna, ale także może być przyjemna i wesoła. Uczestnicy rozgrywek kształtują również postawę tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka.

                 W imprezie wzięli udział uczniowie I LO, którzy przygotowali, przeprowadzili i ocenili zadania dla swoich młodszych kolegów z klas ósmych brodnickich szkół podstawowych. Uczestnicy skupieni w trzyosobowych zespołach zmagali się z zadaniami z języka angielskiego i niemieckiego. Zorganizowane zostały też konkursy towarzyszące, które miały formę zabawy o charakterze integracyjnym. Nagrody dla najlepszych oraz upominki dla organizatorów ufundował Instytut Goethego w Warszawie.

                 Uczniom klas ósmych oraz ich opiekunom bardzo dziękujemy za udział w naszych rozgrywkach.

       Opracowała: Marta Jamroży

                 Patrz album

      • Maturzyści na Jasnej Górze

      •           Tradycyjnie już uczniowie klas trzecich I LO wzięli udział w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę, która odbyła się 28 września. Młodzi modlili się o pomyślne zdanie egzaminów maturalnych i właściwy wybór drogi życiowej.

                 Mszy świętej w intencji maturzystów przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel, który zwracając się do młodzieży powiedział, że są teraźniejszością i przyszłością Kościoła. W modlitwie wiernych naszą szkołę reprezentowało troje uczniów.

                 Uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich i Apelu Jasnogórskim. Zainteresowani uczestniczyli też w konferencji diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Dawida Wasielewskiego pt. "O spotkaniu, które wychodzi w praniu".

       Opracowała: Lucyna Domeracka

                 Patrz album